Kunstschilder Urbain Gerlo (87) stelt tentoon in eigen Waasmunster Temse viert Karei Aubroeck in het najaar Opendeurdag in de akademie voor Schone Kunsten te Aalst Edgar Heirman exposeert te Hamme Tentoonstellingen in 't Waasland Luc Matthys exposeert in Gemeentemuseum van Temse 24 - 18.5.1984 - De Voorpost Aalst. Opendeurdag in de Akademie. Er was ook nog tijd om even te glimlachen a Vrijdag en zaterdag zette de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten de deuren wagewijd open om een talrijke schare bezoekers hartelijk welkom te heten. Oud-leerlingen vertelden er aan de belang stellenden hun wedervaren. Wij hadden een ge sprek met direkteur Troch van de akademie. De Aalsterse akademie groei de in de loop van haar 180- jarig bestaan uit tot een school met traditie en stevige reputa tie. Zij ontstond zoals vele an dere tekenscholen uit de ate lieropleiding van korporaties en gilden Toen deze laatsten in de tweede helft van de 18e eeuw aan invloed en macht verloren en uiteindelijk onder het Franse bewind werden af geschaft - we schrijven 1795 - zetten enkele alleenstaande kunstenaars de opleiding ver der. Het groeiend sukses van dergelijke private lessen lag aan de basis van de oprichting van een stedelijke officiële le kenschool. Eenzelfde feno meen deed zich trouwens voor in meerdere steden. Zo gingen in Aalst de lessen in tekenen, gegeven door J.B. Gillis, vooraf aan de stichting van de stedelijke akademie in 1805. Naast avondlessen werd er een zondagsschool voor on derwijs in architektuur. per- spektief en de ornamenten op gericht. Willem Van Buscum uit Mecheicn en beeldhouwer van beroep werd de eerste di rekteur. Begin van deze eeuw startte men met kunstschildc- ren en met leergangen hout- en marmerschilderen. In de tweede kwarteeuw van de 2üe eeuw ontstonden ach tereenvolgens de kursussen wetenschappelijk tekenen, landmeten en topografie, spe ciale lessen tekenen en specia le leergangen voor behangers stoffeerders en een school voor modelontwcrp voor de schoen nijverheid In het schooljaar 1955-1956 werd de school voor bouwkun de officieel erkend. Op 22 juni 1962 had dan de omvorming plaats van de dagleergangen met beperkt leerplan (sier kunst. kunstambachten en gra fiek en publiciteit) tot afdelin gen van het hoger sekundair kunstonderwijs. Een jaar later werd de dagschool in haar to taliteit geherstruktureerd en men kon na drie jaar hoger sekundair gehomologeerde di ploma's uitreiken. Naast de bestaande richtingen werd de dagschool uitgebreid met de leergangen tekenen, schilde ren. beeldhouwen, keramiek en publiciteit-etalage. Met ingang van het schooljaar '73-'74 werd de afdeling bin nenhuisinrichting opgericht. Met ingang van het schooljaar 1978-1979 werd ook in de dag school voor kunst sekundair onderwijs met volledig leer plan gestart. Na 6 jaar ontvan gen de leerlingen een gehomo logeerd -getuigschrift en een kwalifikatiegetuigschrift dat hen de mogelijkheid biedt on middellijk als beroepslui te starten. Wanneer zij bovendien slagen in het maturiteitseksamen en een bekwaamheidsproef. kun nen zij ook een aanvang ne men met een aantal vormen van het hoger onderwijs, al dan met universitair Voor hen die niet verder wensen te stu deren is er de hogere cyclus van het avond- en het zater- dagonderwijs. waarin men zich evenzeer kan bekwamen. Volgens de heer Van Gijsegem zijn heel wat oud-leerlingen van de Aalsterse akademie te recht gekomen in het bedrijfs- en handelsleven, in het onder wijs. de architektuur. de publi citeit. de openbare diensten of maakten hun weg als kunste naar. Anderen zagen wat voor hen oorspronkelijk een hobby was. uitgroeien tot een vol waardig vak. Na haar ontwikkeling geduren de de laatste jaren, kan de akademie dan ook voor de toe komst de hoogste artistieke, technische en wetenschappelij ke waarborgen voorleggen. Inschrijvingen Dagschool: Oude Vismarkt 13. 