smoele Krisis oplossen met progressieve partijen en alternatieve politiek Dendermondse stedelijke jeugdraad met driedaagse infobei Zeeis Groenkomitee recupereert kwikbatterijen! Jeugdfeesten Dendermondse KSA en Chiro m Vlaamse Federatie van Gehandicapten aktief in Dendermonde Paassport- apotheoze in Sint-Niklaas De Voorpost - 27.4.19f SP-massakoncentratie te Wieze De stedelijke jeugdraad van Dendermonde organizeert van 27 tot en met 29 april in het stadhuis zyn jaarlijks weerkerend jeugdweekend. Het staat vooral in het teken van een info-beurs en het tema van de werkgelegenheid voor jongeren. De arrondissementsfederatie van de SP Aalst in samen werking met de Socialistische Gemeenschappelijke Aktie van het arrondissement Aalst organizeerde dinsdagavond in de oktoberhalle te Wieze een «massakoncentratie tegen de verarming en voor een echt herstel». In de reusachtige halle is het biezonder moeilijk te schatten hoeveel luister aars er waren komen opdagen om er Georges Debunne, voorzitter van het Europees Vakverbond aan het woord te horen. Het waren er biezonder veel en ze kwamen uit Geraardsbergen, Ninove, Denderleeuw, Zottegem, Herze- le, Aalst, Dendermonde, Lebbeke. Eerst waren er korte toespra ken door een aantal vooraan staanden van de socialistische beweging. We citeren René Verdoodt, Roger Otte, Nor- bert De Batselier en Willy Vemimmen die het allen had den over de moeilijke tijd die we doormaken en de oorzaken die hiervan aan de basis liggen. Het is duidélijk, aldus de spre kers dat de regering Martens- De Clercq de schuldige is van de verarming die we nu ken nen. De toespraken werden telkens weer door een langdu rig applaus onderbroken en het geheel werd muzikaal op geluisterd door de Harmonie Hand in Hand, het Trommel- korps van Aalst, de Fanfare Verbroedering, het Trommel- korps De Pauwkens en de Turnkring Morgenrood zorgde voor enkele puike koreografi- sche uitbeeldingen. Ook de In ternationale Nieuwe Scene was present om zijn steentje bij te dragen. 'Gastspreker was Georges De bunne. voorzitter van het Eu ropees Vakverbond en voor malig sekretaris-generaal van het ABW. Hij maakte er een echte meeting van. Hij oogstte al dadelijk applaus toen hij zei dat hij Vlaanderen en zijn problemen nog niet vergeten is. «Ik weet nog wat er hier gebeurt en ik leef daar ook mee mee». Hij onder streepte dat hij in 1982 reeds had gewaarschuwd voor het gevaar van de volmachten en dat hij aan de regering Mar tens had gezegd akkoord te gaan met de 3-3-5 regel wan neer die integraal zou worden toegepast. «Maar wat stellen we vast: de 3 procent inleveren is een feit; de 3 procent aan werving van werklozen is on bestaande en van een 5 pro cent vermindering van de ar beidsduur is niets te merken». Precies voor deze laatste twee punten had Debunne ge vreesd. «Het is duidelijk,» zo vervolgde hij. «dat deze neo liberale kapitalistische politiek gericht is tegen de arbeiders». Hij citeerde ook enkele uit spraken van vice-minister Gol die in een interview met een Brusselse krant verklaarde dat het vertrouwen terug is gevon den. «Dat is inderdaad zo», aldus Debunne die eraan toe voegde dat dit alleen maar geldt voor de rijken en niet voor de armen. Vervolgens had hij het over Europa en de Europese eenheid en wees hij op de kettingreaktie die beslis singen die in een bepaald land worden genomen bij andere EG-landen kan