)p voettocht naar Straatsburg (3) SP en PVV in Europese Verkiezingen op 17 juni m |PVV-lijsttrekker Karei De Gucht: «Geïntegreerde thuismarkt is prioriteit» De Voorpost 2b b 1904 irel De Gucht als gids erse politici klagen erover dat dit Europees Parlement van ons te wejnig bekendheid iet. Het Europees Parlement, een grote onbekende bij Jan met de pet. Was de rb(je legislatuur dan onvoldoende lang om de public-relations te verzorgen en de opeanen met die instelling en haar activiteiten vertrouwd te maken? lel De Gucht: «In 1979 is ■Europees Parlement voor 1 eerst rechtstreeks verko- T Daartoe was in de loop 1974. tijdens een Europese in Parijs besloten. In de nse hoofdstad was toen ter ook overeengekomen E P. reële bevoegdheden te inken De bevoegdheden rover het toendertijd be kte uit te breiden in de n een medebeslis- srecht tussen de Raad en. Parlement. M.a.w. er een ;evend parlement van te en. 1979 echter ontstond reeds ussie daaromtrent. Het cment werd wel recht- :ks verkozen, maar van J verruiming van de be iheden kon geen sprake zodat het parlement elke ■lijkheid effektief iets te presteren, ontnomen gelijke toestand moet zich Ermijn gaan keren tegen de Hing zelf. De schuld ervan natuurlijk bij het parle- t zelf. Dat parlement is fcndien niet bij de pakken ten zitten en vertrekkend |^de bevoegdheden die het "9 bezat, heeft het onder- len op bepaalde terreinen Wgrijke slappen doorbreken van het sys- p zelf -de omvorming van arlemcnt van een advise- I tot een wetgevend or- - is voor het Parlement |>nmogelijke taak. Het kan geen revolutie ontke- grote gevaar van dergelij- ■tuatic zit in het feit dat het K. na de rechtstreekse ver jagen van '79, bij de door- I Europeaan bepaalde ver- iltingen gewekt heeft. De pen moeten er zich echter t van zijn dat zij in die bedrogen werden door de iale regeringen, die hun Iftc niet nagekomen zijn. vclofte nog altijd weigeren I komen. ■aide lidstaten weliswaar, ïc o.a.. de Benelux in het ineen, zijn het erover eens wetgevende bevoegd en te verschaffen. Maar er >ok staten. Groot-Brittan- p.a. die daar volledig nega- I tegenover staan. En dan ■jede randgevallen., raag de dag wordt in be- kringen toch nog be id dat het E.P. de voorbije JUim de tijd had om zich f te maken. Tegenover de o.a. Laten we dat even van dichterbij bekijken... Waaraan interesseren de me dia zich? Aan feiten, dingen die echt gebeuren, zaken die beslist worden. De rest.is larie, varianieuws. Alle interesse nu die het E.P. bij de media op wekt is dan ook voor een stuk kunstmatige interesse,.die het deels zelf probeert te active ren. Dirk Sterckx. BRT-jour- nalist, zegt in dat verband -en ik moet hem daarin bijtredend - dat het E.P. de voorbije vijf jaar. ten opzichte van de me dia. zeer veel geïnvesteerd heeft om bekend te worden. Op een zodanige wijze echter dat het gevaar ontstaat dat die investering contra-produk'tief wordt. Dat de man in de straat zich gaat afvragen: Wat halen die mannen daar zoal uit- om de kranten te halen? Het budget van het E.P. be stemd om de public-relations te verzorgen ligt trouwens zeer hoog. Wat op zichzelf kan ge ïnterpreteerd worden als een verkwisting maar markttech nisch bekeken gewoon een in vestering inhoudt om een pro- dukt dat fundamenteel zwak is. toch nog in de markt te krijgen. Ik ben in dat verband trouwens van oordeel, dat de voorbije vijf jaar bewezen werd dat een psodukt dat on voldoende intrinsieke waarde