P Dendermondse waterregie boekt winst van circa 3 miljoen Fr. Voettocht naar Straatsburg (2) Achtste Mucowandeltocht te Oudegem Zondag 20 mei 1984 In de rand van de Dendermondse raadszitting De Voorpost - 18.5 1984 - 5 Karei De Gucht als gids Op geregelde tijdstippen worden in Straatsburg, door dcrt. heeft het gewoonweg ge- ijverige handen, stapels dossiers papier regeert de wereld zegd: we komen niet meer naar - in metalen koffers gestopt die dan Brusselwaarts getrans- Luxemburg, porteend worden. Enkele dagen later gebeurt precies y°°r Luxemburgers, voor j - - hun ekonomie o.a.. was de dezelfde verhuis, maar dan in tegenovergestelde richting. Een allesbehalve appetijtelijk beeld, dat de efficiency aanwezigheid van de Europese Gemeenschappen natuurlijk waarmee aan een reele eenmaking lan Europa gewerkt .a„ crudaa| belang van komt de volgende maandag de Raad van Europa vergaderen. Verder zit het zo dat het feit dat we in Straatsburg blijven - het Parlement zou er willen .■ertrekken- aan de Fransen aantal privé-projekten het ene al in een meer gevorderd sta dium dan het andere - om in Brussel een groot internatio naal kongrcssenkompleks te bouwen. De promotoren ervan wordt, jjerk in vraag stelt. Lebbeke. Kandidaat Karei De Gucht Hierover Karei «Daarmee raak blccm aan van de zetel Europees Parlement. Hoe is die situatie gegroeid? Welnu, bij het totstandkomen van de Europese Gemeen- De Gucht: staan. Er het pro- Luxemburg bureaus in Straatsburg stonden vergaderzalen vrij. Pas later is men met de kom missie- en de fraktievergade- ringen naar Brussel getogen Omdat tijdens de kommissie- het bruto nationaal produkt. moet je weten- en daarom rea geerden de Letzeburgers heftig en spanden ze zelfs een proces in bij het Europees Hof van Justitie. Dat Hof formuleerde echter in zijn uitspraak dat het Euro pees Parlement de zetel van de Europese Gemeenschap res- pekteert. maar dat het om praktische redenen, zijn eigen vergaderplaats mocht kiezen. Een ander belangrijk clement in de uitspraak vormt de para graaf waarin gezegd wordt dat het parlement, op de plaatsen waar het vergadert, de staf mag herbergen, die noodzake lijk is voor een vlot verloop van die vergaderingen. Wat betekent dat zich nu in Brussel dat deel van de administratie van het Europees Parlement bevindt, dat nodig is voor de kommissievergaderingen. En dat in Luxemburg nog hoofd zakelijk ambtenaren aan de slag zijn. die achtergrondwerk verrichten. Met andere woor den. dat de konstante verplaat sing van ambtenaren tussen Brussel en Luxemburg, die vroeger dagelijkse kost was. grotendeels tot het verleden behoort. In Straatsburg daarentegen kan onmogelijk personeel per manent gehuisvest worden, omdat de gebouwen aldaar niet toebehoren aan het Euro pees Parlement. Maar wel aan de Raad van Europa. Wanneer de Europese Parlementairen er vrijdagavond vertrekken. ligt. die onze aanwezigheid al- koesteren trouwens volgende daar als een prestigezaak be- idee: eens de akkomodatic ter schouwen en weigeren ciie op te geven. Je mag bij dit alles met uit het oog verliezen, dat het Euro pees Parlement die ganse si tuatie onmogelijk zelf kan reorganiseren. Waartoe we wel in staat zijn -en dat hebben we ook gedaan- is een aantal toestanden uit de wereld hel pen. zodanig dat de situatie er een beetje zinniger uit gaat zien en we niet konstant met beschikking staat, volgt de rest wel vanzelf en zal het Euro pees Parlement zich te Brussel komen vestigen. De realiteit is echter dat de Belgische regering daar vrij weigerachtig tegenover staat, omdat zij via de zetel van het Europees