1 Zwarte Man» met licht van de boekdrukkunst te Aalst Naar een «Dienst Binnenlandse Handel?' «Portret» van Groot-Aalsterse twaalfjarige student Kom! er tweerichtingsverkeer in Vrijheidstraat te Aalst? Vedetten voor Hartvereniging Aalst Lentefeest bij «de Kluis» De overheveling stad Aalst - V.W.Z. De Voorpost - 27.4.1984 - 9 Intobo '84 In aanwezigheid van schepenen, gemeente- en OCMW- raadsleden, bestuursleden Nacebo, NCMV en CMBV en talryke genodigden uit de bouwsektor opende burgemees ter Uyttersprot verleden vrijdagavond de derde beurs «bouwen en wonen». De Nationale Centrale van de Metaal-, Hout- en Bouwvakondernemingen» noemt haar beurs «Infobo» vermits ze de klemtoon wenst te leggen op informatie i.v.m. bouwen en wonen met alles derop en deran. Nacebo-voorzitter afdeling dat moest worden uitgeken Aalst Hubert Vinck noemde de naar ruimere behuizing. Die ze start twee jaar terug wegens dan ook vonden in de Keizers- o.m. Brussel met Batibouw hallen waar de nu tot een een zuivere gok. Toch werd zestigtal exposanten aange- deze eersteling reeds een schot groeide beurs ruimte biedt om in de roos vermits men hier de iedereen aan bod en aan zijn mensen uit de regio konfron- trekken te laten komen. In een teerde met haalbare oplossin- minder-konventionele, eerder gen voor hun menigvuldige speelse opstelling die het ge- problemen. Waar ze boven- heel alleszins ten goede komt. dien raad konden krijgen van Infobo '84 kreeg inderdaad valabele deskundigen en ge- een nieuw, fris kleedje en de holpen worden in een vertrou- paasdagen konden dan ook ge- wenssfeer door mensen uit de durende liefst drie dagen zor- eigen omgeving. Naast infor- gen voor heel wat belangstel- Aakt Info-bo 84, de beurs voor bouwen en wonen in de Keizershallen werd ook matte wilde men via Infobo ling. Achteraf kan men dan bruik, om het inlerieur glans bij le zetten (a) van meetafaan ook het aksent ook even uitrusten of in een leggen op dienstverlening tot gemoedelijke sfeer verwijlen krisis liet zeker de bouwsektor lieden van de bouwsektor Dienst voor en met. Geen wonder dan ook in het smaakvol ingerichte ca- niet onverlet. Toch geen reden noodzakelijk zijn. Niet meer Handel? dat het «VTI-moederhuis» fétaria. voor pessimisme noch détaitis- gelaten de dingen afwachten Schepen van ekonomische za- voor de boreling die flink op- Toch kreeg men énige tegen- me. Hoe harder de krisis slaat, doch zelf naar de potentiële ken en middenstand Robert De groeide gauw te klein werd en wind, stelt Hubert Vinck. De hoe meer inspanningen van de klanten gaan; zelf de handen Pauw stelde in zijn gelegen- uit de mouwen steken. Iets wat heidstoespraak dat sinds enige Binnenlandse Uit de enquête georganiseerd door het Aalsters Koninklijk Atheneum waarvoor alle 12- jarige leerlingen van Groot-Aalst in om het even welke school in aanmerkingen kwamen en waarvan we U reeds een aantal resultaten mededeelden blijkt o.m. nog wat volgt. Materieel komfort Bereikbaarheid van de school is voor 28% sterk en door 41% belangrijk, meest in het vrij onderwijs. Een eigen schoolbusdienst is voor 63% niet belangrijk. Warme maaltijden op school worden meest gewenst in het rijksonderwijs. Opvang na de lesuren is eveneens meest gewenst in het rijksonderwijs. Aan verzorgde hygiëne wordt slechts door 13% geen belang gehecht doch mogelijkheid tot het huren van boeken is voor 79% wél belangrijk. Meer dan de helft vindt buitenschoolse aktiviteiten niet gewenst doch het bestaan van een oudervereniging is wenselijk voor ruim de helft der leerlingen. Een verplichte uniforme kledij vindt slechts 11% voorstanders doch aan onthaal op school hecht 69% veel belang. Pedagogische kwaliteit 58% opteert voor een school met strenge tucht, 59% voor een school met strenge normen. 