Op voetreis naar Straatsburg (slot) If this is monday, this must be Dendermonde... Volksunie Eurokaravaan deed Berlare aan S.A.P. en K.P. en de Europese verkiezingen «Keramiek en Textiel te Aalst 2 - 1.6.1984 - De Voorpost Karei De Gucht als gids De Gucht op campagnebezoek in Dendermondse Zijn alle leden van het Europees Parlement overtuigd van de noodzaak van dat parlement? Beseffen zijn Met weliswaar verschillen zy de noodzaak van een verenigd Europa? van 'and tot land. De oorza- Karel De Gucht: «Binnen het Europees Parlement leeft een zeer duidelijk pro-Europa gerichte ken"1 Na Wereldoorlog !I ma meerderheid. Dat kwam o.a. tot uiting by het tot stand komen van liet ontwerpverdrag van de nifesteerde zich een enorme Europese Unie. :n, heeft dat Een absolute meerderheid van de Europese parlementsleden, egaal verspreid, nationaliteiten deel uitmaakten en waarin alle politieke frakties vertegenwoordigd ontwerpverdrag gestemd. Die Europese grondwet, ik met in slagen Europa één te gels van meerder- en minder- ben daar trouwens één van de maken, is het te laat. Binnen de heid. auteurs van. vermits ik het komende vijf jaar moet daar- We mogen onszelf immers deel over de instellingen en toe dan ook een serieuze start geen zand in de ogen strooien, over het recht in de Unie opge- genomen worden, moetje im- Zolang er op Europees vlak steld heb. is een verdrag dat passé waarin Europa is ver- geen welbepaald antwoord ge- 260 artikelen omvat en waar zeild geraakt doorbroken formuleerd wordt op de krisis, we ons bij de opstelling ervan worden staat er ons geen fundamentele lieten adviseren door de beste Anderzijds speelt de tijd. naar verbetering te wachten. Ak- Europese professoren. mijn mening, toch ook in het koord, een herleving zal ons In een eerste fase verklaarden voordeel van Europa. In die niet voorbijgaan, maar ik de Britse konservatieven zich zin dat bij de politiek verant- herhaal het van een ingrij- tegenstander van het verdrag, woordelijken toch een groter pende ommekeer kan geen Achteraf ontstonden er in de besef gegroeid is van de nood- sprake zijn. schoot van die fraktie grote zaak aan Europa iets te gaan Wat dat betreft denk ik dat het meningsverschillen. omtrent doen er voor het ogenblik nog een de stemhouding. Individuele Als voorbeeld daarvan zou ik beetje te goed aan toegaat in stemming behoort niet tot de het verslag willen citeren opge- Europa. De krisis is er. maar parlementaire tradities in steld in de schoot van het Eu- uiteindelijk voelen de mensen Groot-Brittanniê. ropees Parlement, dat de eko- die veel minder aan. dan ze in Omdat geen overeenstemming nomische situatie in Europa be- feite optreedt. We hebben na terzake bereikt werd, besloten handelt. de Tweede Wereldoorlog in de Britten zich bij de stemming Welnu, ik hoor dat alle natio- ons land een systeem van so- te onthouden. nale politieke leiders constant dale zekerheid opgezet, uniek In een derde fase echter dat rapport citeren. Over de in de wereld, een loffelijke tijdens de stemming zelf téÊKBÊFjÊÊf-' agjSËSfèg*'/affigy f .Ag||mbhmb| liepen de standpunten nog der- mate uiteen, dat er uiteindelijk geopteerd werd voor een vnje stemming. En met welk resul- -a. taat? Dat meer 'dan de helft van de Britse conservatieven .ESmÈÊB het ongwerpverdrag van de Europese Unie goedkeurden. HwBMffr' Ondanks het feit dat Thatcher W zich 100% contra uitsprak, de f stemming plaatsvond amper zes maanden verwijderd van K -**T de kandidatuurstelling voor de |E ^9PPfHX j|k M huidige Europese verkiezingen l? en de centrale partijtop een jtf* grote inbreng heeft, durfden