OCMW-bestuur Sint-Niklaas over beleidsvoering: zuiniger aan met miljoeninvesteringen... Wase Marktkramersvereniging: steuntje voor Unicef en Stichting Kunst in de Stad Aan de stakers van de kristelijke onderwijsvakbond Tien jaar Dansklub Erato in Temse Waaier instuiven in Wase scholen: trou-madammen, cyclobal en barbecue 6 - 18.5.1984 - De Voorpost Onlangs gaf de CVP-VU-koalitie van het OCMW te Sint- Niklaas tijdens een perskonferentie een overzicht van haar beleidsvoering sinds januari van vorig jaar. Niets dan zeiflof natuurlijk, maar dat neemt niet weg dat het OCMW-bestuur erin slaagt een erg soliede en redelijke argumentering op te bouwen. Aandachtspunten het jong ste anderhalf jaar waren vooral de informatie en inspraak van bevolking en personeel, het opgelegde 'zuinige' beheer (met inbegrip toch van een flink pakket investeringen) en het personeelsbeleid dat het voor uitbreiding en de invul ling van nieuwe initiatieven vooral moet hebben van de vervangende tewerkstelling. Een blikvanger is de bouw van een tehuis voor (120) demente bejaarden. In de stadskliniek noteert men. ondanks de hin derlijke verbouwingswerken daar. sinds 1 januari 1984 en t.o.v. de vergelijkbare periode in '83, een stijging van het aantal ligdagen, zodanig zelfs dat men begint te vrezen voor de penalizering eind dit jaar van een eventuele overbezet ting. Een bewijs toch zo meent OCMW-voorzitter Roger Van Ranst, dat deze politiek een gezonde politiek is. Tenslotte wenst het OCMW in de on middellijke toekomst nog over te gaan tot een regulering van de medische wachten in de regio's Waasland. Hamme en Bornem. Vinger in de bejaardenpap In de Stadskroniek. het stede lijke informatieblad van Sint- Niklaas. verschijnt al een tijdje regelmatig een OCMW-ru- briek; iedere bewoner van een OCMW-rusthuis krijgt nu een nummer van die kroniek; vori ge week verscheen een infor matiefolder over de stadskli niek in de De Meesterstraat en het personeel van de verschil lende instellingen verwacht on dertussen al het vierde num mer van een eigen personeels blad. Het zijn initiatieven waarmee het OCMW een be tere bekendheid van de bevol king met haar diensten en een vlottere interne samenwerking op het oog heeft. Op bazis van een onderzoek naar de reële wensen van de bevolking moet een btk-ombudsdienst in over leg met andere organizaties uit de welzijnssektor het bestaan de dienstbetoon aanvullen met een preventieve, advizerende werking. Deze verruiming moet op termijn een verlich ting betekenen en het OCMW toelaten haar wettelijk voor ziene rol van koördinator te vervullen. Inzake de inspraak van de bevolking heeft het OCMW-bestuur besloten, te voorzien in een geheel nieuwe faciliteit. Vanaf één uur vóór elke raadszitting kan iedereen die dit schriftelijk heeft aange vraagd, zijn ideeën kwijt aan een vertegenwoordiging van raadsleden. Gaat het om voor stellen. dan verbindt het OCMW er zich toe de betrok- Ik neem de pen ter hand Eerst een hartelijk proficiat voor de dertig procent van de leerkrachten die met hun zonnige staking het deficit van de Belgische staatskas wat verminderd hebben, door vrijwillig een dagje wedde te storten in die geheimzinnige kas waarin het uitgespaarde geld verdwijnt. Proficiat ook met uw eerste 550 fr. uit de «weerstandskas». Altijd meegenomen in een krisistijd. Ik ben niet bi j uw beginnend terreurgroepje aangesloten. Ik vind het een rare bedoening als nu ook de katholieke vakbond gaat staken tegen