MARC EN KARINE OPENEN BLOEMEN EN PLANTENZAAK Praktijkkursus voor gezinsleden van zorgenbehoevende zieken te Dendermonde Nieuwe gemeenteschool van Grembergen in gebruik genomen De Voorpost - 27.4.1984 - 5 Ziek zijn thuis Vroeg of laat worden we gekonfronteerd met een naastbestaande die voor een langere periode bedlegerig is. Een zieke in huis schept problemen, want onze woningen zijn daar in feite niet voor gebouwd. Zij werden opgevat als een funktionele leefruimte, waarin de mens terecht kan voor een aantal verscheidene dagelykse noodwendigheden. Ziek zyn hoort daar niet bij. Vandaar dat een langdurig zieke in huis, een bedlegerige, problemen kan scheppen. Waar moet die liggen? Hoe moet zyn kamer eruit zien? Wat met het bezoek? En komt daarbij nog: hoe kunnen we de zieke helpen? Het zijn allemaal vragen die tot uiting zijn gekomen tijdens een onderzoek dat werd ingesteld door de Welzijnsdiensten van de Kristelijke Ziekenfondsen van het arrondissement Dendermonde. Daaruit zijn nog flink wat meer gegevens naar voor gekomen. Onder meer dat er in het t)endermondse meer langdurig zieken zijn dan wel wordt vermoed. Dat velen onder hen geen kontakt met de buitenwe reld wensen omdat ze zich afgeschreven voelen, om dat ze zichzelf buitenspel hebben gezet, zich versto ten weten, veronderstellen dat ze geen aandacht meer zullen krijgen. Sommigen beweren bij hoog en bij laag dat ze niet langer het «lawaai» kunnen verdragen en dus best alleen worden gelaten, of hooguit iemand dulden die ze goed kennen. Maar diep in hun binnenste leeft bij allen zieken en gezonden de deugdelij ke drang naar kontakt met de anderen, naar een beet je aandacht en attentie. Vaak moet men eerst door de harde bast boren om het warme hart te bereiken. De mensen van ziekenzorg, die zich op velerlei vlakken verdienstelijk maken, we ten dat ook. Vandaar hun bekommernis om de perso nen die leven met een lang durige zieke, een bedlege rige, een ruggesteuntje 'te geven. Hen wegwijs te ma ken in de vele dingen die voor hen het leven lichter kunnen maken, in de klei ne knepen die het voor de zieke ook aangenamer moeten maken. EEN KURSUS Dat is uiteindelijk de be doeling van de kursus «Ziek zijn thuis» die door Ziekenzorg, Maatschappe lijk Werk, Kristelijke Bon den van Gepensioneerden en Solival in samenwerking met het Algemeen Zieken huis Onze Lieve Vrouw van Troost van Dender monde, het Wit-Gele Kruis, Familiehulp KAV en Familiezorg Oost- Vlaanderen wordt opgezet. Let wel, de bedoeling is niet een aantal taken van verpleegkundigen af te he men, maar gewoon de mensen thuis vertrouwd te maken met het leren om gaan met een zieke. De kursus is biezonder praktijkgericht opgevat en dat is dan ook de reden waarom men het aantal in schrijvingen wenst beperkt te houden. Maksimum twintig deelnemers per ses sie, aldus verantwoorde lijke de heer Peleman, is voldoende. Men heeft trou wens de keuze tussen een dag- en avondkursus zodat meteen 40 kursisten aan de slag kunnen. Het waarom van deze kursus zette de heer Peleman kort en bon dig uiteen: de kursus is be doeld om een ruggesteun te geven aan familieleden die zorg dragen voor een ziek gezinslid, zodat het .voor beiden wellicht makkelij ker wordt. Dit wordt voor al beinvloed door ogen schijnlijk kleine dagdage lijkse dingen. Het is op de ze alledaagse dingen dat de kursus inspeelt. Praktijkge richt, maar ook ruimte la tend om antwoord te geven op de vele vragen die van uit de kursisten worden ge steld. De kursus vertelt iets over meer handigheid in de verzorging, brengt meer in zicht in de behandeling, werkt aan het vertrouwen in het eigen kunnen van de zieke. INHOUD VAN DE KURSUS De kursus is zoals gezegd praktijkgericht. Veel aan dacht gaat naar praktijk oe feningen omtrent de dage lijkse verzorging (hoe de zieke optillen, rechtzetten, omdraaien met zo min mo gelijk» pijn en inspanning), verschoningstechnieken wassen, kleden, eten ge ven, het voorstellen en uit testen van technieken en zo nodig hulpmiddelen om de zelfstandigheid van de zie