Nieuws van Reynaertkring' Sublieme «Kleine Johannes» bij St.-Vincentius Gijzegem Daknam Kloeke Wase en Sinaaise Cecilianen Buggenhoutse gemeenteschool zet totaalspektakel op Muziekmaatschappijen van Erpe-Mere koncerteren De Voorpost - 18.5.1984 - 23 Reynaertkring Daknam (Lokeren) is, zoals vorige jaren, gelukkig en fier te kunnen uitnodigen op één of meerdere van haar lente-aktiviteiten: Op de tonen van de reizende beiaard dansen Boerke Naas en zijn gezellen samen met de Meye- vierders de meiavond in. Verder zijn trappisten kaas de jaarlijkse ingrediënten van het volksfeest «Rey- naert viert Meye» op zaterdag 19 mei. Tweede Sinksen is de traditionele hoogdag voor Reynaertkring met zijn alomvermaarde kunst- en ambachtenmarkt. De traditionele ingrediënten, ou de ambachten en kunstenaars allerhande, worden dit jaar aangevuld met een teken-ateljee voor jong en oud en een wereldrekordpoging «Geldtapijt leg gen» door KSJ-Lokeren Dus allen naar Daknam op maandag 11 juni van 10 u. tot uur Tentoonstellingen In de parochiezaal stellen tentoon: Leen de Backer en Charles Scheire met schilderwerken, Ghislaine Rutkens en Mieke De Blieck met keramiek. Opening op zaterdag 2 juni en verder zondagen 3 en 10 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 22 uur, zaterdag 9 juni van 18 tot 22 uur en maandag 11 juni (kunstmarkt) van 10 tot 22 uur. De opening heeft plaats om 20 uur. In de oude gemeenteschool stelt de hobbyklub van de 3e leeftijd haar werken tentoon (met demonstratie) Open op 3. 4, 6, 10 juni van 14 tot 19 uur, en op 11 juni van 10 tot 21 uur. De lentekoncerten vormen het vierde luik van onze lenteruiker. Zij hebben telkens plaats in de kerk (om 20.30 uur) 12 mei: Sint-Gregoriuskoor uit Sint-Martens-Latem (was vroeger reeds aangekondigd). 9 juni: Dorothy De Rooy (orgel) en het Eindhovens kamerkoor onder leiding van Andries Clement. 16 juni: Jenny Van Eetvelde-Stoop (orgel) met Fiori Musicali uit Sint-Niklaas, onder leiding van Jo Van Eetvelde. J.V.L. Muziek De uitdaging waarvoor het St.-Vincentiusinstituut k0J Gijzegem zich met de kreatie van de toneelbewer king van Frederik Van Eeden's «Kleine Johannes» erde geplaatst zag groeide, via samenwerking van de le schoolgemeenschap die duidelijk achter het un8f projekt stond, uit tot een schot in de roos. Een werkelijk sublieme prestatie waarbij we voor één maal niet «werkten» maar gewoon «genoten». Sa men dan met de zowat 2500 toeschouwers die de drie vertoningen meemaakten. le e ve Een poëtisch stuk, :l V( sprookje van kinderen voor volwassenen, een nauwe lijks gefungeerde autobio- ek grafie van Frederik Van Ee- gi den die dit simbolisch noch moeite werden ge spaard en het geheel opge vrolijkt door koreo- grafische intermezzi op ni veau waarbij de kabouters, de allerkleinsten, het eerste haal schreef in de metro- opendoekje kregen. Regis- pool Amsterdam hunke- Leo Janssens die het rend naar zijn jeugd in de stuk voor toneel bewerkte. duinstreek bij Haarlem. Een zowat een eeuw oud verhaal dat echter eigen- moeilijke opgave want niet alles is daarbij haal baar waardoor hij dan ook tijds blijft en, alhoewel door een verteller inschakelde, kinderen gebracht, vooral kan terugblikken op een bij volwassenen tot volle prestatie van formaat. Niet recht komt. Een verhaal uit de tijd van toen nu gebracht de eerste keer uiteraard. Als danser en koreograaf met alle mogelijke moderne bij Kunstgroep Fro. als ko- apparatuur. Een driedelig reograaf voor de IJzerbede- podium waarbij