GRIET EN HILDE REKORDHOUDERS IN IQ-KWIS De mooiste van het land - 18.5.1984 - De Voorpost Eenentwintig is ze. Bijna tweeentwintig, voegt ze er zachtjes aantoe en nog eventjes stiller: «ik verjaar pas in de maand december». Ze heeft een prachtig figuurtje, volgt niet eens een streng dieet om dat te bewaren, straalt van gezondheid, blikt de wereld open tegemoet, is mooi (wat dacht je anders) verstandig bovendien en weet van aanpakken. Ze is helemaal niet verwaand en zelfs niet verwend, ook al k«mt moeder gauw luisteren naar het gesprek. Niet als een soort engelbewaarder, maar om dochterlief een ruggesteuntje te geven in de zware dagen die al voorbij zijn en die nog moeten komen. Op het ogenblik dat u deze regels leest, zit Lieve Aerts uit Baasrode in Middelkerke. Zij heeft het te druk met de voorbereiding op de verkiezing van Miss België. Voor haar een uitdaging, een belevenis, niets meer maar ook niets minder en helemaal geen drama wanneer zij nu niet de uitverkorene wordt. Al zou het mooi zijn moest ze het worden. Lieve relativeert het allemaal voor zichzelf. Ook voor de anderen. Ze vindt het alles behalve natuurlijk dat men van zichzelf denkt de beste te zyn, al moet er natuurlijk een stukje zelfovertuiging bijzijn. Terwijl ze het zich gemak kelijk maakt in de lange zetel vertelt ze ongedwon gen haar verhaal en vooral alles wat ze de laatste we ken en maanden heeft mee gemaakt. Een droomro- man die begon in mei 1982 en misschien nog lang niet gedaan is. In mei 1982 werd de aarts- lieve Lieve Aerts zo En waarom niet? Lieve schreef prompt in en kort daarna werd ze opge roepen naar Brussel om voor een jury te verschij nen. Met zijn 64 waren ze om op een lange zaterdag namiddag zich te onder werpen aan een aantal proeven. Die 64 waren ge- selekteerd uit een resem stond die proef met brio. Vervolgens moesten de meisjes defileren in bad pak. want het spreekt van zelf dat ook het figuurtje van belang is. Niet te dik, niet te dun. niet reusachtig groot, slanke dijen, goed gevormde benen, kortom, van deze proef hangt ook biezonder veel af. Het li chaam moet harmonisch Dendermonde. Lieve Aerts: Reen twee zonder drie. (v) schreven wij en onze colle ga's te Sint-Gillis Den dermonde verkozen tot Bioemenprinses. Een hoop die acht jonge meisjes we ken hadden gekoesterd en die alleen voor Lieve wer kelijkheid werd. Ze vervul de haar funktie met de ei genschappen die haar ken merken: vriendelijkheid die recht uit het hart komt en die haar in feite nog mooier maken dan ze al is, vrolijk, boordevol optimis me en rechtschapen. Het jaar was voorbij eer ze het wist. Maar ze werd in 1983 verkozen tot Bloemenko- ningin. de derde in de rij. Lieve ken haar geluk nau welijks op. En zo begon stilaan het sprookje zich te voltrekken. Geen twee zonder drie. moet ze heb ben gedacht en toen ze vo rig jaar vanuit Brussel een vleiende uitnodiging kreeg om mee te doen aan de verkiezing van Miss Octo- pusy naar aanleiding van de première van de nieuwe Ja mes Bond film. diende Lie ve met pijn in het hart aan deze uitnodiging te verza ken. Maar beleefd en vriendelijk liet ze ook we ten dat ze misschien wel op een volgende uitnodiging wel eens zou kunnen in gaan. En die invitatie kwam er: een sierlijke brief ..•met de vraag of ze zich niet geroepen voelde om kandi daat te zijn voor de verkie zing van Miss België. inschrijvingen die wordt geschat op ongeveer 300 jonge meisjes uit Vlaande ren. Brussel en Wallonië. Lieve Aerts: «Een driehon derd kandidaten schreven in. We moesten een recen-- te foto opsturen met daar bij enkele gegevens over onszelf. Naam. adres, be roep, leeftijd, de maten, hobby's. Op basis daarvan werd een eerste selektie ge maakt. De 64 die overble ven mochten naar Brussel komen om voor een jury te verschijnen die dan de 20 kandidaten zou aanduiden die naar de finale moch ten». Het werd een spannende namiddag, want zegt Lieve, iedereen taxeert zowat iedereen. En wanneer je aan het tellen gaat. raak je vlug aan het getal 20. Dan