De grote en de kleine k Geschiedkundige verhandeling «Erembodegem» door Jozef De Brouwer voltooid Tweede Zeelse kunsten antiekbeurs te Zele Museum Oud-Hospitaal Aalst met Zwart-Wit in diverse schakeringen Unieke Anton Pieck tentoonstelling; te Dendermonde Zeelse kulturele raad gaat kunstenaarsfamilie De Loose herdenken St.-Barbara - Arbeid en Kunst met voordrachtwedstrijd te Aalst Raf Coorevits te gast bij Waasmunsterse kunstkring Baardegem werkt aan zijn geschiedenis Tentoon in 't Waasland 20 - 27.4.1984 - De Voorpost «Midden 1977 werd Valère -Gaublomme door het Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis aange zocht om een monografie over Erembodegem sa men te stellen. Hij kende de gemeente goed, was er jarenlang onderpastoor geweest en had er reeds een speciaal nummer aan gewijd in het «Tijdschrift van het Land van Aalst» (jg. n, 1950, nr. 6). Doch zijn ziekte en dood verhinderden de onderneming. Enige tijd later mocht ik het bestuur van het vernoemde Genootschap ontvangen en ben op het verzoek ingegaan. Ik heb er nooit spijt van gehad, al ging het voor mij om een weinig bekende ge meente. Ik was evenwel bang dat mijn zwakke gezondheid het niet zou halen en dank nu de heer dat Hij mij de gelegenheid heeft geboden het boek te voltooien»... Aan het woord is E.H. Jozef in de raadzaal van het oud- De Brouwer, auteur van het gemeentehuis van Erembo- boeiend en waardevol boek degem wordt voorgesteld. «Erembodegem» dat zopas Iedereen die belangstelling van de pers rolde en op za- voelt voor de geschiedenis terdag 5 mei 1984 te 17 uur van deze Aalsterse deelge meente, de demografische en 8ociaal-ekonomische evolutie, het parochie- en verenigingsleven wordt uitgenodigd op deze plech tigheid. Het is een initiatief van de VTB-afdeling Erem bodegem in samenwerking met het Genootschap van Aalsterse Geschiedenis. Een kort woordje zal tot de aanwezigen gericht worden door mevrouw Chris-Lie- vens-Borms, schepen van onderwijs, kuituur en ge zinszorg, door de heer Jozef Van Overstraeten, ere-voor zitter van de Vlaamse Toe ristenbond en door de heer Fredy De Schrijver, lid van het Genootschap voor Aal sterse Geschiedenis. In de reeks «Groot-Aalst, een geschiedkundige ver handeling met inventarisa tie van zijn straten en ge bouwen» waarin reeds Her- dersem, Hofstade en Mel- dert aan bod kwamen wordt «Erembodegem» alvast een valabele schakel. Dit uiterst boeiend en waardevol doku- ment voor iedere Erembo- degemnaar omvat vijf de len. Deel 1: Het Dorpsleven (negen hoofdstukken); deel IIDe Demografische en So- ciaal-Ekonomische Evolu tie van het Dorp (twee hoofdstukken); deel Dl; Het Parochieleven onder het Oude Regiem (vier hoofd stukken); deel IVHet Paro chieleven na de Franse Re volutie (drie hoofdstukken) en ten slotte deel V: De Wij ken en de Straten. Van groot belang is de daarop volgende «Inventarisatie van de Straten en Gebou wen» van de hand van Jos Ghysens, in beeld gebracht door Frans Ganzeman, die een blijvende getuigenis heeft afgelegd van het leef milieu anno 1976. Het boek wordt na de voor stelling nog aan voor-inte- kening8prijs: 1.800 fr. te koop aangeboden in de raadszaal van het oud-ge meentehuis tot 21 uur en ook nog op zondag 6 mei vanaf 11 u. tot 20 u. in de Crypte onder de OL Vrouw Hemel vaartkerk n.a.v de Eerste Paro chiefeesten. DB. Zele. In een gezellige sfeer werden de laatste schikkingen getroffen tussen de organizato- ren en de exposanten (x) Na het overweldigend sukses van de eerste