Bewoners van Veldekensstraat en Hof ter Varentstraat te Lebbeke bekijken zelf verkeerssituatie in hun straat Peba op zijn avenue Waasland bereidt intens jongeren-werkmars voor 't Zal weer zomer zijn Bedanking aktie voor werk te Lokeren -G- Op zijn veertigste voelt Peba zich helemaal verlaten, afgezonderd van zijn omgeving. Geen moeder meer waaraan hij zijn persoonlijke gevoelens kan vrij geven, geen mens dewelke hem naar behoren kan troosten en begrijpen. 's Avonds zit hij meestal eenzaam in de woonkamer, de armen over de koude stoofbuis gekruist en de ogen starend gericht op een stofferig bevlekte foto van moeder, die hijzelf nog aan de muur heeft vastgehecht. Ingetogen prevelt hij dan: «Meke mens, wouvee hedde gij mij verlouten. Zie mij hie na zitten, gelijk ne kluièze- neir. Gijè, da na heièleg zijl bij ons Hieèr, vrougt da'k oeèk zoe braaf za blijven as gijè. Dat de mensen mij geiren za'n zien en da'k schoeèn za moge steirven». Vermoeid legt hij zich te ruste, inner lijk gelukkig omdat hij nog eens heel intiem met moeder heeft kunnen spreken. Zo gaarne was hij in dit huisje geble ven, daar waar hij geboren werd. Zelfs daar waar hij vader, broer en moeder had verloren, waar het een aaneenscha keling was geweest van de meest pijnlijke beproevingen en ontberingen, die ook zijn weerstandsvermogen hadden onder mijnd. Nu zal hij die woning moeten verlaten. Hij zal misschien bij vreemden moeten gaan inwonen en zijn eigen baas niet meer zijn. Hij zal... Och, wat zal er niet allemaal kunnen of moeten ge beuren? En wal zal men met hem kunnen aanvangen? Lezen en schrijven waren op school niet zijn beste vakken geweest. Fijne manieren mag men zeker van hem niet verwachten. Op het land of in de fabriek werken kan hij niet. Wat blijft er dan nog over? Toch huist in zijn binnenste nog zijn eenvoudige, kinderlijke gesteldheid, die de berusting inhoudt om zijit behoeftig bestaan verder te dragen. Zonder mor ren en zonder zelfs enigszins te begrijpen dat wegens zijn mindere validiteit geen bijzondere verwachtingen mogen over wogen worden. En dat was voor Peba tenslotte nog een zegen. Als of dit alles nog niet genoeg was, breekt de verschrikkelijke eerste wereld oorlog uit. Over de daken en door de straten fluiten geweerkogels in alle rich tingen. Er wordt gefluisterd dat burgers werden doodgeschoten, dat brand werd gesticht, dat verwoestingen werden aan gebracht, vrouwen werden mishandeld. Wat zal er nu van Peba moeten ge worden? Uit veiligheidsoverwegingen hebben vrouwen en kinderen van den avenue zich verschanst in de kelder van Amelie Van der Buylen. De mannen hebben reeds de wijk genomen naar meer zekere oorden. In die kelder hoort Peba al die balda digheden vertellen. Als enig mannelijk persoon daar aanwezig, wil hij - gehan dicapt maar overmoedig als geen - de volledige verantwoordelijkheid over vrouwen en kinderen op zich nemen en roept hij geestdriftig uit: Den ieèsten duitse sadout da'k tegekom, hé. Deine zalle kik ne kieè e kolleke passen, zè!» Intussen wacht men met spanning de verdere ontwikkeling van het oorlogsge weld af. De militaire bevelhebber heeft zopas een order uitgevaardigd, dat gedurende drie dagen niemand zich op de straat mag begeven. De derde dag reeds huppelt Peba over den avenue en de Leo Duboisstraat. Nergens is enige beweging merkbaar. Tot plots, vanop de Brusselsesteenweg, een Duits officier op Peba komt aange stormd. - Was machen