Weekblad van lender - limn en Dorpsherwaardering biedt aannemers weinig soelaas Sint-Gillis Dendentionde kiest zijn zestiende bloemenprinses Nieuw «Hospitaal» Aalst pas open in 1987? PEDILUX VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN KERKSTRAAT 18 AALST Wase schepenen van ruimtelijke ordening te gast op jaarvergadering syndikale kamer van het bouwbedrijf GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN .Schoenen in verschillende oreedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten De Voorpost VRIJDAG 11 ME11984 37' JAARGANG NR. 19 - 32 F BRUIDSLIJSTEN Kattestraat,73 Tel. 21.56.00 AALST 1/6/32/25/001 1/6/40/25/302 Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Telefoon 053/21.59.23 'orig jaar kwam gemeenschapsminister Hugo Schiltz de egionale interprofessionele Syndikale Kamer van het louwbedrijf in het Waasland tydens haar jaarvergade- r ring vertellen hoe weinig hoopgevend de vooruitzichten i; voor de (ook Vlaamse) bouwsektor wel waren. Dit jaar -I lijkt de Wase kamer van het bouwbedrijf zich in haar fis* -groeiende wanhoop te willen vastklampen aan de her- £3 waarderingsinitiatieven die in heel wat Wase gemeenten - werden genomen. Voor de Kamer kunnen deze initiatie- M ven echter niet veel méér betekenen dan een twygje in de U (branding van de ekonomische recessie. Meestal worden K ivoor dergelijke stads- en dorpsherwaarderingsoperaties f' huisvestingsmaatschappijen en architektenbureaus onder de arm genomen, renovatiewerkzaamheden zyn om be- 9 grijpelijke redenen dikwyls een opdracht voor ambachte- iC Ujke familiebedrijven en niet voor het doorsnee aanne- y? mersbedrijf dat hierop onvoldoende is voorzien. Weinig lp 'leden van de bouwvereniging zullen derhalve brood eten van deze projekten, iets wat niet kan gezegd worden van ||i b.v. schepen van ruimtelijke ordening van Hamme ir. arch. Jules Vincart die in de naburige gemeenten met een |CVP-bestuur enkele opdrachten voor zijn architektenbu- reau in de wacht heeft weten te slepen. iT|jdens haar jongste vergadering, op vr|jdag 4 mei jl., 'bood de Wase Syndikale Kamer de schepenen van ruimte lijke ordening Jeanine De Coninck-De Boever (Sint- :Niklaas), Felix Bulteel (Temse), Goossens (Beveren), Jules [Vincart (Hamme) en De Meyer (Lokeren) een politiek 'forum om hun projekten voor te stellen. Het onderwerp bijeenkomst de herwaarderingsinitiatieven de aktie van de Kamer 'Nu Bouwen' en in die itionale konfederatie 'Eigen haard is weer goud 'oorzitter van de Kamer. Ed- tie. «Bouwondernemers die ird Maes, is ervan overtuigd zelf initiatieven nemén in deze voor de aannemers heel gebieden, komen weliswaar erkmogelijkheden ver- niet zelf in aanmerking voor de rholen zitten in de diverse premies, maar wel hun ko- de [projekten die door de Wase pers» aldus Edgar Maes, rijs fgemeentebesturen worden op- I.m [gezet Hij denkt daarbij o m Nauwere samenwerking ik aan het aanzetten van de In Sint-Niklaas werden de her- 'woners tot persoonlijk ini- waarderingsgeb|eden Haze- op Jtiatief d.m.v. een promoticak- windwijk en Stationsbuurt. na u De relatie bouwbedrijf-dorpsherwaardering kwam ter sprake op de jaarbijeenkomst van de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland. U herkent v.l.n.r. schepen De Meyer (Lokeren), schepen Goossens (Beveren), Leonard Quintelier van het kabinet van minister Akkermans, voorzitter Edgard Maes van de SKBW, schepen Bulteel (Temse) en schepen Vincart (Hamme) - foto een periode van bestuurlijke onwil om de inspraak en de participatie van de bevolking volgens de door Akkermans vooropgestelde deontologische normen toe te passen, uitein delijk bij besluit van 15 februa ri 1984 goedgekeurd. Voor het projekt Het Lam (Lamstraat) bestaat reeds een afbakenings- voorstel en een goedkeuring, die de Interkommunale van het Land van Waas uit de pro blemen zou helpen, verwacht men tegen eind van dit jaar. Volgens Jeanine De Coninck- De Boever werd dit alles «bin nen de kortst mogelijke ter mijngerealizeerd. Wie de voorgeschiedenis kent of de jaarverslagen van de laatste drie jaar van het neutrale be geleidingsorganisme Maat schappelijk Opbouwwerk Waasland doorneemt, weet wel beter. De schepen beweert