Parlement in geen konfliktsituatie wil belanden met Luxemburg en Frankrijk. Aan de andere kant heb je de menselijke benadering van het de ambtenaren van hier naar probleem In Straatsburg daar moeten. Maar al bij al wordt de Europese Parlemen- blijven het de lidstaten - de enorm verwend, terwijl in het laatste woord hebben Of ik dat Europees Parlement ooit in zijn geheel in Brussel zie belanden? Dat probleem Ministerraad dus- die daarover Brussel gedaan wordt alsof dat parlement niet bestaat. Wat vanzelfsprekend niet van aard is het parlement naar ons land te krijgen. En desondanks der- spitst zich mi toe op de akko- gelijke houding leeft er in het modatie. We hebben ooit eens in het Kongressenpaleis verga derd, maar zo n 434 parle mentsleden de kans geven effi ciënt te werken - wat o.a. si- multaanvcrtaling inhoudt in zeven talen en elk dag het opstellen van een beknopt ver slag is geen sinekure Daarmee zijn we bovendien bij een an- Europees Parlement een grote bereidheid om naar Brussel te komen. De enige oplossing lijkt me. dat het Europees Parlement een de facto-toestand krecert. Zo zou de volgende stap in de redenering van het Parlement kunnen zijn -daarbij rekening der aspekt van je vraagstelling houdend met de uitspraak van beland; de overleed aan papier het Europees Hof van Justitie- en dossiers. Wat dat betreft lijkt het me onmogelijk een parlement te laten funktione- ren zonder papieren. De stuk ken waarover gestemd wordt moeten toch aan iedereen be deeld worden. Wat de vestiging van het Euro pees Parlement te Brussel be treft. meer bepaald dan de ak komodatic ervan, bestaan een dat het alleen maar efficiënt kan vergaderen, wanneer het in écn plaats gecentraliseerd zit. Maar dan. ik herhaal het. moet in België de vereiste ak- komodatie voorhanden zijn. En dergelijke miljardenzaak •realiseren in deze tijd... Pierre Van Rossem schap, was het Europees Parle- vergaderingen veelvuldig be- ment een vrij bescheiden in- roep gedaan wordt op ambte- tclling. Op dat ogenblik be vonden zich zowel de stad van de Kommissie als deze van de Raad in Brussel. Enkele jaren later vroegen de Europese instellingen ons land of België geïnteresseerd was in de zetel van het Europees Par lement. De suggestie hiertoe rees trouwens vanuit het Euro pees Parlement zelf. de vraag wordt door de Gemeenschap geformuleerd. Kortom. Aan België werd gevraagd een voorstel te formuleren, waar precies binnen onze kontreien zich het Europees Parlement zou kunnen vestigen. Het antwoord van de toenma lig bevoegde minister en van de Brusselse burgemeester was mi gewoon verbijsterend. Beide heren stelden immers voor het Europees Parlement een onderkomen te schenken in het Koninklijk Cirkus. Geschokt door een zulkdanig antwoord hebben de Europese instellingen, inklusief het Eu ropees Parlement, gedurende jaren mets meer met Brussel te maken willen hebben. Van die situatie hebben zowel Luxemburg dat op dat ogen blik reeds onderdak verschafte aan het Europees Hof van Jus- titic en een aantal nevenorga- geduid wordt door de Minis- nisaties van de Europese ge- terraad. Om o.a. praktische naren van de Europese Kom missie. Om advies te verschaf fen. En de Europese kommi- sarrissen regelmatig voor de Op zondag 20 mei wordt door de Oudegemse Mucovrienden de achtste Mucowandel- parlemcntaire kommissie moe- tocht georganizeerd. Deze wandeltocht staat open voor alle sympatisanten, gei teresseer- ten verschijnen. Op die manier den of nieuwsgierigen. Hy stelt zich tot doel de ziekte «Mueoviscidose» en haar weerslag werd een feitelijke toestand 0p j,et individu en zyn gezin een grotere bekendheid te geven en hierdoor meer begrip en momenteel aVu's SS.""»