--1 Nieuwe gebouwen te Aalst: Rijkswachtkazerne en Financiën Oordegemse Fauconniermolen wordt opengesteld Patroon van Bohemen op Aalsterse Houtmarkt Aalsters «Geldhof» afgebroken £3 Braderie in Geraardsbergsestraat te Aalst Nu een «Blauw Ajuintje»! Feesten in Don Bosco Aalst Meldert wil zijn Pastoor plechtig inhuldigen Driejaarlijkse Daensprijs wordt uitgereikt Voorlopige oplos sing voor Albrechtlaan te Aalst 10 - 15.6.1984 - De Voorpost Uiteindelijk wordt een punt gezet achter de lange lijdens weg van de Oordegemse Fau conniermolen. Op vrijdag 29 dezer wordt hij immers officieel opengesteld en zal, na het onthullen van een gedenkplaat, molenaar Guido De Corte het eerste graan malen. De molen staat dan onder auspiciën van het Oostvlaams Molenpatrimo nium. Na de opstelling te 19 u. wordt hij meteen voor het pu bliek opengesteld en vanaf juli wordt de molen toegankelijk voor het publiek tijdens het weekend en tijdens de vakan tieperiode ook tijdens de week. Een supplementaire at- traktie voor de komende Oor degemse Molenfeesten georga niseerd door de «Molenvrien den» en de Kon. Harmonie St.-Cecilia met Robert De Mulder als promotor. Uit 1845 Deze moleh, een Fauconnier molen. is een ronde, stenen stellingmolen wat dus betekent dat de maalder de 'molen be dient vanop de stelling. Dat bedienen houdt op in het op en afzeilen en het afremmen van de molenwieken. Het is bovendien een boven kruier wat dan weer wil zeggen dat men moet kruien, het vak jargon voor het draaien van de ganse kap naar de wind. Ook dat kruien gebeurt van op de stelling. De Oordegemse molen aan de steenweg naar Gent is zowat 20 m hoog en de wieken ko men er dan nog eens een tien tal meter bovenuit. De molen is eigendom van de provincie. De molen die jaren terug uitbrandde moest om hem terug maalvaardig te ma ken binnenin helemaal ver nieuwd worden. Op een paar balken en onderdelen na is het binnenwerk dan ook totaal nieuw. Met de restauratiewerken werd gestart in oktober 1980 en die zijn nu uiteindelijk tot een goed einde gebracht. De maalinstallatie bestaat terug uit drie koppels maalstenen waarvan twee koppels natuur stenen zijn. Ter gelegenheid van de Oorde gemse Molenfeesten kan U er een kijkje gaan nemen. Molenfeesten De derde molenfeesten zijn andermaal veelbelovend. Op vrijdag 17 oogst is er Will Tura in de reuzetent te gast met zijn volledig orkest en op zaterdag 18 oogst komen 's namiddags de wipschutters aan bod en 's avonds de jeugd met een exotisch TD en prijs voor de meest originele kledij. Op zondag 19 is er dan de namid dag in openlucht met een rijke variatie oude ambachten, dor- sers uit de Faluintjesstreek, volksspelen, oplaten van een warme luchtballon en voor de hongerigen is er varken aan 't spit? Het geheel opgefleurd door de dixielandensemble. Dit alles «daar bij die molen, die mooie molen...». LH Het beeld van Jan van Nepomuk, Joannes Nepomucenus» dat momenteel op de Houtmarkt te Aalst staat werd in 1777 op de brug van de Sterrevesten geplaatst want al waren de stadspoorten toen reeds 110 jaar gesloopt, de wallen bleven bestaan tot in de 19de eeuw. Precies 401 jaar na de terecht- menteel wordt het opgekuis stelling van de heilige tc Praag en gerestaureerd gefinanciei belandde diens beeld tijdens door de V.V. A.K. de Franse Revolutie in het wa- ter en het zou liefst 15 jaar Op bevel van Wenzel, keizei Duitsland en koning van duren alvorens het beeld terug Bohemen werd Jan van Nepo muk in 1393 in de Moldai gegooid omdat Jan van Nepo abt in zijn waai muk op het voetstuk kwam te staan. In 1871 werd de «St.