de katholieke minister, die ze nota bene zelf aan de macht hebben gebracht. De Roden zullen weer eens hartelijk gelachen hebben. Ze hebben kunnen vaststellen hoe een katho liek minister door zijn eigen gele onderwijsluizen gebeten werd. De hoofdoorzaak van deze staking waren volgens vakbondsafge vaardigde Kiekens what's in a name? de vierduizend betrekkingen die. volgens hem althans, verloren gaan ten gevolge van dat uurtje les meer. En hoeveel betrekkingen gaan er verloren, mijnheer Kiekens, omdat de geprivilegieerden van al uw LBC-scholen hun over- uurtjes. die bovendien nog recht op pensioen geven, niet moeten opgeven? Als ze tenminste al een paar jaartjes bewezen hebben schaapachtig genoeg te zijn om stilzwijgend toe te zien hoe gij de staatskas oplicht door het inschrijven van leerlingen die alleen op papier bestaan? Spreek mij op deze bladzijden tegen en de volgende week vindt u naam en adres van bedoelde school. Maar ja. van kampioenen van de rechtvaardigheid zelf ook rechtvaardigheid gaan eisen, blijkt wat te veel gevraagd. Dat uw duizenden LBC-leraars. die dit keer natuurlijk weer meege- staakt hebben, eens hun vet betaalde uurtjes opgeven, dan kunnen die vierduizend sukkels waarover gij zo schijnheilig jammert dadelijk aan de slag. Als zij dat tenminste willen! Kom mij nu niet uw fabeltje vertellen dat het publiek in een avondschool geen jonge leraartjes verdraagt. Een diploma is een diploma en wie het krijgt heeft toch bewezen zijn taak aan te kunnen. Zo is het althans met de diploma's in de dagscholen. Hoe vond u het. Kiekens, dat in een bepaalde school te Sint- Niklaas de niet-stakers de hele dag op school moesten blijven en ondertussen de rommel van het schoolfeest opruimen? Is dat misschien de bedoeling van "uw direkteurs-vakbondsafgevaardig- den? Hel vuile werk alleen nog voor de niet-aangeslotenen. Wel besteed, ze moeten maar meestaken, als gij weer eens zin krijgt in het tellen van uw schapen. Ik heb mij één moment voorge steld dat een direkteur de aangeslotenen dit had laten doen. Die lag nu al buiten wegens diskriminatie. Niet zo echter als hij betalend lid is van de bond voor sociale rechtvaardigheid. Moet ik ook hier namen noemen, geen nood. Gij leest ze volgende week. Dames en heren leraressen en leraars, in een ware demokratie heeft de meerderheid het voor het zeggen. Niet eens de helft van de leerkrachten is aangesloten en toch saboteren een paar belhamels de werking van de scholen. Diskriminatie is de leuze van de vakbondsstaat waarvan zij dromen. Dere kankerplek moet uil het katholiek onderwijs weg. Met de toestanden zoals we ze nu helaas kennen, kan men geen kinderen tot eerbare burgers opvoeden. En dat blijft, hoop ik althans, de bedoeling van alle onderwijs. Het is alleen in uw avondscholen dat men mij voor het examen kwam zeggen dat madam X de vrouw van vakbondssekretaris V was en dat ze erdoor moest. Ook hiervan op uw verzoek graag volledige naam en adres, mijnheer Kiekens. Zult gij en uw troep dan nooit tevreden zijn? Is het u nog niet voldoende dat de leken die tegenwoordig direkteur of onderdirekteur benoemd worden, toevallig allemaal regionale of plaatselijke of schoolafgevaardigden zijn? Ik begrijp ook wel dat de katholieke inrichtende machten op deze fijne wijze potentieel vakbondsgevaar pogen te bezweren. Is het u nog niet voldoende dal uw trawanten hun lidgeld gedeeltelijk terugbetaald krijgen onder de vorm van een vakbondspremie die voor meer