-askre««"""^ Lisabetje van «Pié Radijstrakteert Oudegem op gratis roomijs Inzet: wegmarkering in de Mandekensstraat Dender te Dendermonde blijft vragen stellen H. EUj,... 1 Internationaal Jaar van de Jeugd 1985: wat doen we in Dendermonde? Parkeermeters in Brusselsestraat te Dendermonde Alois de Coensel uit Lede zilveren OCMW-lid Nieuwe plannen voor parkje in Dendermondse Franz Courtensstraat De Voorpost - 1.6.1984 -7 Vraag in Oudegem aan de oudste opa of de kleinste blikjesstampcr, wie Lisabetje van «Pié Radijs» is en dadelijk volgt het antwoord. Al vyfentwintig jaar lang bedient de 43-jarige Elisabeth De Bruyn de gemeenten Oudegem en Mespelare van roomijs. Een beroep dat ze van haar vader die zelf een kwart eeuw met de «triporteur» door het dorp van Naten en Titten heeft getoerd overnam. Elisabeth De Bruyn gaat «25 jaar kad^s» op een originele manier vieren. Op zondag 10 juni kan ieder een die het lust. gratis een ijsje rerkrijgen. Drie bollen zijn er voorzien voor de volwassenen. De kleinsten krijgen er twee. Daarbij is er de keuze tussen teuten» of «ne platten» toals men dat in het filosofen- dorp pleegt te noemen. Alleen tal Lisabetje de karwei niet kunnen klaren. Voor de gelc- enhcid geniet ze de medewer ing van de kamavalgrocp «De Lisamariekes». Waar ze ooit zelf de stichtster van was. 15 jaar Rad van tong. en in gezapig •Haagcms» is Lisabetje in ttaat om uren te vertellen. In ten kwart eeuw dagelijks-op- le-baan heeft ze al heel wat Kegemaaki. Alle anekdoten op een rijtje plaatsen, zou ons 'e ver leiden ■Ik was zestien toen vader ver- Richt werd om de ijsronde op te geven» vertelt Elisabeth De Bruyn. «Hij werkte aan de staat, en Bocht in feite maar één beroep «itocfcncn. Bij zijn oversten *as hij over een kwade tong ferold, bij zoverre dat hij voor dc keuze werd geplaatst. Moe der heeft toen dc zaak verder gezet, en de baan gedaan Ik *as nog te jong om de karwei te klaren. Toen ik achttien was kreeg ik dc zaak van mijn ouders ten geschenke. Nu nog ben ik hen daar dankbaar voor Vanaf die dag. tot nu, telkens van begin april tot, afhankelijk van de weersom standigheden. een eind in ok tober, doe ik dagelijks de baan Kort na het middaguur trek ik er op uit, tot 9. soms zelfs tot 10 u. 's avonds. Alle straatjes en steegjes van Oude gem en Mespelare, vereer je tiet in dc kortste keren met een bezoek. Iedereen in het dorp, weet ongeveer rond welk uur. ik mijn opwachting maak. De klanten zijn dat al jaren gewoon. Mijn belletje klinkt bekend in de oren en kondigt dc komst aan». Goede waar, vriendschap en op tijd en stond een kwinkslag, staan borg voor een goede verkoop. «Dc crème wordt nu gemaakt zoals in grootvaders tijd» be weerd Lisabetje «Ik gebruik natuurlijke pro- duktcn. Goeie «marchandise». Mijn man en ik kennen het recept. Wij bewaren het als een geheim». Een kwinkslag* kan er altijd af bij het Oudc- gemse ijsvrouwtje «De klan ten hebben graag dat er eens gelachen wordt. Dat is nu een maal 't leven. Het valt voor dat ze me al eens binnen roepen, in de ene of andere café. Prompt ga ik op hun voorstel in Kwestie van hen te ple zieren». Lisabetje De Bruyn heeft een «goeie kalandise» zoals ze dat zelf zegt. «Niet alleen de allerkleinsten lusten een ijsje Ook oma en opa hebben er trek naar. Wat dc verkoop betreft. Die hangt grotendeels af van de weers omstandigheden. De laatste weken is het met dat koude weer, die regen en een barre noordenwind, nog niet fameus geweest. Dc krisis ervaar ik minder. Alhoewel zij die vroe ger meerdere keren om een ijsje kwamen, het wel een keertje minder stellen». Karnaval Een eind in oktober, eindigt voor Elisabeth Dc Bruyn. het «ijstijdperk». Dat wil niet zeg gen dat ze in de wintermaan den, haar leven in alle ledig heid slijt. «Ik heb mijn