Scheldezoon Bert Peleman Kruibeeks ereburger Rare oppositie-gedachtenkronkels Lede krijgt struktuurplanning Kristus voor 33*° maal in Kruistocht te Aalst W1 J LYJiVi^ VA\ UN J NEER Wél «Te voet door Land van Aalst op 1 mei»! Stille Goede Vrijdagtocht in Sint-Niklaas TT Kring Aalst: wie fietst er mee? Hamse wandelkiub 't Hoeksken naar Berlijn Week van de K.A.J. te Kruibeke Wandelprogramma van de Waasmunsterse Roosenbergwandelklub 10 - 27.4.1984 - De Voorpost I Het sukses van «Kruisweg in j de Stad», uniek gebeuren in j Vlaanderen, groeit blijkbaar van jaar tot jaar. Begunstigd I door een gedroomd lente- _J weertje werd het op Goede B Vrijdag een sliert van vele honderden deelnemers aan de- boetetocht die kunstzin I paart aan devotie. De «Ghe- I sellen van het H. Kruis» van de I Aalsterse St.-Jozefsparochie I waren dit jaar aan de 33" edi- I tie toe o.l.v. Gilbert Eelbode. Van een simpele ommegang doorheen de straten werd het I via toneelgroep «Langsom be- een volledige kruisweg die in 1977 onder impuls van de betreurde Frans De Koninck j uitgroeide tot de huidige vorm. Levende statische beelden met klederen, pruiken, gezichten, Kruibeke. Bert Peleman werd aangesteld als ereburger van de Scheldegemeente, vanwege lansen, helmen, alles wit. zijn grote verdiensten op toeristisch vlak. Hij kreeg uit handen van burgemeester Denert Maar dan ter plekke bestraald een glasraam (dw) met kleurig projektorlicht Met parochiegeestelijkheid en misdienaars op kop werd het een alleszins ook door niet- gelovigen te smaken indruk wekkende gebedstocht waarbij «Onze Vaders» een gewijde muziek afwisselden met de uit beelding van de staties met de apotheose zelf dan in de paro chiekerk. Technisch gezien ook geen makke vermits van zodra de tocht voorbij was «akteurs» en «aktrices» zich moesten reppen naar een vol gende statie. Met een viertal ploegen en gewaardeerde hulp door de stadsdiensten liep het echter allemaal als gesmeerd. De teksten waren van de hand van Anton Van Wilderode en ze werden gezegd door Tine Ruysschaert en Francis Ver doodt. Ook de muziek was aan vernieuwing toe. Een boetetocht die alleszins zinvol nawerkt en een ideale sfeerschepping is van passie en paasgebeuren. LH Bert bij Denert Donderdag 19 april, Witte Donderdag, weerklonk bazuingeschal op het Mercatorei- land in Rupelmonde. Een stemmige, religieuze en tegelijk volkse plechtigheid: voetwassing en broodwijding in de O.L.Vrouwkerk, honderden hompen brood (Apostelbrokken) te grabbel op het Mercatorplein en daarna het zgn. Apostelmaal in de Schipperskapel naast de kerk. Ter afronding van deze aaneenrijging van volkse gebruiken die al eeuwen in stand worden gehouden, werd in de raadzaal van het voormalige gemeentehuis van Rupelmonde Bert Peleman gehuldigd. De in «Antwerpen-Waas» woonachtige Puurse- naar, die zich al meer dan een kwarteeuw ononderbroken inzet voor de uitbouw van het kultureel Schelde toerisme, mag zich voortaan ereburger van groot Kruibeke noemen. Een verdiende onderscheiding natuurlijk. Met eenparigheid van stemmen nam de gemeenteraad van Kruibeke daartoe een besluit, nadat eerder de plaatselijke kultuurraad en de VW een gunstig advies had uitgebracht. Onze redaktie schaart zich vanzelfsprekend graag achter de huldeblijken die de dichter te beurt vielen van o.m. burgemeester Antoine Denert. Bert Peleman, «opperapostel» van Rupelmonde. Maar ook Reinaerdiaan en olijke Uilenspiegel, zo vaak speurend naar volkse en artistieke Vlaamse waarden in ons land en buiten de grenzen. Een merkwaardig toeval is of was dat twee dagen voor Witte Donderdag in Temse de Maeterlinck en de Verhaeren gedoopt werden. Bert Peleman vervolledigde het triumviraat dat aan de Wase Scheldekant plots in volle uitbundigheid opdook. W.V. Persmedewerkers ontvingen een (anoniem) schrijven waarbij werd gemeld dat wegens onvoorziene omstandig heden de voettocht georganiseerd door de F.F.R.