Wase interkommunale begeleidt herwaardering gemeentekernen Alfabetisering Beveren in financiële moeilijkheden Kroonkurkenrekord voor VTS-Sint-Niklaas Verlies fors teruggeschroefd Jan Verniers: leger als vredesmacht :„p ïLïrrsfs: Vredesmonument te Lokeren Studenten met blokverlof mogen stemmen bij volmacht Nog tweemaal «Het Waasland in beeld» Het «tegenrapport» van senator De Bondt Bio-informatiedag in Beveren Depute De Cuyper schrijft gemeenschapsminister Akkermans: geen klassering Rietland In maart 1979 startte de eerste lees- en schrijfgroep in Dendermonde. Nu, vyf jaar later zyn er zo'n veertig projekten verspreid over gans Vlaanderen. Ongeveer 1.400 mensen volgen de kursus. In Beveren startte begin 1982 ook zo'n projekt. Vier groepen, waaronder één te Zwijndrecht, komen wekelyks gedurende twee uur samen om de kursisten, mensen die vinden dat ze niet voldoende kunnen lezen en schryven, de kans te geven daar iets aan te doen. Vijf jaar na de start van de een kursist is slechts twee jaar thodische steun van de andere begeleiders Dit alles kan nu uiteraard niet. Daarom plant Alfabetisering Beveren een aantal initiatieven die in de week van 4 - 8 juni plaatsvinden. Tijdens die week worden de lees- en schrijfacti viteiten opgeschort als symbo lische aanduiding dat het zo niet langer kan en dat de over heid haar verantwoordelijk heid moet nemen. De kursis ten en de begeleiders zenden kaartjes en brieven naar hel ministerie van kuituur, met de vraag dringend het nodige te doen om deze vervelende toe stand de wereld uit te helpen Het gaat hier tenslotte om een probleem waar een groot deel van de bevolking mee te ma ken heeft. Meer informatie over Alfabetisering Beveren krijgt u op onze kontakt- adressen. te bereiken na de kantooruren: Kris Verheyen, Kruibeke- steenweg 19, 2750 Beveren. tel. 775.16.19 Bea Geerts, Kasteeldreef 68, 2750 Beveren. tel. 775.96.67. Vrijdagnamiddag, zo rond kroon(kurk) op het werk gezet eerste lees- en schrijfgroep dreigt het initiatief in ernstige financiële moeilijkheden te geraken. Van in 1980 subsidieert het ministerie van kuituur alfabeti- seringsinitiatieven als experi menteel vormingswerk. Elk jaar moet die beslissing op nieuw door de minister van kuituur worden genomen Er is dus geen enkele rechtszeker heid of die subsidiëring blijft. Zo kreeg alfabetisering Vlaan deren voor 1984 nog steeds niet de schriftelijke toezegging dat dit niet onbelangrijke ba- sisonderricht subsidies zal krij gen. Subsidiëring als experi menteel vormingswerk kan wettelijk gezien trouwens maar drie jaar lang! Deze toe lagen werden ook nooit geïn- dexéerd. Het geld wordt stee vast (zeer) laattijdig uitbe taald: in 1983 kreeg het Bever se projekt op 14 oktober een ■voorschot» waarmee men het voorlopig dat jaar moest doen Ondertussen moesten de me dewerkers het geld maar voor schieten. Op het saldo voor 1983 wacht men in Beveren nu eind mei 1984) nog steeds. )c subsidie die het projekt tot liertoe kreeg is trouwens on- roldoende. De begeleiding van subsidieerbaar. De ervaring leert echter dat meer dan 10% van de kursisten langer wenst begeleid te worden. Net als andere projekten wenst alfabe tisering Beveren een eigen on derkomen, een eigen huis of appartement waar het mate riaal kan blijven en dat kan worden uitgebouwd als een lees- en schrijfhuis. Daarvoor heeft men echter niet het nodi ge geld zodat men her en der lokalen moet zoeken en het te transporteren materiaal tot een minimum moet beperken. Een eigen huis zou toelaten, al het materiaal op die plaats te laten zodat elke groep er