Kwarteeuw VW-Wieze Viering in twee schuifkens 24 - 1.6.1984 - De Voorpost Lebbeke. De stand van Wieze op het vakantiesalon te Oostende. a) nog op een andere wijze pa te maken. In die jaren h. Van Buylaere. toog naar haar kwarteeuw bestaan, nam het orkest achttien de provinciale dienst voor Op vrijdag 22 juni immers LP's op. Singles hieruit, Toerisme te Gent. Maar brengt de BRT-Big Band, zoals «Patricia» en «Paris» daar bleek men niet met- o.l.v. Freddy Sunder, te 20 werden hits in Amerika en een geneigd Wieze te aan- uur in Oktoberhalle B een veroverden van daaruit de vaarden als VVV. De Ok- koncert. Presentator Roger wereld. toberfeesten werden er wel De Cnijf stelt naast de In het begin der zestiger toeristisch beoordeeld, band ook Jo Leemans, Es- jaren werd dit orkest in maar het folkloristische as ther, Gene Summer en vaste dienst genomen door pekt ervan begrepen ze John Terra aan het publiek de BRT als het «Radio- en minder. Hoe ook door de TV-orkest». Rond 1970 h. Van Buylaere gepleit werd een afzonderlijk ra- werd - de «Dikke Eik» en diojazzorkest opgericht, het «Sas» werden er bijge- Onder leiding van Etienne haald - veel respons kwam Verschueren. En werd het er niet los. 17-koppig orkest van Fran cis Bay de Big Band. Bay Voorzitter Van Buylaere leidde de Big Band tot in nam toen kontakt op met 1980. In 1981 werd Freddy de h. Marique. toendertijd Sunder benoemd tot or- voorzitter van de Belgische kestleider. Het was ook het afdeling van de Raad der begin van een intens inzet- Europese Gemeenten. En ten van de Big Band voor met een aanbeveling van de veelvuldige radiokoncerten voorzitter op zak. trok en televisie-optredens. Verbroedering München Aan Pieter De Mol, ette lijke jaren sekretaris en voorzitter van de VVV- Wieze, vroegen we hoe de Wiezenaars erin slaagden bjj d(. Münchener de reus Goliath, de Beierse Festling tercchl, ee„ offi. Marcel Van Buylaere, ver gezeld door de h. Van den •Branden, naar München. Een paar maanden voor de opening van de Oktober- feste aldaar, die altijd een week voor die van Wieze van start gaan. Hij kwam hoofdstad Mü nchen van te overtuigen te gaan cieel organisme van de stad, dat instaat voor de grootte omvang. Zij bewe-1 ren. aldus Pieter De MolT dat de stoet bekeken wordtP door 700.000 mensen. Maar een half miljoen toe schouwers, dat heb ik mei eigen ogeh kunnen konsta teren, zijn er alleszins. A| zeven keer ben ik in dii stoet reeds meegestapt. Hi; duurt ruim twee uur en di verse televisiestations zijl op het appèl om verslag" uil te brengen. De feesten zelf verschild, len overigens, qua karakte en sfeer, met deze van bi ons in Wieze. Het is bovei dien eigenaardig dat vel Duitsers. die nochtan dichter bij München nen. toch Wieze prefere ren. De sfeer is er enigszin anders, beweren ze. Ii München wordt werkelijl «gezopen». Sommige be zoekers worden per dag to zelfs driemaal dronken. Ji ziet ze daar echter niet dar sen. Ze zitten daar gewoo van 10u30 's morgens I drinken en zoete worst I eten, tot om 10u30 avonds de hallen geslote! worden. verbroederen met David eventuele verbroederin- het kleine Wieze. Hoewel gen, de organisatie van het toch op ettelijke plaatsen in okt'oberfest en voor nog tal de wereld bierfeesten geor ganiseerd werden. Pieter De Mol gaf ons JamaCahfe^T meteen ook het prille begin voor. De toegang bedraagt van de WV-Wieze mee. 150 frank. Voor de muziek- In 1957 reeds weet hij zich liefhebbers een buitenkans, je herinneren, ter gelegen- want ingevolge besparings- hejd van een folkloristische maatregelen, vormt