Peba op zijn avenue Wie krijgt koncessie voor cafetaria in Lebbeeks sportkompleks -r Wereldkampioen Frans Coppieters op Dendermonds stadhuis ontvangen Lebbeeks college ontmoette de pers 10 - 18.5.1984 - De Voorpost 9 J.C. Cooreman De bezigheden van Peba zijn van uiteenlopende aard. Zo wordt de eento nigheid van de bedeltocht ook al eens onderbroken door een gebeurtenis met een heel andere betekenis. Na de hoogmis donderd het orgel zijn laatste, zware tonen door het kerkruim. Uit de prachtige O.L.Vrouwkerk komen de gelovigen als een samengepakte massa zachtwiegend naar buiten gezakt. Vijftig meter verder op het dorpsplein, troont meneer De Paepe, de beroemde kwak zalver. glunderend tussen zijn spiksplin ternieuwe materiaal. De armen wijd openzwaaiend, nodigt hij de belangstel lenden uil dichterbij te komen. Wat een prachtige wagen, roepen de kinderen. Zie ne keer daar, zoveel kost bare dekoraties, fluistert het vrouwvolk en zoveel diploma's en getuigschriften, menen de boeren. Meneer De Paepe komt zo eens per jaar Lebbeke bezoeken. Dat gebeurt dan telkens op een zondagmorgen. Hier de monstreert hij zijn veelbesproken pijn stillende middelen tegen de tandpijn en andere weeën. Aan de mensen die hem komen begroeten, geeft hij de gelegen heid een goede reserve van zijn redmid delen aan te leggen, terwijl hij met over tuigingskracht de doeltreffendheid ervan bewijst. Als voornaamste geneesmiddel beveelt hij zijn onfeilbaar middel legen tandpijn, in al zijn vormen aan. Natuurlijk be schikt hij over andere geneeskrachtige kruiden, die doeltreffend inwerken op andere kwalen Daaraan wil hij geen woorden verspillen, want - zo verduide lijkt De Paepe - de gebruikswijze is voldoende omschreven in de bijgevoegde folders en de goede werking ervan ts door mijn achtbaar kliënteel voldoende gekend. Wie. vraagt De Paepe. wie zou zulke medicijn willen missen? Wie is nog zo dom om voort te blijven lijden en dat voor slechts twee frankskes? Men ziet de tandpijnlijders duwen en hun handen strekken om een flesje te bemachtigen. Het zijn immers altijd de laatste. Maar steeds komt een nieuwe voorraad aan de orde. Voor de zoveelste maal loep, fa- rne, nuKzaiverstalent het geneeskrach tig effekt aan en roept 'Is er iemand uit het publiek die bestendig aan tandpijn lijdt? Hij kome gerust bij mij. Ik zal hem onmiddellijk helpen. Niemand pikt in. Iedereen kijkt ang stig naar de wonderdoener. Wie zou er durven en wat zal het resultaat zijn? Peba staat al de hele lijd van het tandpijnsermoen tegen De Paepes wagen geplakt. Met open mond heeft hij de schrikaanjagende woorden en vermanin gen aanhoord Eigenaardig, maar hij heeft er op slag tandpijn van gekregen - Allez. Niemand heeft nog tandpijn, zeker? vraagt De Paepe. Alleen Peba steekt zijn vinger op en plaatst gelijktijdig de rechterhand tegen de linkerwang. - Kom eens hier, mijne vriend. Ik zal er u gauw van verlossen. ledereen lacht omdat het nu juist Peba is en toch verwacht men met spanning het resultaat. - Doe uwen oven open en laat mij ne keer goed zien. Ja, van zacht fluisteren houdt hij niet. Hei komt er bij De Paepe allemaal op aan, bij de toeschouwers iedere twijfel weg te nemen. - Waar is het dat ge pijn hebt? Peba's lippen vormen nu een grote cirkelomtrek. - A wel, dou, godjaal.' en wijst met zijn middenvinger - dat is voor Peba zijn wijsvinger - naar de opengetrokken mond. - Waar is dat, daar? Peba trekt nu de mond nog wijder open en wijst de eerste de beste tand aan. - Hebt ge daar al lang pijn in? - Ba, va kindsbieèn af, za'k peizen. - En wanneer voelt ge meest die pijn? - Altijd menieèr. Mou aze'k er op peis mieèst. - We zullen hem dan maar ineens uil- trekken. Peba schrikt even en... - As ge da kent, zonder da ge mij zieèr doet. huilt hij. - Ik doe niemand pijn, of denkt ge daar weeral aan? - Ik za geloeèven, menieèr as dal da met da flesken oeèk wel zal uiètgoun. De aanwezigen lachen en ook De Paepe lacht eventjes. - Hebt ge van uw leven zo'n toeren meegemaakt? Ja. het is maar een boer- ken, hé. Midderwijl neemt hij een bolleke wat ten, giet er wal van 't flesje op en. - Waar is het nu juist dat het pijn doel? Dit is voor de derde keer - Dou zè. Peba nijgt naar de tandpijnheler toe en bekijkt strak de wolken. Op goed valle't uit steekt De Paepe het vochtige ding in een van de tandholten van de bovenste rij. - Neemt nu uwen zakdoek, bijt erop en sluit goed uwe mond - Mou ik hemme kik gieène zakdoek.' En meteen valt het bolletje watte voor Peba op de grond. - Gij getiktakte ezel. Wat wordt dat nog allemaal? - Het za de* zeker menieèr? Onder het publiek wordt nu vreselijk gesakkerd en zelfs De Paepe staat er zenuwachtig bij. Hij zal nu een tweede proef moeten wagen. Deze mag niet te lang duren en bovendien moet ze nog slagen ook. De Paepe stelt immers vast dat zijn klanten stilaan wegschuiven. Voor alle zekerheid neemt hij nu een tand van de onderste rij. Deze keer is het gelukt. Het volk komt onder de indruk van het gebeuren; dui zenden mikroben krioelen ordeloos op het gebruikte propje watte. Wat moet die sukkelaar met die tand hebben afgezien. Met behulp van een vergrootglas kunnen de belangstellenden zich nog eens duide lijk overtuigen van deze wonderlijke ver schijning. - Ik gevoel niks ne mieè. Ik za geloeè ven dat da betoeèverd es, roept Peba. En De Paepe doet er nog een schepje bij, met de bedoeling zijn allerlaatste reserve aan de man te brengen. Het dorpsplein loopt leeg en Peba mag met i me geweest zijn. een verfrissing nemen. - Ge zijl gij ne slimme kadee, zelle, zegt Peba. Nijèg bedankt. Ik za veel reklam vee a mouken. Santé! Peba krijgt nog een flesje mee, voor. het geval hij nog eens tandpijn mocht krijgen en ook De Paepe is gelukkig om de welgevulde beurs. Tegen de avond hangt een zwoele lucht over de streek Ook de dag was snikheet geweest. Over de Brusselse steenweg trekken twee paarden een zwaar geladen vrachtwagen voorbij hel café «De Vier Heemers». - Heila, Sissen! Hedde gij gieèn goesting vee en pint te pakken? Het is Peba die voor het cajé wat rust genomen heeft, neven hem een zak met allerlei waren die hij van de ronde heeft meegebrracht. - Ha. Goeden avond. Het is dan nog Pee, roept de voerman vanop zijn wa gen. Wat doet gij hier nog op dit uur? Goeie zaken gedaan. Pee? - Ba, ik hem vandoug noga veel gebab beld. 