SM Goedkope Woningen Aalst legt balans 1983 voor Uit de Aalsterse raad Vietnam avond in Aalsterse Mikisklub Aalst voor de Derde Wereld Fusieplannen van Thor Kokerij in de frigo Stoepen in de Acaciastraat verbreden? '83 Ruim één jaar na karnaval op de Molendries De Voorpost - T8 5.1984 - 7 I Aalst. De jongeren voor werk deden ook Aalst a I groep uit het Waasland (a) Zo arriveerde er op de markt een «Bergemeersen», «Bergemeersenlaan», «Zwembadlaan» of noem maar op? De nieuwe straat van Albrechtlaan naar Bergekouter die langsheen het nieuw stedelijk zwembad loopt heeft nog geen naam. Voorlopig kon in de gemeenteraad nog geen beslissing hieromtrent gevonden worden zodat het kind nog steeds geen naam heeft. Het stadsbestuur stelde, vooral dan om verwarring met de reeds bestaande «Bergemeersen- straat» te voorkomen deze weg «Zwembadlaan» te heten Danny Denayer (VU) stelde echter dat alle historici min één opteerden voor een toponiem en het kaartenboek van Mijlbcck uit 1802 vermeldt er slechts één «Bergemeersen». «Zwembadlaan» vindt het raadslid eerder banaal. Schepen Remi Van Vaerenbergh stelt dat de wettelijke procedure normaal verliep. Er kwamen uiteindelijk twee benamingen uit de bus: «Bergemeersenlaan» en «Zwembad laan». Het stadsbestuur opteerde voor de laatste naam Lambert Van de Sijpe (CVP) zegt «Zwembadlaan» nogal plat te vinden. Hij heeft er kennelijk moeite mee Anderzijds stelt hij zich ook de vraag of een toponiem moet behouden blijven wanneer hij alle funktionaliteit reeds verloren heeft vermits er van Bergemeersen niets meer teïien is. Ook over de opportuniteit van «...laan» heeft hij zo zijn twijfels. Een «laan»: is immers een weg langs één of langs beide zijden met bomen beplant en dat is hier niet het geval. Burgemeester Uyttersprot spaart de geit en de kool en velt een salomonsoordccl: verdagen naar volgende zitting. «Ook te Hofstade moet een nieuwe straatnaam worden bedacht; voegt raadslid Marcel Lorie er nog aan toe. «Hinnenbezenwegel; te Erembodegem wordt verlegd Nadat de SP-fraktie in verband met de lening voor de zittribune van Eendracht Aalst (16.500.(XX) fr. voor de eerste fase) verdeeld had opgesteld Dolores Bai ta, Patrick De Smet en De Bruckcr stemden tegen, de andere SP-ers stemden voor zoals trouwens ook CVP. PVV en VU werd voorgesteld de «Hinnenbezenwegel», voetweg nr 131 te Ereijibodegem op vraag van H. Van Langenhovc. Grote 120 te Herderscm te verleggen met het oog op het bouwrijp maken van twee loten van een verkaveling. Het onderzoek werd gehouden en er kwam geen enkel bezwaar of opmerking binnen. De aanvrager is akkoord een welvocglijkhcidsvcrgoeding te betalen die vastgesteld wordt op 50 fr. m-' x 53.75 of 2687 fr. Raadslid Danny Denayer ging de zaak bekijken en heeft er geen enkel bezwaar tegen. Het perceel wordt er wel 10 nr groter door wat dan zou moeten betaald worden vermits het nu een riante bouwgrond wordt voor 2 villa's. Voor 10 nr zou 15.000 20.000 fr. niet te veel zijn. Schepen Doorns zegt dat volgens de rechtsspraak zaken van buurtwegen tot de aangelanden behoren tenware het tegenovergestelde zou kunnen bewezen worden. Wat betreft de breedte van de weg moet die blijven zoals hij nu is en voor het leggen van duikers moet uiteraard de eigenaar instaan. Denayer vraagt nog dat de buizen door de dienst Openbare Werken zouden worden geplaatst. Dat is evident, zegt de burgemeester. De erfdienstbaarheid moet gerespekteerd worden. O.W. zal de buizen leggen en de eigenaar zal betalen. Bier