r r r- I I I Patrick Van Damme, een kei met keu en biljartballen Scheidsrechter met waanvoorstellingen FINALE JEUGDBEKER VAN OOST-VLAANDEREN Wase zwemkring doet Ghent Swimming de strop rond Falos-kompetitie Verbond Dendermonde BILJART De Voorpost - 20.4.1984 - 43 Patrick Van Damme is Dendermondenaar. Over een paar maanden wordt hy eenentwintig. In het biljart wereldje in de Denderstede is hij lang geen onbekende. Zijn vaardigheden met keu en glimmende biljartballen wekken overigens ook regionaal en zelfs nationaal bewondering op bij de insiders. Puur biljarttalent, fluistert men, wanneer hy de ballen geslaagde figuren laat tekenen op het groene laken. Iemand die zal doordringen tot de Belgische top. De Dendermondenaar zelf relativeert echter die rooskleurige vooruitzichten. Mikt niet zo hoog als sommigen dat in zijn plaats doen. De top halen? Neen, mymert hy. Omstandigheden, myn werk o.a. Patrick Van Damme is aan de slag in de Metallurgie te Hoboken, in het drieploegenstelsei staan die in de weg. Maar uitgroeien tot een volwaardig ereklasser, meedraaien met mannen als een Van der Spiegel bv. dat zie ik wel zitten. Spektakulaire opgang Reeds toen Patrick Van Dam me dertien was en samen met zijn ouders zaal «Belgica» het Dendermondse biljartmekka bewoonde, manifesteerde zich bij hem de interesse voor het biljart. En omdat hij niet met heuse biljartballen mocht spelen, gebruikte hij gewoon knikkers om zich de begintech- nieken eigen te maken. Van zelfsprekend gaf hij ook zijn ogen de kost toen de volwasse nen aan de slag waren op het groene laken. Voorgoed met het biljarten be ginnen deed de Dendermonde naar op vijftienjarige leeftijd. Hij nam deel aan het Kam pioenschap van Dendermonde en manifesteerde zich meteen als de beste. Patrick speelde toen in de laagste categorie, naar 35 punten. Het talent dat hij toen reeds rijkelijk ten toon spreidde zet te Francois Middernacht, ook al een Dendermondenaar aanPatrick van Damme in te schrijven voor het Kam pioenschap van België voor de vijftienjarigen. In de finale moest hij hét opnemen tegen de zoon van Raymond Ceule- mans, maar de adviezen van de grootmeester aan zoonlief baatten niet. Patrick Van Damme werd kampioen. Op aanraden van diezelfde Francois Middernacht toog de Dendermondenaar toen naar Gent, waar hij in de leer ging bij Jos Vervest. Ook een grote meneer in de rij biljartkam pioenen die ons land reeds telt. De beste leermeester boven dien, beweert Patrick Van Damme. op het vlak van het vrij spel en van het kaderspel. Elke week, twee jaar lang, ging de Lebbekenaar in de leer bij Jos Vervest. De vooruit gang die zijn prestaties toen kenmerkten was werkelijk spectaculair te noemen. Hij vloog letterlijk vooruit. Amper na drie maanden tijd bereikte hij reeds die vaardigheden, die anderen zich slechts na ander half jaar wisten eigen te ma ken. Hij speelde zich dan ook meteen Kampioen van België, mocht mee naar het Europees kampioenschap en sleepte die titel, samen met nog zeven collega's, eveneens in de wacht. Werkomstandigheden ver plichten de Dendermondenaar de lessen op te geven. Inder daad, een handicap, geeft hij toe. Maar wat moet ik doen? Van het biljarten alleen kan je niet leven. Ik wil er echter het beste van maken. Ik train nog veel tot 10 uur per week, voldoende lijkt me voor het niveau dat ik nu bereikt heb maar er geld aan blijven spen deren doe ik niet meer. Verlies immers niet uit het oog dat zo'n uurtje les, verplaatsings kosten inbegrepen zowat 1.000 fi. kost. Doorstoten De specialiteit van Patrick Van Damme, al