111 I S! Reis naar een paleis: een regio-Vlaming in Euro-Straatsburg tii «^8 - 20.4.1984 - De Voorpost In een met gastarbeiders, Europeanen en zelfs Vlamingen doorwriemelde straat aan de voet van het Berlaymontge- bouw in Brussel begint mijn Europese vierdaagse. Mijn? De onze. Die van de CVP en haar Europese koepel, de EVP. De tournee van een handvol regionale journalisten, lokale kolommenschrijvers. Kortrijk, Hasselt, Mechelen, Turnhout, Oudenaarde, Roeselare en Sint-Niklaas verva gen tot stippen op de kaart die zowel Engeland als Denemarken. Italië als Griekenland inkleurt. Het Europe se voorlichtingsappartement situeert zich aan de Archime- desstraat; dat mag, nu de Hellenen vanop hun archaïsche zuilen naar andersdenkende maar gelijkvoelende westerse zielen Wy, die van de gezellige gewestjes dus, krijgen Babyloni sche boodschappen mee. Omtrent een kommissie, een parlement, een ministerraad die wat los vast bengelt aan 't ensemble, over nog een andere raad. En over het lastige, haast rebellerende Engeland, het achteropgebleven Grie kenland, de mogelyke toetreding ook van Spanje en Portugal en de landbouwproblemen die dan alom op akkers en beemden van 't hélé kontinent gezaaid zullen liggen. Op naar de Tweekerkenstraat, want de Christelijke Volkspar tij inviteert. Hier huist Ipovo, dat ooit door Miet Smet be stuurd werd. Hier worden kris- telijk-volkse stellingen opge timmerd. Hier wordt zo nu en dan ook aangebeukt tegen het bastion van demokratie en strategisch napeinzen. Er is veel rijkswacht op de been. die maandagmorgen. Door een doolhof van gangen, middels een lift en trap op-trap af kron kelen we langs telefonerende juffen en partijbonzen in hemdsmouwen. Achter een vergrendelde deur nestelen we ons in een niét luxueus lokaal: -*de refter. Mark Eyskens groet, vertelt over de brij die het ei der betogers op z'n managers- pak uitspreidde. Mark beleert, informeert, relativeert. Euro pa. waar in 't parlement een goeie sfeer heerst en de timing perfekt is. Europa, dat nood heeft aan wetenschappelijke koördinatie inzake research. De moeizaam ineengeknutsel- de unie is nodig, maar inhou delijk kriebelt en knaagt de versnippering, kompromissen worden in 't kwadraat ge smeed. En de Benelux is toch de vierde handelsmogendheid ter wereld? Minister Mark vraagt of iemand soms een si gaartje heeft en diept dan een pilletje uit een vestzak op. Gids Freddy Jochmans kijkt op de klok, de dame van het Zwitserse reisbureau is met tic kets in de weer. Bagage en jassen bij? We sputteren per auto door het noenverkeer van Brussel, hooguit vijf minuten vóór de trein naar Straatsburg toeten moet en de statie vertrekken zal rijden we langs de cafés van de Midi. We hélen het. Vijf uur rijden voor de boeg. Kennismaken. Kranten uit spellen. De voetbalfoto in kleur van 't Belang van Lim burg is van een béter gehalte dan de schimmige opname die Het Nieuwsblad aanbiedt. De trein zit proppensvol. Als Ag nes, de assistente van Euro- Boerenbonder Pol Marck (die we óók in de trein ontwaren), een poos in de buurt van Jan Verroken en diens gezelschap gaat zitten moeten we herhaal delijk vermanen dat haar plek je eigenlijk occupé is. Het am bulante restaurant heeft geen tafels meer vrij, wachten tot andere magen gevuld zijn om de onze bij te lepelen. Daar dient zich de nieuwe Ou denaardse burgemeester Jan Verroken a?n. Vergrijsd in het Belgische politieke huishou den. CVP-Europeaan sedert enkele jaren. Een pijpend par lementslid