of géén bier in de kaarthuisjes Klubhuisjes voor bejaarden kwamen reeds meer dan gewenst in de aktualitcit en zulks niet steeds in gunstige zin. Bij het vaststellen van een reglement van orde en inwendige dienst vraagt raadslid Patrick De Smet zich af of een stadsbestuur wel dranken mag verkopen. Schepen Gilbert Bourlon antwoordt dat het hier gaat om een dossier dat ten gronde werd besproken en geadviseerd. Bier zal er niet verkocht worden Enkel frisdranken en koffie. Het zou niet de stad zijn die verkoopt, zegt schepen André Doorns. Er wordt immers gezocht naar een verantwoordelijke door het buurtkomitcc. Na maanden werking zal ten andere een evaluatie volgen. Patrick De Smet voegt er nog aan toe dat men ook de mogelijkheid zou moeten hebben een eventuele verantwoordelijke «af te danken» zo nodig cn wat betreft de prijs van de dranken zou men tot een éénvormig prijsstelsel voor alle kaarthuisjes moeten kunnen komen Eddie Monsieur (SP) heeft echter twijfels. Hij vindt dat de kaarthuisjes elk zowat hun eigen traditie hebben cn dat het best is er niet te veel in te roeren. Ze kennen uiteraard ook hun ups cn dowNfe. De stad zou zich best niet in de plaats stellen van de klubleden zelf. Spreker stelt zich de vraag of de mening van de geïnteresseerden over het regelement, o.a. over de drankverkoop, werd gevraagd. Kaarthuisjes zouden door de nieuwe reglementering de doodsteek kunnen krijgen. Een aantal bejaarden komen immers graag een pintje pakken aan matige prijs. Eddie Monsieur vraagt dan ook dat men het punt zou verdagen. Schepen Bourlon zegt dat alle kaarthuisjes bezocht werden cn dat. op twee uitzonderingen na. iedereen ermee akkoord ging geen bier meer te verkopen. Op de herhaalde vraag of onder de bezoekers een enquête werd gehouden over het al dan niet verkopen van bier zegt de schepen dat kaarthuisjes juist wegens het bier veel door jongeren worden bezocht en dat ouderen, voor wie deze kaarthuisjes dan toch bedoeld zijn er niet meer gaan als jongeren er overvloedig drinken. Dolores Baita vraagt nog welke normen men gaat hanteren om uit te maken wie al dan niet nis lid kan aangenomen of geweigerd worden De voorzitter vindt dat hiermede reeds genoeg werd gediskussicerd en dat inspraak niet mag leiden tot immobilisme. Hij gaat er wel mee akkoord dat men een verantwoordelijke gebeurlijk kan «afzetten; cn vindt eveneens dat gelijkvormigheid in de prijs der dranken best is Meerderheid en VU keuren het voorstel van reglement goed. De SP onthoudt zich. Het gebeurde met karnaval 1983 aan de Aalsterse Molen dries krijgt onverwachts een staartje. Toen de vloer begaf raakten een 15-tal late. of moet ik zeggen vroege, klan ten in de kelder waarbij een tiental feestvierders op terug weg naar huis verwond wer den. Niet erg en, ook door de herbergierster vlug vergeten. Naar na maandenlange stilte waarbij iedereen geloofde dat deze «zaak» in de rand van de karnavalaktiviteiten aan klas sering toe was kreeg deze me dedeling van het parket waar bij gesteld werd dat de zaak zou oproepen worden voor de rechtbank van Dendermonde. Motief: «Gebrek aan vooruit zicht...». De uitbaatster zou verantwoording schuldig zijn t.o.v. de tien gekwetsten. Als de rechtbank oordeelt dat het instorten van de plankenvloer binnen de verantwoorde lijkheid van de uitbaatster valt kan schadevergoedering wor den geëist. Aalsterse horeca-mensen die zich in analoge gevallen kun nen bevinden zien dan ook met spanning uit naar het verdikt want tijdens de