Sie hier? brult hij. - Ba, ik gon is nou 't derp, antwoordt Peba, terwijl hij zijn klak afneemt. - Haben Sie elwas zu trinken? snauwt de officier. Zo een dreigende toon in een vreemde taal uitgeschreeuwd, heeft Peba helemaal van streek gebracht en hij wijst met onverstaanbare gebaren de.richting van het dorp aan. Die gebarentaal is de militair niet te best bevallen. Dreigend houdt hij zijn rechtervuist boven Pees hoofd en... - Was ist das? - Ba, ha patron. Bij Medts op 't derp, dou es bier genoeg om e slik in a vijès te drinken. - Mitgehen! klinkt het bevel. Pee vooraan, stappen beiden naar het café toe. Onrustig als hij is, riskeert Peba af en toe een angstige achterwaartse blik. Dat geduw in zijn rug en het scherp geschreeuw van die militair doet bij hem het zweet langs alle kanten uitpersen. Op van de zenuwen rammelt hij met geweld aan de deur van het café, tol de bazin eventjes tussen de spleet van het gordijn komt kijken. - Rosalie, dein officier moe ne kieè drinken. Nauwelijks gaat de deur open of de militair springt met heb lawaai binnen en: Schnaps und Bier móssen wir haben!'. Met de daver op het lijf loopt de bazin de kelder in en verschijnt met alle soorten drank. De gastvrouw b zo zenuwachtig dat ze het bier, voor Peba bestemd, gedeeltelijk over zijn broek uitstort. - Da's nie zo eirg, Rosalie. Da zal wel droeêgen oun de mast en doubijè dat es oeèk nie vee mijè plezier, zelle. En 't es e partieke da kik nie moen uiètdrinken. Maar Peba wordt verplicht telkens mee te pintelieren en na een paar glazen kan hij zelf al een glimlach rond de mond toveren, hetgeen hem nog nooit was overkomen. - Da smokt nogal es, hé bous! durft hij uitbrengen. De officier giet maar lustig naar bin nen. Hij kent werkelijk geen grenzen meer. Klaarblijkelijk boven zijn toeren, neemt hij Peba triomfantelijk bij de kraag, donnerwettert stormachtig en laat de punt van zijn laars hard tegen het achterste kwetsbaar gedeelte van Peba aanbotsen. - Loos, Schweinhund! brult hij. Dat laai Peba zich geen tweemaal zeggen Hij zwijmelt de deur uit. Het hoofd tussen de opstekende schouders geborgen, huppelt hij zigzaggend over den avenue. Alles danst voor zijn ogen en binnensmonds flubtert hij onsamen hangende woorden, die hij aan de mili tair heeft willen zeggen. Zonder zich te ontkleden legt hij zich te ruste en in zijn droom laat hij onophoudelijk de film afrollen van zijn gevaarlijk avontuur. Bij het ontwaken zet hij zich neer op de kant van zijn beddebak, kijkt dwaas voor zich uit en vraagt zich af wat er de vorige dag allemaal kan gebeurd zijn. Hij voelt pijn aan het onderste deel van zijn rug, maar hoe die pijn daar b ontstaan b voor hem een raadsel. Hij b bij Medb geweest, dat weet hij en hij heeft daar ook een pint gedronken met die Duibc soldaat. Meer kan hij zich niet meer herinneren. Zonder aarzelen trekt hij naar het café. - Awel, Rosalie, wat hem ekik hie gbte- ren allemou uiètgestoken? - Ja, Pee. Ge hebt me daar nogal wat gegund, hé. Maar d propos, hoe gaat het met uw achtervlak? Die officier heeft u daar nogal b getrakteerd. - Sakkerdieès. Heii dei zieèvereir da gedoun? Ik moen zeggen da'k er nog nie goe van ben. 