Temse toeristisch: 't wentelt rond de Watermolen Kieldrecht heeft nood aan impulsen van jonge mensen Gerry Quintelier laureaat Sint-Niklase Reynaert-stickerwedstrijd De Watermolen, vier eeuwen later Kant- en handwerkmarkt te Zele! Nieuw heemkundig museum in kasteel Blauwendael te Waasmunster Oudste café van Waasmunster wordt gesloopt Eurodebatten in 't Waasland Opendeur bij kantwerksters te Waasmunster PVV-Euroshow in Lokeren 6 - 1.6.1984 - De Voorpost Er komt volop schot in het promoveren van het toeristisch produkt in Temse. Leidraad bij de mensen die het op dat stuk dezer dagen voor het zeggen hebben aan de boorden van de Schelde is de herwaardering, de heropleving van de gemeente als toeristische trekpleister. Tot de tweede wereldoorlog kon je Amelberga's thuishaven als een bloeiende toeristische plek bestempelen. De Schelde fungeerde immers tegelijk als zwempoel en visvijver, met de Wilfordboten kon je een rond vaart maken, de Scheldebrug werd de grootste van België, het kasteel (Janssens) was om ringd door een «gordel van smaragd», voor paling in 't groen moest je in Temse we zen en op de Wilfordkaai ging had (gedaan met de Wilford- maatschappijgedaan met het halt houden in Temse, van de Flandriarondvaartten). Nu worden echter nieuwe mo gelijkheden ontwaard. en daaraan is natuurlijk de ten dens naar kleinschaligheid in deze samenleving niet vreemd. Bovendien beseft men, ook in middenstandskringen b.v., dat een heropwaardering van het toerisme hier de horecabedrij- vigheid. het kommerciële rei- exposities worden ingericht. Het geboortehuis van priester Poppe zou dra o'o'k tot mu seum worden uitgebouwd. Groen Temse: Schaussel- broek, rustpark aan de Schel debrug, wandel- en fietspaden, bloemenmarkten in dc lente. Het mooie gemeentehuis, de OLV-kerk met haar kunst schatten, geklasseerde en an dere merkwaardige gebouwen, het Amelbergabeeld van Karei Aubroeck. het borstbeeld van Arthur Wilford. Da's toch een flink pakket. Watermolen Spil van het toeristisch gebeu ren in Temse wordt het kul- Temse. De Watermolen kwam eind '73 gehavend uil de overstroming. Hij wordt dra dé toeristische trekpleister van de Scheldegemeente (dw) het nijver én charmant toe: de len en zeilen van Temse een tuurhistorische gebouw de Wa- lossers-laders van schepen, de nieuwe impuls geven kan; er termolen. Eén dezer dagen «kaailopers», zorgden voor zijn ontwikkelingskansen inza- wordt, in de gemeenteraad, de enige lokale tint. Vanop de ke tewerkstelling voorhanden, goedkeuring verwacht van de Monumenten en musea £- - «3** aanblik Maar hal l.j keerde. Nimmer voorheen. 20 lijkt hel ke„. Hel pand wordl omgeto- het maatschappijbeeld kante- loeh. werden 20'n tone in- verd lot een kompier mei info- de. Hoe ingrijpend hel sociaal- spanningen geleverd om Ie ha- kantoor, ambachtelijk oen- ekonomische patroon van meren op wat Temse de re- Irem, „„„angst- een demon- Temse de jongste decennia ge- kreant. de kulninrmmnaar. de stratierulmte. vergaderloka- wijzigd werd heb ik onlangs lustzoekende toerist bieden jen, tentoonstelllKsruhnle. nog m De Voorpost ges.gna- kan. De basis bestait, er moe- fietsenverhuur, kondergerie. leerd aan de hand van de ten wel nog plooien worden Tegen 1986 hoopt men dl eer- .stadsmonograrie. die Danny gladgestreken. En men dient sle fazc te kun„J„ „afeeren. Anne realizeerde. kloek, robuust «naar buiten te Het toerisme aan de Wase komen», aan kwieke promotie Scheldekant verloor van z'n te doen. In die zin arbeidt men «ublikaues, personeel pluimen Omdat we ons mo- nu trouwens. Heel binnenkort wordt de pu- dieus lieten meedrijven en ver- Het gegeven is niet mis. Twee