bezit, inderdaad ook slecht te promoten valt. En dat je op een bepaald moment in een grenssituatie terechtkomt en je je moet afvragen: In hoeverre worden de inspanningen die ik -vol goeie bedoelingen- lever, niet contra-produktief. Een voudiger gezegd: In hoeverre verveelt ge de mensen niet door constant over het E.P. te praten, terwijl je tcrzelfdertijd moet toegeven, niet over de bevoegdheden te beschikken om de bakens te verzetten. Dat is trouwens momenteel het dilema van elke Euro-kan didaat. die tijdens de campag ne de mensen moet warm ma ken voor Europa, maar er met een moet aan toevoegen het niet voor het zeggen te heb ben. De realiteit is bovendien nog erger, want Europa ligt er vandaag de dag zo dood bij als een pier. Of er dan geen bepaalde evolu tie te merken valt in de be voegdheden van het E. P. Beslist. Het parlement beschikt over de drie klassieke bevoegd heden: een wetgevende, een kontrolerende en een begro- tingsbeypegdheid. Op elk van die drie terreinen werd er de voorbije vijf jaar vooruitgang geboekt De hamvraag blijft echter: Wie beslist? Wie kan de zaak doen demarreren? Duidelijk is dat de Minis terraad daartoe niet in staat is. Dat orgaan bezit nochtans de mogelijkheden daartoe. Als hij het wil kan hij het doen. Waarom kan hij het echter met doen? Omdat in die Minis terraad alle nationaliteiten aanwezig zijn. dus tegengestel de belangen spelen - respekta- bel overigen, die houding, want de ministers zijn er in 'eerste instantie om de belan gen van hun eigen land te ver dedigen - en in die Raad ook alle politieke strekkingen ver tegenwoordigd zijn. Deze Raad. die dus eigenlijk al op twee vlakken geblokkeerd zit. moet dan nog bij unanimiteit beslissen. Iedereen moet dus akkoord zijn. Vooraleer de Ministerraad dus iets kan doen in en voor Euro pa. moet het ganse politieke scala het daarover eens zijn. Aldus echter kan je. zeker in een krisissituatie, waarin - bij na per definitie - de politieke tegenstellingen worden aange scherpt. geen beleid gevoerd worden In dergelijke situatie is immers een meerderheid vereist, die een bepaald beleid voert en waarvan een bepaalde minderheid kan vinden dat het 100%e verkeerd zit? Via verkie zingen moeten er dan even tueel maar verschuivingen ont staan. die die meerderheid van uitzicht laten veranderen. Dat lijkt me essentieel in een poli tiek systeem. Anders kan het niet functioneren. Welnu, in Europa bestaan die voorwaarden niet. En daarin zit het fundamenteel probleem van de besluitvorming vervat. Dat probleem kan het E. P. zelf niet oplossen. Tenzij de lidsta ten op een bepaald moment zeggen. Wc krijgen het niet voor mekaar. Proberen jullie het maar eens. Stem er maar eens over. Wat zou kunnen, want in hei E.P. is het systeem van minderheid en meerder heid wel aan de orde. Over alle dossiers die daar behandeld worden, wordt gestemd Over igens, mochten de voorbije vijf jaar stemmingen en beleidsop tie ingehouden hebben, het E.P. zou in die periode een duidelijk liberaliserende koers gevaren hebben Maar dat kan dus (voorlopig) met. Waartoe we wel in staat zijn, is binnen het systeem - dat. ik herhaal het, in se slecht is - voor Europa, stappen vooruit zetten, opdat het E.P. fflÉlitor Lebbeke. Karei De Gucht maakt ons wegwijs in het Europees Parlement. binen het systeem een grotere rol zou spelen. Wat heeft het E.P. op dat vlak gedaan? O.a. wat haar wetge vende bevoegdheid betreft? Wel, op dit ogenblik ligt de