't Es mijn faal nie zelle, Rosalie, da'k nou hier gekommen ben, mou hij dee mij veeop goun en hield swijèlegs zijne revolver tege mijne rig. - 't Is voorbij, Pee. Gelukkig stopte hier een Duibe wagen op het plein en de chauffeur heeft die schone officier ab een ledige zak op het vervoermiddel ge gooid. Ik was blij dat ik hem op die manier kon kwijtspelen. - Zè, Rosalieke. Ik had da nog mou zjust tegen de buren gezeid da'k den ieèsten den besten sadout da'k za tege- kommen, e schoeè kolleke za passen en 't es a zoe lout. - Ja, Pee. Denkt dan maar dat ge dat kolleke aan mij hebt gepast. En ga met zulke klanten in het vervolg maar op andere plaaben. Peba moet nu nog alleen voor zichzelf zorgen. Ab eenzame doolaard trekt hij door de straten. Hij houdt er wel reke ning mee dat de voedingswaren thans heel wat schaarser geworden zijn en dat de vrijgevigheid bij de mensen aan de lage kant zijn. Hij bekommert zich ook weinig om al dat militaire gedoe, aan die verordeningen en bevelen. Hij begrijpt er toch niets van en kan dus ook nieb verkeerds doen. Wat hem vooral dwars zit b die voortdurende eenzaamheid thub. Maar hoe eraan verhelpen? Onder de buren kent Peba wel perso nen welke hem 's avonds wat gezellig heid zouden kunnen bezorgen: Schele Rance, Blote Cesar, Amelie van de Bol- lé, de Pannekoekes, de Koperen e.a. Stuk voor stuk vrienden die Peba zeer genegen zijn. Maar waarbij de armoede ook al zijn kwade sporen had nagelaten. Om deze reden b Peba van oordeel dat hij bij deze mensen de geheimen van zijn beroep te omstandig zal moeten onthul len, hetgeen dan voor een ongewenste konkurrentie zou kunnen zorgen. Zijn mentale handicap belet hem an derzijds naar andere mogelijkheden uit te kijken. Daarom zal hij maar stilletjes voor tdoen zoab hij dat altijd heeft gedaan. Maar wat afwbseling brengen in zijn bedelakties zal het resultaat toch ook niet schaden. Zo ziet men Peba, met of zonder kruiwagen, wel eens rust nemen vóór een druk bezocht café. Daar wacht hij met engelengeduld de aankomst af van een door hem goed gekende dorstige klant, dewelke hij dan heel bedeesd aanspreekt - 't Es nogal b destig vandoug, hé mout? - Gelijk ge zegt, Pee. Maar gij hebt daar nooit 1bst van, hé? Allez, zo zeggen de mensen toch. - Da's wou. Drinken doene kik nie veel. Mou na za'k toch me plezier e pinteke klein krijge, zelle! - Hewel, Pee. Dan ga ik de bazin eens vragen of er nog wat bier op overschot b. Tijdens zijn zwerftochten komt het vaak voor dat Peba's maag onweerstaan baar haar verlangens laat voelen. Dat b het sein om zich tegen etenstijd neer te vlijen voor de poort van een grote boer derij. Daar wacht hij tot de boer met zijn gevolg de hoeve binnenstapt, neemt zijn klak af en... - Bonjoers. Bonjoers. 't Za gieèl zeker wejal smouke, za'k peizen. - Ja, Pee. Gij zijt er natuurlijk al mee weg. - Nieè, bous. Spijèteg genoeg. Ge wet gij da wel da'k niks hem vee oun te beginnen. - Ab dat waar b, wacht dan een ogen- blikske. Een paar minuten later verschijnt de boerin met een stuk grof gesneden rogge brood en een ferme lap vet, gerookt spek. Aan het soepkomiteit b Peba altijd de allerlaatste klant. Dan immers weet hij de kans groot, dat in de ketel nog meer soep overblijft dan voor zijn schamel rantsoentje wordt toegelaten. En dan profiteren maar! Zijn simpele geestesgesteldheid wordt ook wel eens uitgebuit door personen welke hem opdrachten laten uitvoeren waaraan gevaren verbonden zijn. Aan de overzet «Het Veerin Dender belle wordt in die periode een aardig stukje gesmokkeld. Bakken, tonnen en schuiten worden ingezet om goederen van diverse aard - graan, vlees, ajuin, tabak enz. - van de ene oever naar de andere, in