steeds gebruik van kan maken. De aankoop en uitwerking van aangepast materiaal kost trou wens ook geld. Alfabetisering Beveren steunt nu volledig op de belangeloze inzet van de medewerkers die echter ook een beroeps- en gezinsleven hebben. Het initia tief zou erg gebaat zijn met de aanwerving van één of meer dere vaste krachten, die fullti me zouden kunnen bezig zijn met het bereiken van de moge lijke kursisten. uitwerking van materiaal, sekretariaat, boek houding en praktische en me- Maandagavond werd in Sint-Niklaas tijdens de algemene wijs. Dat houdt in dat lesuren ergadering van de Interkommunale van het Land van die in.diverse gemeentelijke Vaas het jaarverslag van die instantie goedgekeurd. Ook onderwijsinrichtingen voor so Ie jaarrekening 1983 kreeg het Hat van de algmene ergadering mee. al vertoont ze een verlies van 78.513 nen van bepaa|de kursussen. rank. Dat tekort is echter, vergeleken by het negatieve opnieuw kunnen ter beschik- aldo ad 5 miljoen frank dat het jaar tevoren werd king worden gesteld met het eregistreerd, heel gering. oog op het oprichten van nieu we afdelingen of specialisaties. 'akweg een half jaar geleden gsoperaties, hebben ook een Zo werden voor het schooljaar eb ik in De Voorpost uit de soepeler aanpak op dat vlak. '83-84 de gevraagde lesuren oeken gedaan hoe fel bij de De Wasc interkommunale toegewezen aan de gemeen- Vase interkommunale gesleu- bood haar «goeie diensten» telijkc sekundaire vak- en mj- :ld wordt aan een sancrings- aan voor Temse ('t Foort, in- verheidsleergangcn in Beveren lan. Dat hield, dat houdt in middels erkend), Sint-Niklaas (voor de uitbreiding van de at de werkingskosten (5 frank (Hazewindstraat en Stations- afdeling automechanica) en er inwoner) bij de diverse wijk. straks ook Lamstraal - aan de STBL (stedelijke tech- emeenten werden opge- Lindestraat). Logeren (Kazer- „ischc en beroepsleergangen) raagd. dat vijf pcrsoneelsle- nestraat en Brugstraat - Zelc- jn Lokeren voor de inrichting en in vooropzeg werden ge- straat). In Beveren werden of van vcrvolmakingsjaren in de laatst, dat de derde schijf van worden herwaarderingsprojek- afdelingen automechanica, ingeschreven kapitaal bij ten goedgekeurd in Kieldrecht bouw en lassen. Wasc gemeentebesturen en Doel1 Vanuit Kruibeke. De interkommunale herbergt 'erd opgevraagd. De storm Sint-Gillis en Stekene zijn in een begeleidingsdienst voor jkt nu geluwd Eén van de dat opzicht géén initiatieven te gemeentelijk vernieuwd lager melden. onderwijs (VLO). Het gaat om - een regionaal pedagogisch Onderwijs: urenbank team van zo'n zes vrijgestelde Interessant initiatief van de leerkrachten Bij gelegenheid Wase interkommunale is ook komen we hier wel op terug, de urenbank voor het onder- W.V. De aandachtige lezer van De Voorpost weet dat de Sint- bij het leger geen handdoeken Niklase Volksunie-volksvertegenwoordiger Jan Verniers besteld omdat men het oneens allerminst in z'n sas is met de aankoop van 144 F16- is over... de kleur de hand- vliegtuigen. Verniers hamerde bij de bespreking, in de' 70 kamer, van de begroting van landsverdediging nog eens fr|nk uitgetrokken terwijl een op het naar zijn oordeel zinloze van die aankoop. En stelde korpskommandant slechts bovendien de funktie van heet leger in vraag. over 53 frank beschikt als voedselvergoeding voor een Want landsverdediging is naar (Navo) domein milicien, zijn oordeel gekomen tot een Het leger dient als exekutieve jan Verniers is van oordeel dat peil onder het vriespunt Als je Van de vredesbeweging her- de regerineen het departement met