't Es doumee da'k zoeé lout op strout loeèp. Mou 't es toch nie slecht geweest. Mijn bouzin za kontent zijn en hij veegt met zijn mouw het zweet van zijn gezicht. - Hewel. Pee. Omdat ge dat zo schoon hebt gevraagd, sla ik uw voorste! niet af. Ik kan ook wel een pintje verdragen. - Bouzin, twieè pinten! bestelt Pee. - Dat zullen we eens gaan lappen. De bazin kan de traktatie van Peba niet al te best begrijpen, schuift de vieux temps voor beiden op tafel en zegt schertsend: en op de gezondheid van de gever, hé Sissen! Ze praten over het weer, de patatten en den avenu, tot Peba in zijn zak schiet en... - Sakkerdieès, Sissen. Na zinne kik mou leèst da'k just geld genoeg hem vee ieèn pint. Za da na nie kenne zijn? - Neen, Pee. Dat gaat niet. Laat gij uw kleingeld maar steken. is 'nier voor mijn 'Zzènïhg en voor hetzelfde geld kunt ge meerijden tot aan het dorp. Vooruit, leg uw zak maar al op de wagen. - Ge zijt gij verschrikkelijk bedankt, Sissen. Ge wet hé, assekik. - Ja, ja. Pee. Dat weet ik wel. Ik heb het al dikwijls ondervonden en Sissen knip oogt even naar de bazin. De fijndoordachte uitnodiging heeft voor Peba de verhoopte intrest opge bracht en terwijl hij van de wagen stapt, hoort Peba de voerman nog roepen: Bedankthé Pee. Voor de vieux temps!» Bij de familie Verdoodt is de toestand nooit schitterend geweest Hoe werk zaam en oppassend die mensen ook waren en hoe Peba trachtte de stukken te lijmen, door op zijn manier artikelen voor hun levensonderhoud bij te brengen. Toch leeft Peba graag in die gezellige huiskring, waar de verstandhouding ifit- zonderlijk goed is en de omgang met de kinderen spontaan verloopt. Mieke is bezig een sterke boerensoep te bereiden tegen dat haar man thuis komt. Voor mij, zegt ze, is een gezonde soep nog altijd te bereiden uil een samen- kooksel van allerlei groenten: prei, wor telen, selder, kervel en veel ajuin. Als het kan mag daar natuurlijk een goed stuks- ke spek worden aan toegevoegd - Pee, roept ze, wanneer ze de ajuinen aan het pellen is. Ga eens naar de winkel om wat zout, peper en muskaat - Direkt, zè masen Verkoeèpe ze da oeèk wel in de fonteièn? (winkel van kruidenierswaren - Jazè, Pee. Bij ne schoenmaker moet ge dal niet gaan vragen, hé. Op zijn weg huppelt hij voorbij spe lende kinderen, waarbij Tilleke, het dochtertje van Mieken. - Tilleken, roept Pee. Host a rap nor houès, mesken. A meken es oun 't schrieèn. Tilleke raapt vlug haar knikken op en loopt naar haar moeder toe. - Moeder, moederWaarom weent gij? Zijt ge ziek? - Belange niet, kindje. Ik pel alleen maar ajuinen en ge weel dat de tranen u daarbij in de ogen komen. Woedend loopt Tilleke Peba achterna. - Ge zijt gij nen dikke leugenaar, weet ge dat? - Nieèk maske, ik benne kik gieène legeneir. Ik hemme kik toch niet gezeid wouvee dat a meken schrieède, zeker! Hoewel niet verstandig, ivar Peba wel bedreven in het scheppen van toestanden waaruil hij financiële of materiële hulp kon puren. Zo herinnert hij zich nog goed de vrijgevigheid van die pastoor, toen moeder nog leefde. Nu is er wel een en ander veranderd en is er ook een andere pastoor. Maar, zo redeneert hij, die moet ^verken van bdGTuuirtigheid kennen en toe passen. Deze pastoor, dal weet hij bij onder vinding, doet dagelijks na de middagrust zijn wandeling door de kom van de gemeente: gemeenteplein, Brusselse steenweg, Schoolstraat, pastorij.. Drie uur in de namiddag Peba ziet de pastoor zijn woning verlaten om de gekende wandeling af te leggen. - Hij za! mè deze kieè nie liggen hem men, murmelt Peba. Binnen het half ier moet deinen verbijè de schoulstrout pas seren. Dou gonne kik ne kieè de