m J Weekblad tai leider - lirme - ®n bij Vlaamse Vereniging ort Dendermonde Beverse Pijndersgilde treedt uit de schaduw van haar reuzen Opend voor W Permanent overleg bedrijfsleven onderwijs een must Zevende reus deed z'n intrede Sint-Niklase vredessteen in Sankt-Ulrich (Oostenrijk) De Voorpost YRIJDA6 1 JUN11984 37- JAARGANG NR. 22 - 32 F «De Liberation» als blikvanger C.B.O.-Denderstreek Ais neerslag van de op 28 mei 1983 door het C.B.O., Contactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs, georganiseerde studiedag «Onderwijs en Computer» waaraan ruim 200 direktieleden en leerkrachten van diverse onderwijstypes deelnamen presenteerde CBO-Denderstreek-Voorzitter ir. William Govaert het merkwaardig referatenboek, een lijvig boekdeel met teksten van himself. Jan Rombouts, prof. Leyder, E. Henderickx en Jan Roeland over diverse facetten van de relatie «Bedrijfsleven - Onderwijs». )e eigentijdse J. van Inniszaal lieten zich vertegenwoordigen on de G-Bank. Nieuwstraat door stadssekretaris C'hristiaan Lalst liep voor de gelegenheid Willems en direkteur ekono- ivol al liet minister Daniël mische dienst Jaak Spittaels. Toens zich op het laatste mo- Het thema «Computer en On- «ent weerhouden in de mi- derwijs» werd verleden jaar op usterraad zich noodge- de studiedag langs alle facetten hvongen verontschuldigen en belicht en achteraf uitgediept ervangen door adjunkt-kabi- en in deelaspekten gesplitst, etschef De Graeve. Ook de De vergadering van verleden eden van het Aalsters Kollege woensdag in de G Bank wilde an burgemeester en schepen dan ook de resultaten van zo- uoesten noodgedwongen ver- veel studiewerk officieel ken- tek laten gaan wegens een baar maken. Zoals de minister Iringcnde vergadering doch die tracht via het onderwijs de schoolgaande jeugd optimaal te integreren in een maat schappij waarin de computer onmisbaar is geworden werkt het CBO reeds een 15-tal jaar aan kontakten van leerkrach ten met bedrijven en instellin gen van openbaar nut. o m rond het thema «Chips en mi- kro-elektronika» opdat het on derwijs zou kunnen bouwen aan een maatschappij van de toekomst vanuit een gefun deerde. realistische visie. Waarbij dan ook op samen werking tussen beide takken kon worden gerekend Heb ben een aantal CBO-kernen reeds hun aktiviteiten stopge zet. CBO-Denderstreek tim mert steeds verder aan de weg. Dit onder de stuwende kracht van sekretaris Bernard Canti- ncaux. Rode draad doorheen heel de werking is de vaststel ling dat onderwijs en bedrijfs- Aalst. Na de vergadering werd\en receptie aangeboden, (a) leven facetten zijn met nauwe bindingen, des te sterker be klemtoond naarmate de DIRV meer en meer vorm aanneemt Het bedrijfsleven volgt de evo luties in het onderwijs en de evaluatie daarvan moet door het onderwijs aangegrepen worden als een permanent feed-back-signaal voor toe komstgerichte bijsturing. An derzijds dient het bedrijfsleven in te zien dat onderwijs vooral algemeen vormend moet zijn en geen adekwate studierich ting kan kreëren voor elke spe cifieke vraag. Permanent kon- takt blijft dus een must. Samenwerking die meer moe» zijn dan uitwisselen van ideeën maar ook daarbij kan gesteld worden of de noodzakelijke apparatuur moet worden aan gekocht door de maatschappij of ter beschikking gesteld door erin direkt geïnteresseerde be drijven. Een adekwaat compu- terbeleid kan leiden tot meer efficiënte aanpak op korte en lange termijn Naar de minister toe heeft ir. Govaert als voorzitter CBO- Denderstreek twee aanwij zingen. Gevraagd wordt dat de minis ter bij het uitstippelen