het stoct d;e e||( jaar jn Zelzate koncert te Wieze, het voor- door de straten trekt, en laatste «buiten»optreden waarjn de brouwerij ver- van de band. Het koncert. tggenwoordigd was door dat loopt in samenwerking een publicitaire wagen, met het ministerie van Kul- werden we achteraf samen tuur, wordt achteraf, via met 0 a afgevaardigden BRT 1-radio, uitgezonden. van Dendermonde, Oude- En dit op 28 juli en 4 augus- naarde en Aa,st op het tus e.k. Toegangskaarten stadhujs samengeroepen. voor dit koncert zijn nu xijdens die informele ver- reeds verkrijgbaar via de gadering, voerde de burge telefoonnummers 053/ meester Van Zelzate - die 21.52.01 - 21.40.98 - gemeente was toen reeds 21.90.45 en 052/21.11.85. |jd van de Raad van Euro- De BRT-big band. licht- pese Gemeenten - het te de h Danneels toe, ont- woord en werd van gedach- van andere evenementen, o.a. de «Fasching», het Aanvankelijk echter was de h. Huber van de Münchener Festring niet zo geneigd met Wieze een ver broedering aan te gaan. De woordovereenkomst «Wie ze Oktoberfeesten» en «Wies'n Oktoberfest München» en «Wieze-pils» zat hem enigszins dwars en hij vreesde vanuit de Müncbense brouwerijen op weerstand tc stuiten. Hij maakte ons daar zelfs, via een schrijven, attent op. treftpi :r -tfr1 Wat de uitwisseling i officiële delegaties betreft® is het zo dat we hier -tï Wieze altijd een paar gi meenteraadsleden moge verwelkomen. Af en tt ook een «der Zweite» «der Dritte» Bürgermei ter. De «Oberbürgermeis ter» mochten we hieruit Wieze nog niet begroeten Feit is bovendien dat ontvangst van de Wiez delegatie in München aa vankelijk veel hartelijk! verliep dan dit nu het gev is. Commerciële relatie die niet tot stand gekonn zijn. zijn daar m.i. de op zaak van. Toch werd Wieze aanv aard. zodat van I960 af. een officiële «Partner schaft» bestaat tussen Wie ze en München». Pikkrk Van Rosskm/JvII Lebbeke. Het Neerhof, een oude Vlaamse hoeve, ligt langs de Denderroute. (v) die de aantrekkelijkheid van het toeristisch centrum verhogen. In het kader van haar opdracht werkte de WV- Wieze dan ook mee aan de uitbouw van de Wieze Ok toberfeesten. die in 1956 van start gelopen waren en van in den beginne een bui tengewoon sukses kenden. Wat er trouwens op wees dat ze in het ontspannings leven van de burgers aan een -behoefte tegemoet kwamen. Dank zij de VVV, dat een officieel or ganisme is - door het Bel gisch Kommissariaat-Ge- neraal voor Toerisme over igens erkend als vereniging van gewestelijk belang - konden we doorstoten tot binnen de ministeries en andere officiële instanties. In den beginne werd de naam Van Roy door de VVV meer op het achter plan gehouden, hoewel er overal op gewezen werd dat de Wieze Oktoberfees ten door de brouwerij geor ganiseerd werden. Onder haar naam werden elk jaar tienduizenden affiches en honderdduizenden folders verspreid. Daarnaast wer den honderden publiciteits- panelen afgehuurd. Verenigingen van diver se aard - muziekverenigin gen, bonden voor de derde leeftijd, oudstrijdersvereni- gingen, sport- en beroeps bonden - kregen per jaar verschillende oproepen tot deelname in de bus. Reeds van bij de aan vang. beklemtoont Oscar De Smedt. werd er ook buiten onze landsgrenzen publiciteit gevoerd. Zowel in Nederland, in Frankrijk als in Duitsland. Vanaf Lebbeke. De Molenkapel werd gelukkig onlangs gerestaureerd, (v) van het Dorp». Verder be legde zij buitenlandse rei zen, naar o.a. het Europees Parlement en Beieren en zond ze talrijke folkloristi sche groepen - o.a. de Heistse Klakkertjes, Dries- ke