blikatie verwacht van een in- wegge vakantieoorden begon- belangwekkende musea bij- ventaris over de toeristische nen op te zoeken. Omdat de voorbeeld. Het enige museum fraaiheden van Temse, onder Schelde wat weggemoffeld ter wereld dat eklusief aan wa- het motto *lk hou van Temse-; werd achter een kaaimuur, een penschilden en vlaggen is ge- die brochure wordt huis-aan bouwsel dat nodig was om de wijd: Museum Herhaldiek Be- huis bedeeld en zal ook naar overstromingen geen kans te nelux. Het Gemeentemuseum alle uithoeken van Vlaanderen geven. Omdat de Schelde dan. waar je permanent bekij- verstuurd worden. Sedert april steeds meer vervuild raakte ken kan hoezeer Temse met de van dit jaar wordt ook een En omdat het regionale boot- Schelde verbonden is en waar toeristische kalender uitge- toerisme geen impakt meer zo nu en dan héél boeiende geven. Sedert januari beschikt men bij het gemeentebestuur over een werknemer die uitsluitend voor het toerisme werkt, een toerismefunktionaris dus. Se dert februari heeft Temse ook de beschikking over een toeris tisch infokantoor, het verhuist dra van het Gemeentemuseum naar het gemeentehuis. Voor de begeleiding van de toeristen heeft men nood aan gidsen en met het oog op de rekrutering van die geleiders wordt van oktober '84 tot april '85 een kursus georganiseerd onder het motto «Ken uw gemeen te». Hoe suksesvol zulke kur- sussen kunnen wezen heeft een gelijkaardig Initiatief van de VVV-Waasland aangetoond. Circuit, boten Nog een (belangrijke) innova tie De dagtoerist krijgt van het gemeentebestuur een pak ket met toeristische aantrekke lijkheden voorgeschoteld en die worden in één stadskern wandeling, één circuit gegloba- lizeerd, met musea en parken. Temse ligt aan de Schelde, met heimwee denkt men ter plekke terug aan de boottochten van weleer. Voorzien wordt door het gemeentebestuur de bouw van een aanlegsteiger (aanbe steding wellicht nog dit jaar). Zodra die steiger er is kan Flandria opnieuw met Temse «in zee» gaan. Er zit muziek lnHel ls gecn geringe opdracht die schepen van toerisme Luk De Ryck en z'n team zich toeëigenen. De doelstelling is nobel, nu moet aan de realisatie gesleuteld worden Intens buigt men zich over de uitwerking van een aantal initiatieven, er werden zeven werkgroepen gekreëerd in de VVV (die overigens als adviesraad werd erkend). De zeven zijn: propaganda en pro motie; bloemenmarkten, hore ca. inventarisering toeristisch patrimonium, wandel- en fiets paden. manifestaties.hos- tessen. Er zit dus muziek in, in het toerisme in Temse. Ook al om dat de beiaard nog mooiere deuntjes kan ten beste geven, want hij werd met twee trom mels (goed voor acht deuntjes) uitgebreid en een jaarlijkse uitbreiding van de klokken werd in het vooruitzicht gesteld. De jongste jaren kwamen ook enkele nieuwe restaurants en tavernes het plaatselijk horeca- bestand verrrijken. Zodat de beleidsmensen van Temse zich ook langs die kant gesterkt weten in hun verlangen, het toerisme opnieuw zéér te doen floreren. De Watermolen wordt dus de spil van het toerisme in Temse. Terecht, want dit oudste gebouw uit de Scheldege meente verdiént een ferme uitstraling. Het molenhuis werd bijna vierhonderd jaar geleden, in 1588. gebouwd. De woning dateert van 1661. Herhaalde lijk moest men de monding van de vliet, en meer bepaald het deel waar de watermolen in maalde, opnieuw graven. Aan het eind van de negentiende eeuw verzandde de vliet. Zo rond 1904 was De Watermolen een florerend hotel- restaurant. De exploitant was ook de eigenaar van de plezierboot Eulalic. Bij de overstroming op 14 december 1973 werd het restaurant