Verheugd om sukses, vol hoop op bouw polyvalente zaal Omgaan mei mensen Raldes feliciteert bedrijven Wie wordt zestiende bloemenprinses te Sint-Gillis Dendermonde? De Voorpost - 18 5.1984 - 9 Eerste kulturele veertiendaagse van Dendermonde afgerond Teledienst Dendermonde nodigt alle belangstellenden vriendelijk uit tot een informatieve gespreksavond over «Omgaan met mensen» door Prof. Dr. J. Claes van Ufsia- Antwerpen, op donderdag 24 mei 1984 om 20 uur in het stadhuis van Dendermonde. Wat is een mens zonder anderen? Niet alleen tijdens de aanvang en het einde van het leven heeft men anderen nodig. In alle fasen ervan groeit men als mens door en langs het omgaan met anderen. Deze omgang kan verrij kend werken, soms zijn we de anderen beu, haken we af. In een kreatieve relatie maakt de westerse mens vooral gebruik van de taal en de lichamelijke expressie. Is dat altijd zo geweest? Waar liggen de klemtonen in andere kuituren en wat kunnen wij van hen leren? Kortom, nadenken over «ONS» omgaan met mensen zodat de kwaliteit ervan verhoogt. Inlichtingen: Teledienst (Centrum voor mensen met vra gen en moeilijkheden en Dienst voor Vrijwilligershulp). Vlasmarkt 29 te 9330 Dendermonde, Tel. 052-21.51.35. Dendermonde. Ook de koren waren goed vertegenwoordigd op de eerste kulturele Dendermonde. Uiteraard ging heel wat belangstelling naar de handwerkjes (v) veertiendaagse van de stad Dendermonde (c) bicven, wat een tegenslag was voor de optredende koren. Maar «men leert het meest van eigen fouten» aldus de voorzit ter die anderzijds woorden van lof en dank had voor Jeko en de Sint-Gregoriusgilde die de slachtoffers waren van het Songfestival. Tijdens het op treden van de kunstgroep Nele waren er een 100-tal aanwezi gen in de zaal. Maar hier bleek dan dat het stadhuis voor een dergelijk optreden niet ge schikt is. De wimpels waarmee sommige dansjes werden uit gevoerd. lagen bestendig in konflikt met de stadhuisluch ters. «U ziet dat mijn opmer king in verband met de idee aan een polyvalente zaal zeker gewettigd was», aldus de voor zitter die verklaarde genoten te hebben van de prachtige diamontagc die mevrouw Van Caubroeck heeft gegeven. En tot slot meldde hij nog dat liefst 2.000 hetnete,, J te„. Dendermonde. Hel koor De liefst 2.000 bezoekers de ten toonstelling aandeden van de 21 Dendermondse kunstc- Willy Maes zijn programma naars. Op vier dagen is dit liet afwerken. Denderkantorij zingt met volle overtuiging (v) werkelijk een sukses Een gevarieerd programma. De voorzitter zou dan ook nog bestaande uit muzikale en in de laatste manifestaties inlei- strumentale nummertjes van den. Onder meer het optreden hoogstaande kwaliteit. Met en- van de Denderkantorij uit Ou- kele gekende dingetjes uit on- degem. Cantedeer uit Sint- ze jeuedjaren zoals «daar Gillis met"het Sint-Lutgardis- kwam een boer uit Zwitser koor uit Grembergen. het Sint- land» en «de winter is vergan- Jozefskoor uit Dendermonde. de dansgroep Streven uit Sint- Gillis, de volksdansgroep Rey- nout uit Dendermonde. de Ko gen». Liederen die we allen op school hebben geleerd, maar waarvan wc in de loop der jaren de tekst zijn vergeten. opzichten het Dendermondse publick heeft weten te beko ren. Zo kwamen om en bij de 600 personen luisteren naar de optredens van de zangkoren en kregen de tentoonstellingen een massa bezoekers. Dender monde leeft dus nog. Hij schreef het sukses toe ener zijds aan de programmama kers zelf en dat is dan de kulturele raad. en anderzijds aan de