V! fff r Sint-Niklazenaars hielpen oogsten in Nicaragua Lions Club Waasland 25: kinderen begeleiden i |iir^ i I OLV Presentatie zet(te) deuren open Vrasene doopt reus Birken Blok Tachtig trips naar Parijs met marktkramers in Beveren! Twee verkeersdoden in Kallo Verkeersslachtoffer overleden CVP-Sint-Gillis-Waas: nuttige gespreksronde Avondmarkt in centrum van Temse Burgemeester De Mey: «Geen stort in Sint-Gillis-Waas» INS in Sint-Niklaas: «Wij betalen niet» 10 - 25.5.1984 - De Voorpost Sint-Niklazenaars Walter Heyndrickx en Luc Heirbaut keerden onlangs terug van Ealapa in Middenamerikaans Nicaragua, waar ze als vrijwilligers deel uitmaakten van een «Internationale Werkbrigade», meer bepaald een spoedbrigade voor de aardappeloogst. Boerenbevolking en contra's Gedurende twee maanden deelden Walter en Luc wel en wee van een in een kooperatie- ve verenigde, kleine boerenbe volking die te kampen had met een tekort aan vervoer om de gepote aardappelen vanuit hun dorp naar de hoofdstad te transporteren. Oorzaak van dit probleem was dat de verbindingsweg als voorzorgsmaatregel op een mogelijke aanval van de con tra's afgesloten was. Dit soort bedreigingen veroorzaken heel wat matetiële schade en be lemmeren de oogstmogelijkhe- den. Bovendien zorgt deze voortdurende oorlogstoestand ervoor dat een groot aantal mensen op een gruwelijke wij ze om het leven komt. Om de schade enigzins te be perken heeft de regering van Nicaragua die in '79 haar vrij- heidstrijd tegen diktator So- mosa won. een programma uit gewerkt om de mensen uit de gevaarlijke grenszones met Honduras en Costa Rica land inwaarts te evakueren. In dit totaalprogramma het gaat om 100.000 personen krij gen de boeren nieuwe gronden om te bewerken en kunnen ze zich inschakelen in koöperatie- ven zodat ze in hun eigen voedselbehoefte kunnen voor zien. In die vijf jaar na Somosa's alleenheerschappij daalde het analfabetisme van meer dan 50% naar iets meer dan 10%. De drang naar onafhankelijk heid en de poging die nu on dernomen wordt om de buiten landse handel te diversifiëren zitten het noorden dwars. Het weigeren en blokkeren van le ningen. de ekonomische boy cot. diplomatieke aanvallen, ekonomische sabotage en konkrete steun aan de gewa pende troepen die de huidige regering omver willen werpen, door de V.S.. zijn daarvan te kens aan de wand. De harde realiteit Dit is geen loze woordenkra merij. Walter en Luc onder vonden aan den lijve. Aanval len zijn courant en het ratelend geluid van schietende machi negeweren hangt voortdurend in de lucht. «Gelukkig.» vertellen ze. «hebben we géén aanvallen meegemaakt». Ealapa staat nochtans bekend als een woelige streek. Sommi gen van de Werkbrigade ver bleven in Pueblo Neuvo. een In Sint-Niklaas en Sint-Gillis-Waas Wie zondag 13 mei in de namiddag een parkeerplaatsje Presentatie. Kerkstraat 129 u-I kon bemachtigen in de buurt van Onze-Lieve-Vrouw- Sint-Gillis-Waas De afdeling® Presentatie in Sint-Niklaas had wel geluk. Honderden kleding en humaniora van deze® volwassenen en kinderen hadden tijd uitgetrokken om ter instelling is vrij toegankelijk® gelegenheid van de opendeurdag die grote school van ^"c geïnteresseerden binnen te bekijken. °P het Programma van deze® «open schooldag»: Dat de school inderdaad heel i dan alleen maar 'buenos om 14. 15. 