9300 Aalst. tel. <053/21.36.63 de twee laatste weken van au gustus. iedere werkdag van 10 tot 12 uur en van 15 tot 19 uur. Zaterdag van 9 tot 12 uur. School voor Socio-Kulturele promotie: Nieuwbeekstraat 3. 9300 Aalst. tel. 053/21.77.72. De twee laatste weken van augustus iedere werkdag van 15 tot 19 uur. Uurroosters Dagschool: Oude Vismarkt 13. 9300 Aalst. Tel. 053/21.36.63. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 8u30 tot 12 u en van 13ul5 tot 16u45 naar gelang het lessen- rooster School voor Socio-Kulturele promotie: Nieuwbeekstraat 3. 9300 Aalst. tel. 053/21.77.72. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 17u30 tot 21 uur. naargelang het lessenrooster. Zaterdag van 9u20 tot 12 uur en van 13u20 tot 16 uur. Studiemogelijkheden Type I - Architectuurtekenen - Binnenhuisarchitectuurte kenen - Sierkunsten/Kunstambach ten - Tekenen/Schilderen - Publicitaire Grafiek/Etalage. Een oude meester wil nog eens onder vrienden komen, temidden van werken die hij in lange jaren met zorgvuldigheid en liefde heeft geschilderd en dan nog in het kader van zijn Huize Breugel, aan de Koningin Astridlaan 9 te Waasmunster. Urbain Gerlo, 87 jaar, momenteel verblijvende in rusthuis Sint-Carolus te Waasmunster, wil zijn vele bewonderaars en vrienden «voor de aller laatste keer» naar hij zegt nog eens met zijn bekende gemeten en zachte stem verwelkomen bij de tentoonstelling van zijn werken die hij nog in bezit heeft. Van hem werd gezegd dat hij de schilder was van de «stilte», van de «weemoed». Wat men vijftig jaar gele den schreef blijft waar: «Er is wellicht in de Vlaamse schildersschool geen kun stenaar, die treffender en persoonlijker de ziel en het wezen van de weemoed heeft aangevoeld en uitge drukt als Gerlo». Hij behoorde niet tot dege nen die het gemakkelijk hadden en het al spelende uit hun mouw schudden; elk schilderij was een werk stuk. In de allereerste plaats was hij een gevierde land schapsschilder; het land schap overweegt althans in zijn onderwerpen- Zwaar en somber, verbondenheid met de grond, zwanger van de stilte Een atmosfeer van verlatenheid. voleinding, van romantisch pessimis me. het palet van de depres sieve natuur in haar opge wekte momenten. Knappe vlakverdeling, geschraagd door een optimaal gebruik van bedwongen bestorven kleuren. Talent, vakman schap, werk van een man die met bereid was konces sies te doen, noch aan de smaak (of mode?) van toen, noch aan de smaak van de laatste jaren. Urbain Gerlo's zelfvertrou wen is vlug gegroeid en was. voor de tijd dat veel van zijn kollega's en vrien den uit zijn Gentse periode het «moderner» aanpakten, stoutmoedig en uitdagend. In de periode dat hij te Sint- Ni klaas met de Horenbant- prijs, als prima leerling «te kenen», de stedelijke aka demie verliet tot de jongste jaren heeft hij allerlei kunstvormen opgang zien maken. Maar hij is Gerlo gebleven, met een oeuvre ingetogen en bescheiden als een gebed in kleuren, waarin het schemer licht» op aandoen lijk schone wijze wordt ver heerlijkt. Doeken met een kloeke forse opbouw, een ingehouden bedacht kolo riet en opvallende teke ning. Werk met een sterke intieme inslag, een intimi teit die innig is en warm, Vlaams en gezond. Ilij vertolkte in de eerste plaats gevoel en warmte met zijn kleuren. De stads- zichten van Gent en Ant werpen, de oude molens rond Gent, de Leie. de meer sen langsheen de Schelde en Durme, de dreven, de knotwilgen, hebben hem vele malen tot prachtige werken geïnspireerd Elk landschappelijk onderwerp heeft zijn specifiek uitzicht, zijn eigen atmosfeer. Hier toe dragen in niet geringe mate bij zijn bekende getor menteerde luchten. Maar Urbain Gerlo is ook een bekend bloemschilder en schilder van sfeerrijke interieurs. Bloemstukken die een gedempt vuurwerk zijn van roos. lichtpaars, helblauw. Zijn stillevens werden steeds onder zijn hand tot zacht weemoedige symfonieën van diep rood. oker en bruin. Voorts heeft hij zich als portretschilder een goede reputatie kunnen