! s,cu" 'e ™>r integratie in de maatschappij. De opbrengst van deze het Europees Parlement in wandeltocht zal aangewend worden om het onderzoek naar de oorzaak en de Straatsburg plenair vergadert, behandeling van deze erfelyke ziekte te stimuleren en de menselijke problemen die de dat de kommissie- en fraktie- ziekte meebrengen, beter op te vangen, vergaderingen in Brussel door gaan en de administratie zich in Luxemburg bevindt. Kwa tijd houdt dit in dat per maand drie weken te Brussel vergaderd wordt en één week in Straatsburg In de voorbije vijf jaar is er - onder druk van het Parlement trouwens- dus wel een en an der veranderd. Waar vroeger o m. de plenaire vergaderin gen verdeeld waren over Luxemburg en Straatsburg, er zelfs kommissievergadéringen plaatsgrepen in Luxemburg, deze stad nu niet langer dienst doet als vergaderplaats van het Europees Parlement. De Europese verdragen terza ke bepaalden -doen dat trou wens nog-dat de zetel van de Europese Gemeenschap aan- meenschap. én Straatsburg, waar de Raad van Europa reeds gevestigd was. gebruik gemaakt Aldus is die versplintering ont- De jongste gemeenteraadszitting te Dendermonde duurde weer tot een stuk na middernacht ofschoon de dagorde zeker niet zwaar gestoffeerd was. De oorzaak dient niet ver gezocht te worden. De oppositie en dan vooral het V.U. duo VVillems-De Beul hadden opnieuw de strijdbijl opgegraven en vermits vooral de jonge V.U.-kemphaan Fery Willems het houdt bij uitgebreide en gedetailleerde teksten tijdens zijn interpella ties (wat werkt die man op een dossier!) en de meerderheid zich natuurlijk ook niet laat ringeloren, is het normaal dat het tenslotte kan uitdraaien op een saaie boel en de belangstelling van de raadsleden op een laag pitje komt te staan. Reeds bij de behandeling van ter voet bij stek. alhoewel wij Dendermonde verplicht te la- het eerste punt van de dagorde de indruk opdeden dat burge- nl. een aanpassing van het hui- meester Cool tijdens de inte- dig reglement van orde van de pellaties hieromtrent op geen gemeenteraad gi..g de opposi- steuntje moest rekenen vanwe- tie een eerste keer tot de aan- ge zijn schepenen. Die zwegen val over. De V.U.-fraktie haal- als vermoord de na een verwarde stemming een amendement binnen in Winst voor de waterregie verband met het roken. Rook- De rekening van de waterregie verbod zal nu ook gelden tij- over 1983 sluit met een winst dens de besloten vergadering van circa 3 miljoen fr. Schepen ofschoon Frans Vermeir (SP) Dierick merkte op dat deze pleitte voor het opsteken van rekening in 1982 werd afgeslo- een sigaretje over gans de zit- ten met een verlies van om en ting. Ook de manier van uitba- bij het half miljoen fr. Alhoe- ting van de cafetaria in de wel men hier van een geldelijk sporthal te Oudegem was aan sukses kan gewagen ten bate kritiek onderhevig in het kamp van de stadskas stelde S.P. van de minderheid. N. De Bat- fraktielcider voor het dossier selicr (SP) was de mening toe- weer naar de kommissie van gedaan dat het ontwerp van financiën af te voeren omdat bijzonder bestek in juridisch hij de verbeterde versie van betere termen dient opgesteld deze rekening ter inzage te laat en dat het derhalve aangewe- ontving. Raadslid Pauwels zen is een jurist in të schakelen (CVP) zei dat het hier een om in het vervolg sluitende eenvoudige aanpassing van de reglementen en kontrakten op exploitatierekening betreft te stellen Ook raadslid H Schepen Dierick stelde voor de Burggraeve had een