16 en 17 u men de leerlingen aan hetj werk zien; vanaf 14 tot en mei 19 doorlopende tentoonstelling I van de BSO-afdeling kleding! de ASO-afdcline i n (.remari I Sint-Niklazenaars gaan helpen oogsten in Nicaragua. Walter Hevndrickx en Luc Hen tot solidariteit op iv Zondag 27 mei wordt te 17 u. in de wijk Kerkdam. ter hoogte van de Sportlaan. in Vrasene de reus Birken Blok boven de doopvont gehouden. Eerst moet hij echter mee opstappen met de Pijndersgilde in een ware reuzenstoet met de andere Beverse reuzen. De tocht loopt van het gemeentehuis naar de nieuwe wijk. waar de gemeentelijke plantsoendienst en de kulturele raad een bloemenmarkt hebben ingericht met tal van nevenaktiviteiten zoals sjoelbak, ballonnenwedstrijd, straattekenen, klompenmaken. enz. Vanaf 15 u. treden daar op: fanfare Eendracht Vrasene. de KLJ en de vendelzwaaiers van Vrasene. turnkring Renova van Vra sene. volksdansgroep Zonnebloem. Zangkoor Alterna tief Blokmaker Juul Smet uit Beveren demonstreert de blokmakersstiel uit vroeger tijden. Een doorlopende infobeurs wordt ingericht met deelname van BGJG. CMBV. KAV en KSA Ook de jeugddienst van Beveren en de toeristische dienst zijn van de partij. De dag wordt besloten met een spetterende disc-jockey- avond in een feesttent met aanvang te 18 u. Allen naar Vrasene. Het wordt een reuze-dag. (wvdv) rustig gebied zo dacht men. dat bij uitzondering toch bescho ten werd. De contra's zitten werkelijk overal. Het onherbergzaam landschap beschermt hun opti maal zodat ze zelfs geen be hoefte hebben aan gemotori- zeerd vervoer. In dit ongunstige Klimaat wer ken de boeren zes dagen per week. negen a tien uur per dag aan de oogst. Worden de boe ren opgeroepen om gewapend de bergen in te gaan. dan rest het werk voor vrouw en kin deren. Een gedeelte van de boeren is bewapend. Ze hebben een dienstplicht van twee jaar ach ter de rug en een opleiding in het reservebataljon duurt ze ven maanden. De boeren die 60% van de totale bevolking uitmaken, kunnen zich verde digen. terugslaan als het moet. Ze werken nijver want de grond is vruchtbaar, de tempe ratuur is ideaal, er is voldoen de water en er kan tweemaal per jaar geoogst worden. Die oogst wordt in een ijltempo binnengehaald, men neemt geen risiko's. Naast ossen wor den moderne machines inge schakeld. Ze moeten nog veel leren, de ze boeren. Het is pas het eerste jaar dat ze aardappelen oog sten; de werkbrigades kwamen dus goed van pas. Toen de boeren zich naar een voorlichtingsweek begaven, besloten Walter en Luc. nadat ze daarvoor de toestemming gekregen hadden, in een ande re streek hun diensten te gaan aanbieden. Bedoeling was. te helpen bouwen. Daarvan kwam niet'veel in huis want de cement arriveerde niet. Dit il lustreert weer hoe een land door oorlogssituaties totaal ontredderd kan worden. Voor het tweetal zat er niet anders op dan naar Ealapa terug te keren tot ook hun laatste centen opraakten. Vroeger dan verwacht kwa men ze noodgedwongen terug naar huis. Beiden stempelden in Sint- Niklaas. kregen géérr vrijstel ling van stempelkontrole en bijgevolg géén uitkering in de periode van afwezigheid. De reis betaalden ze zelf. Het ba sisvoedsel kregen ze van de plaatselijke bevolking, maar al gauw bleek dat een goed door voed Westers mens het met die eenzijdige kost niet lang stelt. Er was dus ook geld voor voedsel nodig. Steun aan Sint-Niklase helpers Wie Walter Heyndrickx en Luc Heirbaut wil steunen kan naar de «Tien uren voor Nica ragua» gaan of stcunkaartcn kopen. Op 16 juni kan je op |jet VP- plein van Sint-Niklaas (achter Fabiolapark) terecht voor de steunkampagne. Sportanima- tie vanaf 15 u., een verslag van Luc en Walter aan de hand van meegebrachte foto's en dia's om 19 