bovendien veel te hebben ge leerd van de mensen uit de stuurgroepen. Niet te verwon deren alweer als je weet dat drie vierden van deze «ver tegenwoordigers van de bevol king» uit het eigen politieke midden werd gerekruteerd. Daartegenover staat het goed geargumenteerde pleit van de eregast van vorige vrijdag. Leonard Quintelier, voor een daadwerkelijke en niet gema nipuleerde inspraak. «We moe ten, ervan leren af te zien,» aldus de kabinetsmedewerker van minister van ruimtelijke ordening Paul Akkermans. «onszelf te bedruipen en onze eigen plannen goed te vinden. Vervolg op blz. 4 Aalst. Prinses Paola onderhoudt zich met de zangertjes (per) .Acht jonge dames dingen naar de titel Acht jonge meisjes van wie de leeft|jd schommelt tussen 16 en 24 jaar zullen op 19 mei meedingen naar de titel van de Bloemenprinses die door het Gemeentelijk Komitee voor Lichamelijke, Opvoeding, Sport en Ontspanning van de Dendermondse deelgemeente Sint-Gillis voor de zestiende maal wordt toegekend. Later op het jaar organizeert ditzelfde komitee een prachtige bloemencorso waaraan dan weer de verschillende wijken of gebuurten van de deelgemeente zullen uitpakken met hun mooiste wagens. Dossier over Aalsters OCMW-ziekenhuis in dertien punten laar we uit geloofwaardige bron vernemen zou het nieuw O.C.M.W.-Ziekenhuis aan de Siesegemlaan te Aalst pas iunnen geopend worden in het eerste semester van 1987. -in 1984 werd van diverse zijden gesteld dat alles op alles moest worden gezet om het nieuw stedelijk ziekenhuis te edigste operationeel te maken. Men sprak dan ook van volgend jaar. Al naar gelang van de betrokkenheid van de de [voorspeller werd gezegd dat de openstelling kon verwacht worden tussen 1 januari 1985 en nieuwjaar 1987. T. In februari werd binnen de realiteit de voorop te stellen datum volgens O.C.M.W.-raad en -voorzitter april 1986. Op het dat ogenblik zou eerst en vooral de dienst chirurgie (vooral dan orthopedie en traumatologie) naar de Siesegemlaan •rk {worden overgebracht. m- |j'nd apri' b,eek echter reeds dat deze vooropgestelde datum van ingebruikstelling al te optimistisch was en dat die jdient te worden verschoven naar het eerste semester van 1987. >St ze- JVein,8 verandering in aantal ren in het OCMW-hospitaal tp pUfulverklaringen van een vragenlijst i.v.m. eventue- CMW-artsen - -- .dvokaat André-Emiel hoofd in OCMW-ziekenhuis dienst zijnde artsen aan te spo- Aalst, zou de medische raad ten, en meer dan dat. om een Ie kumuls. Het overgroot deel einde januari '84 geopteerd betere permanentie ten behoe- van de artsen zou deze inge- hebben voor afschaffing van de ve van de patiënt te voorzien :rt volgde de kwestie van de vuld aan het sekretariaat heb- graad van diensthoofd behalve en meer konsultaties in het ;umul-verklaringen waarvan ben bezorgd. Eén voor één waar die graad, zoals in de C- ziekenhuis uit te voeren, frake tijdens de OCMW- zouden ze dan moeten ver- dienst, wettelijk voorzien is. Midden februari is de OCMW- rskonferentie in december schijnen om op grond van hun Wat dan wel de goede werking voorzitter de mening toege- en de verantwoordelijkheids- daan dat de dienst konsultaties status t.o.v. het personeel in zelfbedruipend zou moeten het gedrang zou kunnen bren- worden. Wat impliceert dat de door het ziekenhuis gedane in- Minjan viii vj> giuuu van iiun »r-1 - op en vraa8t z'ch °f ingevulde vragenlijst hun si- jal rc"'8c huisjes zullen worden tuatie en statuut te bespreken, fgebroken en wettelijke voor- Wat nog niet gebeurd zou zijn. cmngen zullen worden toege- Een reden van verliezen en gen. Midden Februari kon de ist door de OCMW-raad. In malaise onder het personeel OCMW-voorzitter bevestigen [januari '84 was de toestand zou hier kunnen weggenomen dat de medische raad inder- >es Cusdani« dal OU(*ere artsen in worden, se- lij6' bez'1 van een overecn' Half februari zou echter blij daad voorstander zou zijn van se-St u~" vwiiivi v..,- algehele afschaffing behalve dekomst waarbij hen zowat alles ken dat niet het overgrote deel waar wettelijk expliciet 'ordt toegelaten juridisch doch slechts een kleine min- moeilijk te benaderen zijn. Wel ontvingen alle geneeshe- derheid de kumul-vragenlijst echter