UDJSEJSl MlMTHËll€ ECHT DE MOEITE WAARD HAALTERT Brand verwoest kapel van St.-Jozefskollege te Aalst om eens langs te .komen f—W MEUBELEN KERKSKENHOEK 57 WIJNGAARDSTRAAT 50-52 Te" 053/21 «Prokureur» teisterde reddingsaktie» 'j&ÈËL -f Wstoe'dateert uit 1852 en is hct Nog het ontsnapte zoutzuur in het zwembad te Aalst Dü.7G00 voor de 2* Economy Run. Een zuinigheidsrit die vertrekt uit St.Agatha-Berchem en via meubelen TER DEZER GELEGENHEID: OPENDEUREN met gratis drink in het UNIEK CAFETARIA IEDEREEN WORDT UITGENODIGD ^"24 - 27.4.1984 - De Voorpost VERKOOPDIENST Werkdagen: 9 tot 12 - 14 tot 20 u. Zondag: 10 tot 12 14 tot 19 u. Maandag: gesloten (steenweg Geraardsbergen - Aalst) Na de brand in de St.-Martinuskerk in maart 1947 en de recentere branden in bet Hospitaal en in de H. Geestkapel kraaide de rode haan in de nacht van verleden zaterdag op zondag in de kapel van de Paters Jezuïeten te Aalst in de Pontstraat. De kapel met de prachüge barokgevel, uniek In de Keizerlijke stede en die in 1975 op initiatief van V.V.A.K.-vooratter Jan van der Hu,st was gezandstraait. Gelukkig bleef de gevel intakt door het voortreffelyk en efTicient optreden van de Aalsterse brandweer die in een mum van tijd met zwaar materiaal, elevator inkluis, en 80 man van Aalst, Erembodegem en Moorsel aanwezig was om de schade te beperken en te redden wat nog te redden was. Niettegenstaande al deze bemoeiingen spreekt men voorlopig al is zulks moeilijk te bepalen van een schade van rond de dertig miljoen. De gevel dateert uit 1730 en is het werk van Pater Jan Boele en de zeer bedreven vakman broeder Hendrik van Hamme. Up het fronton bovenaan bevindt zich tussen het jaartal «1730» het monogram van de Compagnie van Jezus, I.H.S. met de opdracht «Sancta Josepho Sacrum». In de buurt van «Bananas» en «Shakespeare» zijn nachtelijke geluiden schering en inslag. Toen wakker wordende paters in het ernaast gelegen'«stich tingsgebouw» uit 1624 lawaai hoorden rees bij hen nog geen enkel vermoeden. Toen het al te erg werd en raampjes wer den opgetrokken zagen ze rook en overburen ontwaarden een begin van brand. Vanuit een drankgelegenheid in de nabijheid werd de brandweer gealarmeerd. Welke de oor zaak was van de brand blijft uiteraard nog een raadsel. Mo gelijk zou de eerste zomerhitte op een rommelzolder aan de basis van dit tragisch gebeuren liggen. Het gebouw ernaast is met de bovenafdeling van de kapel met een valdeur verbon den en toen'dit luik de prooi van de vlammen was geworden werkte het als een schouw en sloeg de brand over naar de kapel waarvan het dak totaal vernield werd Brandweerlui die water haalden 800 m ver der uit de Dender, paters en personeel van het kollege waar alle hens aan dek kwamen en zusters uit «het Hospitaal» die de «900» hoorden doch geen «klanten» zagen opdagen en de brand van op afstand zagen redden samen wat te redden viel. Waardevolle stukken en meu bilair werden met vereende krachten buitengesleept en on dertussen wisten de spuiters de brand te overmeesteren al werd tot rond 10 u. nog steeds verder nageblust en is"de wa terschade dan ook enorm groot. Een pareltje -Achter de in het oog springen de voorgevel, de trots van de Pontstraat, schuilt een kapel met harmonische proporties. Hoogaltaar en zijdeuren vor men een volmaakt geheel. Een trouwe repliek immers van de Aalst. Moet het bovenstuk worden afgebroken? (a) Gesukerk te Rome met het St.-Ignatiusaltaar. Boven het altaar «De Vlucht Egypte» van Quartier. De kommuniebank bevat bronzen panelen met van tius, St.-Aloysius en St.-Fran- ciscus Xaverius. Wandbeschot ifjfi-. JliliHBilf'en biechtstoelen werden 1222 vervaardigd door een f gekend kunstenaar. De preek- werk Turnhoutenaar ter Devoort. Hij stelt St.-Igna- ■■j tius voor in een grot van Man- A resa der Vrouw zijn «Geestelijke Oefe- ningen» deze periode dateert eveneens de kruisweg De C£hI;Zria' de Seb'"S' m°eS' "e b"""'Weer "°g Wakm vSf» db,S'ga=i=ïi'ngeï elkaar gescheiden door vlakke pilatsers op hoge sokkels. De éénbeukige zaalkerk is over welfd met een tongewelf en de absis met een koepelgewelf. Boven het altaarschilderij is een Jezusmonogram aange bracht en een cartouche vast gehouden door twee engeltjes en boven op het fronton zijn beelden geplaatst van God de Vader en van Kristus waarbo ven de H Geestduif in een stralenkrans. In de kerk hangen verder nog een tiental ovalen schilderijen. politie- en rijkswachtofficie ren. Niemand nam enige aan stoot aan het optreden van deze ongekende «prokureur» want iedereen was te veel inge nomen door de blussings- en reddingsaktiviteiten. Toen een persfotograaf