dat de rookwalmen van Europa wegblaast uit de wagon. Hij doet ons klaar zien, repeteert het refrein dat f -we nog vaker zullen horen: in Straatsburg kan efficiënt en georganizeerd gewerkt wor den. de debatten hebben ni veau. maar men blijft maar aanruziën. Hij, Jan van de Vlaamse Ardennen, had nog een ontmoeting met de poly glotte Smt-Niklazenaar en Eu rokandidaat Lieven Lenaerts. gaf de Lieven de hint mee z'n moedertaal te hanteren in 't parlement (ook al verstaat en praat Lenaerts Grieks als een onvermoeide marathonloper). Verroken legt uit dat als een Vlaming (of Nederlander) in z'n moedertaal spreekt, de naar onze taal overzettende tolk even adempauze heeft, je moet die mensen óók iets gun nen. Al wat in Straatsburg be disseld en beschreven wordt, elke fraze. elke vloek kan je immers rechtstreeks of via je luisterapparaat in je prenten: Deens. Duits. Grieks. Engels. Frans, Italiaans. Nederlands. Babyloniê, Babbelonië. De schroom t.a.v. het Spaanse en Portugese toetreden heeft ech ter niks te maken met nóg eens twee talen bij, wel met de onwelvaart die vanuit het verre zuiden dreigt te worden over geplant naar, gepompt in de rest van Europa We zakken af naar het eet- kompartiment. Twee sandwi- chen (het zijn boterhammen zoals de Engelsen ze omschrij ven) en een koffie, 330 frank. Je zou voor minder je knapzak meesjouwen. Vier journalistie ke lotgenoten hebben zich een sobere dagschotel laten aan- smeren en tellen daar telkens zo'n duizend frank voor neer. We bemachtigen opnieuw ons originele zitje. Nu Luxemburg ai een eind achter ons ligt hoef ik niet meer ruggelings te spo ren, in *t groothertogdom «keert» het treinstel. De kaar tjesknipper komt. Ons biljet duidt eerste klasse aan, maar we reizen in tweede. Een er- reur die niet juste is. Maar gauw herbergt ons een vier sterren-luxe hotel en dan dénk je niet meer aan de klassen strijd. Straatsburg, vijf uur. Rijtje schuiven voor de taxi. Enkele minuten rijden hooguit is het naar het sjieke, hypercentraal gelegen Sofitel, waar een por tier je bagage uit je handen smèèkt. Papieren invullen. Sleutels. Twee hoog huis ik, bed en bad en bar zijn voorra dig, radio, tv, telefoon. De room is komfortabel, relatief warm toch. Ik neem een voet bad en schik m'n hemden op een rek. Kuieren in een Franse rand stad van vierhonderdduizend inwoners. Hamburgertenten, Marks Spencer, Habitat, de Fnac-boeken- en platenshop Halfzeven, de winkels zijn dicht op maandagavond. Aan een krantenkiosk op de place Kléber koop ik wat ansichten en stuur gracieuze gevels en kookrecepten naar het thuis land. Rond achten nuttigen we met het hele gezelschap een ferme hap bij Yvonne in de Rue du Sanglier, de bazin zet paté friand chaud (een soort worstenbrood), jambon en croute en aardbeiensorbet be sprenkeld met alkohol voor. Het smaakt. Het is een druk', gezellig Elzasser restaurantje. Maar de dorst der delegatie is niet te lessen en na het eerste avondmaal vatten we onze speurtocht naar wat wij een café noemen aan. Het lukt slechts moeizaam, maar in een mastodontkroeg worden we met een dubbele frisse pint beloond. We strompelen naar onze slaapstee. Op een compu tertje achter de receptiebalie toetst de hotelbediende ons ontwakensuur in. Een paleis als trefpunt Place Kléber, het hart van de stad waar GutenbPrg (ook de boekdrukker kreeg z'n plein) geboren werd. Als het parle ment zitting houdt kan je elk uur van de dag per autobus service spécial van het centrum naar het in 1977 