Het regende dat het goot op de Honky Tonk Jazzboot The Scabs «top of the bill» in Melselë er eerste leerlingen voordracht te Dendermonde Muziekgroep «Gaudeamus» brengt De Voorpost - 1.6.1984 - 23 Het leek de ark van Noë wel zoals wij daar zaten op een van de twee boten, met die voortdurende stortregens om ons heen, en dat gerén over de loopplank, precies alsof ze de laatste zeldzame diersoorten nog aan boord moesten nn brengen voordat de eigenlijke zondvloed zou losbarsten. Buiten op de v Driehuizensteiger stonden de dappere doordrijvers van de Lazy City N.O. Jazz Band op hun instrumenten te blazen, te kloppen en te slaan, en zij speelden daarbij zo'n weemoedige melodie dat wij al vreesden met man en muis te vergaan. Maar geen nood, de jarige zeerot Marcel Vermeir verscheen op het dek en spontaan hieven de Lazy-boys een vreugdelied aan, de jazzy-bewerking van Happy Birthday deed de harten sneller gaan. Dendermonde. Zij zorgden voor de steengoede muziek op de jazzboot. (v) tonde. De loopbrug naar de jazzboot werd door heel wat muziekliefhebbers I. M De BASF-boot voer al af, met daarop de bekende Jeggpap Band, die de Mis- sissippi-sfeer er al direkt inhamerde. Wuiven met de zakdoek dus, en dan maar wachten tot wanneer onze Camel-boot het ruime sop zou kiezen. Bleek dat het Duitse orkest, de Henning Paur's N.O. Wanderers, nog niet aangekomen wa ren Dan waren hun vaders in 1940 heel wat stipter. Enige minuten voordat de opvarenden de boot wilden kapen, kwamen zij dan toch de plank opgehuppeld, en de van ernst doortrok ken kapitein het resoluut het anker losgooien. Eerst ging het naar Dendermon de, onder de twee bruggen door tot aan de Dender- brug. Zo grijs als de lucht was, zo zwart was het water onder ons. Maar daarom niet getreurd, de steven werd gewend en hop... daar gingen we weer terug naar Baasrode. Reeds door een half uur riviervaren ge sterkt vaarden we de Drie huizensteiger weer voorbij zonder al te veel emoties te laten blijken - zo past het immers een Mississippi- vaarder, «cool» blijven in alle omstandigheden - en met een licht huppelende tred, op het ritme van de baren en duidelijk naast dat van de muziek, begaven wij ons naar het ruim om het orkest bezig te horen, en de innerlijke plantengroei te begieten (onze maag en dar men bedoelen we, niet het personeel). Dat viel best mee, de mu ziek was een mengeling van Jelly Roll Morton, King Oliver en Louis Armstrong dat had ik al vooraf uit het hoofd geleerd trou wens - en was ook zeer te genieten door de niet-spe- cialist, de grote meerder heid dus. Met een beetje fantasie kon je je op de gro te Amerikaanse stroom wa nen, ergens tussen New Or leans en Saint-Louis, en doordat we op gelijke hoog te van de waterspiegel za ten leken enkele knoestige boomstronken wel kroko dillen te zijn. Natuurlijk moet je om zulke taferelen voor ogen te krijgen óf re delijk diep in het glas geke ken hebben, óf reeds van bij geboorte over een ongezon de buitensporigheid in je kleine hersenen beschik ken, zoals de steller van dit artikel. Weer naar de realiteit nu, en dat betekende dat er ver traging in het schema was. Dus kon Temse niet bereikt worden, en dus legden de boten maar aan in Sint- Amands, waar de beroemde dichter Emile Verhaeren (Wie zegt u?) zijn verzen placht te schrijven. Bleek echter dat de lokale inboor lingen een sterk aan het Nederlands verwant soort van Frans spraken, waarbij op de terrasjes het woord «garfon» met de vrolijke Vlaamse rollende «rrr» werd uitgesproken. Wij hebben ons dus duide lijk verkeerd geïnformeerd, maar tijdens de les W.O. in 't school vloog ik altijd bui ten, en zodoende... Toen wij de inheemsen nog enige vriendelijke woorden in het kreools toespraken, keken zij ons bevreemd aan. Een rare situatie daar, die verstaan daar nog hun eigen dialekt niet! Maar kom, het weer was veel be ter (dat wil zeggen, het goot wat minder), en wij weer weg naar onze riviersto mer. Omstuwd door Camel-meis jes ik liep toevallig in de weg - liep ik de loopplank