budgettaire tekorten inza- dacht te worden, als een vre- van landsverdediging misbrui- ke landsverdediging kampt desmacht, een vredespolitiek. ken om er politieke en ekono- moet je op materiaal besparen. Het leger hoort te zijn een mische voordelen uit te halen, en niet op mensen. Die stelling hulpverlenende dienst aan de Hij vindt nog dat we beter met zet Jan Verniers kracht bij gemeenschap. twee operationele (landmacht, door deze redenering: vijfdui- Bij landsverdediging doen zich luchtmacht) voort kunnen zend mensen werk geven in de «vreemde verschijnselen» doen dan met drie niét opera- vliegtuigindustrie. maar tege- voor. We hebben -zo vindt Jan tionele. Zoals de zaken er nu lijk vijfduizend arbeidsplaat- Verniers- te veel generaals voorstaan kunnen we beter het sen teloor laten gaan in lands- voor zo weinig troepen, er zijn |eger afschaffen, aldus Jan verdediging, zoiets is zonder teveel «bureaukratische offi- Verniers meer zelfmoordpolitiek. eieren» in Evere. Er worden (WV) Besparingen zijn nodig, aldus Verniers, maar ze dringen zich macht. Het zal immers niet de IvOTue'd ,kol"k.dde z"aik"al Deze week werd hel .VREDESMONUMENT» geheeld- rechtzetten Bovendien is de houwd door de Lokerse beeldhouwer en kunstenaar Roger luchtruimte een internationaal Bracke, geplaatst op het Stationsplein. Dit Vredesmonu- ment zal officieus ingehuldigd worden op zondag 3 juni om 11 uur. De officiële huldiging zal dan huid in een sober, niet tijdsge- plaatsvindén begin september bonden gewaad. De gezichten in het kader van de viering van van de vier beelden hebben 40 jaar bevrijding van Loke- een ingetogen uitdrukking, ren. Door deze vorm leeft in hen Hierbij volgt nu een omschrij- het verleden met de doorstane ving van dit beeld, opgemaakt angsten, vertwijfelingen, moed door de beeldhouwer-kunste- en zelfopoffering. Zij blikken naar zelf; ingekeerd in de ruimte en in «De idee voor het monument hen leeft door houding, vorm- is gekonkretiseerd in een beel- geving en faktuur (d.i. bewer- dengroep van vier figuren, king van het materiaal) de twee mannelijke en twee vrou- hoop op een vrije en vredevol- welijke. Door de kontinuïteit le toekomst, van de beelden drukken ze Deze beeldengroep wil een uit-- samen een hulde uit aan de drukking zijn van hulde en slachtoffers van beide wereld- dankbaarheid, oorlogen in een piëteits'vollëNDoor zijn monumentaliteit in plastische houding en uitdruk- massa gehouden en zijn inner- king De mannelijke figuren lijke bewogenheid, wordt aan hebben een sommairc aange- die gevoelens gestalte gege- duide militaire kledij. De ven vrouwelijke figuren zijn ge- (jvl) drieën in de Wase hoofdstad. De klus was vrijwel geklaard, hier en daar moesten nog hoe ken en kantjes worden afge rond. Op zowat twee uur tijd slaagden enkele tientallen stu denten van de VTS - de Vrije Technische Scholen - erin, een indrukwekkend kroonkurken- tapijt op een deel van het marktplein sierlijk bijeen te leggen: VTS 75, je kon er niet naast kijken. Leraars en leerlingen waren in hun sas en de happening had heel wat bekijks. Vanop het stadhuis, vanop het NMKN- gebouw ook, sloeg men de re- kordpoging gade. Jammer al leen van dat bruine vlekje op de T. Maar prachtig toch, zo'n prestatie. En er restten nog heel wat balen met «stopsel- tjes» die dan maar dienst deden als rustplek voor de ver moeide wereldrekordlieden. De foto's: het kurkjestapijt ter opfieuring van het marktplein; en bezieler Jean-Paul De Be- leyr, VTS-leraar die- het pro jekt haarfijn had uitgetekend. De VTS Sint-Niklaas bestaat 75 jaar, dat werd