van zijn beleid zou rekening houden met het verslag dat de syntese is van het werk van meer dan 250 onderwijsmensen bewust van.de noodzaak tot vernieu wing van het onderwijs. Het probleem «onderwijs en computer» is slechts één van de vele raakfacettcn van on derwijs en industrie. Een per manente overlegstruktuur op het hoogste niveau is een must om het onderwijs op dynami sche wijze te laten inspelen om de snel evoluerende behoeften van de maatschappij. Vervolg op blz. 4 lh Jaarlijks organizeert de Vlaamse Vereniging voor Watersport, afdeling Dendermonde opendeurdagen. Telkens weer een gelegenheid om kennis te maken met een aktieve vereniging op velerlei vlakken. Want de leden van de WW hebben immers heel wat pijlen op hun boog. De manifestaties blijven inderdaad niet beperkt tot rekreatie op en rond het water, men durft er evengoed een Sinterklaas-happenipg met veel sukses aanpakken en bovendien zijn flink wat leden toonaangevende figuren in andere bloeiende verenigingen. Omdat dit jaar het derde lustrum van de WW wordt gevierd, heeft voorzitter Hugo D'Haen en zyn team van medewerkers (sekretaris Willy Van Vlemmeren. commodore Eugene De Stoop en de raadsleden Mark De Stoop, Albert Simons) een boeiend en luisterrijk programma uitgewerkt dat bovendien nog uitermate verscheiden is. Ook de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer (VVV) heeft haar medewerking toegezegd. ken op de bezoekers. De VVW zal een publicitaire stand opbouwen, zodat de be zoekers nader kennis kunnen maken met de verschillende mogelijkheden van waterre- kreatie. Ook het Scheepvaartmuseum levert zijn bijdrage tot de ten toonstelling. Het brengt een aantal schaalmodellen (een sleepboot, een lemmerveer schip, een kanonneerboot, twee Brabantse boten, een broekschuit, een hengst) Al deze boten zijn typische mo dellen van Scheldeschepen. Verder zijn er nog de foto's en prentkaarten van Dendermon de met betrekking tot de scheepvaart. En dan is er nog de inbreng van de stedelijke musea De Tentoonstelling Beginnen we met de groots opgezette maritieme tentoon stelling die samen met de Bel gische Zeemacht, de afdeling diepzeeduiken van de Dender- mondse Brandweer, de VVW sektie toervaart, de VW Dienst voor Toerisme van Dendermonde en de WW Dendermonde wordt opgezet. De bedoeling is een beeld op te hangen van hoe de water sport leeft, hoe ze hier in Den dermonde is gegroeid. De tentoonstelling wordt inge richt in de Ros Beiaardzaal van het stadhuis en is gratis toegan kelijk van vrijdag 8 juni tot en met maandag 11 juni telkens van 10.00 tot 20.00 uur. Op deze tentoonstelling zijn enke le blikvangers zoals een auto matisch reddingsvlot voor op zee, een eenpersoonsdrukka- mer, een draaggeleid mini- duikvaartuig met ingebouwde televisie die het mogelijk maakt onder waiter beelden te maken (met een dergelijk vaartuig werd begin dit jaar op zoek gegaan naar het veronge lukte vissersvaartuig 't Zee paard). Ook een film over de opsporingswerken naar het vis servaartuig 't Zeepaard zal te zien zijn en hiervoor bouwde de zeemacht een speciale pro- jektiekabine. De stedelijke brandweer zal een volledige uitrusting van een kikvorsman tentoonstel len. evenals een reanimatie- toestel. Ander nieuw materiaal in verband met hulpverlening te water zal zeker indruk ma- oriR weekend vierde de Pyndersgilde van Beveren in het •steel Cortewalle haar eerste lustrum. Vijfjaar lang al tgeleidt een groep jonge mensen de nu al zeven Beverse tuzen. Van oudsher is een pijnder iemand die reuzen >rst of draagt. Hoewel zelfs bjj dit grote-mensen-volk de