72% voor het bestaan van inhaalklassen, 75% voor degelijke opvang na ziekte, 76% voor kontakt tussen huis en school, 53% voor kontakt met P.M.S., 77% voor regelmatige huistaken en lessen, 82% voor regelmatige toetsen en opvragingen, 63% voor ééndaagse studiereizen, slechts 43% voor méérdaagse studiereizen, 76% voor een school met veel studierichtingen en vlotte omgang, 68% voor gebruik van didaktisch materiaal en 72% voor het bestaan van inhaalklassen. 57% der leerlingen richt zich naar hoger niet-universitair onderwijs en, misschien eerder vreemd, 53 naar universitair onderwijs. Qua evaluatie houdt zowat 76% het bij cijfers plus kommentaar en wat betreft inwinnen van informatie primeren de informatiebrochures van de school. LH men nu wil realiseren o.a. via tijd bepaalde elementen er op Infobo '84. wijzen dat de woningbouw ge- Hubert Vinck doet een oproep leidelijk van de bodem van tot zijn kollega's geloof en haar bedrijvigheid loskomt, hoop levendig te houden. Blij- Het aantal Vlaamse bouwpre- ven geloven in eigen werk- mie-aanvragen steeg in '83 met kracht, kreativiteit en moge- 34% t.o.v. '82 en nog veel lijkheden. Zich afzetten tegen meer hoopgevend zijn de sta- «het komt nooit meer goed...» tistieken betreffende het aan- maar trachten het zélf waar te tal al dan niet residentiële ge- de overheid wordt op alle ni- maken. Er is immers hoop op bouwen waarvan in 1983 de veaus besnoeid waarvan be- beterschap. Het aantal bouw- eerste steen werd gelegd, aanvragen stijgt, de krediet- Veelbelovender vermits de verlening ligt hoger en er blijft premiewoningbouw slechts reële behoefte aan komforta- een gedeelte van de markt be- bele woningen. strijkt terwijl laatsgenoemde In eigen stad bieden herwaar- bouwwerken een totaal-beeld deringsprojekten heel wat mo- van het bouwlandschap geeft, gelijkheden en ligt er dan ook In Vlaanderen zou de duize lingwekkende vaart naar bene van wat in een hervatting van en stimuleren van verkoop van de bedrijvigheid zou kunnen inlandse produkten te realise- en liefst moeten uit- ren. Zonder aan enig p'otek- monden. tionisme te willen doen stelt Dit eerder goed nieuws bete- spreker het alleszins positief kent niet dat men uit het oog dat Infobo duidelijk wijst op mag verliezen dat de bouwsek- kwaliteit en verscheidenheid tor nog wat anders is dan van eigen inlandse produkten privé-woningbouw. Bij gelijke kwaliteit en prijs Heel wat bouwondernemingen zou prioriteit aan de eigen pro- zijn immers afhankelijk van dukten moeten worden ver- overheidsinvesteringen. En bij leend wat zou resulteren in een vlotter draaiende ekonomie en een hogere tewerkstellings graad. Na een rondgang, een receptie in de cafétaria en een feestdis kon dan Infobo '84 definitief starten Good Luck. LH nog een markt voor velen. Voor de organisatoren van In fobo alleszins een hart onder de riem te kunnen konstateren dat de tientallen' exposanten het beste van zich zelf geven drijven die moeten leven van overheidsopdrachten de nade lige weerslag ondervinden. Schepen De Pauw zet zich ten slotte af tegen de overdreven drang naar buitenlandse pro dukten want ook hier is meest al «niemand sant in eigen land». De vraag kan dan ook den niet alleen zijn afgeremd worden gesteld op grond van maar zelfs