ke te bevorderen (de zelf redzaamheid wordt al te vaak over het hoofd ge zien) en informatie over de behandeling die door de gezinsleden dient opge volgd (dieet, geneesmidde len toedienen, bewegings oefeningen). Tenslotte is er de uitwisseling van ervarin gen omtrent de leefwereld van het ziek zijn. De kursus valt uiteen in vijf grote delen. In het eerste deel wordt dieper ingegaan op de algemene hygiëne en de inrichting van de zieken kamer. In het tweede deel heeft men het over de zwa re lasten die met enkele handige ingrepen licht kun nen worden en in een derde hoofdstuk bespreekt men de behandeling en de ob servatie van de zieke. Het gezinslid dat de verzorging op zich neemt, kan aan de hand van bepaalde gedra- dingen van de zieke weten wat er aan de hand is en bijgevolg makkelijker in spelen op deze noden. Men leert er ook het goed ge bruik van een termometer, van' geneesmiddelen (wal: betekenen al die codes), enz... In een vierde deel komen voeding en bewe ging aan de beurt en daar uit onthouden we dat een goed dieet niet altijd duur hoeft te zijn en dat een geregeld bewegen en doen van oefeningen de patiënt heel wat deugd kan doen. Tenslotte is er het vijfde deel waarin men de bele ving van het ziek-zijn en de relatie van de eerstelijns- zorg bespreekt. Na elke les krijgen de kur- susvolgers een opdracht mee naar huis. Die bestaat erin de dingen die ze heb ben geleerd met hun zieke ook eens door te nemen, erover te spreken. INSCHRIJVINGEN Wie belangstelling heeft voor deze kursus kan een inschrijvingskaart beko men bij het Verbond van Kristelijke Ziekenfondsen. Dienst Ziekenzorg, Dijk- straat 84 te Dendermonde (052/21.31.21) of bij het Wit-Gele Kruis, Kerkstraat 36 te Dendermonde (052/ 21.41.53) waar men ook al le nuttige inlichtingen kan bekomen. De kursus wordt gegeven in het Algemeen Zieken huis Onze Lieve Vrouw van Troost, Kerkstraast 113 te Dendermonde op vijf- op elkaar volgende maandagen (21 en 28 mei en 4, 11 en 18 juni van 13.30 tot 16.00 uur of van 19.00 tot 21.30 uur). De kursusbijdrage bedraagt 250 fr, inbegrepen het kur- susboek met de tekst van de lessen en andere nuttige informatie. De uiterste da tum van inschrijving is 10 mei. En nog een voorwaar de: de kursus richt zich voorlopig tot inwoners van groot-Dendermonde groot-Buggenhout en groot-Lebbeke. Tydens de paasvakantie is het onderwijzend personeel met inboedel naar de nieuwe gemeenteschool in de Roo- tjesweg te Grembergen verhuist. Een tweetal mislukte aanbestedingen voor de infrastruktuurwerken waren er de oorzaak van dat de verhuis enkele maanden diende uitgesteld. Oorspronkelijk was immers voorzien dat de nieuwe school gebruiksklaar zou zijn in september van vorig jaar. De situatie in Grembergen noopte evenwel tot deze drin gende stap. De toestand van de oude gebouwen dwong het stadsbestuur ertoe deze ge plande verhuis niet langer uit te stellen en alles in het werk te stellen om zo nodig met eigen middelen en mankracht de school gebruiks klaar te ma ken. Tijdens een vergadering van 5 april jl. werd in onderlin ge samenspraak met de direk- tie, de leerkrachten en de ver antwoordelijke schepenen, be sloten de verhuis te laten door gang vinden. Tijdens een werkbezoek van 6 april werd een lijst opgesteld van de dringende werken die zeker dienden te gebeuren vooraleer de leerlingen op 30 april 1984 hun intrede zullen doen in de nieuwe school. De technische dienst onder lei ding van ingenieur Ph. Jans- sens en opperwerkmeester H. Brusselmans bevestigde dat deze noodzakelijke werken te gen de gestelde datum zullen uitgevoerd zijn en dat mits de beloofde medewerking van de leerkrachten ook de verhuis en de herplaatsing van het meubi lair rond zal zijn tegen het einde van de paasvakantie. Geschiedenis In 1842 werd de gemeen teschool van Grembergen op gericht. De oudst bekende on derwijzer te Grembergen was koster Andrianus Hauwe die in 1604 als onderwijzer werd erkend door de pastoor en de schepenen van de gemeente. In de gemeenteraadszitting van 18 oktober 1824 wordt