duchtig gehavend en de inboedel werd vernield Vier eeuwen historie herleven weldra in Temse (WV) De Zeelse Naaldkantschool die aanleunt bij de Heem- en Oudheidkundige kring, heeft in de voorbije jaren al heel wat gepresteerd Ieder jaar staan ze op de bres met een zeer interessant initiatief. Vorig jaar was er de tentoonstelling, die op enkele dagen ongeveer tienduizend bezoekers over de vloer kreeg. Dit jaar koos men voor een kant- en hand werkmarkt. die op zondag 3 juni van 9 tot 18 uur op het Marktplein te Zele plaats heeft en bij slecht weer in het ge meentehuis zal doorgaan. Sedert de kantschool werd her opgericht heeft ze reeds heel wat werk afgelegd onder stuwkracht van Irma Boone en is zowel op nationaal als inter nationaal vlak een begrip ge worden. Indien de trend ver der gaat zal waarschijnlijk in 1984 nog het LOOO* lid kunnen gevierd worden. De kant- en handwerkmarkt is niet te vergelijken met een oude ambachtenmarkt. Alles wordt verzameld wat te maken heeft met naaldkant, kloskant. lintjeswerk. doorstopwerk, pa rels haken, frivolité, macramé. hardanger techniek, tenerief- kant, haken, poppen maken, spinnen, weven, kantklosklus- sen. Men voorziet een vijftigtal standen met 150 aktieve wer kers. De Zeelse kantschool kreeg reeds de deelname toe gezegd van de groepen uit Tor hout. Kontich, Aalst, Zonho ven, Lier, Oedelem. Inge- Imunster. Lokeren en Quareg- non. Plaatselijk zal alleen de eigen afdeling deelnemen, om dat er geen interesse is van de andere lokale groepen. Het is niet alleen een tentoon stelling. Er wordt ter plaatse gewerkt en dc mogelijkheid bestaat om zich als herinnering een kleinigheid aan te schaffen. Burgemeester Jozef De Bruy- ne zal zondag 3 juni om 9 uur de kantmarkt officieel openen BENO Zoals steeds plant de heem kundige kring te Waasmunster een aantal wandelingen. Op zondag 17 juni een zomerwan- deling en op 21 'oktober een wintcrwandeling. Deze gaan telkens van start op de vier- schaar aan het gemeentehuis te 14 uur Op zondag 3 juni ein digt de kantkloskursus haar eerste jaar. Iedereen kan tij dens de opendeurdag vanaf 9.30 u. de resultaten komen bekijken. Ook aan de hoeve- route verleent dc heemkundi ge kring 't Sireentjc zijn mede werking. Start om 14 uur aan de vierschaar op zondag 3 juni. De jaarlijkse hecmreis zal plaats hebben op 19 augustus. Op 25 en 26 augustus komt de ambachtroute weer in Waas munster terecht. Volgens de bestuurslui zal er in november of december een spreekbeurt met dia's gegeven worden over de restauratie van dc O.-L.- Vrouwkerk. Museum en biblioteek De gemeenteraad heeft reeds een principiële beslissing geno men om de heemkundige kring enkele lokalen van de tweede verdieping van het kasteel Blauwendael ter beschikking te stellen, om ze als heemkun dig museum in te richten. De Waasmunsterse heemkundige kring heeft inmiddels reeds heel wat waardevolle bezittin gen. Dat bleek trouwens in een tentoonstelling in het gemeen telijke komplcks Hoogen- donck enkele jaren geleden. Sindsdien werden heel wat nieuwe aanwinsten gedaan waaronder een kollcktie oud drukkersmatcriaal. De Heem kundige kring 't Sireentje hoopt eind dit jaar haar intrek in het kasteel Blauwendael te kunnen nemen. Een museum is een unieke plaats om dc inwoners opnieuw kennis tc laten maken met hun cigerj verleden cn met dat van hun ouders of grootouders. V.G.P. De oudste afspanning van Waasmunster verdwijnt. Ze bevindt zich (maar dus niet lang meer) langs de Belselebaan 81, dat is de oude heirbaan die ooit door de Romeinen benut werd. Café Koning Leopold wordt in de volksmond De Ketel genoemd. Zelfs Napoleon kwam er langs, maar dan