omgebogen in een deze drang naar vreemde ma- groter aantal begonnen resi dentiële gebouwen en bij de -residentiële ging het even Aalst. Infobo 84. Voor de derde maal georganizeerd door Nacebo (a) opdat deze beurs een hoopvol goed zoniet beter. Resultaten teken aan de wand zou kunnen die alleen maar als voorboden worden. kunnen worden beschouwd terialen om in analogie met de bestaande Dienst voor Buiten landse Handel er niet liefst ook een Dienst voor Binnenlandse Handel zou moeten worden opgericht op informatie over CC 450 jaar geleden overleed Dirk Martens Dirk Martens, wordt algemeen aanzien als de invoerder versmaadt, zoals ook blijkt uit schaffen en dat ook als men 1 de boekdrukkunst in de Zuidelyke Nederlanden. dc twee Griekse spreuken, die het kan. het onpraktisch is die Bewoners van de Vrijheid- straat gaan kruisen? Of een I straat gaan niet akkoord met vrachtwagen en een bus? Een een eventueel toelaten van vrachtwagen en een brand- T tweerichtingsverkeer in hun weer- of RTT-auto? Brand- I straat, materie waarover een weerkazernes en RTT-gebouw subkommissie van verkeer zich hebben hun uitrit in deze in het kader van een algemene straat. Wat in dergelijke geval- reorganisatie o.a. van het ver- len met voetgangers reeds op keer op de wallenring zich smalle stoepen of met fietsers buigt. om dan nog niet te spreken De Vrijheidsstraat, handels- over vrachtwagens, geïmmobi- en scholencentrum, voelt zich liseerd wegens laden en lossen verontrust. Tweerichtingsver- bij de dan.toch vele handelaars keer zou een groot gevaar be- in die straat? Of het afzetten of tekenen voor kinderen en dat opnemen van jonge scholieren zijn er dagelijks liefst een 2000 bij aanvang of einde van de van het Sint-Maartensinsti- lesuren? tuut, de Sint-Jozefschool en de Toestanden die zullen leiden stadschool nummer 1 aan het tot klantenverlies van een Vredeplein. Onder hen een staand kliënteel want parkeer- duizendtal andere zwakke mogelijkheden spelen hierbij weggebruikers, fietsers. een belangrijke rol. Wat, wanner zich twee (l.h.) vrachtwagens die in die smalle Hii werd rond 1446 geboren uit een aanzienlyke en h'J meestal toevoegde aan zijn overal mee te sleuren, heb ik Hrnkkpr*ifni»rlf in np wnn nptrnphi pv»nppn« nn nit nnnt welgestelde Aalsterse poortersfamilie. Na een basisoplei ding by de Wilhelmieten te Aalst, trok hij naar Venetië. Hier vervolmaakte hy zich bij een oudere landgenoot, de leraar, musicus, humanist en drukker Gerardus de Lisa, die in het Venetiaanse huwde en er bleef werken. drukkersmerk 'in de wijn getracht eveneens op dit punt steekt de waarheid' en 'op de de studenten tegemoet te golven van de wijn kan men komen», licht schipbreuk lijden'. Maar «We hebben dit boek tot een daarnaast is er ook de gelovige pocket gereduceerd, opdat die zich beijverde voor een men het gemakkelijker zou volhouden en als het profijt heid van talen» (Fragment uit van mijn arbeid mij niet ge- een brief van Maarten van gund zal zijn, dan zal ik toch Dorp aan Erasmus, 14 juli dit genoegen smaken dat ik 1518. Hierin spreekt Dorpius r gezorgd heb voor de studeren- over «Theodorrco nostro, 1"".'?.