Opendeur-Topdag en Minihandelsfoor in de Rijksbasisschool te Waasmunster De Weide: een school als hobby Hamse jeugdraad Sint-Vincentiusinstituut Dendermonde met tuinfeest in de belangstelling Zevende grote Killefeesten te Moerzeke Jaarlijkse Priesterdag te Moerzeke KTA I Dendermonde nodigde uit kennen KTA. De kandidaat- Hoe het allemaal begon In 1973 voerden enkele ouders gesprekken met elkaar met als centraal tema: de opvoeding van hun kinderen, kon het niet anders. Op zeker ogenblik groeide het besef dat deze twij fel en achterdoocht konden omgezet worden in een kon- kreet en kleinschalig initiatief. Een eigen school. De ge spreksstof was het boek van A.S. Neill over zijn Summer- hill-school Zijn ideëen. reeds gedurende 50 jaar in praktijk gebracht, werden meteen de inspiratiebron voor de eerste maanden en jaren van de Weide Basisideeën kregen n konkrete uitwerking Opvoeding begint bij de kinde ren en hun ervaringen. Opvoe ding is dus gedoemd om om standigheden. toestanden te scheppen waarin de kinderen een hoop ervaringen kunnen opdoen en verwerken en daar door de kans krijgen om per- soonlijke^eigenschappen, in zichten en mogelijkheden te leren kennen en ontwikkelen. Dat alles houdt volgende kon- sekwenties in: De volwassenen waarmee de kinderen binnen en buiten de weide in kontakt komen, han delen en denken op een eigen manier, vanuit eigen visies. Deze kontakten geven de kin deren de kans om er de voor- en nadelen van te leren ken nen. Feiten en gebeurtenissen bin nen de school zijn niet los te haken van feiten en gebeurte nissen erbuiten. Opvoeding en onderwijs zijn dus kompleet niet te scheiden en behoren beide tot de taak van de school. Het leren kennen en ontwikke len van inzichten, eigenschap pen en mogelijkheden gebeurt zowel op verstandelijk, emo tioneel. sociaal als lichamelijk gebied. Hiervoor is persoonlijke vrij heid nodig. Veel vrijheid. Maar ook de anderen hebben die vrijheid nodig. Vrijheid is belangrijk op zich. Vrijheid is ook een voorwaar de voor zelfstandigheid en ver antwoordelijkheid. Straf en beloning laten van die vrijheid meestal niet veel over. De kleuterschool Alles is er opgebouwd en uit gewerkt met her en der verza meld materiaal. Als er toch iets aangekocht wordt, is dat steeds met een beperkt bud get. Dit laat zich uiteraard aan zien. «De Hoeken» zijn vol waardige ruimten met een waaier aan materiaal, verf. pa pier en timmergerief, klei. sta pels knutselgerief. Er gebeu ren steeds verschillende aktivi- teiten naast en vooral door elkaar. De kinderen zijn dus vrij om met één of meer eraan mee te doen. De lagere school Aan de Zevecootstraat in Erpc is de lagere school gelegen. De 42 kinderen zijn er onderver deeld in 4 klasgroepjes. De indeling van die grocepjes is vooral gesteund op niveau, leeftijd en gemeenschappelijke interesses. Er is één vaste be geleidster per groep. Binnen de klasgroepen zijn er nog kleinere groepjes kinderen die samenwerken voor bepaalde aktiviteiten. De ruimten waar in klas wordt gegeven, houden het midden tussen een gewone woonkamer en een klas. Klasaktiviteiten enerzijds Er zijn die aktiviteiten die ver trouwd in de oren klinken: voor rekenen, leren lezen en schrijven, voor spelling en spraakkunst werd gekozen voor algemeen gebruikte me toden. Maar de situati^ waarin met deze metoden gewerkt wordt is kompleet anders. Niet in het minst door de samenstelling van de