«Short Night»: militaire oefening van Dendermondse reserveofficieren SANGE JO'S EERSTE KOORKONCERT: ZINGEN IS ONZE REGEL WEL Drie kwart eeuw Kunst na Arbeid te Hamme Massa deelnemers aan achtste Muco-wandeling te Oudegem 40 - 25.5.1984 - De Voorpost Het gemengd koor Sange Jo, uit Lebbeke, pas enkele jaren jong, bewees vorige zaterdagavond met de opzet van een eerste «Koorkoncert», niet alleen dat het vokaal al flink uit de kluiten gewassen is, maar toonde evenzeer aan dat het organisatorisch best van wanten weet. Vier koren uit de regio te Lebbeke Hamme. Het bestuur van de Kon. Muziekmaatschappij «Kunst na Vermaak» viert zijl 75-jarig bestaan (vh) Bind mei viert de Koninklijke Katolieke Harmonie «Kunst na Arbeid» haar 75-jarig: bestaan. Van 26 mei tot 9 juni wordt een reeks feestelijkheden georganiseerd. De optocht op 31 mei, Rerum Nova rum, zal in het teken staan van 75 jaar Katolieke Harmonie. In 1909 werd deze maatschappij opge richt onder de naam «Fanfare van de Katholieke Kring»; ondertussen is ze uitgegroeid tot een dege lijk gestruktureerde harmonie in Hamme. Geschiedenis Bij de stichting werd de fanfare geleid door Emile De Pillecijn, Joseph Van Driessche. gewezen burge meester van Hamme. was voorzitter. Bij het eerste op treden kreeg de fanfare al vlug de bijnaam «De groen puiten», die zij te danken hadden aan de groene muts die zij droegen. Na de eerste wereldoorlog werd de maat schappij heropgericht on der de huidige benaming. In 1920 werd het eerste vaandel ingewijd. Flori- mond Casteleyn, die over leed in 1923, was destijds dirigent. Hij werd opge volgd door zijn zoon Mau- rits Casteleyn. Onder diens leiding en onder het voor zitterschap van wijlen Au gust Van de Velde groeide de harmonie uit tot een bloeiende vereniging. In 1940, bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog tel de zij zeventig muzikanten. Na de oorlog hield de har monie een bevrijdingsuit- stap met 45 muzikanten, terwijl nog een groot aantal in Duitsland waren In 1952 viel de harmonie de «koninklijke» titel de beurt. Het nieuwe vaandel droeg vanaf dan de benaming: «Koninklijke Katolieke Harmonie Kunst na Arbeid». Bloeiperiode De harmonie kende een fel le groei. Van kapitaal be lang in deze periode was de bijdrage van dirigent Mau ri ts Casteleyn. Het meren deel van de muzikanten werd door hem zelf ge- vormd. Ook de toenmalige voorzitter wijlen August Van de Velde was een stu wende kracht van de har monie. In 1955 werd het uniform vernieuwd. Een periode van hoogtepunten begon in 1959 met het pro vinciaal muziektornooi. Daar werd de harmonie uit gekozen om te spelen in de afdeling «Uitmuntenheid». Het aantal Leden bleef aan groeien en bij de verschil lende optredens bleven de gelukwensen niet uit. Zelfs mocht de dirigent persoon lijk gelukwensen ontvan gen van Theo Lefèvre, toe nmalige eerste minister, na de deelname aan de Donna Fabiolamarschwedstrijd te Lokeren in 1961. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de harmonie werd een tiroler- orkest opgericht, dat be stond uit de kemmensen van de harmonie. Ramp In 1965 werd dirigent Mau- rits Casteleyn, na 42 jaar dienst, opgevolgd door Her man Wittock. Bij het zestig jarig bestaan werd de vere niging op 11 april getrof fen door een ramp: een brand teisterde het repeti tielokaal eh er was een aan zienlijke schade. Instru menten werden onherstel baar beschadigd of gingen zelfs verloren. Niettemin kon de harmonie, door de onbaatzuchtige inzet van al zijn leden, reeds twee maanden na de brand tij dens het provinciaal tor nooi zijn plaats in de kate- gorie uitmuntendheid be houden: In 1974 wordt dirigent Wit tock opgevolgd door Dhr. Paul Heynderickx. De kate- gorie uitmuntendheid kon den zij nog steeds behou den. Rond die periode krijgt de harmonie toch moeilijkheden omwille van de vergrijzing van de leden. Het entoesiamse van de jeugd was niet meer zo groot, en het gebeurde dik wijls dat de oudere muzi kanten niet meer werden opgevolgd. Een oplossing van dit probleem werd ech ter gevonden in het oprich