Dertig laar Roeland te Lokeren kunstschilder Frans Pincé overleden Heemkundige Kring «Het Land van Beveren» organiseert tentoonstelling De Wilhelmieten en hun klooster te Beveren Kunstveiling en tentoonstelling in Galerij De Vuyst Sint-Niklase Kroegentocht langs de «Chapel Road» Fototentoonstelling «Het Landschap» 3.5.1984 - De Voorpost Kunst kijken in i Gemeentemuseum van Temse. Spiru inviteerde kunstenaars Marcel Ysewijn. Martin Rnmbuut. Albert Colpaert en Then Van Hecke. Schepen ITe Ryck behoedt ze Idtvl Op 72-jarige leeftijd overleed in Sint-Niklaas kunst schilder Frans Pincé Via privélessen bij de Nederlandse kunstschilder Louis Roessingh (kompositie en portret) had hij het vak geleerd. In 1956 stelde hij voor het eerst ten toon. Aan de kunstakademie in Antwerpen was Pincé leerling van Antoon Marstboom en in de beeldhouwklas bij Van Esbroeck. Hij werd laureaat figuurschilderen en grafiek aan het hoger instituut in Antwerpen. Frans Pincé. lid van de Wase Kunstkring, ontpopte zich tot een gedegen schilder van landschappen en stillevens die hij in een sobere stijl gestalte gaf Ook als kineast had Pincé enige faam verworvenhij was overigens lid van de VTB-VAB-filmgroep Antwer pen. De Sint-Niklazenaar. die aan de Guido Gezelle- laan woonde, was verder lid van de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas. de volksuniversiteit Pedro de Gante en het Vlaams Instituut voor Ameri kanistiek. (wv) Hamine. Er was vee! belangstelling Volkshuis (vit) voor tIe opening van tie tentoonstelling in Op zaterdag 26 mei heeft in van de werken begint op is van talrijke afbeeldingen de Galerij De Vuyst te Loke- donderdag 17 mei en duurt en schattingsprijzen ren de 43* veiling plaats tot donderdag 24 mei, tel- De experts zijn dagelijks van Oude en Moderne kens van 10 tot 12 uur en ter beschikking van 10 tot Kunst, gouaches, akwarel- van 14 tot 20 uur. Zoals 12 uur en van 14 tot 19 len, tekeningen en grafiek altijd op dinsdag gesloten, uur Ook hiervoor is het De veiling begint om 14.30 Bij elke veiling verschijnt dinsdags gesloten, u. En de tentoonstelling een katalogus die voorzien (jvl) Dendermonde. Toen stond het standbeeld van Franz Courlens nog aan de oude brug. Nu krijgt het een plaats aan de Geldroplaan (v) Frans Courtens krijgt opnieuw zijn standbeeld te Dendermonde Op zondag 27 mei om 10.00 u. vangt de plechtigheid aan die door Lions Club Dendermonde wordt opge zet met als hoogtepunt de heroprichting van het standbeeld van baron Franz Courtens. Om 10.00 uur heeft in de aula van het stadhuis een akademi- sche zitting plaats waarop het woord zal worden gevoerd door de heer Sylvain De Lentdecker. voor zitter van Lions Club Dendermonde. de heer Jean- Pierre De Bruyn, doctor in de kunstgeschiedenis, en auteur van een monografie over Courtens en burge meester Cool van Dendermonde. Deze plechtigheid zal muzikaal worden opgeluisterd door Franz Doorns. Nadien heeft er op het stadhuis een receptie plaats waarna om 12.00 u. het standbeeld officieel wordt ingehuldigd. Het beeld zal een plaats krijgen aan de Geldroplaan te Dendermonde en burgemees ter Cool zal het beeld onthullen. Tijdens dit weekend opent op het kasteel Cortewalle te Beveren de unieke tentoonstelling «De Wilhelmieten en hun klooster te Beveren». Deze organisatie van de heem kundige kring «Het Land van Beveren» is er één van het niveau der tematentoonstellingen die voorheen door deze vereniging werden ingericht. Aanleiding tot het huidig initiatief was de 200e verjaar dag (14.4.1784) van de opheffing van de Beverse Wilhel- mietenpriorij ingevolge het dekreet van 17 maart 1783 van keizer Jozef n. Zowat 150 Contemplatieve kloosters werden in die jaren afgeschaft omdat ze door de «verlichte despoot» als overbodig en nutteloos werden aangezien. nieuw in de belangstelling