be slist een gemeentelijke school te bouwen. De gemeente koopt een stuk grond midden het dorp, eigendom van Karei Jan Wauman. De prijs van de grond: 493 gulden en 71 cent. Tijdens de raadszitting van 20 mei 1836 koopt Wauman zijn grond terug voor 1.044 fr. On dertussen waren er te Grem bergen twee private scholen werkzaam die ook een subsidie kregen van de gemeente. Het zijn de scholen van Lemmen en de school Vercauteren. Op 3 december 1840 besluit de gemeenteraad de eigendom «De Kroon» aan te kopen om een deel ervan om te bouwen tot schoolhuis en schoollokaal. In 1842 besloot men een derde klas in te richten. Drie jaar daarop kwam er een vierde klas bij. De schoolbevolking groeide dusdanig aan dat be sloten werd een nieuw gebouw op te richten. Maar dat was het begin van een ware lijdensweg. Eerst was voorgesteld grond van de familie de Waepenaert Dendermonde. De Grembergse school in juli 1982. Toen was ze nog volop in opbouw (archief) aan te kopen in de Dorps- De bouw van de nieuwe school straat. Op 1 oktober 1920 werd ging ook niet zonder slag of stoot. Op 6 oktober 1977 be sloot de gemeenteraad van Dendermonde dat er te Grem bergen een nieuwe school zou komen. Dat gebeurde niet zonder enig verzet. Er werd geopperd dat de nieuwe school noodzaak was, vermits er aan de gemeenteraad meege deeld dat de familie haar aan bod introk. Maar tijdens de zelfde zitting werd door me vrouw Jules Walraeve uit Laarne een ander stuk grond te koop aangeboden. De kost prijs 6.000 fr., werd aanvaard en een architekt kreeg de op- in een nabij gelegen school nog dracht een voorontwerp te ma- ongebruikte klaslokalen wa ken. Maar het kwam nooit tot' ren, dat de kostprijs allicht een realizatie van de plannen, ettelijke miljoenen zou bedra- Nog uit 1920 dateert het ver- gen enz. Men zette echter haal over het negatieve advies door. De nieuwe school omvat dat de schooldirektie gaf over 8 klaslokalen met terras, 1 een plan om een school te klaslokaal handenarbeid, 1 bouwen tussen Van Lare en klaslokaal, een polyvalante- het Kasteel. Maar op 15 maart zaal, een info-werknis, biblio- 1926 wordt dan toch beslist 4 teek, direktie- en leraarska- nieuwe klassen op te richten mer, berging voor kuismate- op het terrein van de school riaal, berging voor de vuilnis, zelf. De twee bestaande klas- In het sportgedeelte vinden we sen zouden meteen een beurt sanitair voor jongens en meis- krijgen. In 1928 werd overge- jes, een leraarskamer, een lift, gaan tot de oprichting van een sanitair voor gehandicapten, vijfde klas en in 1929 kwam er plantentuin, inkomhal, lokaal kleedkamers, turnzaal, ber ging, stookplaats, elektrici- teitskabine, berging tuinmate- riaal en een vluchttrap. De raming van het gebouw bedroeg 76.931.200 fr. BTW inbegrepen. De bouwonderne ming Fa. Abeb (Algemene Be ton- en Bouwonderneming uit Antwerpen) kreeg het werk als laagstbiedcndc toegewezen voor een bedrag van 51.218.791 fr. of liefst 25 mil joen minder dan de raming. De werken werden aangevat op 1 juni 1981 en zouden 300 dagen duren. Op 23 december 1981 werd de eerste steen ge metseld. Uit een werkdokument waarin de vijfjarenplanning van de technische dienst is opgeno men leren we dat de nieuwe basisschool te Grembergen on dertussen 108.470.815 fr. heeft gekost waarvan het stadsaan- deel 51.477.721 fr. bedraagt. een zesde klas. eerste hulp bij ongevallen, Bloemen- en Plantenzaak Stationsstraat 4 - Dendermonde Tel. 22.11.98 Alle dagen open van 8.30 tot 20 uur (gesloten op dinsdag) IEDERE ZONDAG GANS DÉ DAG OPEN TOT 18 UUR Zo ziet Creaflor er langs buite ledereen die door de Sta tionsstraat in Dendermonde moet, wordt halverwege in eens verrast door de uitstal ramen van Creaflor. Een on gelooflijke weelde van groen en andere kleuren, ver mengd met een verrukkelijk boeket van bloemengeuren, dat alles doet de toevallige passant automatisch zijn pas vertragen. Onwillekeurig blijft hij dan staan om even uit (v) een blik in de étalage te gooien, figuurlijk althans. Dat overkwam ons natuurlijk ook toen wij