via een ak- kurate verlichtingstech niek beurtelings dat gedeel- vaart. als regisseur van verschillende toneelwerken en massaspelen her en der zich afspeelt Een gegoo chel met kleurensimfo- nieën en een te. het huis. de duinen of had hij reeds lang zijn spo1 het bos. wordt geaksen- ren verdiend. Wat hij te Gij- tueerd waar de^ handeling zegem presteerde, en vooral liet presteren, is een pluim te meer aan zijn reeds zo getooide hoed. muziek, deels live en "deels Dat het stuk zonder enige op band Met gebruik ma- onderbreking in één ruk ken van een verkapte-back- werd gebracht zorgde voor techniek wat de verstaan- een büjvende sfeer die door baarheid tot achteraan in een pauze toch wel zou ge- de lange zaal duidelijk ten broken geweest zijn En dat goede kwam en geenszins meisjes ook mannenrollen stoorde. Een aanwenden speelden, zelfs de dood, n een prachtige kostume- stoorde allerminst Het ge ring waarbij inderdaad tijd mak dat ze hadden de tekst niet meer moeten te debite ren gaf hen trouwens alle mogelijkheid intens te spe len, zich te vereenzelvigen met hun personage. In de ontmoeting van Jo hannes met Windekind komt men in kontakt zowel met de jeugdliefdes als met de religieuze onzekerheden van de jonge Frederik Van Eeden. Het kontakt met de grijze kabouter Wistik, in- karnatie van weetgierig heid en rationale zin, loopt uit op het verdwijnen van elf Windekind en op de in- wpêrimentèie! detotTufeï 'sDe Klei"e Johannes le Gijzegem. Een kleurrijke show bracht hel publiek herleidende wetenschap blroer,nS <Per) van Wistik, Pluizer en Cij fer Zwaarste beproeving dan bij het sterfbed van de vader van Johannes als Pluizer sektie wil plegen op diens lichaam. Iets waarte gen Johannes zich harts grondig verzet. Bij het vra gen aan de dood hem mee te nemen zinspeelt Van Eeden duidelijk op een taak onder de mensen. Zelfs Winde kind kan nu geen leiding meer geven en aan hét strand staande ziet Johan nes de Kristus-figuur over het water schrijden, verwij zend naar de stad, waar de mensheid is met haar weedom». Een prestatie zoals St.-Vin- centius er om de drie jaar een aflevert en waarbij geen moeite wordt gespaard. Toch graag een biezonder eresaluut aan regisseur Janssens. aan Peggy Schol- laert als Johannes en aan de direkties, Erik De Schrij ver en Zuster Machtelt. LH Aalst. De Kleine Johannes te Gijzegem. Via projeklie werd de sfeer uil het boek overgebracht (per) Sta eens even stil De leerlingen van de Gemeentelijke Jongensschool te Buggenhout gaan, begeleid door hun leerkrach ten, weldra de toneeltoer op. Op zondag 30 mei a.s. immers bieden zij, in de polyvalente zaal van de Gemeentelijke Sporthal, aan het Buggenhoutse publiek een totaalspektakel aan. «Sta eens even stil» heet de produktie. Totaalspektakel krachten team, dat zich Dit spektakel, dat toneel- «Rommeldedom» noemt, fragmenten, zang en dans samen met de leerlingen wad omvat, is gebaseerd op een voorbereid. De zang- dans- verhalenbundel van de en akteermikrobe heeft schrijfster Ann Kesseler- trouwens flink wat leerlin- Van der Klauw. De ver- gen te pakken gekregen, haaltjes uit deze bundel want zowat de helft van de werden omgewerkt tot schoolbevolking treedt op brokjes toneel, de gedich- de planken. Het geheel ten kregen een visuele uit- streeft een poëtische sfeer- beelding en op de liedjes schepping na, met een apo- Dor werden danspasjes gezet. theose naar het einde toe. Deze diverse expressievor- In een eerste deel «Eigen men worden door een leer- haard