te brengen enigszins uitge breid Met dien verstande dat de priorij uiteraard wel het leeuwenaandeel van de meer dan honderd geëxpo seerde nummers voor haar rekening neemt, maar dat toch ook aandacht wordt geschonken aan de Wilhel- mietenorde zelf en aan haar stichtingen in de Neder landen Met deze verruiming van het tema werd bewust ge mikt op een bredere dan lokale belangstelling. Oude dokumenten en reli gieuze voorwerpen die nog afkomstig zijn van de Be verse priorij zelf, aange vuld met fotografisch en ikonografisch materiaal, zullen een treffend beeld scheppen van de aanwezig heid van de Wilhelmieten gedurende meer dan drie eeuwen te Beveren, gedu rende meer dan vijf eeuwen zelfs in de Nederlanden. Blikvanger in deze tentoon stelling is een prachtige maquette van 2,40 x 1.20 m, die speciaal voor deze gelegenheid werd gemaakt door een tewerkgestelde in de BTK dat in samenwer king met het gemeentebe stuur van Beveren werd op gezet. Christl Van den Brouck vervaardigde deze maquette aan de hand van het bewaard gebleven grondplan van het kom- pleks en van drie gewassen tekeningen van de Ant werpse stadsgezichtsschil der Hendrik De Cort (1742- 1810). Voor de geïnteresseerden vermelden wij dat een ver zorgde kataloog (slechts 80 F) deze tentoonstelling be geleidt. Hij werd opgesteld door Walter Meuris. be stuurslid van «Het Land van Beveren», een specialist op het gebied van religieuze kunst, tevens voorzitter van de werkgroep die deze tentoonstelling gestalte gaf. De tentoonstelling is toe gankelijk vanaf zaterdag 19 mei tot en met zondag 3 juni. alle dagen van 14 u. tot 17.30 u. in het mooie - kasteel «Cortewalle» te Beveren. Een ander initiatief in dit «Wilhelmietenjaar» is de uitgave van een boek, waar van wij hoger reeds gewag maakten. De vroegere de ken van Beveren, thans di- rekteur van de Kongregatie van de Zusters O.L. Vrouw Presentatie te Beveren. e h. Richard Weemaes. auteur van reeds eerder versche nen monografieën «De Sint- Martir.uskerk in het Land van Beveren» (1979) en «Melsele onder de schuts van O.L. Vrouw» (1981), heeft voor «De Wilhelmie ten te Beveren 1461-1784» eens te meer een boeiend handschrift afgeleverd. De resultaten van zijn opzoe kingen in vele oude doku menten over de stichting en de bewogen geschiedenis van het Beverse Wilhelmie- tenklooster, werden met ra ke zeggingskracht en met gevoel voor symboliek in een beeldrijke taal gegoten. Dit geïllustreerde werk van circa 250 bladzijden koi rond augustus op markt Geïnteresseerd! kunnen het voor 27 mei ai speciale voorintekening voorwaarden bestellen bovendien zullen hun n men in het boek wordi opgenomen De voorin) kenprijs bedraagt 525 (daarna 635 fr.) voor de g woon gebonden uitgave: is ook een uitgave met vo linnenband. goudstemp en stofwikkel gepland, hiervoor is de voonnteke prijs 700 fr (na 27 mei 8 fr Men kan storten op keningnummer 4 3066471-25 van Uitgever Drukkerij Herman Cools 2750 Beveren, met verrae ding van naam. voornaai en volledig adres. In het driemaandelijks tijdschrift «De Klepperman» van de Volkskunstgroep Roeland lezen we onder meer het volgende: «Dat Volkskunstgroep Roeland 30 jaar bestaat is geen wereldnieuws en zal wellicht niet de frontpagina halen in de krant, doch de interesse die getoond werd door een schare leden, oud-leden, sympatisanten en volksdansliefhebbers om de 30-jarige geschiedenis op schrift te zetten heeft er ons toe aangezet om te gaan grasduinen in het verleden van de groep». En dat grasduinen heeft vruchten opgeleverd. Enke le weken geleden kon er al in deze krant een geschie denis verschijnen van de Volkskunstgroep Roeland. Een geschiedenis met hoog ten en laagten, met voor- en tegenspoed.. maar Roe land bestaat nog steeds! En zoals de groep er nu voorstaat, ziet het er naar uit dat hij ook de