maasland tersus Linkeroever: itormstuw ja, itormsluw nee? e come-back van een kiosk Wielewaalkongres '84: het Noordwase krekengebied Minister Akkermans: géén bouwvergunning voor potpolder-Kruibeke! Tandem De Gucht-Anthuenis op markt- en bedrijfsbezoek Bovendien De Voorpost - 18.5.1984 De Wase afdelingen van de Wielewaal zijn dit jaar aan de beurt om het jaarlijkse verenigingscongres te organiseren. Het kongres staat in het teken van de Noordwase kreken, zowat de meest specifieke en meest waardevolle biotoop in de kontreien. De kreken herbergen enkele unieke plantengemeenschap pen zoals het rietland en de drijftillcn die opgebouwd zijn uit veenmossen en waarop zich uiterst zeldzame planten nestelen. Het krekengebied wordt echter door een aantal menselijke aktiviteiten bedreigd: de ongepaste rekreatie- en weekendverblijven, de landbouwtechnische werken waardoor sommige biotopen te sterk ontwaterd worden, kanalisatie van beken en wijziging van de waterafvoer en tenslotte insijpeling van meststoffen, pesticiden en vooral huishoudelijk afvalwater. Ook door de ruilverkaveling worden meer en meer negatieve invloeden duidelijk Het kongres bestaat uit twee delen: een uitstap in de streek van de organiserende afdeling, in het najaar ge volgd door een symposium te Sint-Niklaas (hotel Serwir. 14 oktober). Voor zondag 27 mei zijn er twee routes uitgestippeld: één langs de Salcghemkreck en een andere langs de Vlaamse kreek. Indien er veel deelnemers zijn. zal de groep in twee worden gesplitst en organizeert men beide exkursies gelijktijdig in de voor- en namiddag. De verstoring is op die manier minimaal, de begeleiding daarentegen optimaal. Samenkomst voorzien aan het parochiehuis Saleghemkring te Meerdonk, waar het mid dagmaal wordt gebruikt. Drank is ter plaatse verkrijgbaar. Laarzen zijn aangeraden. Praktisch: samenkomst aan het stadhuis van Sint-Niklaas om 9 uur. Het einde is voorzien omstreeks 17 uur. L.V.B. Euro kies in Waas Gisteren en eergisteren gingen de PVV-ers uit het Land van Waas markten. PVV-ELD-kopman Karei De Gucht kronkelde tussen de kraampjes op de woensdagmarkt in Lokeren en op de donderdagmarkt in Sint-Niklaas. Een Georges Anthuenis, volksvertegenwoordiger, assisteerde voortreffelijk. Aanwezigheidspolitiek heet dat. Eurokieskampagne ei genlijk. De markt bezochten de liberalen, de winkelstraten. Toe maatje voor Sint-Niklaas: een bezoek aan enkele grote bedrijven, aan de handelaars in de Wase hoofdstad. Karei De Gucht vertelt waarom: «De handelaars stemden in het verleden al te veel voor de CVP. Ten onrechte, want de CVP wordt voor een groot stuk gedomineerd door de ACV-vleugel De CVP is een politiek allegaartje». Waarom Georges Antheunis. volks en vrij voorman van Lokeren en omstreken, mee ten strijde trekt? Hij is tiende opvolger en wil een steuntje geven aan jonge Europeaan Karei De Gucht. Lebbekcnaar maar toch afkomstig van de Lokerse buurgemeente Overmcre Een symbolisch gebaar hooguit, want als tiende opvolger hoef je niet op een trip naar Straatsburg te rekenen. Als derde opvolger zou 't nog kunnen meevallen, vraag het maar aan Karei De Gucht.. Twee bussen Het Zand. woensdagnamiddag. De folders zijn uitgedeeld in 't centrum van de Durmestad. de vlugschriften met de tandem De Gucht-Anthuems in het focus. «De blauwe versnelling», daarin