is goud waard» ko men de laagste klassen aan bod en wordt de nadruk ge legd op het aanvaarden van de eigen leefwereld. «Jij en ik, wij allen hebben onze eigen aard, allen zijn we de moeite waard», vormt zo wat het leitmotief ervan. De diverse nummers waaruit elke deel is samengesteld, worden via muziekfrag menten en lichtëffekten, tot een sluitend geheel ver werkt. In een tweede deel - daarin komen de hoogste klassen aan bod - wordt de kon- frontatie van het kind met de oorlogsgruwel geëvo ceerd. Via poëzie, toneel fragmenten. spreektoren en een vredesdans. wordt een beeld geschetst van hoe kinderen ooit een oorlog er en wordt getoond hoe de kinderen van van daag over een mogelijk oor logsgebeuren denken. Tijdens de apotheose voe ren de leerlingen een vre desdans uit. die eindigt met een openbloeiende bloem. Nadien mogen de ouders in de zaal van hun spruiten een zoen. en een bloempje in ontvangst nemen. Rommeldedom «Sta eens even stil», want zo luidt de titel van de produk tie, werd voorbereid door Antoine De Raes, Danny Pannecouck. Johan Pee ter s, Luc Vermeir, Pol Ver- est, Xavier Delcourt, Hilde Van der Hasselt, Michael Van Mulders. Pol Maes. Raf Lambrechts, en Kris Lem- mens. Marleen De Raes ont wierp het dekor, Mare Til- ley stelde een knappe dia reeks samen en voor de lichteffekten zorgen Guy en Raf Lami. De overige technische as pekten wor den verzorgd door Luc Claessens, Francois Robbe- recht en Bart Van der Kant. Het technisch materieel krijgt de gemeenteschool ter beschikking van het St.- Michielscollege, het St.- Vincentiusinstituut en het gemeentebestuur. Theaterwerkgroep «Rom meldedom» zit nu. reeds boordevol zoveel geestdrift dat het reeds gestart is met de voorbereiding van een jeugdtheatervoorstelling, gepland voor de paasperio de 1985. Het scenario ervan staat trouwens reeds op punt. Voorlopig echter gaat alle aandacht uit naar de opvoe ring van «Sta eens even stil», spektakel dat - wij herhalen het opgevoerd wordt op zondag, 20 mei, te 15 u.in de polyvalente zaal van de Buggenhoutse sporthalle. Kaarten zijn te verkrijgen tegen 40 fr. Zo wel bij de leerkrachten als bij de leerlingen. Een mati ge, prijs. vermits het geens zins in de bedoeling van de organisatoren ügt, winst uit het spektakel te puren. Maar enkel uit de kosten te komen. Pierre Van Rossem In Sint-Niklaas is het blazen geblazen, dezer dagen Blazen, toeteren, trommelen. De inhuldiging van de kiosk in het Walburgpark vorig weekend, de happe ning 'Sint-Niklaas musiceert' weldra, daar roffelen en tsjing-boemen de plaatselijke muziekgezelschap pen, prijken ze in lente-ornaat, marcheren ze rit misch Leuk tussendoortje nu op de Dries van Sinaai: het muziekfestival n.a.v. 175 jaar Sinte- Ceciliaharmonie. Als de Sinaaise muziekvereniging nu 175 jaar be staat dan werd ze in 1809 opgericht, niet? En als ouderdom wat met eerbiedwaardigheid te maken heeft, hoe eerbiedwaardig of oud is Sint-Cecila dan in vergelijking tot de andere, gelijksoortige, groepe ringen? Naar Wase maatstaven is 'het muziek van Sinaai' héél oud. In 1809 werd al her en der gemusiceerd natuurlijk, ook op volkse wijze. Maar de Wase harmonieën of fanfares die het 175 jaar volhielden zijn toch op de vingers van één hand te tellen Nóg ouder dan de Sinaaise muziekvereniging zijn Sinte- Cecila van De Klinge (1976), Sinte-Cecilia van Sint- Gillis (1790), Sinte-Cecilia (van de Casino) in Sint- Niklaas (1795), Sinte-Cecilia Temse (1794) en Sinte- Cecilia Waasmunster (1805). (wv) Dp