gouden medaille van vijftig jaar zal behalen! Dat die dertig ja ren moesten ggvierd wor den. is vanzelfsprekend Dat gebeurde dan ook in de grote feestzaal van het kul- tureel centrum op zater dagavond 12 mei En bij al die feestvreugde vinden we het toch spijtig dat er ook een pessimistische noot moet doorklinken. Gewoon lijk zit er veel grote waar heid verborgen in de oude Vlaamse spreekwoorden. Zo luidt er bij ons. in Loke ren, zo'n spreekwoord «Voor niets, steendood!». Welnu dit spreekwoord is die avond in gebreke geble ven De zaal. die meer dan 400 mensen kan bevatten, zat niet eens halfvol (en dat niettegenstaande de inkom gratis was!) Dat hadden de organisatoren, noch de uit voerders verdiend. Want wat ze ons gedurende drie uren gebracht hebben, was meer dan de moeite waard! De organisatoren hebben getracht (en ze zijn er ook in geslaagd) om al hun le den, grote en kleine te doen optreden in verschillende nummertjes Twee emmer tjes water halen. «Kolom» (een volksdansje uit de Kempen), er was ook een dans met volksspel rond de met linten versierde mei boom... Wij kunnen ze echt niet al lemaal opnoemen, al die verschillende nummertjes! Na de pauze werd nog wat anders gebracht: onder lei ding van Luc Verstraeten werden de vendels weer fier de hoogte ingezwaaid. met een Dubbele Brechtse Ven delreeks De kindergroep koos voor het volgende op treden een dansje met de sprookjesachtige titel «Sneeuwwitje». Volgden nog een Franse Polka, een dans van WA. Mozart «Tansier Driespan» en een «Klepperwals» Waarna on ze vendeliers nog eei kwamen met een prachti staaltje van Akrobatisch Vendelkunst». Een dans di we zeker niet mogen verge ten is De Zwaarddans En. om te eindigen, het wa: toch niet fout om op dat 30 jarig bestaan van Volk» kunstgroep Roeland een beetje show te tonen eigen materiaal. Maanden van zoeken, mu ziekschrijven. uniforme maken en oefenen ginge aan de laatste dansen voor af. Roeland bracht dan ook in première. «Muzikanten speel ten dans»! Na deze voorstelling kwaï de voorzitter op het podiul om nog enkele verdienste lijke leden te huldigen. Zi kreeg Willem De Bruyn ee: welverdiend ereplaket aan geboden. En alle leden va: de groep Roeland werden de bloemetjes gezet. Volkskunstgroep Roeland proficiat en tot over 20 jaar J.V.I De Dreef van Affligem naar Aalsl evolueer! geleidelijk naar een moderne «Chapel Road». de alternatieve Kapel- lekensbaan «Kapellekenv in de zin dan van drankgele- genheden en die zijn er in de Aalstersc en Affligemdreef meer dan voldoende. De vroegere rustieke dreef wordt inderdaad geleidelijk een geschikte gelegenheid tot hel organiseren van een «kroegentocht». Vertrekkend van aan de kapel van de abdij Affligem zelf komt men een voor een aan drankgclegenhcden als «De Oude Snas». het «Hof ter Kluizen», de har van «Aerokluhj Aalst» en die van «Tcnnisklub De Snas» om dan nog niet te spreken van die welke wellicht eerlang komt in de hondendresscur bij de tcnnisklub. Een echte kapel vindt U er ook nog wel. die van de abdij «Maria Mediatrix» en om de reeks kompleet te maken is er nog een boomkapel-: let je en een veldkapcl. LH Nog tot 27 mei kan u in t Hof te Puttens te Lede (Wi- chelsestraat 20-22) terecht voor een tentoonstelling van werken van Jozef Van Ruyssevelt en Frans Guis- son. De tentoonstelling is vrij toegankelijk elke vrij dag van 19.00 tot 21.00 u. en op zaterdag, zondag, maandag en de feestdagen van 14.00 tot 20.00 u Op andere dagen op afspraak (053/70.13.30). Jozef Van Ruyssevelt stu deerde aan de akademie van Antwerpen en toen reeds bleek hij werk van een uit zonderlijk gehalte te pre senteren Thans is hij le raar aan dezelfde akade mie. Hij brengt zowel etsen, gouaches, pastels, oliever ven, akwarellen als teke ningen en vele onderwer pen houden zijn aandacht gaande: landschappen, stil