door Giscard d'Estaing ingewijde Palais de I'Europe pendelen. We take it easy, we take the bus. Slalommen gedurende een klein kwartier naar de rand van de stad. langs de universiteit. Heel wat orde handhavers op de been, maar soepel raken CVP en Vlaamse pers voorbij twee wakers. We zijn er. maar zijn allerminst alleen. Bezoekers worden bij trossen binnengewalst, sup poosten houden gasten en gid sen staande, met al die info- en boekenstands waan je je in een beurshal. Een paleis, zonder Versailles- allures. Een goedgestruktu- reerd gebouwenkomplex dat volgens de met Brussel ver trouwde kompagnons aan City 2 denken doet. Ik vind het iets hebben van een luchthaven, een museum ook, een veredeld akademisch ziekenhuis mis schien. Vast tapijt alom, tv- monitors met aanduiding van huidige en strakse woordvoer der in 't halfrond, munttele- foon toes tellen, een shop voor kranten en rookgerief Vier hoog moeten we wezen, in een vandaag door de CVP ingeno men werkruimte, een semina rie zouden z' aan de universi teit zeggen. Maurice Van de Wiele verwel komt. De Bruggeling is onder voorzitter van het Europese parlement. Hij nuanceert met een: «Belangrijk is niét hoe veel verkozenen in de zaal za ten. Essentieel is de vraag, hoeweel er gestémd hebben» Bij een kort bezoekje aan het halfrond (of de rotonde, hoe heet zulks?) bespeur ik een veertigtal parlementsleden, één tiende ongeveer van de Europese man- en vrouwkracht. Als er gestemd moet worden klinkt in alle uit hoeken van het paleis een dis kreet alarmsignaalweer een krachtlijn of een voorstel dat die beklonken of afgewimpeld is. De indruk als zouden de parlementsleden hun job niet ter harte nemen, niet grondig aanpakken, is vals. Men bestu deert dozijnen dossiers, verge lijkt en overlegt vooraf, wikt en weegt. Ja of nee is dan een ijsbergtop waaronder veel la beur drijft. Bordeauxrood geüniformeer de meisjes kloppen aan, ze brengen voor elk een doosje lait frais pasteurise en koffie toe. Landbouwspeciaiist Pol Marck verduidelijkt de impakt van Europa naar de regio's, meldt dat een in Leuven geves tigd dokumentatie- en vertaai- centrum voor poëzie dank zij de Europese instituten gedijen kan. Marck zegt, zonder deni grerend te doen, dat de socia listen het landbouwbeleid heel heterogeen aanpakken, ook inzake defensie hebben de Eu ropese socialisten géén globale visie. Jan Verroken beaamt die rode versnippering, versplin tering welhaast; de EVP, van de kristendemokraten dus, treedt naar zijn zeggen in ge sloten, homogene slagorde schreve, in eigen Duitse heem. En verder komt een groep uif de Straatsburgse zusterstad Leicester (GB) dag zeggen bij de adjunkt-burgemeester, die wél vlot Frans én Duits praat, maar van Engels géén kaas gegeten heeft. Wij verorberen een receptiehap. Middagmalen doen we in de stad, in het restaurant schaart Mare uit Kluisbergen zich bij de groep. Hij kwam via Rijsel per vlieger nagereisd. Blitzbe- zoek aan de stad. Imposant is de kathedraal, met een merk waardig klokkenmechanisme binnen in de tempel (Heirman en Zimmer moeten hier inspi ratie hebben opgedaan) Bui ten tekent een artiest toeris tensilhouetten tegen twintig Franse frank per kop, wat in vergelijking met de gebruiken op Montmartre spotgoedkoop uitvalt. Langs middeleeuwse bouwsels, beminnelijke brug getjes. Wynstuben, souvenir winkels geleidt de gids ons. Ik peil naar het taalgebruik in deze Franse randstad, de gids zegt dat het Frans veruit het hoogste woord voert maar dat