vermoedelijk op dc sluitingsdag van Dc Ketel Want Bonaparte zocht onderdak in De Lekkerbek, destijds een oude hoeve; in dèt etablissement kan je nog dc kamer gaan bekijken waar de keizer overnachtte. Koning Leopold, ofte Dc Ketel, moet voor (Ie bijl omdat dc Belselebaan nodig aan verbreding toe is Sinds 24 jaar houden Theo en Irènc dc zaak draaiende. Een echt volkscafé. Je werd er op gulle wijze ontvangen, men bediende jc op Vlaamse cn Brcughcliaanse manier. Een frisdrank kon jc krijgen, maar warme dranken waren niet in 't protokol opgenomen. Tegen 30 juni is het gedaan met Dc Ketel Er wordt een fietspad, een voetpad ook, aangelegd Een brok volkse charme verdwijnt dra. Maar op 9 september herleeft Dc Ketel, als de William's Kctclroute opnieuw bewandeld wordt. William Vcrgult en al die andere mensen van in dc buurt van dc heide pinken een traan weg. Ze zullen Theo en Irènc r vergeten. (WV) Zondag 27 mei werd door de vosseraad in Sint-Niklaas de uitslag bekend gemaakt van de tekenwedstrijd die werd uitgeschreven om een sticker te bekronen met het oog op het Reynaertspe! 1985, gekozen uit de ingestuurde ontwer pen. Grootvos Fernand Van Durme mocht de laureaten (en hun familie) verwelkomen waarna Jaak Van der Helst een korte uiteenzetting hield over het hoe, het waarom en het resultaat van de tekenwedstrijd. De jury, samengesteld uit Ray- evenement dat het Reynaert- mond De Roeck (direkteur spel in 1985 moet en zal wor- grime BRT en lid van de den». Hij beklemtoonde ver- Groot-Orde van de Vos), Jan der dat de samenwerking Meganck (graflkus). Fernand Van Durme (Groot-Vos van de Orde), de leden van de Orde van de Vos Reynaert zijnde Willy De Greef. Dries Cap, Marcel Smet, Fabienne Van der Vekens en Jaak Van der Helst hebben, na beraad slaging, volgende prijzen toe gekend. Laureaat werd Gerry Quinte lier. Ereprijzen voor: André Del- court. Alex Van Cauteren. Ur- bain Van Duyse. De jeugdprijs werd toegekend aan Domini que De Caigny (tien jaar). De laureaten werden in intie me kring door de vosseraad ontvangen en de prijzen uitge reikt. Staf Van Daele, schepen van feestelijkheden en toerisme, hield eraan de laureaten per soonlijk te komen feliciteren. «U zijt allemaal winnaars», zo betoogde de schepen, «U hebt met uw tekenkunst, uw kreati- viteit alvast een steentje bijge dragen tot de eerste steen, de Reynaert in Sint-Niklaas. eerste stap naar dat grote (rechtstaand) (Iv) Kieldrecht heeft altijd zowat een hoofdfunktie bekleed in de polders van het noord-Waasland. Met de fusie van de gemeenten is daarin grondige verandering gekomen. Van daag stellen zich in de grensgemeente inderdaad een aantal problemen, die gedeeltelijk aan de fusie mogen worden toegeschreven. Peter Deckers, die jarenlang aktief is geweest in het verenigingsleven en de dorpsraad, heeft enig studiewerk verricht rond de voornaamste problemen. Hij heeft veel gegeveds ontleend aan het sociologisch onderzoek uit 1981, maar sindsdien wel één en ander geaktualiseerd. We hadden met hem een gesprek. De perspektieven voor Kiel- onteigeningen doorgevoerd drecht zijn vrij somber, al is voor het prestigicusc Linker dat al langer bekend. Peter oever-projekt. Peter Deckers: Deckers zet de voornaamste «De bedrijven die niet van de problemen op een rijtje: «De kaart zijn verdwenen zijn van bevolking is dalend, er is een daag bedrijfskrachtig, gespe- sterke veroudering, de werk- cializeerd ook. Jonge mensen loosheid is hoog, het vereni- die vandaag een landbouwbed- gingsleven draait niet meer rijf overnemen zijn ook beter zoals weleer». opgeleid. Tot de zeventiger ja- Afbrokkeltng ren was er wejnjg