schakelt men richting Europa Op naar wel drie zeiels. hoopt en gelooft Karei De Gucht. Karei De Gucht wil 2.400 miljard besparen Da s het dubbele van de Europese begroting. Da s ook het bedrag dat verloren ging door naar zijn oordeel onnodige rem mingen op het handelsverkeer. Het Europa van De Gucht: een frontale aanval tegen de krisis. Het Europese parlement heeft z'n slagkracht geïllustreerd, maar de ministerraad verdedigt uitsluitend'nationale belangen en zal naar zijn smaak nimmer efficiënt kunnen werken. Europa via Leuven. De «dag van de vrijheid» die onlangs in de met bier besprenkelde universiteitsstad werd op het getouw gezet was een overrompelend sukses naar verluidt, vijftienduizend mensen en een miljoenenomzet. Een steuntje voor de ekonomie. merci PVV Europa via Lokeren. Twee bussen had men ingelegd Maar de persmap zat in de verkeerde autobus en dus zal de dokumentatic me wat laattijdig bereiken. Karei De Gucht, zijn naam prijkt op een t-shirt waarmee een kampagnejuf gekleed is. De Gucht spreekt bondig, vlot In het Liberaal Huis draait men een Radio Aksent-bandje af. Georges Anthuenis geïnterviewd. Over vrouw en dochter Martine en hond Jubel. Over z'n legerdienst en loopbaan en dienstgetoon. Wil Anthuenis burgemeester van Lokeren worden, ooit? Het bandje begeeft het... Akkermans en de potpolders Euronieuws uit Waas. De voorbije weken hees alleen Lieven Lenaeris zich in de belangstelling. Met z'n Resto- mobil en z'n kampagnejuf. z'n alomtegenwoordigheid ook. SP. VU moeten nog uit de startblokken schieten. En de Wase liberalen zijn inmiddels op ronde. Kruibeke. dinsdag. De «Wase zevendaagse» van de CVP is aan de gang Lieve Lieven in vedette. Hii zegt dat samenwerking op gebied van de nieuwe technologieën voor Europa de enige uitweg is voor het oplossen van de- werkloosheid en voor de ekonomischc krisis die heerst. Paul Akkermans in Kruibeke. Sensatie in de Wase ktfn- treien ook. Want: gemeenschapsminister Akkermans zegt dat hij in geen geval een bouwvergunning zal afleveren'met het oog op de rcalizatie van een potpolder in Kruibeke. Blijheid alom in plaatselijke en regionale CVP-kringen. bij de aktievoerders ook En sensatie vanzelfsprekend. CVP- Kruibeke had op een standpunt aangestuurd en kreeg een duidelijke repliek. Akkermans skoort punt bij milieube wuste aktievoerders. waar gaan w Jat schrijven? Er zijn alternatieven die de potpolder overbodig maken (in Kruibeke) en voldoende bescherming bieden \oor de gebieden die langs de Schelde liggen en door eventuele overstroming zouden kunne.i bedreigd worden. Dat zei Paul Akkermans. Hij verklaarde ook dat hii die wisselop- lossingen zo snel mogelijk zal bespréken met de minister van openbare werken. Een «Europese» avond van de Wase CVP met een heel konkrete hint naar het Belgische bewind toe. Nog Eurokiesnicuws. Vandaag vrijdag beleven we in Sint- Niklaas de «Hemelvaart» van Lieven Lenaeris. In hartje Sint-Niklaas zullen immers een zestal warmeluchtballons opstijgen. De Lieven neemt een hoce vlucht, voorwaar W.V. In Wase milieukringen is men het er unaniem over eens dat alles in het werk moet worden gesteld om de mogelijke aanleg van potpolders aan de Scheldekant af te houden. De bouw van een stormstuw ter hoogte van Oosterweel wordt als geldig alternatief naar voren geschoven. In milieukringen