karnavalesbat- témenten gaat het er nogal eens luchtig aan toe met dan soms wel een wrange nasmaak. Aalst. Nieuwe klassen te Meldert. De klassen zijn al goed bevolkt (per) In de Mikisklub te Aalst werd een info-avond georganiseerd met als tema Vietnam. Dit land heeft gedurende decennia in de aktualiteit gestaan als het gruwelijke strijdtoneel van vreemde machten tegen een autochtone bevolking. Nu is het geweld geluwd, maar Viet nam likt zijn wonden en wordt opnieuw bedreigd. Wat voor een land is Vietnam? Hoe le ven de mensen daar? Op wel ke wijze kunnen zij zich mani festeren? En vooral: wat wordt er oedaan aan de gruwelijke gevolgen van de oorlog en de vreesaanjagende moordtuigen die er werden gebruikt. De avond werd opgeluisterd met een aantal dansjes gebracht door Vietnamese jongeren Aalst. Vietnam ook lichamelijk aanwezig a «Aalst voor de Derde Wereld», stuurgroep onder het ondervoorzitterschap van Herman Blendeman, organiseert ten bate van de rechtelozen in de Derde Wereld een briefschrijfak- tie naar het Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking, het NCOS. de organisatie achter de 11.11.11 .-aktie. Zaïre worden de laatste tijd de mensenrechten openlijk met de voeten getreden. Zonder enige reden worden mensen opgepakt, gemarteld, vermoord. Om de goede relaties met het Mobutu-regime met te schaden weigert de Belgische regering zulks aan te klagen. Daarom wordt dan gevraagd dat ook U een handgeschreven brief naar de minister van Buitenlandse Betrekking zou sturen. U kan zich hierbij richten naar volgend voorbeeld Aan de heer Leo Tindemans. Minister van Buitenlandse Betrekkingen Quatre-Brasstraat 2 te 1000 Brussel Geacht Heer Minister. Uil betrouwbare bronnen van mensenrechtenorganisaties zoals de Liga voor de Rechten van de Mens en Amnesty Internationaal, van het NCOS en vele NGO's die in Zaïre werkzaam zijn, alsook van de familieden van de "13 parlementsledenvernemen wij dat het Zaïrese bewind zich hoe langer hoe meer schuldig maakt aan grove schendingen van de meest elementaire mensenrechten. Sinds de laatste devaluatie van de Zaïrese munt in september 1083 zijn de levensomstandighe den van de Zaïrese massa gewoonweg dramatisch geworden. Eén voorbeeld volstaat: terwijl een goedbetaalde arbeider hoogstens 20 Z per dag verdient moet een gemiddeld gezin in de stad minsten 80 Z per dag uitgeven aan het allernoodzakelijkste voedsel (zonder vlees, noch vis.'). Ondertussen blijft de Zaïrese elite zich zonder de minste schroom verder verrijken door zich een deel van de buitenlandse kredieten en van de uitvoer toe te eigenen. Om het groeiend verzet (stakingen. tweede partijtegen dit katastrofaal beleid in te dijken, schrikt hel Zaïrese bewind er niet voor terug massaal en willekeurig mensen aan te houden zonder enige vorm van in beschuldigingstelhng. Mannen vrouwen en kinderen afgetroggeld, opgesloten in mensonterende omstandigheden, gefolterd en vermoord Dit gebeurd niet alleen in Oost-Kasai. maar ook in Shaba, Haul-Zaire en andere provincies Ook de DERTIENparlementsleden die sinds 3 jaar in het verweer gekomen zijn tegen verregaande machtsmisbruiken en uitbuiting, werden op hel moment van hel bezoek van Minister VREVEN aan Kinshasa (november 1983samen met hun familieleden aangehou den en gedeponeerd naar hun geboortestreek. Daar worden ze onder strenge militaire bewaking vastgehouden en moeten ze in volledig isolement en grote ontbering leven. - Eén van hen. Lusange NGIELE, is naar alle waarschijnlijkheid vermoord, terwijl