dan de helft uit de zakken van de niet-aangeslotenen komt? U vond dat uw leden dat verdienden. Zij hadden, ik citeer uw woorden en de woorden van de wet, meegewerkt aan het tol stand komen van de sociale vrede». Neen, Kiekens, de niet-aangeslotenen zijn de handhavers van de sociale vrede. Zij schoppen geen herrie Zij tonen aan hun jonge leerlingen hoe het moet. Zij verdienen die beloning voor hun goede voorbeeld. Geen stelletje middeleeuwse korporattsten! Is het u vervolgens niet voldoende dat in zoveel scholen het mannetje van de bond zijn zegje krijgt bij de verdeling van de opdrachten? Eerst de mannen van de bond de klasjes van vier en vijf leerlingen en dan de niet-aangeslotenen de mastodontklassen. Adressen? Ik zend ze u. Hoe vond u hei. Kiekens, dat in een aantal scholen alleen de vakbondsafgevaardigden aan de scholieren een brief in verband met de staking hebben mogeft meegeven en dat veel direkties op geen enkele wijze gepiept hebben tegen de ouders? Wie is er eigenlijk baas in onze zogenaamde katholieke scholenWaar blijft de vrijwaring van de rechten van de werkwillige leraars? Waarom werd hun hel werk op voorhand onmogelijk gemaakt? Men had de staking eens onmogelijk moeten maken. Ik mag er niet aan denken! kene naderhand schriftelijk op de hoogte te brengen van haar beslissing. Het is een poging, aldus Roger Van Ranst, om de beslotenheid van de besluit vorming enigszins te doorbre ken. De raadszittingen voor 1984 zijn op 16 en 30 mei, 13 en 27 juni, 25 juli, 29 augustus, 12 en 16 september, 10 en 24 oktober, 21 november en 5 en 19 december. Ook de bewoners van de rust huizen hebben nu een vinger in de pap. In elk rusthuis werd een bejaardenraad geïnstal leerd die suggesties van bewo ners i.v.m. hun persoonlijke vrijheid, de materiële levens omstandigheden. personeels problemen en dergelijke over legt met de direktie. Die be jaardenraden funktioneren erg goed, beweert voorzitter Van Ranst. Hij heeft ook nog een maatschappelijk werker aan gesteld en die houdt zich uit sluitend bezig met de proble men van de bejaarden. Voor wat betreft de personeelsstruk- tuur opteert het bestuur voor een betere verdeling van ver antwoordelijkheden over de onderscheiden echelons. Een eerste decentra- lizatie, die van de technische dienst, werd al doorgevoerd. Suksesvolle investeringen De stijging van het aantal lig dagen en medische prestaties schrijft men toe aan een wel overwogen investeringspoli tiek. Heel wat moderne medi sche apparatuur werd aange kocht voor een totaalsom van meer dan tien miljoen frank. In die prijs zitten o.m. een peperduur (meer dan drie mil joen frank) echografietoestel, een apneamonitor voor de kraamafdeling, zgs watermat rassen voor de V-diensten, een EKG-monitor. een operatieta fel met toebehoren en vier sta len verpleegsters (dit zijn toe stellen zonder borsten om de patiënt zonder problemen uit zijn bed en weer erin te tillen). De aanleg van een parking zal waarschijnlijk nog eens een goeie negen miljoen frank kos ten. De nieuwe meubels die reeds geleverd werden kosten samen zeven miljoen frank. In de rusthuizen investeert men niet alleen in materieel, maar ook in vakkundigheid. Het personeel daar volgt mo menteel b.v. een kursus tiltech- nieken, en initiatief waarmee Sint-Niklaas het eerst zou zijn. De brandbeveiligingswerken in Belsele hebben 1.130.500 frank gekost, de zeven fietsen rekken voor de rustoorden in Belsele en Sint-Niklaas 26.180 frank. Verder was