Standbeeld van Baron Franz Courtens heropgericht U Dank zij Lions Club Dendermonde - 25.5.1984 - De Voorpost Zondag 27 mei 1984 om 10.00 uur is ook de periode dat hij in kontakt komt met het Ko ninklijk Huis en Courtens gaat er zelfs een tijdlang zijn intrek nemen. Hij werkt er onder drie ver- schillende koningen, die De grondlegger en voornaamste exponent van de Dendermondse schilderschool, Baron Franz Courtens wordt samen wat de periode van de on- vaak naar zijn werk komen met Emanuel Hiel, Prudens van Duyse, Pieter Jan De Smet en nog enkele anderen, beschouwd als een van de groten gebreidelde gastvrijheid dijken. Marie-José, het van de stad Dendermonde. Het eigenaardige is dat velen van deze bekende grootheden schijnbaar vergeten zyn. Twee van Courtens. Maar ook joen zesjarig prinsesje, jaar geleden viel het standbeeld van de missionaris van de indianen van zijn sokkel. Het zal in augustus weer worden daar beleeft hij grote suk- krijgt zijn speelgoeddeko- opgericht dank zij een privé initiatief. De gedenkplaat aan het geboortehuis van Prudens Van Duyse is totaal sessen met doeken als «De raties omdat het lieve kind verkommerd en ook daar willen een aantal goedmenende mensen wat aan veranderen. Emanuel Hiel zal gehuldigd oudjes te Schiedam», er ggen kreeg van Koning worden bij gelegenheid van de 150* verjaardag van zijn geboorte. En het standbeeld van baron Franz Courtens dat «Bleek te Urk». «De Net- Albert die toen schalks op- begin van de zeventiger jaren werd afgebroken om de nieuwe brug over de Schelde en de verbindingswegen aan te tenverstelsters». «Beek on- merkte: Mijnheer Cour- 'eggen, zal dank zy de inzet van Lions Club Dendermonde weer worden opgericht. Niet op de plaats waar het eertijds der de bomen» en «De oe- tens^ y doet mij konkur- stond, maar wel aan de Geldroplaan, zodat iedereen die de stad binnenrijdt komende van Brussel, op kan kijken naar vers van de Zaan» om die rentie aan het monument van de hand van Alfred Courtens. Het haast twee meter hoge borstbeeld stond sedert zijn afbraak maarte noemen. Maar het In ]907 huldigt Dender- opgeborgen in de stadsmagazijnen. Wie is Franz Courtens? tencollege van Melle over In feite een overbodige te stappen. Lang bleef hij vraag. Hij werd geboren op daar niet. Franz Courtens 4 februari 1854 te Dender- voelde zich meer aange- monde als zoon van de trokken tot de kunst en zou olieslager Eduard-Marie en zijn ware roeping vinden in van Catherina Vander- de Dendermondse Akade- weeg. Hij ging naar school mie waar hij terecht kwam naar het Heilige Maagdcol- in de klas van Isidore lege te Dendermonde om Meyers, vervolgens naar het Jezuïe- Daarmee was men het thuis allerbelangrijkste werk uit Dendermonde. Het beeld wordt op de juiste plaats neerge zet (v) Dank zij Lions Dendermonde Begin van de jaren zeventig werd aanvang gemaakt met de bouw van de nieuwe Scheldebrug. De aanleg van de wegen maakte dal het standbeeld van Courtens de plaats diende te ruimen. Het werd naar de stadsmagazijnen overgebracht waar het werd opgeborgen. Jaren werd over het monument met geen woord gerept. Tot Lions Dendermonde het initiatief nam om het monument opnieuw op te richten. Een briefwisseling met de stedelijke autoriteiten begon Belangrijk was te weten waar het monument kon geplaatst worden. Uiteindelijk viel de keuze op de Geldroplaan. bij het binnenrijden van de stad aan de Brusselse poort. Zondag heeft de heroprichting plaats. Dat gebeurt met een akademische zitting om 10.00 uur op het stadhuis van Dendermonde. Daar worden toespraken ge houden