het Duitse dialekt toch nog duchtig gesproken wordt, vooral in de landelijke deelge meenten. Kronenburg is één van die deeldorpen, Kronen- bourg voor bierkenners. Fa meuze stad met een amalgaam van bouwstijlen, oud en eigen tijds tegelijk, groots en ge zellig. Palais de l'Europe. Guido Naets, direkteur informatie van het EP, houdt een causerie over de zin van Europa. Wel honderd toehoorders, het me- taxi naar 't hotel vertelt Mar leen over haar hinkstaptoeht richting Frankrijk, op een ABW-stakingsdinsdag Van uit Brussel is ze per bus naar de grensplek Ciney gesukkeld, uiteindelijk landde ze na twaalf uur reizen in Straats burg aan. Wassen, plassen. Ik wip aan de Place Kléber de Fnac binnen en koop met vijf procent re- duktie wat receptenboekjes uit de Elzas voor Rita thuis, de kindertjes worden in een deko ratiewinkel met een popje be dacht, zij het vanop afstand. Diner met enkele LVP-parle- mentsleden in La Vieille En- seigne. Rue des Tonneliers. Eric Van Rompuy herinnert zich een interview met hem in De Voorpost, ooit, meldt dat de nieuwe VUM-krant «24 uur» heten zal en ontwaart veel fysieke gelijkenis tussen mij en de zoon van ambassa deur Vranken in Straatsburg. Jan Verroken, met vrouw en dochter Katrien aanzittend aan de dis. licht z'n (Belgische, Vlaamse) rol van «tombeur des gouvemements» toe. de uittredende Europeaan zal de geschiedenis ingaan als de struikelsteen van de vader landse bewindsploegen. We bepraten de CVP-EVP-lijst (die 's anderdaags in De Stan daard staat), ik ontwaar de Aalsterse burgemeester Uyter- sprot op acht effektief en Thér- èse Van Gucht van Dender- monde als zevende plaatsver vanger. Na de biefstuk hengelt Eric Van Rompuy naar de op- En hij mij Lunchen in de Salon Bleu, su perb restaurant in 't parle- mentspaleis. Vooraf rijkelijk putten uit een breedgescha- keerd en kunstig geëtaleerd koud buffet, dan cuisse de ca nard oppeuzelen. De wijn is in de man als de CVP ons nadien op wijsheid trakteert. Ben Croux benadrukt hoezeer het CVP-programma een een heidsprogramma is. CVP- EVP-persman Werner de Crombrugghe vind ik het spie gelbeeld van de Wase socialist en Europese reserve Fonny Boesmans. Limburgse Al- phonsine Phlix over Europa en de kiezer, de Belg, de dorpe ling: «De brug naar de burger is moeilijk te slaan, al is de informatiedienst van Europa enorm gesofistikeerd». De im pressie van dinsdag wordt be vestigd; men wérkt, men pres teert méér op één Straatsburg- se week dan een Brusselse maand, de organisatie is puik. Maar de finale beslissing, de sanktionering (door de opposi tie die er a.h.w. niet is) ont breekt. Alphonsine tot Eric Van Rompuy, zo tegen vijven: «Eric, ge moet gaan stemmen, want het rapport Klepsch wordt behandeld en de Ieren gaan vermoedelijk tégenstem- men». Na nog een aanmaning en een signaal verdwijnt Van Rompuy. Wij doen idem. Wat, wie zie ik nog in 't paleis? VU-er Willy Kuijpers. Een ge rokt Schots parlementslid. En Karei Van Miert, in rode trui. Voor vanavond is een kontakt- lunch gepland in alweer de Salon Bleu. Maar verzadiging Mechelse Week, haar lijfblad, meebeheerd door een man die ook bij het reklamebureau Koncept een vinger in de pap heeft (Koncept orkestreert de nationale CVP-EVP-kampag- ne). Zij legt familiale linken naar Rotraut. mij bekend uit het gewaardeerde oeuvre van vader Clem Schouwenaars, naar Kor Van der Goten zali ger, naar adoptiekinderen (die ook mij in de schoot zijn ge vallen). In de Sofitelbar keuvelt Bruno Often