-Jan straat» naar hem genoemd. Historisch blijft het beeld digheid zou hebben bevest steeds de plaats aanwijzen zonder de goedkeuring van waar eens de Sterrevesten Ia- gen en waar de Pontstraat poort toegang gaf tot het her togdom Brabant. Kunsthisto- koning af te wachten. Wellidi gewoon een voorwendsel want in feite was hij biechtvader v. de koningin en had hij gewei Aalst. De Geldhofhoeve werd met de grond gelijk gemaakt (a) risch is het beeld een niet te gerd het biechtgeheim tc Het U-vormig hoevetje met gekasseide binnenkoer opge richt in 1617 werd einde maart 11. afgebroken. In 1731 heette het «Den Gau- den Leeuw» en kwam na een paar wisselingen in eigendom van de Parijzenaar Lucien Mo- reau die het in huur gaf aan Prosper Boeykens. Sinds deze in 1966 overleed werden schu ren en stallingen gebruikt als opslagruimte. Langs de straat kant was het «Geldhof» dat zijn naam zou geven aan de «Geldhofstraat» herkenbaar aan de zij trapgevel. Over dit «Geldof» vernemen we heel wat legenden, de ene al ongeloofwaardiger dan de andere. Tijdens de «besloten tijd» zou den er missen zijn opgedragen en zouden er paters Kapucij nen ondergedoken zijn. Spo ren van een altaar zouden nog te zien zijn geweest 30 jaar terug. Tegen de schoorsteen zou een altaar hebben gestaan waarvan de resten in 1955 wer den opgestookt. Op aan alle eventualiteiten het hoofd t'e bieden zou een onderaardse gang het Geldof met de Abdij Affligem hebben verbonden. De naam «Geldhof» zou kun nen wijzen op het vele geld dat er zou aanwezig zijn geweest. Eeuwen terug zou te midder nacht door een voerman met paard en kar zijn lading er hebben gestort, allemaal gou den munten. En zou die bewuste voerman later nooit meer gezien hebben. Meer aanvaardbare verklaring zou liggen in de vervroming van een familienaam waarbij alle varianten mogelijk zouden zijn geweest. In elk geval was het Geldhof de laatste 17de eeuwse hoeve te Aalst en nu definitief ver dwenen. Aalst. Hier komt misschien het ministerie van Financiën (a) Met ministerie van Landbouw, het P.M.S.-Centrum en het arrondissementskomissa- riaat die momenteel in gehuurde gebouwen zyn ondergebracht zouden ingeval van nieuwbouw in de Pontstraat in het administratief centrum kunnen worden onderge bracht in de lokalen waar nu het ministerie van financiën gehuisvest is. De plannen voor de nieuwbouw voorzien dat het gabariet van de bebouwing in de straat wordt gevolgd: gelijkvloers met twee verdiepingen en een hellend dak. Ondergronds wordt een garage voor het personeel voorzien en tevens een archief. Ook onder het dak is een kantoorruimte gepland. Aalst.. Jan van Nepomuk, pastoor i Aalsterse Houtmarkt (a) i Bohemen op j Aalst Het Kard. Colinetplein waar de Braderie v zich voor een deel afspeelt (a) t de Geraardsbergsestraat Dit weekend heeft in de Geraardsbergsestraat te Aalst een braderij plaats. De zoveelste in de rjj te Aalst. Maar net als alle andere heeft ook deze braderie weer haar eigenhe den en haar vaste plaats weten te verwerven in de rij. Het begon allemaal in 1976, toen in de Geraardsbergse straat werken werden uitge voerd. Maar die verliepen ter gend traag en dat was natuur lijk niet naar de zin van de bewoners van de straat. Enke le winkeliers, met onder meer Herman Van der Biest (de hui dige voorzitter van de deke