belangstel- In Kieldrecht waren altijd erg ling om een landbouwbedrijf veel mensen tewerkgesteld in van vader op zoon over te de bouw- en waterbouwwer- nemen. Die trend is nu wel ken. Peter Deckers: «In de veranderd», zeventiger jaren was er een Hoe zit het met de midden- bestendige groei van tewerk- stand in de grensgemeente? stelling in de k.m.o's. Sinds Peter Deckers: «Tot de tweede 1979 is die tewerkstelling gaan helft van de jaren zeventig was afbrokkelen. Daarvoor zijn de plaatselijke middenstand le- twee oorzaken op te geven: de venskrachtig. De laatste vijf werkzaamheden op de Linker- jaar stellen we een «vergrij- oever, waarvoor ook vaak een zing» vast. Jongeren lijken nu beroep werd gedaan op onder- wel meer bereid om de zaak aannemers, namen af Boven- van de ouders over te nemen, dien zagen vele k.m.o 's zich Jongeren komen op de ar- genoodzaakt om zich elders te beidsmarkt immers moeillijk gaan vestigen. In Kieldrecht aan hun trekken. Er werd nu was er immers geen ambachte- ook een middenstands-stuur- lijke zone. Verrebroek kreeg groep opgericht en één van de die wel». konkrete initiatieven is een De gevolgen zijn uit de werk- eindejaarsaktie». Peter Dec- loosheidstabcllcn duidelijk af kers besluit: «Er moet worden te lezen. In 1979 telde de geijverd voor meer tewerkstel- grensgemeente 90 werklozen, ling op dc Linkerbever, al zal Vandaag is dat aantal gestegen in meerdere gevallen herscho- tot ruim 260. Voor grote bag- ling een noodzaak zijn», germaatschappijen, die tradi tioneel veel Kieldrechtse werk- Woonuitbreiding nemers tellen, zijn de «vette» De bevolking van Kieldrecht is jaren op dc Linkeroever voor- dalend en ze veroudert boven- bij. Er zijn afdankingen gc- dien. Het verenigingsleven weest en wanneer wc weten draait niet meer zoals weleer, dat in 1976 bijna 35 procent van De problemen zijn gekend, dc Kieldrechtse aktieve bcvol- wat mogelijke oplossingen bc- king in die sektor was te- treft ligt het iets moeilijker, wcrkgesteld, is het duidelijk Volgens Peter Deckers moet dat de grensgemeente wel er er woonuitbreiding komen en zwaar is getroffen. wordt het ook tijd dat de Landbouw dorpsraad, dia een belangrijke rol kan spelen, door jongere De agrarische bedrijvigheid mensen wordt overgenomen, heeft tot 1976 goed stand ge- Op het gewestplan Sint-Ni- houden. maar dan werden vele klaas-Lokeren werd Kiel drecht nogal karig bedeeld in zake woonuitbreidingszones. Er is nog wel bouwgrond voor handen. maar die is door de grote vraag en het beperkte aanbod erg duur. Die beper king heeft uiteraard gevolgen voor dc bevolkingssamenstel ling. Jonge gezinnen kunnen stadsbestuur cn Orde van dc Vos Reynaert opperbest is tc noemen, dat ook in de kom missie .voor toerisme het jaar 1985 werd uitgeroepen tot Reynaertjaar en dat ook de horeca-sektor bereid is dit ini tiatief te steunen. Het bekroonde ontwerp van Gerry Quintelier zal op tien duizend exemplaren gedrukt worden. Hot dient voor een sticker die vanaf september in het Waasland te koop zal wor den aangeboden Het ontwerp zal ook dienen als logo voor allerlei drukwerken (brief hoofden. omslagen, affiches, enz...) die rond het Reynaert- spel zullen worden uitgegeven. De zitting werd besloten met een gezellige receptie (wdg) vosseraad (zittend) en de laureaten van de stickerwedstrijd Reynaert in Sint-Niklaas. Het bekroonde ontwerp zich niet vestigen en wijken uit naar andere gemeenten Voor al Verrebroek en Dc Klinge liggen goed op dc markt. Peter Deckers: «Zonder wijziging van het gewestplan is er nog ruimte voor zo'n 150 wonin gen. De verkaveling Fort Ver boom bijvoorbeeld is goed voor zestig woningen. Ik