op, struikelde over een half natte dweil en mijn engel bewaarster redde me van een fris bad. Het orkest be gon weer te spelen, en over al begonnen groepjes te kaarten, echt in de «real style» met valsspelers en zeurzakken, en de nodige ruzies. Spijtig genoeg was er niemand met een revol ver of een rapier bij, voor een duelletje of zo, dan zou het nog veel echter geleken hebben. Maar 't schijnt dat daar te lang van te voren een vergunning moet voor aangevraagd worden, en 't is ook te moeilijk om op te kuisen. Uiteraard stonden wij al op het dèk, en te laat merkten wij dus dat wij niet gingen stoppen aan de Driehuizen. Met een betrapt gevoel lie pen wij weer naar het want, waar de meer ervaren reizi gers rustig waren blijven zitten, en nijdig keken wij naar de oever van Vlassen broek. Maar toen de boot Dendermonde. Bij een frisse pint werd er naar muziek geluisterd, (v) Dendermonde. De Lazy City N.O. Jazzband verwelkomde de jazzfanaten. (v) zich omkeerde op de Schel de was onze woede al lang over, en met een onverval ste jazz-stem begroetten wij allemaal de Baasroodse be regende kijklustigen. Cool stapten wij van de boot, en nog veel koeler was het wat later toen wij in een zee van water stonden te liften. Gelukkig kwam er een Honky-Tonker voorbij, en die laadde ons mee naar de Beiaardstede. Dat was nog eens singing in the rain. 's Zondags was het veel be ter weer - dat zegt ons toch Piet Heuvinck, en die ziet er nogal bruin uit - en dat deed de geestdrift cn het aantal opvarenden natuur lijk heel wat stijgen. Drie boten zaten propvol, samen een kleine duizend man De firma Pisang Ambon had zijn beste klanten uitgeno digd op een door hen ge charterde boot, en het was dus een volledige vloot die de Schelde afvoer. Helaas niet voor lang, want een van de kapiteins werd plots zo bleek als de liefde we gens motorpech (van het schip natuurlijk). De boel scheen even op ontploffen te staan, maar dank zij een bezweringsformule van de Honky - Tonkverantwoor- delijken en ook nog enige technische friemèlarijtjes hep dat nog goed af. De boot vaarde toen maar op halve kracht tot juist in Sint-Amands, en dan weer terug. Een van de andere boten daarentegen is zelfs tot in Antwerpen geraakt, een klein stadje aan de Schelde zoals Dendermon de, en de opzittenden kun nen zich fier op de borst kloppen en rondbazuinen dat zij een stuk van de we reld gezien hebben. Ver of niet, het belangrijk ste was de sfeer, en die was geslaagd. De mannen van Honky Tonk hebben trou wens ervaring in dergelijke organisaties, het is niet voor niets al de vijfde boot tocht. Wij kijken met milde doch gedoseerde belang stelling uit naar hun vol gende evenement. (b. ombast) iJ Jaudeamus. We hebben het zo vaak uitgeroepen toen we nog onze wijsheid sum, want Yana is een Ne- Hilversum en greep die ipdeden in de oude humaniora. Zondagnamiddag werden we met die uitroep derlandse die in de loop der kans met beide handen, ipnieuw gekonfronteerd in het stadhuis te Dendermonde, waar een groep van jaren in Dendermonde ver- Toen kwam België en Yana nele jonge mensen onder deze benaming zijn eerste leerlingenvoordracht ten is £eraakt Toen ze stond met lege handen. Ze Si fhore bracht. In aanwezigheid natuurlijk van een aandachtig publiek Surï" J"aar Te! konaT ÏSdeZe'Sl f E «staande uit de ouders, de broers en de zussen en hier en daar een vatortum van Utrecht te sloot zich voor te bereiden O nuziekliefhebber die zijn nieuwsgierigheid met kon verbergen. gaan en Yana het de kans op een staatseksamen te fana Smit stelde haar mu- was de aandacht voor de droomd viool te kunnen n*e'. bggen. Ze was 17 en Brussel. Later deed ze nog j ikantjes voor en zei onder anderen, voor zichzelf, voor spelen dat kwam omdat een 8®diplomeerd orkestviolis- een geslaagde sprong bij meer dat het programma de muziek, de aandacht om- strijdmakker van haar va- maar grote het muziekpedagogisch ek- 1 igal lang was uitgevallen, wat eer rondom» ons alle- der violist was en zij op deze droom had: muzikant