na met een journalist van De Groene Amsterdam mer, we groeten en stijgen op naar rust van luchtgekoelde kamers. Bijna drie dagen Straatsburg zitten erop. Wan delend in weelde struikelden Marleen en ik bijna over een clochard, botsten we op Willy Kuijpers die een groep West- vlaamse gepensioneerden op sleeptouw had- genomen en toetsten we onze opinie aan die van Eric Van Rompuy, want Eric (die een nationale veeleer dan een Europese roe ping heeft) duwt de toetreding van Spanje en Portugal van zich af omdat «het zo al lastig genoeg is met de Grieken». Europese solidariteit, maar tot op zekere hoogte, en er blijken welvaartsgrenzen te zijn. Als het aan Marleen Schouwe naars en mezelf lag konden Spanje en Portugal meteen toetreden en kreeg die clo chard een avondmaal in het Blauwe Salon voorgeschoteld. Meetings moeten De koffers zijn gepakt. Ontbij ten: koud buffet, frisse peer- Het Palais de l'Europe in Straatsburg. Een door de EEG gehuurd gebouwenkomplex. Knap gelegen, heel modern toegerust (dw) aan. Verroken over de Denen: «Zolang hier Denen zijn ben ik op mijn gemak, zij respekteren de identiteit van de volksge meenschappen». Verroken over mevrouw Thatcher: «Om de liefde Gods, past ermee op met dat vrouwmens». Verro ken woont in een Europees ontwikkelingsgebied (Oude- naarde-Ronse), hoeveel men sen zouden er weet van hebben dat Europa een toelage van vijf miljoen voor een weg in Welden verstrekte? Later krij gen we een lijst van kleinscha lige projekten, zeg maar be drijven, die dank zij Europa opgericht of uitgebreid konden worden: dat gaat van een potplantenkommercialisatieb- edrijf in Lochristi tot koel ruimten voor de bewaring van groenten in Appels-Dender- monde. In het paleis, of ertegen aan leunend, hebben alle leden van het EP een individuele kan toorruimte. Studiootjes eigen lijk, met bureau en douche, een divan ook. Overnachten mèg daar niet, al gebeurt het sporadisch. De parlementsle den krijgen een vergoeding voor hotel en zo, van hen wordt verwacht dat ze de cen ten aanwenden waarvoor ze bestemd zijn. Straatsburg-city opnieuw. De Vlaamse regiojoumalisten worden ten stadhuize ontvan gen. Er is ook een delegatie uit Stuttgart, uitgenodigd door de CDU; zij logeren net over de rendeel met koptelefoon op want de Vlaming hanteert z'n moedertaal. Ik verzeil bij toe val naast een Oostends kom- munikatiestudent die als co ming Volksunieman door Jaak Vandemeulebroucke naar Straatsburg genodigd is. De fauteuils zijn groen, het water is van de bron. Rond vieren rukken enkele koffiekruiers aan. De lucht is droog in het paleis, ik besluit hotelwaarts te bussen. Wat rondzwerven in de mail Veeltalig ligt, in koffers en op tafels, CVP-EVP-informatie over wat gedurende decennia door en voor Europa en door de kristendemokraten gedaan werd. Een folder met portret ten van Tindemans, Schuman, Adenauer en De Gasperi. de Eurokandidaten van de CVP- EVP lonken onder de regen boog naar de bezoeker. In een liberaal geschrift, blauw (en ook geel) getint, de beeltenis van o.m. Karei De Gucht, Michel Poniatowski en Luc Beyer de Ryke. Rode bro- chuurtjes zijn karig voorhan den. Tegen zessen 'bots' ik op Zeg-journalist Francis Cardyn en Freddy Jochmans van de CVP, zij begeleiden een baga- getorsende Vlaamse journali ste uit Mechelen. Ik shake hands met Marleen Schouwe naars, dochter van de naar Houtem aan de Franse grens uitgeweken Antwerpse roman cier die nog duiten tegoed heeft van Orbis-Orion. In de lage der