de goege meente kond gemaakt. Eind volgende week wordt" de i akadcmischc zitting. met een eucharistieviering en (wv-foto's Iv en dw) onkrete resultaten van de s ringsoperatic is dat het jaar erslag niet meer gedrukt is, et werd nu door de eigen iensten gcmultikopieerd. ifval: 't Hol Wasc interkommunale engclt nog immer naar een lek waar de Wase gemeenten un vuilnis kwijtkunnen. In sa- lenspraak met Ovam heeft een aanvraag ingediend oor een bovengrondse stort- laats van kategoric 2, op 't i Sint-Gillis (vroeger randgebied Kemzekc). Maar Sint-Gillis is er in dat op- icht al flink wat tegenwind, ét als in Helrode vroeger let Land van Waas is op dat ok dus nog niet uit de zorgen. evéren: 600 arbeidsplaat- tn méér. egevens over het industriego ed op de Linkeroever aan de •Idc. Terwijl de op grond- ibied Zwijndrecht gevestigde ïdrijvcn hun tcwerkstellings- jfers voortdurend zien slin- ncemt de arbcidsintensi- at op grondgebied Beveren ïrmanent toe. In groot-Beve- op het LO-gebicd. telt nu 2.093 arbeidsplaatsen, toename van 600 t.o.v. nd '82. Firma's als AGT, Herbouw Herbosch - Kicre ROB (vooral dat laatste drijf) dragen tot die hoge ucht inzake tewerkstelling Door deze toenemende te- irkstelling (tien procent van 11e Wase industriële arbeids- itscn zijn in het Linkeroe- rgcbicd gesitueerd) krijgt Linkcrocvergebied als- "j »ar meer impakt inzake te- trkstclling in het Land van laas, zo wordt in het jaarvcr- tg van de interkommunale mgestipt. lerwaardering van de ge- leentckernen ieuw domein waarop de in- ikommunale zich sedert een tos «stort»; de stads- en irpsherwaardering. Hiermee ordt ingehaakt op de mogc- kheden die de Vlaamse ekuticve (besluit van 30 aart '83) biedt Intcrkommu- Ics kunnen een wezenlijke spelen bij de hcrwaardcrin- Vrijdag stelde senator De Bondt in Brussel een «tegenrapport» voor over de Liefkenshoektunnel en de Grote Ring in het Land van Waas. De Sint- Niklase CVP-politicus neemt daarin het beleid van de minister van openbare werken op de korrel. Een bijdrage over dat rapport leest u in onze volgende editie. Dat het deze week niet meer kon heeft te maken met de kortere produktietermijn van onze (Hemelvaart) editie. CVP-senator Ferdinand De Bondt heeft vastgesteld dat sommige vragen over het stem men bij volmacht voor studen ten niet korrekt beantwoord worden door de besturen aan wie de inlichtingen worden ge vraagd. Daarom brengt hij de studenten die blokverlof heb ben. en die verkiezen dit blok verlof door te brengen op hun «kot» in Leuven, Gent of el ders, ervan op de hoogte dat zij in bepaalde omstandighe den kunnen stemmen bij vol macht. Dit bij de Europese parlementsverkiezingen op 17 juni e.k. Het Staatsblad van 18 mei jl. dat de schikkingen terzake be vat, vermeldt op de blz. 6803, onder nr. 20 bis 1° b), de volgende beschikking: «De stu denten kunnen tot de stemming bij volmacht worden toegela ten, op voorlegging van een attest van de direktie van de schoolinrichting die zij bezoe ken, waaruit blijkt dat zij om studieredenen in de onmoge lijkheid verkeren zich naar het stembureau te begevenWie van deze faciliteit gebruik wil maken, informere bij zijn di rektie of fakulteit of zij in zijn geval zulk een attest willen uitreiken. Zo ja. dan hale men een formulier voor een vol macht bij de bevolkingsdienst van om het even welke ge meente; dit formulier wordt, behoorlijk ingevuld, onderte kend door de volmachtgever én door degene die de vol macht ontvangt (verwante tot in de tweede graad). Degene aan wie de volmacht gegeven is biedt die wanneer hij gaat stemmen aan samen