K meer dan de helft van de 66 S Konservatieven het aan. pro K Europa te stemmen. Een daad die getuigde van politeiek ver antwoordelijkheid en moed. En van het besef bij die parle- Jj^H mentsleden dat het systeem waarin ze vijf jaar gewerkt hadden, fundamenteel fout zit. i Dat Europa dag aan dag meer j ^Kttjj^^ÊÊËÈ&Lj\\ HL achterstand oploopt en het ge- vaar loopt zijn bevolking bin- hier een generatie te *M" zien degenereren tot tweede- rangsburgers Want. in die om- vang stelt zich dat probleem. Speelt de tijd in het voordeel van Europa? Historisch bekeken, vergele- ken met de ontwikkeling van andere systemen, moet je be- sluiten dat er de voorbije vijf jaar flink wat weg afgelegd is Op een paar gebieden is Euro- Karei De Gucht: het is vijf voor twaalf voor Europa. pa fel geëvolueerd. Je hebt echter mensen die be- analyse van de Europese eko- weren: de Amerikanen hadden nomische ziekte is men het dus ook twee eeuwen nodig, alvo- eens. Daaromtrent bestaat een standaard van onze bevolking rens er van «Verenigde Sta- konsensus: het gaat fundamen- kunstmatig op peil. Sociaal ge- ten» sprake was. Waarover teel verkeerd in Europa, we maken we ons druk? missen een Europese dimen- Daarmee ben ik het niet eens. sie; Europa, in zijn huidige De eenmaking van Amerika vorm. werkt niet. greep plaats in vorige eeuwen. Wat er nu vanzelfsprekend ïn de geschiedenis valt echter moet loskomen is een reaktie een stroomversnelling op te daarop. De manier waarop een merken. En op het eind van de socialist op deze analyse zal 20ste eeuw kan je je niet per- reageren, zal natuurlijk ver- mitteren nog tweehonderd jaar schillen van de reaktie van een groei in Europa. Nu is het vaak waarvan alle zo dat wanneer een ekonomie een groeistadium verkeert, die ekonomie zich gaat toespit sen op het behoud van de sek toren die ze bezit. Ondertus sen echter ontwikkelen zich in andere groeipolen nieuwe in dustrieën. En raken wij ach terop. Waarom nu moet aan ons in- dustriepotentieel een Europe se dimensie geschonken wor den? Dat is een kwestie van thuismarkt. Wanneer je com puters video-rekorders, mikro- elektronica ontwikkelt, kan je de kosten en investeringen daartoe maar rendabel maken, wanneer je je verzekerd weet van een bepaalde afeet, van een bepaalde markt die je kan bespelen en waarvan je kunt hopen er een zeker percentage van in te palmen. Vooral in de zgn «moderne» industrietakken is dit het ge val. Laat me. op dat vlak, een voorbeeld uit de praktijk cite ren: het Europese programma «Esprit». «Esprit» verricht research op gebieden die alleen rendabili- seerbaar zijn op het Europese vlak. Voor het eerst heeft men in dat programma een aantal bedrijven bereid gevonden om samen te werken op het gebied van de research, omdat het gaat om aktiviteiten, waar elke van die nationale maatschap pijen zelfs wanneer ze in hun eigen land over een mono poliepositie beschikken toch nog over geen voldoend grote afzetmarkt beschikken, opdat het produkt ekonomisch rendabel zou zijn. Vooral in die hoogtechnologi sche sektoren stelt dat pro bleem zich erg duidelijk. Want willen wij inderdaad onze wel vaart bewaren en willen wij blijven konkurreren op de we reldmarkt. dan moeten wij een aantal terreinen kunnen afba- - kenen, die de onze zijn. van zakken, draagtassen, films waaruit we het beste produkt btnsfiltns voor allerlei toepas- tegen de goedkoopste prijs singen is een belangrijke ver- Vorige maandag was Karei De Gucht, de liberale lijsttrek ker bij de komende Europese verkiezingen, aan zijn 36ste campagnedag toe. If this is Monday, this must be Dender monde, zal de PVV-ELD-lijsttrekker maandagochtend gedacht hebben. En hij had het nog bij het rechte eind ook. 