nij), Mare Spaenhoven. Gas ton Schellinck en Jozef Ras poet besloten met het schepen kollege eens van gedachten te gaan wisselen over de gang van zaken Ook de ondernemers werden bij deze besprekingen betrokken. De bedoeling was via die gemeenschappelijke diskussic de werken een stuk vlotter te laten verlopen. Zo groeide bij de midden standers van de straat onder meer de idee om zelf een deke nij op te richten. Op 17, 18 en 20 juni werd trouwens al de eerste braderie georganiseerd door de mannen van de Ge raardsbergsestraat. Liefst 53 winkeliers schreven ervoor in. Men bleek op de goede weg te zitten: de sfeer was fantastisch te noemen,, de verstandhou ding tussen de handelaars ge woon schitterend. Dat bleef ook zo en toen men aan de derde organisatie toe was, werd besloten zelfklevers te verspreiden en de leden van de dekenij ook te verrassen met een vlag. De straat kreeg als toemaatje ook een spiksplin ternieuwe geluidsinstallatie, zodat winkelen met muziek als nieuwe aantrekkingspool kon worden uitgespeeld. In 1980 schakelde de Ge raardsbergsestraat zich voor de eerste keer in in het geheel van de overbekende Topdag. In groepsverband werd toen met uniforme kramen een markt gehouden aan het Kan. Coli netplein. De vijfde uitgave van de braderie van de Geraardsberg sestraat werd een waar feest Logisch, want een lustrum laat men niet zonder meer voorbij gaan. De winkeliers hielden in het verlengde van de Zout- straat hun Topdag, tot groot genoegen van het overtalrijk opgekomen publiek. In 1982 werd dan een feest verlichting aangeschaft en ook aangebracht bij de aktieve le den. Jaarlijks, en dat sedert 1977, pakt de Geraardsbergse straat ook uit met een einde- jaarsaktic. De straat wordt dan versierd met kerstbomen en aangepaste muziek zorgt voor de juiste sfeer. Het huidig bestuur van de dekenij Geraardsbergsestraat bestaat uit voorzitter Herman Van der Biest, sekretaris Mevr. Van de Velde-Coppens, ondervoorzitter Mare Spaen hoven. penningmeester Jozef Raspoet en de leden Gaston Schellekens, Thierry Spaenho ven. Eduard Van de Wallc en Mevr. Esther Odermatt-Cop- pens. Deze braderie werd door het aktieve bestuur degelijk voor bereid. Een goed gevuld en veelzijdig programma staat de bezoekers tc wachten. Maar de hoofdattraktie wordt ongetwij feld de eerste halve marathon die onder de ereprijs dekenij Geraardsbergsestraat van start gaat. Op vrijdag 15 juni om 14 uur is de officiële opening van de braderij. Zaterdag 16 juni van 9 tot 19u30 braderij met om 18 uur de start van de halve mara thon. Met verzekerde deelna me van Armand Permentier. Zondag 17 juni zijn de winkels open. Maar die dag zijn er geen verkoopsstanden buiten om de mensen niet te hinderen bij het vervullen van hun kies plicht. Om 13 uur is er een wielerwedstrijd voor vetera nen en op maandag 18 juni braderij van 10 tot 19 uur met 18 uur een verloting van het varken. (H.J.M.) versmaden laat-barok speci men van kleinarchitektuur met zijn halfcirkelvormig voetstuk, zijn vlammende toortsen en traditionele bladslingers. Oorspronkelijk stond het beeld opgesteld met de rug naar het kaatsplein. In de 60-er jaren verkeerde het in zeer vervallen toestand waarbij la gen verf het onderschrift on leesbaar maakten. Twee afge dankte lantaarnpalen en een verzakkend hek waren de om ringende «sierelementcn». Door de zorgen van schepen Gilbert Claus die zin had voor dergelijke dingen werd het de gelijk hersteld en