-Vrien denkring en W.S.V. De Coen Levensvreugde niet zou doorgaan. Een «mededeling» van een dwarsligger die blijkbaar de organisatoren W. Baetslé en M. De Wit niet in het hart draagt maar hen eerder een loer wil draaien... Na informatie ingewonnen te hebben bij de onthutste organisatoren is hier geen sprake van enig misverstand doch gewoon van verkeerde informatie die als gevolg zou moeten hebben de geplande tocht te saboteren Wat dan wel het tegenovergesteld effekt zal hebben vermits deze tocht nu eens supplementair figuurlijk en hopelijk ook letterlijk op dinsdag 1 mei in het zonnetje wordt gezet. Ter herinnering: op dinsdag 1 mei wandelen volgens een nieuwe formule op Grote Routepaden groten deels langsheen de r met afstand en startplaats naar keuze: St.-Annazaal, Roklijkstraat Aalst of Stationsplein 22 te Geraardsbergen van 8 tot 14 u. U kan eventueel met de trein terug huistoe want op de lijn Aalst-Geraardsbergen en terug zijn, ook op 1 mei, om de 2 uur treinen. Deelname in de kosten: 60 fr. Ter herinnering ontvangt U een prachtige linosnede van de hand van Karei- Rosier. Aan beide startplaatsen 1" mattetaarten te bekomen. Voor meer informatie: W Baetslé (053/70.14.53) na 18 u. of M. De Wit (053/70.53.68). LH De «Stille Tocht» op Goede Vrijdag in Sint-Niklaas tverd door wel vierhonderd sympathizanten meegestapt (Paul de Malsche Zo'n vierhonderd mensen kwamen vrijdagavond 20 april jl. om 18 uur op het pleintje voor de Sint-Niklaaskerk in Sint-Niklaas bijeen voor een stille tocht n.a.v. Goede Vrij dag. Onder hen o.m. oud-eu roparlementariër Maurits Cop- pieters en vrederechter Jan Varewijck. De gelovigen had den grote kruisen en beschei den spandoeken meegebracht en trokken zo onder politie- eskorte de stad door. De leu zen op de doeken gaven de idee van de aktiviteit aan: «Mensen worden gedood», «Wij leggen ons er niet bij neer» en «Jezus ging ons daar in voor». De tocht was bedoeld als teken van verzet tegen het voortdurende onrecht in de wereld en tevens ook als sym bool van het voornemen om ook in het eigen leven de vrede daadwerkelijk na te streven. Op een drietal plaatsen in het centrum van de stad werd halt gehouden voor een korte be zinning. «Wij lijken passief, omdat wij onze vijanden niet met geweld te lijf gaan, maar geestelijk zijn wij aktiever dan onze tegenstanders. Wij gelo ven dat het recht een sterker bondgenoot heeft dan het on recht en daarom kijken wij geduldig uit naar de toe komst», zo stelde men onder meer. De politieke gemeen schap. i.p.v. zich te bekennen tot een blinde machtsuitoefe ning. De kruisen die de gelovigen met zich meedroegen waren een teken van solidariteit met de armen en verdrukten, een stille groet aan hen die net als Kristus destijds het slachtoffer zijn geworden van onrecht, een teken ook van vertrouwen dat morgen alles anders zal zijn. Na de tocht werden de deelne mers uitgenodigd om in de ei gen parochie de dienst van Goede