beide richtingen, over te brengen. Aan het Lebbeekse straatje, scheiding tussen Lebbeke en Denderbelle, ontmoet Peba een door hem goed gekende smok kelaar. - Dag Pee. Gaan de zaken naar uw goesting? - Ba da'k za azeggen, t'es slecht op de boun, niks te verdienen. - Hebt ge soms geen zin om wat bij te passen met verkennerke te spelen? - Wa vee en bieèst es da, Lowie? - Dat b geen beest, Pee. We zijn zinnens een half varken over te smokkelen en gij zoudt alleen voorop moeten gaan om te zien of alles veilig b. - Douvee benne kik veel te benaad, zelle Lowie. - Ge moet gij gene schrik hebben, Pee. Niemand zal u wat kwaad doen en moest ge toch iemand tegenkomen, dan begint ge maar te schreeuwen zo hard ge kunt. Daarbij, we zullen u daarvoor goed betalen en dat kunt ge toch ook goed gebruiken, zou ik denken. Ge kent gij toch ook die kleine weg- skes in Belle, zeker, hé? - Da zaa'k geloeèven. Lost achter 't kerkhof en 't school en zoeè over 't veld, nou den Dender, hé. - Jubt, Pee. Wij komen dan samen aan St.-Maartenskapel. Tegen dat het donker wordt. Akkoord? - Ja, ik zal dou zijn, Lowie. Dat es e gemak vee mijè. Tei moete kik nie nou mijn horloege zien. - Tot straks, Pee. Voor het goed donker wordt, b Peba reeds ter plaatse. Twee zwaar beladen mannen, slordig aangekleed en de klak diep in deogen getrokken, komen op hem af. - Zijt geklaar, Pee? Dan zijn we weg. Peba vooraan, op honderd meter ge volgd door de blauwers. Op die wijze kunnen ze de schim van Peba blijven herkennen en horen ze, mocht er toch ieb haperen. De ruggen gekromd trekken ze door de Kapellestraat, de Vbstraat en dan die moeilijke veldweg door, achter het kerkhof. Het vriest dat het kraakt en een ijzige wind waait over de vlakte. Met zo'n weer moet men toch niemand op straat ver wachten. Peba's handen tintelen van de koude. Voortdurend steekt hij zijn vin gers in de mond en blaast er zijn heetste adem over uit. Meermaab struikelt hij over de hard gekloofde grond. Hij wil vloeken, maar dat mag niet. Anders was hij zeker verraden. Beweegt er een struik of ribelen takken tegen mekaar, dan heeft Peba de schrik op het lijf. Voortdu rend zegent hij zich met krubjes om de goede afloop van de hemel af te smeken. Plots springt een verdwaalde hond voor zijn voeten. Om zijn adem af te snijden. Maar hij moet verder. De afstand mindert en langzaam komt hij aan het krubpunt dat hem recht naar het Veer moet brengen. Nu heeft hij hoop en kalmer dan voorheen huppelt hij verder. Totaal onverwacht duikt daar vanach ter het struikgewas een zwarte schim boven. - Ba, zegt Peba. Da's wéjal ne zieève reir da mij wil benaad mouken. Mou da za deze kieè nie pakken, zelle. Wanneer hij echter de militaire uni form ziet en de revolver ontwaart, die recht in zijn richting wijst, dan b het of hij de grond onder zijn voeten voelt wegzinken. - VVas machen Sie hier? roept de man op wacht. Peba b nu volledig buiten westen. Ab een ledige jutezak zakt hij in mekaar en begint te huilen abof hij heel Denderbel le wil alarmeren en dan, nauwelijks hoorbaar. - Commandant, ik ben verlore geloe- èpen. En hij maakt daarbij een onschul dige beweging naar zijn mond, abof hij de militair wil uitnodigen voor een drinkje. De soldaat begrijpt die beweging niet al te best: Heeft zijn slachtoffer behoefte aan water om van de emotie te herstellen of heeft hij toch de bedoeling hem ieb aan te bieden? Hoe dan ook, hij rukt Peba recht en duwt