tussen de bomen heropgericht, omgeven met groen en bloemen. Mo- schenden op vraag van haa jaloerse echtgenoot. Nepomu werd dan ook als martelaa patroon van Bohemen. Bij h( openen van zijn graf in de 18dJ eeuw zou men de tong in ongej schonden toestand hebben aangetroffen. Reeds voor zijn canonisering kreeg hij reedl een beeld te Brussel op di Zennebrug, te Brugge op di Eeckhautbrug. tc Kortrijk bij de Brocltorens, te Antwerpe op de Minderbrocdcrsrui e Tienen op de «schaepenbru ge». Ook in Tiro vindt i zijn beeld op tal van bruggt en bruggetjes terug. In nummer 2 van de jongblau we periodiek 't Blauw Ajuintje», op Aalsterse leest geschoeid en liberaal geïnspi reerd tweemaandelijks tijd schrift, wordt de werkloosheid bij onze dames onder de loup- pe genomen, wordt de vraag gesteld of de ekonomic inder daad in de lift zit en worden heel wat persprikkels afge drukt. Uiteraard komen de Europese verkiezingen aan bod met dan inzonderheid de kandidaat van de PW-Jonge- ren Rudy Van Quaquebeke. Zoals verwacht viel nummer 1 niet overal in goede aarde. Bij de KP ergerde men zich rood want daar had men reeds jaren een «Ajuintje» zodat Stijle mans Co er het cpiteel «blauw» aan toevoegden In eigen rangen nam men het niet dat aan «Remongsken» als kandidaat voor de Euro-ver- kiczingcn in vorig nummer te veel lof werd toegezwaaid in het eerste nummer. Een kin derziekte. Als schadevergoe ding komt in dit nummer nu wel de PW-LD-stormtroep uitgebreid aan bod. Voorzitter Johan Stijlemans typeert de EEG als immobiel, log en pr< tektionistisch. Niet het vc hoopte wondermiddel. Europ heeft blijkbaar nood aan eigen identiteit. Een puzzl van staten met elk de eige problemen. In tijden van vaart was er een zekere standhouding. Momenteel lijk die echter zoek. Toch geen weg terug mogelijk. Ee toekomst voor de Europe Gemeenschap is geen utop maar vereist goodwill alom. Op zondag 24 juni wordt André Degrez, momentcel pastoor te Lokeren-Daknam, tot pastoor aangesteld tc Meldert in de St.-Walburgaparochie ter vervanging van de betreurde Honoré Standaert. Te 14.15 uur wordt hij aan Hoogstraat nr. 70, aan de grens Baardegcm-Meldcrt opgewacht door de Meldertse gemeenschap aan de opge richte wclkomstboog. Na een toespraak door J. Muylaert namens de parochiegemeenschap en bloempjes tc zijn overhandigd door eerste kommunikantcn start de stoet langs Hoog-, Diepe-, Mutsereel- en Stevensveldstraat naar het Parochiecentrum. Volgorde: ruiters, leerlingen van scholen, jeugdorganisa ties in uniform, vlaggen van verenigingen en welkomstpla ten van wijken, leden van verenigingen allen samen, beide muziekmaatschappijen samen spelend, koets met pastoor, deken, burgemeester en voorzitter van kerkraad, verder leden van stadsbestuur en kerkraad en parochianen sa men. Aan het Parochiecentrum toespraak door burge meester Uyttersprot namens het stadsbestuur en door J. De Geyselaer namens de dorpsraad waarna aanbieden van simbolcn van hospitaliteit door F. Lievens. Verwelkoming aan beide scholen en overhandigen van de kerkslcutcls na toespraak door H. Van Brcmpt namens de kerkraad. Te 15 uur liturgische dienst op tekst van de katechisten en begeleid door Jong Talent met aanstelling van André Degrez tot pastoor te Meldert en overhandigen van de geschenken van de parochie: 3 witte en 3 paarse priester gewaden. Na de dienst in stoet in zelfde volgorde terug naar het parochiecentrum met verwelkoming door A. Toggeman namens