KIBAS5A en TSH1SEKEDI zwaar toegetakeld werden. Alhoewel U, Mijnheer de Minister, ongetwijfeld op de hoogte zijt van deze flagrante schendingen van de mensenrechten in Zaïre, behoudt de Belgische regering het volledig stilzwijgen. Bovendien wordt de politiek van normaliseringvan de betrekkingen tussen beide landen gewoon verder gezet, evenals de daadwerkelijke steun op economisch, politiek en militair vlak aan een bewind dat elke representativiteit verloren heeft en dat algemeen gekend is als corrupt en weinig bekommerd om de levenssituatie van de Zaïrese bevolking. Wij wensen dan ook met kracht te protesteren legen dit stilzwijgen van de Belgische regering die zich nog moeilijk kan verschuilen achter het argument van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zaïre Wat zijn de besluiten i.v.m. de mensenrechten van het recent congres over buitenlandse betrekkingen dan eigenlijk nog waard Wij hopen, Mijnheer de Minister, dat België op uw initiatief dit stilzwijgen i.v.m. Zaïre zal doorbreken en zijn steun aan dit bewind aan een diepgaand onderzoek zal onderwerpen. Met eerbiedige hoogachting. Naam. en adres... LH Meldert Heel wat geruchten doen be- gebeuren, grijpelijkerwijze de ronde over Ondertussen zou, op uitzon de verdere evolutie van de dering van voorzitter Jozef voetbalklub Thor Kokerij Mei- Van den Steen, de reële spon den. Klub die enkele weken sor, en sekretarïs Groessens, terug de kampioenstitel in het hele bestuur ontslag heb- vierde provinciale in 't zicht ben genomen, had doch de bal blijkbaar mis- Vernomen wordt nu echter dat sloeg. Thor Kokerij beschikt THOR alleszins verder wil en wél over zeer valabele infra- dat momenteel uitgekeken struktuur: terreinen, een mo- wordt naar versterking van het del tribune, gloednieuw en een bestuur. Norbert Van den kantine die ploegen uit natio- Dungen. vroegere Thor-spe- nale afdelingen haar kunnen Ier, werd voor één jaar als benijden. Besprekingen von- trainer aangeworven nu de fu- den plaats tussen beide lokale sieplannen toch in de ijskast ploegen. THOR en EEN- verzeilden. DRACHT waarvan de voorzit- Dat met Eendracht Aalst tot ters broeders zijn. Tot fusie een overeenkomst zou geko- kwam het echter niet daar men men zijn om de terreinen van bij Thor klaarblijkelijk niet Thor te verhuren is duidelijk over een 2/3 meerderheid in onwaar zoals men me ook op het bestuur kon beschikken Eendracht Aalst verzekerde, om de fusie te realiseren. Iets Men kan dus alle kanten uit. wat moest gebeuren voor 1 mei Doet Thor het met nieuwe want dan moesten terrein waar moed verder alleen of worden zou op gespeeld worden, naam de fusieplannen volgend jaar van de «nieuwe» klub en even- uit de frigo gehaald? tuele nieuwe kleuren worden bekendgemaakt. Wat niet kon Bij het afbakenen van de parkeerszone in de Acaciastraat heeft SP-Raadslid Dolores Baita de opmerking dat het volgens het BPA om een woonerf gaat. Naast veiligheid voor de voetganger is er ook het probleem van de leef baarheid voor de bevolking. Raadslid Lambert Van de Sijpe doet een komplimentje aan zichzelf door te verkla ren dat hij reeds lang begaan is met de verkeersleefbaar- heid in elke straat. Ook de zwakke weggebruiker, de voetganger en de fietser, moet aan zijn trekken komen. Daaruit konkluderen dat de rijbaan moet versmald en de voetpaden verbreed worden gaat voor hem echter iets te ver. In wezen zouden in een woonstraat geen stoepen mogen zijn. Woonerven noemt hij echter vaak politieke prestigeprojekten. Met