Zeelse antiekbeurs vorig jaar, zagen de organizatoren «vzw Gildenhuis» zich verplicht ook dit jaar weer met een dergelijk initiatief uit te pakken. Vorig jaar mocht men 2.000 bezoekers verwelkomen en men wilde deze massa niet teleurstellen. Vandaar dat gewerkt werd aan een nog betere en vlottere organizatie. Roger De Vuyst, de stuwen de kracht achter deze orga nizatie, deelde mee dat er drie nieuwe exposanten zijn bij gekomen. Men kreeg trouwens heel wat verzoeken om aan deze kunst- en antiekbeurs deel te nemen Daarom werden hogere kwaliteitsnormen gesteld. Men wilde een ten toonstelling met gespeciali- de Zeelse Kunst en Antiek beurs heeft plaats in het Gildenhuis op 28, 29 en 30 april en 1 mei De deelne mers aan deze beurs zijn: Mira uit Zele met zijn ge kende kollektie oude Oos terse tapijten. Hierbij dient vermeld dat de heer Ley- baert onlangs zijn erken ning als antiquair heeft ge kregen. Antiek Terlinden uit Schoonaarde, vorig jaar met een opvallend prachti ge stand aanwezig, garan deert dit jaar zo mogelijk nog beter, het huis Prince- Kouter uit Ronse met iko- nen. Zij worden tot de beste drie van ons land ter zake gerekend. Romantische schilderijen van oude meesters worden gebracht door «Van Halewijck» uit Be veren. Hier vindt men goede kwaliteit en ernstige prijzen. Het van oudsher bekende huis «Otantik» van de heer Marijns uit Gent brengt enkele merkwaar dige stukken naar Zele. Ne gentiende eeuws tinwerk en originele grafiek. «Otan tik» neemt voor het eerst sedert jaren weer aan een antiekbeurs deel. Tony Bo- gaert uit Moerzeke komt met Vlaamse en Franse meubelen uit de 18* en 19* eeuw. Stand I wordt voorbe houden aan de Assen- broeckhoeve uit Lippelo die een keurige selektie ge beeldhouwde meubelen laat zien. Marcel De Cock uit Wetteren, bekend om zijn luchters en allerhande ne- venantikwiteiten is ook weer van de partij Uit Gent komt antiek Rembrandt. Men vindt er voornamelijk staande klokken, brons, porselijn en Franse meu belen. Deze beurs richt zich niet alleen tot de verzamelaars. Antiek is trouwens niet al leen en uitsluitend bedoeld voor hen en voor kapi taalkrachtigen De organizatoren rekenen ook nu weer op een gewel dige belangstelling. Te meer daar de eksposanten bereid zijn steeds de ge vraagde inlichtingen te ver schaffen Tijdens de beurs is er een tombola voor de bezoekers. Hieraan zijn drie prijzen verbonden met name drie grafiektekenin gen van W.O. Johan van de galerij Feniks te Zele. De beurs is toegankelijk op zaterdag 28 april van 14 tot 21 uur, op zondag 29 april van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 21 uur op maandag 30 april van 14 tot 21 uur, op dinsdag 1 mei van 10 tot 12.30 en van 14 tot 21 uur «De Vrienden van het Museum Oud-Hospitaal» sloten op vrijdag, organiseren een tentoonstelling gewijd aan aktuele kunst rond het thema «Zwart-Wit». Dit dan met tekeningen en schilderijen van levende kunste naars Luc Claus, Ignace De Vos junior, Ado Hamel- ryok, Achiel Hutsebaut, Lismonde, Gilbert Swim- berghe en Dan Van Severen. Gemeenschappelijke noe mer van deze tentoonstel ling is het uitsluitend ge bruik van zwart-wit-scha- keringen. De kollektie wordt beperkt tot éénmali ge werken. Dus geen multi ples of grafiek. Door deze manifestatie wordt U voor het eerst ge- konfronteerd met werken van kunstenaars die uit sluitend of slechts geduren de een bepaalde periode de ze uitdrukkingswijze ge bruikten. De opening van de tentoon stelling heeft plaats op za terdag 5 