Vrijdag bij te wonen. L.D.B. Vanaf dit weekend kan je lek ker meefietsen met de TT kring. De mensen van Tele foon en Telegraaf nodigen ie dere sportieveling uit om elke( week mee te rijden met de fiets doorheen Vlaanderen. Zater dag aanstaande vertrekt men op de koer van het RTT cen trum om 13.15 uur voor een 70 kilometer lange uitstap naar Meise. Op zaterdag 5 mei is er de Rally van Aalst met vertrek aan het RTT centrum om 10.00 uur. Donderdag 8 mei rijdt men vanaf de Haring om 8.15 uur met de wagen naar Kruibeke-Rupelmonde. Grote belangstelling voor de huldiging van de Klein-Brabantse Ronse. Daar maakt men een Wazenaar Bert Peleman als ereburger van Kruibeke (dw) tocht van liefst 90 km. Deelna me in de onkosten 200 fr. Op zondag 13 mei komt men bij een aan het Kasteel Terlinden om 7.15 uur voor een fietsuit- stap naar Laarnc. Op zaterdag 19 mei vertrekt men aan de Haring om 8.00 uur richting Waver (met de auto) waar ter plaatse een rit van 80 km wordt afgewerkt. Deelname in de on kosten 300 fr. per persoon. Zaterdag 26 mei is er het kam pioenschap van België te Sint- Truiden. Bijeenkomst aan het station van Aalst om 8.00 uur. Voor meer informatie kan je steeds terecht bij de heren Van de Winckel, Lampens of Cleemput. HJM ilatllKtlifi Sint-Niklaas. Op stap in een solidariteilstocht op Goede Vrijdag (Paul de Malsche) De VU had bij de laatste verkiezingen in haar verkiezingsprogramma het uitwerken van een struktuurplan ingelast. Schepen Mertens (kuituur en ruimtelijke ordening) stond volledig achter dat punt en heeft sinds zijn aanstelling tot schepen konstant geijverd voor het opstellen van zo'n plan. Zijn inspanningen beginnen resultaten te werpen. Het schepenkollege zette het licht op groen en er werd kontakt opgenomen met instanties en studiebureaus. Overleg binnen het kollege van burgemeester en schepenen en met de meerderheidsgroepen en met zyn eigen fraktie leidden tot een eerste kontakt met een studiebureau en tot de eerste definitieve stap, nml. het uitbouwen van een projekt «met het oog op eventueel opmaken van een struktuurplan» wat zou gebeuren onder begeleiding van een bevoegd studiebureau. De Hamse wandelkiub 't Hoeksken organiseert voor elkeen die mee wil wandelen een vijfdaagse busreis naar Berlijn. Dit tijdens het Pink sterweekend van donderdag avond 7 juni, vertrek om 20 uur, tot maandag middag 11 juni. In Berlijn zal worden deelgenomen aan de tweede internationale volksmars van Spandau. De deelname in de onkosten bedraagt drieduizend zeshonderd fr. Hierin zijn be grepen de busreis, half pen sion. stadsrondrit en deelname aan de mars. Wie een medaille wenst dient tevens 100 fr. meer te betalen. Het bestuur voor ziet dat er een 45-tai deelne mers de verplaatsing zullen meemaken naar Oost-Duits- land. Tot einde deze maand kan men inschrijven. Ook niet leden zijn welkom. Inschrijven bij Etienne Kinders. Driego- tenkouter 11 of bij Albert Se- gers. Acaciastraat 4 te Ham- me, Bij inschrijving dienen de deelnemers een voorschot van 1.000 fr. te betalen. (v.c.p.) De gemeenteraad in Lede werd op bevel van de provincie gouverneur vervroegd samengeroepen: met de aanduiding van een tweede kandidaat voor de vrijgekomen plaats van politiekommissaris, zou een en ander niet volgens de normen verlopen zyn, zodat die zaak opnieuw voor de gemeenteraad gebracht diende te worden. Met deze vervroegde zitting met 11 punten in openbare vergadering