bevoegdheid om wetten te ma ken bij de Ministerraad. Wan neer je het besluitvormingssys teem bekijkt is het ook zo, dat het de Europese Kommissie is die de uitvoerende macht in handen heeft en een voorstel naar de Raad toe formuleert. Het E.P. verschaft terzake ad vies. Nu heeft de Europese Kommissie het recht op elk moment van de procedure zijn voorstel t.o.v. de Raad te wij zigen. Wat is er nu, op dat vlak, veranderd in de voorbije vijf jaar? Dat de Europese Kom missie, in de praktijk, in 90%c van de gevallen het advies van het E.P. overgenomen heeft en het aldus formuleert aan de Raad. Dat m.a.w. het voorstel waarover de Raad moet beslis sen, het door het advies van het E.P. gewijzigde voorstel is van de E Kommissie. Dat was weliswaar niet altijd het geval, maar wat betreft alle belangrij ke dossiers -er zijn terzake spektakulaire voorbeelden te geven- stemt de Kommissie dus op dezelfde golflengte af als het E.P. Die overname van onze voor stellen heeft twee belangrijke gevolgen. Allereerst, dat de Ministerraad van dat voorstel slechts kan afwijken bij unani miteit. Zodat de Raad geen richting kan uitgaan, die het E.P. niet wil. En verder dat de De PVV schakelt een blauwe versnelling Een keurige kleurenfoto. Links (sic.) Willy De Clercq. in het midden Guy Verhofstadt. rechts en iets meer naar voren toe. Karei De Gucht. Over het vest van De Gucht heen de tekst: «Nu met Karei De Gucht». Zag men niet het gaatje tussen de snijtanden van Vcrhofstadt en toon- Iden de overige koppen een bredere glimlach, dan had het foldertje rcklamc voor tandpasta kunnen zijn: «Nu met Ifluoride». De PVV en haar Europese peetvader de ELD bestoken de bevolking n.a.v. de nakende Europese ver- I kiezingen met kwazi-rcthorische vragen als «Mag Europa I na 17 juni weer voor 5 jaar indommelen?». «Weet je dat Europa de grootste producent is van wegwerpgroenten?» I en «Ooit bij stilgestaan hoeveel tijd. geld en jobs die I onzinnige grenzen kosten?». Vooral het antwoord op die laatste vraag maakt de hoofdmoot van het Europees Liberale programma uit. De ELD pleit voor een konsc- I kwente en volledige toepassing van het nu twintig jaar oude Verdrag van Rome en dus voor één grote, gei nte- 1 greerde Europese thuismarkt met vrij verkeer van goede ren, personen, diensten en kapitaal De bestaande doua- I nc-uni reikt niet ver genoeg, ze verhindert niet het dure. I middeleeuwse geharrewar aan de grenzen en valt terug op nationalistische, veelal protektionische reflexen. Tegenover de huidige eurokratische handrem, het gebak- Ikelei van de regeringsleiders stelt de ELD de blauwe I versnelling. Die versnelling schakelen en Europa akscle- I reert naar een ekonomische en politieke eenheid van I gewicht, meent ELD-lijsttrekker Karei De Gucht uit I Lebbeke. Europa, dat nu geregeerd wordt door socialis- I ten, konservatieven en kristen-demokraten zou behoefte I hebben aan liberaal tegengas. De ELD hoopt op 17 juni I a s. drie zetels (tegenover twee nu) in de wacht te zuljen [slepen en denkt er nu al aan aansluiting te zoeken met de liberalizerende vleugel van de CVP-EVP, een partij die zij I overigens verwijt een onberekenbare partij met meerdere ■■gezichten te zijn. De PVV-Europeancn waren vorige weck op visite in I Lokeren (woensdag) en Sint-Niklaas (donderdag) Karei De Gucht - hoeft hij nog voorgesteld in dit blad? - I is 30. schepen van financiën te Lebbeke en samen met K mevrouw Pauwelcyn. die het