wacht hagen. Mou ja, wa gonne kik hem allemou zeggen. Hem wéal 't zelfde wijèsmouken da'k a zoe dikkers tegen andere mensen gezeid hem, ofwel ander zouken die de paster nog mieèr ounspre- ken. Ik weet goed da'k nijèg gon klougen en schrieèn as 't moet.Ik weet gelijk nie, mou na vinne kik toch dal de paster nogal lang wegblijft Op dein tijèd ken ne' k de weg wel dreiè kieè afleggen. Hij zal toch gieènen andere weg gepakt hem me, zeker. Hoe meer de tijd vordert, hoe zenuw achtiger Peba wordt. Dedieès, deinen heit da geweien da Peba hem wit spreken. Ik hemme't altijd gepeisd da deze paster me zoeè geefach- tig es as de verige. Pee maakt al aanstalten om op zijn stappen terug te keren, wanneer hij aan de broedersschool bemerkt hoe de broe deroverste meneer pastoor uitgeleide doet. Peba wrijft zich al in de handen. Nog een beetje geduld en hel is zo laat. - Bonjoers, menieèr de paster. Peba neemt zijn klak af en buigt. - Dag, mijne vriend. Hoe is uwe naam ook weer. -Ik benne kik Peba van 't ieèkeveld. Deine kenne toch zeker, menieèr de paster. - Och ja, dat is van den avenue Peba, zeker? - Ba, da zeggen de mensen allemou. Mou ik trek mij dou niks van oun, zelle. - Ja, nu herinner ik me heel goed die aangelegenheid, Petrus. Ge moet gij u daarvoor niet schamen. De mensen zien u toch allemaal zo gaarne. En hoe is het met u, man? - Da'k za zeggen, nie goed de lesten tijèd. - En wat scheelt er zoal? -Ik hem zerreworreg veel buikpijn, menieèr. Ik peis da'k nie genoeg eten hem en 't vlieès zoeë kostelijk, hé. - Ja, dat is waar ook. En hoe is het gesteld met uw geldbeurs? - Zoeè plat as en vijèg, menieèr de paster. Doubijè. Ge wet toch oeèk mis schien, mijn bouzin, Mieke Verdoodt van 't ieèkeveld, heit eireme schoupe van kinderen en Lon, hele man, zonder weirk, dal es dou eiremoei taroef - Dat is toch allemaal niet waar, zeker. Overdrijft ge niet een beetje, Petrus? Da za'k nie deiven, menieèr. Vrougt da mou oun onze heven Hieèr. De pastoor, diep getroffen door zoveel leed. schiet eens diep j? geldbeugel - Ziehier, Petrus. Hier is wat voor uwen buik. Ga daarmee naar de apoteker en vraag iets om dat te genezen. En met dit geld kunt ge een goed stuk spek kopen. - Merqi, menieèr de paster en God za't a loeènen. Wel diezend kieèren. Overgelukkig vervolg Peba zijn uitge stippelde weg en draait zich nog maar eens om, met de bedoeling de gulle gever nog eens dankbaar te groeten. Aan de apoteek blijft hij stilstaan In zijn broekzak raakt hij het geld aan dat hij zou moeten besteden aan zijn buikpijn. - Za de paster da weten da'k hie nie binnen ben geweest, vraagt hij zich af. Zoeè slim es deinen toch oeèk nie, ze ker? A ze kik na gieènen buikpijn ne mieè hem, tein moete kik da geld toch oeèk nie wegsmijèten, hé? Ik gon veel liever bij den bieènhaar. Zonder aarzelen trekt hij de beenhou werij van Honoré Menens binnen - Zeg, Honoré. As ge mij na es ne kilo vei spek zaat willen verkoeèpen - Is dat voor u alleen. Pee - Da's zekers natierlijk toch me. Da wette na toch oeëk. Dat es ve Mieke Verdoodt, moun bouzin. Dei mensen mogen toch oeèk iets hemmen, zeker? - Dat is juist, Pee. We gaan dat eens goed verzorgen Ziehier Pee, dat is weeral klaar. Er is wel een beetje meer aan, maar dat heb ik gerekend. Hier zijn nog twee worsten voor u, daar kunt ge uw best nog eens mee