en 5 punten in geheime zitting als gevolg. De KAJ van Kruibeke kent een ryk verleden. In 1929 ging de KAJ daar voor het eerst van start en sedert 15 maart 1981 zijn de kajotters er weer terug. In hun lokaal gelegen in de Ambachtstraat 20, valt er wekelijks heel wat te beleven: voetbal- en volleybalwed strijden, ping-pong tornooien, uitstappen, maar ook soms een gespreks- en informatieavond over allerlei onder werpen. Dc KAJ-Kruibeke groeit dan ook gestadig, meer en meer jongeren sluiten zich aan. Het moment dus om naar buiten te treden met een week van de KAJ. Op het programma: vrij dag 4 mei om 19.30 uur een opendeur-avond met: een gra tis konsumptie, verschillende spelen, tentoonstelling, KAJ- stand. diareeksen, enz. Al bij elkaar dus een gezellige avond met informatie en ontspan ning. Zaterdag 5 mei om 13.30 uur een spetterende muziekkwis voor jong en oud. De uitslag van deze kwis wordt meege deeld omstreeks 19 u., waarna men zich naar hartelust kan vermaken. De week daarop, op vrijdag 11 mei, organiseert men om 20 uur een gespreks- avond rond een thema dat een ieder interesseert: de relatie tussen ouders en kinderen. Zaterdag 12 mei gaat het er wat volkser toe. In de namid dag worden er volkspelen ge houden met de uitreiking van prijzen. Jong en oud kunnen zich opd'op die manier eens gezellig vermaken op oeroude wijze. De week wordt die avond dan afgesloten met een daverende Brueghelavond. Zoals je ziet een gevuld pro gramma met «knalaktivitei- ten», die telkens plaats vinden in het KAJ-Iokaal in de Am- bachtstraat 20 te Kruibeke Wie zin heeft kan rpeedoen of even binnenwippen. De gemeenteraad ging onge woon van start. Nog voor de agenda werd aangevat ging meester Ruyssinck (fraktielci- der van de CVP-oppositiej in de aanval rond punt 11 dat door hemzelf op de rol werd geplaatst. Dat punt was eigen lijk een vraag: «Welk verder gevolg heeft het schepenkolle ge gegeven aan de vraag tot afschaffing van vw nr. 44 te ex/ Oordegem, gelet op het nega tief advies van dc gemeente raad in zitting van 28 februari 1984. Waarmee hij bedoelde dat de (negatieve) beslissing van de gemeenteraad over de opheffing van dat wegeltje niet onderhevig zou zijn aan de goedkeuring van het provincie bestuur Hij haalde er zelfs een hoog geleerde professor bij. De se- kretaris diende hem van ant woord en zei dat die tekst, die slechts een kommentaar was op de wet en geen wettekst, geen betrekking had op we geltjes met erfdienstbaarheid, wat hier het geval was. Bij de stemming onthield Ruyssinck zich. De burgemeester opende de zitting met verontschuldi gingen (raadsleden Van Ach ter en De Coensel) en stelde de Onthaalbrochure voor (een boekje met antwoorden erin op vragen als «Wie. wat, waar in Lede). Punt 1 betrof dc rekeningen van de kerkfabrie ken 1983. Impe viel op door een zwaar negatief saldo van 150.000 fr. wat te wijten zou zijn aan het feit dat geen om halingen gebeuren in de kerk van Impe. Door deze te grote negatieve kredietoverschrij ding komt de gemeentelijke begroting aan 't wankelen, wat in de toekomst vermeden moet worden, voorwaarde waarop dit punt eenparig goedgekeurd werd. Punt twee dat betrek king had op een ministerieel besluit m.b.t. de opheffing van het gebied «De Etting» als «watering», een waterachtig gebied op de grens Impe/Eron- degem, dat wegens riolering, draincring en verbreding en verdieping en onderhoud van de grachten, greppels en beek