regionale media, hij zal een advertentie zetten. In de hotelbar zegt Kempen- lander Bruno Otten dat hij een interview kon fiksen met z'n gouwgenoot Guido Naets, Limburger Johan Van Overbe- ke wil kopman Bert Croux en/ of Alphonsine Phlix strikken Romereiziger Lieven Lenaerts is niet meegereisd, ik pas. Het is nacht. De brug naar de burger De autobus service spécial. Jo han Struye. ex-Knack. nu pers attaché van Karei Van Miert, RTBF-journaliste Martine. Van Breuseghem en BRT-ra- dioman Herman Verheyden bussen mee Verheyden klampt parlementslid en ex- behcerraadslid van de BRT Pol Marck aan, zé kaarten na over een konfliktje omtrent de Europese omroepverslagge- ving. Het geschil wordt wat bijgelegd. Weer héél veel volk in 't pa leis. Schoolkinderen vooral. Frankrijk broedt een paasva kantie uit. We dwalen wat in gangen en zalen De perszaal is zwaar bevolkt, mét opklarin gen. bij tientallen zitten ze te tikken en te telefoneren Niet de stress la Tour de France, maar het scheelt niet veel Bcl- ga beschikt over een eigen lo kaal, niet ver van de bar. Ner gens kan ik BRT-joumalist Dirk Sterckx, een vroegere klasgenoot van me. bespeuren. bijt in me, en Bruno en Mar leen en ik bussen weer naar de stad. De Kempenaar houdt het voor straks bij de parlements- maaltijd. het meisje van Me chelen spreekt met me af voor een avondlijk rondje in Straatsburg. Rond achten wandelen naar de kathedraalbuurt. Bij Yvonne héb ik al gegeten. Maar hier ogen &lle etablissementen heerlijk, de menu's afficheren schappelijke prijzen. Aan de Place du Marché aux Cochons de lait (die nèèm!) wagen we 't op Le Florentin, bij nader in zien een pizzeria. Voor haar een forel, voor mij brochette Het smaakt lekker, het is (te) overvloedig. Langs hellendé gevels, over pleintjes en bruggen kuieren we. Dit kan Brugge zijn of Antwerpen, of Brussel ten de le Het oude stadsdeel Petite France charmeert Maar waar drink je een pint na? Alleen eten, excusez. Maar dèèrvan hebben we onze buik vol. Voorbij een bruggehoofd waarop, heel lieflijk en geïso leerd. een accueilhome voor de derde leeftijd werd aange plant, zien we een licht bran den. Trapje af, dit moet een drankinstelling zijn. Een duo is muziek aan 't maken in een kelder die aan de Antwerpse zolder Gard Sivik denken doet. We bestellen een meng- drank met vodka en ander vocht. Marleen vertelt over De tjes plus een croissant, kaas, konfituur. koffie. De extra- dienst-bus. Wat zorgelijk wordt in 't paleis gezocht naar een zaaltje, een lokaal. Nationaal CVP-sekre- taris Lu do Willems zal het heb ben over de kampagne van zijn partij, wij zijn van de partij. In de nogal uitgebreide akkomo- datie van Marcel Van de Wiele (een ondervoorzitter heeft het iets breder) wordt de Vlaamse persdelcgatie ondergebracht. We pèffen van de warmte. Bier en Perrier brengen uit komst Raf Chanterie uit West-Vlaan deren houdt ons kompagnie. Ludo Willems licht toe. aksen- tueert. De CVP krijgt 20 mil joen van Europa om kampag ne te voeren Een habbckrats. En Karei Van Miert heeft on gelijk als hij stelt dat de 1979- kampagne van zijn partij maar 7 miljoen kostte, het waren er wel 35. De geledingen, de as- pekten van de Eurokampagne van de CVP worden behan deld: kwissen. advertenties, meetings. Vijf CVP-ers naar Straatsburg sturen, dat moet moeiteloos lukken. Zes mis schien. Zeven is ook voor de CVP-tenoren duidelijk een utopie. De regenboog van de CVP versus de roos-in-de-vuist van de SP en het eekhoorntje van de