mei, topdag, te 20 uur door kuituurschepen Chris Lievens-Borms na een inleiding door kunst- kritikus Florent Minne. Deze expo blijft toeganke lijk tot en met zondag 27 mei tijdens de openings uren van het Museum Oud- Hospitaal, Oude Vismarkt te Aalst. Op weekdagen van 14 tot 17 uur Op zondag van 10.30 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur. Evenwel ge- Verdere aktiviteiten «De Vrienden van het Mu seum Oud-Hospitaal» An- toon Blanckaert, Mare Cop- pens, Willy De Turck, Igna ce De Vos, Achiel Hutse baut, Chris Lievens-Borms, Frans Matthieu. Luc Ro- bijns, Marc Supply, Gaston Van den Eede, Louis Van der Meirsch, Denise Van de Velde, Robert Van Gijse- ghem, Annie Van Sande - Adam, Jo Verbruggen en voorzitter Gilbert Claus plannen verder een ten toonstelling archeologie en opgravingen, voornamelijk toegespitst op de opgravin gen in het Oud-Hospitaal zelf en zulks voor de perio de van de komende jaarwis seling. Begin 1985 volgt een ten toonstelling rond de op handen zijnde restauratie van de tekstielschat van de St.-Martinuskerk. Verder wordt nog gedacht aan een tentoonstelling moderne tekstielkunst en aan het naar voor brengen van jon ge Aalsterse kunstenaars. Zoals trouwens ieder jaar gaan ook nu een aantal be zoeken door aan belangrij ke tentoonstellingen waar over U eerlang meer ver neemt. De premie voor 1983 wordt vervaardigd door Achiel Hutsebaut. Ook voor 1984 wordt een premie voorzien. Tevens kunnen leden nog vroegere premies bekomen (Josephi ne Day, Luc Hoenraet, J.J. De Graeve). Uiteraard streeft de vereniging ver der naar de uitbouw en de verrijking van de kollekties van het Museum. Wie uitgenodigd wil wor den op de aktiviteiten en interesse vertoont over de werking van de vereniging en hierdoor de uitstraling van het Museum Oud-Hos pitaal wil stimuleren en het kultureel leven in de stad bevorderen kan üd worden door storting van 300 fr. (met premie 800 fr.) op nr 293-0006513-69 van «Vrienden Oud-Hospitaal» te Aalst. LH In kunstgalerij Het Pand, Oude Vest 16-24 te Dendermonde heeft van 27 april tot en met 6 mei een werkelijk unieke tentoonstelling plaats met werken van de thans 89-jarige Nederlandse kunstenaar Anton Pieck. De tentoonstelling omvat akwarellen, houtsneden, etsen, lithografieën en tekeningen. Het zal allicht de laatste keer zijn dat een verzameling van Pieck's werk in ons land te ewonderen is, want eerlang (in de loop van de maand mei) wordt in ederland het Anton Pieck museum geopend en zullen alle werken daar »rden ondergebracht. In de galerij Het Pand maakt men kennis met het ^zonder fijne en verzorgde werk van Pieck. ton Pieck werd geboren Den Helder in 1895. Hij ïoot een betrekkelijk e en zelfstandige jeugd, den was hij binnen te den want Anton Pieck ld van het leven op aat, de mensen met hun ikke bezigheden Dat le- i probeerde hij dan te ten in zijn tekeningen, en het gezin Pieck naar n Haag verhuisde werd iton in de mogelijkheid ssteld tekenlessen te gaan algen aan de akademie. )aar leerde hij de knepen /an het vak. Toen hij er zijn diploma behaalde kreeg hij een aanbieding om docent te worden aan de akademie. Hij aanvaardde omdat hij op die wijze over een vast inkomen beschikte. In 1915 moest hij in dienst en ook bij het leger werd zijn te kentalent opgemerkt. Tij dens de oorlog had er trou wens een «historische ont moeting» plaats tussen Pieck en Timmermans. De Vlaamse auteur was net be gonnen aan zijn Pallieter. Pieck maakte, van zijn be zoek aan Lier gebruik om