paar rand- jaarrekening van de waterregie bemerkingen omtrent het kon- ter stemming te leggen en ver- trakt dat hij in ieder geval klaarde zich akkoord om de sluitender bestempelde dan statistische inhoud nadien in dat dat destijds voor de uitba- de kommissie te bespreken ting van de cafetaria te Appels Een redelijk voorstel dat een werd geboekstaafd. Schepen meerderheid haalde. Maes van zijn kant merkte op dat hieruit de nodige lessen Honden en katten werden getrokken en het kon- Na de klassiek geworden trakt voor Oudegem derhalve schorsing volgden de al even alle waarborgen biedt voor de klassiek geworden interpella- toekomst. Bij de behandeling ties op een rijtje. Lutgart De van het punt over de-grove Beul (V.U.) had het opnieuw herstellingswerken van de over de toepassing van dé kul- stadswegen pleitte Herman tuurpaktwetgeving in verband Van den Abbeele (V.U.) voor met de samenstelling van de een voorrang van de Schuite- beheerraad van de interkom- plasstraat en Holstraat in de munale s.v. Olympos. Naar we deelgemeente Schoonaarde. uit de verklaring van schepen Schepen M. Dierick merkte op Maes konden vernemen heeft dat bij het samenstellen van de V.U.-fraktie het destijds het lastenkohier rekening werd vertikt om een kandidaat aan gehouden met de dringende te duiden om te zetelen in deze prioriteit per deelgemeente, beheerraad. Jozef Hermans Zoals verwacht was ook heel (S.P.) had klachten over de wat te doen aangaande de be- werking van de milieutelefoon noemingsvoorwaarden van het en stipte enkele inbreuken aan personeel van de stedelijke bi- op het leefmilieu in Groot- bliotheek. De goeverneur Dendermonde Hij citeerde heeft de gemeenteraadsbeslis- hierbij een situatie in de Vlas sing van 8 maart om het be- senbroekpolder. Ferdv Wil- staande benoemingsbesluit van lems (V.U.) stelde voor dit het biblioteekpersoneel te wij- natuurgebied te beschermen zigen, geschorst. «Het is toch door het uitvaardigen van een ondenkbaar dat niet-geslaagde B.P.A. Schepen Dierick stelde kandidaten in een eksamen, zo aan interpellant de vraag hem maar door een wijziging van enkele stortplaatsen te willen bepaalde bepalingen van het situeren waar zijn diensten statuut zouden worden be- weg kunnen weten met het noemd» aldus interpellant Lut- afbraakmateriaal. Schepen Th garf De Beul. die niet kon Van Gucht van haar kant zal begrijpen dat de meerderheid een onderzoek laten instellen een zonneklare schorsingsbe- naar de klachten van raadslid slissing van de goeverneur zo Hermans, maar stelde dat de maar naast zich neerlegt en nu dienst milieutelcfoon het toch weer de onwettige beslissing prima doet. Toen nadien Fer- van 8 maart handhaaft. Ook dy Willems op de proppen N. De Batselier (S.P.) haakte k\yam met een princiepsbeslis- in. De meerderheid hield ech- sing om de honden in Groot ten tatoeëren door een dieren arts (een wetsvoorstel dat des tijds op nationaal vlak werd ingediend en verdedigd door volksvertegenwoordiger Frans Verberckmoes) ontspon er zich een lang debat over deze materie. André Pauwels (CVP) ging zelfs op de plezie rige toer met de vraag deze tatoeage zelfs uit te breiden tot de katten om het wildlopen van deze diertjes te beteuge- Raadslid Verberckmoes (PVV) die het voorstel van Ferdy Willems sympatiek vond meende dat de gemeenteraad een principiële houding zou kunnen aannemen om zijn ei gen nationaal wetsvoorstel een steuntje te kunnen bezorgen. Tenslotte was de raad wel ak koord dit voorstel Willems in overweging te nemen in een kommissie. Ferdy Willems (VU) pleitte ook nog voor het behoud van het