Beverse Pijndersgilde treedt uit de schaduw van haar reuzen Lions Club Dendermonde bracht hulde aan grote schilder Zevende reus deed z'n intrede Minister Coens: Informatica in de school van vandaag» Kaarten met grijs en wijs te Hamme 4 - 1.6.1984 - De Voorpost Franz Courtens in eer hersteld Vervolg van blz. 1 ontgroeid waren en graag de uitdaging op zich namen om de reuzenfamilie regelmatig op de been te brengen. Vraag dat maar aan Daniël Thoen, Fred dy Janssens of anders Hugo Hendrickx... Heropbloei Nu de reuzen omringd waren volgt de ene uitstap na de an dere. De Scheldewijding in Doel, de Smt-Maartensvierin- gen in Beveren, het karnaval van Haasdonk en zelfs een rampzalig optreden in Gent, ter gelegenheid van 150 jaar België, waar Sefken de Pui tenslager geveld werd door een hevige windstoot en met dub bele schedelbreuk werd afge voerd. Maar ook die tegenslag ving de Pijndersgilde op On dertussen worden in 1980-1981 elf uitstappen gemaakt met niet in het minst de inhuldiging van Ciske De Schipper van Doel en het optreden tijdens een défilé in Brussel ter gele genheid van 150 jaar België. Ook in Puurs, Deume, Rupel- monde en op de Kovekens- feesten in Lokeren staken de Sfverse «bonken» hun hoof den bovêïi d? daken. In okto ber 1980 regende he! nijpeste- len toen op 19 oktober de Ros ten Brigand van Haasdonk ge doopt werd. Wijlen Petrus Meersman en Bertha Van Meirvenne (dichteres-in-de- dop) waren peter en meter Het Melkboerinneke van Kal- lo zag het levenslicht op 12 september 1982 en Diederik zat letterlijk met kopzorgen toen die openbarste vlak voor zijn optreden op het massaspel van kollega Sefken de Puitens lager. Reuzen in Beveren. Birken Blok werd enthousiast onthaald in de Kerkendamwijk te Vrasene (Iv) Hoogtepunten voor de gilde was ongetwijfeld de Spanjereis op 28 en 29 augustus 1983. Samen met gilden uit Hamme (De Wuitens) en Serskamp werd een verre tocht onderno men naar Matadepera. Ook een groep ill: Evergem maakte de verplaatsing mee. Twee au tobussen begeleiders en een grote wagen brachten het ge zelschap naar een onvergete lijk reuzenfeest op Europees niveau. Voor de Rosten Bri gand was deze reis net iets te ver. Hij sneuvelde in de ka- mion, maar zou toch herrijzen tijdens het Spaans feest in Brussel, dat in de nazomer plaatsvond. Lustrumviering Het drukke leven van de reu zen duwt ook in dit artikel wellicht de zorg en toewijding van hun pijnders op de achter grond. De groei van het Bever se reuzenvolk is echter met los te haken van bloei van de gil de. Zendag jl. werd in Vrasene, in de wijk Kerkendam, de zeven de Beverse reus, dirken Blok plechtig ingehaald. Ook hij zal dra omringd zijn door nijvere pijnders die hem overal mee tronen naar stoeten en feesten. Mensen vergeten soms wel eens dat het vervoer, onder houd en onderdak van reuzen figuren niet altijd kosteloos is. Ondanks de steun van het Be verse gemeentebestuur en de heemkundige kring kan een financiële bijdrage erg goed gebruikt worden. Ter gelegen heid van het eerste lustrum van de Pijndersgilde wordt een prachtige reeks zelfklevers te koop aangeboden met tekenin gen van de verschillende reu zen door kartoonist Toni Baert. De reeks is te bestellen bij D. Thoen, Ciamberlanid- reef 66/6 te 2750 Beveren, tele foon 03/775.95.38. Tegen de prijs van 175 fr. heb je een --sticker (wvdv) «Franz Courtens zal een voorbeeld blijven voor iedereen, ook voor de jeugd. Een toonbeeld van wilskracht, van eerlijkheid, van vrijheid en van kristenheid» zo besloot de oudste kleinzoon van Franz Courtens de akademische zitting op het stadhuis. Voordien had Jean-Pierre De Bruyn de vele facetten van de kunstenaar en de mens Franz Courtens toegelicht. Het feest naar aanleiding van de heroprichting van het monument van Franz Courtens