enkele prachtige tekenin gen van het begijnhof te maken. Na de oorlog onder nam Pieck diverse studie reizen en dat is ook duide lijk in zijn werk weer te vinden. Zijn werk bleef evenwel dezelfde richting uitgaan en nieuwe stromin gen binnen de kunst had den geen invloed op hem. In 1922 trad Anton Pieck in het huwelijk met Jo Van Poelvoorde en hij werd le raar aan het luceum van Bloemendaal. Pieck kreeg meer en meer bekendheid t en hij werd een veel ge- vraagd illustrator, etser en houtsnijder. Steeds kwam in zfjn werk de drang naar de perfektie naar voor. Dan kwam de tweede we reldoorlog. Anton Pieck maakte stempels en verval ste handtekeningen, hij nam onderduikers op en ruilde etsen tegen voedsel voor zijn gezin. Na de be vrijding hernam hij ge woon zijn werk. Hij kwam tot volledige ontplooiing en werd de onbetwistbare meester. Pieck is ook de ontwerper van de Efteling. Hij heeft aan deze fabelachtige speel tuin jaren .gewerkt De vooropening van de ten toonstelling heeft plaats op vrijdag 27 april om 20 uur en men kan de prachtige Anton Pieck tentoonstel ling bezoeken elke dag van 14.30 tot 19 uur (maandag en dinsdag gesloten) en op zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur). De Zeelse kulturele raad heeft de intentie om de honderdste verjaardag van het overlijden van kunstschilder Basile De Loose te herdenken. Hij overleed in 1885 te Brussel. Basile De Loose is de zoon van Jan-Jozef De Loose, eveneens een kunstschilder en voormalig direkteur van de akademie voor Schone Kunsten te St.-Niklaas. De broer van Basile, Jan, was ook al kunstschilder en la ter opvolger van zijn vader als direkteur van dezelfde akademie. Basile De Loose werd te Zele geboren op 17 december 1809. Hij genoot zijn oplei ding onder de leiding van zijn vader en Van Bree Hij studeerde aan de akademie van St. Niklaas en Antwer pen In de periode rond 1835 verbleef hij te Parijs, waar hij een medaille zou gewonnen hebben. Hij stelde tentoon in Duits land. Zijn met Biedermeier verwand werk vond er gre tig afname. Er zijn nu nog werken van hem bewaard in de musea van Berlijn en Leipzig en in musea te St.- Niklaas en Bergen. De Zeelse kulturele raad wil de drie kunstschilders De Loose in één herdenking betrekken en vraagt zoveel mogelijk informatie over hen. die kan overgemaakt worden aan Ignace De Wil de, Dendermondebaan 255, 9140 Zele, tel. 052/44.42.44 of Willy De Beule, sekreta- ris kulturele raad, Cen trum, 9140 Zele. tel. 052/ 44.50.21. BENO «Kunst voor Iedereen te Aalst Door de Raad van de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer «Sint Barbara» Aalst wordt zoals ieder jaar een voordrachtwedstrijd georganiseerd. Deze wedstrijd heeft plaats op woensdag 9 mei 1984 te 19 uur in het «Groen Kruis» en de prijsuitreiking heeft plaats op vrijdag 11 mei te 20.30 uur in de Feestzaal van het 8tadhuis te Aalst Deelnemingsvoorwaarden volgens hun leeftijd op 9 mei 1984 worden de deelnemers ingedeeld in 4 reeksen: Reeks A: van 12 tot 14 jaar Reeks B: van 14 tot 16 jaar Reeks C: van 16 tot 18 jaar Reeks D. ouder dan 18 jaar De voordracht gebeurt in het Nederlands Zowel gedichten als proza zijn toegelaten. De voordracht zal minimum 2 minuten en maximum 5 minuten duren. Er zal vooral belang gehecht worden aan een feilloze uitspraak en een natuurlijke zegging. Bevoegde personen zullen de deelnemers beoordelen. Inschrijving De aanvraag tot deelname dient gericht aan de sekretaris van de wedstrijd: L. Janssens, Cesar Haeltermanstraat 