klasgroepen en de ruimten waar gewerkt wordt. Maar zeker ook door de ver houdingen waarbinnen kinde ren en volwassenen, kinderen onderling samenwerken. Ver houdingen die eigen zijn aan de weide De leerstof zelf on dergaat ook de nodige aanpas singen. Mogelijkheden worden gezocht opdat de kinderen aan eigen tempo kunnen werken. Klasaktiviteiten anderzijds Kennisvakken zoals aardrijks kunde, biologie, geschiedenis, natuurkunde... komen niet als vak aan bod. Wel wordt er gewerkt rond tema's die de kinderen zelf aanbrengen. In de namiddag komen er een heleboel aktiviteiten aan bod. Een groot deel ervan vindt plaats in de hoeken, volwaar dig uitgebouwde ruimten. Soms zijn deze aktiviteiten ge richt op ccn bepaalde leeftijds groep. Ook nu kiezen de kin deren of ze al dan niet op een aanbod inpikken. Van lager naar voort Inmiddels vertoeven al 10 kin deren op VSO-schoolbanken. Ondanks wederzijdse inspan ningen verloopt die overgang niet altijd even vlot. De vercis- ten gesteld door het voortgezet onderwijs zijn niet al te soepel. Vanaf het moment dat deze overgang dichterbij kwam. zijn er diskussies geweest. Veel en spannend. Een aantal zaken werden aangepast in funktie ervan Meer dan van de leer stof kwamen de problemen vanuit de manier werken, de sfeer Niet dat dat enkel voor de kinderen uit de weide zo zou zijn. Dat niet. Maar de eerste maanden zijn tot hiertoe voor allemaal een harde noot geweest. Hun sterkste hulp daarbij bleek de verworven zelfstandigheid en leermoti- vatie: De Weide, demokratisch voor iedereen Nu zal je wel zeggen een school die praktisch zonder subsidies werkt. Hoe is dat leefbaar? Eerst en vooral zijn er de jaar lijkse aktiviteiten die geld op brengen. Anderzijds vraagt men elke ouder om maande lijks een financiële bijdrage te doen. Deze bijdrage is vrij: ieder kiest zelf of en hoeveel er kan gemist worden. Verdere inlichtingen: Kleuter school: Brusselse steenweg 159 te Aalst, lagere school: Zeve- kootstraat 46 te Erpe. VZW De Weide, Parklaan 12, Aalst. H.J.M Na de perikelen die er vorige maand waren rond het maand blad Jeugdkrabbel van de Hamse Jeugdraad, met het schepencollege en meer in het bijzonder met de schepen van de Jeugd, Greta Van Avcr- maet, werd op een algemene vergadering van de jeugdraad de vraag opgeworpen of het wel nog zin had om te vergade ren. Men moet zich inderdaad eens gaan bezinnen over het doel van deze adviesraad. Meestal komen de voorstellen steeds van enkele mensen, waarop dan matig wordt gerea geerd. Wel wordt er veel be sproken in het redactieteam, het koördinatieteam, in allerlei kommissies en werkgroepen. Dit heeft echter tot gevolg dat vele onderwerpen reeds zijn uitgepraat vooraleer zij op de algemene vergadering worden behandeld. Men valt dan dik wijls in herhaling en het wordt een saaie boel op de algemene vergaderingen.'Beantwoord de jeugdraad nog aan haar doel stelling. Het is misschien beter nog enkel de activiteiten mede te delen. De rest is meestal toch tijdverlies. De gespreks leider van de jeugdraad Rudy Poppe deelde mede dat hij stopt met deze funktie. Men is nu op zoek naar één kandidaat gespreksleider en 3 kandidaten voor het koördinatieteam. Wie interesse heeft kan steeds te recht bij de jeugdraad. (bd) Dendermonde. Tuinfeest Sint-Vincentius. De mannen van de barbecue hadden vaak handen te kort. (vh) Déndermonde. Tuinfeest Sint-V incentius. De tuin van