ÊF Kulturele veertiendaagse kan rekenen op medewerking van plaatselijke verenigingen De Koninklijke Sint'Niklaasse Sportkring staat voor een enorme uitdaging Aalst met Topdag andermaal gonzende bijennest Brand verwoestte Sint Jozetskerk te Aalst Voor de eerste maal in Dendermonde «Na samenspraak met de deelnemende verenigingen een 40-tal werd besloten dat Vermeir). Daar heeft clan ook alle aktiviteiten binnen het kader van de eerste kulturele veertiendaagse van de stad de opening plaats van de ten- Dendermonde, in en om het stadhuis zouden plaatsvinden en gratis toegankelijk zijn», toonstelling door schepen van Dat verklaarde de voorzitter van de Stedelijke Kulturele Raad van Dendermonde, Aime *u'juur rt Maes. Op Van den Broeck bij gelegenheid van de voorstelling van het programma van de eerste -en oons c a-" h181!.56 kulturele veertiendaagse die van 4 tot 14 mei wordt gehouden. Vest, Brusselsestraat, markt. Ridderstraat, derijen zien van Hugo Boere- waert. Frans Geerinckx. Chris tine De Wit, Leo De Beul. Clement Leybaert, Jan-Ame- dee Moruanx, Gilbert Ras- WinckellaanBeurzestraat, a„".unc'lH, f Kerkstraat. Justitieplein en fcha"'a A">' «-."ehaerdt. Al- Grote Markt en de Muziek- bert Smet, Marie-Christine Van Nuffel. Rik Vera, Guido D van Nuttel. Kik vera, tiuido maatschappij de Brandweer v R a en en gaat langs de Noordlaan. de v,r„„ir,„ gaat langs Gentsesteenweg. Kerkstraat. Justitieplein, Franz Courtens- Winnock Vermeiren. evenals pentekeningen van Daniel Janssens en Winnock Vermei ren. Rose Marie Courtmans. Henri De Bruyn en Daniel Janssens brengen beeldhouw- Lees door blz. 4 j De stedelijke kulturele raad, groep Nele, dansgroep Stre- waarbij 126 verenigingen zijn ven. Foto- en diaclub Vakan- aangesloten, had zich eerst tiegenoegens, Toneelvereni- voorgenomen in de verschil- ging Willen is Kunnen, stede lende deelgemeenten van lijke openbare bibliotcek en groot-Dendermonde een aan- natuurlijk het stadsbestuur tal aktiviteiten te laten plaats- zelf. vinden. Dat was althans een eerste voorstel dat aan de le- Programma den werd gedaan. Per aktivi- De veertiendaagse wordt inge- straat. Bogaerdbrug, Bogaerd- tcit zouden de verenigingen zet Qp vrijdag 4 mei om 19.00 straat, Dijkstraat naar de Gro- die wensten mee te werken de uur met twee wandelkoncerten te Markt. nodige armslag krijgen om al- door de straten van Dender- Om 20.00 uur is er in het p,ufr>e Visscher ziin les op punt te zetten. De verza- monde. De Koninklijke Kato- stadhuis een optreden van het J melplaats zou telkens het voor- |je|<c Muziekmaatschappij Zwijvekekoor in samenwer- malige gemeentehuis zijn ge- Sint-Cecilia uit Appels stapt king met het Freyakoor uit weest. Steeds centraal zou tel- door de Brusselsestraat. Oude Zele (onder leiding van Dirk kens het voormalige gemeen tehuis zijn geweest. Steeds centraal gelegen en ook neu traal terrein. Want de eigenlij ke bedoeling van deze organï- zatie zou zijn en is de samen werking bevorderen tussen de verenigingen. In het voorstel was ook vervat dat de verenigingen gratis hun medewerking zouden verle nen. maar dat wanneer een inkomgeld noodzakelijk zou zijn om de gemaakte onkosten te dekken, ook inkomgeld zou gevraagd worden. Bij een mo gelijke winst zou die integraal naar de deelnemende vereni gingen gaan en voor de vcrlies- faktor zou de stedelijke kultu rele raad de verantwoorde lijkheid op zich nemen. Het bleek dat de verenigingen niet zo positief stonden tegenover dit voorstel. Dat bleek uit de antwoorden die de stedelijke kulturele raad ontving dien aangaande. Daarom werd besloten de hele aktivitcit te centralizeren in en rond het stadhuis van Dender monde Met dit centrale punt als gegeven, werden dan ook een aantal aktiviteiten uitge werkt waaraan 40 verenigingen hun medewerking