terrein, gele gen in de Otterstraat te St - Gillis. van de hondenklub Fi- delitas. Aan deze vereniging werd gemeld dat zij het terrein dient te verlaten omwille van een uitbreiding van de installa ties van de jeugdklub Zenith. Van de kant van het schepen kollege werd de verzekering gegeven dat men Fidelitas niet in de kóu zal laten staan Bur gemeester Cool kondigde in dat verband aan dat overkort een onderhoud hieromtrent zal plaats hebben met de betrok ken klub. Voor de zoveelste maal kwam de kwestie van de oude Dender ter sprake. Raadslid Willems stelde voor in verband met het rooilijnen plan Zuidlaan - Gentsesteen weg en de dam over de Dender de beslissing van de gemeente- ,n 9 februari II. in te trekken. Schepen Dierick zei dat het schepenkollege stipt de procedure volgt en dat het wacht op de besluiten van alle betrokken instanties. Een nieuwe hoorzitting hierom trent is gepland voor 21 mei. Raadslid Verberckmoes (PVV) hoopte dat dit de aller laatste werkvergadering zou worden en komaf zou gemaakt worden met het dossier. «Ik krijg de indruk dat men hier aan een politieke obstruktie doet», aldus interpellant. Tot slot van de openbare zitting werd schepen Patrick Meule- broeck aan de tand gevoeld door SP-fraktieleider De Bat selier nopens zijn inkoherent jeugdbeleid en onrechtmatige aanwervingen bij de installatie van de jeugddienst. Schepen Meulebroeck verklaarde dat de aanwervingen geschiedden na afspraken met de R V A. (abl) redenen wilde het Parlement niet langer van Luxemburg als vergaderplaats weten En om- Dendermonde. Vorig jaar kreeg de Muco wandeling archi slecht weer, maar toch enorm dat het Parlement voor zichzelf veel deelnemers. Hopelijk is dit jaar ook nog de zon van de partij (v) mag beslissen waar het verga- Wat is Mueoviscidose? Leningen Tijdens de jongste gemeenteraadszittingen werden volgends leningen goedgekeurd: voor de gedeeltelijke uitvoering van rioleringswerken in de St. Ursmarusstraat (278.000 fr. op 20 jaar): voor beplantingen op de parking van het administratief centrum als bijkomend werk van de betegeling (251.000 fr. op 5 jaar). Uitbreiding Begijnmuseum Het stadsbestuur heeft beslist een pand te huren van de vzw Begijnhof van Dendermonde palend aan en één organisch geheel vormend met het pand nr 25 (huis van de Grootjuffer). Het gehuurde goed (15.000 fr. per jaar) zal ingericht worden als museum, ter uitbreiding en ter aanvulling van het museum ondergebracht in het pand nr. 25. Een toe te juichen initiatief Nieuwe straatnaam Tijdens de jongste gemeenteraadszitting werd een principieel akkoord bereikt om in ex- Schoonaarde volgende naam voor te stellen ter vervanging van een gedeelte van de Nicuwstraat. nl vanaf de nrs. I tot 23 en nrs. 2 tot 16 De nieuwe naam van deze straat luidt: Jozef De Troctsclstraat. Jozef De Troetsel was destijds een sociaal-geëngageerd onderwijzer te Schoonaarde. die op een vooruitstrevende maar niettemin op een uiterst menselijke manier onderwijs verschafte, aldus raadslid Herman Van den Abbeele. die schepen Macs zijn erkentelijkheid betuigde voor de snelle afwerking van dit dossier. Keur-Kermis Verenigingen die in het raam van de kermisaktiviteiten van dit jaar. een en ander op touw willen zetten, kunnen kontakt opnemen met het fcestkomitcc van Keur-Kermis via het sekretariaat. Kolvenicrslaan 58. Daar kunnen ze hun programma bezorgen voor 30 mei. Kon. Rederijkerskamer Leeuwerekenaers Ge Kon. Rederijkerskamer De Lceuwerckcnaers sluit het toncclseizocn 1983-1984 af met dc opvoering van drie éénakters nl. «De Genoeglijke Klucht van Mie de Gendarm» (wagenspel