stel je vast dat je jezelf bij die twintig geen kans geeft, al schrijf je er voor jezelf ook een aantal onmiddel lijk af. «Je kijkt naar het voorkomen, naar de hou ding, de kledij». Daar kan je al veel uit opmaken, be weert Lieve die met haar pronostiek goed zat, want 14 van de twintig meisjes die finaliste zijn, kwamen ook voor op haar lijstje van de beste twintig. Die meis jes komen een voor een bij een jury die enkele vragen stelt en wil weten of je inderdaad kunt wat je hebt geschreven. Lieve die vlot drie talen spreekt, door- gevormd zijn en een lieve snoet alleen volstaat niet. zoals evenmin een schitte rende body niet voldoende is als er in het hoofdje geen hersens zitten. Een Miss verkiezing op dit niveau is dus meer dan wat de femi nisten ons voorhouden. Dan begint de knagende spanning. Na een hele poos worden een hele resem na men afgeroepn. «Zo een 25 tot 30 kandidaten worden zonder meer naar huis ge stuurd. Voor hen is de spanning voorbij. Voor hen is er geen finale weggelegd. Bij sommigen komen de traantjes boven omdat de verwachtingen te hoog wa ren». Daarna vergadert de jury opnieuw, worden de kandidaten opnieuw opge roepen en na verloop van tijd valt het verdikt: «Dit keer twintig namen en dat zijn de finalisten». Lieve was erbij en samen met haar ook de 23-jarige Anne Verstuyven uit Lokeren die de titel van Miss Sporting draagt. Zij en nog vier an dere Vlaamse meisjes tus sen de 17 en de 25 jaar. Voor hen begon het onver getelijke avontuur. Streng Je moet nu niet gaan veron derstellen dat door deze jonge dames plots de we reld van de lukse opengaat. Ze worden verwend dat wel. Maar dat mag ook, want binnen de kortste tijd wacht hen een zware oplei ding. Het zijn immers lang niet allemaal topmanne- quins die de eindronde be reiken. En vermits er op de finaleavond een bontman tel, een avondjurk en een badpak volgens de regels van de kunst moet geshowd worden, dient er ook geoe fend. Niet individueel, maar in groep. Mevrouw Muller, onderwerpt haar beschermelingen aan een haast militaire tucht. De twintig schoonheden wor den getraind in kameraad schap, vriendelijkheid, voorkomendheid. Dat ge beurde onder meer in Tu nesië waar de meisjes een achtdaagse reis kregen aan geboden. Al was dat geen lachertje. Tijd om te zon nen was er niet en een of andere amoureuze ontmoe ting met de prins van hun dromen al evenmin. Voort durend stonden er fotoses sies, repetities, interviews, ontvangsten en bezoeken op het programma. Een maal kregen de dametjes een buitenkansje toen de bekende kineast Roman Polanski aan het vrouwe lijk gezelschap een avondje uit aanbood in zijn verblijf plaats. Maar mevrouw Muller wilde daar niet van horen tenzij ook de aanwe zige journalisten mee mochten. En dat was vol gens Polanski iets teveel van het goede. Hij trak teerde dan maar in het ho tel waar de Belgische schoonheden logeerden op een drankje van de beste klasse. Uiteraard bleef in Tunesië het bezoek van zoveel schoons niet onopgemerkt. Er verschenen foto's van het gezelschap in de kran ten, de radio maakte er melding van en de Tunesi sche televisie stuurde zelfs een filmploeg op het Belgi sche groepje af. Van pro motie gesproken. Het wa ren acht heerlijke dagen, maar ook dagen van hard werken. «Niets wordt aan het toeval overgelaten», zegt Lieve Aerts. «Alles is tot in het kleinste detail voorzien en uitgekiend. Niets ontsnapt er aan het alziend oog van mevrouw Muller die zeer goed beseft dat zij een gro te verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Van buitennissigheden wil zij niet weten en wie toch een zijsprongetje maakt kan er vanop aan dat dit bij de finale duur te staan zal komen». Een droom? Lieve, pas terug van een treinreis, maar toch al weer stralend, heeft tot op heden alleen maar goede herinne ringen. «Het is een echte belevenis», zegt zij, «een uitdaging ook. Die vereist veel zelfdiscipline en dat is toch heel wat». Zaterdag wordt de grote dag. Het programma ligt vast en wat meer is de twin