minimale kosten zou men een maximum aantal steden veilig moeten maken. Daarmede is dan de kous af over het al dan niet verbreden van de stoepen in de Acaciastraat. LH Met zijn ASO, Aalsters Sociaal Overleg, zou de Keizerlijke Stede totnog toe een unicum zijn. Alles zins één van de allereerste gemeenten in Vlaanderen is ze bovendien de eerste gemeente waar je een ab onnement op de agenda van \le gemeenteraad kan nemen. Daarenboven gratis. Het ASO kwam tot stand na maandenlang overleg met vertegenwoor digers van de politieke frakties en welvaartwer kers. Tot het opnemen van een ASO-medewerker in het OCMW is het echter niet gekomen. Evenmin tot het omtur nen van het ASO tot een officieel erkende advies raad. Het werkterrein van het ASO betreft het ruime welzijnsbeleid met uitzon dering dan van al wat met privicay en individuele dos siers te maken heeft. Uiterlijk na een jaar zou men tot evaluatie over gaan. Het ASO kwam on langs in het nieuws toen het in de Dirk Martens- straat 13 een nieuwe behui zing vond. Onder de tientallen ge meenten die lifthaltes voor Taxistop installeren be vindt zich ook Erpe-Mere. Taxi-stop wil het op ruime schaal elkaar-mecnemen bevorderen. Voor projekten van be- wonersgroepen zou de Ko ning Boudewijnstichting dit jaar 1 miljoen ter be schikking stellen van bewo- nersgrocpen. wijk- of dorpsraden. Te bevragen: Mcrodcstraat 21 te HXX) Brussel. Burgers maakten in Herzele een inventaris van de bestaande sluikstorten. Ze zouden tot het respek- tabcl aantal 135 zijn gekomen. Subsidiëring voor kul- turele werking zou te Op wijk drastisch verhoogd zijn zonder enig onder scheid. kriterium of alter natief. De geplande toeristi sche folder voor Aalst zou een vierdubbel gevouwen blad worden met middenin een duidelijke kaart met uitgebreide legende en een aantal foto's Goedkoper en meer bruikbaar, ook voor scholen. Met een aan pasbaar inlegblad met nut tige gegevens en tips. Voor wat betreft het karnavalmuseum gaan stemmen op om dit in te richten in de hallen van de Schoolstraat waar voldoen de ruimte zou zijn voor grotere stukken. Het bel fort is alleszins te klein en te moeilijk toegankelijk voor eventuele bezoekers. Kwam bij de diverse uitgaven «kuituur» mis schien niet al te veel aan bod. met de aanwezigheid van Gilbert Claus, voorzit ter van de kultuurraad. wel eens een reus op lemen voeten geheten, zou daarin verandering kunnen komen t Prikklokje memo reert de opening van het net-niet olympisch stede lijk zwembad waarbij drie «zwemmers» ongevraagd in 't blauwe water plonsden en vraagt zich af wat er zou gebeurd zijn had minister Galle zijn rode zwemslip tijdig gevonden 't Prikklokje stelt dat na de flater van de vorige schepen openbare werken in de hoogte er nu een gebeurt op de Hopmarkt in de diepte. «Een staaltje hoe men. gedekt achter een houten schutting stede- bouwkundige voorschrif ten aan zijn laars lapt» Waar de gevellijn normali ter moest bewaard blijven komt er nu een gapende opening. Volgens "t Ajuintje» zouden de financiën er reeds heel wat rooskleuri ger uitzien vermits een open schrijven reeds royaal mei een stempel van liefst 42 fr. werd gefrankeerd. Nog volgens 't Ajuin tje» is het spijtig voor ste delingen dat ze destijds hun staalgrijze vuilnisem mer van de hand deden. Die werden immers ver vangen door papieren zak ken die vervangen werden door zakken in plastiek die nu op hun beurt zouden moeten vervangen worden door om het even wat Ook door die staalg >i/e vuilnis- «We hebben in de loop van het jaar 1983 vooral voorberei- lizeerde kostprijs van dingswerken gedaan» zo schrijft de heer L. Moyersoen, 375.642.452 fr wat een gemid- voorzitter van de SM Goedkope Woningen in zyn voor- delde is van 1.755.340 fr. woord op het jaarverslag van de verrichtingen in 1983 van Hierbij kan men enkele beden- deze woningbouwmaatschappij. Hy onderstreepte even- hingen formuleren. In de eer- zeer dal de wgk «Horebekcvcld». 