bij Mare en Kari- ne aanliepen. Toen wij even rondgeneusd hadden, viel het ons op hoe rustgevend zo'n bloemenwinkel is, mid den in de stad. Je kan er even tot jezelf komen, even weg uit het stadsgewoel, kwestie van er even aan her innerd te worden dat dit het echte leven is. Mare Philips komt ons met een joviale smile tegemoet, geflankeerd door zijn knap vrouwtje Karine Neefs. «Je had het gisteren moeten zien» zei hij. «Het was ope ningsreceptie. Daar kijk je misschien wel raar van op, want de winkel hier is al open van 4 april. Maar ja, je moet zo'n zaak toch ergens officieel openen, dat geeft Een blik op de aanwezigen, waartussen u burgemeester Cool en schepen Annie Van Den Bergh ontwaart (v) Schepen Meulebroek sprak een welkomstwoord op de receptie v meer zwier. En daarbij, wij zijn er gelukkig mee, en dat mag je tonen. Burgemeester Cool was hier, en schepen Meule broek gaf ook een speech weg. Zoals die kan spreken! Maar ja, het is tenslotte zijn vak. Dat ken je dan ook door en door, zoals wij met de bloemen. Als wij hem vragen hoe lang hij al in het vak is. antwoordt hij fier: «Al van kindsbeen af Ik ben eigenlijk geboren en getogen in de flora. Ik kom uit Lebbeke, en daar heeft mijn thuis altijd in de bloe- mensektor gedaan. Mijn grootmoeder Maria Putte- mans van Lebbeke, dat is een begrip in deze kleurrijke wereld. Wij deden al de markten in de buurt, en wij hebben ook eigen bloemser- ren in Asse. Als je 's maan dags op de markt in Dender monde rondloopt, vraag dan maar eens wie «Mare van Puttemans» is. Mijn ouders staan trouwens nog op de markt» alle weken. Maar zelf heb ik natuurlijk ook nog ge studeerd in die branche. En na mijn A2-tuinbouw heb ik nog drie jaar avondkursus gevolgd in Vilvoorde voor Mare Philips en Karine Neefs in hun nieuwe zaak (v) bloemsierkunst. Als je iets doet moet je d'r zoveel mo gelijk over weten vind ik». Hij leidt ons naar zijn afde ling kaktussen, die juist in bloei staan. Het is juist de bloeitijd voor de kaktussen. Overal waar bloemen op kunnen komen, staan er ook. Die kaktussen zijn een van onze specialitei ten. Je zal hier wel het groot ste assortiment van de hele streek aantreffen vermoed ik. Er staan hier trouwens kaktussen bij die al een be hoorlijke leeftijd hebben, want zo'n kaktusafdeling is zomaar niet op enkele maanden gekweekt». Een mooi eksemplaar springt ons in het oog, met daarop nog een rooie ster vormige kaktus geënt. Een andere attraktie zijn de potplanten. Een prachtig specimen van een araucaria valt ons op. «Ja die planten moeten goed verzorgd worden» licht Mare toe. Die araucaria moet re- Dat kaktussen een van hun specialiteiten is kan je merken (v) gelmatig besproeid worden, want die heeft vochtige lucht nodig. En zo'n ficus benja- mina daar in de hoek, dat is een ander geval. Dat heeft veel licht nodig, maar ze mag niet omgedraaid wor den, anders verliest ze haar bladeren. Het is dus rondkij ken en opletten geblazen van de morgen tot de avond». Hij toont ons meteen zijn ateljee, waar de gedroogde bloemen bewerkt worden. «Ook bruidsruikers en rouw kransen zijn onze specialitei ten. En natuurlijk hebben wij ook de koerante snijbloe men, varens, tuinplanten, potten en vazen en alles wat erbij hoort. Wij helpen ook in de aanleg van binnentuinen. Je ziet het meteen, wij stre ven naar volledigheid». Ondertussen rent Karine be drijvig heen en weer, hier en daar planten begietend. Zij is Dendermondse in hart en nieren. Haar overgrootvader was trouwens een van die folkloristische figuren waar aan de stad zo rijk is. Arhur Huau, de «man met 't dieve- koetsken» zo werd hij ge noemd. «Mare kent bovendien alle kwekers uit de omgeving persoonlijk, want hij is tus sen hen opgegroeid. Hij weet dus alles af van kwali teit!» zegt ze fier. Bestellingen thuisbezorgen valt ook binnen hun aktieter- rein. Alle dagen kan je er ook terecht van 8.30 u. tot 20 u., ook 's zondags van 8.30 u. tot 18 u., behalve op dins dag. Dan zetten ze zelf de bloemetjes buiten. 39097-ASCD

De Voorpost | 1984 | | pagina 5