dreigt nu een 'kortsluiting' te ontstaan tussen Wase groeperingen en de Werkgroep Natuurbehoud Linkeroever. Die werkgroep wil immers niet weten van zo'n stormstuw en een petitie in die zin werd al door 7.500 mensen ondertekend. Paul Gerené zette zjjn bezwaren tegen de stormvloedkering op een rijtje. De kiosk van Sint-Niklaas. De boom in 7 park is mei muziekahuun omringd (ilt\ mt-Niklaas Stormstuw? Als de door heel wat Wazenaren verlangde stormstuw er komt wordt de Blokkersdijk in z'n bestaan bedreigd (Ivb) Veevoederbedrijf afgebrand te Berlare Het veevoederbedrijf, eigen dom van Paul Pieters. Galgen- bergstraat 57 te Berlare, is za terdagochtend door brand vrij wel volledig vernield. Rond 4.40 u. bemerkte een voorbij ganger de rookontwikkeling. Onmiddellijk verwittigde die de eigenaar en zijn zoon. die woonachtig zijn vlak naast het bedrijf Intussen nam de brand razendsnel uitbreiding. De brandweerkorpsen van Berlare en Wetteren. versterkt door hulp uit Gent. kwamen ter plaatse Het duurde geruime tijd alvorens het vuur kon wor den omschreven. Vermoede lijk is het vuur ontstaan door zelfontbranding van opgesta peld vlaskaf. Het bedrijf had vijf werknemers in dienst De schade beloopt ruim tien miljoen. E.D.M. Fietster doodgereden te Hamme Aan het kruispunt Rijksweg 60 - Noordlaan te Hamme kwam het tot een aanrijding tussen een personenwagen en fietster Juliette Suy (72), Dricgoten 14 te Hamme Het slachtoffer werd overgebracht naar het zieke,nhuis te Hamme. Daar overleed ze kort na aankomst. E.D.M. De werkgroep Natuurbehoud Linkeroever werd in 1978 op gericht. De voornaamste akti viteiten spitsen zich toe op vol gende gebieden. Blokkersdijk is een honderd hektare groot uniek natuurreservaat, van de helft door water is inge nomen. Op het vlak van vogels kan het volgens sekretaris Ge rené gerust de vergelijking met hel Zwin te Knokke door staan. Het Vlietbos (tussen de expresweg. oude Dwarslaan en Zwijndrecht). het Rot (naast ori de Ch. De Costerlaan) en het Sint-Annabos hebben een gro te natuurwetenschappelijke en r<* sociale waarde. De stormstuw, ',e die men in het Waasland ge- 'ee bouwd wil zien in plaats van rc* potpolders. vormt een ernstige hui bedreiging voor de Blokkers- ieo dijk en het Sint-Annabos. Paul lsci Gerené vertelt dei Verminking «Vanaf het begin heeft onze S rerkgroep zich tegen de bouw fl' 'an een stormstuw afgezet. Als ilternatief eisen wij dijkverho- |ua' jingen. Een aantal verenigin gen hebben zich bij de aktie n.c egen de stormstuw aangcslo- ',ieI en Een petitie werd door nwe .500 mensen ondertekend en 'ven aar minister Olivier van |0" )penbare Werken dooree- ™d icld... rc' 'aul Gerené vervolgt: «Voor jee e prefabri katie van de onder- v0' leien moeten op de Linkeroe- n a er van de Schelde ter hoogte |8®.' jan Oostcrweel drie bouwput- ri) sn worden gegraven. Openba- a! c Werken geeft voor de werf n c' :rschillendc oppervlaktes rin, gaande van 17 tot 30 hek- r rc. Als men weet dat het 01 nt-Annabos zestig hektare entoot is en dat juist dèèr de jne' erf moei komen, dan ligt de mklusic voor de hand: min- inke ens ^nderde van het bos zal a'eI locten verdwijnen» Het be- a re/gdc gebied vervult noch- ns meerdere funkties: leer- U tgen van Antwerpse scholen v0< an er op natuurexploratie. er ordt getraind en gejogd, rui- 7® rs hebben er