™ de jeugd». Bacchi mystae» «En zie, terwijl wij naar harte- geïnitieerde van Bacchus) lust praatten, was Dirk naar «Ook ik, al oud wordend, na hartelust aan het drinken, en heel mijn leven zo gezwoegd te - nirw' tiëntenvereniging Harva te en Club Brugge. Rik Coppens i - I.Om<ror,okn>l rrrool. oir Aalst wordt op dinsdag 8 mei (Beerschot) speelt mee als I om 20 uur een voetbalwed- gast. De toegang bedraagt 100 f strijd georganizeerd tussen de ff- In 1473 stichtte Martens een tijns-Nederlands woorden- oog en een hart heeft voor al een onafscheidelijke gezel de renisch christendom dat een kunnen meenemen en het als werkte intussen flink door zon- hebben zo vergrijsd en gerim- atëlier te Aalst, waar drie wer- boek. Hij gaf Colombus' relaas wat menselijk is. ken werden gepubliceerd, de uit van de ontdekking van de Maar laten we Dirk zelf aan oudste gedateerde Zuidneder- Nieuwe Wereld en geschriften het woord met een greep uit landse drukken. Eén ervan is van zovele gekende humanis- zijn ontboezemingen gericht de roman 'Over de twee gelief- ten. Bovenal maakte hij zich tot de lezer die hij in sommige den' van Aeneas Piccolomini, verdienstelijk als uitgever van vooren nawoorden van zijn de latere paus Pius II. de jonge Erasmus. Levenslang uitgaven afdrukte. Na een kortstondig vennoot- zullen beiden intieme vrienden «Al wat mij buiten mijn pro schap met Johan van Westfa- blijven en samenwerken voor fessionele aktiviteit aan vrije len, verdwijnt elk spoor van de verspreiding van het huma- tijd overblijft, besteed ik ge- Martens tot 1486. Wel vinden nisme woonlijk aan het bevorderen we in Spanje een Teodorico In Antwerpen en Leuven werd van de kuituur. Ziende hoe Aleman. gespecialiseerd in Martens' atelier tevens een boekenimport. die steeds met centrum van kultureel leven. Martens wordt geïdentificeerd, waar auteurs en korrektoren Van 1486 tot 1492 specialiseer- verbleven, waar nieuws en tek- de hij zich in een tweede Aal sterse atelier, in brevierdruk. studenten zal vergezellen, thuis, in de vrije tijd of op reis, als ze luieren of als ze wande len gaan». «Dirk Martens van Aalst, boekdrukker, aan zijn oprech te lezers, heil, Van hoe groot belang de boekdrukkunst is voor de bevordering van de wetenschapsbeoefening kan der daarbij echter zuinig te zijn peld, ik stel één ding boven met zijn verhalen. Hij sprak, alles: godsvrucht, goed wetend of moet ik zeggen: brulde er dat geen geleerdheid God be- tussen door in vrijwel alle ta- hagen kan als die er niet bij len: in het Duits, Frans, Ita- komt. Zij tilt ons boven onze liaans en Latijn. Je zou zeggen ruzies uit en stelt ons in staat dat een man uit het apostolisch met heel ons hart Kristus te tijdperk weer opgestaan was. beminnen, de redder van de Hij zou zelfs met een polyglot hele mensheid, en alle mensen als Hieronymus kunnen wedij- als onze broeders», veren, zo niet in bevalligheid reeds het voorbeeld van die van spraak, dan toch in veel- ene beroemde Aldus Manutius LH sommige leraren de schoonste jaren van de jeugd verdrinken in gekomplicecrde en stijve grammaticaregels, heb ik me sten werden uitgewisseld, waar aan het uitgeven gezet van het elk gebied van studie en we- vooral een vriendenkring ont- Gespreksboekje een ge- tenschap, van dienst te zijn aantonen. Evenzo trachten ook wij naar vermogen om de Universiteit van Leuven, wel ke een rijke bloei vertoont op een genre dat hoge technische stond. schikt werkje om zich de dage- met onze drukkerij. Wij doen Raadslid Eddy Dierickx stelde in december vorig jaar dat eisen stelt. Van 1492 tot 1529 In Antwerpen werd aldus een üjkse taalvaardigheid eigen te onze uiterste best er voor te reoerjnoSkommissarisscn een negatief advies zouden uit- spreidde hij zijn aktiviteiten traditie geschapen die van de maken. van trie het dan ook zorgen dal uit deze werkplaats g?bracb, hebb(.