de parcohicccntrumraad, eventueel overhandigen van bloemen en receptie voor iedereen met wijn, bier, frisdrank en boterhammen met plattekaas of vla. LH Het Don Bosco-Instituut, Mculeschettestraat 32 te Aalst, de school met «opvoeding naar maat» is morgen zaterdag aan haar traditioneel schoolfeest toe. De traditionele pannekoeken- slag evolueerde in de loop der jaren tot een echte kermis met kocrspelen, spaghetti en niet in het minst het opstijgen van een warme luchtballon. Een onvergetelijke belevenis om van op de met gebouwen om ringende speelplaats de kleuri ge ballon te zien rechtkomen en de hoogte ingaan. Ook dit jaar is er andermaal een «ballonluchtdoop» te win nen. Met de opbrengst van het hele gebeuren wordt de bedek king van de speelplaats opgd broken en volledig vernicuwJB Enkele dagen later wordt tijT dens een korte receptie huid! gebracht aan leerkracht Ro| land Brisard die zich vanuit hl Don Bosco-Instituut met sul ses voorbereidde op het exaM men van kantonnaal inspekj teur lager onderwijs. VanuÉ het buitengewoon onderwijs! de heer Brisard de eerste kafl didaat die hierin slaagde I Ook U wordt morgen zaterdfl vanaf 14 uur verwacht om ty! terlijk en figuurlijk steentje» bij te brengen de vernieuwing van de spc^J plaats. De reeds traditioneel geworden Daensdag tc Aalst begint op zondag 24 juni met het neerleggen van bloemen op het kerkhof tc 9.15 u. waarna tc 10 uur in de St.-Martinuskerk een herdenkingsmis wordt opgedragen met homilie door Deken Constant De Vos. Te 11 u. optocht naar het Daensmonumcnt op de Werf met de Fanfare «Tot Heil des Volks» en «De Tcrjodenarcn». Toespraak door Joa chim Van der Meersch, voorzitter van de Priester-Dacns- vrienden Aalst. Tc 11.30 u. ontvangst in de trouwzaal met welkomwoord door burgemeester Raymond Uyttersprot waarna uitrei king van de driejaarlijkse Priester Daensfondsprijs en slottoespraak door voorzitter Luc Delafortric. Persmede deling gevolgd door drink. Te 13 u. koffietafel in de Koornbloem. Deelname in de kosten: 100 fr. Te 15 u. kort bezoek aan de St.-Martinus kerk en het Belfort met het Daensarchief en museum. 1 Iedereen welkom. De minister van openbare wer ken, Olivier, heeft aan ge meenschapsminister Galle meegedeeld dat er een voorlo pige oplossing werd uitgewerkt voor het ontstane kruispunt aan het nieuwe zwembad. Door het aanleggen van de verbindingsweg tussen de N 719 en de Albrechtlaan en de Bergekouter is daar inderdaad een nieuw kruispunt ontstaan waar zich bijkomende veilig heidsmaatregelen opdringen, aldus de minister die ook mee deelde dat de definitieve herin richting van het kruispunt is opgenomen op het goedge keurd programma Wegen fonds 1984. Bjj de studie van de herinrich tingswerken is gebleken dat de aanleg van een middenberm over de volledige lengte van de Albrechtlaan -ongeveer 800 meter-, aangewezen is. Een voorontwerp in deze zin werd reeds opgemaakt, aldus minis ter Olivier die ook schrijft dat de aanleg van de middenberm en de herinrichting van het kruispunt in hetzelfde bestek zullen worden opgenomen, zo dat ook de rcalizatie van de middenberm zal geschieden in het kader van de begroting 1984. Aalst. De rijkswachtkazerne te Aalst. Afgedaan? (a) Distriktskommandant van de rijkswacht Aalst, Kapitein Millecam, verzoekt ons mede te delen dat de rijkswacht brigade Denderleeuw sinds 5 juni II. in haar nieuwe lokalen is ondergebracht aan de Steenweg op Ninove, 77 tot 9470 Denderleeuw. Het