huh ruiterpad. indelaars kunnen er uitcr- ZU|K rd ook terecht. Bovendien w irmt het een buffer tussen de bouwde kom en de indus- ezone van Zwijndrecht. Paul rrené: Een gedeelte van het s gaat verloren, definitief. muts daar ook de bcdrijfsge- uwen van de stormstuw zul- i worden opgetrokken. Bo ndien valt te vrezen voor-het erblijvcndc gedeelte van het s. Vast staat dat door de uwaktiviteiten de rust in het t tien jaar lang zal verdwe- n zijn. De werken zelf cn de ivoer van het materiaal zul- ons de vraag welke invloed de grondwaterpeilverlaging op de overblijvende bomen zal hebben. Met het voorbeeld van de bomen in de Antwerpse Zoo voor ogen. valt het ergste zeker te vrezen». Blokkersdijk Voor het Sint-Annabos ziet het er niet rooskleurig uit wanneer zo'n stormstuw er toch zou komen. Maar de perspektie- ven voor de Blokkersdijk zijn in zo'n geval ook weinig hoop gevend. Het gebied zelf werd in 1980 als waardevol land schap geklasseerd. «Het is niet zo maar een stukje groen» stelt Paul Gerené. «Na het Zwin te Knokke is het het voornaamste watervogelgebied van België. Sinds 1973 werden ruim 240 vogelsoorten geteld, waarvan er zowat 65 in het gebied broe den. Het gebied is ook belang rijk als overwinterings- en rui- gebied. terwijl heel wat soor ten er tijdens de trekperiode verblijven». Die grote vogelrijkdom heeft de Blokkersdijk grotendeels te danken aan de vijftig hektare grote waterplas. Paul Gerené. «We vrezen dat door de verla ging van het grondwaterpeil in het Sint-Annabos ook de daar aan grenzende plas zal droog vallen. Dat zou meteen het einde betekenen voor dit uit zonderlijk waardevolle water vogelgebied. Tevens zou het gebied zijn sociale en cduka- ticve funktie grotendeels ver loren zien gaan». Volgens de sekretaris van de werkgroep Natuurbehoud zouden beide bezwaren in feite al voldoende moeten zijn om van de bouw van een stormstuw af te zien. Maar het grievenhjstje bevat er nog méér. De kostprijs van de stormstuw bijvoorbeeld. Wanneer het projekt honderd jaar dienst kan doen en met Vlaams geld wordt betaald, dan heeft de werkgroep voor gerekend dat elke inwoner zo'n vierduizend frank zal moeten neertellen. «Dat is een enorm bedrag voor wat ons marginale bijkomende veilig heid moet brengen.» stelt Paul Gerené. «Bovendien zou dit bedrag bij voltooiing wel flink wat hoger zijn: een verdubbe ling. dus zestig miljard, lijkt ons niet overdreven, gezien de stijging van de geraamde kos ten in de voorbije jaren». An der bezwaar: de hoge bedrijfs- cn onderhoudskosten, die vol gens de werkgroep elk jaar zullen stijgen door het optre den van slijtageverschijnsclen van de stormstuw. Ook be langrijk: zal het projekt uitein delijk de veiligheid bieden zoals die wordt voorgesteld? Paul Gerené heeft zo zijn twij fels: «Wie enigszins vertrouwd is met de Schelde weet hoe grillig deze waterweg wel is. Hoe vaak lezen we met dat een schip een sluis heeft geramd of op drift is geraakt. Vooral bij ongunstige weersomstandighe den is de mogelijkheid dat een schip in aanvaring zou komen met de dwars op de vaarrich- ting gebouwde stormstuw groot. Wat blijft er van die marginale bijkomende veilig heid dan nog over. als de stormstuw voor enkele maan den buiten dienst is». Paul Gerené wil ook nog even afrekenen met de algemeen verspreide mening dat de stormstuw het