72, 9300 Aalst. Of telefoneer 053/21.91.82 en moet hem bereiken uiterlijk op dinsdag 8 mei 1984. De aanvraag, getypt op kwartoformaat, dient te vermelden: naam, voornaam, adres, en geboortedatum van de deelnemer de tekst van het voor te dragen werk met opgave van auteur, en eventueel werk, waaruit deze tekst werd genomen. De laureaten verbinden zich ertoe met hun bekroond werk op te treden tijdens de prijsuitreiking. (jdb) Van zaterdag 28 april tot 6 mei exposeert Raf Coorevits zijn etsen in de galerij van de gemeente Waasmunster (Kerkstraat 9). De tentoon stelling zal toegankelijk zijn op de zaterdagen 28 april en 5 mei van 15.00 tot 18.00 uur en op de zonda gen 29 april en 6 mei van 11.30 tot 13.00 en van 15.00 tot 18.00 uur. De kunstenaar wordt op vrij dag 27 april om 20.00 uur voorgesteld door de heer Paul Huys, kultureel advi seur van de provincie Oost- Vlaanderen, waarna burge meester Strobbe de tentoon stelling zal openen. Raf Coorevits is professor aan het hoger instituut 8int-Lukas te Gent. Hij gaat er vanuit dat een kun stenaar eerst zijn vak onder de knie moet hebben; hij moet het technisch beheer sen. Wanneer Coorevits meent deze techniek te be heersen, laat hij de teugels voorgoed vieren De ab- strakte vormenwereld be gint hem te boeien en de aan de werkelijkheid ont leende vormen worden meer en meer geabstra heerd tot er alleen maar een figuratieve kompositie van over blijft. Toch worden de werken van Coorevits ge kenmerkt door een voorna me gevoeligheid. De nieuwe figuratieve pren ten die hij maakt krijgen er soms een dimensie bij, een verwijzing naar een surrea listische visie. Hij graveert prenten over leven en dood, jeugd en ouderdom, over een vreemde wereld van verwondering, waarin droom en realiteit nauwelijks te onderscheiden zijn. Later volgen er portretten, land schappen en impressies van vakanties in net buiten land. Zijn werk blijft tech nisch vakmanschap. Een kunstwerk hoeft niet per se duur te zijn. Vooral werk van jonge kunste naars kan in het bereik van iedereen liggen. «De Gids voor Uithuizen» start dan ook, met de steun van een aantal jonge kunstenaars, een nieuw initiatief. «Maan delijkse verkoop van een kunstwerk van een heden daagse kunstenaar en zulks via loting» Het systeem werkt eenvou dig. Wie geïnteresseerd is stort 100 fr. voor de laatste dag van de lopende maand op rekening nr. 001- 1153737-83 van «Aalsterse Federatie voor socio-kultu- reel werk» met vermelding «Kunst voor Iedereen». Het kunstwerk zal telkens vooraf te bekijken zijn in de cafétaria-bar van het Stede lijk Trefcentrum, Driesleu- telstraat 51 te Aalst en van iedere kunstenaar zal een korte biografie verschijnen in «De Gids» en andere persorganen. De trekking heeft dan telkens plaats in de daaropvolgende maand en zulks onder toezicht van de heer Roland Dua De op brengst ervan komt gedeel telijk ten goede aan «De Gids». Kunstenaars die wensen in aanmerking te komen voor de selektie «Kunst voor Iedereen» kunnen kon takt opnemen met het sekreta- riaat van de «Federatie» bij Fanny Taildeman via 053/ 78.89.84. Luc Van Canetgem bijt de spits af met een originele kleur-zeefdruk «Eye in the 8ky», een gesigneerd en ge nummerd werk vervaar digd in slechts 20 exemplaren. Eerste trekking op zater dag 9 juni te 20 uur in het Stedelijk Trefcentrum door schepen van kuituur Chris Lievens-Borms. LH Momenteel werkt een ploeg Baardegemn&ren met Europa vinken, tafeltennis, Piet Ringoot, pastoor Jos De Rouck, Paul Van