nog een elektrisch aspiratietoestel no dig in Sinaai. Op 1 januari van dit jaar werd de ruwbouw van het tehuis voor demente bejaarden met een kapaciteit van 120 bedden aangevat. Het is de bedoeling van het OCMW de plaatselijke bevolking een volledig rusthuis te kunnen aanbieden. Het be staande rusthuis telt 475 gewo ne bedden en 30 rust- en ver zorgingsbedden. In het nieuwe verzorgingstehuis plant men 30 bedden voor mentaal gehandi capte of demente bejaarden en drie keer 30 bedden voor se niele gehandikapte bejaarden. De kostprijs van het tehuis wordt geraamd op 68 miljoen en men verwacht de afwerking ervan tegen eind '86. Bejaarden die bij hun familie inwonen zullen dit jaar tijdens de vakantiemaanden gebruik kunnen maken van vrije ka mers om de verwanten bij wie ze inwonen de kans te geven op vakantie te gaan. De moge lijkheid werd wellicht met goe de bedoelingen ingesteld, maar toch moet het me van het hart hoe paternalistisch deze gedachte eigenlijk wel is. Een aantal begrippen uit onze kin dertijd blijken heel veel later, wanneer we bejaard genoemd worden, opnieuw van toepas sing te zijn. Ik denk aan 'zak geld', 'speltherapie', 'refter', enz. De vrije kamers tijdens de vakantie doen denken aan de vakantiepatronaten waar kin deren naartoe gestuurd wor den, opdat hun ouders op reis zouden kunnen. Inderdaad, chapeau voor de kinderen die hun ouders of één van hun ouders bij zich in huis nemen, maar toch kan ik me moeilijk voorstellen dat een bejaarde die geen banden had en heeft met het rustoord zich zonder meer met een tijdelijke ver banning daarnaartoe zal kun nen verzoenen. Het zal vaak meer aangewezen zijn naar an dere oplossingen uit te kijken. Maar tot daar deze bedenking. De hal en de eetzaal van het rusthuis in Sint-Niklaas zien er ondertussen ook wat mooier uit. In de hal hangen twee mozaïken van Lucy Van Don gen en in de eetzaal een hout paneel van Daniël Ghijs; een initiatief, een schenking van de stichting Kunst in de Stad. De hovingen van het rusthuis van de rusthuizen te Nieuwkerken en Sint-Niklaas werden, in sa menspraak met de bewoners, opnieuw aangelegd. Vervangende tewerkstelling Door het bevorderen van de part-timetewerkstelling en het inschakelen van btk-, dac- en tww-ers kan het OCMW toch een tewerkstellingsbeleid voe ren en heeft het centrum op het ogenblik 30 mensen méér in dienst dan vorig jaar. Het betreft de projekten: voorbe reiding onderzoek ombuds- dienst, deze dac-ziekenhuizen, dac-rusthuizen, dac-bureau- ömbudsdienst, dac-Meerlin- gen. medische wachten in de regio en ADL-training voor rusthuizen en V-dienst. Het dac-projekt 'bureau-om- budsdienst', waarover in de raadszitting van 25 januari jl. een akkoord werd bereikt, richt zich tot sociaal gehandi capte gezinnen, bejaarden, in validen en kansarme buurten. De dienst wil m.b.t. de eerste groep preventief werk verrich ten door informatie en advies te verstrekken op sociaal, juri disch en administratief vlak. Voor de tweede doelgroep be staat de taak van de dienst erin, de hulpverlening te koor- dineren en waar nodig aan te vullen. In dit verband is men ook van plan vormingsaktivi- teiten voor vrijwilligersvereni- gingen en diensten te organize- ren. De kansarme buurten le nen zich tot een precieze de- dektie van hun problematiek. ADL staat voor Aktiviteiten van het Dagelijkse leven en een ADL-training is dus een intensieve begeleiding, gericht op een elementaire zelfred zaamheid. Omdat men ernaar