levens interieurs Frans Guisson is een beeldhouwer die zich het best uitleeft in hout. Het tema dat hij be handelt is de mens. zichzelf of in verhouding tot de an der. De dichter Mare Col paert heeft bij het werk van Guisson een dichtbundel geschreven met een inlei ding van Anton van Wilde- rode «Woorden uit hout ge sneden» Beveren. Puilenslagersfeesten. Volksdansgroep Lange Stien met meigraaf en Parochie Iv Tentoonstelling in 't Hof te Puttens te Lede te ten im Ge pu eti tot Dit frai om ver ach Va: ha; brc ter be< we De me Het landschap te kijk in Sint-Niklaas. Grote belangstelling bij de opening i fotografietentoonstelling loopt nog tot 30 mei dw Door finaliteit van de akademie Sint-Niklaas Vrijdag 11 mei opende in de Bank Brussel Lambert een fototentoonstelling. Mare Buts, Mare De Bruyn, Wouter De Jonghe, Peter Kool. Johan Steel. Frans Andries. Fernand Everaert, Mare Raes, Frans Seghers en Fons Van de Maele uit het finaliteitsatelier van de akademie van Sint-Niklaas tonen landschapsfoto's, gemaakt onder leiding van Walter De Mulder. Studenten van de stedelijke akademie voor schone kun sten van Sint-Niklaas gin gen een jaar op zoek naar landschappen Rond de vijf tig resultaten van deze speurtocht hangen nu te kijk. Sommige foto's eerder grafisch of zuiver objektief, soms korrelloos en haar scherp, andere experimen teel door het gebruik van kunstlicht. De landschappen die je te zien krijgt zijn die waaraan je misschien wel dagelijks voorbijgaat, zonder ze te zien. De klas van Walter De Mulder zag ze wel Je gaat je terecht afvragen hoe het komt dat jijzelf die mooie situaties zo zelden op merkt. Het ongewild uit lokken van deze situatie is zeker al een pluspunt voor de tentoonstelling. Schepen van kuituur Daan Anthuenis die na de lyri sche begeleiding van de fo to's door Raf De Smet de expositie opende, merkte op dat het getoonde werk dui delijk illustreert hoe je met een Land van Waas en een klas van Walter De Mulder een expositie kan maken die méér toont dan die we reld omvat. Naast deze 'vertrouwde' omgevingen, merken we 'verre' landschappen op. Zichten waar we niet zo aan gewend zijn maar die toch niet als 'afstandelijk' over komen: ze zijn gemaakt met dezelfde taal als de gekende beelden. Tot 30 mei in de Bank Brus sel Lambert. O.L. Vrouw- plein 28 in Sint-Niklaas. Maandag tot donderdag van 9 tot 16.15 u.. vrijdag van 9 tot 18.30 u. Niet open op zater- en zondagen. K.L. Het klooster van de Wilhel mieten te Beveren was drie eeuwen eerder, nl. in 1461 gesticht: een vijftal monni ken. uit het klooster van Aalst afkomstig, waren de eerste Wilhelmieten te Be veren. Zij namen er het gasthuis over dat 16 jaar voordien (1445) door de erf genamen van Judocus Vydt (opdrachtgever van «Het Lam Gods») en zijn echtge note Isabella Borluut Dat achteraf in het Wilhel- mietenklooster de deur openbleef voor zogenaamde «proveniers», nl gasten die een levenslang onderhoud genoten, lag in de lijn van de intenties van de stichters van het voormalige hospi taal. De geschiedenis van de Wil- helmietenpriorij van Beve ren wordt gekenmerkt door hoogtepunten van intens geestelijk leven, afgewis seld met periodes van verval. Krijgen mmder fraaie we derwaardigheden in de ge schiedschrijving evenals in de nieuwsberichtgeving vaak ruime aandacht, toch kunnen wij onmogelijk achteloos voorbijgaan aan het goede en aan de invloed op godsdienstig gebied en op het socio-kulturele leven in Beveren en de omliggen de dorpen, die de aanwezig heid van de Wilhelmieten gedurende ruim drie eeu wen gehad heeft. In de tentoonstelling van de heemkundige kring, die tot en met zondag 3 juni alle dagen toegankelijk is van 14 u. tot 17.30 u., werd de opzet om het Wilhelmie- tenklooster van Beveren op- -gravin op de Nietn

De Voorpost | 1984 | | pagina 22