Sint-Vincentiusinstituul was goed bezet, (vh) Opteert de ene school voor een opendeurdag, de andere voor een schoolfeest en nog een andere voor een schoolrestaurant, dan zweert het Sint-Vincentiusinstituut te Dendermonde trouw aan een tuinfeest, waarin in feite al deze ingrediënten zitten verpakt. Een fraaie schotel aan aktiviteiten dus. die ook verlopen in een uniek kader Rustig gelegen aan de achterkant van de school, dicht bij de oude Denderarm. speelt het tuinfeest zich.af in de schaduw van de kazematten. De holle ruimten onder het dikke gewelf houden iets mysterieus in en precies daarin kan je op ontdekking gaan naar ongekende schatten, ondermeer op de rommelmarkt waar je voor een prikje misschien wel het boek van je dromen kon kopen of een fonoplaat die je allang zo graag had gewild. Maar nog flink wat andere zaken. Daarnaast was er de stand van de handwerkjes. En daarmee bedoelen wc niet alleen naaldwerk. Dat was er uiteraard ook bij. Maar je kon er evengoed kunst kopen. Fraaie werkjes, mooi uitgevoerd in diverse materialen De meeste aandacht ging ongetwijfeld naar de barbecue die zijn heerlijke geuten wijd en zijd verspreidde. En natuurlijk de aandacht van de kenners gaande hield. Dat waren er ontelbaar veel Aan de gezellige tuintafeltjes werd er onder een niet zo stralende hemel maar toch met de glimlach gepicknickt. Terwijl de kinderen zich uiteraard eens konden uitleven op het groene gras. Voor de meer sportieven was er een turnfestijn en we zagen hoe de grootste meisjes nogal ingewikkelde sprongen deden over de plint, daarbij geholpen door de lerares lichamelijke opvoeding. Handenstand met overslag of met lendenslag zijn inderdaad geen makkie om ze goed uit te voeren. Maar het lukte tot grote voldoening van menigeen best. Vandaar geregeld applaus. Ook de netbal-speelsters kregen veel belangstel ling, net zoals de jongedames die elkaar bekamptcn in eén partijtje volleybal of basketbal. En'tussendoor draaide de pannekoekenbak op volle toeren, moesten er geregeld nieuwe hot-dogs worden aangevoerd en drentelden leerlingen, leraren en ouders gezellig rond. Tot een regenbui het tuinfeest kwam verstoren en iedereen holder de bolder op zoek ging naar een schuilplaats. Gelukkig verloor niemand er zijn goed humeur bij. Feest in De Weide Verleden week verscheen dat de Weide feest viert op zaterdag 6 juni in de Zevekootstraat te Erpe. We willen er onze lezers op wijzen dat dit doorgaat op 9 i.p.v. 6 juni. Tc Moerzeke hebben vanaf vrijdag 1 juni tot en met zon dag 3 juni de zevende grote killefeestcn plaats in de aard- appelgcmcente. Het organise rend komitee heeft weer ge zorgd voor een flink feestpro gramma waarbij zowat ieder een aan zijn trekken kan ko men. Op vrijdag 1 juni gaan deze feesten van start met te 14 uur een namiddag voor de der de leeftijd. De inkom is gratis. Dit met een optreden van het gekende showorkest The Dai sy's Band. Op zaterdag 2 juni is er te 14.30 uur voor de zevende uitgave het grote kaatstornooi Beker van Moer-, zeke. Hieraan nemen deel Toyota - Lc Patrimoine, het Vissershof en de ploeg Van Gaeveren. Te 15 uur is er in de feesttent een schicting op de liggende wip met 2.000 fr. aan prijzen. Tc 20 uur bal met disco-bar Studio Longfield. Op zondag 3 juni is er te 14 uur een trialwedstrijd motors en fietsen en een show met drie wielers met medewerking van Dholda uit Moerzeke. Vaste deelname van Belgisch