wor- samen te Gent. En onder- jiiaar dat kwam omdat ze maal gebeurd. Die aan- brave man zijn viool al eens a Piano- gitaar, zang tussen startte te Dender- jraag elke leerling de kans dacht hebben we allemaal mocht tokkelen. De vreug- en ^srhande blaasinstru- monde in de Vlotgraslaan wilde bieden zich te mani- broodnodig, zo zei de direk- de was natuurlijk groot menten kwam Yana dan in een muziekschool, boorde- Testeren. Diverse instru- teur van de muziekschool toen ze voor haar Sinter- muziekschool terecht, vol levensvreugde. Toeval- nenten zouden dan ook aan Yana Smit en van de mu- klaas op zesjarige leeftijd *iaar groot genoegen hg of niet «Gaudeamus». od komen, niet alleen solo, 'ziekgroep Gaudeamus. een eerste viool ten ge- wanJ daar kon ze zich hele- naar evenzeer in samen- Yana Smit zelf is een ver- schenke kreeg Op achtjari- m - uitleven. Het koncert 1. Het grote tema van haal meer dan waard. Zij ge leeftijd mocht ze naar de Ze kreeg een aanbieding *zomervoordracht. heeft er eltUd van ge- murlekachool In ffilver- van Jeugd en Muziek in Met zeventien stukje» voor Dmdermonde Muzieknamiddag. De Ma„gs,em„g was groot voor het optreden van Gaudeamus(vh) es n de Beverse deelgemeente Melsele zijn gisteren, q donderdag 31 mei, de traditionele aardbeifeesten fan start gegaan. Alle muzikale genres komen bij leze feesten aan bod. Tot vorig jaar werd voor opliefhebbers telkens die groep naar Melsele ge laaid die zich het meest verdienstelijk had ge naakt. Alle «groten» van eigen bodem stonden er al op de planken. De afgelopen jaren zijn geen echte uitschieters geweest in het popwereldje. Voor de 1 irganisatoren maakte dat de keuze er niét gemak- lelijker op. Voor de uitgave 1984 wordt een nieuwe (>ei formule uitgeprobeerd: drie formaties kan je op één Sin ivond bekijken en beluisteren. Eén van die groepen i tfn The Scabs, die in het Waasland nog maar één wi keer op de planken hebben gestaan. Voor poplief- kti lebbers een reden te meer om er vanavond te ielsele zeker bij te zijn. i dl rhe Scabs stralen op het single «Matchbox car». Ver- idi odium een hoop energie beten teksten, energieke, ver) uit. In maart 1981 bracht krachtige en dansbare mu- Mf het viertal op eigen houtje ziek. Omdat de Belgische tog Ie Single «So called friends/ rock door saturatie, teveel (t Ween Faces» uit. Op de optredens van dezelfde Iru ompilatie-elpee «No bigg groepen in een te kleine iit Usinnes» steekt de groep markt, in een impasse ge il hei met het nummer «Is this raakt en The Scabs zowat ren. ive» met kop en schouders het enige nieuwe geluid s et oven de andere uit. Een zijn, worden ze ingehaald leg üeuwe single «There's no- om Torhout-Werchter 1983 ha Ung wrong/Beat me up» te openenn. Eind april is er n zfrogt in eigen produktie. een nieuwe elpee uitge- Nog meer ervaring en ap- bracht. Over dat werkstuk «Kc prociatie bij het publiek ha- op de valreep nog enkele Ima sn The Scabs uit een tour- vragen aan Gie Swinnen, m 2 tee met de Kreuners in de leider van de groep ■a ti lerfst van 1982. The Scabs Je wU buiten je smalle paad- celi, itten nu duidelijk in de lift -je, zeg je zelf. Wordt de ■rda Si de verwachtingen wor- gebalde-vuistenrock van de ndi ten ingelost op hun eerste Scabs inderdaad op den 4 mini-elpee «Here's to you duur niet wat beperkt 14 u gang» met ondermeer de Swinnen: Je kan veel uit met rock Ik ben er ze ker van dat ons publiek bij voorbeeld ook een trager nummer van The Scabs zal aanvaarden terwijl ik een funk groep nog geen sukses zie halen met een rocksong. Op repetities wordt bij ons geflirt met allerlei soorten muziek, en zo zijn we bij voorbeeld uitgekomen bij een funky nummer als «No pay today». Onze eerste el pee werd gedefinieerd als ruige rock, recht voor de raap, maar als groep mag je dan niet volgens die ene definitie muziek blijven ma ken. Je moet gewoon je ei gen muzikale ingevingen volgen En dat gebeurt bij ons: spontaan gaan we nieuwe richtingen uit. Jullie hebben weer voor Jean-Marie Aerts gekozen. Is er don