uitvoerders van het pro gramma en dat zijn de kuiture- Hij hield er ook aan zijn dank te uiten aan het adres van de kulturele verenigingen die tij dens de veertiendaagse het programma hebben opgeluis terd met koor- en muziekuit voeringen. Zij hebben aange toond hoe rijk Dendermonde wel is aan koren en fanfares. Tenslotte dankte hij de kultu rele raad en met name de voor zitter. «Wees ervan overtuigd dat de eerste editie van de Kulturele Veertiendaagse een mingswerk, de vzw 't Vestje en KWB Boonwijk. In de Ros Beiaardzaal bene den was dan alle ruimte voor behouden aan de hobbyisten. Medewerkers aan deze ten toonstelling waren KWB Boonwijk, KWB Sint-Gillis Centrum. KWB Dendermon de Centrum, KAV Boonwijk, KAV Dendermonde Centrum. KAV Oudegem, het Scheep vaartmuseum van Baasrode met enkele prachtige schaal modellen van typische Schel- devaartuigen. VVKB Reynout dat een kijkje liet nemen in zijn rijk verleden, het Dender- monds Marionettenteater Kal- leke Step dat twee scenes van bekende stukken had opge bouwd en het alaam exposeer de waarmee poppen worden gemaakt en tenslotte de Foto- en Diaclub Vakantiegenoe gens Dendermonde en de Fo tografische Kring van Dender monde die uitpakte met zijn mooiste werken en dat zijn er flink wat. Zang en dans Zaterdag traden dan weer en kele koren aan en een dans groep. In de eerste plaats een gezamenlijk optreden van het Sint-Lutgardiskoor van Grem bergen en het koor Cantedeer uit Sint-Gillis, die beiden wor den gedirigeerd door Jos Van Overstraeten. Begonnen werd met enkele Vlaamse liederen om vervolgens een paar liedjes in vreemde talen te brengen om te besluiten met een gevoe lig gebracht negro-spiritual Daarna was het een eerste maal de beurt aan de dans groep Streven, die gegroeid is uit een toevallig optreden tij dens een ontspanningsbijeen komst. Deze groep die 11 le den telt tussen de 14 en de 19 jaar bracht in een eerste optre den enkele nummertjes van een eigen choreografie, waar bij vooral de aandacht ging naar de verfijnde en elegante bewegingen van de dansers. Helaas, ook hier bleek weer dat het stadhuis minder ge schikt is voor dergelijke optre dens. Het koele licht van de tl- lampen is inderdaad niet hele maal je dat. Na de dansers opnieuw aandacht voor een koor: het Sint-Jozefskoor uit Dendermonde onder leiding van Mare Goossens. Ook hun prestatie was er een van hoog niveau. Dat bleek trouwens uit het waarderend applaus van de talrijk opgekomen toeschou wers onder wie volksvertegen woordiger De Batselicr en schepen Van Gucht. Het zater dagse avondje uit werd beslo ten met een tweede optreden van de dansgroep Streven die besloot met een zwierige kom- binatie van een rock and roll en charleston. Beslist guitig en geslaagd. Meiboomplanting Zondag moest VVKB Rey- In een brief aan Gemeenschapsminister Jan Lenssens, die bevoegd is voor het leefmilieu, waterbeleid en onderwys, drukt Raldes zijn waardering uit voor een aantal bedrij ven die al geruime tyd in orde zijn met de vigerende wetgeving op het stuk van leefmilieu en waterbeleid. Maar in de brief heeft Raldes. de Regionale Aktiegroep voor Leefmilieu Dender en Schel de, ook enkele bemerkingen op het AtVP niveau I. Raldes doet opmerken dat in het AWP de bestaande industriële zuiveringsstations er niet zijn in opgenomen en dat geeft een vertekend beeld van de hele situatie, zeker in de Dender streek. Een groot aantal be drijven en Raldes noemt met name Jacky te Baasrode. Dcs- so te Sint-Gillis Dendermon de. de Verenigde