kickerverenigingen, Langenhove en Willy Cobbaut aan de samenstelling Stormvogels en Gemeen- en redaktie van een boek over Baardegem, een ^evrienden en turners. In Kultureel en artistiek le- geschiedkundige bijdrage met o.m. een overzicht Ien leest over toneel fan. van het verenigingsleven, een inventaris van de {are kerkkoor pubiikatiee, straten via een aantal foto's en een blik op de ons Huis. Wat betreft de toekomst. jeugd vindt U er artikelen over chiro, scouts en de jon- ACV, BB, BGJG, Bloemis- gerengemeenschap en in de tenbond, Davidsfonds, Den rubriek konomisch leven Berg, Faubourg, KBG, worden landbouwekono- KVG, Liberaal-gepensio- mie, handel en nijverheid neerden, Molen vrienden, en middenstand uit de doe- NSB, Ruiters, Socialisti- ken gedaan, dacht voor die van de ZO"" sche Vooruitziende Vrou- Komen dan de fusie, een wen, Vlaamse Klub, VTB. blik op de toekomst, slotbe- Qua Sport vindt U er bijdra- denkingen, stratenfoto's en gen over voetbal, kaatsen, een namenregister, wielrennen, duivenbond, St.-Jozef, LH Na een «ten geleide» van Piet Ringoot en een inlei ding door burgemeester en pastoor wordt de geschiede nis tot de 19"° eeuw ge schetst met biezondere aan- Cameraclub Waasland heeft van 29 april tot 27 mei haar jaarlijkse groepstentoonstelling in het Internationaal ExlibriscentrumRegentiestraat in Sint-Niklaas. Open alle werkdagen van 14 u. tot 17 u. en op zondagen van 10 u. tot 13 u. en van 15 u. tot 18 u. Raf Coorevits stelt vanaf 28 april tentoon in de gemeentelijke Galerij van Waasmunster, Kerkstraat 9. Opening op vrijdag 27 april om 20 u. De tentoon stelling, door de Kunstkring van Waasmunster georganizeerd, brengt een overzicht van etsen. Ope ningsuren van de galerij: zaterdag 28 april en 5 mei van 15 u. tot 18 u., zondag 29 april en 6 mei van 11.30 u. tot 13 u. en van 15 u. tot 18 u. eeuw. Heimwee naar het verleden behandelt de Pik- keling van de Faluintjes, Leireken. Post zijn zwing, oude inwoners. typische Vonckisten verhalen, Maxens en kapel- lekens. Gekende figuren zijn o.m. Pater Carlé, Jef De Bie, Blindeman, De Boeck, Joostens en verder krijgen familienamen en Fau- bourgkermis een beurt. Het dekor behandelt het grond bezit, bodem en groenzones Marmxring Dendermonde met een luchtfoto Qua 1108 Beiaard presenteert op godsdienstig en parochiaal zondag 6 mei in Galerij Het leven worden de kerk, de H. Pand 660 aperitiefkoncert, Margareta en de parochie programma voorziet behandeld. In het hoofd- «®n optreden van Marcel stuk instellingen leest U ^tels. fluit en Philippe over het gemeentesekreta- Malfait, luit en theorbe. Het riaat, het onderwijs met de vangt aan om 11 an om 1 O ititn „tnnrll haf Aperitiefkoncert in Galerij Het Pand te Dendermonde geleide aktiviteit voorzien voor de kinderen. familie Moortgat, beide la gere scholen en de vak- om 12 uur wordt het aperitief geserveerd. school en qua leidende figu- De toegang bedraagt voor ren vindt U er foto's van volwassenen 120 fr. en voor burgemeesters, sekreta- studenten 50 fr De kinde- rissen, pastoors en veld- n tot 12 jaar kunnen gra- wachters. In het vereni- tis binnen. Gedurende het gingsleven artikelen over aperitiefkoncert is er een GROTE UITVERKOOP Wegens beëindiging van onze ladderhandel, verkopen wij de complete voorraad Alu-schuil- ladders. Prijsvoorbeeld: 10 mtr geen B.tr. 8 130 F slechts B fr. 5.900 Vrijblijvende demonstratie aan huis. Interal Ladders pvba Tel. 051/70.02.58 13'0309:AG AR QK DC

De Voorpost | 1984 | | pagina 20