„ b(j gunning" van de werken ïan he, zuiveringsstation - Aalst aan de nv Jan De Nul te uit over ateliers te Antwerpen nieuwe metropolis een Sinjo- moge wezen of uit welke au- U boeken bereiken en U ken en te Leuven. In 1529 trok renstad maakte: Martens' leer- teur men het ook moge samen- nis en beschaving bij te bren- Martens zich voorgoed terug ling Pieter Gillis of Aegidius. gebracht hebben. Ik heb het gen doch die bovendien zo min Hofstade. Er zou inderdaad geen beslissing noch van uit de zaken en vond een ver- zijn stadsgenoot Cornelis de op vele plaatsen gekorrigeerd mogelijk fouten bevatten. Het kollege noch van raad van Aalst (bouwheer) zyn getroffen diende rust in zijn geboorte- Schrijver of Grapheus en na- en uitgebreid, zodat men niet is maar al te waar: zekere lie- om kwestieus dossier over le dragen aan de Vlaamse stad in het konvent der paters dien een derde Aalstenaar Pie- moet menen dat in deze editie den die, overmatig belust op Waterzuiveringsmaatschappij. Wilhelmieten. waar hij op 28 ter Coeckc waren niet alleen niets nieuws te vinden is. Door winst, ongecorrigeerde boeken mei 1534 stierf. Hij overleefde stadsambtenaren maar tevens de stroeve grammatikaregels uitgeven, bewijzen een dubbe- Burgemeester Uyttersprot re- gemeenschapsminister en zijn vier kinderen Petrus, Su- welsprekende getuigen van de worden velen afgeschrikt van le ondienst: ten eerste aan de pliceerde dat reeds op 6 sep- heeft trouwens geen bepajende Bcrnarda en Barbara, renaissancistische bloei van de Laatstgenoemde huwde Ser- stad Antwerpen die in brieven, vaes van Sassen van Diest. Het redevoeringen en akten een drukkers- en uitgeversbedrijf humanistische stijl aanhield, van Martens ging in 1529 op die bij plechtige intochten hem over. grootse feesten organiseerde De betekenis van Dirk Mar- waarbij, volgens het oorspron- tens ligt minder in het feit dat kelijk renaissancistisch idee hij de eerste drukker is ge- van de artiest als «uomo uni- weest bij ons, dan wel in zijn versale» in praalbogen en stoe- aangcwezen°dan daar waar het belang voor dp evolutie van ten, in prenten en gedenkboe- omculturelewaardcngaat.dat auteurs wier werken zij verzie- tember 1983 door de gemeen- rol gespeeld in de beslissing ken en aan een kwade oproep teraad een beslissing werd ge- van de minister. Aan de basis helpen en ten tweede aan de nomen om alle dossiers inzake hiervan lag het feit dat de bie- lezer, wien zij in plaats van een koliektoren en waterzuive- ding van N.V. J. De Nul niet boek een hersenfoltering aan- ringsmaatschappij over te dra- konform zou zijn inzake de praten. Doch moge dit mijn gen aan de VWZ. De modali- verschuiving van het slibgis- pogen daarentegen met sukses teitcn hiervan werden bespro- tingsgebouw, de andere in- o bekroond worden. Voor wat ken in een werkgroep samen- planting van vijzelgemaal en iWant nergens is het meer hoort wat. Mijn ijver om boe- gesteld uit stadsambtenaren en zandvangers, de horizontale ken te drukken zal extra gesti- ambtenaren van de VWZ. Op dakkonstruktie der slibgistin- muleerd worden door de gre- 29.11.1983 besliste de raad van stanks in plaats van kegelvor- dc studie der talen. En toch. zonder deze loopt alle andere wetenschapsbeoefening mank. De beste manier om een taal te leren is ze spreken. Welnu, ik bied u dit werkje aan en hoop, als er interesse voor bestaat, er nog betere te bezorgen) het kulturelc leven als één der ken. in verzen en spelen, al de elk naar zijn eigen vermogen tigheid waarmee U lieden ze beheer VWZ zich principieel mige