Provinciale meiboomplanting in Wachtebeke Wordt 1984 nieuw rekordseizoen voor rekreatieoord De Ster? VW kantoren te gast op «Vakantie in eigen land» te Oostende Feesten op 19-20 mei in Sint-Niklaas Temse volksdanst rond de meiboom 2 - 27.4.1984 - De Voorpost Tijdens het weekend van Pasen werd in het Media Centrum te Oostende een toeristische beurs georganizeerd met als tema «Vakantie in eigen land». Het waren in hoofdzaak de Vlaamse Verenigingen voor Vreemdelingen Verkeer en de diensten voor toerisme die op dit initiatief inspeelden. Voor sommige VW's was het een doortrekken van de politiek die men al jaren huldigt en inhoudt dat men op de voornaamste toeristische beurzen in het land aanwezig is om zijn stad of streek aan te prijzen (we denken meer in het biezonder aan Dendermonde), voor anderen was het dan weer een unieke kennismaking. Lit onze regio hadden de VVV van Aalst met een gloednieuwe stand Dendermonde, Hamme, Sint-Niklaas, Wieze en het Donkmeer zich een plaatsje laten voorbehouden op de beurs. Het dient gezegd dat zij heel wat belangstelling genoten van de vele bezoekers. Dendermonde is jaarlijks te komitee. Om dergelijke Dagtrips individueel: Trips gast op het Vakantiesalon te miskleunen in de toekomst te naar Laarne en het Donkmeer. Brussel, waar het met zijn vermijden werd een info-stand Dendermonde en Buggen- mooie stand een van de blik- ontworpen waarmede de stad hout-bos. Lokeren, Waas vangers is. Ook te Antwerpen op waardige wijze op alle grote munster en Hamme: Domein nam men deel aan de vakantie- vakantiebeurzen present kan Puyenbroeck te Wachtebeke; beurs. Zelfs in het buitenland zijn. St.-Niklaas; Beveren en een was de VW van Dendermon- In Oostende werd het voorlo- stukje Polder: Geraardsber- de present om «een stad om pig een verkleinde uitgave van gen; de Zwalm en Brakel: lief te hebben» aan het grote 15 m2 die dan tegen Flanders' Ronse en de Vlaamse Arden- publiek voor te stellen. Niet Printing (11 a 18 mei in de nen; Oudenaarde en Maarke- Keizershallen) meer dan dub- dal: Deinze en de Leiestreek; groot wordt. Later kan Zottegem en Gent. of meer systematische Aalst en de Faluintjes: Een manier naargelang de moge- stadsplan, naderingswegen. permanente aanwezigheid lijkheden ingespeeld worden bezienswaardigheden, evene- op beurzen zal daar niet op grote toeristische evene- menten en praktische tips over vreemd aan zijn. Evenmin de menten. bezienswaardigheden, rekrea- inzet van de personeelsleden De stand zelf werd vervaardigd tiemogelijkheden. restaurants van de VW en stedelijke in de stedelijke werkhuizen en en streekgerechten, karnaval dienst voor toerisme, die heel bestaat uit een aantal panelen en pikkeling. Eén storend ver wat uren veil hebben om de in een aluminium kader ver- keerd gegeven. De Pikkeling toeristische promotie van de vat. Panelen die met scharnie- valt niet half-augustus doch stad naar best vermogen ren tot een geheel worden om- steeds het laatste weekend van gevormd en allerlei kombina- ju'>- ties, aanpassingen en aanvul- Dagtrips voor groepen: Trips lingen mogelijk maken. In de naar Land van Waas, St.-Ni- stand zelf zijn ook een drietal klaas, Aalst, Beveren, Ge- Was Aalst, in tegenstelling dan grote lichtbakken gebouwd raardsbergen, Dendermonde, met Dendermonde, St.-Ni- waarop vergrotingen te zien Durmegemeenten, Laarne en klaas en soortgelijke Oost- zijn van de Grote Markt, van Donk, Oudenaarde. Leie, vlaamse steden niet vertegen- het Moorsels Waterkasteel en Eeklo, Vlaamse Ardennen, woordigd op het hoofdstede- Van Karnaval. Bij het geheel Kluisbergen, Ronse. Zotte- lijk vakantiesalon enkele we- hoort uiteraard een aangepaste gem. Zwalm, Boekhoute, j_ ii1..