doen. - Ge zijt gij merqi, Honoré. En h volgende kieè Peba heeft nu haast om Mieken zijnI gelukkig wedervaren te vertellen. - Hier zie, masen Ge kent er wéal 'egetil vee en tijèken. Ne kilo spek en nog ivo geld om wat anders te koeèpen. - Dank u, Pee. Ge zijt een brave ziel. We zullen er samen eens goed aan eten. En zo gebeurde het ook. On w» zuinige manier dgze kors(£nhulp voor het gezin aangewend Helaas, ook dat zal de moeilijkheden niet oplossen die regelmatig en onge vraagd voorkomen. Veeleer kan het wor den aangezien als een kortstondige hulp, een pleister op een houten been Met veel spijt zullen Leon en Mieken moeten afzien van Peba's diensten. Verscheidene nachten hebben ze reeds wakker gelegen om deze droevige stand van zaken. De persoon moeten missen welke hun genegen is en die bij iedere gelegenheid zijn steentje bijdraagt voor het welzijn van de familie Het komt hen zo drama tisch voor, maar hel kan niet anders. Peba voelt het zo aankomen, maar hij kan er zelf niet over praten. Hij kent voldoende de toestand en heeft begrip voor de manier van handelen van zijn bazen. Bepaalde buren van den avenue heeft hij wel al eens in vertrouwen genomen om hun mede te delen wat er gaat gebeuren. Het kan mij allemaal weinig schelen, zegt hij dan. sukkelen is altijd mijn lot geweest eh het zal zo wel voort gaan. tenzij weer een reddende engel opduikt. WORDT VERVOLGD) ten wij ons nog volgende be- is hun onbekend en spreekt het denkingen Volgens het kon- kollege van een vroegere da- trakt neemt de koncessie een turn tegen. Daarbij kunnen wij aanvang op 1 augustus 1984. enkel met ongeloof vaststellen. Naar de mening van de meer- met welk een slordigheid in derheid zou de aanvangsdatum Lebbeke miljocncnkontraktcn 5 april 1984 zijn. Op aanraden worden behandeld. Vermits van de burgemeester hebben geen enkel dossier, geen enkel wij kontakt opgenomen met de dokument terzake terug te vin- desbetreffende gemeentelijke den is. Wij stellen dan ook de dienst. Welnu, van de konces- verantwoordelijkheid van de sieovereenkomst tussen de NV desbetreffende schepen in Dubois (thans de NV Stella vraag. Lebbeke) en de gemeente, is Gaan wc. vervolgde Karei geen enkel kontrakt of doku- Uyttersprot. even uit van de ment terug te vinden. Het em- stelling dat de koncessie een ge waarop de meerderheid zich aanvang zou nemen op 5 april beroept is één regel uit het 1984 - wat wij betwisten - dan verslag van een schepencollege houdt dit in dat het nieuwe van 3 april 1975. Het geteken- kontrakt al 22 dagen had moe de kontrakt is niet in hun bezit. ten lopen. Wat niet het geval Tijdens de jongste Lebbeekse raadszitting kwam ook de koncessie van de cafetaria in het Gemeentelijk Sportkom pleks - die koncessie is (was) aan vernieuwing toe - ter sprake. Hiervoor zorgde raadslid Karei Uyttersprot. Voor deze koncessie, aldus het VU-raadslid, bereikten zes offertes het schepenkollege. In volgorde van belangrijk heid waren dat: NV Stella-Lebbeke (1.066.000 fr.). Brij. Van Roy-Wieze, p.v.b.a. De Landtsheer-Buggenhout, pvba Van den Ameele (Coca Cola)-Aalst, pvba Verhelst (Jupiler) en de h. Heersens. De koncessie die een loop tijd heeft van negen jaar. werd niet toegewezen aan de hoog ste bieder, maar het kollege besliste een nieuwe aanvraag naar offertes open te stellen, omdat de verrichte