hem vooruit naar het café op vijftig meter daar vandaan. Sluipend over het akkerland bespieden beide smokkelaars het gebeuren. Alles wordt rustig. Zelfs het dof getrappel van J.C. Cooreman Peba's klompen op de hardbevroren weg b aan het café uitgestorven. De weg b nu volledig vrij en de smokkeltocht kan zonder hinder verder gaan. Ab een wrak ligt Peba uitgestrekt in een hoek van de drankgelegenheid Aan een ondervraging, dat ziet de soldaat ook wel, moet niet worden gedacht. Ook de bazin b van hetzelfde gedacht Vlug heeft ze de jubte toedracht van het ge beuren gesnapt. Voor haar was het een klein kunstje om Peba af te schilderen als de ongelukkigste en braafste sukkelaar van de streek. Op een verfijnde manier laat ze de soldaat tussendoor genieten van een ver warmde oude klare. De ruwe loon en hel grimmig vertoon van enkele minuten geleden hebben plaats gemaakt voor een begrijpend en vriendelijk gesprek. Hei zachte vocht wordt naar believen toege diend. De bazin weet bij ondervinding dat de onkostennota de volgende dag wel zal worden vereffend. Gans overstuur komt Peba die avond thub. Rusteloos wentelt hij zich in zijn slaapzak. Van slapen b echter geen spra ke. Nog nooit b hij zo onrustig geweest. Wat zou er gebeurd zijn met zijn twee kameraden enzou hij die moeite alle maal voor niets gedaan hebben? Reeds bij de eerste ochtendschemering huppelt hij, nog half suf, over den ave nue. Hij trekt de wijde natuur in en zal trachten daar wat rust te vinden. Sooiken Tas draait jubt zijn venster luiken open. - Hewel, Pee. Wat b er nu gaande? Zo vroeg al op vangst? Peba voelt noodzaak zijn gevaarlijke belevenb te vertellen. Die druk op zijne lever moest er af. - Bonjoers, Sooike. Na benne kik dou nen ourdigen loer tegengekommen, zè. Meteen vertelt hij heel zijn avontuur en besluit: - Zè, Sooiken. Kende na geloeèven da'k nijèg blijè ben da'k vedrom thuiès ben? Meiren krijge kik mijn pree van dei blauwers en dat es allemou vee bibieken. - Ja, Pee. Ik zou zulke toeren toch niet meer uithalen. Ge gaat er uw goede naam mee verspelen en daarbij, het had veel erger kunnen uitvallen. Weet ge dat? - Dat es wou da ge dou zegt, Sooiken. Mou dei Duitse sadouten, dei kommen altijèd nou mijè. Dei peize zeker da kik goe Duits spreek. Zè gelijk de leste kieè, dat hemme kik a nog nie verteld - Ja, Pee, ja. 't Is al goed, valt Sooike in de rede. Ik heb ook nog wat anders te doen en zorg maar dat ge aan uw poen geraakt. Dat vertebelken zal ik de vol gende keer wel vernemen. Peba voelt zich opgelucht en huppelt verder, mogelijk andere eigenaardige be- levenbsen tegemoet. De volgende morgen wordt er hard op de deur geschopt. - Wijè za da na godjaal kenne zijn? murmelt Peba, terwijl hij naar de deur toegaat. - Ha! Bonjoers, Lowie. 't Zijde gijè tei nog. Dou es toch niks nie mieè verkieèrd geloeèpen zeker? Nou da ze mijè dou g'arrangeerd hemmen oun 't veir - Nee, Pee. Alles in orde. Ge hebt uw rol goed gespeeld. Die vuile lei in het café heb ik al schoongeveegd en hier b uw deel. Moest ge nu in de toekomst nog eens goesting hebben om in uw broek te doen. Voor ons niet gelaten, we willen u altijd met veel plezier helpen. Tot ziens, Pee. - Nooit heeft Peba zijn broek nog vuil gemaakt aan soortgelijk karwei. (wordt vervolgd) Tijdens de gemeenteraadszitting van 22 maart jl. keurde de Lebbeekse raad een nieuw verkeersreglement goed voor de Veldekens- en de Hof ter Varentstraat. Dit