mil7iplf mnQtcnhQnniiün iron ÏTrtrui_Mpi*p fnltt #414- De muziekmaatschappijen van Erpe-Mere zijn dit Na de fanfare van Erpe die jaar buitengewoon aktief en treden voortdurend er- enkele weken terug een op- gens op om een of ander feestelijkheid op te luiste- vallend koncert ten beste ren. Vroeger jaren gebeurde dit meer in «alle stil- gaf in de Pax-zaal, waren te», voor zover men dit van een fanfare kan zeggen, 'iet de muzikanten van Aai- maar nu wordt er meer ruchtbaarheid aan gegeven 8®m_die een geslaagde uit- om de mensen te tonen dat een muziekvereniging moering bracht in de zaal nog: wat meer kan dan wat blaaen en trommelen. rül™"SSte ded „Tl Bazel IKruibeke). In de sportzaal van de jongensschool vond een groots opgezet Vlaams zangfeest plaats dw iek in Sint-Niklaas. De Vereniging tot Promotie van Jonge Kunstenaars had het Stadler Trio de stadsbibliotheek gehaald. Ivo Lybeert. Johan Lybeert en Chris Mutthynsscns vertolkten o.m. Beethoven en Debussy (Iv) hun jaarlijks Lentekoncert waarbij de kapaciteiten van de muzikanten op de voor grond traden. Een talrijk publiek kon genieten van allerlei muziek die vlijtig en met zorg voorbereid was onder de kundige leiding van de jonge dirigent Guy Weemaels en waarbij de aanwezigen duidelijk ver rast waren door de vlotte uitvoeringen. Ook al speelt men dan grotendeels in op het show-element en is de muziek meestal van Ameri kaanse makelij toch heeft de muziekmaatschappij «Nieuw Leven» bewezen dat er nieuw leven in de maat schappij ingepompt is. De geleverde inspanningen van de voorbije maanden zijn niet nutteloos geweest want het publiek heeft ze ker een aantrekkelijke avond meegemaakt en vast gesteld dat de huidige diri gent weet hoe hij met zijn muzikanten moet omsprin gen. Het geheel werd inge leid met bindteksten sa mengesteld door Eric De Temmerman, die het wel op een vlotte manier naar voor bracht maar toch moet op passen om dingen te zeg gen die musikologisch on juist zijn. Hij moet trou wens rekening houden dat er ook mensen onder het publiek aanwezig zijn die wat meer kennen dan no- tenleer of een «eireken kun nen blazen». De plaatselijke fanfare van Aaigem had om de avond te vullen ook nog beroep ge daan op de muziekvereni ging van Hekelgem die in de streek van Erpe-Mere stilaan faam verwerft door haar veelvuldig optreden. De keuze is trouwens ver antwoord want de harmo nie van Hekelgem bezit mensen die het vak kennen en met veel discipline de muziek uitvoeren Fanfare van Erondegem jubileert Dit jaar is de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia van Erondegem 75 jaar oud en dat wordt met «luid mu ziek» gevierd, letterlijk en figuurlijk. Daarom biedt de fanfare aan haar sympathi santen een uitgebreid pro gramma dat de meest kriti schs geest moet tevreden stellen. Eens was schoolhoofd Cle ment Van der Eecken de grote bezieler van de mu ziekmaatschappij en dank zij hem vooral is de vereni ging steeds aan een onge kende bloei onderhevig ge weest. Thans zijn er een elftal bestuursleden waar van voorzitter G. De Waele. ondervoorzitter G. Van den Eeckhout en sekretaris Raf Van den Abeele, de draai spil vormen. Het is ook aan hen te danken dat er in de toekomst een kontaktblad «De Fan-Fans» zal uitgege ven worden, een blad dat in elke bus van Erondegem, Ottergem en Vlekkem zal gedeponeerd worden. Hier mee wil men het kontakt bevorderen tussen muzi kant en luisteraar, het mu zikaal verenigingsleven verspreiden en de interesse opwekken bij de