offertes on voldoende zouden zijn. Merkwaardig of niet. ver volgde Karei Uyttersprot. dat deze nieuwe openstelling volgt op een schrijven van de Brij Van Rov aan het kollege, waann de brouwerij benadrukt nog de enige werkende brou werij te Lebbeke te zijn. Bij dit alles, ging het raads lid op zijn élan verder, maak- is. We vragen ons dan ook at op welke wijze de uitbating nu gebeurt. Het zijn immers nog de «oude koncessionarissen» die de cafetaria uitbaten. We vragen ons verder af. aldus het VU-raadslid. wat de meerderheid verwacht van de nieuwe openstelling van de koncessie. Alle elementen wa ren bij de eerste intekening toch genoegzaam bekend. Gaat eenzelfde firma twee we ken na een eerste intekening, plots honderdduizenden fran ken meer bieden? Is dat zo. dan is zij de eerste keer weinig ernstig geweest, of neemt zij nu een loopje met de realiteit, die voor haar en voor de ge meente gevaarlijk kan zijn. Of wil men nieuwe inschrijvers, van buiten Lebbeke. aantrek ken? O.i. is dat weinig waar schijnlijk. vermits de belang rijkste firma's, zowel uit Leb beke als van daarbuiten, inte kenden. Wij willen, besloot in- tcrpcllant. in de eerste plaats de belangen van de gemeente behartigen Wanneer een nieu we openstelling inderdaad be tere resultaten oplevert, kun nen wij dit alleen maar toejui chen. Op voorwaarde echter dat zij geen loopje neemt met de werkelijkheid en dat het spel eerlijk gespeeld wordt. Naar mijn mening replikecr- de financieschepcn De Gucht het eerst, heeft het huidig kon trakt. mocht het reeds verlo pen zijn. de vorm van een kontrakt van onbepaalde duur aangenomen. En zit daar een opzegtermijn van één maand aan vast De reden van de nieuwe openstelling van de offertes. reageerde burgemeester Moeversoon op zijn beurt, is de vaststelling dat het hoogste bod geformuleerd werd door de huidige koncessionaris, ie mand die zowat negen jaar de cafetaria uitgebaat heeft en dus duidelijk weet over welk zakcncijfer er sprake is. Die man. menen wij, zal wellicht niet tot het uiterste gegaan zijn. zodat een heropening kan leiden tot nog een hoger bod. Ook van een vergelijking met Koncessics o.a. in Aalst en Dendermonde en een schrij ven van een bepaalde brouwe rij hebben ons ge'inspircerd een nieuwe vraag naar offertes open te stellen Bestaat er dan geen gevaar dat een aantal firma's zich gaan vergalopperen bij het bé palen van hun bod en hun verplichtingen achteraf zullen kunnen nakomen?, wil de Karei Uyttersprot weten. En kan niemand me zeggen hoe het mogelijk is dat dc gemeentelijke diensten geen enkele kopij van het vorige kontrakt in hun bezit hebbenr De algemene stilte die hiert volgde werd verbroken di de bemerking dat Karei Uytj tersprot in de schoot van zijn; eigen partij naar dc toender? tijd bevoegde schepen moefl zoeken. De diskussic werd be sloten met een woordenwissel Hng - voer voor juristen - ovel dc aard van het huidige kon trakt. POKKt V RoSSt SI Zaterdagvoormiddag werd Frans Coppieters, wereldkam pioen bij de Ornithologische Federatie op het stadhuis van Dendermonde ontvangen omwille van het behalen van deze titel. Deze titel betekent heel wat. want op een wereldkampioen schap komen liefst 10.000 vo gels samen cn dat is een keuze die men heeft gemaakt uit mis schien wel een miljoen ge kweekte vogels. Het zijn dus dc besten