Nijpers, Fanny Thib- baut (Luik). Incar, Wieze- se toneelkring, de Gelmei (Schoten), dc Steltenlopers (Merchtem) - naar de ope- ningsstoct te Merchtem. Tenslotte haalde de VVV diverse kulturele evene menten met wereldver maardheid WiezewaartS en mocht de bevolking uit de regio kennismaken met op tredens van Up with Peo ple. de Wiener Sangerkna- Van de h. Cornelis kwa men we aan de weet op welke wijze «25 jaar VW- Wieze» gevierd wordt. De eerste vieringsdag ligt reeds in de onmiddellijke toe komst. Zaterdag 9 juni immers wordt in de parochiale Sint- Salvatorkerk, te 15 uur, een eucharistieviering opgezet. Aan dit gebeuren verle nen dc Fanfare Sint-Cecilia van Wieze, het plaatselijk Sint-Salvatorkoor, de Wiezse Bloemistenbond. de brouwerij R. Van Roy. Chocolaterie Callebaut en Gomo-Wiezekaas hun me dewerking. uitgesproken door profes sor-doctor Jozef Van Ha ver over «Wieze, folkloris tisch en toeristisch gezien». Te 18 uur biedt de ge meente, in datzelfde Brou wershuis, een receptie aan en een uurtje later kan aan gezeten worden aan een feestmaal, waarop van te voren moet ingeschreven worden. De viering is dan echter nog niet aan haar eind, want om 21u30 begint in het Brouwershuis een ge zellig samenzijn, waarop de gehele Wiezese bevolking wordt uitgenodigd. Aan el ke bezoeker worden vier Haast dag op dag, vijfentwintig jaar geleden - op 30 juni 1959 om precies te zijn werd in Wieze, het dorp van bier, bloemen, chocolade en sinds een paar jaar ook van kaas, de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en Toerisme in het leven geroepen. Marcel Van Buylaere, toenmalig commercieel direkteur bij de Brouwerij Van Roy, werd de eerste voorzitter. Een kwarteeuw later - Jan Van Roy zit momenteel in de voorzitterszetel en hij noemt zijn équipe gewoonweg prachtig - is deze VVV nog altijd aktief, bovendien levendiger dan ooit kregen we de indruk, want voor de viering van dit zilveren jubileum, kwamen we tijdens een enige tijd geleden opgezette perskonferentie aan de weet, werd tijd noch moeite gespaard. Vereniging van gewestelijk belang De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en Toerisme Wieze, maakte VVV-sekretaris Oscar De Smedt bekend, heeft er al die jaren - doet dat trou wens nog - naar gestreefd het plaatselijk toeristisch bedrijf te verdedigen en te bevorderen. Er voor te zor gen dat de toerist uitste kend onthaald wordt. Dat doet ze o.a. door manifestaties, feesten en attrakties van allerlei aard te organiseren, waardoor de lokaliteit bij de toeristen meer in trek kan komen en de plaatseijke toeristische bezienswaardigheden - en Wieze teert niet uitsluitend op zijn Oktoberfeesten - een grotere bekendheid te schenken. Zo behoort het ook tot de taak van de WV alle vereiste signalisa tie ten behoeve van de toe rist aan te brengen, propa ganda en publiciteit te voe ren en uit te breiden, voor al door middel van brochu res, folders, plakbrieven, voordrachten, campagnes in de media. Tenslotte sti muleert zij alle mogelijke initiatieven op sportgebied. 