verlenen. Dat zijn het Humanistisch Vrijzinnig Vormingswerk, het Franse Masereelfonds. KWB Boonwijk, Willemsfonds Baas rode, vzw 't Vestje, Davids- fonds Schoonaardc. ATB De Natuurvrienden, KAV Boon- wijk. Linkse Socialistische Vrouwenbond, Bond van Gro te en van Jonge Gezinnen, KWB Sint-Gillis. KWB Den dermonde. KAV Dendermon de. KAV Keur. KAV Oude- gem. Scheepvaartmuseum Baasrode. VVKB Rcynout. DM Kallekc Step, Fotografi sche Kring Dendermonde, K.K. Muziekmaatschappij Sint-Cecilia Appels, Muziek maatschappij De Brandweer Oudegem. K.F. De Ware Bel gen Oudegem. KKH Sint-Egi- dius Sint-Gillis, Het Zwijveke koor. Jeugdkoor Jeko. Sint- Gregoriusgilde, De Dcndcr- kantorij. gemengd koor Can- tecleer. Sint-Lutgardiskoor, Sint-Jozefskoor. Kunstdans- Binnenin een uitgebreid beeldverslag De zesde Topdag van de stad Aalst, georganiseerd door de Middenstandsraad i.s.m. het stadsbestuur, wordt ander maal een evenement van belang waarbij door de Aalsterse middenstanders het axsent wordt gelegd op promotiever koop. De eigen zaken promoten om dan achteraf de kopers naar het Aalsters winkelcentrum te lokken. Spreekt men niet vaak van Aalst als het winkelhart van Oost-Vlaanderen. een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Veel 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 32 F Jaarabonnement 1.520 F 6 maand 775 F 3 maand 400 F Verantwoordelijke uilgever D. DE CUYPER Bemoedigend ook het feit dat naast het departement van Middenstand met voorzitter schepen Robert De Pauw en vice-voorzitter De Poorter ook andere departementen hun ak- tieve medewerking verlenen. Uiteraard Openbare Werken dat een hele waslijst organisa torische karweien heeft op te knappen maar ook de departe menten kuituur en toerisme en sport die elk een valabele in breng hebben. Het departe ment Leefmilieu dat momen teel de handen overvol heeft met stads- en dorpsherwaar dering staat toch in voor groenbeplanting bij visvijver- tjes. En verder de aktiviteiten die er bij aanleunen als de opendeurdag in de Hogere Handelsschool op het Keizer lijk Plein, de studiedag Indus triële Archeologie in het stad huis, de opening van de ten toonstelling «Zwart-Wit» in het Oud-Hospitaal en bij de opening het jubelkonsert van het 25 jaar Cantate Domino in de St.-Martinuskerk. Aalst wordt dus weer op zaterdag 5 mei een van aktiviteiten gon zende bijennest waarbij zowat iedereen aan zijn trekken komt I lu i ivangrijk pro gramma dat de kersverse De- ken(j Pontstraat, reeds goed voor een paar geslaagde mani festaties, biedt met doorlo pend op de ruime parking een grote manége met gratis paard rijden voor jong en oud waar ook amazones en cow-boys in spe lessen in paardrijden kun nen krijgen. Kinderen kunnen er zich afreageren op het springkasteel en automobilis ten kunnen terecht in het VAB-diagnosecentrum voor volledig gratis afregelen van lichten en uitlaatgassen. Naast een autoshow en de antiek-, brocante- en curiosamarkt ko men er niet-alledaagse stand werkers de zaak opfleuren. De Molenstraat, verleden jaar een van de hoogtepunten van de Topdag, heeft af te rekenen gehad met interne moeilijkhe den doch werd gereorgani seerd en is opnieuw, zij het dan met een mini-programma, bij de gebeurtenissen betrok ken. Ook Hoogstraat-Hout markt houdt het dit jaar ge woon bij promotieverkoop. Zoutstraten - St.-Jorisstraat - Sluierstraat organiseren een zoekwedstrijd naar een woord van 20 letters die in etalages te vinden zijn, hoifden een door lopende modeshow, bicden optreden van straatmuzikan ten en clowns en krijgen fanfa res op bezoek. Vanaf 14 u. gaat ee-. muziekfestival door op de binnenkoer van het Groen Kruis, St.