cn de mooisten die cr te vinden zijn. Op het we reldkampioenschap. zoals op elk ander kampioenschap, worden de vogels grondig ge keurd. In feite gaat het om een samenbundeling van omschrij vingen tot in dc kleinste details zoals dc afmeting, de vorm van kop en staart, het zetten van dc poten, dc bek cn ga zo maar door. Die eisen schrijven ook dc juiste kleurschakering voor, de dikte van dc streping. dc diepte van dc tekening cn de plaats van de streepjes, enz. Wereldkampioen worden is dus in geen geval een toeval te noemen Integendeel, daar gaat jaren kweken aan vooraf. En dan nog. Frans Coppieters bereikte een eerste keer de wereldtop in 1979. Vijf jaar later viert hij zijn tweede titel. Deze werd behaald te Pirmasens in Duits land in dc loop van de maand februari. Het gewest Dender monde heeft trouwens het gro te geluk alle «3 of 4 jaar» een raskweker onder zijn leden te mogen begroeten. Het Gewest Dendermonde staat trouwens aangeschreven als een der bes te en meest produktievc ge westen van de nationale ko ninklijke federatie. Frans leefde van kindsbeen af in dc natuur cn voor de natuur. Met zijn schoolmakkers leerde hij vogeltjes kweken. Hij maakte voederpap cn met een stokje werden de jonge vogels gevoed. Een cn ander had- voor gevplg dat Frans nog Dendermonde. Frans Coppieters werd wereldkampioen (v) moeilijk van zijn lievelingsdie ren kon scheiden. Anderzijds was er dc ver trouwde omgeving thuis. Ook daar werden vogels gekweekt. Toen hij pas getrouwd zich een woning kocht aan dc Hemel straal te Sint-Gillis, was het alles behalve verwonderlijk dat Frans begon met een voliè re. Hij werd in zijn drang om perfekte vogels te kweken ge stimuleerd door zijn begrijpen de vrouw. Hij begon zeer be scheiden met slechts een kop pel vogels Maar spoedig wa ren het cr flink wat meer. Zijn specialiteit was toen de pos- tuurkanaric maar vooral dc borders en glosters. In 1979 werd hij Belgisch kampioen met een eigen kweek van een Groene Border Hij was het paar waaruit de kampioen was gekweekt persoonlijk gaan ko pen in het Engelse Leicester. In 1980 begon hij opnieuw met de kweek van Europese vogels en na een jaar van intense studie werd hij keurmeester bij dc Nationale Ornithologische Federatie. Hij slaagde in dc cksamens voor Europese, pos- tuurs en kruisingen.. Naast zijn zware taak als keurmeester bleef hij zich verder bekwa men in het kweken van Euro pese vogels. Hij was in staat om volgende soorten te kwe ken: bij de vinkachtigcn dc appelvink, de groenvink en de botvink; bij de gorzen cn mus sen de gcclgors. de grauwe gors. dc rietgors cn uit die produktcn kwam uiteindelijk een wereldkampioen. Zijn grauwe gors werd ook Belgisch kampioen cn kreeg zilver op de wereldkampioenschappen, maar met zijn appelvink werd Frans niet alleen Belgisch, maar tevens wereldkampioen. Frans bracht slechts vier vogels in twee verschillende reeksen in het strijdperk en bij behaal de liefst 3 medailles Sinds 2 mei jl. is in het Lebbeekse OCMW een ontvanger aan de slag. Het betreft Luc Vermeiren. zoon van wijlen gemeenteontvanger Kamicl Vermeiren. Voor deze betrekking werden dertien kandidaturen ingediend, negen ervan voldeden aan de voorwaarden, vijl van de kandidaten boden zich aan voor het examen cn drie slaagden erin. Wat betreft de eventuele maatregelen i.v.m de