reglement omvatte het invoeren van beurtelings parkeren in de Hof ter Varentstraat, een parkeerverbod in de Veldekensstraat, éénrichtingsverkeer van de Brusselse- steenweg naar de nieuwe verkavelingsweg toe op weg 311, aansluiting van de aangelanden van weg 311 met de verkavelingsweg en groenaanplanting op de opengebleven plaatsen. VU-raadslid Karei Uytter- sprot. die vlak in de buurt woont, bracht dit nieuwe ver keersreglement ter kennis van de betrokken bewoners, ge bruikte daartoe een muurkrant en een informatiebrief en kreeg hierop zoveel reakties en bemerkingen dat een nieuw reglement uitgewerkt werd, dat nu tijdens de raadszitting van gisteren donderdag, 26 april, aan de raad werd voor gelegd. Buurtvergadering De VU, benadrukt Karei Uyttersprot, heeft steeds aan gedrongen dat de plaatselijke bevolking allereerst dient ge- kontaktcerd te worden, alvo rens her of der, beslissingen genomen worden, die de leef situatie van een deel van de bevolking ingrijpend wijzigen. Wij beschouwen dit niet alleen als een vorm van demokratie en inspraak, maar streven daarbij situaties als deze in de Veldekensstraat en de Hof ter Varentstraat, waar beslissin gen ingevolge reakties van aangelanden moeten herno men worden, tot een minimum te beperken Een tweetal weken na de raadszitting licht Karei Uytter sprot toe, riep de VU-fraktie een buurtvergadering samen, tijdens dewelke raadslid Johan De Mol en ikzelf het door de raad goedgekeurde reglement toelichtten. De buurtbewoners drukten hun ontevredenheid uit over de werkwijze van de overheid: beslissingen worden genomen zonder medezegging schap van de bewoners. Ook de gebrekkige kennis van de overheid over de plaatselijke situatie werd door de aanwezi gen aangeklaagd. Het aantal reakties loog er trouwens niet om, voegt K. Uyttersprot er nog aan toe. Zowat 93% van de aangelan den reageerden immers. Wat het voorgestelde beurtelings parkeren in de Hof ter Varent straat betreft, werd aangestipt dat gezien deze straat slechts langs één zijde bebouwd is (op één uitzondering na dan) het logischer zou zijn langs deze onbebouwde zijde een par keerverbod op te leggen. De weg langs deze onbebouwde zijde bevindt zich bovendien in slechte staat. Daarnaast zou het beurtelings parkeren heel wat verkeershinder veroorza ken voor vrachtwagens. Die kunnen onmogelijk de Velde kensstraat uit, wanneer er langs de onbebouwde zijde vai de Hof ter Varentstraat gepar keerd wordt. Wat de invoering van een richtingsverkeer vanaf de Brusselsesteenweg naar de verkavelingsweg op weg 311 betreft, merkte de vergadering aan dat weg 311 een losweg is, die eigendom is van diverse aangelanden en waarop een erfdienstbaarheid van over gang rust. Deze weg geeft uit op een nieuwe verkavelings weg, die naar de mening van de buren, de funktie moet krij gen van speel- en wandel- straat. Groenaanplanting wordt voorzien en rustbanken worden gevraagd. In dat ver band mag evenmin uit het oog verloren worden dat in de on middellijke nabijheid het rust oord zal worden opgetrokken. De buurt stelt dan ook voor dat op deze weg het doorgaand verkeer in beide richtingen verboden wordt. Enkel een aanpalend bedrijf (Brasan) zou langs deze weg mogen la den en lossen. Ook de hulp diensten kunnen van de weg gebruik maken. Praktisch zou dit pro bleempje opgelost kunnen worden door het plaatsen van een verwijderbaar paaltje op de weg. Tijdens deze buurtvergade ring drukten