tmakzucht is ingetreden, loopt alles toch op wieltjes. Dat tfken.de Puitenslager, Cisken de Schipper, Diederik en Idegonde. het Melkboerinneke. de Rosten Brigand en nds zondag ook de V rasense reus Birken Blok her en der in kop opsteken, is je reinste pynderswerk. •aniël Thocn. voorzitter van Ie gilde, verwelkomde in dc rojektiezaal van Cortewalle ll van genodigden, onder wie Urgcmecster Van der Aa en hepen Bosman, juffrouw ogrdiaud'hy van de kulturele ad. konservator Willems, ledcstichtcr van dc gilde, di- Z& jé ctsc peters en meters van de uzekinderen, naast mensen »n bevriende gilden uit Ham- te en Scrskamp. Hij schetste Dendermonde. Hel bestuur van de WW Dendermonde (v) het wel en wee van geboorte, vallen en opstaan, van reizen en prijzen en zelfs van herge boorten van bepaalde reuzen. Sefken, de Puitenslager van de nieuwe parochie, was dc eerste van de zeven die in 1954 door het feestkomitee van de O.-L.- Vrouwparochie boven de doopvont werd gehouden. «Die van de Kasteeldreef» wa ren vier maand later al op stap met Diederik van Beverenen zijn Aldegonde. s Hel fameuze trio luisterde in 1955, 1956 en 1957 de gemeentefeesten op, maar verdween kort daarna in de stofferige duisternis van de zolderruimte van Cortewalle. Daar sluimerden zij voor zeven lange jaren in, een reuzenslaap. die slechts gestoord werd door de officiële overdracht aan de zorgen van het Beverse ge meentepatrimonium. Dat was op 23 augustus 1964. Wedergeboorte De heemkundige kring Het Land van Beveren ging zich het lot aantrekken van de Dendermonde. De riviersnelboot Liberation die in Dendermonde zal n vitrines van de. stand van de Stedelijke Dienst voor Toeris me worden voor de gelegen heid gevuld met materiaal van de stedelijke musea Dc tentoonstelling van dc VVW brengt foto's van sche pen in Dender en Schelde te Dendermonde, twee schilde rijen van Dender en Schelde te Dendermonde. een cntersahcl van de Belgische Marine (1830-1860). een vlaggeijzcr en bckroningselement van een binnenschip, enkele maquettes van binnenschepen, een foto van de mijnenveger Arteveldc waarvan de stat) Dendermon de het peterscnap.heeft aan vaard. een belaststeen van een visnet, een pqlingvork en scheepshaken, roei-ijzer en dokwerkershaken. Deze tentoonstelling heeft donderdag 7 juni om 19.00 u. plaats in de prachtige Ros Beiaardzaai van het stadhuis. Koncert Om 20.00 uur is et een open- luchtkoncert op. de Grote Markt. De Muziekkapel van de Zeemacht, die een interna tionale faam geniet, treedt aan onder de kundige leiding van kapelmeester Jozef Wauters. Zij brengen werken van Frans von Suppe. Jef Maes, L. Ga- sia, R. Benatsky, Richard Wagner en andere gekende toondichters. Het is een prach tig en gevarieerd programma. Er staat ook een optreden van het tamboer- en trompetten- korps onder leiding van 1MC Vermeiren. tamboer-majoor op het programma. Blikvanger De grote blikvanger is onge twijfeld de 26 meter lange mij nenveger «De Liberation» van de zeemacht. Deze is ook te bezichtigen op 10 en 11 juni tijdens de opendeurdagen. Op de VVW-terreinen zal het er inmiddels feestelijk aan toe gaan. De hongerigen wordt de mogelijkheid geboden zich te goed te doen aan een heerlijke Zigeuner Spitzc van om en bij dc 350 gram. geroosterd op een houtskoolvuur. Er wordt wijn van het vat getapt, bier van de ton en voor de zoete mondjes «rijstpap» met... ge wone lepeltjes. Dat allemaal aan demokratische prijzen. Wat de waterrekreatie betreft zijn er gratis rondvaarten in speedboten en traaglopers van alle slag. Spreekt vanzelf dat ook «Onze Jef» van de partij is. Met