sluitstuk van het Sigmaplan zou zijn: «Hierbij wordt over het hoofd gezien dat in het Sigmaplan een zestal mogelijkheden ter voorkoming van overstromingen werden opgesomd. In enkele daarvan (dijkverhogingen en potpol ders) was er van meet af aan geen sprake van een storm stuw». Ook de tewerkstelling die het projekt kan meebren gen wordt volgens de sekreta ris fors overroepen: «Uit de studie van de K.U.L blijkt dat men op een tewerkstelling van 17.500 man/jaren zou kunnen rekenen. Met een bouwperio de van tien jaar zouden er dus 1.750 man aan het werk kun nen. Dit voorstellen alsof daar mee de werkloosheid opgelost wordt is wel erg simplistisch» besluit Gerené van de werk groep natuurbehoud Linkcr- De Voorpost heeft de potpol- derproblematick, cn zeker de protesten die er tegen worden geuit, op de voet gevolgd. Tij dens de vele perskonferenties die over dit omstreden onder werp werden gehouden is het «Neen aan de stormstuw» nau welijks ter sprake gekomen. Enkel Abllo heeft een genuan ceerd standpunt ingenomen. De problemen die de storm stuw kunnen veroorzaken voor Sint-Annabos en Blokkersdijk werden door sekretaris Rom- baut ten volle onderkend, na dat journalist Werner Van de Wallc die ter sprake had ge bracht. Akties tegen geplande grootschalige infrastruktuur- werken hebben enkel kans op slagen wanneer er in eerste instantie eensgezindheid bestaat. Het lijkt nu meer dan aange wezen dat Wase milieugroepe ringen en de werkgroep Na tuurbehoud Linkeroever met elkaar gaan praten. Voor zo ver ons bekend is dat nog niet gebeurd. De standpunten zijn wel tegenstrijdig, maar enig overleg lijkt hoe dan ook op de plaats. Luc VAN BROECK 1859 bouwde de Kempische Tgictcrij in Herentals een nstwerk. Gothiek en Moor- tcgelijk. maar toch goed tonden om, op 17 juni I860, worden neergepoot op de jo 0Ie Markt. Het monument ld stand tot in de golden on I 'cs- 'n '967 moest de kiosk geloven, er diende tc worden gekreëerd voor If. autobusstation. Rond de Uil sk werd een warande met Gi 'ken en ook bomen aange- De bomen verdwenen al 1944. chic 5,aat cr onnieuw, de aloude lutei kiosk. Dèür niet meer. maar dèèr. Er staan bomen rond, zelfs een heus park koestert het kunstwerk. Maar ze is ver huisd, ze prijkt nu in het stads park niet ver van 't Walburg- kasteel Waar ze volgend jaar 't bezoek zal krijgen van Rey- De kiosk is herrezen. Zaterdag 12 mei werd ze officieel en plechtig ingehuldigd. J^let een toespraak van burgemeester De Vidts. En met veel harmo nie- en fanfaremuziek. Harmo nie Excelsior, de muziekvere- nieine van 't Gildenhuis, PiÉjr:*- Stormstuw ja, stormstuw nee? Hier zou, als de plannen worden uitgevoerd, de waterwering komen (Ivb) mocht het eerst een deuntje ten beste geven. Daarna cn ook zondag weerklonken blije klanken van andere muziekge zelschappen uit de fusiege meente Sint-Niklaas. Best dat het nu welhaast 125 jaar jonge gietijzeren kunst werk opnieuw uit de archieven werd gehaald, werd heropge- timmerd. De vroegere kuituur schepen Theofiel Heynder- ickx, ook voorzitter van har monie De Kunstvrienden, had daar herhaaldelijk op aange drongen. (wv-foto's Iv) Stormstuw? Néé, eist men op Linkeroever. In het bedreigde Sint-Annabos werden al grondboringen uitgevoerd. Paul Gerené ziet het somber in (Ivb) .PNBARE w«»' zeediensten

De Voorpost | 1984 | | pagina 41