gezin. Mijn vrije tijd offer ik op voor de karna- valgroep. Ik maak hen kleed jes. Ik ben trouwens naaister van beroep. Karnaval ligt mij aan het hart. Samen met mijn vriendin Marieke, heb ik de karnavalgroep opgericht. Van daar ook dc naam «Lisamarie kes» Karnaval is een groots feest voor mij. Maanden van te voren worden de voorbereid selen getroffen. Het is hier dan bestendig een karnavaleske. om niet te zeggen, een gekke boel. Ook mijn man heeft dan meer dan de handen vol. Hij is voorzitter van het plaatselijke kamavalkomitee en onder voorzitter van het Europese karnavalverbond». Lisabetje van Pié Kadijs, kan je in «Haagem» als een echte volksvrouw beschouwen. Iedereen kent haar, en om haar gulheid en vriendschap wordt ze geprezen Van enige konkurrentie. ondervindt ze niet de minste last. Een «Haagemenaar» lust alleen dc ijsjes van Lisabetje. Niet al leen omwille van de geboden waar. Ook voor haar vriende lijkheid en aanhankelijkheid die ze jegens de mensen van het dorp koestert. E.D.M. Dendermonde. Voor de gelegenheid werd flink aan hei ijsje gelikt, (v) OUOtfW Dendermonde. Binnenkort wordt voorgoed afscheid genomen van de ijskreembedrijvig- heid. (v) Touwtrekken tussen Dendermonde en Buggenhout De Mandekensstraat vormt de scheidingslijn tussen de gemeenten Buggenhout en Dendermonde. Het drukke verkeer, dat niet door het centrum van Baasrode mag razen gezien de vele bochten en nauwe doorgangen daar, raast er aan een aanzienlijke snelheid doorheen. De bewoners van de straat voelen zich dan ook meer dan eens bedreigd. Wanneer er bovendien nog wagens worden geparkeerd, wordt de Mandekensstraat een gevaarlijke weg, zeker by het vallen van de avond. Men heeft geprobeerd wat aan deze situatie te veranderen door het plaatsen van ver keersborden die een snelheids beperking van 60 kilometer per uur opleggen. Voor som migen een waar slakkengan- getje Maar het gevaar is er verre van denkbeeldig en een dergelijke snelheidsbeperking dan ook verantwoord. Nu lijkt er een probbleem te zijn met de Mandekensstraat, een pro bleem dat niet van gisteren dateert, maar teruggaat tot 1976 toen de bewuste straat in feite de funktie van een pro vinciale weg kreeg. In het cen trum van Baasrode werden toen kollektorenwerken uitge voerd. Die hebben twee jaar in beslag genomen, maar aan de situatie van het verkeer werd niet meer geraakt. Het verkeer bleef de Mandekensstraat ge bruiken. Buggenhout en Den dermonde kwamen overeen gemeenschappelijk in te staan voor het onderhoud van de weg. Dat gebeurde dan ook. Dc bedoeling zat voor om het verkeer komende van Meche- /ia Baasrode centrum naar Dendermonde te laten rijden en het verkeer van Dender monde via dc Mandekens- straat naar Mechelen te sturen. Een ontbinding dus van een druk bereden weg. Maar zover het nooit gekomen. Zowel het gemeentebestuur van. Buggenhout als de Den- dermondse vroede vaderen konden zich achter deze gang van zaken scharen, zoals ze het ook eens waren met het opleg gen van een snelheidsbeper king. Toen kwam 9 december 1982. de gemeente Buggenhout vroeg aan Dendermonde schriftelijk de toelating de snelheidsbeperking te mogen veralgemenen en het parkeer verbod in te voeren vanaf huis nummer 109 aan de Buggen- houtse kant en vanaf huisnum mer 174 aan de Baasroodse kant. Op 2 maart 1983 had er op het gemeentehuis van Baas rode een vergadering plaats waarop deze hele problema tiek werd doorgepraat Op 19 mei 1983 komt er weer een brief van het Buggenhoutse ger meentebestuur waarin ge vraagd wordt naar het stand punt van Dendermonde. Op 19 oktober 1983 bespreekt de verkeerskommissie van Den dermonde de voorstellen. Men gaat principieel akkoord dat dc verhoogde -berm kan gebruikt worden als parkeergelegen heid. Dat antwoord wordt op 29 december 1983 