werd bijgewoond door heel wat vooraanstaanden. De heer André Mertens ver- Courtens bewaard wat een welkomde de vele genodigden waarborg is voor de toe- en zou de hele plechtigheid leiden. Hij stelde ook Frans Doorns voor die op een schitte rende wijze instond voor het muzikale deel van het pro- komst.» Hij verwelkomde ook de familieleden van Franz Courtens, met name de klein kinderen. Hij zou ook dieper ingaan op de doelstellingen gramma. Waarna Lions Club van de Lions: de vooruitgang Dendermonde voorzitter Syl- op sociaal, ekonomisch en kul- vain De Lentdecker het woord tureel vlak bevorderen in eigen nam. Hij noemde het stadhuis stad en gewest Niet alleen dus een ideale plaats voor deze de noden van de mensen leni- manifestatie. «Hier worden gen, maar ook instaan voor het heel wat werken van Franz geestelijk welzijn en het be houd van het kultureel erf goed. In het verleden is de bekommernis van Lions Den dermonde onder meer uitge gaan naar de Dender, de stads kern, de stadspoorten, enz. In 1982 zorgde de Lions Club voor een groepstentoonstelling van de jonge kunstenaars in galerij het Pand. Vervolgens bracht hij de ge schiedenis van het monument van Franz Courtens kort in herinnering. In 1962 werd het monument naar de stadsmaga- zijnen overgebracht om daar voorgoed te blijven. In mei 1983 nam de Lions Club Den dermonde dan kontakt op met het stadsbestuur van Dender monde met het verzoek dit beeld een nieuwe plaats te ge ven. Het werd zoeken naar een geschikte plaats en menig idee werd geopperd. Uiteindelijk werd gekozen voor de Gel- droplaan. Men kan zich afvra gen waarom, aldus spreker die eraan toevoegde dat men hier op heeft ingepikt omdat men nog niet eens twintig jaar wen ste te wachten vooraleer het monument uit de stadsmaga- zijnen zou gehaald worden. Hij bracht in zijn toespraak hulde aan de landschapsarchi- tekt, aan de heer Spruyt die het plan ontwierp, aan de heer Buyst die voor de sokkel zorg de en aan de heer Schellinck die voor de tekst op de sokkel instond. Veelzijdig man Doctor in de kunstgeschiede nis Jean-Pierre De Bruyn zou dan een beeld ophangen van de kunstenaar en mens Franz Courtens. Courtens is een ech te Vlaming: hij is een land schapschilder. Nooit heeft hij bijvoorbeeld zijn geboortestad kunnen vergeten. Steeds keer de hij terug naar Dendermon de. waar hij zich thuis voelde Franz Courtens was voor zijn tijd nogal modem van opvat tingen. Hij moet gesitueerd worden op de scheidingslijn van impressionisme en expres sionisme. Hij kruidde zijn werk met een onmiskenbare sfeer van eindeloze melancho lie. Hij is dan ook het prototy pe van de Dendermondse schildersschool. Spreker ging ook dieper in op de rol van Courtens binnen deze Dender mondse schildersschool. Cour tens was een geweldenaar, een matiërist, een opperste vir tuoos. De eerste inspiratiebron van de grondleggers van de Dendermondse schilder sschool was de imposante brok natuur die de Kalmthoutse heide te bieden heeft. In die periode vindt men de typische Dendermonde. De onthulling van het monument aan de Geldroplaan verliep onder grote grijze tonen terug die kenmer- belangstelling, (v) z'i" v»>' de» die men ook nog bij andere scholen aantreft. Franz Courtens zou zich niet blijven beperken tot het schil deren van landschappen. Hij zou zich ook toeleggen over de stemmige begijnhoftaferelen, dierenstukken en figuurstu dies. Men kan Courtens beschou wen als een bekroning op de 19* eeuwsc landschapschilder kunst in België. Zijn werk is een extreme uiting van ver schillende elementen die reeds bij de overige Belgische realis ten aanwezig waren, onder an dere de voorliefde voor goed gevulde landschappen en de uitvoering in een virtuoos mé tier. Hoewel het grootsprake rige van veel van zijn werken in de literatuur fel werd bekri- tizcerd, moet men toch Cour tens' betekenis erkennen als zuiver exponent van het Bel gisch realisme-impressionismc. Dendermonde. De weduwe van beeldhouwer Alfred Courtens woonde de plechtigheid Zijn invloed was aanzienlijk Bij v°P ve'e an(^ere kunstenaars. Aalst. Zij bespraken de resultaten van het colloquium. a lm primeur zou minister van onderwijs Daniël Coens te Aalst in de G.