ten van een eigen muziek school waar notenleer ge geven wordt, en waar jonge muzikanten gestimuleerd worden om ook deze lessen te volgen. Wel is het opvallend dat nu ook meer meisjes bij de har monie komen. Meestal zijn het echter geen blijvende leden. Zij verdwijnen ge woonlijk na hun huwelijk. Een zwakke plek in de har monie is en blijft het zware instrument. De jongere mensen kiezen meer voor fluit, klarinet of trompet. Een zwaar instrument dat 'vrijkomt wordt nogal eens overgenomen door een ou dere muzikant. Ongeveer een maand gele den is de harmonie gestart met een jeugdensemble, be staande uit twaalf leden. De ganse harmonie is sa mengesteld als volgt: 11 trommelaars, 6 klaroenbla zers en 35 orkestleden. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: Eduard Sillis, voorzitter. August Ruys. ondervoor zitter, Pierre Van Cauwen- berghe, sekreatris. Urbain Van Dén Steen, schatbe waarder, E.H. Deken J. Botterman, Proost, De le den van het bestuur zijn Baert Louis, De Pillecijn Eduard. De Rechter Ed ward, D'Hooge Cesar, Gee- rinck Gustaaf. Moortgat Frans, Peersman Gaston, Roels Leo. Roels Theo. Van Couwenberghe Victor, en Van den Berghe Hubert. Zoals reeds eerder vermeld is de dirigent Paul Heyn derickx. Feestprogramma Zaterdag 26 mei: te 19 uur ontvangst op het gemeentehuis. Te 20 uur Jubelkoncert. Zondag 27 mei: 19.30 uur: Galakoncert door de harmonie m zaal Den Bond Donderdag 31 mei: Rerum Novarum-viering met om 10.30 uur opluistering van de H. Mis. 12.30 uur: Rerum Nova rum diner 14 uur: allerlei feestelijk heden. Vrijdag 1 juni: 20 uur: Optreden van een militaire muziekkapel in zaal Den Bond. Zaterdag 2 juni: 15 uur: Optreden van het tirolerorkest voor de men sen van de derde leeftijd. Zondag 3 juni: vanaf 14 uur: Optreden van de Harmonieën en Fanfa ren van Groot-Hamme, eveneens in feestzaal Den Bond, Kapellestraat te Hamme. Aalst. De «Capella Caecilia» trad op te Aalst (a) De talrijke toeschouwers sta ken na afloop van het konccrt hun tevredenheid overigens niet onder stoelen of banken. En dat de grote zaal van «Ons Huis» in een tijd dat er aan feesten en manifestaties aller hande geen tekort bestaat, bomvol liep, benadrukte ten- volle het vertrouwen dat de Lebbekenaars stellen in deze koorvereniging, geleid door Marcel Schelfhout Niets was overigens aan het toeval overgelaten. Het dekor waartegen de koren de aan wezigen konden kennis maken met vier koorgezelschappen optraden, was tegelijk stijlvol en feestelijk versierd. En hoe wel de akoestische eigenschap pen van de grote Ons Huis zaal gewoon onbestaand zijn, toch werden het publiek koorklanken van hoge kwali teit geserveerd. Uitwisseling Dit «koorkoncert» was eigen lijk de resultante van een sys teem van kooruitwisseling, waarbij naast het organiseren de «Sange Jo»-koor, ook het Gemengd Mannenkoor «De Minnezangers» uit Zele en het Parochiaal Mannenkoor Onze- Lieve-Vrouw ter Nood uit Merchtem betrokken waren. Elk van deze koren ging de voorbije maanden bij de colle ga's op bezoek. En als laatste in het rijtje organiseerde «San ge Jo». Vermits de Lebbeekse organi satoren van mening waren dat een vierde koor het program ma niet alleen zou verrijken, maar aldus een makkelijke programma-indeling kon ge- realizcerd worden, deed Sange Jo een beroep op het Jeugd koor Jeko uit Appels. Een paar weken geleden waren de Lebbeekse koorzangers im mers te gast bij Jeko. dat toen zijn vijftienjarig bestaan vier de. Het koor uit dc Dender- mondse deelgemeente deed een tegengeste en stond vorige zaterdagavond dus ook op de Lebbeekse bühne. Geslaagd koncert Nadat Sange Jo-dirigent Mar cel Schelfhout koren en pu bliek verwelkomde, zongen Jeugdkoor Jeko en Sange Jo. gedirigeerd door Marcel Schelfhout, «Gebed voor het Vaderland» van Gaston Fer- mans als openingslied Jeugd koor Jeko, onder leiding van Wilfried Roels, vervolgde het programma met de uitvoering van hoofdzakelijk moderne liederen. Nummers als «Het land van Saeftinghe» (Miek en Roel), Yesterday (John Len- non) The Sound of Silence (Si mon