niet opportuun, zou hebben ingediend. Wel Eind april zou men echter het een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Pf'Is voor los nummer 32 F Jaarabonnement 1.520 F 6 maand 775 F 3 maand 400 F werden op grond hiervan ge- geweer van schouder veran- neesheren van orthopedie en derd hebben en zou nu naast gynekologie tot bespreking uit- het behouden van de bestaan- genodigd. Aangedrongen zou de diensthoofden ook gcop- dan worden dat ook de andere teerd worden voor de installa- geneesheren de zouden invullen. Eind april zou maar weinig verandering in de matologie, enz. De diensten zaak gekomen zijn. Daar er op heelkunde, orthopedie, ORL 5 april '84 een nieuwe medi sche raad werd verkozen waar in vooral jongere geneesheren zitting hebben zal dit punt door de OCMW-voorzitter op- kosten qua infrastruktuur en personeel zouden moeten te ruggewonnen worden door af dracht van het overeengeko men percentage der erelonen zien. De voorzitter acht zulks van dc geneesheren. Konsulte- ren binnen het ziekenhuis zou dus moeten gestimuleerd wor den of eventueel voor een be paald percentage verplichtend gesteld. Eind april was het bewijs gele verd dat met goede wil en sterke druk ongelooflijke vooruitgang kan worden ge maakt. De konsultaties in het ziekenhuis werden inderdaad dus danig verhoogd dat er per- gvnckologie hebben reeds soneelstekort dreigt te ont- staan. Wat vanaf juli '84 kan opgevangen worden via een DAC-projekt. Het verlies der konsultaties werd aldus drastisch verklaring tie van nieuwe diensthoofden bvb. in de diensten urologie, echter nog cardiologie, prematuren, trau- geruimde tijd een eigen dienst hoofd. Dienst «konsultaties» binnen nieuw aan de orde van de dag ziekenhuis self-supporting worden gesteld. Nieuwe voor- De kwestie stelt zich of de derd en op termijn kan deze zitter van de medische raad is OCMW-raad de eigen genees- dienst dan ook kostendragend dr. De Cordier. heren zal aanzetten, in navol- worden. ging van vele andere zieken huizen, om een belangrijk deel bru||<en Graad «diensthoofd/ OCMW-ziekenhuis afschafTen, van hun konsultaties behouden, uitbreiden? Gelet op de bestaande ondui delijkheid en de bestaande na ijver wat betreft het behouden, drukken, uitbreiden of gewoon afschaf- Eind januari '84 is de OCMW- fen van de graad van dienst- Meer eigen OCMW-labo ge- het ziekenhuis zelf te verrichten is het labo in de meeste zieken- teneinde de bij deze dienstver- huizen een winstpost, te Aalst lening horende verliezen te werd die in het OCMW-Labo een verliespost. Maatregelen dienen dan ook getroffen om raad ermee akkoord om alle in de eigen geneesheren aan te sporen meer gebruik te maken van het ziekenhuislabo i.p.v. analyses door te sturen naar privé-labo's. Alhoewel zware verliezen van het verleden momenteel wer den omgezet in een matige winst wordt moeilijk verheeld dat ziekenhuisgeneesheren veel te weinig gebruik maken van dit labo voor de analyses i.v.m. hun praktijkpatiënten. Midden februari II werd geop teerd voor het meer doen ge bruiken van het OCMW-labo door de eigen geneesheren teneinde de verliezen van het hospitaal te zien dalen. Maat regel die echter door de ge neesheren schoorvoetend wordt gevolgd alsof er enig vermoeden zou bestaan van afspraken tussen artsen en privé-labo's. Eind april mag echter veron dersteld worden dat het OCMW-labo een winst zal ma ken van zowat 3 miljoen dit jaar wat echter nog te weinig is. Wel werd in de OCMW- ziekenhuis een ophaaldienst in het leven geroepen waarbij de artsen 's voormiddags thuis worden bezocht om labo-proe ven op te halen die dan *s namiddags terug thuis worden bezorgd. De eerste resultaten van deze dienst zouden bevre digend zijn alhoewel een en ander nog dient op punt te worden gesteld. Financieringskommissie stelt prioriteiten qua aankoop mate riaal De vraag kon worden gesteld of het OCMW-investerings- fonds nog wordt gespijsd en zo ja, tot welk doel deze gelden dan worden aangewend. Eind januari 11. bleef de 5% afdracht op de erelonen van de artsen bestaan en aangewend voor aanschaf van nieuwe appara tuur voor de dienst pneumolo- gie, die met zeer verouderde apparatuur moest werken. Ge steld werd echter door André- Emiel