en de korrekties van de wegbereiders van het humanis- kunsten, van het toneel tot de met zijn inbreng zou meewer- koopt. En dat zal geschieden akkoord te verklaren met de in administratie op de electro- me in de Nederlanden. Hij architectuur en de schilder- ken en (zoals dat vroeger bij indien voor U de aantrekke- de plaatstreding door de VWZ mechanica van de slibgistings- brengt niet alleen een nieuwe kunst, van de letteren tot de de teerfeesten van de gilden lijkheid van een boek niet af- van de stad Aalst voor de uit- tanks. techniek; het weten dat hij in beeldhouwkunst, van de mu- het geval was) dat niemand hangt van zijn omvang, maar voering van de werken voor de De niet-konforme bieding Venetië opdeed is ook een le- ziek tot de drukkunst in een zou aanzitten zonder zijn duit van zijn kwaliteit en van de bóuw van de rioolwaterzuive- dient uit de eindrangschikking venskunst, een humanisme en veelzijdig artistiek gebeuren in het zakje te doen en dat wat zorgvuldigheid waarmee het ringsmaatschappij, onder te worden geweerd en a fortio- zijn betekenis voor de door- samensmelten. men meegebracht heeft, ge- gedrukt is. Vaart wel. Uit onze voorbehoud van een beslissing ri kan zij niet het voorwerp braak daarvan is even belang- In Leuven ging zijn aandacht meengoed wordt. En als er zijn Leuvens werkplaats, in het van het college zich aan te uitmaken van een gunning, rijk als die van de technicus, vooral naar het talenonder- die zelf niets inbrengen, maar jaar 1517». «Dirk Martens van sluiten bij de beslissing van de De burgemeester besluit dat Hij is het die, na voorafgaande richt en de student. Hij streef- zich te goed achten voor wat Aalst groet U, studenten, en stad Aalst de inschrijving van de stad alle nodige schikkingen experimenten, gespreid over de ernaar goedkope, handza- de anderen aanbrachten en het geeft U zijn typografische ze- de N.V. Ecta niet te weerhou- getroffen heeft om het nor- 25 jaar, in 1516 de eerste volle- me maar wetenschappelijk alleen maar bespuwen en be- gen (salutem. et typographi- den en zich aan te sluiten bij de maal verloop van deze zaak te dige Griekse tekst drukte, die goed verantwoorde edities op kladden, die moet men maar cam bcnedictioncm). Hoewel toewijzing aan de N.V. J. De waarborgen en noemt het onze streken verscheen, de markt te brengen. Hij de- bij de varkens laten aanzitten ik geweldig opgelet heb bij de Nul. Het is evident dat bedoelt schrijven van raadslid Dierickx Van zijn persen verscheen in mokratiseerae het boek, ijver- en niet bij de muzen» hetzelfde jaar dc eerste uitgave de meteen voor een moderne «De meeste drukkers dragen van één der belangrijkste mo- metodiek in het onderricht en hun werk op hetzij aan grote numentcn van dc wereldlitera- voor een funktionele typogra- heren hetzij aan hun beste tuur, de Utopia van Thomas fie. Hij zorgde er ook voor vrienden. Voor mij die niets M> re In de geest van Plato's zichzelf een studentikoos ima- méér verlang dan de studies korrektic.zo zelfs dat ik alle- dossier niet kon worden over- tendentieus en gewild onvolle- bei m'n ogen gebruikt heb. en gedragen aan de VWZ zolang dig. Raadslid Dierickx zegt for- ondcr het werk zelfs ettelijke deze maatschappij zich princi- meel niet van de non-konfor- malen Bacchus ervoor ver- pieel niet akkoord had ver- miteit op de hoogte te zijn waarloosd heb, was toch niet klaard om in de plaats van de geweest doch vraagt hij zich af te vermijden dat enkele zet- s,ac* Aalst te treden. Gezien hoe de stad Aalst als ontwer- beschrijft de latere ge te geven. Enerzijds als de aan deze zo bloeiende univer- fouten mij ontgaan zijn. De dit gebeurde op 28.11.83 besli- per dergelijke flagrante feiten kaïuelier van Engeland hierin idealistisch ploeterende Vla- siteit, zoveel ik kan, nog te verbeteringen daarvan volgen ste het college reeds op kon laten voorbij gaan. Hij een denkbeeldige staat met ming die dc. akademiebevol- stimuleren, is het uitgemaakt hier». 