- Gent. Een dagje te Aalst: Drie arran gementen met bezoek in de voormiddag, middagmaal met keuze uit twee menu's en 's namiddags verder bezoek, of nijverheidsbezoek of Faluin- tjesmaal en rondrit in de Fa- zonder resultaat, want Den dermonde mag zich de jongste bel z tijd verheugen in een flinke op n toeristische belangstelling. De- kracht bij te zetten; Aalst ook present ken terug, aan de kust konden balie waaraan momenteel nog Gent de vele estivanten kennis ma ken met de gloednieuwe toe ristische stand van de keizerlij ke stede. Een primeur voor de wordt gewerkt. Toerisme te Aalst koningin der badsteden waar Bij de Federatie voor Toeris- met de paasdagen het salon me in Oost-Vlaanderen ver- «Vakantie in eigen land» door- schenen twee toeristische fol- ging in het Oostends media ders waarin ook Aalst aan bod luintjesdorpen. center bij de Wellington ren- komt. Een folder in kleuren- Alles inbegrepen per persoon, baan en er heel wat volk lokte, druk groot formaat met ruim behalve konsumptie in de na- In zoverre onze informatie met 60 pagina's met 15 dagtrips middag 335 fr.. 375 fr. of 635 de werkelijkheid overeenstemt voor individuelen en een fol- fr. met Faluintjesmaal. zou Aalst slechts één maal op der wit-zwart met dagtrips Reservatie bij de Stedelijke een vakantiesalon vertegen- voor groepen. Folders te beko- Dienst voor Toerisme t a v. woordigd zijn geweest en zulks men aan 50 fr. in het gebieds- Koen Libaut, Gebiedshuisje, in 1981. De organisatie was huisje. Grote Markt tijdens de Grote Markt, Aalst Tel. 053/ toen in handen van het Feest- kantooruren. 77.11.11, toestel 240. De stand van de stad Sint-Niklaas a De stand van de *stad om lief te hebbenDendermonde (a) De toeristische stand van Hamme (a) Het in 1973 opengestelde rekreatieoord De Ster, gelegen in de Wase driehoek Sint-Niklaas-Beveren-Temse, ziet het zomerseizoen met veel vertrouwen tegemoet. Daar is het mooie weer van nu én van vorig jaar uiteraard niet vreemd aan. De cyfers illustreren hoe fleurig het wel gaat: 222.198 betalende bezoekers in 1982, 289.159 in 1983. Naar de driehonderdduizend betalenden dit jaar? Het kan gerust. In 1982 werden 1.425 toegangsabonnementen aan de man gebracht, in 1983 1.689 en nu zit men al aan de tweeduizend. Om... Sportkring jaloers te maken. Vaak is 't een heuse overrompeling. Op 10 juli vorig jaar bijvoor beeld registreerde men liefst 13.190 betalende bezoekers en daar moet je nog de abonnés bijrekenen. Vijftig jaar VW Het binnenhalen en planten van de meiboom is een Germaanse traditie. De terugkeer van het schone jaarge tijde wordt luisterlijk gevierd. Men verbrandt de winter in de gedaante van een strooien pop en haalt de zomer feestelijk in. Men doet dit met een symbolische stoet. Uit het dorre woud haalt men een jonge boom met fris groene kleur (liefst een berk) die men opsmukt met vaantjes en kleurrijke linten, en die op een versierde wagen, omgeven door een jubelende, zingende menigte, in het dorp wordt gebracht om te midden van het dorpsplein met grote plechtigheid te worden geplant Hierbij worden meiliedjes gezongen, meibier gedronken, en gedanst rond de boom. omwille van zon en vreugde, liefde en geluk. Zaterdag 5 mei is er n.a.v. vijftig jaar VW in Temse een meiboomplanting, en daaraan worden heel wat aktiviteiten gekoppeld! 14 uur: folkloristische optocht door de gemeente Vertrek aan het Scheldepark, dan langs de Parklaan, A. Wauter- straat. Kouterstraat. Akkerstraat; Kasteelstraat. Cons- ciencestraat, Wilfordkaai naar de Markt. 15 uur: Meiboomplantingsfeest (Markt); verbranding van de winter; verkiezing meigraaf - meigravin; aanbrengen van de meiboom; meiboomdansen. 20 uur: folkloristisch volksdansfeest in feestzaal Kristus Koning. Gratis toegang. Werken mee aan dit programma: volkskunstgroep Dries- ke Nijpers (Sint-Gillis), Krabbeke Steur. De Hakketenen. Dames Willen is Kunnen, De Strooien Hoedjes, e.a. Inlichtingen: tel.: 03/771.09.41, toeristische dienst Temse. De toeristische stand van Aalst kreeg bezoek van alle VVV vertegenwoordigers van de regio. Op de stand onder meer het Belfort, Waterkasteel, karnaval. Rechts herkennen we Hugo Van Steenberghe en Koen Libaut (a) Fiere beheerder van het (ste delijke) oord Luc Van Royen dus, woensdagavond tijdens een perskonferentie nabij de vijver. De stedelijke overheid stelde