Bogaert dat aan derge- Vervolg op blz. 6 15 prinsessen en 3 koninginnen Zestien jaar geleden, zo vertel de Constant Vermeulen de wakkere sekretaris van het or- ganizerend komitee op een perskonferentie, werd voor de eerste maal de verkiezing van de bloemenprinses georgani- zeerd. De eerste titel ging naar Ingrid Matthijs. Het was met een het begin van een lange reeks. De belangstelling van de jonge meisjes voor deze wedstrijd groeide stelselmatig en op een bepaald ogenblik zag het komitee zich verplicht het aantal kandidaten te be perken tot acht. Een mooi aan tal. Werd bescheiden begon nen in de eigen regio, dan bleek al spoedig dat de wed strijd ook een enorme aantrek kingskracht uitoefende op meisjes van buiten het Den dermondse. Zo kwamen er al kandidaten uit Limburg, Bra bant, Antwerpen en West- Vlaanderen. Voor de jury wordt het dan ook telkenjarê opnieuw een niet zo eenvoudi ge taak om er de mooiste, de lieftalligste, de bloemenrijk- ste, de vriendelijkste, de ver standigste, kortom de ideale de bloemenprinses uit te kie zen. Maar tot op heden heeft die jury die zeer heterogeen is samengesteld, zich flink van zijn opdracht gekweten, tot al gemene voldoening van het overtalrijke publiek dat tel kens weer voor deze verkie zing komt opdagen. Keren we terug naar de voor geschiedenis. Naarmate de be langstelling van de kandidates groeide, werd ook hët komitee voor meer en meer problemen gesteld. Het prijzenpakket verbonden aan deze verkiezing is immers enorm te noemen. Bij de eerste lustrumverkie zing stelde men reeds prijzen ter waarde van 70.000 fr. ter beschikking, later overschreed men de onmogelijk gewaande grens van de 100.000 fr.. stak door naar de kaap van de 150.000 fr. om uiteindelijk ook een prijzenpot van liefst 200.000 fr. uit te reiken. Eenmaal werd een domper ge zet op de grote feestvreugde die half mei begint en eindigt op de eerste zondag van de maand september. In 1973 kwam de vierde bloemenprin ses Marie-Jeanne De Saeger op een biezonder pijnlijke wij ze om het leven bij een verkeersongeval. Dat was net in het jaar dat men zou over gaan tot de eerste verkiezing van een bloemenkoningin. Die titel zou worden toegekend aan een van de vijf bloemen- prinsessen var. de voorbije pe riode van vijf jaar. De deel neemsters van deze eerste lus trumviering vonden dat men best de titel van eerste bloe menkoningin postuum kon toekennen aan Marie-Jeanne De Saeger, een gebaar dat on derstreept dat het in feite niet gaat om een keiharde konkur- rentiestnjd, maar dat er tussen de meisjes onderling ook een vrienschap en waardering voor elkaar bestaat. De jaren gin gen voorbij en in het jaar dat Linda Poppe de tiende bloe menprinses werd, verkoos men ook een tweede koningin en dat werd Marleen Van der Meerssche. En vorig jaar was men aan het derde lustrum toe: Lieve Aerts, thans kandi date voor de titel van Miss België, veroverde de titel van bloemenkoningin en Kathleen Van den Abbeele zorgde er voor dat de titel van prinses weer in het eigen Sint-Gillis bleef Wie haar zal opvolgen is voorlopig een raadsel. Trouwens wie de oplossing van dit raadsel wil weten, die raden we aan op zaterdag 19 mei aanwezig te zijn in het Ko ningshof te Dendermonde. waar het verdikt zal vallen. Zoals gebruikelijk zal de zaal voor de gelegenheid in een biezonder fris kleedje worden gestoken en prachtig versierd zijn met bloemen, taak die op zich wordt genomen door des kundigen, waarvoor het komi tee uiteraard van harte dank zegt. Wie doet mee? De verkiezing van de bloemen prinses 1984 zal verlopen vol gens het reeds lang beproefde en degelijk genoeg bevonden procedee. Er zijn twee fasen: de eerste speelt zich af in de loop van de namiddag in het kultureel centrum te Sint-Gillis Dendermonde en de tweede in de zaal Koningshof in de Dijk- straat te Dendermonde Maar dan is het avondlijk duister al stilaan aan het neerdalen. Wat de namiddagzitting be treft zullen de kandidates zich moeten voorstellen aan een ju ry bestaande uit 15 personen. Vervolg op blz. 4 Dendermonde. Bestuursleden, bloemenkoningin en bloemenprinses anno 1983 zien de toekomst hoopvol tegemoet (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1