u.. en een musikaal optreden vanaf 21 u. Eten en drinken zijn heel de dag te verkrijgen Drie steunkaarten van elk 25 fr. geven gratis toegang tot de «Tien uren voor Nicaragua» ten voordele van de Nicara- gua-vrijwilligers uit Sint-Ni klaas. Postcheque 000-1483156-26 met vermelding «Nicaragua». Luc Heirbaut, Paddeschoot- dreef 43 in Sint-Niklaas. Ver dere inlichtingen te bekomen bij het Nicaraguakomité. Tru weelstraat 37 in Sint-Niklaas. wat leerlingen en diverse afde- tardes' bleek ook mcnieccn te dcfÜc door fHcI.lccr.ll1ng,Vn x lingen telt was meteen al dui- verwonderen Moet het ver- beroepsafdeling kleding; delijk op de infostand Niet teld dat de computerklassen de ,ussen de defiles minder dan 95 klasfoto's ver- blikvangers waren? Zowel des- tegenwoordigden. als bloemen kundigen als leken konden er in een lenteohn. de schoolbe- hun kennis toetsen! volking Ondanks de ogen schijnlijk ingewikkelde struk- Open deur in Sint-Gillis tuur van het schoolgebouw was Waas hetnietmoeihjkdeloka'en die Zaterdag 26 mei is het open dernc humaniora open stonden, te bereiken. deur jn de Onze-Lieve-Vrouw c een programma opgemaakt in vier kleuren en een uitsteken de signalisatie zorgden daar voor. De kleuters zorgden voor een 'bloemenkoreografie': een eni ge manier om 't hart van alle moeders te raken op deze moederkensdag'.. Na een toneelopvoering van 'Hansje en Grietje' door de kleuterleidsters in de nokvolle Antigonezaal zorgde een spe- lemarkt voor verdere gezellig- heidr De lagere school was present met kreativiteit in di verse ateliers en animatie in de turnzaal. In de talrijke sekundaire afde lingen was een 'aktieve ten toonstelling' aan de beurt. Naast 'gepresteerd werk' werd de inhoud en de betekenis van diverse vakken en vakkengroe- pen aangetoond op zeer aktie ve wijze: een toneelfragment van Shakespeare, het kontakt .met de oud-Romeinse kuituur langs studenten in authentieke klederdracht en haartooi, aan dachtig uitwerken van p(oe- ven, fysika en bio. de vinger vlugheid van leerlingen op tekstverwerkers.. Wat het resultaat kan zijn van 'projektonderwijs' heeft velen geboeid en dat leerlingen mo derne talen meer Spaans ken- In de loop der jaren werden door de dynamische Wase Marktkramersvereniging, talrijke verkoopskampagnes ge houden met tot doel de markten in het Land van Waas te stimuleren en onder de aandacht te brengen van het publiek. Beveren bleef echter de laatste jaren verstoken van akties op de markt. Wat hier en daar de vraag opwierp: waarom géén aktie op de dinsdagse markt van Beveren? Het bestuur van de Wase Marktkramersvereniging besefte tenvolle dat deze toestand diende verholpen te worden en dat te Beveren moest uitgepakt worden met iets groots, iets wat tot de verbeelding spreekt van de mensen, iets waar lang kan worden over nagekaart. Wat kon men mooier uitdenken dan'een ééndagsreis naar Parijs? Ge woon op de markt 80 reizen weggeven naar de lichtstad. Het autocarbedrijf Liberty, dat faam heeft verworven met zijn reizen naar de Franse hoofdplaats, werd in de arm genomen om twee luxe-autocars in te leggen voor deze trip. Om alles in goede banen te leiden en om de toeristen attent te maken op de rijkdom van historische beziens waardigheden wordt een beroep gedaan op een bekwame gids. In de reis zijn twee gratis maaltijden begrepen, wat vooral smullers en lekkerbekken kan doen likkebaarden. Bij elke aankoop op de markt, gedurende de vier dinsda gen van de maand juni. ontvangt u loten. In juli wordt dan op het Beverse gemeentehuis