's Morgens reeds begaf hij zich Tijdens een informele babbel te velde. Vergezeld van partij- met de direktie kregen de be- voorzitter Verhofstadt. volks- zoekers een idee over wat re- vertegenwoordiger Frans Ver- konversie voor een bedrijf ei- berekmoes. senator Octaaf genlijk inhoudt, de lange aan- Van den Broeck en provincie- loopperiode, de aanpassing raadslid Paul Beeckman, be- enz. zocht hij de Dendermondse De dag «te velde» werd afge- markt. Om, zoals hij het later rond met een bezoek aan Expo op de dag tijdens een pers- 2000, de Dendermondse han- lunch uiteenzette, de reakties delsbeurs, een initiatief van van de burgers te peilen; hun LZV. verwachtingen en hun teleur- Karei De Gucht zelf noemde stellingen te registreren. de wederzijdse belangstelling Zowel de marktkramers als de het beste resultaat van de dag. bezoekers kregen de gele- Bovendien, verklaarde hij, genheid de PW-kopstukken heb ik nogmaals ervaren dat de te begroeten. Zorgde dat af en «blauwe versnelling» ook voor toe voor enige hilariteit en dis- onze ondernemers grote en kussie, toch bleef de toon kleine datgene is wat ze goedmoedig en liep het bezoek nodig hebben, voor eenieder in de beste stem- 's Avonds werd in de Appelse ming af. Sporthal aan amusement ge- 's Namiddags stonden bedrijfs- daan. Daarvoor zorgden o.a. bezoeken op het programma, de zangeres Linda Lepomme Hiertoe begaf de blauwe trein en Bart Kaël. Toespraken tij- zich, tegen een hoge versnel- dens deze Euro-P W-show ling, Zelewkarts. Waar ze op- kwamen er van lijsttrekker Ka- gewacht werden door de Zeel- rel De Gucht zelf, van partij- se gemeeenteraadsleden voorzitter Guy Verhofstadt. Etienne Van Remoortel en van de Nederlandse VVD'er Marcel De Kimpe, alsook door Aart Geurtsen en van volks- de heer Van Miegroet. vertegenwoordiger Frans Ver- In Zele werden twee textielfa- berekmoes, En eens die voor- brieken bezocht. Twee bedrij- bij, kon Karei De Gucht al aan ven uit een sektor die in Vlaan- zijn volgende campagnedag deren, een paar jaar geleden, denken, op sterven na dood scheen te Pierre Van Rossem zijn, maar die er beiden in slaagden, dankzij onderne mingszin en een neus voor nieuwe technologieën op de trein van de vooruitgang te springen. En aldus plaatselijk ettelijke arbeidsplaatsen ver schaffen. Het bedrijf Phomium, dat ge-, specialisecrd is in o.a. het ver vaardigen van zware industrie- Zele. PW-voorzitter Verhofstadt en Eurolijstaanvoerder De Gucht een en al belangstelling voor het Zeelse bedrijfs leven. (v) kunnen leveren. Of dat nu de sektoren zijn waarin momenteel de Verenig de Staten en Japan de plak zwaaien? Dat weet ik niet. Ik denk bovendien dat Europa zich zou vergissen door alles te werker van polyethyleen en plypropyleen en is uitgerust met de meest moderne appara tuur. Bij Van der Eecken en co, net als Phornium een ex-jutespin- nerij die zich aanpaste en aan- zaak bovendien, maar derge lijk systeem houdt de levens zien is dat een prachtige ver worvenheid. maar dergelijk systeem brengt de mensen in een toestand waarin ze zich gewoonweg niet meer bewust zijn van wat er met hen gebeurt. De ekonomische toestand in Europa? Zo katastrofaal? tewerkgesteld- Ernstige in spanningen worden bovendien research. 