streeft, de hospitalizatiekosten zoveel mogelijk te drukken de langdurige ziekenhuisver blijven vormen een belangrijk aandeel in het RlZIV-tekort en omdat de wachttijden voor opname in een bejaar dentehuis waanzinnig lang be ginnen te worden, tracht men de bejaarde patiënt die opge nomen wordt op een V-dienst (V verzorging) zo goed en zo vlug mogelijk voor te berei den op een terugkeer naar het thuismilieu. Na een observa tieperiode stelt de multidisci plinaire equipe een behande lingsplan op dat de reïntegratie van de patiënt moet mogelijk maken. ADL-training omvat o.m. rolstoel, kleding-, toilet-, keuken- en huishoudelijke ak tiviteiten. De integratie zou vergemakkelijkt worden door op de V-dienst zoveel mogelijk herkenbare dagelijkse situaties in te bouwen en er een huiselij ke sfeer te kreëren. Toch is men bij het OCMW realistisch genoeg om het probleem van de motivering aan te halen. Bejaarden vinden het niet al tijd vanzelfsprekend dat die training er voor hén is en moe ten derhalve, ook al omdat het hen moeite kost, gestimuleerd worden om eraan deel te ne men. Medische wachten reguleren Ieder ziekenhuis houdt voor weekends, avonden en nach ten een agenda bij met daarin de namen van de geneesheren die beschikbaar zijn. Patiënten en bezoekers kunnen de agen da raadplegen, buiten de zïe- kenhuismuren weet niemand iets van deze regeling af. De bestaande situatie heeft erg veel nadelen: sommige zieken huizen kunnen voor een aantal specializaties geen wachtdienst inrichten, geneesheren klagen erover dat de regio die ze moe ten bedienen té groot is, van de andere kant gebeurt het dat patiënten zich voor een ge- neesheer-specialist ver moeten verplaatsen, omdat die genees heer niet naar het ziekenhuis komt waar de man zich aan meldt Schriftelijke komsten zouden in dit verband niets oplossen. Met de samenwerking tussen sommige geneesheren loopt het, al zou men dit het aller laatst van hén mogen verwach ten, soms fout. Om gedaan te. maken met de huidige toe stand, wil het OCMW de pro blematiek laten bestuderen door een deskundig (btk-) team. De studie zou moeten uitgaan van een inventarisatie van de wachtdiensten in de regio's Waasland, Hamme, Bornem. Op bazis daarvan zul len konkiete voorstellen tot verbetering van de modalitei ten aan de betrokken zieken huizen en de artsen worden voorgelegd. SP nijdig Het ÓCMW reageert nog met heftige verontwaardiging op een artikel i.v.m. de rusthui zen dat de SP van Sint-Niklaas onlangs in een plaatselijk ad vertentieblad liet publiceren. I.v.m. de verhoging van de dagprijs in de rusthuizen van gemiddeld 675 naar gemiddeld 1020 frank, werpt het bestuur 'op dat bij de stemming op 22 maart van vorig jaar tien raadsleden (ook SP-leden) vóór waren eri twee zich ont hielden. Niemand stemde dus tégen. De maatregel was een noodzaak, meent men. Het OCMW had té lang beneden de reële kostprijs van zijn diensten gewerkt. Dat alle hulpverleningskosten via de onderhoudsplicht zouden wor den teruggevorderd, weerleg gen voorzitter Roger Van Ranst en CVP-fraktieleider Fred De Rooze met klem. De kosten van de bejaarden- en gezinshulp, de klusjesmannen, de schoonmaak aan huis en de maaltijdendienst worden he lemaal niet teruggevorderd, stellen zij, en bovendien wordt wat de andere kosten betreft steeds gezocht naar een sociaal te verantwoorden oplossing. De minister eist deze terugvor deringen niet en ze worden dan ook niet toegepast. Een bondig antwoord heeft men ook