van Lod. Lievervrouw-Coopman). «Schilderij op Hout» (Ingmar Bergman) en «Help ik leef» (een komedie van John Tolly). Dc regie wordt gevoerd door Leo Vertongen en Jaak Vcrhelst. Opvoeringen: vrijdag 18 en zaterdag 19 mei a s. telkens te 20 u. in dc feestzaal van het V.T.I.. E Van Winckcllaan. Kaarten bij dc leden en in het lokaal «Mariakring». Kerkplein 8. inkom: 100 fr. Studenten en Plus 3 Pas 70 fr. Kringfeesten De parochiepriesters en parochiale verenigingen van de O L.Vrouwparochie organizcren opnieuw Kringfccstcn ten voordele van dc v.z.w. Parochiale Werken op het speelplein van dc Mariakring op zaterdag 19 (vanaf 14 u.) en zondag 20 mei (vanaf 11.30 u.). Cafétaria. restaurant, bodega, punnckockcn en tombola. Dc muzikale omlijsting wordt verzorgd door Disco 77. Tombolalotcn kunnen besteld worden op 000-0518744-85 van R Van Ruyskcnsvcldc. deken. Dendermonde. Mueoviscidose is een zeer fre- de in ich, loc e„ kwentc ernstige chronische „„derviedina. aandoening van de luchtwegen en spijsverteringsstelsel die niettegenstaande intensieve behandeling niet kan worden genezen. Eén kind op 1500 wordt geboren met deze aan doening, één individu op 25 is drager van het kenmerk (gen) zonder hiervan enige hinder te ondervinden. Indien zijn part ner ook het kenmerk draagt. bestaat er 1 kans op 4 dat zij Voudiee wijze gemeten wor- kinderen met mueoviscidose de„ Men tracht nu ook voor niettegenstaande goede eet lust neemt het kind onvoldoen- ontstaat ondervoeding. Ook andere afvoergangen kunnen opstroppen en voorna melijk op latere leeftijd lever- stoornissen. steriliteit en dia betes veroorzaken. Om de diagnose te stellen is er voorlopig slechts één doeltref fende methode: de zweettest Het zweet bevat een verhoog de hoeveelheid zout (chloor ionen) en dit kan op een een zouden verwekken. Bij de ge boorte is het kind meestal niet te onderscheiden van een ge zonde baby. Een verminderde afscheiding van alle klieren met uitwendige afvoergang zal de geboorte of juist na de ge boorte de hoeveelheid aan be paalde darmenenzymen te be palen. De resultaten van deze meringen kunnen richtingge vend zijn maar moeten steeds al deze redenen organiseren de Oudegemse Mucovrienden hun jaarllijkse wandeltochten Éérifft*al per jaar trachten zij op deze wijze de aandacht te vestigen op de mueoviscidose en haar weerslag op de fami lies Door de ziekte bekend te maken aan een zo ruim moge lijk publiek, hoopt zij meer begrip en meer steun te ver krijgen voor een aandoening die een belangrijke fraktie van onze bevolking belaagt. Zonder wandelaars is er echter geen wandeltocht mogelijk, en zal er ook weinig interesse zijn van de media. Praktische organisatie Allen die willen meewerken worden te Oudegem verwacht op zondag 20 mei 1984. Sa menkomst voor dc wandel tochten in de Parochiezaal waar men kan inschrijven tus sen 13 en 15 uur voor een tocht van 6. 10 of 20 kilometer, naar eigen keuze, door het omlig gend natuurschoon. De toch ten werden ditmaal uitgestip peld langs de boorden van de Schelde, om via de Schelde- brug en dijk te belangen in ongerept natuurgebied" De liefhebbers voor de 20 km tocht kuiinen daarbij genieten van een bosrijke ö.7!£ving be zijden Berlare. Deze drie toch ten zijn zodanig dat men er een aangename familiewandeling kan van maken en tegelijk een liefdadig doel steunen Kontroleposten en verfris singsmogelijkheden worden voorzien De wandelaars schrijven in met een peterlijst (volgens gekkend sponsorsys teem) waarmee een bedrag als steun voor de Mucowerkina wordt gegeven. Dit bedrag kan komen van de wandelaar zelf of kan een steun zijn van vrien den. kennissen, familie of de opbrengst van een kaartavond, een voetbalmatch, gezellig sa menzijn enz... met wisselende snelheid echler door een zwe<.