0*.a. ^ia^et gebruik Dendermonde. Karei De Gucht onderhield zich ook met de gewone mensen op de van een miniatuurspinnerij. Dendermondse markt, (v) Vlaanderen in Europa, maar in welk Europa op een Verenigd Europa te liberaal. Maar een reaktie Het fundamentele probleem wachten. Wanneer we er bin- moet er sowieso komen. Be- nen een periode van tien jaar paald door de politieke spelre- investeren in die sektoren. We <|^ht kreeg voor nieuwe pro- zouden er veel beter aan doen bepaalde technologieën, die wij op dit ogenblik theoretisch zeer goed onder de knie heb ben, uit te baten. Ik denk in dat verband aan de bio-techno- logie, aan de zachte energieën, aan de dienstverlening, de kernfusie. Daarin moeten we investeren. Wat niet betekent dat we ons van de markt van de micro- elektronica moeten laten ve gen. Op dat vlak moeten we in staat zijn, door het afschaffen van de grenzen, een groot deel van onze achterstand in te ha len. Echter alles op inhalen zetten zou gewoon betekenen hoop of teleurstelling, van wrevel en afkeuring, maar vooral van onbegrip dat we de kar enkel achterna- lopen. Pierre Van Rossem Nadat we verleden week de S.P. met Willy Vernimmen en de P.V.V. met Louis Waltniel aan bod Europa zonder raketten. Ze punten. Daarin wordt ook ge praat over «van welvaart naai welzijn». De Volksunie wordt gesteld, wil dat de vrije marktekónomie als basisbegin sel wordt gehanteerd, binnen Europa? Een woord van verveling, heimwee, meewarigheid of onverschilligheid, van en niet minder belangrijke loop of teleurstelling, van wrevel en afkeuring, maar vooral van onbegrip en n,!orl" nnl onenigheid», dat zegt VU Eurokandidaat senator Walter Peelers uit Hamme. Europa heeft naar zijn gevoelen meerdere gezichten. Men kent het Europa van de beschaving en de kuituur, de bakermat van het kristendom, maar evenzeer de wieg van het socialisme en het liberalisme. Europa is ook dat van de multinationals, de handelsverdragen, de export, Eurovisie en zelfs voetbalbekers. En dan is er nog het Europa van de politici, de éèn Europese eenheidsmark! diplomaten, de regeringen, parlementen en administraties. waar het protectionisme is af gebouwd. Er wordt ook aangc- Maar aan het Europa van de maakt te Berlare waar een zake is een grote Europese drongen op een Europese eenheid zijn we nog lang niet perskonferentie op het getouw aanpak noodzakelijk. Ook wat munt: de voorwaarde voor het lieten komen stellen we vandaag twee underdogs voor: de Socialistische Arbeiderspartij (S.A.P.) die wil via duidelijk omschreven aantoe zo stelt Walter Peeters werd gezet. Op die lijst van de vrede et\ ontspanning be- waarachtig funktioncren van zich voorstelde in de «Gele Limonade» en de K.P. (Kommunistische Party) die een «politiek café» stappen Europa kernwapenvrij jiet trouwens ook zegt dat Europese kandidaten komt treft heeft de Volksunie zijn een eengemaakte markt. Veel hield in de «Mikisklub». Twee partijen die er niet in slaagden gezamenlijk op te treden, vooral dan, maken. Men wil een einde ma- staatsgrenzen de volkeren ge- °°l< de Aalsterse volksverte- opvattingen. Alleen een sterk aandacht gaat in het program- naar men ons bij de S.A.P. zegde i.v.m. de verschillende stellingen t.o.v. de E.E.G. Volgende week ken aan de verderfelijke blok- scheiden houden Volkeren genwoordiger Jan Caudron en verenigd Europa kan een ma naar de energie Dc Volks- kenpolitiek en via algehele ge- kunnen wel naar elkaar toe- voor. machtig tegengewicht vormen unie pleit voor een politiek van dan de VU en de CVP. De S.A.P. met 4 Aalsterse kan- ring!), dat van de kernraketten noodzaak. Gestreefd moet didaten (Malvina's, Libanon, Tsjaad, worden naar een maatschap- Onder het motto «Weg met het Ulster) en dat van het onde- pijvorm die socialistisch, de- Europa van de werkloosheid en mokratisch Europa (jacht op mokratisch en vredelievend de raketten» wil de S.A.P immigranten). De S.A.P. ij- moet zijn binnen een veilig onmiddellijk en volledig vert voor de Verenigde Socia- leefmilieu los van militaire herstel van de index zowel listische Staten van Europa op blokken. De KPB wil alle lan- voor loon als voor sociale ze- de puinen Van Westers kapita- den van West-Europa vereni- kerheid. lisme én de Oosterse bureau- gen. Het tot stand'komen van De 35-urenweek zonder kratische diktaturen. één Europa van geografisch loonverlies Europa wordt nog verhinderd een gewaarborgd S.A.P.