op kritiek als zou een beleid van de thuisblijven be jaarde te ondersteunen volko men achterwege blijven. «Voor hulp aan huis zetten we liefst 34 bejaarden- en gezins helpsters. twee klusjesman nen, 20 poetsvrouwen, een maaltijdendienst én een btk- ombudsdienst in, luidt het kribbig. Het is niet de eerste keer dat de kritiek van de SP op het OCMW-beleid vrij kru en wei- nig gefundeerd is en daardoor onmiddellijk en finaal valt te weerleggen. Op andere vlakken is de partij een stuk konstruktie- ver. De fraktie zou kunnen overwegen om binnen de partij aan te sturen op een deskundi ger en eerlijker oppositievoe ring terzake. Leo DE BOCK Sint-Niklaas De jaarlijkse Uniceffeestmarkt in Sint-Niklaas heeft bij de voorgaande edities echt nog niet veel meeval gehad met het weer. Werden de beginjaren gekenmerkt door hevige regenbui en, dan lag in de laatste vier jaar de temperatuur aan de lage kant. Vorige zaterdag bleef het weer wel droog, maar was het toch frisjes voor de tijd van het jaar. Gelukkig had dit geen weerslag op de publieke belangstel ling. De marktbezoekers houden ervan, eens echt te markten. Koopjes, marktadvokaten, er eens uit zijn, het spreekt nog allemaal tot de verbeelding. Na zijn welkomswoordje schonk voorzitter van de Na tionale Demonstreerdersvere- niging Willy Steyaert het prachtige boek «Schoonheid van Vlaanderen» aan burge meester Paul De Vidts, waarna voorzitter Jan Van Mele van de Wase Marktkramersvereni ging de eer te beurt viel de cheque te overhandigen aan de vertegenwoordigers van Uni cef en Kunst in de Stad. De heer Spaenhoven van Uni cef, merkt op dat in deze kri- sisperiode de situatie van het kind, niet alleen in de Derde Wereld maar ook in andere landen er zeker niet op voor uitgegaan is. Hij staafde dit door voorbeelden aan te halen als Costa Rica, waar de spoed opname van kinderen verdub beld is in de laatste twee jaar, en te wijzen op het verhoogde kindersterftecijfer in sommige streken van USA en USSR. Verder dankte hij in naam van Unicef de NDVB, de Wase Marktkramersvereniging en de foorkramers voor hun geldelij ke bijdrage en verzekerde dat deze fondsen door Unicef goed zullen worden besteed. Burgemeester Paul De Vidts is zich goed bewust van de be langrijke ekonomische rol die de markt speelt in de stad Sint- Niklaas. Hij herinnerde eraan dat de gemeente Sint-Niklaas dankzij de markt een stad geworden is. Tijdens zijn reis naar Antwer pen kwam Napoleon in Sint- Niklaas waar hij de wekelijkse markt in volle bedrijvigheid zag. De keizer vond dat dit leven en deze beweging een onvergetelijk aanblik bood en liet een oorkonde opstellen waarbij de gemeente Sint-Ni klaas een stad werd. De burgemeester onderstreep te, dat de markt niettegen staande de steeds groeiende verkeersproblemen een ont moetingscentrum voor handel moet blijven, en dat er géén sprake van kan zijn, de weke lijkse markt naar een andere plaats te laten uitwijken. Ook prees de burgemeester de inzet van marktleider Wielandt en loofde hij het privé-initia- tief van martkramers, stand werkers en foornijveraars voor hun financiële steun aan Uni cef en Kunst in de Stad. Tenslotte kwam de ondervoor zitter van de Stichting Kunst in de Stad aan het woord. Rik Bostecls verduidelijkte het belang van de vzw Stichting Kunst in de Stad, nl. het open baar kunstbezit van de stad Sint-Niklaas uit te breiden en er een open kunststad van te maken. Dank zij de jaarlijkse bijdrage van haar leden, de steun van