tig meisjes weten ook pre cies wat zij zullen te doen hebben. Voor elke kandi date werd er een badpak, een bontmantel en een avondkleed uitgekozen, passend natuurlijk bij de lichaamslengte, de kleur van het haar. De schoenen hebben voor iedereen de zelfde hakhoogte, dat is voorzien in het reglement. In de namiddag zullen de twintig worden onder vraagd door een jury, die weer bestaat uit andere mensen dan de juryleden die de preselektie hebben gevoerd. Zo is een van de juryleden Miss Universe. Later op de avond, komen ze dan voor het grote pu bliek. Het casino van Mid delkerke zal inderdaad meer dan nokvol zitten om deze verkiezing mee te ma ken. De twintig meisjes presenteren zich in bont mantel in avondkledij (een prachtige hoepelrok met bijhorend corsage dat wer kelijk beeldig staat zegt Lieve) en in badpak. Die presentatie gebeurt op mu ziek en verloopt volgens een ingestudeerd patroon waarbij de meisjes meerde re malen van plaats verwis selen. Op die wijze kan de jury zich een uitstekend idee vormen van de manier waarop de dames zich voortbewegen. Elegantie, vriendelijkheid, schoon heid, voorkomen, kortom alle vrouwelijke éigen schappen spelen een voor name rol. Wie deze best weet te kombineren en zich bovendien ook nog spon taan gedraagt in deze rol, wordt allicht de nieuwe Miss België. Voor haar is de hoogste roem wegge legd. Wat wordt het wan neer Lieve de titel krijgt, wilden we weten? «Ik heb een zaak en wanneer ik Miss België moest worden, zou dat enerzijds proble men geven, maar ander zijds zou het ook een flink stuk promotie zijn voor het schoonheidssalon dat ik uitbaat. In elk geval zou ik de verplichtingen nakomen die aan het behalen van deze titel zijn verbonden. Onder meer voor een maandje naar Canada als Dendermonde. Lieve Aerts stelt zich blijkbaar enkele vragen (v) voorbereiding op de ver kiezing van Miss World. Maar daarnaast zijn er nog de vele prestaties die van een Miss België worden verwacht. Ik zou het na tuurlijk fijn vinden, maar ik zal het ook weer niet besterven als ik het niet ben».» Lieve is dus realist genoeg om te beseffen dat haar hele leven niet afhangt van deze ene avond, al gun nen we haar het sukses van harte en zullen we voor haar ook duimen op het thuisfront. Tekenen De kandidaten zullen trou wens ook een praktische proef moeten afleggen. En ook hier kregen zij niet de keuze, al werd wel reke ning gehouden met de be gaafdheden. Zo moet Lie ve een tekening maken van een medekandidate. Teke nen is de hobby van Lieve, vooral dan het portretteke nen. We herinneren haar ons nog als de nooit opkij kende en steeds doorwer kende tekenaarster op han delsbeurzen en braderijen. Met naast zich een piepfijn fotootje, prachtig overge bracht op papier. De gelij kenis is treffend. «Maar daar is veel werk aan», zegt Lieve terwijl moeder heel even een portret laat zien dat Lieve maakte. «Ik volg de vier jaar akademie te Dendermonde en tijdens die lessen leerde ik werken met een potlood. Later, toen ik estetiek studeerde kwam daar portrettekenei U) bij. Helaas, er rest mij nic zoveel tijd meer om dcAUd hobby te beoefenen. Maa >r ik doe het graag en kan mi er in de avondlijke en zelt> |3 nachtelijke uren mee bezii |j houden. Je wordt er nie moe van», zegt Lieve dii l. ons aantoont hoe er moe i gelet worden op de vel je details die in de tekeningen worden aangebracht. s Misschien brengt haar te e kentalent haar zaterdag ge it luk bij. Want hoe je h< ook keert of draait. Lie' heeft alles om een pril Miss België te zijn. En zeil wanneer ze niet wordt kozen, toch blijft ze vo ofis een stralende Bloi menprinses en -koningin Sint-Niklaas. Hilde Wijmeersch en Griet Van de Moortel toasten op het sukses Gons TV-kijkend Vlaanderen stelde zich benieuwd de vraag of Hilde en Griet het rekord van de IQ-kwis konden halen. Wij togen naar Nieuwkerken-Waas en volgden daar ter plaatse hoe het afliep. Op de geopende deur van restaurant «Fornuis» prijkt een papier met de melding «Dinsdag 15 mei gesloten». Om