1966 ook in Engeland. Steeds werd gehamerd op de spirituele inslag wel ke we aan de Wieze Okto berfeesten wilden »geven. Daarom ook werd het leit motiv «Ode aan de Vreug de» voor de fanfare getoon zet door Wilfried Majowski en door R. Van Doren plastisch uitgebeeld in een fresco van 350 ra'. Fresco dat werd ingehuldigd door minister Piers in 1967. Reeds van 1960 dateert de verbroedering met München. Een feit waarop we fier mogen gaan. ver mits Wieze de enige lokali teit is waar een volks bier feest opgezet wordt, waar mee de Beierse hoofdstad van het bier verbroedert. Keuze was er nochtans te over, want zowat overal in de wereld, tot zelfs in Noord-Amerika, worden bierfeesten georganiseerd. De WV verloor echter evenmin de overige toeris tische evenementen uit het oog. Zij stimuleerde en steunde immers het folklo ristisch verenigingsleven in en om Wieze. De Mei boomplanting bijvoor beeld. en Rita-kermis en initiatieven als «Het Jaar ben en de Nachtegalen van Poznan. De trend om de VW- aktiviteiten meer en meer buiten het strikte brouwe- rijgebeüren te plaatsen, manifesteerde zich meer en meer. Zo komen van de 25 bestuursleden vijftien van «buiten het brouwerijge- beuren». De betrekkingen met het Ministerie van Kuituur van de Vlaamsee Gemeenschap zijn zeer intens. Ook werk te de WV mee aan in het raam van de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaande ren georganiseerde ten toonstellingen en «specia le» dagen. Dit o.a. te Rij- sel, Calais. Oostende en Brussel (Vakantiesalon). We mogen dan ook be sluiten, aldus sekretaris Os car De Smedt, dat de VW-Wieze, samen met de regionale VW-Dender- monde. waarvan we deel uitmaken, mag bogen op mooie prestaties en dat de inzet en de aktiviteiten van de huidige ploeg dermate hoog liggen, dat we de toe komst van de WV roos kleurig mogen inzien. Jubileumviering Tijdens de offerande zul len de deelnemende bedrij ven elk een korf van hun produkten offeren, die dan achteraf zullen geschonken worden aan de leerlingen die de school van Wieze bevolken. Koor en fanfare zullen een gezamenlijk op treden verzorgen en van ex-fanfaredirigent Louis De Smedt zal een gelegen heidskompositie uitge voerd worden. Anderhalf uur later, te 16u30 dan, wordt in zaal Brouwerhuis een akademi- sche zitting gehouden. Zul len daar o.a. het woord voeren: Jan Van Roy, VW-voorzitter. die een welkomstgroet brengt, Pie ter De Mol, ex-VW-voor zitter en sekretaris, die de geschiedenis van de vereni ging zal schetsen, Frans Moyersoon, burgemeester van de gemeente Lebbeke, de h. Vallaeys van het Kommissariaat-Generaal voor Toerisme Oost-Vlaan deren, die de «Opdracht van de plaatselijke VW» zal belichten en Jean Van Strijthem, afgevaardigde van Karei Poma, gemeen schapsminister van Kui tuur. De feestrede wordt Lebbeke. In de Sint-Salvatorkerk te Wieze, die het dorpsplein beheerst, wordt op zaterdag 9 juni de viering van 25 jaar VVV Wieze ingezet, (v) bons voor een gratis kon- stond uit het orkest Francis ten gewisseld over het Van dan af komt elk jaar pp sumptie bezorgd. Bay, dat in 1955 naar aan- eventueel vragen, aan de een Münchener delegatie Laatstgenoemd initiatief, leiding van het Festival van overheid, van toelagen naar de opening van de beklemtoonde de h. Come- Venetië, in het leven ge- voor de organisatie van Wieze-Oktoberfeesten er lis, kadert volledig in ons roepen werd en achteraf folkloristische gebeurtenis- vice-versa. De verbroede opzet van deze viering van een BRT-begrip werd. In sen. Wiieze is daar toen ring houdt eveneens in dat 25 jaar VW-Wieze een 1956 werd Francis Bay lei- niet op ingegaan, maar de folkloristische groepen evenement van Wieze voor der van het Amusements- idee bleef leven en werd naar de resp. optochten af- Wieze te maken orkest van de BRT - toen hernomen in 1959, toen de gevaardigd worden. De nog NIR - maar het orkest WV-Wieze opgericht folkloristische stoet BRT-Big Band hield er aan om ook nog werd. München heeft een enorm De VW-Wieze viert grote toernees door Euro- Toenmalig voorzitter, de

De Voorpost | 1984 | | pagina 24