hem een toertje maken op de Schel de is een belevenis op zich. WW Dendermonde biedt U op deze wijze de mogelijkheid om de Schelde ook vanuit een ander oogpunt te bekijken. Wie niet weet waar de WW zijn lokaal heeft: dat ligt in de onmiddellijke omgeving van de oude Scheldebrug. die in de volksmond ook wel «de erektie van Dendermonde» wordt ge noemd. Kom je van Dender monde centrum, dan moet je over de nieuwe Scheldebrug en aan de garage Citroen moet je links-af. Wie van Zele of Grembergen komt rijdt niet de nieuwe Scheldebrug over. maar houdt wel de rechterkant ment) en§ komt zo bij^het WW-lokaal aan. Om 22.00 u. bent er tot dan steeds hartelijk welkom. grootste Beverse «verstekelin gen» en in 1967 stapten de drie Beverse reuzen mee op in een stoet te Rijsel naast andere «géants dc Flanders». Toch zouden Diederik, Aldegonde en Sefken opnieuw het zware hoofd te rusten leggen tot in 1978, het «Jaar van het Dorp» en tegelijk het jaar van de heropleving van een nieuwe Beverse reuzenfamilie. Ga- briël Willems ging zich met de zaken bemoeien en liet door Edwin Raes en Jos Staes nieu we reuzen bouwen. Véél lich ter en gemakkelijker hanteer baar.. Eind augustus 1978 was de kar wei geklaard en met een schit terend resultaat met uitstap pen in Doel en op de meiker- mis van 1979. in een zonover goten folkloristische stoet, kwamen de «grote drie van, Beveren» er opnieuw prachtig voor. Zij werden zelfs voor het eerst begeleid door jonge pijn- ders, want het is al in die jaren gebleken dat reuzen dol. zijn op wat entoerage. De Pijn dersgilde is ontstaan uit enkele twintigers die de jeugdraad Vervolg op blz A een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Ns voor los nummer 32 F jaarabonnement 1.520 F •maand 775 p maand 400 F Verantwoordelijke uilgever DE CUYPER Reuzen in Beveren. Birken Blok v ter van de grote familie tv 1 Vra s ene. zeveende uitschie- Reuzen in het Beverse. De pijndersgilde is aan haar lustrum toe. (Iv) De gemeente Sankt-Ulrich in Oostenrijk had het initiatief genomen, zich uit te roepen tot de vredesgemeente van Europaen had alle landen langs de konsulaten om uitgenodigd om een symbolische steen voor dit vredesmo- nument te schenken. Heel wat landen en gemeenten gingen hierop in. De stad Hirosjima stuurde zelfs een steen die werd gevonden op 30 km. van de plaats waar de atoombom in 1945 ontplofte" Op zondag 20 mei werd in aanwezigheid van dc president van Oostenrijk het monument onthuld, waarin ook de steen, geschonken door de stad Sint-Niklaas werd inge- metst. (Deze steen stelt het wapenschild van de stad Sint- Niklaas voor. samen met de vredesduif.) Burgemeester De Vidts en het schepenkollege hadden VU-volksvertegenwoordiger Jan Verniers verzocht, de stad bij deze plechtigheid te vertegenwoordigen. Jan Verniers werd dan ook samen met andere eregasten uil Japan Polen. Duitsland, Cuba. Engeland. Denemarken en vele andere aan de bondspresident voorgesteld. Ook had de VU-volksvertcgenwoordiger gelegenheid, door tussenkomst van een Duitssprekende tolk. zich mei de heer Joshitaka Kawamoto langdurig te onderhouden. Het is een man die als enige heelhuids overblijvende onder de puinhopen van de school, de atoombom over leefde. Dit feit het deze thans vijftigjarige direkteur van het vredesmuseum in Hirosjima humoristisch verklaren: «Ik heb Amerika overwonnen». Het kontakt dat de gemeenten o.m, langs verzustering of dergelijke initiatieven nemen, kan alleen maar een eun- stige invloed hebben op gezonde internationale verhou dingen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 1