„est „.orde„ leiden tot het ontwikkelen van vestigd. De oorzaak van de ziekte is nog steeds niet gekend. Men weet wel dat het een recessieve pancieas) worden immers snel cr(e| ke aand„ning is e„ da, opgestropl door een dik en te de dragtrs van hcl tenInerk de ziekte. De afvoergangen van de klieren (speeksel, lucht wegen. kleverig (viskeus) slijm (mu cus), vanwaar de naam Muco- visidose. Het slijm uit de lucht- geen afwijkingen vertonen. Vroegtijdige opsporing en af doende medische behandeling wegen wordl normaal atge- vcronderaellen da, a„scn, ki" voerd naar dc keel en mge- n„isttn en dlë,|!ten dc aan_ slikl. Bi] mueoviscidose wordl doeni kennen Ee„ bjj21)n. het te taaie slijm slecht afge- p voerd en vormt een zeer gun stige groeibodem voor bacte riën. Bronchitis en longontste king zijn hier het gevolg van. Naast de herhaalde luchtwe- dere inspanning wordt ge vraagd van de ouders om dag in dag uit de behandeling stipt uit te voeren en hun familiale leven wordt in belangrijke ma- te mede bepaald door de toe- gemnfeklies. die gepaard gaan sland va„ kind A„c aktivj. mei op kinkhoest hjkendc leile„ v,„ hel kind o( dc ado. hoestbuien en versnelde, dui- lescent (spcl Khool, verlof) dchjk hoorbare ademhaling, is wofden .Jd Joot diarree (erg vloeibare, soms 2ijn 2icklc Schoolverzuim, veilige en slechtriekende sloej- bijkomende fysische bclaslmg gang) hel tweede mecsl typ,- va'„ ht., klnd do„ dc s„^ sche leken van de ziekte. Hel „id(„sc„dc behandeling, psv- voedscl wordl sleehl verleerd cfllschc bclasling door i.nbe- grip bij vriendjes of door schoolverzuim bemoeilijken een vlotte integratie bij zijn leeftijdsgenoten. De volwas sen mucopatiënt moet zijn ei gen behandeling behartigen en tevens zijn eigen leven uitbou wen. Zware fysische arbeid is meestal uitgesloten Werkver zuim wegens ziekte kan frek- went zijn; sociale kontakten en omgang met het andeie ge slacht worden bemoeilijkt door fysische (voedingstoe stand. hoesten) of psychische (onbegrip) redenen of door de kwaliteit van de omgeving (roken). Dc Belgische Vereniging voor Strijd tegen Mueoviscidose (BVSM) heeft sedert jaren een meedogenloze strijd tegen de ziekte aangebonden De BVSM bestaat hoofdzakelijk uit vrijwilligers die in alle regio van het land lokale aktiviteiten organiseren hetzij om de ziek te beter bekend te maken, het zij om ze beter te bestrijden. Zo stellen dc MUMOK groe pen in verschillende provincies een aangepaste sportbeoefe ning met begeleiding ter be schikking van de patiënten. Groeperingen van volwassen patiënten zoeken bij mekaar steun om een oplossing te vin den voor hun eigen soms moei lijke integratie in dc wereld van de aktieve bevolking. Wandeling Niettegenstaande dc onmete lijke inzet van alle vrijwilligers en professionelen is dc strijd nog niet gestreden. Jaarlijks worden in België een vijftigtal kinderen geboren met mueovi scidose. Velen zullen met of veel te laat als dusdanig her kend worden. Anderen zullen door onkunde of onbegrip de korrekte. intensieve behande ling niet kunnen instellen, ter wijl nog anderen het leed met zullen kunnen dragen. De fi nanciële last die een intensieve behandeling meebrengt, er is immers meestal geen bi jzonde re tegemoetkoming, zal in de ze ekonomische krisis on- - draaglijk zijn voor velen. Om orK'i"ittttlor van de achtste Mitcowandeling tv) Demlernwmle. Mum WiimMmg. R„ger De Pelsmaeker.

De Voorpost | 1984 | | pagina 5