een te grote toeloop te vermijden? Ja, want Hilde Wijmeersch, gehuwd met Guido Peeters, en haar schoonzus Griet Van de Moortel (gemeenteontvanger te Puurs) en gehuwd met garage houder Mon Peeters dingen naar het rekord aantal overwinningen in de IQ-kwis. Omstreeks 20 u vallen de vrienden, familieleden en kennis sen binnen Griet heeft de steun van haar kollega's, Ludo en René. De gelagzaal wordt weldro omgevormd in een TV-zoal. Griet en Hilde lopen er lachend doch ietwat zenuwachtig bij. 20ul0, de stoelen worden dichterbi| geschoven en zelfs het programma «Kunstzaken» is er teveel aan. De video staat startensklaar. Op dit toestel prijken vier souvenirs, nl: het IQ-kwisboek van Herman Van Molle, het door Guido zelfgemoakt letterraam waarop Hilde uren oefende, een kaors uit Fatima die door Veerle een vriendin van Griet telkenmole als het kwis was werd ontstoken en een paar konijnenpoten. Vragen en ant woorden worden tijdens de kwis lachend gekommenta- riëerd door het tweetal en ook door Mon en Guido. Op zeker ogenblik staat de stand 45-0 in het nadeel van de schoonzusjes. Een kritisch moment dat weldra omslaat, want vanaf dat ogenblik beginnen de dames met de regelmaat von een klok te skoren Zelfs zo regelmatig dat ze in één ruk door toeslaan naar de eindstand (151-45). Alleszeggende cijfers die nog worden onderstreept door Hilde. Zij vormt op amper 42 sekonden vervolgens het 20- letterwoord (letterkundeonderwijs). De kwis is gewonnen, het rekordbedrag van 482 300 fr. is binnen! Luid applaus in de gelogzaol, bloemen, gelukwensen, geschenken en Griet en Hilde die onmiddellijk beginnen met het ontstop pen van de champagneflessen. Er wordt,geklonken op een briljante overwinnina. Konijnenpootjes Nog meer vrienden komen de feestvierders vervoegen. In al die drukte lukte het ons Griet en Hilde even terzi|de te nemen voor een kort vraaggesprek Na al die stress en vooral omdat ze het resultaat al die tijd dienden te verzwijgen voelden beiden zich nu gelukkig. Ontspannen gaven ze toe dat de kwis over zijn geheel bekeken zwoor was en ze er vaak slapeloze nachten hebben aan overge houden, Niettemin denken ze met een tikkeltje weemoed T| Sint-Niklaas. Heel wat sympatizanten waren in het restaurant komen opdagen voor de rekorduitzending terug naar deze suksesvolle periode. Positief daarbij was de voortdurende stimulerende steun van beider echtgeno ten. Alhoewel ze geen feministen zijn, vonden ze het toch prachtig al die kwissende monnen te hebben geklopt. Daarbij was het geheel hen boeiend en intens overgeko men. Alhoewel ze nooit in paniek verkeerden en er steeds werd gerekend op de snelheid van Hilde bij de woordvor ming, gaven ze grif toe dat het absolute dieptepunt bij de vierde uitgave voor kwam en dat ook de achtste uitvoering M. niet von de poes was! Vooral de vierde, toen vertraagde TV-beelden hen als winnoar diende aan te duiden. Een pittige anekdote daaromtrent: Hilde had bij elke kwis een paar konijnenpootjes in de zak. Deze had ze een tiental jaar geleden van Guido gekregen toen ze voor twee maanden naar Zaïre vertrok. Tijdens elke kwis rookte ze deze pootjes meermaals aon, behalve ti|dens die bewuste vierde uitgave (ze was het gewoon vergeten) Niettemin bleef het geluk oan hun zijde, doch het dient toegegeven] dat er ook hord werd voor gewcV-t. Er bestaan immers 1240 twintig-letterwoorden! Griet en Hilde leerden ze, via W een bepaald systeem allen uit het hoofd. Hilde bleek ook I sterk bij denkvragen en Griet was sluw bij het afkloppen om de tegenstanders zo weinig mogelijk kansen te laten. Het eindresultaat is bekend: rekordhouder met glans en glorie en bijna een half miljoen aan gewonnen premies. Voor hen is een Laiijns sp eek woord erg toepasselijk- gollo conente spes redit» of «de hoop keert weer als de haan kraait». Wie beter dan Griet en Hilde wil doen, die moet de haan tienmaal suksesvol horen kraaien (een n;et-onmogelijke doch wel zware opgave)! Reportage: Willy Qudé

De Voorpost | 1984 | | pagina 44