verkeerssituatie op de omleidingswcg. wacht het college nog altijd op een seintje vanuit hogere regionen om de situatie rond deze weg zonder naam. verder te bespreken. Daarbij rekening houdend met dc middenstandsac tie die na de oorspronkelijke plannen losgekomen was. Tijdens de voorbije weken werd in Lebbeke meer dan één boompje aangeplant. Van schepen Tirez kwamen wc aan de weet waar. hoeveel en welke soort bomen hun wortels in Lebbeekse grond zagen (of zullen zien) verdwijnen. Te Wieze zijn dat 1(1 bolacacia's aan de pastorij. 120 wilgen langs de Sasbaan cn één treurwilg op Bontegcin. In Lebbeke ziet het aanplantingsplan er als volgt uit: Opstalstraat - 51 wilgen. Meidoornstraat 5 lijsterbes en I kastanjelaar. Bcukenstraat 27 haagbeuk. Brugstraat 27 zwarte els. Langestraat 39 esdoorn. Kleine Smjdcrstraat 35 zwarte els. Opwijkstraat 11 bolacacia en 11 Japanse kerselaars. Benoit De Dondcrstraat 48 acacia's. Fochclstraat 20 bolacacia's. Wilgenstraat 2 meidoorn. Centrumstraat 5 Japanse kerselaars. Lange Brecstraat 8 kastanjelaars. Rossevaalstmat 11 hagebeuken. Langestraat (plein) 19 kastanjelaars. 15 zwarte els en 4 Japanse kerselaars. Opwijksestraat (grens met Opwijk) 2 kastanjelaars. 25 bremen. 20 hulst. 20 karnoeljc. En in Denderbelle tenslotte is de aanplanting voorzien van tien bolacacia's (kerk). Wat betreft het kreëren van parkcermogclijkheid in de Stationsstraat onderzoekt de gemeente momenteel het KB. dat geruime tijd geleden verkregen werd om achterliggende gronden in dc Stationsstraat (achter de woning Pros Bostcels o.a.) te onteigenen, geheel of gedeeltelijk te realiseren. Het college wil in elk geval spoed achter de zaak zetten. Maar zal. net zoals bij zovele andere projekten. rekening moeten houden niet de toestand van de gemeentekas. Aan het OCMW werd vanuit hogere regionen beloofd dat de kredieten voor de bouw van het nieuw bejaardentehuis gepuurd zullen worden uit deze van het tweede semester van dit jaar. In augustus verwacht men dan ook dc vaste belofte van toelage. De aannemer zou zich nog altijd akkoord verklaren met zijn oorspronkelijke aanbestedingsprijs Wat betreft het schoolhuis te Denderbelle koestert het college geen konkretc plannen dit gebouw te renoveren. De woning was in feite gedoemd tot slopen. Omdat ze echter bewoond is. wordt ze voorlopig hersteld. Vooral met het doel ze voehtvrij te krijgen. Het aanbrengen van grint op bepaalde voetpaden gebeurt meestal op vraag van de betrokken bewoners. En gratis. Onderzocht zal nu echter worden voor de aanbreng ervan een vergoeding te vragen. Her en der worden momenteel voetpaden hersteld of aangelegd De bevelen daartoe komen vanuit het college. Voor deze werken wordt in de begroting elk jaar twee miljoen frank voorzien. Dc uitvoering ervan gebeurt door eigen personeel. O a het personeel dat tewerkgesteld is via het Derde Arbeidscircuit. Momenteel zijn drie ploegen aan de slag en worden hoofdzakelijk dc voetpaden in l.chhcke-Centrum hersteld. Een planning op lange termijn is onmogelijk te maken, vermits het college zich laat leiden door oi middellijke noden. Na Lebbeke komt zeker ook Denderbelle aan de beurt Overal v orden de voetpaden over een breedte van drie tegels gratis aangelegd. Wie een breder voetpad wenst, moet betalen. Po: m s Ros

De Voorpost | 1984 | | pagina 10