acht jaar lid van BC Belgica, is het vrij spel Hoewel het kaderspel ook vrij goed begint te vlotten. Jaren geleden was hij ook aktief in het gewest Dender en Schelde. Hij won daar driemaal het kampioenschap, maar omdat hij te hoog scoorde en zijn tegenstrevers over de weinig winstkansen beschikten, mocht hij niet meer aanzetten. In de KBBB wist de Dender mondenaar tijdens zijn al bij al vrjj korte biljartcarrière zich reeds een aardig palmares bij een te spelen. Zijn titels op een rijtje: Kampioen van Bel gië 1977 (junior). Kampioen van Dendermonde, Kampioen van Vlaanderen, tweemaal kampioen van België matchbil jart, Kampioen van België matchbiljart kaderspel met een moyenne van 12. Dit jaar mocht de Dendermon denaar zich verheugen in vier promoties. Momenteel speelt hij in 2de kader en «liber». Voor de leken: één klasse la ger dan bvb Ceulemans en Dielis. Hij beseft dat nu het moment aangebroken is door te stoten naar de top. Makkelijk is het niet, legt Patrick Van Damme uit. Ik moet altijd in mijn een tje trainen. Tegenstand in de club heb ik niet. Toch blijf ik doorzetten. Wanneer je pres teert, zijn die eenzame trainin gen bovendien draaglijker. Toegegeven, knikt de Dender mondenaar, het biljarten wordt vaak geminimaliseerd tot een kafeesport. Daarmee kan ik het geenszins eens zijn. Meer dan de leek doorgaans denkt moet je als biljarter over een sterke fysiek beschikken ik jog vaak en doe aan minivoetbal en daarnaast mag je niet uit het oog verlie zen dat biljarten een individue le sport is. Te vergelijken met de atletieksport en het tennis. Wanneer je in een mindere dag verkeert, kan je je dus niet wegstoppen, zoals dat in ploegsporten als bvb het voet bal kan. Ook een flink portie doorzet ting en karaktersterkte kan een biljarter best gebruiken. Dat voordeel heb ik, beklem toont de Dendermondenaar. Zenuwen ken ik niet. Boven dien geef ik me nooit gewon nen. Ik kamp tot het einde. Ik ben er dan ook vast van over tuigd dat ik diverse van mijn kampioenstitels in de wacht gesleept heb, dankzij mijn in zet en mijn kracht. Patrick Van Damme heeft ook dat het klassieke biljart reeds enige tijd belaagd wordt door de «snooker». Hijzelf heeft reeds één keer een partijtje snooker gespeeld en die ken nismaking is best meegevallen. Hoewel naar zijn mening niet zo heel veel kennis vereist is om deze discipline onder de knie te krijgen. Het spel is te herleiden tot wisselende par tijen aanval en verdediging. De jeugd zal er zich weliswaar door aangetrokken worden. En belangstelling voor de jeugd heeft de bond steeds te weinig aan de dag gelegd, meent hij. Zo kreeg de Den dermondenaar zelf, die nog tot de jeugd gerekend wordt, de kans in Brugge te gaan trainen. Hij moet die trainingen echter zelf bekostigen. Vrijaf nemen op een moment dat je over een interessante job beschikt, gaat bovendien niet. Of hij, wat het biljarten be treft, naar iemand opkijkt, wil len wij nog weten. Stanny Buyl is mijn voorbeeld, beklem toont de Dendermondenaar. Over een paar jaar haalt hij de wereldtop. Blessures hebben zijn prestaties totnogtoe ge drukt, maar geloof me vrij. Een man met zo'n talenten en met dergelijke karaktersterkte zal ongetwijfeld bij de supers plaatsnemen. Pierre Van Rossem Biljart: Patrick Van Damme bekijkt gekoncentreerd de situatie, (v) WATERPOLO LOKAALWIJZIGING In de rand van dit artikel kunnen we melden dal BC Belgica, niet langer zijn aktiviteiten ontplooit in 'den BelgicaKerkstraatte Dendermonde. maar dat de klub een onderkomen gevonden heeft in 'Taverne Oude Vest Oude Vest te