ju niorskampioen Arne Dupont. Te 14.30 uur is er een rommel markt. Ook oude munten wor den er tentoongesteld Voor de kinderen is er terzelfdertijd een poppenspel Pallieter brengt de opvoering van Ho cus Pocus de oude wonderdok- toor. Te 20 uur is er bal met studio Longfield. Tevens is er een paardcmolcn. schiet- en hengclkraam. enz. Met de weermakcr van de par- tij wordt er voor deze zevende Killefcesten ccn grote belang stelling verwacht op de Moer- zecksc Kille. fV.G.P» Op woensdag 13 juni wordt de Jaarlijkse Priesterdag van Moerzeke gevierd in het Retraitehuis te Moerzeke. In het spoor van priester Edward Poppe wil men samenkomen om de spiri tuele kant van het priesterschap te belichten en te bespreken. hc' Tel 9.30 Het algemeen tema van de dag luidt: «Zestig jaar afsterven van Poppe». De dagorde ziet er uit als volgt: uur start de voormiddagzitting met een koncelcbratie in dc Grafkapel. Paul Dc Vidts. priester te Lokeren. zal hier de gelegenheidshomilie houden. Daarna wordt het tema «Poppe en de priester nu» belicht door e.h J. Simonart. Na het middag maal wordt om 13.30 uur dc namiddagzitting aangevat. Dan spreken e.h. F. Van de Velje uit Michclbekc over «Poppe als onderpastoor te Sint-Colcta» en pater Em. De Roovcr. postula- tor uit Averbodc over «dc causa te Rome». glaasje wijn echt in het juiste humeur. Te 23 u. heeft de trekking van de hoofdprijzen van de tombola plaats. De eerste prijs is een draagba re kleuren televisie, de 2de Op zaterdag 2 juni organizeert de rijksbasisschool te Waasmunster haar traditionele Open Deur-topdag. Op vrijdag 1 juni om 20 u. heeft de officiële opening plaats van de minihandelsfoor, waaraan heel wat firma's en personen hun medewerking verlenen. Ter gelegenheid van deze open-deurdag heeft er op zaterdag 2 juni met start te 13 u. een wandeltocht plaats die wordt georganizeerd met medewerking van de Roosenbergwan- delklub. De deelnemers krijgen de keu- kleuters in de klas RKG. de op de verschillende dinsdagna- ze tussen de afstanden van 6 en werken van de lagere afdeling middagen. De demonstratie 12 km. Men kan vrij starten in de leraarszaal. Pannekoe- heeft plaats op de grote speel- tussen 13 en 16 u. De inschrij- ken en koffie of thé zijn te plaats, ving bedraagt 30 fr.met stem- verkrijgen in de lokalen van pel RWK of 40 fr. met het kleuterpaviljoen. Dit aan Vanaf 18 uu. tot 20 u. is er in zelfklever. democratische prijzen. In de het restaurant keuze tot ver- Vanaf 14 u. zijn er tevens ook klas 1KB wordt er vanaf 14 u. schillende menu's. Vanaf 20 u. helikoptervluchten. De inwo- een sneltombola georgani- komen de jeugdigen aan hun ners uit Waasmunster krijgen zeerd met honderden prijzen, trekken in de turnzaal met een hierdoor de gelegenheid een Te 14.30 u. krijgt men een t-dansant waarbij de Hamse vlucht over de gemeente mee optreden van The Flemisch vrije radio Forest voor de mu te maken, hun huis vanuit de Girls het jeugdig majoret- zikale stemming zorgt. Inkom lucht te bekijken. Prijs 600 fr tenkorps uit Lokeren. dat is gratis. In de feestzaal van het per persoon voor een vlucht reeds tot ver in de omstreken compactblok speelt het tiroler- van ongeveer 5 minuten. De zijn sporen heeft verdiend. Zij orkest Die Fidele SCHELDE- helikopter blijft zolang op brengen een demonstratie op LANDER Musikanten uit school als er medereizigers de grote speelplaats van de Schoonaarde. In hun