-Bank aan C.B.O.-Denderstreek zijn visie en voorstellen i.v.m. de relatie «Bedrijfswereld - Onder wijs» voorbehouden als erkenning van de werking van C.B.O. dat na een merkwaardige studiedag te Nieuwer kerken nu een degelijk referatenboek publiceerde. Be stuurlijke beslommeringen hielden het in de hoofdstad gekluisterd doch zijn tekst werd er daarom niet minder waardevol om. Dialoog bedrijfsleven - onderwijs Na het C.B.O. te hebben gefeliciteerd met het 15-jarig bestaan en de vele aktiviteiten gaat minister Coens dieper in op de relatie «onderwijs - bedrijf». Onderwijs kan niet als een zelfstandige entiteit funktioneren maar moet produkt zijn van de samenleving en deze verder vernieu wen. In respekt voor elkaar moeten bedrijven en onder wijsinstellingen een dialoog aangaan. Dat de minister zulks inziet wenst hij te staven met zijn beslissingen en beleidsvoornemens i.v.m. verlengde leerplicht en alterne rend onderwijs, aksentuering van stages, specifieke be roepsopleidingen met brugjaar, bijscholing via BTK-pro- jekten«en kursussen en het gradueel verplichtend maken van permanente vorming voor alle leerkrachten waarbij gedacht wordt aan vijfjaarlijkse verplichte bijscholingspc- riode van een drietal maand. Dit alles impliceert dan het kunnen beroep doen op de bedrijfswereld en het treffen van de noodzakelijke voorzieningen samen met het moti veren van de onderwijsmensen. Wat betreft het gepresenteerde referatenboek had de minister woorden van lof voor C.B.O. dat in Vlaanderen een pilootfunktie heeft terzake, een boek rijk aan ervarin gen, tips, synteses en waarschuwingen die steeds aktueel zijn. Informatica in de school van vandaag Het huidig onderwijsbeleid is duidelijk in funktie van de informatica geëvolueerd. Dit via aanwenden van de nodige financiële middelen en het wegwerken of wijzigen van bestaande voorschriften. Er komt een nieuwe up-to-date computerfiguratie bij de opleiding van industriële ingenieurs en bij het graduaat informatica. Plaatsing van de nieuwe apparatuur via de leasing-formule kon echter nog niet worden gerealiseerd. Er komt apparatuur voor computerklassen in het pedagogisch hoger onderwijs van het Rijk. Een inleiding in de informatica zal in het basispakket van de opleiding van elke leerkracht worden opgenomen. Via «CORA» (Codifikatie. Organisatie, Automatise ring) zal de administratie van Onderwijs volledig geauto matiseerd worden om een netwerk uit te bouwen waarop alle scholen worden aangesloten. Naast de papieren rompslomp komt er kommunikatie van soft-ware en verbinding met voor het onderwijs noodzakelijke data banken. Momenteel beschikt het departement reeds over een opgeslagen gegevensbestand over alle kandidaten voor een funktie in het rijksonderwijs wat dépolitisering insluit. Er kwam een kommissie Onderwijs en Informatica tot stand met vertegenwoordigers van de administratie, de rijksinspektie het NSKO, het Officieel gesubsidieerd on derwijs, de BRT-TV, de universiteiten, de kabinetten van Onderwijs,' Leefmilieu, Waterbeleid en van de Vlaamse Exekutieve. In het rijksonderwijs wordt in 84-85 een pilootexperi ment opgezet i.v.m. «Initiatie in Informatica» voor alle leerlingen sekundair onderwijs. Gestart wordt eveneens met bijscholing van leerkrachten daarvoor verantwoorde- lijk. Een aantal leerkrachten zullen in september e.k. klasvrij worden gemaakt om kursussen