Dendermonde. De naam van de klub wordt dus niet gewijzigd, enkel het lokaal. En Patrick Van Damme blijft tevens lid van de'club. (pvr) MINIVOETBAL TURNEN De turnkring zoals die eruit 2ag in 1926. (oh) De turnkring -De Kerelsuit Waasmunster bestaat nu 60 jaar. (oh) Lokerse minivoetbalkern: Baeté Veranda's (eliv) VOLLEYBAL LZV - ZOLB: 12-15 Lokeren kreeg het bezoek van de kollega-degraduatiekandi- daat Borgerhout, en het zal aan deze wedstrijd nog lang denken. Onze jongens heb- benmeer dan hun best gedaan tijdens deze beslissende wed strijd. Het is niet te begrijpen hoe de KBZRB deze persoon tot scheidsrechter heeft be noemd. Met zijn nieuwe regle menten die hij uitvond heeft hij Borgerhout aan de over winning geholpen. Lokeren was meer dan sterk genoeg om Borgerhout klein te krijgen. Maar elke aanval die ons team deed keurde de scheidsrechter af. Het begon al in de eerste periode toen na 50 sekonden Peter Bleyaert het water mocht verlaten, twee minuten later was het de beurt aan Kris Van Cauteren. Toch kon onze ploeg bij het einde van deze periode met een 5-4 stand voorkomen langs Mark Ver- tonghen (3) en Erik Peeter (2). In de tweede periode bleef Lokeren de sterkste ploeg tot in de zesde minuut. Toen ver ving onze coach Yves Wauters (hij zou in de derde periode terug in het spel komen). Maar Yves kreeg twee persoonlijke fouten met een straftijd van 45 sekonden door de referee toe gewezen. De vraag is waarom hij deze persoonlijke fouten kreeg? Bij het verwisselen van de tweede naar de derde periode stapte kapitein Mark Verton- ghen naar de referee en vroeg om uitleg. Ondertussen kwam ook coach Luc Mestdagh om uitleg vragen en toen nam de referee zijn rode vlag en sloot Yves Wauters, die nog rustig op de bank zat, definitief uit Toen snelde Peter Bleyaert naar de referee met de vraag welk reglement dit zegt. De scheidsrechter kon geen ant woord geven en zag duidelijk zijn fout zitten. Zo was Loke ren één van zijn beste spelers kwijt. LZV bleef voortvechten on danks de definitieve uitsluiting van Wauters. Onze heren kon den toen nog éénmaal op voor sprong komen. Daarna werd de ene na de andere van onze heren voor een duur van 45 sekonden uit het water ge stuurd en hoe sterk wij ook waren, de scheidsrechter keur de doelpunten en aanvallen van het Lokerse team af. Zo kon Erik Peeters tweemaal raak skoren in deze periode, stand 9-13. In de laatste periode bleef het Lokerse team vechten voor de punten, maar de referee vond dat Kris Van Cauteren ook definitief het water mocht ver laten wat onze ploeg nu totaal ontredderde. Toch kon Rik Mestdagh, verdediger Bart Beauprez en Erik Peeters de eindstand op 12-15 vastleggen. Onze jongens die voortdurend in de aanval waren en door de referee gekelderd werden zien nu het rode lampje branden Men kan hier niet spreken van een sportieve en een verdiende overwinning voor Borgerhout. Na de wedstrijd vroeg het Lo kerse team om een verslag op te maken maar de referee wei gerde dit en stuurde alle spe lers weg van de jurytafel en zo kréég de scheidsrechter de ge legenheid te knoeien aan het wedstrijdblad. Toch blijft Lo keren bij de pakken niet zit ten, zij hebben besloten een klacht in te dienen bij de KBZRB over het gedrag van de referee en de vroege defini tieve uitsluiting van Yves Wau ters. De kompetitie ligt nu voor twee weken stil en ons herenteam hoopt op 5 mei goed gemotiveerd aan te tre den tegen Charleroi. Mis schien wordt deze. zware op dracht een tweepuntenwinst. De ploeg: 1. D'Hooge Stany: 2. Wauters Yves; 3. Peeters Erik (5); 4. Mestdagh