-kandidaten door de twee blokken als ge- mmimuminkomen van 19.000 Wi"> Steoüwit, ,Erem,b?de," votB van wereldoorlog II. Af- fr netto voor iedere werkloze. Sem- 1943. ABW-er, delegé bouw van blokkenpolitiek kan gepensioneerde, zieke Edmont-Europe tot ontspanning, ontwapening afschaffing van willekeurig Michel Markey, Aalst, 1953, en duurzame vrede leiden, uitsluiten uit «de dop» jurist, R V A.-ambtenaar, af- De kpb kant zich tegen het geen enkele afdanking gevaardigde A.C.O.D. bij «Europa van de krisis» waar meer hoofdbestuur RVA, aktief in het neo-liberaal beleid Euro- geen raketten in België, te- ABVV-akties en bij V.A.K.A. pCse arbeiders tegen elkaar rugtrekking uit de NAVO en Herhaalde pogingen tot pro- uitspeelt met nivellering naar beperking van de militaire g'essieve frontvorming. beneden toe. uitgaven Mane-Louise Merckx, Aalst, De KPB verwerpt verder elke afschaffing van de Wet Gol 1952, ambtenaar min. onder- inlevering van de arbeid ten over de immigranten «"js. Syndikaal afgevaardigde bate van het kapitaal als mid- de abortus uit het strafrecht A.C.O.D.. lid ABVV en del om de kompetitiveit te ver- het geld halen waar het is Vrouwenkommissie. Aktief in beteren. Zonder struktuurher- met opheffing van het bankge- «Vrouwen tegen de krisis» ook vormingen is er geen uitweg, heim, belasting op grote ver- °P "ationaal vlak. De kommunisten willen dat de mogens en strijd tegen ontdui- Staf De Schrijver: Aalst, 1943. macht van multi-nationals en king en kapitaalsvlucht arbeider bij Amylum. Sindi- holdings gebroken wordt ten een openbaar tewerkstel- kaal afgevaardigde ABVV. lid voordele van het demokratisch lingsplan komitee veiligheid en hygiëne openbaar initiatief. De eenheid van alle arbeiders Amylum. Speelde een belang- koopkracht moet verbeterd en arbeidsters rijke rol bij de Amylum-sta- worden door optrekken van lonen en sociale uitkeringen en verbeteren van de werkvoor- waarden. De KPB pleit dan ook voor de 32-uren-werk- week doch zulks niet ten koste van de inkomens. Het kapita listisch groeimodel verlaten berustend op privé-winst en niet op sociaal nut is een must kunnen wel naar elkaar toe- voor. leidelijke en gekontroleerdc groeicn in verbondenheid. Dat Tijdens deze perskonferentie ten voordele van vrede, qnt- verscheidenheid van energie- ontwapening het spook van de is dan ook de reden waarom de zette voorzitter Anciaux uiteen spanning en ontwapening, bronnen. Niet alleen met een oorlog verdrijven. uitspraak van Vermeylen dat er heel wat goede redenen Vlaanderen heeft echter ook strategische kolenreserve wor- Dc KPB wil verder een demo- «viaminc zijn om Europeeër zijn om tijdens de komende zijn eigen gelaat en moet dat den aangehouden, maar ei kratisch Europa met demokra- te worden» meer dan ooit Europese verkiezingen de aan de wereld durven en kun- moeten ook programma's voot tisering van de strukturen ver- waarheid is Volksunie te honoreren met ncn tonen. Voorzitter Anciaux energiebesparing ontwikkeld ruiming van de bevoegdheid De Volksunie wil meewerken uw stem. De VU ijvert voor pleitte