het mecenaat en de opbrengst van kullurele mani festaties slaagde ze erin. het stadsbeeld met merkwaardige werken van bekende kunste naars te verrijken. In 1980 werd de beeldengroep «De Lo pers» van Mariette Teugels op het Stationsplein en in 1983 «Ruiter en Paard» van Jan Cal- meyn op het Kardinaal Mer- cicrplcin onthuld. In 1984 zou dan het beeld «Kontcmplatie» van Werner Hcyndrickx ge plaatst worden. Ondervoorzitter Bostecls schonk een houtgravure van Roland De Winter aan de voorzitters van dc demon- streerdersvereniging. de Wase Marktkramers- cn de foorkra mersvereniging en aan markt leider Frans Wielandt. E.D.M. Zaterdag 2 juni viert de Temsese Dansklub Erato haar tien-jarig bestaan met een dansavond in zaal Cambrinus. Iedereen is welkom op dit jubileumbal, dat muzikaal wordt opgeluisterd door orkest The Magics. Dansclub Erato werd in 1974 opgericht in Bazel. Stichter was Paul Van de Water. De dansklub ontleende haar naam aan Erato, de muze van lierzang en minnedicht. In 1977 vestigde de klub zich in Temse, achtereenvolgens in Salons Van Bogaert (1977-1979), het Parociaal Centrum van Kristus-Koning (1979-1981), de parochiezaal van Veile (1981-1983) en zaal Cambrinus (sinds 1983). Erato, aangesloten bij Dansliga, organiseert naast vaste wekelijkse lesavond en de veertiendaagse oefenavond, ook jaarlijks een mosseifeest, een Sinterklaasfeest, een kerstfeest, een karnavalbal, een Topdag (met demonstra- tiedansen door speciale gasten), een sluitingsbal cn ver broederingsavonden met andere klubs (Puurs, Hamme, Beveren, Lokcren). Om de 14 dagen is er op woensdag oefenavond. De dansleraars zijn het echtpaar Leo Pauwels - Van Bulck uit Mechelen. Bij Erato kan men terecht voor beatdansen. wals. samba, slow fox, paso doble, trage wals, quickstep, rumba, chacha-cha, tango, jive en disco jive. Gewoonlijk worden de lessen op donderdag gegeven van 19.30 tot 23.15 (3 lessen). Nieuwe start september '84. Op het einde van dit seizoen, op 12 april om 20 uur in zaal Cambrinus, start Erato met een discokursus (7 lessen). Van de pioniersploeg die Erato in 1974 bestuurde, is niemand meer overgebleven. Van de eerste kursus die in Temse werd gegeven, is nog één koppel aktief: Michiel Vlaeminck en Annick Meersman. Het huidige dagelijks bestuur van Erato bestaat uit: Voorzitter Jozef Noens, Cauwerburg 290, 2690 Temse, tel.: 03/771.41.75; Sekretaresse: Christine Eeckelaert, Hoogkamerstraat, 126, 2690 Temse; Penningmeester: Michiel Vlaeminck, Oscar Van Durme- laan 5, 2690 Temse, tel.: 03/771.20,42; Feestkommissaris. Julien Van Raemdonck. Veldstraat 73, 2690 Temse, tel.: 03/771.43.03 Bij hen kan men terecht voor nadere informatie. Theo Penneman, Sint-Niklaaszaterdag. De Wase Marktkramersvereniging steunt Unicef en Kunst it St.-Niklaas beide organisaties, (delro) 7i geldsom overhandigd a De Sint-Niklase scholen, de Wase onderwijsinstellin gen laten in mei traditiegetrouw in 't eigen hart kijken. Er gaat geen weekend voorbij of je kan wel op een handvol 'open-deur'-dagen of -weekends terecht. Kreatieve kinderen, audiovisueel alaam, toneel, spelletjes, didaktisch verantwoord materieel. Bekijken, rondneuzen, speuren. Achter de rug liggen in Sint-Niklaas instuifdagen in dc muziekakademie. het Heilige Familie-instituut, dc OLV- Presentatie. de Berkenboom. Op 19-20 mei is er een en ander op til in het technisch instituut Carolus. bij de humaniora van de Broeders en in het wijkschooltje van de rijksbasisschool op