aan de bur gemeester van Buggenhout overgemaakt. In dezelfde brief wordt ook gevraagd dat Bug genhout zijn standpunt zou meedelen. Dat wordt bekend gemaakt in een brief van 2 februari 1984. Buggenhout laat weten niet akkoord te kunnen zijn met het voorstel van de Dendermondse verkeerskom missie en half februari stelt men vast dat Buggenhout over de hele lengte van de Mande kensstraat onderbroken witte lijnen heeft geschilderd Op Dendermonds grondgebied nog wel. En dat zonder dat de toestemming werd gevraagd van de stad Dendermonde. Dendermonde nam dat na tuurlijk niet en schreef prompt een brief naar Buggenhout met het verzoek deze wegmarke ring binnen de acht werkdagen ongedaan te maken. Zoniet zou Dendermonde de werken laten uitvoeren en de rekening naar Buggenhout sturen. Bug genhout deed of zijn neus bloedde en liet alles zoals het was, zodat de Technische Diensten van Dendermonde dienden uit te rukken om de witte lijnen te overschilderen. Nog een tijd later worden door Buggenhout opnieuw witte lij nen aangebracht, maar deze keer aan de kant van Buggen hout. Op 13 april 1984 schrijft de Buggenhoutse burgemees ter De Landsheer een brief aan zijn Dendermondse collega Cool met het verzoek de pro blemen rond de Mandekens straat op te lossen. Het Den dermondse schepencollege maakt inmiddels het hele ge ding aanhankelijk bij de Vere niging van Steden en gemeen ten om uit te maken wie er nu precies bevoegd is in deze ma terie en op 12 mei van dit jaar stelt burgemeester Cool dan voor een vergadering te beleg gen met de verantwoorde lijken uit Buggenhout. Het standpunt van het Dender mondse schepencollege is dui delijk: bij het aanbrengen of veranderen van verkeerssigna- lizatie moet er eerst een ernstig onderzoek gebeuren naar de opportuniteit en doeltreffend heid. Bovendien moet men re kening houden met de wettelij ke bepalingen die strikt moe ten worden nageleefd en uit een onderzoek is inmiddels ge bleken dat niet iedereen dolge lukkig was met de gang van zaken. Dat bleek vrij duidelijk toen in de loop van de voorbije weken een aantal bewoners aan de Buggenhoutse kant op de zachte berm voor hun woning kleine palen in de grond hij den. zodat het onmogelijk is daar te parkeren. Meteen wordt het parkeerprobleem in de Mandekensstraat nog gro ter en blijft het gevaar voor de automobilisten die-ook in de toekomst tussen de geparkeer de wagens door moeten sla lommen bestaan. Het wordt nu afwachten wat de resultaten zijn van de verga dering tussen de Buggenhoutse en Dendermondse vertegen woordigers. Dendermonde. Expo 2000. Zondag was er een rommelmarkt die veel bekijks had. (vh) Door de-UNO werd 1985 litgeroepen tot Internationaal laar van de Jeugd. In Vlaanderen zijn een Ad- viesgioep van de Jeugdraad voor de Vlaamse Gemeen schap en een Stuurgroep aktief bezig met de voorbereiding van dit jaar Maar dc grote krachtlijn is echter dat het l.J.J. vooral een zaak wordt van de jongeren ter plaatse in hun eigen gemeente of stad! Daarom organizeert de Ste delijke Jeugdraad van Dender monde op de Algemene Ver gadering (5 juni 1984, 20 uur. ten stadhuize) een informa tieavond over het l.J.J. Pol Van Steenvoort, die het l.J.J. voor Vlaanderen koordi- neert. zal het eisenplatform van de jongeren voorstellen/ De kans wordt geboden om wat dieper op de platformtekst door te praten en een stand punt te bepalen. Nadien wordt samen ge zocht naar konkrete suggesties om zo te starten met een dege lijke jeugdraadwerking rond het l.J.J. 1985. Alle geïnteres seerden zijn van harte welkom. Hel lijkt wel eindeloos en afgezaagd, maar de Dender in de binnenstad van Dendermon de blijft voor de nodige problemen zorgen. In het verleden werden op alle vlakken reeds vergaderingen gewyd aan dit probleem en nu de stad haar