parlement verlaat omdat zij t de leeftijdsgrens heeft bereikt, uittredend europarlcmen- taricr. Hij studeerde rechten en politieke wetenschappen In 1977 debuteerde hij op politiek vlak als nationaal I voorzitter van de PVV-jongercn. Hij bleef tot 1979 toen I Guy Vcrhofstadt hem opvolgde In het Europese Parle- I ment. waar hij lid was van de juridische kommissie, de ekonomische monetaire kommissie, de kommissie ontwik- I kcling en samenwerking en de institutionele kommissie. stelde hij alles samen negen rapporten op over o m. de I grensmocilijkhcdcn. de rechten van de unie en de algeme ne tariefprefcrcntics. I Georges Anthucnis is de plaatsvervangende kandidaat uit het arrondissement Lokcrcn. Sint-Niklaas. Onlangs be gonnen zij hun propagandarondc: een 200-tal kilometer per dag; 34 dagen lang.. Thuismarkt België heeft alle belang bij de realizatie van de Europese thuismarkt, meent Karei De Gucht. Voor 60 procent van haar Bruto Nationaal Produkt moet ons land op de rest van de wereld aan, meer dan 75 procent van die 60 procent wordt in de Europese Gemeenschap afgezet. Momenteel ondervinden de k.m.o.'s moeilijkheden bij de afzet van hun produkten en weegt de konkurrentie van de V S. en Japan, die precies wél een soliede thuismarkt hebben waaruit zij andere markten kunnen overspoelen en op langere termijn dreigen te verdrinken, er zwaar. Het is daarom essentieel dat de grenzen vervagen, de wachttij den aan de grenzen tot een minimum herleid en de geldende normen geüniformeerd worden, aldus PVV- lijsttrekker Karei De Gucht. Deze maatregelen plus een gedeeltelijke ekonomische rekonversie, een versoepeling van de produktie en het herstel van de kompetitiviteit van de ondernemingen zouden tevens leiden tot een duurzame oplossing van de tewerkstellingsproblematiek. Stellen dat een 35-urige werkweek deze problemen kan oplossen is volgens De Gucht volksbedrog. Zaak is, zo meent hij, dat Europa ervoor moet zorgen op enkele terreinen een belangrijke plaats op de wereldranglijst in te nemen. Allereerst echter moeten enkele institutionele hervormin gen worden doorgevoerd. Zolang het Europese Parlement enkel mag zeggen wat zou moeten gebeuren en de leden van de ministerraad zich laten leiden door eng nationalisti sche overwegingen, kèn Europa niet uit de impasse gera ken, vindt Karei De Gucht. Het huidige immobilisme kan volgens hem alleen maar doorbroken worden door én het parlement én de ministerraad een werkelijke beslissings bevoegdheid te geven Het liberale charisma Men kan zich afvragen hoe een relatief kleine partij ais de PVV-ELD iets zal veranderen aan de bestaande toestand «Wij staan niet alleen met onze kritiek op de Europese machtsverhoudingen en de daaruit voortvloeiende proble men». replikeert Karei De Gucht: «Telkens wanneer over een dossier gestemd wordt, merk je dat er over de partijen heen een libcralizercnd en een socializerend kamp be staat. Wij zijn inderdaad een kleine partij, maar wij vormen tegelijk een kern waarrond een liberalizerend denkende strekking zich verenigt. Ook bij de kristende- mokraten merk je die splitsing. Neem b.v. de burgemees ter van Sint-Niklaas Paul De Vidts. Die zegt zelf dat hij een liberaal is. Maar hij is lid van de CVP en voor die partij is het het ACV dat op nationaal vlak de hoge toon voert. Dat is een onduidelijke politiek. Hoe moet je de CVP lokaal situeren? En nationaal en Europees? Als je voor de CVP of de EVP stemt, weet