De grote en de kleinék1 Moerzeekse missionaris schreef °lerde boek over indianen Aalst heeft nog; een boontje voor BOONTJE fanfare weekend e Hamme zonder grenzen rempels Chris Van den Durpel vertelt uit Timmermans' werk te Zele Muzikale happening' in Sint-Niklase stadsfeestzalen De Voorpost - 18.5.1984 ■ijdag ntrum gement' iotionele ïtheid. Pedel op Dvinc reaek Dorp i-Zevf vrijdagavond 11 mei had in zaal «De Vier Gekroonden» in Moerzeke een informatie- ond plaats met diamontage over de Indianen en de katolieke kerk in Canada. Pater ihiel Peelman, rasechte Moerzekenaar, die lid is van de kongregatie van de Paters blaten, sprak er over zijn werk. De diamontage gaf de aanwezigen een idee van het ^endaagse leven van de DEWE- en CRI-indianen in Alberta (westen van Canada) en de ^oord-West Territories. De informatieavond werd opgeluisterd door het Sint-Martinus- X>r van Moerzeke. lc ssionaris en professor ter Achiel Peelman werkt Canada als professor en ssionaris. Hij heeft filo- Ische en teologische stu- aanles gedaan in Ottawa en ïfare -aatsburg Hij is profes- jtma r aan de St.-Paulusuni- rsiteit in Ottawa (een uni- lnera ■siteit die door de paters ;nwe! ilaten werd gesticht). On- lidg ïgs werd hij benoemd tot lnera orzitter van de fakulteit :e ti eologie. Hij maakt ook 3-inst el uit van een groep mis- nanssen die de Indiaan bevolking helpt in hun agwfen, christelijke gemeen- hap. Zijn grootste bekom- irms in verband met de tholieke kerk in Canada naar de plaats van de üanen in de kerk. «De lianen^, zo zegde pater elman streven naar het angelie op hun eigen ma- binnen de kristelijke neenschap! samenwerking met an dere missionarissen orga- bisdommen van Canada. In niseert de Pater studieses- september 1983 werd hij sies voor het bevorderen door de katolieke bisschop van het lekenapostolaat on- pen van Canada ontvangen der de Indianen. Hij werkt in Ottawa om deze situatie ook geregeld mee aan de te bekijken. Samen met de vorming van jonge india- leiders van de Indianen zoe nen tot het priesterschap in ken zij naar mogelijke op- het Kisemanitocentrum in volging om het heldhaftig Grouard (Provincie Alber- werk van de vroegere mis- ta). Tijdens de kerst- en sionarissen voort te zetten, paasvakantie doet hij dienst als priester in afgele^ In september komt de paus gen missies in het noorden naar Canada. Daar zal hij van de provincie Saskatche- de Indiaanse dorpen bezoe- wan. ken. Duizenden Indianen zullen dan kamperen rond Opvolging hun dorpje en deelnemen De hiërarchie van de kato- aan een drie dagen en na- lieke kerk in Canada is be- chten lang Indiaans feest kommerd om de hoge leef- Midden dit groot feest zal tijd van de missionarissen de paus ontvangen worden, en het gebrek aan roepin- Dit bezoek zal wellicht nieu- gen onder de indiaanse be- we mogelij kheden schep- volking. Pater Peelman pen voor de vernieuwing heeft pas een studie vol- van het missiewerk bij de Hamme. Pater Achiel Peelman van de kongregatie der tooid over de situatie van de Indianen in Canada. Oblaten schreef rijn derde boek (vh) kerk en de missie onder de (bd) bevolking in de noordelijke 10 mei, niet alleen het begin van de vijandelijkheden van wereldoorlog II wordt herdacht, ook het plotseling overlijden aan zijn schrijftafel, van Louis- Paul Boon, voor de intimi gewoon «Boontje». Onder