Papier- en Kartonfabrieken te Oudegem (waar men twijfels heeft over de korrekte werking van het station) hebben een waterzui veringsstation in werking. Dat geldt ook voor Amylum te Aalst. Fabelta te Ninove en PRB te Wetteren. «Wij kun nen niet anders dan onze waar dering uitdrukken voor de be drijven die in onze streek op dat vlak sinds jaren als het ware de voorbeelden zijn voor de overheid», aldus de brief aan gemeenschapsminister. In de brief wordt trouwens ook gewezen op de traagheid waar mee de overheid de problemen aanpakt «zodat de wanverhou ding tussen industriële en openbare zuivering in de Den derstreek nog zeker tien jaar zal blijven bestaan». Raldes stelt ook vast dat in de «beleidsopties» de bedrijven over het hoofd werden gezien. De verontreiniging tengevolge van intensieve veeteelt en landbouw daarentegen heeft wel een plaatsje gekregen. «Waarom zoals in de zeventi ger jaren, geen nieuwe degres sieve subsidiëringscampagne voor industriële zuiveringsin stallaties voorzien», zo stelt Raldes zich de vraag? Tenslotte heeft de brief het ook nog over enkele kartogra- fische. maar misschien niet on belangrijke details. Volgens de overzichtskaart, mondt de Vondelbeek (en de Grote Beek) in de Dender in het Denderbels broek. Dat is niet zo: ze mondt uit in de Schelde stroomafwaarts de oude Den- dermonding (na de overwel ving op de «Kalendijk». Op de kaart mist Raides ook de Pas en de Steeribeek als een van de belangrijkste verontrenigers en de kleine op de kaart aange duide waterlopen die te Her- dersem en Wieze in de Dender uitmonden zijn volgens Raldes onbestaande. Raldes zegt in het slot van de brief «dat het om enkele bemerkingen gaat die geen afbreuk doen aan on ze waardering voor uw beleid ter zake. Het werd inderdaad hoog tijd dat een ernstig glo baal waterzuiveringsbeleid het daglicht zou zien. na jarenlang geklungel her en der met ge- meenschapseelden op dat vlak». groot sukses kent», aldus de schepen die vroeg om het ini tiatief ook volgend jaar te wil len hernemen, waarna hij de tentoonstellingen voor geopend verklaarde. Daarop maakte het gezel schap, onder wie we ook sena tor Peeters en volksvertegen woordiger De Mol bemerkten, een rondgang door de expo sitie. Boekenbeurs en hobbytentoonstelling Eerst werd de boekenbeurs aangedaan, waarin een specia le afdeling was voorbehouden aan de stedelijke biblioteek van Dendermonde. Daar von den we onder meer een afbeel ding van de biblioteek uit lang vervlogen tijden en een over zicht van de nieuwste werken met heel wat aandacht voor de reisgidsen. Op deze boeken beurs ook standen van het Frans Masereelfonds, het Hu manistisch Vrijzinnig Vor- De eerste kulturele veertiendaagse die in Dendermonde werd georganizeerd is op alle gebied een sukses geworden. Niet alleen verleenden een 40-tal bij de kulturele raad aangesloten verenigingen graag hun medewerking, bovendien werden de manifestaties biezonder goed bijgewoond door een aandachtig en dankbaar publiek. Maar bij dat sukses toch een schaduwzijde: deze veertiendaagse heeft duidelijk aangetoond dat er in Dendermonde hoogdringend een serieuze polyvalente zaal moet komen. Het stadhuis is inderdaad prima geschikt voor tentoonstellingen en vergaderingen, zelfs voor koncerten, maar voor toneel, ballet en dans dient men naar andere middelen te grijpen. Dat was ook voorzitter Aimé Van den Broeck van de kulturele raad niet ontgaan, die vrijdag in zijn welkomstwoord naar aanleiding van de dubbeltentoonstelling nog maar