de bewoners ook de wens uit dat in de Velde kensstraat een verkeersdrem pel zou worden aangebracht om de snelheid van het verkeer af te remmen. Naast de gewone verkeers technische problemen werden door de bewoners ook een aantal opmerkingen naar vo ren gebracht - verbetering van het wegdek van de Veldekens straat en de Hof ter Varent straat, aansluiting op de riole ring enz. die Karei Uyttersprot bundelde en samen met het door hem voorgestelde ver keersreglement aan de ge meenteraad ter goedkeuring zal aangeboden worden. De VU zal dan ook de raad vragen de op 22 maart jl. genomen beslissing in te trekken en het nieuwe ontwerp, opgemaakt in samenspraak met de buurtbe woners. goed te keuren. De kans dat dit voorstel door de raad wordt aanvaard, lijkt vrij groot, gezien de ge meentelijke diensten, zo ver nam de VU, het ministerie van Verkeerswezen, aan wie het verkeersreglement werd toege zonden, verzocht om het dos sier onbehandeld terug te sturen. Pierre Van Rossem Elders in dit blad vindt men een berichtje vanuit Wase ABW- hoek omtrent de «Jongerenmars voor werk» op 13 mei in Brussel. Ook de ACV-Jongeren en de KAJ van het Waasland roepen tot deelname aan die betoging op. De programmatie is nu bekend, ze volgt hierna. Dinsdag 8 mei wordt aan het stadhuis in Sint-Niklaas gestart, te voet trekt men naar Lokeren. Onderweg wordt aan scholieren informatie bezorgd, men houdt in Temse een prikaktie en ook aan het bedrijf Manta in Waasmunster wordt even halt gehou den. Woensdag 9 mei gaat het per trein van Lokeren naar Gent. Donderdag 10 mei wordt in Gent deelgenomen aan een aktie van LBC en BBTK en daarna trekt men per trein naar Aalst. In de ajuinstad sluit de Wase kolonne aan bij die van Brabant en Zuid-Oost-Vlaanderen, vandaar fietst men naar Herne waar wordt overnacht. Vrijdag 11 mei is een fietstocht gepland van Heme naar Machelen. Zaterdag 12 mei uitblazen geblazen, met wellicht nog een prikaktie in het hart van Brussel en 's avonds optreden van o.m. TC Matic. Zondag 13 mei vindt dan de eigenlijke mars plaats in de hoofdstad. Onthouden dat dinsdag avond 8 mei in Lokeren de geëngageerde groep De Barst voor animatie zorgt. Wie de hele zesdaagse niet kan meemaken kan woensdag 9 mei bijvoorbeeld uit de kolonne stappen. In Sint-Niklaas wordt zaterdag 12 mei, met samenkomst om 13.30 uur aan het stadhuis t(met de fiets), een prikaktie gehouden. Temse roert zich In Temse werd met het oog op het welslagen van de manifestatie een komitee gevormd, met daarin ACV-jongeren. ABW- jongeren. Studio 69 en mensen van de jeugdraad. Gisteren donderdag was er al een infoavond rond de jongeren- mars (in het gemeentehuis), met o.m. een videomontage over de vorige tocht en de bespreking van de platformtekst. Morgen zaterdag 28 april is er om 20 uur in zaal Cambrinus een «Fuif voor werk», georganizeerd door discobar Clem. Werklo zen mogen gratis binnen als ze hun stempelkaart voorleggen. Dinsdag 8 mei komt de kolonne in het centrum van Temse langs (rond de middag) en de stappers krijgen vanwege het komitee een middagmaal aangeboden in de lokalen van Studio 69. Vrijdag 11 inei wordt nog een laatste promotieaktie voor de mars gevoerd op de wekelijkse markt in Temse. Informatie: regionaal in Sint-Niklaas bij ACV-KAJ. H Hey- manplein 7, tel. 776.39.52 of ABW Mercatorstraat 87. tel 776.35.14, lokaal in Temse bij ACV, Oeverstraat 9 of ABVV. Kamiel Wautersstraat 14, of Studio 69 