veroorzaken. Men «preekt van kompetitivi- teit en redabiliteit. En het eni ge wat men bereikt is een sneeuwbaleffekt. Men geraakt in een spiraal van verarming en is bovendien in strijd met het Europese denken. «Niet met het kapitalistisch beleid dat sommigen in Europa willen in voeren». Debunne zei ook nog dat een dergelijk beleid maakt «dat Europa tegen de arbei ders is en dat de SP een Euro pa voor de arbeiders wil». Hij hield een pleidooi voor een verdediging van de koopkracht. Dat zeggen de vakbonden. Ook het ACV zegt dat op Europees niveau, maar handelt in eigen land ver schillend. Dat kan niet langer worden aanvaard aldus De bunne die zijn toehoorders voorhield dat we uit de krisis kunnen geraken indien alle vakbonden en progressieve partijen bereid zijn eenzelfde politiek te gaan voeren die evenwel verschillend moet zijn van de politiek van vandaag. De arbeiders moeten inleve ren, de armen worden steeds armer en de rijken altijd maar rijker. Europa moet zich niet gaan afspiegelen aan de Ver enigde Staten. Hij hield ook een pleidooi voor de 35 uren week en zei dat wanneer deze wordt ingevoerd in Europa te rug de helft van de huidige werklozen aan de slag zal kun nen gaan. «We moeten niet vechten voor hogere lonen, maar voor werk gelegenheid, zeker voor de jongeren. Vergeten we niet dat het dreigend gevaar dat ons boven het hoofd hangt het fas cisme is en misschien de oor log, die hun voedingsbodem hebben gevonden in krisistij- den». Hij besloot: «Onze grote overwinning moet erin bestaan de werkloosheid ten gronde te bestrijden in een solidariteit om Europa te redden en de vrede te beveiligen». Het slotwoord van deze massa koncentratie werd uitgespro ken door Herman Van Her- zeele. Zal de ECU-korf in september 1984 worden herzien? Die is nog steeds dezelfde als in 1975 en een gevolg is dat de gewich ten in de ECU niet langer de relatieve ekonomische belang rijkheid van de EG lid-Staten weerspiegelen. Het jeugdweekend wordt vrij dag 27 april om 19.00 uur offi cieel geopend in de Ros Beiaardzaal van het stadhuis. Daar kan men dan een kijkje nemen op de infobeurs die al les vertelt over de werking van de jeugdraad Die beurs is ook te bezichtigen op 28 en 29 april telkens van 14.00 tot 17.00 uur. Om 19.30 uur op vrijdag avond wordt het jeugdwee kend geopend door schepen Patrick Meulebroeck die het onderwijs, de jeugd en ontwik- kelingssamnewerking onder zijn bevoegdheid heeft. Een goed uur later, begint in de Aymonzaal van het stadhuis een debat over de jeugdwerk loosheid. Daaraan nemen twee werkloze jongeren. twee woordvoerders van de grote vakbonden en een kabinetsme dewerker van minister Han- semme evenals een regionaal afgevaardigde van de jonge- renmars voor werk aan deel. Zaterdag 28 april om 15.00 uur staat er een totaalspektakel ge programmeerd. In de Rey- noutzaal van het stadhuis treedt Leen Persijn en haar Sjanteboetiek op met hi gramma «We kleuren et te regenboog». Zondag 29 april is er d< 14,00 tot 17.00 uur een k ve werkbeurs op de Markt. Boetseren, kt maken, kringspelcn, s spelletjes en nog veel mee men er beleven. Om 17.00 uur wordt het je werkend dan besloten, n. dat betekent nog lang niet c de jeugdraad op zijn lauweren gaat rusten. Integendeel. Kwik komt op vele wijzen vrij in het milieu en één van die bronnen zijn de mini batterijen die gebruikt worden in hoorap- paraten, fototoestellen, uur