jes, het statuut van officiële watering zou verliezen. Een positief advies werd eenparig gestemd. De aanleg van wegenis en riolering in de verkaveling Luk Van de Velde. Speurtstraat Oordegem (317.000 fr.), werd eenparig goedgekeurd. Punt 5 had betrekking op het verleg gen van een voetpaadje langs de perceelgrenzen (eenparig goedgekeurd). Punt 6, aanleg gen van voetpaden, met ver hoogde berm langs de Sint- Machariusstraat (Papegem) en de Overim pest raat (tussen Grotekapellelaan en Vuyster- mansstraatje) werd door sche pen De Paepe aangebracht. Alleen raadslid De Brouwer onthield zich. Punt 7 betrof verbeteringen aan de Pape- gemse straten Bcnedenstraat, Bovenstraat en Putbosstraat. Oppositie-logica Bij punt 8 schoot de opposi tie opeens opnieuw wakker. Dit punt luidde «Goedkeuring begeleiding BTK-projekt met het oog op eventueel opmaken van struktuurplan» en werd door schepen Mertens met een goed voorbereide inleiding aangebracht. Zijn inleiding be helsde een korte historiek van het struktuurplan in Lede, uit leg over het begrip «struktuur planning» (hij vermijdt het woord «struktiAirplan» omdat <Jat een statisch gegeven is, terwijl «struktuurplanning» op een permanente aktiviteit, op een denkproces duidt) en ver duidelijking over dc bedoeling die hij heeft met de «begelei ding». Hierover had een info- vergadering met een studie bureau en de meerderheid plaatsgevonden. Het feit dat de oppositie niet uitgenodigd werd op deze vergadering, was een doorn in het oog van oppo sitieleider Ruyssinck. Net als de Volksunie had de CVP het struktuurplan in haar verkie zingsprogramma. wat schepen Mertens tevens opmerkte. On begrijpelijk was het dan ook dat. alhoewel zij bij de info- vergadering aanwezig wou zijn. raadsleden Ruyssinck en Ernest Galle het nut van een struktuurplan in twijfel trok ken, terwijl CVP-raadslid De Lalhauwer haar zelfs liet ont vallen «er wordt zoveel in een verkiezingsprogramma ge zet. Stemming: meerder heid: pro de drie oppositie vrouwen De Lathauwer, Rog geman en Venneman onthiel den zich, terwijl Ruyssinck en De Brouwer tegenstemden Punt 9 dat handelde over de (opgelegde) aanpassingswer- ken aan groepsleiding drinkwaternet, werd eenparig goedgekeurd. Punt 10 was een naloop naar een punt op de geheime vergadering. Intrek king geschorst gedeelte van het besluit dd. 15.9.83 en nieuwe openverklaring betrekking, dus opnieuw behandelen van de 2de kandidaat voor de plaats van kommissaris. Op de laatste gemeenteraad kon schepen Mertens zijn plan voorleggen aan de gemeente raad. Het punt werd als volgt op de agenda geformuleerd «Goedkeuring begeleiding BTK-projekt met het oog op eventueel opmaken struktuur plan». Schepen Mertens leidde dit punt goed voorbereid in. Hij verschafte uitleg over zijn bedoelingen en over de inhoud van het begrip «struktuurplan ning». Volgens schepen Mertens is het idee van een struktuurplan niet nieuw in Lede. Al in 1977 nam het gemeentebestuur het princiepsbesluit om over te gaan tot het opmaken van een struktuurplan. een besluit dat echter zonder gevolg bleef. Hij vindt het normaal dat een gemeentebestuur zich afvraagt wat er in de gemeente, be staande uit verschillende ker nen en gemeenschappen, met eigen kenmerken, moet gebeu ren en op welke manier De huidige voornaamste beleids instrumenten. nml. de gewest plannen en de bijzondere plan nen van aanleg (BPA's) geven slechts gedeeltelijk voldoe ning. Zij