door het lot uitgemaakt wie bij de 80 winnaars behoort voor de trip naar Parijs. Zondagavond rond 18 uur kwam het in fcallo. aan het kruispunt Beverse Dijk- Steenlandlaan. in het industriege bied. tot een zware aanrijding. De personenauto's be stuurd door Jozef Janssens. Schefdemolenstraat in Doel, en Marijke Baetens. Kiekenhaag in Stekene. botsten frontaal tegen elkaar. De 29-jarige Doelenaar Jozef Janssens werd op slag gedood De bij hem inzittende Martine Cuyckens werd zwaar gekwetst. In de andere auto werd het achtjarige meisje Annie De Bock uit de Parmastraat in Melsele zo zwaar gewond dat ze na haar aankomst in het Antwerpse Middelheimzieken- huis overleed. Ook zwaar gewond werd haar broer Dirk De Bock. en nog een broer. Chris, liep blessures op. Lions Club Waasland, gesticht in '59, bestaat 25 jaar. Tijd voor een jubileum dus. Vrijdag 18 mei was het feest voor de drieëndertig aktieve Wase Lions. Ten stadhuize opende burgemeester van Sint-Niklaas De Vidts de akade- mische zitting, waarna voorzitter Jan Zwysen een woord richtte tot de aanwezigen. Kallo (Beveren). De verkeersbalans is wel bijzonder tragisch, de jongste weken in het Waasland. In Kallo kwamen opnieuw twee mensen om het leven bij een ongeval (dw) In de Lions-leuze «we serve» ligt de sociale opdracht die elke Lions Club als voornaam ste bestaansreden moet dragen Naast de grote nationale en internationale programma's zoals het uitbrengen van ge sproken boeken voor blinden, het zoeken naar een oplossing voor diabetes en het bestrijden van de drugverslaving, sticht ten ze in de streek vier gezins vervangende homes voor kin deren en jongeren. Twintig jaar zijn verlopen sinds tot de oplichting van het eerste gezinsvervangend tehuis werd besloten. In '65 werd het Momenteel verblijven er in de tehuizen 49 kinderen. Ze ge nieten een schoolopleiding, terwijl anderen proberen zich via een leerkontrakt in een vak te bekwamen. De kinderen die door vier echtparen-pleegou ders en twee opvoedsters wor den begeleid, integreren zich over het algemeen goed in de maatschappij. Na hun vertrek uit het home zoeken de «so- ciaal-gehandikapten» hun pleegouders nog regelmatig op. Burgemeester De Vidts zal het, gezien deze lijst van be langrijke verwezenlijkingen. Kwarteeuw Lions Club in wel bij het rechte eind gehad Niklaas. Voorzitter Jan sen (Iv) w Vorige week werd in dit blad melding gemaakt van een zware aanrijding die zich dinsdagnamiddag .voordeed aan het Brug- sken. kruispunt met de grote baan. in Sint-Niklaas. Daarbij raakte een vrouw, die vlakbij woonde, heel zwaar gekwetst De 64-jarige Germaine Hoste is inmiddels aan haar verwondingen overleden. Ze werd woensdag begraven. Het Centrumkomité in Temse organiseert dit jaar weer zyn avondmarkt, en dit op vrijdag 1 juni vanaf 17 uur. Er werd aan gehouden deze manifestatie op vrijdag na O.L. Heer-Hemelvaart te handhaven. Niettegenstaande het slechte benadrukt worden. Er wordt van vorig jaar was het woongelegenheid bijgecreëerd aantal bezoekers boven de ver wachtingen. Woensdag 16 mei hield de CVP-afdeling van Sint-Gillis- Waas een open informatie- en diskussieavond in de Katholie ke Kring. CVP-burgemeester Omer De Mey belichtte er. voor een tal rijk opgekomen publiek, het CVP-beleid in zijn gemeente. Hij somde enkele kerngedach ten op die prioritair zijn voor zijn belcidsploeg: opvoeding van de jeugd in eigen omge ving; een nieuwe school in Mecrdonk; veiligheid op de weg: een degelijke verlichting in alle straten, inspraak: een ideeënbus in