door de heer Sylvain De Lentdecker. voorzitter van Lions Club Dendermonde, de heer Jean-Pierre De Bruyn, doctor in de kunstgeschiedenis en burgemeester A Cool van Dendermonde. De heer Franz Doorns zorgt voor de muzikale omlijsting. Om 12.00 uur heeft dan de officiële inhuldiging j)laats. FRANZ COURTENS KUNSTSCHILDER f£- 1854 - 1943 MONDE COURTENS 27 - 05 - 1984 Deze plual zal blijven herinneren aan hel initiatief van Lions Dendermonde (v) Dendermonde. Voorlopig staat het beeld nog netjes verpakt (v) monde op een uitbundige wijze de schilder Courtens. Duizenden mensen komen hiervoor op de straat en de lof van de Vlaamse land- schappenmeester wordt op verschillende tonen be zongen. Afscheid Toen hij op 4 augustus 1914 verklaarde niet meer te schilderen, sloeg dit nieuws in als een bom. Maar hij deze periode ook een Spar- blijft zich wijden aan zijn taanse levenswijze op. Hij leerlingen. Hij brengt orde staat zeer vroeg op en be- in zijn talrijke tekeningen, gint dadelijk te werken, studies en doeken. Hij gaat Enkel op zaterdag neemt te voet van Brussel naar hij wat rust en op zondag Dendermonde, zijn ge- brengt hij vaak vooraan- boortestad die hij niet kan staanden naar de plekjes vergeten. Hij treft er een die hij op zijn doeken ver kompleet verwoest Den- eeuwigd heeft. Zo komt hij dermonde aan. Voor het weer in Dendedrmonde, uitgebrande stadhuis heeft waar hij herinneringen op- de grote man Franz Cour- haalt aan Verwee. Uit die tijd dateert het verhaal dat niet roerend eens en toen Courtens in 1870 besloot zich definitief toe te leggen op de schilderkunst, gaat dat gepaard met de nodige problemen. Maar Franz Courtens drijft zijn willetje door. Hij gaat schilderen in Appels, Oudegem, Zele, Grembergen. Baasrode, Mespelare, Vlassenbroek, Denderbelle en de Sint- Onolfspolder. Zijn aanwe zigheid wordt ook te Genk gesignaleerd. Toen hij 18 jaar was schildert hij zijn eerste belangrijke werk: Omstreken van Dender monde. De nog jonge Franz Courtens had zich toen reeds normen opge legd. De voornaamste was en zou blijven «oefenen in het tekenen alvorens kleu ren te kopen». Deze stelre gel zou hij zijn hele leven blijven verdedigen en aan ^Tn^2 en trek van de kunst uit die tijd. die periode is «Gouden Re- tens toen tranen geweend. naar Antwerpen waar zijn Hij kan evenwel niet aar- gen». De musea leverden Hij krijgt huiszoekingen oom Pepijn woont. In de den in de'stad en verhuist een waar gevecht om een van de bezetters en zijn mej 1940 wordt de schilder metropool gaat hij zijn naar ^et landelijke Dro- van deze meesterwerken in neef wordt ter dood ver- te Nieuwpoort verrast door kunststudies verder zetten, genbos, waar hij zijn intrek hun bezit te krijgen. Niet oordeeld. Ccwrtens wordt jg Duitse troepen. Tussen Maar plots wordt Franz neemt in de herberg «De zo verwonderlijk als men een verbitterd man. een resem bombardemen- ziek en op een bepaald mo- Lamp». Daar maakt hij weet dat de grote Franse Na de oorlog gaat hij weer ten trekr j,jj naar het veiii_ Éient wordt zelfs gevreesd kennis met vele grote na- schilder Meisonniet van aan het werk. Meer be- ger Abbeville, maar in sep- voor zijn leven. Hij ijlt men die in Franz Courtens «Gouden Regen» zei tij- paald in ^de IJzervlakte tember van datzelfde jaar over tekenen en musea en J Dendermonde. Koningin Elisabeth woonde inhuldiging van het monument bij Courtens en Verwee in een herberg verzeild waren ge raakt en geen geld hadden om te betalen. Op elk pa neel van de schenkbank. zo beloofden ze de herbergier, zouden ze iets schilderen, om op