met het attest van de schooldirektie van de volmachtgever. De rondreis van de fototen toonstelling «Het Waasland in beeld», met ruim tweehonderd aktualiteitsfoto's, bij elkaar gebracht door acht fotografen leden van de Wase Persklub. is bijna ten einde. Deze merk waardige tentoonstelling met persfoto's uit recent en minder recent verleden, zal nog een aantal dagen te kijk hangen te Sint-Niklaas en nadien te Sint- Gillis-Waas. Van 6 tot en met 11 juni han gen de foto's in de mall van het Koopcentrum Waasland te Sint-Niklaas. Aan de ene kant vindt men er de persfoto's, aan de andere kant een selektie uit de tweede fotowedstrijd Ro land, waarvan de prijzen vrij dag 8 juni te 19.30 u. worden uitgereikt. De «Wase Pers klub» kiest uit de selektie ook een persprijs, die ook op dat moment wordt bekendge maakt en uitgereikt. «Het Waasland in beeld», met werk van de fotografen Henri Codenie, Jozef Delestine, Mare De Waele, Etienne De Hauwere, Gerard Lvssens, Francine Van Cotthem- Schalckens, Roger Van Daele en Eric Westerlinck, wordt na dien nahr Sint-Gillis-Waas ver huisd. "Daar hangt de tentoon stelling in de raadszaal (oud vredegerecht) te kijk zaterdag 16 en zondag 17 juni. telkens van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. De tentoonstelling wordt of ficieel geopend vrijdag 15 juni te 19.30 u. door burgemeester Omer De Mey. Wie niet in de gelegenheid was de tentoonstelling Wase pers foto's te bekijken op de vorige halteplaatsen (Temse, Sint- Niklaas, Beveren, Lokeren, Kruibeke, Hamme of Steke ne), heeft dus nog tweemaal gelegenheid tot een overigens kosteloze kijk op Wase aktua- liteit en sport. Sint-Niklaas. Open deur in de Smt-Rochusschool op Klein Hulst. Een ballon wedstrijd ter opfleuring van het feest (Iv) Op 3 juni pakt Beveren voor de eerste maal uit met een grote bio-informatiedag, met de nadruk op informatie Voor slechts 25 fr. kan je een hele dag zoek maken en heel veel leren. En voor deze éne keer zullen de langslapers best eens vroeg opstaan om de kruidenwandeling voorzien om 10ul5 niet te missen. De heer Geyselings (volksverte genwoordiger) zal de wandeling voor de volwassenen leiden terwijl de heer Locafer (leraar) de jongeren onder zijn hoede neemt. Zij die het op zondag iets rustiger willen kunnen van 10 tot 12 u. genieten van een prachtige film over de Hunsa's. een uiterst gezond volk dat geen ziekten kent. Daarna is de mogelijkheid om de honger te stillen in het restaurant of aan één van de kraampjes met gezonde lekkernijen. Je kan ook lekker langs de informatiestands kuieren. Taxistop, Natuur 2000, Velt, Netwerk. Vegeta- riërsbond. Energie Anders, Jonathan en nog vele andere zullen voor u klaar staan om zoveel mogelijk op uw vragen te antwoorden. Het evenement echter is de voordracht van Willem Versteeg over de Bach-Flower-Remedies. Bij de «Bach- Flower-Remedies» stellen we aan de hand van een gesprek met de ander vast welke gemoedstoestanden een karakter istieke rol spelen bij die mens ten aanzien van zijn lichamelijke klachten. Zodoende ontstaat er een bepaald beeld van die mens en bij dit beeld passen één of meerdere bloesemremedies. Willem Versteeg zal vanaf 15 u. daar over op een heel eigen en boeiende manier praten. Daarna is er een voordracht met film over psoriasis. Dit is een schubachtige huiduitslag die vaak als ongeneeslijk wordt bestempeld terwijl er toch positieve resultaten mogelijk zijn. zoals enkele mensen uit eigen ervaring zullen vertel len. Dit rond 16u30. Voor hen die de film van de Hunsa's zouden gemist hebben is er om 17 u. nog een