impuls van ere-voorzitter Bert Van Hoorick kon het Louis-Paul Bondgenootschap het 5 jaar geleden afsterven van deze schrijver, eens kandidaat voor de Nobelprijs, niet zo maar laten voorbijgaan. Hem werd dan ook verleden donderdag een passende hulde gebracht, zowel op het kerkhof waar hij rust op enkele passen van Adolf en Pieter Daens als in «de nieuwe Madeion», waar een «literair café» door het Genootschap werd georganiseerd jdens het voorbije week- id organiseerde de kato- ike muziekmaatschappij >oor Eendracht naar unst en Vermaak» uit imme (St.-Anna), een reedaagse van de fanfare, it zesverbondfestival op ndag 13 mei kende een orm sukses. Het tiroler- itijn, de avond voordien, ird een tegenvaller (inge- Ige de slechte weersom- ïdigheden). Al bij al wa de bestuursleden van de iziekmaatschappij tevre- n. iverbond muziekmaatschappijen Waasmunster, Elverse- Belsele. St.-Pauwels. De ingeen Hamme St -Anna een zesverbond. lamiddag vertrok- de zes muziekmaat- lappijen uit de vier hoe van Hamme-St -Anna naar gemeentelijk speelplein, waar een feest- tent stond opgesteld voor HE"-jKRlggJfpKy het geven van de kon- 1 certen .'vjgTL tritt aHk fc Er was een enorme belang- r.i L --- 3?' stelling! Elke maatschappij «B bracht een klein koncert van ongeveer 20 minuten. Een afgevaardigde van Fe- 1®,fflf BmI i HMr TOn' dekam Oost-Vlaanderen mBPSS WÊMdSÈm gaf een officieel karakter fltti aan het zesverbondfestival. jBT lür ^B§£Hfd|| Na afloop er door de jl aanwezige personaliteiten trofeeën uitgereikt aan de voorzitters van deze zes maatschappijen De dirigenten kregen allen een herinneringsmedaille Dit festival werd besloten met een gezellig samenzijn Hamme. Muziekfestival Zesverbond. De organizerende maatschappij «Door Eendracht in de geest van vriendschap naar kunst en Vermaakuit Sint-Anna (vh) en in het kader van weder- dienst en bijstand voor el- hH|'fgÊTWÊÊÊf' JÊÊËÊÈf' kaars problemen en finan- MËÊgBp ciële noden. <bd) 'C - Sint-Niklaas et ontmoetingsavond 11 mei jl. vond in het socio-kultureel Infra-Rood de derde in een reeks ontmoe- nden plaats opgezet door het C.S.C. - Sint- Bedoeling van deze avonden was niet om direkt het grote publiek te bereiken maar •der een kleine groep echt belangstellenden aan en uit te testen of er voldoende interesse zou zijn om met de aangesneden thema's iets te gaan doen in de nabije toekomst, opkomst was inderdaad weghaalt uit de elitaire be- heel groot, maar toch slotenheid en ze bevattelijk het een heel geani- maakt voor een veel bredere avond laag van het publiek. Groffy die de inlei- Daarna vertelde gastspre- verzorgde schetste ker Frans Wuytack over" het waarom van «en- zijn persoonlijke motivatie en «poëzie» en die hem aanzet tot schrij- uit8traling ervan haar ven en hoe hij dit engage- ruimer publiek. Be- ment ervaart. Frans is zelf in dit soort poëzie voor honderden mensen immers niet de literaire een begrip geworden van maar de nooit aflatende «betrokken geladenheid, de heid». een eerlijke diepe be de herkenbaar- trokkenheid met het lot van en de verstaanbaar- de «kleine man», van de on- van deze poëzie die ze derdrukte, of het nu hier bij Heel wat simpatisanten, tot zelfs uit de Sinjorenstad, waren opgekomen om de huideplechtigheid bij te wo nen. Ook SP-voorzitter Ka- rel Van Miert, gemeen schapsminister Mare