die wijze hun reke ning te betalen. Het aan bod werd graag aangeno men. In 1932 wordt door het Paleis van Schone Kun sten een retrospektieve tentoonstelling gewijd aan zijn werk. Een enorme massa bezoekers komt de meer dan 300 schilderijen van de meester bewon deren. In 1934, hij is 81 geworden, maakt hij het voornemen een allerlaatste schilderij te maken te Oostduinkerke- strand. De zee en de dui nen moeten hem wel erg geboeid hebben dat hij juist hier zijn laatste werk wil maken, 'Rust in de dui"- nen' heeft hij met heel zijn hart en ziel gemaakt. Op 10 wanneer hij na lange tijd herstellend is, besluit hij terug te keren naar Den dermonde. Hij wordt er de IJzervlakte allen de man van de toe- dens een tentoonstelling ie waar hij 'Tussen leper en wor(jt hij te Brussel opge- komst zien. Parijs: «Chapeaux bas, Diksmuide' schildert, een merkt. Hij verlaat er zijn Messieurs, voici la médaille eigenaardig werk. Het woning niet meer. Franz Eerste suksessen d'honneur du Salon». Al- blijkt dat zijn talent nog Courtens heeft er zich te- Franz Courtens schildert leen dit werk volstaat al om lang niet_ op zijn hoogte- mggetrokhen met zijn her een zetel. met nnen armen ontvaneen nu z°nder ophouden. Men Courtens tot keizer van het punt is. In 1921 wordt hij jnneringen in door zfin leermeesters en vindt hem overal In 1880 landschap te kronen. Eer- door Koning Albert verhe- dicht bij het vtu,. samen met Verwee en Wil- schildert hij zijn «Mossel- betuigen en suksessen volg- ven tot baron. Het is de Qp het einde van 1942 on laert gaat Franz Courtens schuit». Dat geeft aanlei- den elkaar nu op aan de eerste landschapsschilder dermijnt een bloedaan- ding tot heel wat kritiek, lopende band. die deze eer te beurt valt. drane ziin nog sterke gestel Maar eigenaardig genoeg. opnieuw schilderen. Kort daarop gaat hij zich in Brussel vestigen. In de buurt van het Koninklijk Park vindt hij onderdak. Hij wordt lid van de Vrije Akademie «La Patte de Dindon», maar blijft toch een bohemersbestaan lei den. Hij maakt er kennis in een café met Henri Sta- cquet die 500 fr. betaalt voor een schilderij van Courtens. In die tijd was dat een flink pak geld. Dat betekent de start en wan neer hij niet lang daarna op de Brusselse Grote Markt aan een kunsthandelaar twee andere doeken kan verkopen, krijgt Franz Courtens meteen de aan dacht van Ambroise Vol- lard uit Parijs die in deze Dendermondenaar heel wat ziet. In 1875 exposeert Courtens voor de eerste maal. Hij wordt beschre ven als een van de gangma kers van de impressionisti sche beweging in België. De materiële zorgen zijn meteen achter de rug en Courtens gaat wonen in een ruim huis in de onmid dellijke omgeving van de akademie. Iedereen spreekt over hem. de man die beschouwd wordt als een van de revolutionairen lopende band. Het was ook de periode dat Franz Courtens op interna tionale tentoonstellingen gouden medailles mocht ontvangen (Parijs, Dres- S,u,r He, is he, he gin van Courtens als de man- slaat die kritiek het jaar daarop om in de grootste lofbetuigingen. Het werk zal worden aangekocht door het museum van van Courtens als de mari neschilder. Inmiddels heeft de kunste- Wenen, enz...) Hij werd erelid van verschillende akademies benoemd 1axauemics ueiiucmu en T.'H.1 brach, hc, zelfs ,o, office, in 't erelegioen. In zijn re sidentie te Brussel had hij een kunstgalerij met wer ken van Verwee, Meyers, Cassiers, Stacquet, Mauve en beeldhouwwerken even als werken uit de Engelse school. vader. Het sukses dat hij overal kende is daar allicht niet vreemd aan. Hij komt