ben ervan overtuigd dat. wanneer cr woongelegenheid wordt ge schapen. jonge gezinnen zullen worden aangetrokken». Het Kieldrechtse verenigings leven heeft beslist betere tij den gekend. De werking van de dorrpsraad is fel afgezwakt en een oproep tot jongeren om zich ook te engageren kreeg nauwelijks gehoor. Peter Dec kers: «De dorpsraad heeft nog weinig gehoor bij de verenigin gen. Er is ook weinig koo'rdi- natie. In het paasweekeinde was dat overduidelijk: drie be langrijke initiatieven op één avond. Verenigingen lijken meer zelfstandig te werken, hebben minder uitstraling naar buiten toe. Voornaamste oor zaak is volgens mij dat steeds dezelfde mensen in dezelfde verenigingen aan de kar moe ten trekken. Er is ook weinig aflossing door jonge mensen. Dit fenomeen stelt zich overi gens niet enkel te Kieldrecht». De jeugdverenigingen van de grensgemeente kennen een krisis in hun werking, ook de huisvesting is erbarmelijk. «Er moet geijverd worden voor be tere huisvesting. Het probleem is gekend, de overheid moet hierop thans inspelen. Er wor den kontakten gelegd om de situatie met de jeugdverenigin gen te bespreken», besluit Pe ter Deckers. Luc Van Broeck De gespreksrondes over de Europese verkiezingen zijn in. Beslist in 't Land van Waas. Een dag of veertien geleden zette de Culturele Centrale in dc stadsbibliotheek van Sint-Niklaas een debat over deze materie op het getouw, en zoals gemeld kwamen noch Lieven Lcnaerts noch Karei de Gucht opdagen... Nog in Sint-Niklaas organizeert de Europaklub donderdag een Eurodebat, op 14 juni in de konferentiezaal van dc stadsbibliotheek. Precieze gegevens volgen wellicht nog. En in Lokeren blaast op 7 juni om 20 uur in het kulturccl centrum aan de Torenstraat de Wase Persklub» verzame len. Uitgenodigd om in het panel tc zetelen werden de lijsttrekkers van CVP. PVV. SP, VU. KP. Agalev. SAP. PVDA en Vlaams Blok. Dirk Sterckx, Euroverslaggevcr bij de BRT-tclevisie, is moderator. Als al die lijsttrekkers écht komen opdagen wordt het daar een babylonische. zowaar Europese spraakverwarring. In Lokeren kunnen dc partijen die 7de juni vanaf 19 uur informatie verstrek ken over wat ze tc bieden hebben. Wie het debat wil bijwonen betaalt 100 frank. Een toegangskaart kan je bekomen bij de plaatselijke partijbesturen cn op het sekretariaat van het kultureel centrum. Torenstraat I in Lokeren. wv Vorig jaar werd cr te Waas munster in de schoot van dc Heemkundige kring 't Sireen tje een kantschool opgericht voor vier leerjaren. Voor deze lessen kende men een buiten gewoon succes aan leerlingen. Dc lessen worden gegeven door eigen ipensen uit de kring. Op zondag 3 juni is het de tiende en laatste les van het afgelopen werkjaar 1983-84. Speciaal voor deze gelegen heid zal er een opendcur-lcs gehouden worden, waarbij de belangstellenden dc kans krij gen een kijkje te komen ne men bij dc kantwerksters cn hun werken. Het zal de leerlin gen. de Icsgccfstcrs en het heemkringbestuur een genoe gen zijn heel wat inwoners te mogen begroeten op deze dag. Dc les wordt gehouden in het parochiaal ontmoetingscen trum P.O.C.-ccntrum. Rivier straat en is vrij toegankelijk vanaf 9.30 uur tot 11 uur. V.G.P. In het land van Waas afficheert de liberale ELD-PVV-kortibi- natie met het oog op de Euro pese verkiezingen de tandem j£ Karei Dc Gucht-Gcorgcs An- thuenis.Dc Gucht als kopman. Lokeraar Antheunis bij de op volgers. Op zondag 10 juni wil dc Wase liberale familie hulde! brengen aan de volkse voor-j man Georges Anthuenis Dal gebeurt tijdens de vanaf 16 u. in hel Liberaal Huis op het Zand georganizeerde Euro show.

De Voorpost | 1984 | | pagina 6