elke deelgemeen te, plaatselijke zitdagen: infor matie: de bevolking ontving reeds verschillende CVP-infor- maticblaadjcs. behoud van het leefmilieu: het koliektoren- plan. strikte naleving van het gewestplan, een ploeg te werkgestelde milieuwerkers, toeristische wandelpaden... Dc burgemeester had het ook over het stort in de Katte- straat. Het gemeentebestuur zal zioh met alle wcttcllijkc middelen verzetten tegen het aanleggen vaan een boven gronds stort in dc Kattcstraat. Milieuminister Jan Lcnsscns besprak daarna zijn realisaties en plannen i.v.m het milieu beheer. In zijn betoog konden we o.a. twee kerngedachten optekenen Het milieubeleid is grensoverschrijdend. Het ver eist een Europese, zelfs mon diale aanpak. Het preventief optreden vergt een jarenlang volgehouden inspanning voor aleer er duidelijke resultaten zullen zijn. Een geanimeerd vragenhal- fuurtje sloot het eerste gedeel te van deze bijzonder geslaag de avond af. Nadien besprak de Wase CVP- EVP-kandidaat voor het Euro pees parlement Lieven Le- naerts. Inn zijn betoog schetste hij de evolutie van de Europe se politiek. De groei naar een making is vooral te danken aan enkele grote Europese kristen- demokraten. In deze tijd van recessie volgt de CVP een inle- veirnspolitiek Het blijkt de enige te volgen weg Zelfs de Franse socialistische president moest de weg terug en het voorbeeld van België en ande re Europese landen volgen. Hij legde er ook dc nadruk op dat samenwerking op gebied van de nieuwe technologieën voor Europa de enige uitweg is voor het oplossen van de werk loosheid en voor de huidige ekonomische krisis. parkeren zal dan ook geen probleem meer zijn in het hart van Temse Deelnemende handelaars van Het Cenlrumkomiie zelf heefl buiten de wijk zijn de fikse regenbuien nog niet vergeten, wat blijkt uit niet deelname van enkelenMaar deze vrijge komen plaatsen zullen worden ingenomen door mensen van de centrumstraten en door meer marktkramers die de kommerciële waarde van een avondmarkt weten te waar deren. er al voor gezorgd, door be- vlagging en nu. in samenwer king met de Vereniging voor Volkstuinen (Werk van den Akker), door de bebloeming, dat het straatbeeld aantrekke lijker is geworden. Er wordt ook in alle ernst gewerkt aan I voorstellen tot verbetering van de verkeerssituatie. De attrakties: kermismolen. springkasteel, discobar op de markt en hondendressuur. Het opzet is aan te tonen dat er een goede geest van samen werking heerst onder de han delaars van het Centrumkomi té en zijn aktieve mensen Men wenst er de aandacht op te vestigen dat het centrum van Temse zijn ekonomische waar de niet verloren heeft, integen deel. Zoals in elke Temsese winkelstraat zijn er ook hier enkele winkelpanden vrij. Mensen die overwegen zich hier te vestigen kunnen niet voldoende ingelicht worden over de mogelijkheden van subsidiëring die hen worden geboden nu de gemeente met het herwaarderingsgebied 't Foort het centrum nieuw leven wil inblazen. Financieel kun nen deze mensen voor het pri- végedeelte van hun verbouw- ingskostcn 30 tot 50%^tcrugbc- taald krijgen. Dat mag wel Naar aanleiding van een algemene CVP-vergadering in Sint-Gillis-Waas in aanwezigheid van gemeenschapsminis ter Jan Lcnsscns en kandidaat voor het Europees parle ment Lieven Lenaerts verklaart burgemeester Omer Dc Mey dat het gemeentebestuur van Sint-Gillis in géén geval een bovengronds stort, zoals voorgesteld door de Inter- kommunale van het Land van Waas. zal dulden in de Kattenstraat De aanleg van een