Galle, hoger ambtenaar Walter De Broek en raadsleden Pa trick De Smet en Roger D'Hondt. «Niet om zijn nagedachte nis levendig te houden staan we hier», zegde Bert Van Hoorick op de druk bijgewoonde plachtigheid die eerder in een rouwend herfstweer verliep, «daar toe volstaan zijn werken immers ruimschoots» Al raken mensen zelf dra in de vergeethoek. Vergeten is men Boontje echter niet in bibliotheken en boekhan dels, in de meeste althans, waar de uitstalramen aan hem worden gewijd. Even min bij onze noorderburen waar in Amsterdam een analoog gebeuren als te Aalst gelijktijdig plaats heeft. Spreker dankte het vorig stadsbestuur om de bevoorrechte plaats die Boon op het kerkhof kreeg en het huidige om de ver leende faciliteiten doch be treurt dat het stadsbestuur naar het kerkhof geen afge vaardigde stuurde. Afge vaardigde die dan in de per soon van kuituurschepen Chris Lievens-Borms er wel was op de huidezitting in «de nieuwe Madeion». Bert Van Hoorick ziet in deze plechtigheid ook een stil protest, omwille van het niet realiseren van het Boon-Monument dat aan de stad «niets mocht kosten». Of door anderen als «nog te vroeg» werd weggewuifd. Of omdat het om een beeld ging van Jan de Lichte, een nochtans universele getui genis tegen foltering en strijd, tegen machtswellus- tigen en verdrukkers. «Is Boon misschien te groot voor Aalst» vraagt spreker zich af en moest het zo ver komen dat Antwerpen het projekt 60% staats toelage inkluis. Aalst afsnoept met het effekt van een kaak slag. Het monument moet alleszins niet in het Middel- heimpark komen, zegt Van Hoorick Het Boongenoot schap zal ijveren opdat het ergens anders in de stad Antwerpen op een valabele plaats zou neergezet wor den. Boon vereeuwigd in brons. Staat Dirk Martens bij het oud schepenhuis en kijkt Daens naar de volkrij ke Varkensmarktwijk, van in Antwerpen kan Boon naar Aalst staren. Boon die nochtans Aalst bekend maakte, o.m. via vertalin gen als «The Chapel Road» Aalst heeft alleszins de plicht een monument voor zijn stadsgenoot op te rich ten ook al relativeert Boon zelf vaak de dingen en maakte hij van «schop de mensen een geweten» «Wat heeft het allemaal nog voor zin?»... Van Hoorick stelt alleszins dat het Genoot schap wil blijven ijveren tot Boon erkend wordt, ook in de eigen stad. «Aalst blijft duidelijk voor Louis een boontje bewaren». Voorzitter van het Genoot schap W.M. Roggeman me moreert het overlijden van Louis bij het schrijven van «De Kasteelheertjes», een groots epos over een Aal- sterse familie die de waan zin zo ver dreef niet te hu wen om het patrimonium onverdeeld te kunnen bewaren In het werk van Louis-Paul Boon ziet spreker én de de vrucht van Boon's fantasie. Registreren van alleen reele dingen leidt immers tot mislukking. Boon weet het echter zo te bakken dat dit mengsel wordt ervaren als een levensecht gebeu ren. Hij schreef steeds voor echte mensen waarbij hij de kant koos van de kanslo zen. In het werk van Boon moeten we geen hoge litera tuur zoeken. Wel een vala bele inhoud, een bood schap. Vaak een protest Toch werd juist door deze manier van doen Boon een ware stijl vernieuwer. Boon ziet Aalst gaarne en als hij in «Vergeten Straat» Brus selse mensen beschrijft zijn het uiteindelijk nog Aalste- naars Maar die liefde was vaak niet wederkerig Was Boon