zijn opgemaakt vóór de fusies, dus zonder rekening te houden met nieuwe gege vens, nieuwe entiteiten. Daar om wil hij een andere aanpak, een andere visie, vertrekkend van de vraag «Wat willen we voor de toekomst van Impe. Smetlede. Wanzele, Oorde gem». Hij houdt ervan te spre ken van «struktuurplanning» i.p.v. «struktuurplan» omdat volgens hem het hierbij niet alleen zal gaan over het opstel len van een plan. Na de eerste kontaktavond en na dc goedkeuring door de gemeenteraad wil hij volgende stappen zetten: Eén der eerste aktiviteiten in dat verband zou het opzetten zijn van een infor matieavond voor alle gemeen teraadsleden en geïnteresseer de burgers. Dat is uiteraard een teoretisch gedeelte. Voor de uitwerking is de gemeente normaal aangewezen op een studiebureau, maar dat komt veel te duur voor Lede (men schat meer dan 3 miljoen). Daarom heeft het kollege voor wat de eerste fase betreft geko zen voor een tussenoplossing, die bestaat uit een BTK-pro jekt onder begeleiding van een studiebureau. Dat projekt zou daarenboven werk verschaffen aan een 8-tal werklozen. Op die manier zou de lastendruk slechts op een 200.000 fr. ko men. In deze eerste fase zou de inspraak van dc bevolking be staan uit een stuurgroep, be staande uit afgevaardigden van diverse verenigingen en specia listen op één of ander werkter rein (zoveel mogelijk) binnen de gemeente. Met deze voorzichtige aanpak probeert men te vermijden dat te geweldig van start gegaan zou worden, met als gevolg dat al die mooie plannen in dc laden verdwijnen Uiteraard kan zo'n plan slechts positief opgebouwd worden wanneer iedereen er zich bij betrokken voelt en van zijn inspraakrecht en -plicht gebruik maakt. Nadat de Waasmunsterse Roosenbergwandelklub met 99 deelnemers te gast was bij de Lachende Klomp te Nieuwker- ken en op tweede paasdag in het Westvlaamse Ruddervoor- den heeft het bestuur volgend wandelprogramma uitgestip peld. Op zondag 29 april neemt RWK deel aan de wan deltochten «Dwars door Bra- kel». Verder neemt RWK deel aan de tochten van de Kadees in Aalst op 6 mei. Op 5 en 6 mei aan de tweedaagse van Blankenberge, op 13 mei aan de Scheldemarsen te Baasro de. Op dezelfde dag is er ook een bus naar Diksmuide. Op 20 mei wordt deel genomen aan de grote Rapentochten te Lokeren. Op 26 mei organi seert de Roosenbergwan delklub een dauwtocht door Belsele in samenwerking met de Amedee Verbruggenkring van Belsele. De start is voor zien vanaf 6 uur 's morgens met als startplaats dc stedelij ke gemengde basisschool Kou- termolenstraat te Belsele. op zaterdag 26 mei. Op zondag 27 mei neemt RWK deel aan de wandeltochten georganiseerd door Kwik uit Bornem en op 31 mei wil men met een groot ledental van de partij zijn in de vijfde mars RA in Brasschaat. Naar Berdof Van 31 mei tot en met 3 juni zullen 23 RWK-ers een ver lengd weckend doorbrengen in hotel Pittoresque te Berdof in Luxemburg. Aan de deelne mers wordt gevraagd het volle dige bedrag te willen overma ken vóór 15 mei a.s. (v.c.p.) Strandenduro is nieuw, het wordt sinds 1979 georgani seerd in Frankrijk door Thiery Sabine dc organizator van Pa rijs-Dakar. Nu heeft een der gelijke organizatic plaats op het strand van Knokke-Hcist op 1 november 1984. Het cir cuit heeft een lengte van 4.5 kilometer en de enduro wordt volledig op het strand verreden tussen de Oostelijke Dam en Duinbergen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 10