werken en rekenmachinetjes. Eenmaal ze zijn ontladen ko men ze meestal terecht in de vuilnisemmers en dus langs de verbrandingsovens om op nieuw in de vrije natuur. Op dat de giftige kwikverbindin gen, die zich nu reeds in ons leefmilieu bevinden zich niet meer zouden opstapelen, is het een noodzaak dat al het in onze samenleving gebruikte kwik zoveel wordt terugge wonnen, in plaats van het te beschouwen als onschadelijk afval. De recyclage van kwikbatter ijen kan een stap in de goede richting zijn en het betekent op ekonomisch vlak een bespa ring van een schaarse en dure grondstof. Het Zeelse groenkomitee vraagt de konsument een klei ne inspanning om ontladen batterijen in te leveren bij vol gende handelaars waar kwik bokalen staan opgesteld: Rudy Bockaert, Theo Van Acker, Ludo Van Kerckhoven, Luc Engelbeen. Marcel Rombout. André Van Acker. P. De Meirsman. Drogisterij Griet. Paul De Bisschop. Fot Van Wiele, Frans Hofman. Lieven Van Kerckhoven, Flor Boey- kens, Albert Moens, Hilda Poppe, Ivan De Geest, Roger Vermeire. Ook in het gemeen tehuis staat er een kwikbokaal. BENO Tijdens het eerste weekend van de maand mei worden er den. Voor de fietsenrally kan bedraagt 20 frank, in Dendermonde jaarlykse jeugdfeesten georganizeerd. men vanaf 13u30 inschrijven Voor het optreden van de KSA Sint-Arnout en Chiro Kreale houden die traditie in a?n de Schuur. Het mschrij- Jeggpap en de TD betaalt men ere en brengen op de terreinen van de vzw Jeugd zonder vjngsgeld bedraagt 25 frank 70 fr. Kaarten zijn evenwel in Dak In de Torrestraal Ie Sint-Gillis (Dendermonde) een ?e WPenkaMvoors.ellmg be- voorverkoop verknjgbaar te- gevarieerd programma. Op zaterdag 5 mei vanaf 20 uur treedt de internationaal gekende en geprezen Jeggpap N.O. Jazz Band uit Dender monde op in de Schuur. Ter- zelfdertijd heeft in de nieuwe zaal van de vzw een TD plaats voor de jeugd met Radio Weekend. Ondertussen wor den in het KSA-lokaal lekkere hapjes geserveerd met spa ghetti als hoofdschotel. Uiter aard kan men er ook terecht voor een fijn drankje. Het zijn trouwens de paters van de Trappistenbar die voor de ser vice instaan. Op zondag 6 mei is er een fietsenrally voor iedereen. En voor de allerkleinsten is er in de Schuur een poppenkast voorstelling van 't Kapoentje. De avonturen van Jommeke zullen allicht de peuters en de kleuters een hele tijd zoet hou- gint om 14u30 en de toegang gen de prijs van 50 frank. Aktie Boston voetbalde Zaterdag werd ten voordele van de Aktie Boston - Dany De Ridder door de mannen van de Boonwijk een voetbalwedstrijd georganizeerd. De opbrengst kwam uiteraard ten goede aan de «Aktie Boston - Dany De Ridder». Eerst kwamen de knapen van Racing Boonwijk in het veld tegen hun leeftijdsgenoten uit Aalst. Nadien traden de eerste elftallen van Racing Boonwijk en Lebbeke aan. Onder het deskundig oog van internationaal Raymond Mommens die had de aftrap gegeven dan nog wel. Vandaag vrijdag presenteert de «Aktie Boston Dany De Ridder» nog een toneelstuk en zondag kan U in de Boonwijk terecht voor helikopterluchtdopen. Zoals steeds gaat de opbrengst naar de «Aktie Boston». baUomooi georganizeerd door Atlantis Korfbalclub, konden we immers met ei gen ogen vaststellen, dat Fons Abbeloos zich een brommer aangeschaft heeft. En wij die dachten dat Fons van vitessen trekkengeen verstand had. vermits hij zich door deweeks voortbeweegt in een