klaarblijkelijk te groot voor een provincie stad, toch raakte hij ge kend tot in de States Een beeld in Velzeke zou er een geweest zijn voor Jan de Lichte. Een in Middel- heim voor Roel D'Haese Een reëel beeld dat blijft zouden wel zijn verzamelde werken worden, weten schappelijk behandeld en groot opgezet. Na amper één kontaktvergadering werd het projekt echter reeds opgegeven. Toch ko men zijn verzamelde wer ken al is het dan in een gewone uitgave, in dundruk Nadat Bert Van Hoorick. kleinzoon David en een da me die een kruisje sloeg bloemen hadden neerge legd werd overgeschakeld naar «de nieuwe Madeion» die voor de gelegenheid bomvol liep. Bij een grasduinen m het werk van Boon door Roland Van Opbroeke, een brief en knipoogje van de kleine Ina Bal naar «Mijnheer Boon», de zang van Carmen en Luis, Chileense vluchtelin gen die jaren gekerkerd werden en een collage van PACT paste, naar Boon's re cept, een ferme snede «kop». Eigengemaakte want «uw kop moet ge zelf maken», stelde Louis-Paul Boon. Boon, de seismograaf van zijn tijd, de man die bij de drie dimensies de harteslag als vierde voegt en wiens werk een vibrerend monu ment zal blijven. Boon. de man van de vaak grauwe realiteit, wars van fioritu- ren wat Richard Minne «Hebt ge uw buik vol van uw estheten. Lees Boontje, en laat het me weten!». Louis-Paul Boon herdacht in Brakke Grond in Amsterdam Hamme. Muziekfestival Zesverbond. De majoretten tijdens hun optreden (vh) ons is of in Baskenland, Chili of de «barios» van Venezuela. Leden van het poëzietheater Vlakaf uit Sint-Niklaas il lustreerden dan het thema van de avond met een rea ding van poëzie van o.a. zwarte Zuidafrikaanse dichters, Zwarte en In- diaanse poëzie uit de USA - arbeiderspoëzie en teksten van Frieda Groffy en Frans Wuytack zelf. Al met al dus een vruchtba re avond die navolging ver dient. Op donderdag 10 mei was het precies vijf jaar geleden dat Louis-Paul Boon over leed. De grote Vlaamse au teur werd aan zijn schrijf tafel door een hartaanval getroffen. Het Vlaams Kultureel Cen trum «De Brakke Grond» in Amsterdam heeft Boon her dacht op^een passende wij ze. Naast zijn grote romans als «De Kapellekensbaan», «Zomer te Ter-Muren» schreef Boon ook de ro mans «De Bende van Jan de Lichte» en «De zoon van Jan de Lichte». Deze roversro man was voor Boontje het symbool van het verzet van de kleine man tegen de machtsbekleders en tegen de onmogelijkheid van het bestaan voor diegenen die op de wereld komen en niets hebben en ook niets te verwachten hebben. Op het plein voor het Vlaams Kul tureel Centrum werd op donderdag 10 mei om 19.00 u. de cantate «Jan de Lich te» op tekst van Hugo Claus en muziek van Rudy De Sutter uitgevoerd, met twee polyfonische synthesizers elektrische piano, elektro nische en elektrische per- kussie-instrumenten en verschillende stemmen: dit allemaal door de komponis- ten zelf. Vooraf werd er een herden kingsrede uitgesproken door G.J. Van Bork. docent aan de Universiteit van Am sterdam en ondervoorzitter van het Louis-Paul Boon Genootschap. engageerde poëzie in Sint-Niklaas Theater Vlakaf met Hugo Zwin Dirk l.uyckx en Frieda Groffy. en. Ann De Belevr. Rosanne Cecilia Timmermans be treurt niet in Zele te kun nen zijn op de vertelling van «De zeer schone uren van Juffrouw Symforosa begijntjen», op vrijdag 18 mei te 20 