-Jorisstraat en in de Lange Zoutstraat 47 in terviewt BRT-sportjoumalist Louis De Pelsmaeker hoog springer Eddy Annys en fond loper Karei Lismont. Dekenij Hoveniersstraat - Mo lendries - Varkensmarkt blij ven niettegenstaande de handi- kap van de ligging toch mee werken met o.m. «Vang zelf uw goudvis» in 3 visvijvertjes, loopwedstrijden voor jongeren van 6 tot 12 jaar in vier katego- rieën met een prijzenpot van 20.000 fr. Lees door blz. 4 en morgen VRIJDAG 27 APRIL 1884 37- JAARGANG NR. 17 - 32 F Sportkring Sint-Niklaas spurtte op enkele jaren van derde naar eerste voetbalafdeling. De klub van voorzitter Willy De Corte staat nu voor een enorme uitdaging (archieffoto) Een dokument uit het seizoen 1942-'43. Sportkring werd kampioen en stootte door tot de op één na hoogste voetbalafdeling. De «golden forties» in volle oorlogsjaren. Van links naar rechts herkent u Van Daele. Jan De Volder, Frans Van Steelant, Gust Van Steelant, Frans De Bruyne, José Verbreyt, Jozef Van Steelant en Pé Van Driessche. Verder ook reservedoelman Georges Van Poucke. Trainer was Jan De Ron en «de preuzzen» heette Delaruelle. Anderhalve generatie later hijst Sportkring zich opnieuw aan de top. molen van de sceptici. Want door al die jaren van kommer en zorg in tweede werd in Sint-Niklaas een ras van schouderophalende knikkebollers aangekweekt, een troep lieden die honend lachten bij 't aanschouwen van de steeds maar uitdunnende supportersschare: vijftienhonderd, achthonderd toeschouwers, je zag ze nog niet zitten tussen dc reklame voor fruitsap en pulloverkens. Maar in de nazomer haspelt de KSNS haast elke veertien dagen een derby af, zodat zich wéér een herschikking van het bustran sport naar de randstad opdringt en de pintentappers van «le chfilet. De Fortuin en andere gelukzalige lokalen om bijstand van bijvoorbeeld btk-ers of dac-ers roepen. Er zullen zich over enkele maanden van aan de Hoge Bokstraat tot de Plezantstraat voorbij heuse samenscholingen van supporters voordoen, reken maar. Het is ooit, nog niet zo lang geleden, Anders geweest. Vraag het maar aan de vergrijsde veteraan-sekretaris van weleer William Heyman of aan Willy Meersman, die Sportkring in de allerminst vergulde zestiger jaren trainde. In het seizoen l946-'47 moest de klub liefst 102 goals inkasseren en de vereniging van voorzitter Jozef Delaruelle ging een bangelij ke. sombere periode in. De buiteling naar derde, heel onlangs, was een aksidenl, akkoord, maar daarvóór (de zeventiger jaren vooral) liep het pad van Bulatovic, van de van 't kollege geleende Etienne Heugens. van Omer Van Boxelaer en van voorzitter Willy Poppe allerminst over rozen. De kompetitie 1964'65 bijvoorbeeld - advokaat De Schrijver had toen 't roer in handen - zal men zich nog lang geheugen. Het avontuur(tje) in derde klasse was in 1962 beëindigd en de klub wou per se dóórgaan op haar élan, wat aanvankelijk best leek te lukken maar na een sensationele knock-down in de tweede periode fout afliep. Na '65 werden nog wel wat injekties toegediend, maar medicijnmannen als Julien Van Puvmbroeck. Appel Janssens. Paul Heylen. de Nederlander Van Meteren of Werner De Raeve vermochten géén wonderen. De uittocht begon: Guv De Baere naar Beveren. Danny Veyt naar Waregem, 'tovenaar' Zidane naar Kortrijk. Golden forties Heimweeërig wor«lt in soccerminded Sint-Niklaas gezucht over de relatief voorspoedige voetbaljaren veertig. Namen noemen: Pé Van Driessche, Leon Verniers, André Meul, Robert Van Daele. Jean De Volder, Frans (of Francois) De Bruyne, Verbreyt, Van Hecke. De Zutter, Struyf, René Kerssen, Cyriel Frisijn. Vooral het keurkicartet Van Stee lant maakte furore en deed de massa naar 't plein strómen. De vier broers waren van de partij toen geelblauw in '42-"43 kampioen speelde, 155 goals gemaakt en slechts 34 in kas toen Jan De Ron dat seizoen coachte. Jef, Albert, Frans en Gust Van Steelant, een story op zich. De Gust, de meest getalenteerde, kwam