wagen, uitgerust met een automatische versnel ling. Jonge voetballers heb ben het niet altijd makkelijk zich te manifesteren. De ouderen in de ploeg aan vaarden immers niet altijd meteen de intrede van jong geweld. En ook de supporters kunnen zich wel eens honend uitlaten, wanneer jeugdige spelers hun entrée in het eerste elftal maken. Dat ondervond ook de jon ge SK Lebbekespeler Eric De Vis type intellektueel en een talent, beweren de insiders toen hij vorige zondagnamiddag, tijdens de wedstrijd tegen Heirnis, inviel voor Jan Verhulst. En van een Heimis-sup- portereres vrouwelijke supporters, ga ze uit de weg, want van objektiviteit hebben ze geen kaas ge geten volgende bemoe digende woorden naar het hoofd geslingerd kreeg: -Hela, mannekenI Mag jij van je moeder wel mee voetballen?» Volgend verhaal, werd ons, hand op het hart, ver teld als «echte boeörlijk wou». Midden januari verhuist een dame van Lebbeke naar St.-Niklaas. Toch krijgt ze nog een aanslag biljet toegestuurd, met het verzoek de retributie op het ophalen van het huis vuil 1984 te betalen. In een schrijven antwoordt de da me in kwestie dat het toch niet opgaat die belasting te betalen, gezien ze in 1984 nog amper twee weken in Lebbeke gewoond heeft. Antwoord van Lebbeke: Madame, ge krijgt gratis 20 huisvuilzakken! Smoelentrekker De paassportkampen '84 in Sint-Niklaas, waaraan liefst zeshonderd kinderen en een veertigtal monitoren deelna men, lopen stilaan ten einde. Vandaag vrijdag vindt in het sportcentrum De Witte Molen, Azalealaan, de apotheoze plaats. Tussen 13.30 u. en 15 u. voe ren 28 groepen diverse spelop- drachtcn uit en daarop worden ze gekwoteerd; dat gebeurt buiten aan De Witte Molen. En in de sporthal zelf wordt tussen 15.15 u. en 16 u. dit programma aangeboden: esta fette door de monitoren, mas- sadans met alle kinderen en monitoren, gelegenheidszang en tenslotte proklamatie van het spelencircuit plus overhan diging van de herinneringsge- schenkies. Lebbeke. Heel wat vooraanstaanden op de massakoncertatie van de SP te Wieze. De Vlaamse Federatie van Ge handicapten van het arrondis sement" Dendermonde is bie zonder aktief. In samenwer king met het Centrum voor Maatschappelijk Werk Bond Moyson organizeert de Fede ratie een informatiebijeen komst voor hartziekten en ca ra. Dat wil zeggen voor alle aandoeningen die te maken hebben met de ademhaling, longen, astma, kronische bronchitis. Deze bijeenkomst heeft plaats in de feestzaal van de mutuali teit E. Moyson, Noordlaan 21 te Dendermonde op vrijdag 25 mei om 19 uur. De bedoeling is dat een aantal nuttige tips wor den gegeven rond «hoe leven met een hart- of ademhalings stoornis?». Deze toelichting zal worden gegeven, door ge neesheer-adviseur Dirk Buydts. Men doet er goed aan op voorhand in te schrijven op het telefoonnummer 052/ 21.29.55. De afdeling sport van de Vlaamse Federatie van Gehan dicapten van het arrondisse ment Dendermonde organi seert een open petanquetor- nooi. Dat heeft plaats op de terreinen van de gemeen teschool in de Kerkstraat te Zele op 28 april. Het inleggeld bedraagt 360 fr. en het tornooi vangt aan om 14.30 uur. Frans was toen zo kon tent dat hij 's avonds, van pure blijdschap, in gezel schap van zijn collega's foorkramers, in Gasthof Bierboom, zietekoek met piksossis» verorberde. Frans is trouwens niet op z'n mond gevallen. Dat ondervond de dame van een