oproepnummer blijft ongewijzigd. De ingang zou zich situeren op de hoek van de Pontstraat en de Bertha De Dekenstraat. Er wordt een bouwdiepte voor zien van circa 13 m en de bruto-bebouwde oppervlakte wordt geraamd op 40 are wat overeenstemt met 80 parkeer plaatsen voor dat kompleks. Achter het gebouw zou een groenstrook van ±2 m worden voorzien. Het resterend deel van het terrein zou aan de stad kunnen verkocht worden en verder dienen als parkeerter rein. Deze bouwwerken zou den in de begroting van 1986 of ten laatste in die van 1987 worden voorzien. In funktie van de nieuwbouw kan worden overwogen om de Voldersstraat af te schaffen zo dat kan aangebouwd worden tegen de bestaande wachtge- vel. Een doorgang voor voet gangers en fietsers zou kunnen behouden blijven. Deze optie zal in samenwerking met ste- debouw bij de opmaak van de plans door het stadsbestuur be studeerd worden. Parkeerruimte Administratief Centrum In de Pontstraat zou aldus ont egensprekelijk heel wat par- keermogelijkheid verdwijnen. Er kwam dan, als gedeeltelijke voorlopige oplossing uit de bus de principiële overeenkomst dat tijdens weekends dit par keerterrein voor het publiek zou worden opengesteld. Het parkeerterrein links, palend aan het parkeerterrein van het stadhuis en achter het gebou- wenkompleks zou daartoe kunnen gebruikt worden. Eens de werken op het binnenplein beëindigd kan ook die par keerplaats door het publiek worden benut. Het stadsbe stuur zal daartoe een oficiële aanvraag indienen Het par keerterrein van de gerechtelij ke politie blijft evenwel afge sloten. Met de Regie der Gebouwen die alle bouwwerken van en voor de Staat uitvoert hadden schepenen Anny De Maght en André Doorns vorige week be sprekingen i.v.m de nieuwe rijkswachtkazerne in de Den- derstraat, het nieuwbouw op het parkeerterrein in de Pont straat en de parkeerruimte van het administratief centrum. Rijkswachtkazerne De werken voor de nieuwe kazerne zullen in 2 fasen wor den uitgevoerd. In de eerste fase worden de gebouwen Pen- ne gesloopt, worden nieuwe garages en bijgebouwen opge richt en zal langs het Van Geemstraatje een voorlopige afsluiting worden geplaatst. In fase 1B worden vroegere garages en aangekochte wo ningen gesloopt en wordt de nieuwbouw met kantoren op gericht terwijl het nieuwe Van Geemstraatje wordt aange legd. Het oude straatje blijft behouden. In fase IC wordt het Van Geemstraatje verlegd en wordt de infrastruktuur van het bin nenplein aangelegd In de tweede fase zullen de bestaande kantoren worden gesloopt en acht appartemen ten met garages opgericht. De plannen voor de bouwaan- vraag zijn in opmaak. De uit voering voor fase 1 wordt voorzien voor 1985. Er wordt eveneens een uitbrei ding voorzien aan het Van Geemstraatje zodat een volle dig afgerond geheel ontstaat. Een nieuw gebouw zal worden opgericht op de parking van de Pontstraat. Het ministerie van financiën heeft momenteel diensten verspreid over de Graanmarkt, de Vlaanderen- straat, het Keizerlijk Plein en de Parklaan. Voor centralisa tie dringt het departement dan aan op het realiseren van een nieuwbouw. Het gebouw van de Vlaande- renstraat zal wellicht behou den blijven voor huisvesting van de diensten van de direkte belastingen ofwel voor het ar- rondissementskommissariaat Voor de Posterijen op de werf stellen zich momenteel geen problemen al wordt hier wel aan uitbreiding gedacht. LH

De Voorpost | 1984 | | pagina 10