and Garfunkel) klonken inderdaad vertrouwd in dc oren van de jongeren. Terwijl de ouderen evenzeer van deze ondertussen tot evergreens ge ëvolueerde liederen genoten. Meest in de smaak van het publiek vielen het beginnum mer en het overbekende jules Dc Corte-nummer k Zou wel eens willen weten». Vermel den we volledigheidshalve dat bepaalde nummers gezongen werden met orgelbegeleiding. Presentator Mare Verberck- moes mocht vervolgens het Pa rochiaal Mannenkoor «Onze- Lieve-Vrouw "ter Nood» uit Merchtem aankondigen. Dit koor. gedirigeerd door Marcel Schelfhout, slaagde er onlangs Lebbeke. Het koor Sange Jo onder leiding van Marcel Schelfhout (c) in zich spijts een zeer ge streng optreden van dc jury toch nog in tweede afdeling Brabant te bevestigen. Zijn re pertoire was hoofdzakelijk klassiek getint, met o.a. liede ren van Mozart (Das klinget so herlich) en Beethoven (Gods ere in de natuur). Na de uit voering van «Der Rote Sera- fan», Vlaanderenland (Emiel Hullebroeck), «Die Zwölf Rauber» (S. Chigaroff). beslo ten zij hun gewaardeerd optre den met de majestueuse klan ken van «Geprezen zij de Heer» (Rule Brittania) van Th. Arne. Na de pauze bevestigde het gemengd mannenkoor kna pen en mannen bevolken dit koor «De Minnezangers» uit Zele. al het goed wat we reeds van hen mochten horen. Onder leiding van Ignaas De Lil gaven ze een liederenrecital dat sterk volks getint was. Daarvoor zorgden liederen als «Daar kwam enen boer uit Zwitserland», «Rij maar an» (een volkslied uit Zwitserland) en «Plovi», een volkslied uit Dalmatië. Klassieker van aard waren liederen van Ph. De Monte (Pcrdivina Belczza). M. Praetorius (Audite Sileta) en Haydn (Drei Dinge). Sange Jo. de thuisploeg gediri geerd door Marcel Schelfhout trad toen aan. Dit koor viel niet alleen op door de stijlvolle présence, waarvan de leden getuigden, maar ook door de perfekte uitvoering van een zestal, kwa stijl en inhoud ge varieerde liederen. Ingezet werd met «Nu breekt uit alle twijgen», een meilied, bewerkt door J. Van Beekum. Vervol gens werd «Brugge die Scone» (M. Veremans) bezongen, werd uit de rijke liederenschat van Johannes Brahms (Da un- ten in Tale) geput, werd «Gau- de Mater» van Gorczycki be zongen en bracht men een nachtelijk bezoek aan Mos kou. op de muziek getoonzet door H. Creutziger-J. Jordan (Moskau bei Nacht). Sange Jo besloot met het r bekende «Lied van mijn land»; van I. De Sutter en Anton Van Wilderode. Omdat het applaus aanhield serveerde Sange Jo nog een bisnummer. «Mijn meisje heeft ene rose mond» zongen de koorleden vrij profaan Meteen kwam een eind aan het koncert en kon een aanvang gemaakt worden met het laven van dc dorstigen. Een volgend Sange Jo-optre- den staat nu reeds vast. Tij dens de kerstperiode brengt het koor immers zijn derde kerstkoncert. Dit keer in deknale O.L.Vrouwkcrk Lebbeke. Pierre Van Rossem Dendermonde. Muco wandeling. Wie zelf nog niet kon stappen; werd meegevoerd (v) Op 25 en 26 mei organizeert de «Kring van de reserveoffi cieren van het land van Dendermonde» een militaire oefening, waaraan een tachtigtal reserveofficieren van alle machten, wapens en graden en afkomstig uit het hele Vlaamse land zullen deelnemen. Liefst 1100 wandelaars mocht organizator Roger De Pelsmaccker verwelkomen. Weliswaar minder dan vorig jaar. maar het entoesiasme kenmerkte ook nu weer de Muco-wandeling die te Oudegem en omgeving plaats had. Deze achtste organizatie kende ook nu weer geen meeval wat de weersomstandigheden betrof. Het regende op een bepaald ogenblik werkelijk pijpestelen. maar het humeur van de deelnemers leed er niet onder. Een optimist liet zich zelfs ontvallen: «het weer is stukken beter dan vorig jaar». Een uitspraak die op dc koop toe nog juist was ook. want vorig jaar regende het onafgebroken en arriveerden de deelnemers nat als poedels in het parochiecentrum waar de koffie stond uitgeschonken. Dit jaar konden dc wandelaars hun keuze maken tussen een tocht van 6. 