Rik (1); 5. Bleyaert Peter; 6. Verton- ghen Mark (5); 7. Van Caute ren Kris; 8. De Rijcke Geert: 9. Antheunis Luc; 10. De Maesschalck Alex; 11. Beau prez Bart (1). Het bestuur van de huidige turnkring, (vh) MEISJES-KADETTEN Denderhoutem 3 Juvenes Zele 0 (15-7, 15-5, 15-9) Van deze twee, op jeugdge- bied goed gestruktureerde klubs was Denderhoutem on getwijfeld de ploeg met de meeste klasse. Beide ploegen beschikten over negen speel sters. Toch kon Juvenes Zele niet optornen tegen de over macht van Denderhoutem. Hoewel ze zich dapper verde digden zoals blijkt uit de set standen. De wedstrijd duurde 47 minuten. JONGENS-KADETTEN VK Aalst 0 VBK Heusden 3 (6-15, 7-15, 5-15) Heusden de inrichtende club en hard aangemoedigd door zijn aanhang, overklaste VK Aalst in een 40 minuten duren de wedstrijd. VK Aalst kon niet overtuigen en was aanwe zig met negen ingeschrevenen. JONGENS-SCHOLIEREN VBK Heusden 3 Oltisj Bazel 0 (15-3, 15-8, 15-4). Oltisj Bazel heeft in een 52 minuten durende wedstrijd het onderspit moeten delven tegen de suksesvolle inrichters. Ba zel gaf een goede repliek en Heusden kon pas punten sko ren na lange genietbare balwis selingen. Adec Baasrode 3 White Star St. Amandsberg 2 (15-9, 8-15, 13-15, 15-2, 16-14) De spannendste partij van de dag vond plaats tussen deze twee ploegen. Adec Baasrode kon toch nog na een 1-2 ach terstand terugkomen In de be slissende set stond Adec zelfs achter met 13-14 en de Gente naars durfden hun sterk aan valswapen niet te hanteren. Adec evenmin, want de paling boeren rondden de wedstrijd af in hun voordeel met twee plaatsballen en wonnen zo ver diend de beker. JONGENS-BELOFTEN Meteors Erwetegem 3 VK Aalst 0 (15-1, 15-11, 15-8). VK Aalst kon bij de aanvang niet over zijn sterkste formatie beschikken. Enkele spelers moesten aanwezig zijn op Vi tesse Kruibeke, waar de se niors partij gaven voor de Be ker van Oost-Vlaanderen. Een verzwakt Aalst diende dan ook de pletrol van Me teors over zich te laten gaan tijdens de eerste set. De twee de herneming bracht meer evenwicht. Bij de aanvang van dc derde set kwam de verster king opdagen: twee spelers werden ingebracht. Doch on- opgewarmd in een wedstrijd komen, die al te veel in een plooi lag, is geen gemakkelijke karwei. VK Aalst kon Erwete gem niet meer verontrusten. Zelfs het uitvallen van een ge wonde speler bij Meteors was geen verzwakking, dit onge lukkig voorval kon door Aalst niet positief gebruikt worden. UITSLAGEN JEUGDKOMPETITIE Jongens-Beloften: Oltisj Bazel-Aalter: 3-1 Jongens-Kadetten: Ajax Aaigem-Appclterre Vo- kajap: 0-3 VK Aalst-Dcnderhoutem Dc- co: 3-1 Vokajap Appellerre-Vk Aalst: 2-3 Meisjes-Kadetten: Aalter-Juvenes Zele: 3-1 Meisjes-Juniores: Rumbac Waasmunster-Won- delgem: 2-3 Brelindus Merelbeke-Juvencs Zele B: 3-0 KALENDER Finales Beker van Oost-Vlaan deren Sporthal «Dulpop» Beekdam - Bazel. 14 april, 15.00 uur: Adec Baas-, rode - Unie Herzelc: SR Van Bouwel-Joris. De kampioen van reeks A komt uit tegen kampioen reeks B. De ontmoeting belooft klas- sc-volleybal cn houdt zeker hoge verwachtingen in bij bei de teams. 17 april. 17.3U uur. Dames: Stekene VCD - Pardaf Kruibe ke. Deze wedstrijd wordt ge leid door scheidsrechters De Jongh - Schreerder. 14 april, 20.00 uur Heren: Rapid St.