typische zijn. Hiervoor kunnen de be- rijksbasisschool in de Kouter- kledij zorgen 18 mannen voor langstellenden vooraf inschrij- straat 3-5 waar tevens alle akti- de muziek, terwijl twee dames ven Er is ook een Vlaamse viteiten plaats hebben. de aanwezigen snaps zullen kermis met talrijke nieuwe at- aanbieden. De inkom is gratis. trakties en nieuwe prijzen die Primitief ritmisch dansen jn een gedeelte van de media- tentoongesteld zijn in de klas Te 15.30 u. is er primitief rit- zaal wordt een wijnbar ge- 1LB. Vanaf 14 u. loopt er een misch dansen. De leerlingen installeerd Met de muziek van tentoonstelling met werkqn en tonen hierbij bewegingen die het tirolerorkest op de achter- didactisch materiaal van de zij zich eigen gemaakt hebben grond komt men met een Het Koninklijk Technisch Atheneum van Dendermonde maakt er een erezaak van om jaarlijks de leerlingen ten overstaan van hun ouders, vrienden en kennissen aan het werk, te laten. Geen slechte politiek, want zo komen ook de ouders eens aan de weet wat hun jongens en meisjes allemaal gedurende de lesuren te verwerken krijgen. In een technische afdeling valt er uiteraard steeds wat te bekijken. Je staat er gewoon verstomd van met welk gesofistikeerd materiaal de jongens en meisjes kennis maken en hoe zij dat vlot kunnen bedienen, hoe zij op enkele jaren tijds ook de knepen van het vak onder de knie hebben en dat kan natuurlijk alleen maar omdat zij ook over goede leerkrachten beschikken die alle tijd veilig hebben om hun leerlingen wat bij te brengen. We wandelden dit keer maar door enkele afdelingen, omdat onze aandacht al te veel -werd gevestigd op het verschijnsel Midnight dat op een speelplaats genoeg decibels dc lucht Injoeg om drie straaljagers van de bovenstebeste kwaliteit te vervangen. Tot onze grote verbazing zagen we dat de jongeren met biezondcr veel aandacht bleven luisteren naar dit popkoncert wat de technicus van dienst .ertoe aanzette om de geluidsknop nog even verder open te draaien. Met veel aandacht en bewondering hebben we gekeken naar de afdeling karrosserieher- stelling, dc elektrische installaties en vooral de houtbewerking, waar dc leerlingen van het laatste jaar demonstreerden dat ze bekwame vaklui zijn geworden Getuige daar van de vele mooie salons, eetkamers en andere dingen die iedereen wel in zijn huis zou wensen In het wereldje van dc elektronica zijn we dit keer niet verzeild geraakt, maar we weten dat het KTA Dendermonde ook daar best zijn mannetje kan.staan. pnjs een lü-daagse busreis met verblijf in volpension aan de Costa Brava. derde prijs is een damesfiets. De tientallen over ige prijzen worden getrokken in een lokaal teneinde de feest stemming niet te verstoren. De prijzen staan tentoongesteld in klas 4-L. Voor deze open-deurdag en mmi-handelsfoor en Vlaamse kermis wordt er in het komend weekend heel wat belangstel ling verwacht (V.G.P.) Dendermonde. Opendeurdag KTA. De afdeling plaatslagen aan het werk. (v) Zaterdag II. was het feesten geblazen in de kleuterschool «De Weide» een ervaringsgerichte school. Dan maar eens een babbeltje slaan met enkele medewer kers om en rond de Vlaamse «Summerhill School», of mag men dat niet meer zeggen. Dendermonde. Tuinfeest Sint-Vincentius. De kreabeurs kreeg veel bezoekers, (vh) Dendermonde. Opendeurdag KTA 2. De meisjes serveerden pannekoeken, (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 40