bij die gelegenheid het programma van de komende (vijfde) Sterfeesten voor; stadssekretaris Piet Elshout, stadsontvanger Maurice Rou- vroy en schepenen Lenaerts, Anthuenis en Van Daele wa ren van de partij, burgemees ter De Vidts had zich laten verontschuldigen. Zonder 't NCMV De Sterfeesten bicden dit jaar enkele innovaties. Vooral om dat men is afgestapt van augus tus en men voor het weckend van 19 'en 20 mei heeft geop teerd. Een gok, want met dat weer weet je maar nooit. Toch geen foute beslissing eigenlijk, want de festiviteiten kan je ais een puike vorm van promotie beschouwen. Nieuw is ook dat dit jaar de middenstand zeg maar het NCMV niet direkt meedoet, om technische rede nen. Wat niet wegneemt dat het NCMV toch een of andere aktiviteit op het getouw zou zetten, b.v. een ballonwed strijd. Dit jaar gaat extra aandacht naar de gehandikapten, aldus Piet Elshout. Middels sponso ring wil men de mindervaliden naar het sport- en speloord lokken. Nieuw is verder dat zaterdag 19 en zondag 20 mei een permanente luchtdoop (per warmeluchtballon) zal worden georganiseerd. Maar langs de andere kant is het vuurwerk afgeschaft en para deren de harmonieën dit jaar niét, om de rustige sfeer te respekteren. Rallyklub Waas land organizeert voor de gele genheid een grote foto- en dia prijskamp (daarover meer in volgende editie van De Voor post), en er wordt een schat tenjacht op het getouw gezet en de stad Sint-Niklaas (de VW) is met een toeristische stand prezen t. Opnieuw mag je tijdens die twee dagen gratis binnen, dat is een belangrijke beleidsoptie. Op de andere dagen betaal je. als je 16 jaar of ouder bent, 40 frank toegangsgeld (de toe gangsprijs werd fors opgetrok ken, tot voor kort bedroeg die slechts 25 frank), voor jonge ren tussen 7 en 16 jaar be draagt de toegang 20 frank (ook voor gepensioneerden en mindervaliden) en wie jonger dan 7 jaar is mag nog immer gratis binnen. Een gezinsabon nement kost, vanaf 1 mei, 700 frank, wat relatief weinig is, je haalt dat geld er gauw uit als je een paar maal naar het rekrea tieoord afzakt met vrouw en zeven kinderen. Trapfietsen en speeltuin Over een jaar of drie moet men klaar zijn met de realisa tie van een nieuwe speeltuin. Een kwart daarvan is nu onge veer af. Daarvoor hoef je niet bij te betalen als je er gebruik wil van maken. Wél betalen moet je voor het gebruik van een zgn trapfietsenbaan, een 400 meter lang trajekt over een breedte van 3 meter, met nog een kleuter-autobaantje toe. Dat circuit is volop in aanleg. Permanente attrakties bij de vleet dus op De Ster, dit gaat zowaar op een echt amuse mentspark gelijken. Maar hoe geanimeerd het er vaak toe gaat. deze ontspanningsplek blijft rust ademen, er heersen géén al te lawaaierige toestan den. Het oord (zo'n 70 ha) is heel uitgestrekt en iemand als kuituurschepen Anthuenis liet zich woensdagavond ontvallen dat hij op uitbreiding van De Ster (naar de bossen?) aan stuurt. De Ster is ronduit een indruk wekkend komplex. Strand en weiden, vijver en openlucht theater. gocart en trampoline, dierenfarm, massa's sporten die je er kan beoefenen. Trei nen door het ontspanningspark is een leuke ervaring, vissen kan je er, tennissen naar harte lust. Alle aspekten winnen aan impakt als je de cijfersgege- vens onder de loep neemt, al leen de belangstelling voor het hengelen lijkt te tanen. Bij het beleid blijft men intus sen niet bij de pakken zitten. Zo wordt een plan uitgedok terd om schooluitstappen naar De Ster te organizeren. En de knipoog naar de mindcrvali- De Ster. De Sint-Niklase familiebadplaats gaat vermoedelijk opnieuw een topseizoen tegemoet (archieffoto). den is al even plausibel. Open deur In detail krijgt u het program ma van de open deur van 19-20 mei volgende week via De Voorpost. Nu al rrjelden dat dat een volleytornooi voor re- kreatieploegen omvat, een voetbaltornooi, een tennisdub- beltornooi, enz. Onze uitga- vengroep is present met een springkasteel (een enorm suk- ses, vorig jaar), er is (zondag) een unieke