214 huizen Rrool. niet v/rkKht^T"?"?* van'he" alleen is afgebouwd, maar dal ook de huizen zonder een tMM). in de TOjede „eks wa_ uitzondering zijn bewoond. ren het er 135 of 61.36% en in De maatschappij heeft bovendien nog een wachtlijst van de derde reeks 65 of 25,19%. 546 families en beschouwt het dan ook als een van haar Wat de wijk Horebekeveid be- opdrachten zo snel mogelijk aan de vraag van deze treft, daar werden geen huizen kandidaat-huurders te willen voldoen. Dat zal lang niet verkocht, maar kreeg men wel gemakkelijk zijn. 'S™ u0pen' P' 6 belangstelling voor het aanko- Sedert haar oprichting tot op al als bureel van de maatschap- pen van woningen is dus duide- heden bouwde de maatschap- pij. De woningen werden op- lijk gedaald. Deze daling is toe pij 1.429 huizen waarvan zij er getrokken in de Binnenstraat, te schrijven aan een aantal fak- momenteel nog 620 in eigen- Boudewijnlaan. Dr. Goffaert- toren zoals een mentaliteits- dom heeft. Men kan deze op- straat. Begijnhof en Berge- wijziging, de sociale huurpoli- delen in vier grote vakken. In meersen. tiek van de maatschappij en de de eerste plaats de huizen ge- De 85 huurwoningen vertegen- stijgende prijzen en het duur- bouwd tussen 1921 en 1940: woordigen een reële kostprijs dere krediet, deze situeren zich vooral in de van 24.994.161 fr. of een geak Wat de huurders betreft, daar wijken Heilig Hart. Schaar- tuaiizeerde kostprijs var blijkt dat 289 huurders of 46.69 beek. Bergemeersen en Diepe- 68.736.533 fr. (een gemiddelde procent een belastbaar inko- straat. Guido Gezellestraat. van 808.665 fr.). De derde se men hebben lager dan 300.000 Watertorenstraat. Immerzeel- rie huizen werd gebouwd op de fr 200 huurders of 32.32 pro- dreef. Slotstraat en te Lede wijk De Blicck van 1960 toi cent hebben een inkomen be- aan de Openveldstraat. In de- 1972 en telt 258 huizen, waar- grepen tussen de 300.000 en de ze periode werden 737 huizen van nog 193 worden verhuurd. 500.000 fr. en 130 huurders of gebouwd, waarvan nog 127 Zij vertegenwoordigen een 20,29 procent een inkomen ho- worden verhuurd. Deze 127 reële kostprijs van 92.799.223 ger dan 500.000 fr. woningen vertegenwoordigen fr. of een geaktualizeerde kost- De enkele gezinnen met een een reële kostprijs van prijs van 204.818.113 fr. (ge- hoger inkomen kunnen weer 23.187.483 fr. of een geaktuali- middeld 1.061.235 fr.). Ten- ondergebracht worden in drie zeerde kostprijs van slottp is er de vierde kategorie reeksen: beide echtgenoten 92.271.824 fr wat een gemid- van woningen, gebouwd sedert werken; gezinnen waar wer- delde is van 726.550 fr. 1976 en die op de wijk Horebc- kende kinderen ouder dan 25 In de tweede plaats zijn er de keveid staan. Het zijn er 214 jaar nog inwonen; oudere huizen gebouwd tussen 1945 die allen werden verhuurd, ploegarbeiders en bedienden en 1960. 220 in getal en waar- Deze huizen vertegenwoordi- op het einde van hun loop van er nog 85 worden ver- gen een reële kostprijs van baan huurd. Een fungeert trouwens 370.600.300 fr, of een geaktua-

De Voorpost | 1984 | | pagina 7