eens onderstreepte hoe groot die behoefte is. Schepen Maes van kuituur beseft dat trouwens ook biezonder goed. Vele bezoekers Aimé Van den Broeck blikte eerst even terug op het recente verleden: de manifestaties kenden een overwegend goede publieke belangstelling Er was slechts een enkele uitzon dering: de zaterdagavond toen er in Luxemburg werd gezon gen voor het Songfestival deed het stadhuis eerder koel en kil aan. Het publiek was thuis ge- ninklijke Toneelvereniging «Willen is Kunnen» uit Den dermonde. de boekenbeurs, de hobbybeurs en de twee mu ziekmaatschappijen die hun rondgang maakten door de stad. Aan allen zonder uitzon dering hartelijk dank voor hun medewerking en inzet, aldus voorzitter Van den Broeck die vervolgens de Denderkantorij uit Oudegem onder leiding van Maar ook met een steengoede «Ik ben een keer naar Bisse- gem geweest» en een speels «Viva Tutte» vermengd met «Sur Ie pont». Daarop nam schepen van kui tuur Hubert Maes het woord. Volgend jaar opnieuw Hij onderstreepte in de eerste plaats het grote sukses van de ze veertiendaagse die in alle le verenigingen. Nu begint het tweede luik. een hobby- en fototentoonstelling en een boekenbeurs die uitstekend kanderen in de kulturele vrije tijdsbesteding. Vrijetijd is trouwens een rechtmatig goed van de mens. Maar men'mag in geen geval vrijetijd verwarren met ledige tijd. Integendeel een vrijetijdsbesteding karak- terizeert zich juist in de tijd spanne dat de mens in de mo gelijkheid verkeert zichzelf te verwezenlijken volgens zijn persoonlijk ^streven en zijn identiteit te verkondigen op een kreatieve wijze. Schepen Maes zei ook nog dat de verenigingen die dit keer aan bod kwamen in de ten toonstelling helemaal beant woorden aan de doelstellingen van de vrijetijdsbesteding. Hij dankte hen ten zeerste voor hun inzet en hoopte dat heel wat bezoekers opnieuw zou den langskomen voor een kijkje. Dendermonde. Kulturele Veertiendaagse. De hobbytentoonstelling kreeg niet meer het ruime bezoekersaantal van de voorbije exposities (v) nout voor de animatie op de grote markt zorgen met een mciboomplanting. Waren de volksdansers van de partij, het minder goede en zeg zelfs maar gure weer, was er de oorzaak van dat het grote pu bliek binnenkamers bleef. Maar Reynout trok zich daar weinig van aan, pakte uit met menig rondedans en nodigde het verkleumde pakje toe schouwers ook uit om lekker mee te doen. Dat gebeurde eerst wat voorzichtig, maar naarmate het feest vorderde met biezonder veel overtui ging, zodat de meiboomplan- ïing uiteindelijk iCCh nog in leeststemming kon verlopen. Het hoogtepunt van het twee de weekend was ongetwijfeld de opvoering van «De Vrek», door de toneelvereniging Wil len is Kunnen in een regie van Clement Leybaert. De «W.I.K.»-ers brachten een pri ma prestatie voor het voet licht, maar ook hier bleek de akkomodatie lang niet opper best te zijn. Daarom zeggen we met schepen Maes en voor zitter Van den Broeck: zo snel mogelijk een polyvalente zaal. de kulturele verenigingen die Dendermonde telt. verdienen die ten volle. rgde voor een smaakvol optreden (c) dubbeltentoonstelling waren heel wat vooraan- Dendermonde. De dansgroep St Dendermonde. Zij maken zaterdag hun opwachting voor de jury en het grote publiek: Mia Verstraete. Rita Chapelle, Isabelle Verbeeren. Karin De Beul. Nicole Vim Ctmwenbergh. Kristel Smet en Marline Verscliraegen. De achtste kandidate Veerle De Gendt moest op de perskonferende forfait geven.

De Voorpost | 1984 | | pagina 9