je niet waarvoor je uiteindelijk stemt». Dc PVV heeft inmiddels 6.000 zelfstandigen aangeschre ven i.v.m. hun keuze bij de Europese verkiezingen die waarschijnlijk of op de EVP of op de ELD zal vallen In hun brief wijzen de liberalen de middenstanders op de tweespalt en de onduidelijkheid die dc CVP-rangcn zou tekenen. Leo De Bock In het kader van de nakende Europese Verkiezingen stellen we de kandidaten u eigen regio voor. Misschien denkt LI wel, «die verkiezingen voor Europa raken kouwe kleren niet». Feit blijft alleszins dat U zich niet met politiek bemoeit, al zij het gewoon door te gaan stemmen, de politici zich alleszins met U bemoeien. De ei valabele inspraak die (J als burger van Europa heeft is en blijft dan wellicht ook stemrecht. Om U toe te laten te stemmen met kennis van zaken de Europese materie heeft di meesten onder ons nog maar matig geïnteresseerd stellen we de kandidaten met de aspiraties van hun respektievelijke partijen dan ook onbevooroordeeld aan L! voor. Deze week Willy Vernimmen van de SP en Louis Waltniel van de PVV. Volgen dan volgende week de KP en SAP, kleinere garnaal uiteraard en daarna CVP en de VU. In Vlaanderen zijn 13 zetels te behalen waarvan de CVP er in 1979 zeven behaalde (Bert Croux, Raf Chanterie. Pol Marck. Alphonsine Phlix, Eric Van Rompuy. Marcel Vande- wiele en Jan Verroken). De SP haalde drie zetels met Karei Van Miert. Marcel Colla in 1981 vervangen door Marijke Van Hemeldonck en Willy Vernimmen. De PVV haalde twee Euro-zetels (Karei De Gucht en Jeanne Pauwelijn- Decaestecker) en de VU één, J. Vandemeulebroucke. van de beschikbare arbeid. Ook voor het invoeren van bijzonder tijdelijke kaders in de Lid-Staten en op een veral gemeend vormingsverlof voor jongeren met behoud van loon en sociale zekerheid Willy Vernimmen noemde zich ver der een aktief voorstander van de «Vredelingrichtlijn» met wezenlijke inspraakvan de werknemers op Europees vlak en reageerde tegen een unifor me Europese regeling qua op slaan van informatie met inbe grip van vertrouwelijke gege vens in computers zodat werk nemers bescherming zouden blijven genieten. Wat betreft het prijzenbeleid rend industriebeleid. PVV, De blauwe versnelling Op de 6'k dag van dc 34 dagen durende PVV-campagne voor de Europese verkiezingen deed de karavaan op haar tocht langsheen markten en andere gelegenheden in Vlaan deren met partijvoorzitter Guy Verhofstadt en kandidaten, lijsttrekker Karei De Gucht en 9* opvolger op lijst nr. 9 staatssekretaris-senator Louis Waltniel ook Aalst aan. Guy Verhofstadt stelt als inlei ding tot «de blauwe versnel ling» dat het met Europa niet goed gaat, dat er bij de bevol king twijfels heersen en dat in Kommissie zich op dezelfde golflengte plaatst als het E.P.. omdat het parlement het recht heeft de kommissie naar huis te sturen. Dat doet het echter niet, het zou overigens zinloos zijn de Kommissie tot vijand te ma ken. We moeten anderzijds op die kommissie wel vat krijgen en individuele kommissarissen op het matje roepen. Daarmee zijn we ook bij de kontroleren de bevoegdheid van het E.P. beland. In teorie werkt die kontrole ook t.o.v. de Minis terraad. Maar aan de Minis terraad hebben we veel minder - om niet te zeggen niets - te zeggen. We kunnen als parle ment immers geen minister (voorzitter van de Raad) naar huis sturen. Die is al bij al sfechts verantwoordelijkheid voor zijn eigen parlement ver schuldigd. Wat de begrotingsbevoegdheid