Vijfstraten Een woordje uitleg. Totaalspektakel Het technisch instituut Sint-Carolus aan de Hospitaalstraat 2 in Sint-Niklaas brengt zaterdag 19 mei een demonstratie «gebarentaal» door de leerlingen (14.30 u. en 15 u.). Vooral wordt echter uitgekeken naar zondag. Dan wordt tussen 14 en 17 u. een «totaalspektakel» aangeboden waarin mindervaliden en validen elkaar ontmoeten met dans, spel. versnaperingen en nog wat verrassingen. Aan dit evenement wordt meegewerkt door de Katholieke Vereniging voor Gehandikaptcn. de jeugdvereniging van de KBGn dc scoutsgroep voor mindervaliden Akabe. Sjaloom, etc. Oude volksspelen Pierbollen. pietjesbak. mannetjes klikken, gaai- en vloer- bollen. Attrakties van deze aard worden «oude Vlaamse volksspelen» genoemd. Een twintigtal van deze spelen werden naar de Nieuwstraat in Sint-Niklaas gehaald om het familiefeest van de Bróederschool (humaniora-afde- ling) op te vrolijken. Zaterdag kan je van 15 tot 23 uur via een deelnemingskaart gaan trou-madammen bij de Broe ders. De opbrengst van het initiatief gaat naar het aankoopfonds voor klassemcubelcn. Vijfstraten: 25 Het traditionele schoolfeest van dc rijksbasisschool-oefen- school, gelegen aan de Noordlaan in Sint-Niklaas. vindt dit jaar plaats in de wijkschool op Vijfstraten. Deze wijkafdeling bestaat een kwarteeuw. Doorlopend wordt zaterdag 19 mei. vanaf 14 uur kreatief werk van de kinderen tentoongesteld. Er zijn aktiviteiten voor en met kinderen, spelen werden voorzien en om 19 uur kan je deelnemen aan de barbecue. Beveren en Kieldrecht In Beveren is men aan de Kallobaan aan de tiende Tibokafeesten toe, Dc opbrengst is bestemd voor het revalidatiecentrum, dat overigens dc festiviteiten inricht. Er is een rommel- en speelgoedmarkt, er zijn luchtdopen, je kan luisteren naar jazzmuziek, er is een springkasteel, je kan je dorst lessen en je honger stillen. Tibokafeesten. zaterdag 19 mei vanaf 14 uur. In de namiddag treedt pianist Joannes Thuv op in dc bierkelder. Feest en open deur ook in dc scholengemeenschap Beveren - Melsele. Zaterdag 19 mei in het OLV-Gaverlandinstituut (Mclselc) rommelmarkt en 's avonds o.m. vrij podium. Zondag 20 mei in het Anna Piersinstituut modedéfilé. jazzdans, en expo van werk van dc leerlingen. In de sporthal van Melsele zaterdag minivoetbaltornooi van de oudlecrlingen van het Sint-Lodewijksinstituut. zondag kwis en nog zaterdag tussen 14 en 16 u. kinderhappening met Walter De Vrocv. In dc gemeentelijke jongensschool van Kieldrecht wordt zaterdag 19 mei volop aan sport gedaan tijdens de vierde open dcurdag. Binnengebcuren (estafette, pvramides bou wen, enz.) cn buitengebeuren (fototentoonstelling). Zon dag 20 mei start om 14 u. een wandelzoektoeht. Lokeren Zaterdag 19 en zondag 20 mei kan je een kijkje gaan nemen in het KT A Koninklijk Technisch Atheneum, aan dc Azalealaan. Zaterdagnamiddag om 15.30 uur mode show en kijken naar o.m. minicomputers en hoe die werken. Vanaf 14 uur start een gezinsfietstocht o.l.v. de Durmespurters. Zondag vanaf 15 u. cyclobaltornooi. de monstratie kunstrijden op de fiets en demonstratie door wereldrckordhouder sur-place W, Van Puvenhrouck. I)c fiets als leidraad dc hele zondag hier. tentoon en te velde. Zaterdag en zondag opnieuw meifeesten in De H, 'civinde aan de Torcnstruat 15. Zaterdag volksspelen, rommel markt. volksdansen, poppentheater voor de kleintjes (16.30 u.) en optreden van The Flemiseh Girls (17.30 u.)

De Voorpost | 1984 | | pagina 6