verwerven. Vanuit de visie van Gerlo kreeg elk onderwerp een ei gen ziel en een eigen geest mee. ook heel aparte, in de regel sterk gekontoureerde belichaming van de ob- jekten... Urbain Gerlo, de vertolker van de weemoed, de stilte en de sereniteit is nu aan zijn 87ste verjaardag toe. Hij stelde veel en op vele plaatsen tentoon, o.a. te New-York waar hij op de wereldtentoonstelling van 1965 de Vlaamse kunst ver tegenwoordigde. Hij heeft altijd goed verkocht en heeft zich nooit aan een be paald «isme» gestoord. Hij ontwikkelde zich van meet- Beroemd beeldhouwer wordt negentig Op 28 augustus a.s. wordt Temses beroemdste ingezetene, beeldhouwer Karei Aubroeck, negen tig. Het gemeentebestuur van Temse heeft ge meend dat deze verjaardag niet ongemerkt mocht voorbijgaan, vandaar dat een feestkomité werd samengesteld dat de viering zal voorbereiden en op punt stellen. Het feestprogramma, samengesgeld door het feestkomité, werd inmiddels door Karei Aubroeck zelf en door het kollege van burgemees ter en schepenen goedgekeurd. Het komité werd bijeengeroepen naar een initiatief van kuituurschepen Luk De Ryck, die tevens voor zitter is. Sekretaresse is kultuurfunktionaris Lin da Van Buynder. Burgemeester Van Riet aan vaardde het erevoorzitterschap. Het feestprogramma ziet er De films over de vervaardi- als volgt uit: ging van Aubroecks IJzer- Akademiache Zitting, beelden worden die avond zaterdag 1 september in de vertoond. Deze prenten gemeentelijke schouw- werden een paar jaar gele burg, Stationsstraat, aan- den door Clemens De vang: 15 u. Landtsheer geschonken Programma: aan het Gemeentemuseum diamontage over het le- Deze filmavond gaat ge ven en werk van Karei Au- paard met de voorstelling broeck; van het Jaarboek 1983 van sprekers: artistieke ana- hdt Gemeentemuseum. Dit lyse van Aubroecks werk jaarboek zal grotendeels door George Demey. voor- gewijd zijn aan het leven en zitter Wase Kunstkring; de het werk van Karei Au- toekenning van het erebur- broeck. gerschap van Temse. door Tentoonstellingen: in de burgemeester Désiré Van maand september (vijf Riet; hulde en aanbieding weekends) in het Gemeen- geschenk door Albert Van temuseum en in het atelier Britsom. voorzitter VOS- van Karei Aubroeck (Fon- Temse CV.O.S is de enige teinstraat 9). In het Ge- vereniging waarvan Karei meentemuseum worden Aubroeck lid is; K. Au- schilderwerken en kleiner broeck is erevoorzitter; hjj beeldhouwwerk tentoon- is bovendien Temses laatste gesteld, in Aubroeckx ate- V.O.S. van 1914-1918); lier de grote beeldhouw- Paul Daels. voorzitter IJzer- werken, bedevaartkomitee. namens De openingsuren van beide het LJzerbedevaartkomitee; tentoonstellingen: zaterdag Karei Poma. gemeen- van 14 u. tot 19 u zondag schapsminister van kul- van 10 u. tot 12 u. en van tuur. namens de hogere 14 u. tot 19 u overheid; voorlezing van een fragment uit de Memoi- Het Gemeentebestuur on- res van Karei Aubroeck. derzoekt ook de mogelijk- presentatie: Martin De heid om een Karei Au- Ryck. broeck-route samen te stel- Filmavond op vrijdag len. Deze route zou leiden 21 september om 20 u. in de via Aubroecks beelden die gemeentelijke schouw- over heel Vlaanderen zijn burg. Stationsstraat. verspreid. De gemeentelij- Hamme. Letterkundige Karei De Decker opende de tentoonstelling vh) Vorige week vrijdag had in de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme de vooropening plaats van de tentoonstelling van de schilderwerken van kunstenaar en klokkenbouwer Edgar Heirman. De keurige inleiding werd verzorgd door de heer De Decker. Burgemeester Baert deed de officiële ope ning. ke kultuurdienst is mmid dels bezig met de samen stelling van deze route. Ter gelegenheid van de ne gentigste verjaardag van Karei Aubroeck en in het kader van de viering zal het gemeentebestuur overgaan tot de aankoop van één van zijn kunstwerken. Gezien Constant Permeke, de vaandeldrager van het Vlaamse expressionisme en Karei