betreft van het E.P., zijn ook belangrijke stappen gezet. Hoewel het in feite om een kleine begroting gaat. Men spreekt in dat verband over «L'Europe 1%». Sommigen verklaren zich dan ook tegenstander van de uit breiding van de middelen vqn de Gemeenschap, maar een Europa uitbouwen dat één staat zou vormen - een soort Verenigde Staten van Europa dus - dat doe je niet met 1% van de BTW-opbrengsten uit de diverse lidstaten. Want al bij al vormen die opbrengsten het Europees budget; in totaal zowat twaalfhonderd miljard. De helft van de Belgische be groting. Hoe is die Europese begroting nu samengesteld? Uit verplich te en niet verplichte uitgaven. Eerstgenoemde uitgaven vloei en voort uit verdragsrechterlij- ke verplichtingen. In de prak tijk omvatten ze het landbouw beleid, dat 314 van het totale budget opslorpt. Daarnaast heb je het eigen beleid van de gemeenschap, de niet-verplichte uitgaven. Het sociaal fonds (jeugdwerkloos heid) o.a. verder het regionaal fonds (onevenwichten tussen de regio's), de ontwikke lingshulp. de nieuwe technolo gieën (o.a. het Esprit-pro gramma, dat ernaar streeft be paalde Europese bedrijven te laten samenwerken op het vlak van de research). De niet-verplichte uitgaven slaan in feite op alles wat be langrijk is voor Europa. Want wanneer je Europa wil opbou wen, kan je dat niet uitsluitend via de landbouw doen. maar dan is er o.a. ook een systeem nodig om de regionale oneven wichten op te vangen. Deze niet-verplichte uitgaven bedragen momenteel zowat 27 28%, een gevolg van een nieuwe rangschikking van de uitgaven. In 1979 vertegen woordigden de niet-verplichte uitgaven amper 3% van de begroting. 75% waren ver plichte en over de rest wou de Raad zich niet uitspreken en behoorde in de praktijk tot de verplichte. Mijn slotsom? Binnen het van kracht zijnde systeem heeft het E.P. enorm veel gepresteerd. Ook in talrijkp kleinere gebie den. Ik denk hierbij aan de nieuwe richting die we ingesla gen zijn via de Konventie van Lome (ontwikkelingssamen werking met 68 landen van Afrika, de Caraïben en de Stil le Zuidzee), aan het feit dat een institutioneel rapport op gesteld is, enz. Trouwens, iemand die een se rieuze vergelijkende studie zou maken over de bevoegdheden van het E.P. in 1979 en van daag, zou moeten toegeven dat dit parlement in die vijf jaar - voor de ontwikkeling van een parlement in feite een korte periode - zeer veel bereikt heeft. Toegegeven, binnen een slecht systeem. Aalst. PVV voorzitter Guy Verhofstadt tussen de Euro-kandidaten Karei De Gucht en Louis Waltniel (a) Aalst. PW Aalst presenteerde op een perslunch «de blauwe versnelling» (a) De SP met Willy Vernimmen De SP opteert voor een de- mokratische verenigd Europa mits het respekteren van de eigenheid en kuituur van elk volk. Evenzeer onderschrijft de SP de noodzaak te komen tot een volwaardig Europees Parlement. Willy Vernimmen, geboren te Melle (1930), Aalstenaar van aard en woneftde te Geraards- bergen waar hij sinds 1976 schepen is en nu nog raadslid. Op 18-jarige leeftijd bediende bij de R.T.T.. werd hij in 1958 gemeenteraadslid te Aalst en voorzitter van het Stedelijk Sportkomitee. in 1960 sekreta- ris Voedings- en Hotelnijver heid ABVV Oost-Vlaanderen. in 1968 volksvertegenwoordi ger voor het arrondissement Aalst, in 1971 senator voor Aalst-Oudenaarde. in 1978 voorzitter van de SP-fraktie in de senaat en in 1979 lid van het Europees Parlement waar hij tevens