aan de universiteit te volgen en de taak dan verder in de eigen regio door te geven. Last but not least de verplichte bijscholing vanaf 1 januari 1985 voor nog niet vast-benoemden of voor wie een promotie- of selektieambt wil bekleden. Het ministerie van onderwijs is dus duidelijk doende aan invoering van informatica in de school van vandaag. LH Dendermonde: stad van kunstenaars Burgemeester Cool noemde Franz Courtens de ambassa deur van Dendermonde Een titel die hem niet ten onrechte is toegekend. De stad Dender monde heeft trouwens in dc kunstenaarswereld een goede klank; niet alleen om zijn vele schilderachtige en pittoreske hoekjes, maar evenzeer om de vele kunstenaars die er zijn geboren of er hebben gewerkt. Hij herinnerde ook aan dc gro te hulde dié in 1950 aan Baron Franz Courtens werd gebracht, waarna hij de inzet en verdien ste loofde van de Lions Club Dendermonde die het borst beeld van^de grote schilder opnieuw heeft laten oprichten. «Het stadsbestuur is U daar voor ten zeerste dankbaar.» aldus de burgemeester die er tenslotte op wees dat de servi ce clubs onmisbaar zijn. Na dien zou de oudste kleinzoon van Courtens nog het woord nemen en namens de familie woorden van dank uitspreken aan allen die hadden meege werkt aan deze viering. Hij had het ook over de vele kun stenaars die er onder de klein kinderen van Franz Courtens zijn om tenslotte hulde te brengen aan zijn grootvader die volgens hem steeds een voorbeeld zal blijven voor iedereen op menigvuldig vlak. Na dc receptie op het stadhuis trokken dc aanwezigen, voor afgegaan door dc fanfare van de Brandweer, naar het jnonu- ment. Onder de tonen van het Vaderlands Lied en de Vlaam se Leeuw werd het monument dan onthuld door burgemees ter Cool en Lions Club voorzit ter De Lentdecker, waarna ook de gedenkplaat werd ont bloot die aan deze grote dag zal blijven herinneren. Er wer den ook twee bloementuilen neergelegd aan het monument dat in 1950 werd gemaakt door de zoon van Franz Courtens, Alfred. Dendermonde. Terwijl burgemeester Cool en Lions Club-voorzitter De Lentdecker het standbeeld onthullen, worden bloemen neergelegd, (v) Dendermonde. Een flinke opkomst voor de hulde aan Franz Co""e™- ^/^oZn links is de oudste kleinzoon van wijlen Franz Courtens die na de akademische ±itti g ontroerend dankwoord zou uitspreken, (v) Door een werkgroep waarin afgevaardigden zetelen van verschillende Hamse kaarter- clubs, het OCMW, het rust oord voor bejaarden in het Meulenbrocck en het schepen college, werd een nieuw initia tief genomen om de bejaarden uit het OCMW-rustoord regel matig aan dc kaarterstafel te laten verschijnen. Men wil el ke woensdagnamiddag in het rustoord, een kaartnamiddag organiseren, waarop kaarters uit verschillende Hamse wij ken het opnemen tegen bewo ners uit het rustoord. Aange zien er verschillende wijken zijn die hun medewerking heb ben toegezegd zal er een beur- tregclingssystecm uitgewerkt worden. Tijdens de vergade ring werd er vooral op aange drongen om te zorgen voor een degelijke bezetting, zowel van de bezoekende kaartersclubs, als vanwege de inwoners van het rustoord om problemen te vermijden. Deze nieuwe kaar- tersclub kreeg de naam «Grijs en Wijs». Volgende kaartingen in het nieuw rustoord Meulen brocck werden vastgelegd: woensdag 30 mei: KBG Zog- ge, 6 juni: Socialistenbond; 13 juni: KBG H. Familie, 20 juni KBG Center en 27 juni: libera le bond met buurthuis 't Hof- ken. Dit nieuw initiatief zal voor nog meer stemming zor gen onder dc bejaarden. (bd) Dendermonde. Zuster Barbara die jarenlang dc overste van de zustergemeenschap van Baasrode was, is in Beveren overleden. Vier maand geleden nam zij samen met drie medezusters afscheid van Baasrode (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 4