Aubroeck een wezen lijke invloed hebben gehad op elkaar, heeft het ge meentebestuur ook de mo- gelijkhed onderzocht om de jaarlijkse tentoonstelling die in het Permeke-mu- seum (Jabbeke) wordt ge wijd aan een gast-kunste- naar, dit jaar in het teken te plaatsen van K. Aubroeck. Daartoe werd kontakt op genomen met de kulturele dienst van het provinciebe stuur van West-Vlaande- ren. Alle voorbereidingen waren echter al getroffen met een andere gast, zodat aan dit iniatiatief geen ge volg kon worden gegeven Wel zullen de kontakten worden onderhouden en de mogelijkheid bestaat dat dit idee in 1985 gerealizeerd wordt. Enige tijd geleden voltooide Karei Aubroeck zijn me moires. die hij de titel gaf van «Een leven tussen kunst en natuur». Het ge meentebestuur van Temse is de promotor achter de publikatie van dit werk. waarvan gehoopt wordt dat het volgend jaar zal kun nen verschijnen. Karei Aubroeck. woonach tig Fonteinstraat 9. Temse. een woning, een museum waardig, geniet nog steeds een goede gezondheid Klokkenbouwer Edgar Heirman is de onvol prezen bouwer van de Heir- manklok, die op 4 novem ber 1956 in het kasteel Wal burg te Sint-Niklaas door Koning Boudewijn werd in gehuldigd en die later werd overgebracht naar het Bou de wij npark te St.-Michiel8 Brugge. Volgens inleider De Decker is kunstnaar Heirman op zijn zachtst ge zegd een zeer merkwaardig man, die via het entoesias- me, het impulsieve, en het ondernemende dat hem siert, zich op een piëdestal van formaat heeft weten te zetten. Ter gelegenheid van zijn 65e verjaardag werd hem op 28 maart door de Bestendige Deputatie, de huldemedaille van de pro vincie Oo8t-Vlaanderen ver leend. Edgar Heirman heeft een warmhartige belang stelling voor alles wat leeft. Tevens is de kunstenaar een heimweeman. Hij ver huisde toen hij zes jaar was naar 8int-Niklaas, waar zijn vader overleed. Daar treurde hijOp het ogenblik dat meester Verniers het klaslokaal binnenkwam met een reproduktie van een schilderij van Pieter Breughel, werd hij binnen ste buiten gekeerd. Later zou hij ook de boeren schilderen, maar bij hem zouden ze leven. Op zestien jarige leeftijd begint hij aan zijn levenswerk, het astro nomisch uurwerk «De Heir- manklok». In 1950 ont wierp hij voor de Vlaamse duivenliefhebbers de «Kon- stateur Heirman». Volksverbonden kunstenaar Edgar Heirman is een volksverbonden kunste naar. Zijn schilderwerken zitten vol symboliek In zijn doeken word je getroffen door de armoede van de mens. Je ervaart, samen met hem, dat de mens indi vidueel as pekten bevat die hem tot medelijden met een ander dwingen. De schilder is een natuurtalent. Hij laat zich in zijn werken be ïnvloeden door ücht en don ker. Hij schildert helemaal improviserend Hij brengt vooral de werkende mens op het doek. Goed mens, groot man In zijn openingstoespraak zegde burgemeester Baert dat hij verheugd was dat hij Edgar Heirman in Hamme mocht verwelkomen. Een kunstenaar als Edgar Heir man heeft de hedendaagse mens in een waardenarme samenleving heel wat te bieden. Dergelijk kunst werk houdt een voortdu rende optimistische bood schap in zich en is een licht baken voor hen, die streven en zoeken naar het diepere geluk De burgemeester zegde tot slot dat hij fier was dat deze zoon van het Waasland in zijn eigen streek eksposeert. De ge slaagde ekspositie van Ed gar Heirman is nog toegan kelijk tot en met 21 mei 1984. (bd) ïomheke Werk van Urbain Gerlo. te zien af tot een zuivere persoon lijkheid met eigen stijl, ko loriet en tederheid. Hij de schilder van het Waasland, de heide en de Durme. Deze kunstenaar wil het sa men met u nog allemaal eens beleven het atelier, de woning, het vredige Sombe- ke. de buiten, het vroegere landschap rondom hem Hij verdient warme sympathie De tentoonstelling gaat door onder de auspiciën van het gemeentebestuur van Waasmunster, wordt geopend door Willy Strobbe, burgemeester Ur bain Gerlo wordt gehuldigd j door bestendig