dergelijke stortplaats zou een ware schending van het landschap meebrengen door de aanleg van heuvels tot 16 meter hoog. Bovendien noemt de burgemeester het ondenkbaar dat het risiko kan genomen worden van doorsijpeling vanuit de stortplaats naar het Krekengebied. dit terwijl een net van kollcktoren zou worden aangelegd om er zorg voor te dragen dat in de Kreken slechts zuiver oppervlaktewater kan aankomen Op dezelfde vergadering verklaarde Lieven Lenaerts dat zowel de SP als de VU weigeren aan echte Europese verkiezingen deel te nemen, zij hebben immers géén Europees programma en beschouwen deze Europese verkiezingen slechts als een elektorale krachtmeting over nationale politieke thema's. Nochtans stellen Lenaerts en dc CVP-EVP dat deze verkiezingen juist een belangrijke stap betekenen in de éénmaking van Europa en dat het belangrijk is dat de burgers b&effen dat de beste Vlaamse en nationale politiek een goede Europese politiek is. Jan Lensscns. gemeenschapsminister voor het leefmilieu, verklaarde dat in plaats van nict-cfficiënte, grootse pro- jekten die bovendien veel geld kosten, dc Vlaamse regering opteert voor kleinschalige waterzuivcringssta- tions. Hij bracht ook een eresalut aan dc milieugroepen die hij «dc waakvlam van dc milicupolitick» noemde en met wie- hij graag dc dialoog wil in stand houden. Kwarteeuw Lions Club in Sint-Niklaas. U herkent Paul Busschaert, Valère Busschacrt. Clays, Hubert De Backer, Etienne Deshayes, André Muller. Michel Peirs. Paul Van Goethem e Jan Zwijsen Iv grote huis aan de Dorpsstraat hebben toen hij sprak over een veel goed gedaan werd i in Belsele als home Jules Mail- 25-jarige geschiedenis waarin Waasland let ingewijd en ingehuldigd. Er volgden nieuwe aanvragen tot f opname zodat in '66 tot de j oprichting van een tweede ho me, Open Haard in Sinaai. werd besloten. In '68 werd ho me Lenteweelde in de Nieuw- straat in Belsele in gebruik genomen Gezien de vraag naar plaatsing van jongere en oudere kinderen bleef toene men. kwam de geschonken ei gendom van wijlen notaris Werner Tibbaut op het gepaste moment. In '72 huisvestte ho me Werner Tibbaut dertien kinderen Sedert dc oprichting van de homes werden 156 kinderen en jongeren opgenomen. 107 heb ben de homes sindsdien verla ten. De meesten bleven er tot hun meerderjarigheid en gin gen dan zelfstandig wonen Omwille van gedragsmocilijk- heden moest een kleine min derheid van dc homebewoners worden overgebracht naar «strengere» instellingen. «Situatietheater» wordt het genoemd omdat niet de personages het toneelgebeuren aanzwengelen maar wel de situatie zelf bepalend werkt. «Wij betalen niet», het stuk dat het kollektief Internationale Nieuwe Scène maandag 4 juni in de Sint-Niklase schouwburg (20 uur) op de planken zet. laat wel personages evolueren, maar men is bekommerd om de,problemen van de «anderen» binnen een kollek tief drama. Dario Fo schreef deze «farce», deze klucht in 1974. 1 Twee arbeidersgezinen hanteren het wapen van de zgn. «burgerlijke ongehoorzaamheid» in hun strijd tegen de krisis. De honger als drijfveer. In den beginne zoekt iedereen op eigen houtje naar een 1 oplossing, mettertijd echter groeit de behoefte om j kollektief op te treden^om zich te organizcren De CSC-afdelingen Belsele. Nieuwkerken en Sint- Niklaas zetten de voorstelling op het getouw. m.m.v het bestuur voor Volksontwikkeling en Bi bliotheekwerk. Kaarten bij het CSC-sekretariaat. Regentiestraat 55. in Sint-Niklaas en de schouw burg.

De Voorpost | 1984 | | pagina 10