ook voor een ander Eu- en uitgevoerd worden en hel van het Europees Parlement aan een Europa waarin Vlaan- werk .en welvaart. Moest ropa. Het Europa der staten is onderzoek naar dc toepassing ten koste van kommissie en deren ook zijn identiteit her- Vlaanderen bevrijd zijn van gedoemd om te mislukkèn. van zachtfc en alternatieve ministerraad. Men ijvert voor kenbaar en erkenbaar kan uit- zijn unitair Belgisch keurslijf. Maar het Europa der volkeren energiebronnen dienen ver een progressistisch front steu- bouwen. Dat is voor de Volks- het zou veel beter weerstand heeft alle kansen tot slagen sneld te worden. De Volksunit nend op de Europese arbei- unie een historische taak en kunnen bieden aan de ekono- Om dat Europa tot stand te is een voorstander van een n» dersbeweging om de rechtse cen fundamentele plicht. mische krisis aldus de nationa- brengen heeft de kiezer de ratorium voor kernenergie. Zfl hegemonie te doorbreken. De Zaterdag trok de karavaan van Ie voorzitter die evenwel van kans door op 17 juni voor de wenst cen Europees vcilif KPB wil verder meer kontrole de Volksunie met op kop par- oordeel is dat de gesel van de Volksunie te stemmen, aldus heidsprogramma zowel bij de op de aktiviteiten van de ver- tijvoorzitter Vic Anciaux en werkloosheid op cen ruimer de heer Anciaux. inplanting en de produktic van kozenen dan om de 5 jaar een a|s voornaamste aanwezigen vlak dan het louter nationale Het verkiezingsprogramma kernenergie als bij de afvalvecj stembeurt de Europese kandidaten met moet worden aangepakt. Ter omvat nog cen aantal andere werking. K.P.B.-kandidaten onder meer senator Walter Voor onze regio zijn dat op de Peeters uit Hamme en me- derde plaats JosJJe Geyter, op vrouw Nelly Maes uit Sint- 5 de 11* Roger Caudron en op de 10* bij de opvolgers René De Waegeneer. Niklaas, door onze kontreien. Een langere halte werd ge- een arbeidersregering om king, de eisen van de werkende be volking in te willigen. D* K.P.B. met drie regionale kandidaten Vier keér Nee teRen de EEG De K.P.B. ijvert voor een an- De S.A.P. gelooft er niet in der Europa zonder inleveren en dat de EEG de krisis zou op- zonder raketten, lossen, de Derde Wereld hel- De K.P.B. stelt dat de verkic- pen en zorgen voor vrede en zing van 17 juni niet alleen vooruitgang. voor Europa belangrijk is doch wj| mcn de werkloosheid ver- Voor de S. AP is de EEG het tevens ook voor het eigen bannen en de samenleving Europa van de werkloosheid land. aanpassen aan dc huidige be- (17.000.000). dat van de pa- De vereniging van de Europe- hoeften. troons (arbcidsduurvermindc- se landen is een dwineende De KPB ijvert tevens voor cen Van 2 juni 1984 tot en met De vernissage van deze ten- 17 juni 1984, alle dagen toonstelling heeft plaats op van 10 tot 17 uur, loopt in vrijdag 1 juni om 20 uur. de benedenzaal van het Bel- De Heer Fons Mar got, Se- fort. Grote Markt, Aalst, de cretaris-generaal van het tentoonstelling «Keramiek Nationaal Christelijk Mid- en Textiel in het Belfort». denstandsverbond zal de U kunt er keramiek bewon- gelegenheidstoespraak deren van Dominique Van- houden en de heer Eddy denbroecke, Luk Versluys, Fheyssens, direkteur aan Gerda De Gheselle, Frank het Economisch en Sociaal Van Houtte, Piet Kerkhof. Instituut voor de Midden- Anne Mortier en Frank stand, dienst Kreatief Am- Steyaert. Testiel wordt ten- bacht, zal de kunstenaars toongesteld door Liev Beu- inleiden, ten, Linda De Cooman, Yas- mine Sellier en Edwig Van D-B- Cauteren. Berlare. Volksunie-voorzitter Anciaux was aanwezig bij de propagandatocht v Ui)

De Voorpost | 1984 | | pagina 2