waterskishow en er zijn twee demonstraties door hondenafrichtersverenigingen. The Chapelschutters komen voor de pinnen met een amfi bievaartuig voor wie een wa- terdoop wil meemaken. Tradi tie is aan het worden de vlie gerwedstrijd. De jogging wordt enigszins op een nieuwe leest geschoeid. En zaterdag namiddag wordt een kinder- prullenmarkt op het getouw gezet. Een aantal verenigingen zor gen voor animatie via (ker miskramen en attrakties; hoe deze vork aan de steel zit ver neemt u ook volgende weck. De Ster. familiebadpluats. Géén monokini dus, opletten. Het is er, zoals de mensen uit het Waasland, uit Klein-Rra- bant en het Dendermondsc, uit het Antwerpse zelfs hebben kunnen ervaren, echt gezellig. En 't ziet er dus naar uit dat dit jaar alle rekords inzake bezoe kersaantallen zullen gebroken worden. Als Pien geen stokken in de wielen steekt. W.V. "De overgang van de winter naar een zonniger periode werd (vooral) vroeger op een uitbundige wijze gevierd. In het begin van de meimaand werd onder meer de meiboom geplant, er werden meivuren ontstoken en rondedansen en samenzangen vervolledigden de feestelijkheden. Toen... Oorspronkelijk was het meifeest een «vegetatieritus», een plechtige handeling die de groeikracht van de jeugdig- groene natuur diende over te brengen op de hele menselij ke samenleving. Het symbool van deze vruchtbaarheid van mens, dier en akker was de meiboom. Daarom werd een es, beuk of berk volgehangen met linten, kransen en andere versierselen. De meiboom bezat volgens het bijge loof een «heilaanbrengende» kracht en werd dan ook feestelijk beplant. Een ander belangrijk onderdeel was het kronen van de meigraaf en z'n gravin. Alle ongehuwde mannen kwamen in aanmerking voor de titel van mei graaf. Hiervoor dienden ze elkaar te bekampen in een reeks volkse spelen zoals zaklopen, eieren slaan, aardap pelen rapen, flessen vullen, enz. De overwinnaar was de nieuwe meigraaf en hij mocht uit de rond hem dansende ongehuwde meisjes z'n meigravin kiezen door haar een groene krans aan te bieden. In de loop der tijden bleek deze oude meiviering in de meeste plaatsen uit te sterven. En tegenwoordig... Tegenwoordig worden her en der nog meiboomplantingen georganizeerd. Zo wordt op dinsdag 1 mei in Wachtebeke, in het provinciaal domein Puyenbroeck, een provinciale meiboomplanting op het getouw gezet. De Oostvlaamse groepen die aangesloten zij bij het Verbond voor Vlaamse Volkskunst, zullen die dag er hun meiboom planten. Het feest start om 14 uur met de traditionele meispelen voor de titel van meigraaf en meigravin van de gouw Oost- Vlaanderen. Rond halfvier begint dan het meer officiële gedeelte, met het verbranden van de «winter» (in de vorm van een stropop). Daarna volgen -nog het inhalen van de meiboom, de eigenlijke planting, de kroning van de meigraaf en z'n gemalin gevolgd door zang en dans rond de meiboom. Tijdens dit laatste deel zullen korte optredens van de volksdans- en kunstgroepen afgewisseld worden met ge- meenschapsdansen, samen met het hopelijk aanwezig publiek. Dit meifeest zal eindigen rond 17.30 uur en er werd al medewerking toegezegd door volgende groepen: Perreken - 't Walmken (Parike), Kludde (Wichelen). Die Sualme (Munkzwalm), Gentse Marktkramers (Sint- Amandsberg). Het Goetke (De Pinte) en «Rcintje Vos» (Kemzeke)... Allicht samen met nog meerdere groepen uit de provincie. Deze mciviering te Wachtebeke zal een internationaal tintje krijgen door het optreden van een Deense gastgrocp uit Kopenhagen Stekene. Elk jaar zet volksdansgroep Reintje Vos uit Kemzeke de traditie voort en plant de meiboom. Sinds kort gebeurt dal in de fusiegemeente zowel in Stekene als in Kemzeke (in de hovingen van Willem Melis) Dit jaar zal de meiviering worden bijgewoond door een Deense groep die te gast is in Kemzeke. In het centrum wordt op I mei de boom geplant aan het rusthuis van het OCMW rond 11 45 u.) en aan de Voorhouthoeve van Willem Melis zaliger gebeurt zulks om 14.30 u. (dw)

De Voorpost | 1984 | | pagina 2