Lebbeekse schepen. Die vertelde hem nl. dat zij een prachtige haan, pre cies dezelfde als deze die deel uitmaakt van zijn die rentuin, bemerkt had in een Londens museum. Wat Frans volgende re pliek ontlokte «Ja, mada me. Over twee jaar sta ik ook in dat museum!» Zich vergissen is men selijk. Dat deed vorige vrij dagavond ook Ronny Pie- ters, voorzitter van de Den- derbellese afdeling van de Culturele Centrale, tijdens de opening van een in het plaatselijke Volkshuis georganizeerde tentoon stelling. Toen de voorzitter de namen van de geöxcu- seerden citeerde, had hij het o.a. over burgemeester Moeyersoon, schepen Hiel en over raadslid «Jozef» Tas. Naar ons weten echter, maakt niet Jozef, maar wel Frans Tas deel uit van de Lebbeekse SP-fraktie. Jo zef van zijn kant, is van rood naar groen geëvo lueerd en is nu voorzitter van het Lebbeekse Groenkomitee Dat «Groenkomitee» lanceert trouwens een op roep aan alle milieubewus te Lebbekenaars, om lid te worden van de vereniging. Het komitee ontvangt im mers niet langer gemeen telijke subsidie en moet het nu met eigen middelen rooien. Poen voor groen 150 F kan gestort worden op het rekeningnummer 293- 0178739-23, Eeksken- straat 9 te Lebbeke. De Gemeentelijke Sportdienst, de gemeen telijke sportfunktionaris al thans, heeft een nieuwe aanwinst Vorige zaterdag namiddag, tijdens het korf- op z'n smalst.... verteld die als attraktie- pool een paar kwasi-naak- te vrouwspersonen op haar fagade etaleerde. Erg aanlokkelijk kwamen deze dames ons echter niet over. Hun reuzegestal te, die impliceert dat hun overige ingrediënten na venant waren, zou o.i. eer der Sooi, de Lebbeekse voddenreus, aangespro ken hebben. Maar laatst genoemde hebben we tij dens de kermisdagen niet ontmoet. Domme pech kende vo rige zondag «Franske van den bieëstemelenalias Frans De Smedt, al decen nia lang een bekend figuur in het Lebbeekse kennis- gebeuren. Rond de klok van half zes immers begaf de aandrij fas van zijn molen het en was het afgelopen met toertjes maken. Een finan ciële opdoffer van jewelste vanzelfsprekend, vermits zich op dat ogenblik de grote massa over het dorpsplein bewoog Een andere Frans, Van den Broeck dan, werd er bijgehaald, maar het de- fekt kon niet meteen her steld worden. Op paas maandag slaagde men daar wel in, zodat de jeugd opnieuw van bovenop een v:m dm prachtige dieren until dn «lli'i" kon r/rijpen. Groot - Lebbeke Lebbeke heeft een ge slaagde paaskermis achter de rug. Je kon zondag, in de namiddag en de voor avond, werkelijk op de koppen lopen. Ook maan dag en zelfs dinsdag wa ren de kermisgangers pre sent. Jaren geleden, herin nerde zich een kermisgast, dat we in Lebbeke. met Pasen, zo'n volkstoeloop meegemaakt hebben. Voor het eerst in jaren ook werden de festiviteiten reeds op zaterdagavond ingezet. In de loop van vo rige week trok immers een delegatie foorkramers naar i Z.E.H. Deken O. Van den Bergh met het verzoek de I jarenlange stilte van de Stille Zaterdag» te mogen doorbreken. De Lebbeekse deken was het daarmee eens en zo kwam het dat zaterdag avond reeds de kermismo- lens aan het draaien wer den gezet. De seks deed nu ook zijn intrede in het kermis- j gebeuren. Waar jarenlang de jeugdige Lebbekenaars zich moesten tevreden stellen met ergens een half ontblote vrouwenborst op 'inri van de elektrische m nan of ander m-.lallnnrdo

De Voorpost | 1984 | | pagina 15