eind oktober 1971 om het leven toen hij aan het stationsplein door een lijnbus gegrepen werd. Sportkring Sint-Niklaas is de oorlogsjaren goed doorgeko men. Na een periode van relatieve laagkonjunktuur in de dertiger jaren - in '33 was men naar bevordering getuimeld en in '34 had men nipt de kans gemist om opnieuw te promoveren (Dendermonde was Sint-Niklaas te vlug af) - werd het zowaar windstil op het voetbalfront, de vliegende bommen pletsten neer. Wouter VLOEBERGH Lees door blz. 4 Pasen is passé nu, en de dikke nek van de naar Overpelt- Fabriek meegereisde Ondersteuners der Voetbalklub zweet te in de lentezon af tot weer ietwat normaler proporties. De Koninklijke Sint-Niklaasse Sportkring heeft het royaal gehaald in tweede, eindelijk."Dank zij coach Noliet, presi dent Willy De Corte, middels rozenschieter Danny Van den Hende, scherpschutter Jan Simoen (in burgerplunje), de bij Gerda geknede Freddy Truyens. captain Georges Leekens, ouwe getrouwe Jef Beirinckx, Gino Nijs, raakmikker Peter SVan Wambeke van Zele. met het goedvinden ook van Jan Ceuleers en Mon Van Loov. Paul De Vidts en Freddy Willockx. Frankv De Daele van de Kleibeke en de alree«ls tweeëntwintig jaar jonge Muzikale Sportkringvrienden van Tuur Van der Auwera. Er liggen nogal wat aan voetbal verwante toestanden in het verschiet nu, langsheen de met canada's bezaaide Wase abolakkers en de snelwegen die de Tuin van Vlaanderen doorkerven: kampioenenvieringen op Cortewalle en in Sint- Niklaas (Walburg? Serwir? Stadszalen?), recepties ten stad- «>f gemeentenhuize, gemetsel en getimmer aan de behuizing «Ier fans die het Waterniolendreefstadion plegen te frekwen- teren. De Sint-Niklase gemeenteraad hapt zich dezer dagen ■door een boterham met miljocnenbeleg (de toespijs dreigt - tot wel dertig miljoen te worden uitgesmeerd) en bij (le stadsbestuurders ligt nog eivers in 't geheugen dat vijf jaar geleden een overnameprotokol voor wel twintig miljoen ;i, werd gesigneerd Roet in de roes INog maar net waren de eieren van omtrent Pasen in vijgen van ernè veranderd of de euforie, de zo verdiende roes na decennia geduld oefenen, deemsterde wat weg. Gerard Bontincks eigenste sportraad gedóógt wel dat de Koninklij ke Klub op 't jubelschavotje prijkt, maar vertolkt tegelijk "t verdriet van de zich verongelijkt voelende andere sportver enigingen die in de stad sjotten, schieten of plonzen. Het huurkontrakt met Sportkring moest maar gauw herzien worden, de Andere sportieve groeperingen moeten over gelijkaardige, gelijkwaardige faciliteiten kunnen beschik ken en (kortom, konklusie) de amateurkens van Walivo en zo mogen géén voetje worden gelicht om exkluzief de kommercieel gerunde klub te plezieren. Roet in de roes, het was te verwachten. Zoals het ook te verwachten was dat gisterenavond, donderdag, de Sint- Niklase gemeenteraad de nieuwe tribune aan de (fiktieve) grens met Belsele inzegenen zou, zij het met kanttekeninge tjes van de oud-schepenen Foubert en Heyndrickx. De socialisten.'mogen dan al bijwijlen hard tegen het huidige CVP-VU-beleid aanbeuken, zij leidden méé de dans in 't voorjaar '79 en zij hebben onlangs nog meer, op kompléter komfort naast de grasmat van Puyenbeke aangedrongen. Natuurlijk komt die nieuwe tribune er dra, het manneke van «Nu Bouwen» werd al bij de hoekvlag gesignaleerd. Té gek zou het immers zijn. de ncotopklasser het leven bij dc elite zuur'te maken, ook al garandeert geen kat dat de Koninklijke Klub volgend jaar in 't voorjaar nog bij de high society vertoeft. 37 jaar later Het is ze dus tenvolle gegund, de geelblauwen en hun herderlijke entourage. Ze hebben er bikkelhard voor geknokt. Vorig jaar kwamen de koene knapen van een kale eindrondreis uit Limburg terug, kille douche en koren op de

De Voorpost | 1984 | | pagina 1