10 of twintig kilometer. Zoals gebruikelijk doorheen het vele schoon van de streek, langsheen de boorden van de Schelde om dan via de Scheldebrug en de dijk te belanden in een ongerept natuurgebied. De wandelaars die voor dc twintig kilometer opteerden, konden op dc koop toe nog genieten van de bosrijke omgeving rond Berlare. Maar zowel in de 6. de 10 als de 20 kilometertocht werd het gezinsaspekt vooropgesteld als zijnde het- voornaamste. Kontroleposten en verfrissingsmogelijkheden waren voorzien. Ook het Rode Kruis was present om de tere voetjes te verzorgen indien nodig. De deelnemers schreven in met een peterlijst zodat elke afgelegde kilometer meteen betekende dat er extra geld in de Muco kas komt. Tussen de deelnemers bemerkten wc onder meer gemeenteraadslid Paul V'erbeke en Kiwanisvoorzitter Roland De Corte. Lang niet alle deelnemers kwamen uit het Dender mondse. Uit Leuven kwamen bievoorbecld 180 wandelaars toe met drie autocars, er waren wandelaars uit Brussel en hier en daar hoorden we zelfs de zoete taai van Molière. De Mucowandelingen hebben dus een naam en faam die tot ver buiten het Dendermondse reikt. Na de wandeling konden de deelnemers zich tegoed doen aan een tas koffie, boterhammen of een stukje cake en rustig nahijgen en vertellen over de vele mooie dingen die ze te zien Wr<»oen, Dat allemaal terwijl de discobar keiharde muziek de zaal inspuide. In kasteel Cortewalle organizeerde de gemeentelijke muziekschool e uwen en (ïuido Wouters brachten een serenade van Diahelli llvl Militaire verdediging van het grondgebied Deze oefening staat volledig in het teken van de militaire ver dediging van het grondgebied (M.V.G.), dit wil zeggen de bescherming van de eigen streek. Het is immers zo voorzien dat bij konflikt een belangrijk deel van onze weer onder de wa pens geroepen burgers (solda ten reserveonderofficieren en -officieren) letterlijk en figuur lijk op het thuisfront zal strij den Daarom zullen de reser veofficieren zich in de nacht van vrijdag 25 op zaterdag 26 mei oefenen in de taktiek van het verdedigen van de plaatse lijke zogenaamde «gevoelige punten». Daarmee bedoelt men belangrijke bruggen, sta tions, spoorwegen, installaties voor elektriciteit en drinkwa ter. pompstations enz. Deze oefening heeft plaats in samen werking met de Parakomman- do groepering van Dender monde en de rijkswacht. Short night Deze oefening werd terecht «Short Night» gedoopt. Zater dagmorgen 2f> mei start im mers al het tweede luik: de deelnemers zullen dan een par cours van ongeveer 21) kilome ter door het Dendermondse afleggen, waarbij ze onderwor pen worden aan verschillende proeven, zoals hindernispiste, oriëntaticloop. eerste hulp bij «ingevallen, pistoolschieten. overschrijden van een water loop. radiotransmissie enz. Dit tweede gedeelte is in kompeti- tievorm opgevat en de prijsuit reiking geschiedt 's avonds in de rijkswachtkazerne te Den dermonde in aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden. Reeds twintig jaar Met deze oefening sluit de Kring tevens dè viering van zijn twintigjarig jubileum af. - X Vele stichters en leden van het dendermondeMuco wandeling, ledereen deed mee. met de glimlach nog eerste uur zijn nog steeds zeer aktief in de kring, doch talrijke jonge mensen staan klaar om ten gepaste tijde de fakkel over te nemen: voor vele oud gedienden betekent dit een tweede generatie die na twintig jaar van vader op zoon een familietraditie verderzet. Voorzitter de heer Timmer man en sekretaris en bezielen de kracht reserve-majoor Leo Callebaut kunnen met vertrou wen de toekomst tegemoet zien. Hun kring heeft de wind in de zeilen, een kring van pacifistisch ingestelde burgers die het ene sluit het andere niet uit zich totaal belange loos inzetten voor de veiligheid van het land. Rcservcofficieren die wensen lid te worden van dc Kring Dendermonde kunnen kontakt opnemen met Leo C'allcbaut, Kleemputstraat 18 te 9150 Dendermonde (052/21.24.63) of Christian De Rochcr. Stenc- straat 231 te 9KM) Lokcrcn (091 '48.77.25). Dendermonde. Muco wandeling. Drukte hij een kontroh'post (r)

De Voorpost | 1984 | | pagina 40