werkelijk maar één producer in Belgen- land? Swinnen: Voor ons wel, denk ik. De Scabs moeten agressief klinken, en de man daarvoor is Jean-Ma rie. Tot nu toe zijn we heel tevreden over hem. Waar om zouden we dan verande ren? We hebben al wel go- dacht aan buitenlanders, maar je moet ook binnen je budget kunnen blijven. De enige producer, buiten Jean-Marie Aerts, die The Scabs zou kunnen helpen, zou een echte rockproducer moeten zijn. Maar de relatie met Jean-Marie is perfekt. Julli maxi «No pay today» klonk veel funker dan we van The Scabs gewoon wa ren. Een aksent verlegd voor de toekomst? Swinnen: «No pay today» was bedoeld voor een maxi, die song is niet echt repre sentatief voor de nieuwe nummers. Het is een beetje een buitenbeentje. In het be gin zou «No pay today» een single worden, maar Jean- Marie Aerts kon de platen firma overtuigen om er een maxi van te maken. Want bijvoorbeeld in de klubs, ze ker ook in Nederland, wor den alleen maxi's gedraaid. En inderdaad hebben we dankzij die maxisingle al enkele optredens in Neder land vastgekregen. Hoe klinkt de nieuwe elpee? Swinnen: Er is een reggae- geïnspireerde song bij, er zijn een paar stevig rocken de nummers. Een aantal songs liggen duidelijk in het verlengde van «Here's to you, gang» en de andere zijn meer konventionele nummers. Grote ambities ook over de grens? Swinnen: Er bestaat in Ne derland interesse voor Bel gische groepen, maar je moet zoiets langzaam op bouwen. Eerst het klubcir- cuit rondgaan, daar een brede basis proberen leg gen, dan hopen dat je plaat wordt uitgebracht en wat promotie meekrijgt, enzo- verder. Je hebt daar ook een heel ander pubhek dan hier: een ouder publiek en een pubhek dat minder danst maar kritischer luis tert. Je moet wel "naar bui- ton want in België is het voor iedereen stilletjes. Vooreerst natuurlijk door de ekonomisch krisis. De organizatoren geraken niet uit hun kosten, het pubhek moet tussen de optredens gaan selekteren. Bovendien is het verkeerd geweest van de Belgische groepen om zich in dat Belpophoekje te laten duwen. Muziek is uni verseel. De enige groep die zich van heel dat België ge doe niets heeft aangetrok ken is TC Matic, en dat zijn ook de mensen die nu het verst staan. We hebben het geluk gehad dat wij in '83, toen het voor de meeste groepen al moeilijker hep, nog stevig bergop zijn gegaan. The Scabs genieten een uit stekende live-reputatie. Wellicht maken ze die ook waar, vanavond tijdens de Aardbeifeesten te Melsele De inkom bedraagt 250 fr In het voorprogramma spe len L'entrepot du Congo en Morceaux durs Luc Van Broeckx Dendermonde. Muzieknamiddag. Twee leerlingen van de muziekschool Yana Smit tijdens hun optreden, (vh) de pauze en nadien nog eerst twaalf, werd het een biezonder goed gevulde na middag. Maar de toehoor ders van deze eerste zomer- voordracht van de muziek school Yana Smit zullen het zich niet hebben beklaagd. Vanzelfsprekend was er bij de kinderen de spanning, maar die konden ze tot 14.00 u. afreageren op de grote trom en de pauken die naast de koncertruimte waren opgesteld. Ondertus sen werd alles in gereed heid gebracht voor het eer ste optreden De violen wer den gestemd en Saskia en Nadja mochten de spits af bijten met een niet zo ge makkelijke Engelse Hof dans uit de achttiende eeuw. Ze bracht het er goed vanaf. Nadja zou ook het tweede nummertje bren gen Het allegro van Corelli. Het was het begin van een puike muzikale namiddag, waaraan de jongeren, en ook de luisteraars veel pret hebben beleefd Saskia. Nadja, Cris, Syay. Vanessa. Ilsa, Karen, Dirk, Griet. Co- rine. Rik, Goedele. Wim en Machteld brachten het er samen met hun leermeeser Yana biezonder goed vanaf Uiteraard waren er hier en daar de kleine onzekerhe den, die horen nu eenmaal bij een leerlingenvoor- dracht, waar de zenuwen sommigen parten speelden. Maar de levensvreugde en —blijheid die van de uitvoe ring uitstraalde, sprak toch wel boekdelen voor de wijze waarop de lessen worden gegeven. r

De Voorpost | 1984 | | pagina 23