liberalen. Speels, promotio neel. inhoudelijk is en wordt de kampagne. zegt Ludo Wil lems. De kwissen zijn nu ai een sukses. er komen informatiea vonden. meetings natuurlijk, apotheoze wordt voor CVP- EVP de Euroshow op 20 mei in het Antwerpse Sportpaleis. Paasakties staan op stapel aan de kust en in Antwerpen. Re giomeetings, daarvoor worden twéé teams op pad gestuurd: Wilfried Martens met een ploeg van vijf ministers ener zijds, Gaston Geens met ook een team van vijf anderzijds Persoonsgebonden reklame. ook thematisch gerichte affi- chage. Ludo Willems: «Wij voeren geen kampagne voor Europa, wel voor de Vlamin gen in Europa. Europa is op zich niet belangrijk, de ménsen zijn belangrijk. Europa is geen doel. wel een middel» Er was, ter voorbereiding van de Eurokieszaak. de kristende- mokratische top in Rome. Tweehonderd CVP-ers vlogen per charter naar Italië en 't was boven Stuttgart, heel hoog in de hemel, dat Leo Tindemans z'n toezegging gaf om als eer ste opvolger te figureren. Een opluchting, létterlijk. Want Leo van Zwijndrecht-Edegem- Europa blijft een lokomotief. al zijn mensen als Croux, Van Rompuy of Lenaerts nog zo waardevol. Vervormd beeld Haastig naar de Salon Bleu opnieuw, voor het middag maal. De Europatempel roeze moest als een té volle bijen korf. Zevenduizend mensen worden op die ene zittings- week ingeslikt, uitgelaten Da's te veel, eigenlijk. De pu blieke opinie kabbelt toch mij lenver van de Straatsburgse besluitvorming. Denkt in de trant van: dat gedoe kost stuk ken van mensen. De Europea nen nuanceren, zeggen dat de werkingskosten 'slechts' vier procent van de globale EEG- bcgroting bedragen. Voor '84 tikt die begroting aan tot wel 25 miljoen Ecu, vermenigvul dig dat met 45 en je hebt het equivalent in Belgisch geld. Bij de uitgaven deze in 't oog springende post. landbouw, 16,5 miljard. De inkomsten- post btw is goed voor 14,5 miljard. De as Straatsburg-Luxemburg- Brussel. Het groeide zo. al is het niet efficiënt. In Luxemburg bijvoorbeeld staat een gebouw dat slechts één keer per jaar gebruikt wordt en 1,2 miljard kostte. In Straatsburg doet men be scheidener, de infrastruktuur wordt gehuurd. Alles in Brus sel neerpoten zou doeltreffen der zijn, maar de akkomodatic staat nog niet op punt. Dan maar pendelen, sporen, vliegen. De trein is op komst. Heeft de Lotharingse boosheid der arbeiders voor vrijdag wordt een «mars op Parijs» aangekondigd geen uitlo pers naar Europa? Nauwelijks, we vertrekken vrijwel op tijd. Op het perron verstrekt Willy Kuijpers van de VU enige toe lichting over een Straatsburgse nationalist wiens huis-winkel dichtgemetseld werd en door de Duitsvoelcndc man (een nazi. zeggen de tegenstanders) zelf tot «huis der schande» werd omgedoopt, omdat de Duitsgezinden in Straatsburg niet aan hun trekken zouden komqn. Maandag, dinsdag ook tik ik in Sint-Niklaas m'n impressie neer. Met op m'n bureau een regenboogbcricht van dc CVP- EVP omtrent een Euro-avond met het CDA in Sint-Niklaas. een Euro-expo in kasteel Wal burg in Sint-Niklaas waarbij een mooie stadsbestuurstickcr hoort, en in een krant het bericht dat Jo Röpcke van dc filmfragmenten op dc omroep Euro-infoprogramma's prc- zenteren zal En dan is 'er nog de vrederechter van mijn thuis- kanton. aan wie ik gemoti veerd diets zal trachten u ma ken dat ik op 17 juni node aan m'n kiesplicht verzaken moet. vanwege vakantie. Mag ik aan Lieven Lenaerts een volmacht geven? Wouter VI.OKBKKCH

De Voorpost | 1984 | | pagina 48