uur in de raads zaal van het gemeentehuis. Dit prachtige verhaal van Felix Timmermans wordt verteld door Chris Van den Durpel (geboren in Loke ren). Chris volgde diktie en voordracht aan de Stedelij ke Muziekakademie in Lo- keren'en op 16-jarige leef tijd trok hij naar het Ko ninklijk Muziekkonserva- torium waar hij les volgde bij Tine Ruysschaert. In 1980 behaalde hij de eerste prijs woordkunst. In dat zelfde jaar was hij verbon den aan het musicaltheater Arena te Gent Van daaruit aanvaardde hij het aanbod om free-lance te werken bij de BRT als sonarisator Ondertussen begon hij les te geven aan de Stedelijke Muziekakademie. afdeling Zele, en voerde Marc Van Cauteren naar zijn rege ringsmedaille (met de hoogste onderscheiding). Van begin dit jaar neemt hij op zaterdagmorgen de pre sentatie op zich van het BRT 2 Sportmagazine Buitenspel. Vorige maand slaagde Chris in het overgangsexa men 'Hoger Diploma Woordkunst" te Gent (de hoogste beroepskwalifi- katie). Felix Timmermans op zijn beurt heeft in de literatuur een aparte plaats om zijn dichterlijke kijk, die hem de buitenwereld deed waar nemen alsof hij de dingen voor het eerst zag. Hij was een taalkunstenaar die een volkse taal kleurde met frisse en spontane beelden en vergelijkingen die ge moedelijk en smakelijk kon vertellen en die vooral een meester was in het schep pen van een poëtische sfeer Zo ook met «De zeer schone uren van Juffrouw Symfo rosa begijntje», het tedere verhaal van het begijntje dat verliefd wordt op de tuinier Martienus Wan neer ze verneemt dat hij broeder wil worden, is zij diep teleurgesteld. (beno) Zaterdag 26 en zondag 27 mei musiceert Sint-Niklaas in de stadsfeestzalen. Aan deze manifestatie, door de lerarenvereniging van de muziekakademie van Sint- Niklaas georganizeerd, werken mee: zes harmonies en fanfares één koperbla zersensemble, vijf koren en twee vokale ensembles, het akademie-orkest drie jazzensembles en het jazzballet Clapaja. Het programma ziet er als volgt uit. Zaterdag 26 mei Hu.: akademie-orkest onder leiding van Paul Van Egghen 12u. Prijsuitreiking affichewedstrijd; 14u.: koor De Wase Lijsters onder leiding van zuster Rita 14u30: muziekkapel Chiro-Wij (Sinaai) onder leiding van Michel De Clercq 15u.; vokaal ensemble Jochems onder leiding van Jos Verhaert 15.30 u.: Capella Uasiae onder leiding van Johan Pieters. 16u; harmonie Excelsior onder leiding van Paul Heyndrickx: 17u: gemengd koor Canteclaer onder leiding van Johan De Meester: 17.30 u.: The Marshland City Band onder leiding van Alex Brokken 19u: Clapaja-jazzballet onder leiding van Claire Panier Zondag 27 mei 10U30: koperblazersensemble onder leiding van Flor Vandenhauwe: 1 lu: Wase Jeugdband Excelsior onder leiding van Paul Heyndrickx 13.30 u.: Bluebirds Bigband onder leiding van Walter Vercruvssen: 14u30: harmonie De Toekomst onder leiding van Guido Goethals 15u30: koor Mariakantorij onder leiding van Kris Soetens 16u: Swing High onder leiding van Marc Van Garsse; 17u: gemengd Sint-Theresiakoor onder leiding van Kris Soetens: Sipt®-Cecüia (Belsele) onder leiding van Petrus De Vleeschouwer: 18U30: Fiori Musicah onder leiding van Jo Van Eet velde: 19u. harmonie De Kunstvrienden onder leiding van Peter Snellinckx 20u: prijsuitreiking wedstrijd Vrije Technieken K.L.

De Voorpost | 1984 | | pagina 21