plannen heeft ontvouwd en een bestemming aan de Dender heeft gegeven, geeft dit opnieuw aanleiding tot diskussie. Want waar de enen parkeergelegenheid willen, opteren de anderen voor een open water over de hele lengte, waar sommigen een afsluiting wensen, moet voor de anderen dan weer een brug komen en wat de verbindingsweg tussen de Begynhoflaan en de Gentsesteenweg aangaat, ook daarover is nog lang niet het laatste woord gezegd. Maandag had op het stad- gegarandeerd met een brug, nota staat ook te lezen dat huis opnieuw een hoorzitting dan is niemand tegen deze Raldes zal overgaan tot een plaats, waarop de betrokken brug. Wat de aanleg van een psychologische snel-aktie door partijen waren uitgenodigd, gelijkgrondse parking betreft, aan de ingang van het admini- Uitnodiging die niet uitging daar ziet het schepenkollege stratief centnim te Dender- van de stad. maar van de Kom- van Dendermonde geen ande- monde aan iedere deelnemer missie voor Monumenten en re uitweg. Die parking is im- van de hoorzitting een nota te Landschappen. Waren onder mers een noodzaak. De kom- overhandigen. Daarin komen meer aanwezig: vertegenwoor- missie ad hoc die binnen de de pogingen aan bod die Ral- digers van de administratie van Vlaamse deelregering is opge- des in de loop der J«|rei\ met leefmilieu, van de Vlaamse richt, gaat nu opnieuw in ver- betrekking tot het behoud van deelregering, van de stad Den- gadcring bijeenkomen en het de Dender in de binnenstad dermonde, van de kommissie plan weer ter studie nemen. heeft ondernomen. Reeds in van Monumenten en Land- Schepen Dierick beklem- 1979 werd door Raldes een schappen. Maar tot grote ver- toonde dat de kommissie van rangschikking van de Oude wondering van velen daagde Monumenten en Landschap- Dender voorgesteld, aldus de ook de heer Willems op, ge- pen de uitnodigende partij was nota die er ook op wijst dat meenteraadslid voor de VU te en dat men ten zeerste ver- Raldes in 1976 een standpunt Dendermonde en op de verga- baasd was volksvertegenwoor- over de toekomst van de Den dering de vertegenwoordiger diger De Mol en raadslid Wil- der formuleerde, zoals Raldes van gemeenschapsminister lems in de vergadering te zien. er ook op aandrong dat de Schiltz. Alleen de fraktieleiders van de rekreatiescheepvaart op de De vergadering, zo werd politieke partijen waren uitge- Oude Dender mogelijk zou vernomen, was vrij goed ge- nodigd. blijven via een doorsteek tus- stoffeerd. De diskussiepunten sen de Oude en de Nieuwe zijn bekend: een brug of dam Raldes Dender. Raldes is dus acht en de aanleg van een gelijk- Ook Raldes werd niet uitge- jaar intensief betrokken ge- grondse parking. Was men het nodigd. Dat zat hen duidelijk weest bij de Denderprobiema- over het principe van de klas- hoog. In een perskonferentie tick en wordt niet betrokken senng roerend eens. dan is wordt de hoorzitting gewoon bij de hoorzitting. «Durft U, men dat niet over de formule- een aanfluiting genoemd van zonder Raldes te horen, op ring. De bedoeling van de dam het begrip hoorzitting zelf. deze hoorzitting het voorstel is dat er in de binnenstad geen «Beperkt straks minister Poma van Poma gunstig beoorde- vervuild water meer komt. een hoorzitting tot vijf man?», len?», zo stelt de nota de Kan dat zuiver water worden zo vraagt Raldes zich af. In de vraag. Dendermonde. Expo 2000. Mijnheer noteerde zorgvuldig de te koop geboden koop waar. (vh) Vanuit de middenstandsvere nigingen zijn reeds meerdere malen stemmen opgegaan om in de drukke winkelstraten van Dendermonde een parkeerre- geling te treffen. Meerdere voorstellen werden in die zin gedaan. Gaande van een win kelwandelstraat over een een richtingsverkeer en het plaat sen van parkeerautomaten. De politiediensten van de stad Dendermonde