aan de Krijgsbaan 103. RV/WV Weerman Troch uit Wieze die ons vorig jaar zo'n prima zomer voorspelde en hem franco en met brio afleverde, belooft andermaal een uitstekend warm seizoen 1984. «Geen woordenvloed, maar zonnegloed» rijmt hij zelfver zekerd. «Dus een extra warm jaargetijde op hoog niveau van goud, zilver en brons, en dat op volle toeren van 1 juni tot 1 oktober van dit schrikkeljaar. De regen zal niet als hoofdingrediënt op het weerpodium komen, maar als welkome gast voor de land- en tuinbouwers. Kortom, zegt Marcel, wij zullen BRUINEN! Hoe komt hij nu aan zo'n veelbelovend resultaat? Wel, door beoefening van praktische weerkunde (dus geen theorie), studie van het magnetisch veld (ligt daar zijn groot geheim?) en door het schaken met en ontleden van de verschillende weerelementen. Als slot fllosefeert de Wiezeweerman nog: «Is dat niet het neusje van de zalm? En een hart onder de riem van alle weergebruikers. Wij zullen geen azijndrinkers zijn maar wel gretige snoepers van zonne (vreugde) vitamines onder een strooien hoedje en dito parasol. Dat we hem gaarne geloven is wel vanzelfsprekend. En nu maar hoopvol uit kijken naar weer en wind, en naar.. ZON! (JVL) Langs deze weg danken wij familieleden, vrienden, kennissen en geburen voor de blij ken van deelneming betuigd bij het overlijden van GOVAERT Mare Echtgenoot van De Bonte Odette en vader van Philip Café De Kroon, Dr. Haeckstraat 15, Grem- bergen Voor de deelnemers aan het 63ste Internationaal Salon voor Bedrijfsvoertuigen dat van 17 tot 27 januari van vol gend jaar op de Heizei wordt gehouden, nadert de eerste in schrijvingsdatum met rasse schreden. Dit geldt in de eerste plaats voor de exposanten van vrachtwagens, traktors en au tobussen en autocars die tot 1 mei de tijd hebben om in te schrijven. Zwerfauto's, aan hangwagens en opleggers kun nen langer wachten. Steeds meer parochies laten hun soms zeer waardevolle his torische instrumenten weg kwijnen op het hoogzaal. ter wijl zij hun toevlucht menen te moeten nemen tot het goed koopste electronium dat er op de markt te vinden is. De Vlaamse Orgelvereniging wil nu liefhebbers van orgels bij een brengen en op die wijze proberen het nog bestaande orgelbestand te registreren en te vrijwaren voor verval Voor meer informatie: Vlaamse Or gelvereniging. Pothockstraat i38/14 te 2008 Antwerpen. DEBATAVOND Op fionderdag 3 mei om 20 u organizeert het Lokers komitee 'jongeren voor werk' een debatavond. Onderwerp van het debat is de gevoerde inleveringspolitiek van de regering en het platform van de jongerenmars voor werk Aan het debat zal worden deelgenomen door Miet Smet (CVP). Georges Anthuenis (PVV), Julien Vergeylen (ACV). Julien Van Geertsom (ABVV) en Etienne Cassiers (ACLVB). Het debat zal worden gemodereerd door Jan Haex, lid van het nationaal komitee voor de jongerenmars 1984 De debatavond gaat door in de WV (Torenstraat), de toegang is gratis. BETOGING Het komitee roept ook iedereen op om deel te nemen aan de betoging in Brussel op zondag 13 mei. Inschrijven kan mits betaling van 50 F in jeugdhuis Jamclub (Schoolstraat), Jeugdhuis T-klub (Oude Vismijn). ACV (Poststraat) of ABVV (Markt). R. Crivit VERKLARING Ik ondergetekende Ost- lender Anita wonende te 9290 Berlare, Wipak- kerstraat 30A, verklaar hierbij geen schulden te erkennen die mijn echt genoot Baeyens Etien ne maakt of zal maken. Ostlender Anita

De Voorpost | 1984 | | pagina 7