naar boven wil de. waarvoor hij van de burge meester die ook reeds 's nachts ter plekke was geweest daartoe de toelating gekregen had. werd zulks hem echter door de «prokureur» verboden. Hij wilde eerst zijn onderzoek beëindigen. Toen hem naar zijn identiteit werd gevraagd zegde hij «prokureur De Troyer» uit Brussel te zijn en de leiding van de werkzaamhe den op zich te nemen in af wachting van de komst van substituut van de prokureur mevrouw Buyse. Men vond zijn optreden echter dermate vreemd dat gebeld werd naar Dendermonde doch subsituut met dienst Buyse was net naar Aalst op weg. Toen men dan naar het parket te Brussel tele foneerde en daar geen «proku reur De Troyer» gekend was viel de bedrieger door de mand. Het betreft een maat schappelijk assistent uit Erpe- Mere die hiermede niet aan zijn proefstuk is want hij gaf zich vroeger reeds uit als aal moezenier, rijkswachtofficier en arbeidsauditeur... Toen hij maandagnacht nog een kijkje kwam nemen werd hij ter plekke gearresteerd en ter beschikking van de proku reur van Dendermonde ge steld. De «echte prokureur» nu. Een treurig intermezzo in een geval dat dramatische afmetin gen had kunnen aannemen. Al bij al bleef de inboedel safe als is er naast het afgebrande dak heel wat waterschade. Vermelden we nog dat het hier om een geklasseerd gebouw gaat waarvan gehoopt wordt dat administratieve romps lomp de herstelling niet al te lang zal doen aanslepen. Met één ruïne, de H. Geestkapel, heeft Aalst reeds genoeg. Ondertussen bleef de Pont straat langs het Kollege voor Aalst. Het dak aan de Sint-Jozefskerk brandde totaal uil (o) Aalst. De brandweer stelde alles in het werk om het aanpalend gebouw te vrijwaren (a) Twee «prokureurs» Amper een 20-tal minuten na het uitbreken van de brand bood «prokureur De Troyer» uit Brussel, weliswaar buiten zijn ambtsgebied doch toeval lig te Aalst, zijn diensten aan om de leiding te nemen in het zoeken naar de oorzaak van de brand In een van de politie geleende fluoresercnde regen jas voerde hij besprekingen met brandweerlui en tevens Aalst. Op de zolder was flink met hun kommandant en met verkeer verboden want het bo venstuk van het fronton zou gevaar kunnen opleveren en is wellicht aan afbraak toe. wat brandschade (a) Een lek in de afvoerleiding van een zoutzuurtank in het nieuw stedelijk zwembad liet naast het gevaarlijk goedje eveneens reeds heel wat inkt vloeien. O.C.M.W.-raadslid Eddy Die- rick had destijds een vraag waarom de burgerlijke be scherming niet werd gevraagd het zuur op te ruimen en des kundig te vernietigen. De plaatselijke brandweer zou zo wat 500 1. opgevangen hebben en geloosd in de openbare rio lering die een paar honderd meter verder in de Dender uitmondt. Raadslid Dicrickx vraagt of zulks gebeurd is op eigen initiatief van de kom mandant of met medeweten en goedkeuring van het stadsbe stuur. Dergelijke handelwijze zou niet alleen onwettig zijn maar bovendien de riolering in sterke mate kunnen aantasten. Burgemeester Uyttersprot noemde de 500 1 fel overdre ven. Een 40 liter zou ontsnapt zijn via een gebarsten kraantje van de tank. Deze hoeveelheid werd tot 100 maal verdund met water en daarna in de riolering gepompt. Het technisch perso- I neel ter plaatse was van oor deel dat zulks aan de riolen geen schade kon berokkenen. 1 Het betreft dan ook uiteraard I een éénmalige lozing. De bur- - gemcester stelt dat het ge- mcentcbcstuur ongegcvallcn f en rampen moet voorkomen I via gepaste maatregelen en dat kordaat optreden noodzakelijk 1 was. In een ongevalssituatic moet in de eerste plaats verder onheil worden voorkomen. In een wederwoord stélt Eddy Dierickx dat dus 4000 I ver- I dund zoutzuur met een zuurtc- graad van circa 0.7 pH eenhe den geloosd werden. In kombi- natie met andere er aanwezige stoffen is zulks verre van onge vaarlijk. Circa 17 kg ongcblus- I te kalk zouden voldoende zijn geweest om dit goedje totaal te I neutraliseren. LH i Een 100 tal oude wagens zullen zich komen aanmelden aan de voordeligste meubelzaak Richting Geraardsbergen trekt. De tentoonstelling in de toonzalen van meubelen Oa1BEE bewijst deze prachtige collectie j de eer die ze verdient. De verfijnde afwerking maakt ze trouwens tot een waardevolle en zekere belegging, waaraan U nog een leven lang genot zal aan beleven L mBIJ MEUBELEN Deze meer dan uitzonderlijke gelegenheid te komen bewonderen. Zondag 29 april '84. Vanaf 11 uur. De unieke Copie-Antieke collec tie meubelen, alsmede een pracht van Old timers-classic cars zijn ter dezer gelegenheid te bezichtigen tot 13 uur.

De Voorpost | 1984 | | pagina 24