1.12.1983 het dossier over te heeft dan ook de indruk dat de ideale sociale toestanden, king het beste van het beste dat ik al mijn publikaties op- u dragen aan de VWZ. De stel- politieke verantwoordelijken Martens verzorgde in 1521 een aanbiedt in bescheiden forma- draag aan u, de mijn zo dierba- volledige Homerosuitgave, ten en hierbij enkel aanspraak re jeugd», voor zijn tijd een prestatie van maakt op een eenvoudige bo- eerste orde. Hij zorgde voor terham. Anderzijds als de gul- «Daar ik bij mezelf overlegde een Hebreeuws woordenboek Ie kompaan die serieus werkt dat niet iedereen in staat is zich en herwerkte een klassiek La- r een goed glas wijn niet een zware boekband aan te stuurt. Nuchter of zat, ik zal «Maar toch zullen geen moei- |jng" van dc regeringskommis- van dc stad Aalst vrijgepleit lijkheden mij beletten te ijve- sarjs waarbij de overdracht aan worden mits het afleveren van ren voor 't nut van het alge- dc VWZ negatief geadviseerd een diploma van onbekwaam- meen, zolang de feest van de werd zou betwistbaar zijn Zoals heid aan technisch verant- wijn deze mijne ledematen be- blijkt uit een gesprek met de woordelijken. LH Kluizekermis met de Kluizekapel, de begankenis, het kluizeputteke komen als «fluitjeskermis» weer in de aktualiteit. De «Vrienden van de Kluis» zijn dan ook in hun nopjes. Op de vooravond van de meimaand rekenen ze wis en zeker op een aangenaam lenteweertje zodat weer heel de regio naar de Kluis kan. Er werd dan ook een gevarieerd programma opgesteld waaraan verenigingen van Hekelgem en Erembodegem de Kluis staat op de grens geestdriftig meewerken. Reeds heel wat energie werd gestopt in de restauratie van de aloude kapel en het doen herleven van de tradtionele begankenis uit de tijd van toen. Op Zaterdag 28 april wordt vanuit de abdij Affligem zingend en klingend naar de Kluis gewandeld te 18 u waarna bij de kapel de meiboom wordt geplant en de tentoonstelling «Kapelletjes van om en bij de Kluis» wordt geopend. Met daaraan een raadspel gekoppeld: «Welk kapelletje is dit?». De avondmis van 19 u. wordt opgeluis terd door het St.-Amanduskoor van Erembodegem en er is uitdeling van santjes en kluizeklippelkes. De Koninklij ke Fanfare Katholieke Gilde uit Hekelgem verzorgt te 20 uur een meiserenade waarna in de feesttent een meifeest volgt met volkszang geanimeerd door de wandelaars van VTB-VAB en door gelegenheidsmuzikanten. De VTB- Diaklub «Affligem» zorgt daarenboven voor de diaprojek- tie «De Kluis en de Kapellekensbaan». Op zondag 29 april is er te 10 uur een hoogmis voor weldoeners met uitreiking van santjes en kluizeklippelkes en te 14 u. schitterende wandeltocht «De Hekelgcmse Kapellekensbaan». Naar keuze 10 tot 14 km met start te 13.30 u. aan de abdijtoren. Aan de kluis vanaf 14 u. volksspelen. Te 17 uur avondmis in de Kluis opgeluisterd door het St - Michielskoor van Hekelgem o.l.v. Victor Van Frachen. Voor en na gezelligheid in de tent bij een Breugheliaans buffet met pensen, kop. vlaai, pannekoeken en drank bij de vleet. tH

De Voorpost | 1984 | | pagina 9