vertoning. Om 19 u wordt de beurs afgesloten. Maar gedaan is het dan nog niet want van 20 u tot 21 u is er nog een optreden van de Beverse groep «Quarts». Een en ander vindt plaats in Beveren, in de Pastoor Steenssensstraat 30. in de chirolokalen. op 3 juni van 10 tot 18 uur. Deze straat ts gemakkelijk tc vinden als je vanaf de kerk van Beveren met je rug naar Antwerpen, aan het derde groene licht rechts afslaat. De lokalen bevinden zich zo'n 100 m rechts ip de straat. In een brief aan Gemeenschapsminister Paul Akkermans wodrd dat de lantibouw voor die verantwoordelijk is voor de ™imteluke ordening de lk£ S(™ml°n™vS.rS landinrichting en hel natuurbehoud, heeft bestendig afge- van projette„ dic nauw aan. vaardigde Etienne De Cuyper in opdracht van het Bureau ïèunen bij dc hobby van enke van de Provinciale Landbouwkamer gevraagd in de ruil- lingen. aldus de brief waarin verkaveling Meerdonk Rietland niet te klasseren. ook wordt gezegd dat bij de opstelling van het gewestplan Een milieuvereniging van het bescherming van deze gronden van het betrokken gebied wei land van Waas ijvert om een inzake hun produktiekapaci- nig of geen rekening werd ge- oppervlakte van ongeveer 80 teit. ten zeerste verbonden aan houden met de werkelijke toe- ha, gelegen binnen het blok de waterregularizatie. Depute stand ter plaatse en deze gron- van dc ruilverkaveling Meer- De Cuyper onderstreept ver- den zonder meer werden ge- donk en beter gekend onder de der dat het bestuur van de rangschikt als natuurreservaat, benaming «Rietland» aan de Wase Polders zich heel wat richt het Bureau van de Land- landbouw te onttrekken om inspanningen heeft getroost bouwkamcr van Oost-Vlaan- het te'laten valorizercn als na- om deze gronden tot rendabele deren zich dan ook tot de mi- tuurgebied met alle mogelijke landbouwgronden te maken, nistcr van dc ruimtelijke orde- nefaste invloeden voor de Men kan die niet zomaar teniet ning opdat aldaar geen maatre- landbouw aldaar doen. Er moet ook rekening gelen zouden worden getroffen In zijn brief wijst depute De worden gehouden met de hui- die een ongunstige weerslag Cuyper erop dat artikel 1 van dige ekonomische moeilijkhe- hebben op de landbouw en de wet op de ruilverkaveling den waarmee ons land in het slechts de belangen van de van 22 juli 1970 de aandacht algemeen en dé landbouwsek- landbouw als leidraad zouden van de ruilverkaveling in eer- tor in het biezonder wordt ge- dienen voor de sanering van ste instantie moet gericht zijn konfronteerd. Het is onverant- het Rietland. op een betere ekonomische ex- ploitatie van de landeigendom men en slechts in tweede in stantie op de landschapszorg en de landinrichting van het betrokken gebied. De landbouw in Oost-Vlaan- deren, zo staat in de brief, heeft op een tijdspanne van tien jaar ongeveer 18.300 ha moeten inleveren voor tal van openbare werken of prive-ini- tiatieven, waaronder een aan- I zienlijk aandeel in het land van Waas. Talrijke landbouwers hebben trouwens een negatie ve ingesteldheid t.o.v. deze ruilverkaveling, zodat het niet i denkbeeldig is dat een nieuwe handeling of maatregel getrof fen tegen de landbouw op nieuw een harde reaktie, ook buiten het blok zal uitlokken. Daarbij zijn een 30-tal land bouwers betrokken bij de in standhouding van kwestieus* landbouwgebied en de ekono mische exploitatie van hun be- Sint-Niklaas. In hotel Serwir werd een nationaal kongres vooi drijf nauw samengaat met de verzekeringsmakelaars georganizeerd. De heer Van Ai legt de besluiten voor aan de kongressisten (dw)

De Voorpost | 1984 | | pagina 5