thuis uitrusten en trekt la ter doorheen Vlaanderen en Nederland op zoek naar nieuwe onderwerpen. In 1882 trouwt hij met Maria Van der Cruyssen. Twee jaar later wordt hun eerste Courtens zou ook Brussel zoon. Herman de latere en Nederland vaarwel zeg- schilder geboren. In 1883 gen om naar Balen Wezel reist Franz Courtens naar te trekken. Zijn drie leer- Parijs. Hij ziet er het werk lingen Merry del Val, Vic- van de impressionisten en tor Gilsoul en Paul Kustohs koopt zelfs een paneel van zouden met hem meegaan. Eugene Fromentin. Maar Midden in de Kempen hij kan ook daar niet lang schilderde hij zijn nooit blijven en trekt terug naar meer te vergeten heidetafe- Nederland, waar bepaalde reien zoals de «aardappel- kunstenaars zich inmiddels rooiers», «het veld van de hadden losgekoppeld van arme», «de Kempen», «de het konvendonele land- drenkplaats». Een seizoen schap. later doemt hij op aan de In 1887 koopt Courtens het zee. «Krachtinspanning» is landgoed «Vogelenzang» bievoorbeeld een van zijn tussen Den Haag en Haar- meesterwerken. In die tijd lem. Daar ontvangt hij heel reist Courtens van de ene wat bezoekers. Het is zo- plaats naar de andere. Het drang zijn nog sterke gestel Als leuze kiest hij «Rust en op 2 januari 1943 wordt roest». zijn overlijden bekend ge- De grote vijver van het maakt. De dag na zijn ne- park wordt omgedoopt tot gentigste verjaardag, de «Courtens-vijver». Franz Courtens geniet het Kunstenaarsfamilie volle vertrouwen van het Franz Courtens is niet al- Hof en van koningin Elisa- leen een kunstenaar, hij is beth kreeg hij zelfs de sleu- stamvader van een aantal tels van het hekken van het raskunstenaars. Zo onder park. Courtens legt zich in meer zijn zoon Herman die bekendheid verwierf genre-, figuur- en stilleven schilder. Hij is ook bekend' als illustrator van boeken. Er is ook Willy Courtens, de tweede zoon van Frai Courtens die een muziek liefhebber was Alfrei Courtens. de maker het standbeeld dat aan zijn; vader is gewijd. Hij is eenj vooraanstaand beeldhou wer die heel wat opdrach ten kreeg. Onder meer hel maken van borstbeelden] van Koning Leopold III en Koningin Astrid, van Peter BenoitDe vierde zoon van Franz Courtens. Antoine, zal karriere maken als architekt en werkte samen met zijn broer aan het mo nument van Virton. De zoon van Herman Cour tens, Pierre, staat bekend als graveerder tot ver bui ten onze grenzen. Oprichting van het standbeeld Op 17 december 1949 werd door urbanist-architekt Ferdinand De Ruddere be rekend dat. het oprichten van het monument ter ere van Franz Courtens aan de stad Dendermonde 252.472,50 fr. zou kosten. Het standbeeld zou een brons zijn van 1,90 meter hoog. Het zou 75.000 fr kosten en was gemaakt door Alfred Courtens. een van de zonen van wijlen Baron Franz Courtens. Ne gen maanden na deze ra ming is het monument een realiteit. Op 17 september 1950 werd het plechtig ont huld door koningin Elisa beth in aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden. Het monument kreeg een plaats tussen de Schelde en de Dender. De feestelijk heden begonnen reeds in de voormiddag en de hele stad werd erbij betrokken. Bij de inhuldiging hoorde ook een Franz Courtens- tentoonstelling en later op de avond werd de Franz Courtens Cantate uitge voerd. Op 17 oktober 1954 kwam Courtens nogmaals in de belangstelling. Ditmaal bij de viering van zijn hon derdste geboortejaar Het werd een eenvoudige maar, passende hulde op een rijtje luisteren naar ut toe. keurig Dendermonde. In 1950 ging het toespraken.

De Voorpost | 1984 | | pagina 24