-Niklaas - Vitesse Kruibeke. Beide ploegen staan onder lei ding van Sr. Callebaut - Van De Putte. Vlaams interprovinciaal Tor nooi: B. Meisjes en Jongens tussen De Vyf Vlaamse Provin cies Sporthal Steenweg op Aalst, Appels. De wedstrijd wordt om 10.30 uur gespeeld terwijl dc aan vang van dc laatste match om 17.00 uur verwacht wordt. Deze voorlaatste wedstrijd kon wel eens spannend wor den. Dat dachten de speelsters van de WZK en waarschijnlijk de supporters ook. Niets was min der waar! Met een zwaar gehavende ploeg kwam Ghent Swimming zaterdag jl. opzetten. Een ge wonde Van Praet en het gipsen been van de keepster maakte de zaak wel duidelijk. Wase kwam op een geruststel lende 5-1 na de eerste periode. Er werd vrij rustig gespeeld, helemaal niet vinnig. De Gent se keepster had het wel erg moeilijk met de Wase schoten en Gent kon slechts moeizaam skoren. De thuisploeg bleef op eenzelf de patroontje voort borduren en dat leverde aardig wat doel punten op. Ook het voortdu rend wisselen van Wase speel sters bracht meer wind in de zeilen. De Gentenaars konden van deze luxe niet profiteren want ze waren immers met het minimum speelsters, dus 7, naar het Waasland afgezakt. Helemaal te gek werd het in de derde time toen Kristien Del- meiren voorgoed het water mocht verlaten na 3 zware fouten. Wase, nu met steeds een speelster meer, kreeg het nu wel éxtra gemakkelijk. En het resultaat liet niet op zich wach ten. De stand veranderde in een monsterskore: 14-4. Totaal verloren gezwommen konden de bezoekers enkel er ger voorkomen. Geen efficiënt aanvalswerk meer bij Gent, dus nam Wase nu volledig de touwtjes in handen. Weer lie ten de «groentjes» prima werk bewonderen. Coach Nest De Maesschalk gaf hen ook de volledige kans om hun «kun nen» eens te tonen. Opmerkelijk aanvalswerk van Nadine Daelman. die ander maal bewees helemaal inge burgerd te zijn. De eindstand spreekt voor zichzelf: 21-4! Of er over een drietal weken ook zo'n machtsvertoon kan getoond worden blijft nog voorlopig een vraagteken. Ex-kampioen Eupen zal zich dan in St.-Niklaas moeten we ren om niet het onderspit te moeten delven. De Wase polomeisjes blijven, hoe-dan-ook weer vice-kam- pioen. Eeklo zal dit jaar de kampioenstitel binnenhalen, indien ze niet struikelen in een wedstrijd dat voor deze meis jes een «makkie» moet wor den. Hopelijk blijft Wase geen eeu wige tweede? (hb) LIEFHEBBERSVOLLEY UITSLAGEN 18 MAART REEKS I Denderbelle B - Baasrode B Dendermonde B - Kalken A Sint-Gillis - Zele Center Moerzeke - Opwijk REEKS II Grembergen C' - Denderbelle A Overmere A - Zele Kouter B Grembergen B - Keur B Baasrode C - Boonwijk REEKS III Nijverseel - Oudcgem Schellebelle B - Massemen Kalken B - Overmere B Overmere C - Grembergen D 25 MAART REEKS I Baasrode B - Dendermonde B Kalken A - Sint-Gillis Moerzeke - Keur A Denderbelle B - Zele Center REEKS II Overmere A - Denderbelle A Keur B - Zele Kouter B Schellebelle A - Baasrode C Grembergen AB - Grembergen C REEKS III Oudegem - Massemen Kalken B - Schellebelle B Overmere C - Dendermonde C Nijverseel - Overmere B 3 RANGSCHIKKINGEN 3_0 REEKS I 0-3 1 Moerzeke 3-0 2. Denderbelle B 3. Dendermonde B 4. Zele Center 3-0 5. Sint-Gillis 3-1 6. Baasrode B 3-1 7. Keur A 2-3 8. Kalken 9. Opwijk 2 2 0 6 16 2 2 0 6 2 6 2 2 0 6 2 6 2 1 14 3 4 2 1 13 4 3 2 0 2 3 6 3 10 113 1 2 0 2 16 1 10 10 3 0 3-1 REEKS II 2-3 1 Grembergen C 2-3 2. Overmere A 3-1 3. Keur B 4. Schellebelle A 5. Boonwijk 6. Grembergen AB 2-3 7. Baasrode C 1-3 8. Zele Kouter 3-1 9. Denderbelle A 3-1 REEKS III 1 Nijverseel 3-0 2. Massemen 3-1 3. Overmere C 3-0 4. Kalken B 0-3 5 Overmere B 6. Schellebelle B 7. Oudegem 0-3 8. Grembergen D 3-1 9. Dendermonde C 2 2 0 6 0 6 2 2 0 6 16 2 1 14 4 4 1 1 0 3 0 3 1 1 0 3 2 3 2 113 4 3 2 0 2 2 6 2 2 0 2 2 6 2 2 0 2 0 6 0 2 2 0 6 16 2 2 0 6 2 6 2 2 0 6 2 6

De Voorpost | 1984 | | pagina 43