lid is van de Landbouw- en Sociale Kommissie en van het Bureau van de socialisti sche fraktie. Wie Willy Ver nimmen zegt denkt quasi auto matisch aan landbouwproble men. de Agro-voedingsindus- trie ligt hem inderdaad nauw aan het hart. Misschien voor een socialist op het eerste zicht ietwat verwonderlijk maar landbouw levert produkten op die verwerkt worden in de nij verheid en vandaar.. Op het sociaal vlak ijverde Vernimmen voor grotere te werkstelling vooral door veral gemeende arbeidsuurverkor ting op Europees niveau en grootscheepse herverdeling wees Vernimmen er herhaalde malen op dat het inkomen van landbouwers niet mee-evo- lueerde met dat van beroeps bevolking in andere sektoren wegens ovêrdreven winstmar ges in de industriële en de distributiesektor. Sociale en regionale problemen in de landbouwsektor dienen te wor den geregeld via sociale en regionale maatregelen en niet via een prijzenpolitiek. Het in komen van de landbouwers zal verder slechts veilig kunnen worden gesteld mits de pro duktie beter te oriënteren naar de behoeften van de potentiële konsument wat dan uiteraard struktuurhervormingen impli ceert. Verschillen in de tuinbouw tus sen het noorden en het zuiden van de gemeenschap mogen niet leiden tot verdwijnen van de tuinbouw in onze gewesten. Wel moet de Europese Ge meenschap inzien dat het ener giegebruik dat ermee gepaard gaat hoger ligt in het noord westen dan in het gebied aan de Middellandse Zee Wat be treft de suiker wijst Vernim men op het belang van het Aalsterse Amylum. dat bij de fabrikatie van iso-glucose met limitering van zijn fabrikatie bedreigd werd met alle gevol gen vandien. Op het gebied van tekstiel wil Vernimmen de Europese pro dukten beschermen tegen pro dukten die hier goedkoop kun nen worden aangeboden we gens de situatie in lage loon- landen. Invoerbeperking die echter dan moet gepaard gaan met een doelgericht innove- de voorbije 5 jaar tevergeefs naar éénmaking van Europa werd getracht. Onbeslistheid, bureaukratie. gebakkelei. middeleeuwse grenzen, groeiend protektio- nisme. immobilisme moeten overwonnen worden. Een «tegenmacht» moet worden ontwikkeld. Een liberaal ge- inspireerde dan met een visie op lange termijn en in grote verbanden. «Een blauwe ver snelling» zoals in 1981 in Bel gië. Niet steeds even populair maar alleszins efficiënt en doortastend. Een Europese di mensie voor ekonomie. te werkstelling. besluitvorming in een Europese politiek waarin de vervuiler betaalt in een Eu ropa op mensenmaat in een eerlijke verhouding tot de Derde Wereldlanden. Staatssekretaris Louis Waltniel is uiteraard zeer gevoelig voor Belgische belangen maar aar zelt niet op te treden tegen kortzichtig nationalisme. Hij ijvert voor een Europa waar de grenzen wegvallen en met één grote, geïntegreerde markt met kansen voor klein en groot. Hij werpt zich in d kiesstrijd om aan te duid hoe belangrijk hij Eur vindt stoelend op persoonl vrijheid en respekt voor van ons. op politieke en mokratische vrijheden va Lid-staten en op echte ek mische vrijheid met te\ stelling, welvaart en we Europa heeft nu een hi sche kans de eigen weg te tussen de supermachten zij «de blauwe versnelling Pierre Van Rossem Eurokieskampagne in Waas. Lieven Lenacrts alompresent. van Kruibeke u de middenstandsvoorman en schepen van Sint-Niklaas in gezelschap van Vlaamse exekutieve (tv) Sint-Gillis. Hier ziet u lor.-ittcr Geens van de

De Voorpost | 1984 | | pagina 15