gewone man van het dorp. De regelmatige uitgave van een dergelijk kontaktblad is ook bedoeld als diepere kennismaking om niet be perkt te blijven tot het op luisteren van feestelijkhe den en andere manifesta ties want in het verleden werd al bewezen dat ze daarnaast ook nog andere kulturele aktiviteiten kun nen verwezenlijken. Dat het niet zomaar een ouder wetse dorpsfanfare is blijkt uit de verantwoorde voorbe reiding: de muzikanten hebben een wekelijkse her haling onder de deskundi ge leiding van hun muziek- dirigent Etienne Baert uit Schellebelle. Deze muziek leraar staat eveneens in voor de opleiding van leer ling muzikanten in de no- tenleer Deelnemen aan tor nooien interesseert de mu ziekmaatschappij van Erondegem praktisch niet maar des te meer treden zij aan bij stoeten, optochten, de thans populaire paar- denommegangen en andere feestelijkheden waarbij een kleurrijk uitgedoste fanfa re niet mag ontbbeken Majorettenkorps Sinds enkele jaren heeft ook de fanfare van Eronde gem een majorettenkorps om meer kleur en beweging te brengen bij het opluiste ren van manifestaties? De discipline die deze meisjes aan de dag leggen is vooral te danken aan Linda D'Hae- seleer die voor een strenge opleiding zorgt. Bij derge lijke groepen komt heel wat verantwoordelijkheid te pas en deze wordt in grote mate gedragen door Linda Annaert. Elke zaterdag voormiddag kan mèn de meiesjes aan het werk zien in het ontmoetingscentrum waar herhaald wordt en waar nieuwe bewegingen aangeleerd worden In het muzieklokaal zorgt Geert Muylaert voor de op leiding van het trommel- korps en neemt G Van den Eeckhoudt de leerling-mu zikanten onder zijn hoede. Het is dus een muziekmaat schappij die organisato risch degelijk uitgebouwd is en waarvan het resultaat te horen is bij hun optreden dat telkens grote waarde ring verwerkt. De tijd van de oude dorpsfanfares, in minimaliserende zin, is hier geenszins aanwezig want de muziekmaatschap pij van Erondegem is uitge groeid tot een volwaardige muzikale groep dank zij de zorgen "van een bestuur dat weet wat verantwoorde lijkheid is en dat streeft naar een homogene muzi kaliteit. Dit voorjaar hebben zij reeds een uitgebreid pro gramma afgewerkt maar dit is nog lang niet alles. Naar het voorbeeld van Er pe en Aaigem zal ook de fanfare Sint-Cecilia een len tekoncert organiseren op 19 mei om 19.30 u in het ontmoetingscentrum in de Zandstraat. Het wordt een fraai programma, in het kader van hun 75-jarige be staan met muziekuitvoerin gen door de Kon. Harmonie uit Hekelgem Meer dan zestig muzikanten zullen de avond opluisteren met meesterwerken uit de fan faremuziek Het geheel zal aaneengepraat worden en van bindteksten voorzien door E. De Temmerman. .IV Sint-Niklaas. Open deur in de muziekakademie. Aandachtig kijkei Vera Thienpont (Iv) U Op donderdag 16 cn zondag 19 mei heeft te Geel de traditio nele Sint-Dimphnaommegang plaats. Deze traditionele mani festatie met diepe kultuurhis- torische wortels en verbonden aan het unieke fenomeen van de gezinsverpleging te Geel. bestaat uit tweeduizend figu- In het kader van zijn bezoek aan België werd sjeik Ahmed Zaki Yamani gevraagd mee le werken aan een uitzonderlijk openbaar debat met als tenia «the world energy problem so me prospective tliouths». Deze konferentie zal plaatsvinden maandag 21 mei om 20ul5 stipt in het groot auditorium van het Institut de Sociologie van de Université Libre de Bruxelles. Johannalaan 44 te Brussel.

De Voorpost | 1984 | | pagina 23