gedeputeer de voor kuituur van de pro vincie Etienne De Cuyper. Vernissage op zaterdag 26 mei e.k om 11 u. De ten toonstelling is te bezichti gen op zaterdag 26 i zondag 27 mei, donderdag 31 mei en zaterdag 2 juni en zondag 3 juni telkens in de namiddag. «Christus aan de Kolom» in de GA-Waasmunster. De tentoonstelling bevat als enig kunstwerk een schilderij van Gerard Seghers; «Christus aan de Kolom», dat ter gelegenheid van de restauratie van de kerk van Waasmunster werd verwijderd. In de tegenoverliggende helft van de tentoonstellings ruimte zal een leeshoek ingericht worden waar fotomateriaal en literatuur omtrent het oeuvre van Gerard Seghers beschikbaar zal zijn. Ook via foto's kan men kennis nemen van de ver schillende versies die van de komposities bestaan. Men kan vergelijken met andere voorstellingen op hetzelfde tema. Tijdens de opening op vrijdag 18 mei om 20u30 zal dr. Carl Van de Velde, onderzoeksleider van het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderozek en docent aan de Vrije Universiteit in Brussel, het schilderij in zijn inleiding bespreken. De tentoonstelling vindt plaats in de GA, Galerij van de Akademie. Kerkstraat 9 in Waasmunster, en is vrij toegankelijk op 19. 20. 26 en 27 mei. de zaterdagen van 14 tot 17u en de zondagen van 10 tot 17u De tentoonstelling «Perzische Tapijten» (voorzien van certifikaat), in galerij 't Poortje aan de Zand straat 74 in Haasdonk loopt nog tot 27 mei. Open op zaterdag en zondag van 10 tot 12u en van 14 tot 19u. Dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19u. Deze tentoonstelling is de laatste van het seizoen. In de maanden juni en augustus blijven de galerij en kunstboetiek toegankelijk maar niet op zondag. «Het Landschap» is een fototentoonstelling van het finaliteitsatelier van de akademie van Sint- Niklaas onder leiding van Walter De Mulder. Tot 30 mei in de Bank Brussel Lambert. O.-L.-Vrouwplein 28 in Sint-Niklaas. Maandag tot donderdag van 9 tot 16.15 u. geopend, vrijdag van 9 tot 18.30 u. «Figuurschetsen van leerlingen van de finaliteit tekenen» zijn te zien in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat in Sint-Niklaas. Opening op zater dag 19 mei om 17 u. Toegankelijk tot 28 mei. weekdagen van 14 tot 17u. zondagen van 10 tot 13u en van 15 tot 18u. K.L. Van zaterdag 26 mei tot en met zondag 3 jun exposeert de Temsese kunstschilder Luc Matthys in het Gemeentemuseum van Temse. Deze 23-jarig< jonge kunstenaar, onlangs bekroond met de «Prijs van de stad Ninove», geldt als één der grote belof ten van een nieuwe generatie. De vernissage van deze ten toonstelling vindt plaats op vrijdag 25 mei, om 20 u.. met als sprekers Luc De Ryck, schepen van kuituur en Hugo Haeghens. schrij ver-dichter. De expo is toegankelijk tij dens de weekends van 26- 27 mei en 2-3 juni. met als openingsuren: zaterdag van 14 u. tot 19 u., zondag van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 19 u. Luc Matthys. geboren op 5 juli 1960. deed humanio rastudies aan het Sint-Jo zefkollege te Sint-Niklaas. waarna hij vier jaar grafi sche kunsten (hogere graad) studeerde aan het Sint-Lukasinstituut te Gent. In zijn jeugd volgde rt.. u .t a hij ook meerdere jaren les Hamme. De belangstelt,ng was groot b,de opening van de tentoonstelling van Edgard aan de Akademie en Vakte- Hetrman (vh) kenschool van Temse. Onlangs werd hij bekroont met de prijs voor plastische' kunsten 1983 van de stad Ninove Aan deze wedstrijd namen 98 kunstenaars deel Met -zijn gouache «Twee naakten» werd Luc Matthys uitgeroepen tot al gemeen laureaat Boven-1 dien kreeg zijn gouache! «Dérobade» een biezondere f vermelding. In februari jl. exposeerde hij zijn werk in Galerij De Nieuwe Tijd in Sint-Ni klaas. waar hij groot suk ses oogstte. Mia Doornaert. redakteur Buitenland van De Standaard, werd verkozen tot nieiiwq voorzitter van de Algemene Vereniging van Beroepsjotir- nalisten in België.

De Voorpost | 1984 | | pagina 24