hebben inmid dels op verzoek van schepen van middenstand Annie Van Den Berghe een onderzoek dienaangaande ingesteld. Zij hebben de bewoners van de Brusselsestraat, de Vlasmarkt en de Beurzestraat naar hun mening gevraaggd. Moeten er in deze straten al dan niet parkeermeters komen. De resultaten van deze rond vraag bieden nogal wat stof. In de Brusselsestraat spraken 39 bewoners zich uit over het plaatsen van parkeermeters. Maar eenzelfde aantal was er tegen en slechts 2 bewoners hadden ter zake geen mening. Op de Vlasmarkt was men overtuigend pro: 22 opteerden voor het plaatsen van parkeer meters en 8 bewoners moesten er niet van weten en in de Beurzestraat waren er 10 voor de parkeermeters en 3 hadden geen mening. Opvallend is dat in de Brussel sestraat de meningen verdeeld zijn, daar waar in de beide andere straten er geen twijfel mogelijk is. Daar kiest men resoluut voor de parkeerme ters. De stedelijke middenstands- raad gaat nu de resultaten van deze enquête verder onderzoe ken en ook een gesprek aan gaan met de bevoegde kom missies van verkeer en mid denstand. De bevoegde schepen wil deze hele problematiek zo breed mogelijk onderzoeken en be spreken om tot een bevredi gend resultaat te komen, niet alleen voor de middenstan ders, maar ook voor de wande- Alois de Coensel ontving van de koning de Burgerlijke Me daille le Klasse om zich gedu rende 25 jaar onafgebroken verdienstelijk te hebben ge maakt in aanvankelijk het COO en later het OCMW. De gehuldigde werd in de bloe men gezet door de OCMW- raad. De huidige voorzitter van het OCMW. Robert Van Der Gucht overliep bondig de loopbaan van de gevierde, waarbij hij speciaal de sociaal- gerichtheid opmerkte. Ook nu nog heeft Alois de Coensel zitting in het Sociaal Komitee van het OCMW. De heer Van der Gucht overhandigde hier op het ere-diploma dat door dc zorgen van de gemeente keurig ingekaderd werd. Burgemees ter Grepdon zette uiteen wat de zin was van dergelijk erete ken en vestigde er de aandacht op dat iemand als Alois de Coensel dergelijk ereteken méér dan verdiende. Ook dc burgemeester duidde op de so ciaal gerichtheid van Alois. Het was met een duidelijk ge noegen dat dc burgemeester zijn korte toespraak mocht af ronden met het opspelden van het ereteken, de burgerlijke men bedacht Een duideli|k medaille lc klasse op dc borst door emotie bewogen Alois van Alois. Uiteraard werd Me- rondde met een dankwoord de vrouw de Coensel door beide korte viering af en nodigde uit sprekers in de hulde betrokken tot het heffen van het en werd zij met ruikers bloe- feestglas. De stad heeft gewijzigde plan nen klaar voor het parkje rond het standbeeld van Prudens Van Duyse in de Franz Cour tensstraat. In het begin was er een plan dat binnen het kader van een BTK projekt was op gemaakt en dat 702.063 fr. zou kosten aan dc stad. In dat uitstekende plan waren een aantal kronkelende wandelpa den voorzien, die onder meer toegang gaven tot het trekpad naast de Dender, het monu ment van Prudens Van Duyse en de Franz Courtensstraat. Ondertussen zijn er dc kollek torenwerken geweest en werd een deel van het plan ook opgedoekt. Nu ziet men in het parkje alleen wat gras en struikgewas. Maar daar komt verandering. Men heeft een nieuw plan laten uitwerken waarvan de kostprijs 278 IXX) fr. bedraagt en waarin ook nog een aantal wandelwcgeltjes zijn voorzien. Er komt ook een zithoek in de omgeving van de achterkant van de vroegere post en uiteraard zal het parkje worden voorzien van groen. De beplantingen zullen gebeu ren naargelang het seizoen van de te planten gewassen. Dendermonde. De deelnemers aan de Short Night nemen nog gauw een briefing door vooraleer aan hun point to point oefening te beginnen, (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 7