FIETSENPARK De Cuyper tedelijk plan voor Belseledorp stuit p algemeen verzet bij bewoners Aalsters seniorenbeleid via enquête afstemmen op reële noden Sociaal konflikt in beschutte werkplaatsen Zele en Hamme BEZOEK HET VAN DE VOORPOST - OP ALLE LEZERS >E VOORPOST GRATIS TOEGANG iiimii 61 'wezigheid van enige inspraak wordt gelaakt 4 VRIJDAG 15 JUN11984 37- JAARGANG NR. 24 - 34 F Een organisatie van Uitgeverij Oude Vest 34 9330 Dendermonde geleden betekende een zwaar ongeval op het ispunt Rijksweg 14 Schoonhoudtstraat - Vyver- al in Belsele, waarbij twee dode kindjes te betreuren i, voor de bewoners van de buurt de druppel die de ter liet overlopen. Het aktiekomité SOS-Veilig Ver- Belsele werd opgericht en begon te y veren voor de illatie van verkeerslichten op het gevaarlijke kruis- De lichten staan er ondertussen al een tydje. land echter blijkt het nog te hebben over de herteke- van het kruispunt die oorspronkelijk aan voornoem- igreep werd verbonden. Na de aanslepende drukte het al dan niet installeren van deze verkeerslichten ;t nu een ander euvel Belsele te beroeren, icwoners van de dorpsstraat Belseledorp zyn niet te ken over de plannen die het stadsbestuur van Sint aas met hun straat heeft. Met name de organizaties Veilig Verkeer en Middenstand Belsele hebben rpe kritiek op het grondplan dat op 1 februari van jaar op initiatief van schepen van verkeer en dgedachte van het alter fis, dat met het voorziene t van 5,5 miljoen frank een klein deel, de hele ssiraat d.m.v, bescheiden pen zowel in funktie van rkeers- als de woonfunk- in de straat wordt aangc- e door het stadsbestuur ie informatieavond van «lag 3 mei jl. bleek dat smoedcren erg verhit zijn bewoners een hecht hebben gevormd. Ver wordt dat onwrikbaar- ranwege het stadsbestuur iding zal geven tot een ge konflikstituatie. openbare werken Mare Huys door de stedelijke ontwerp- dienst werd opgesteld. Het plan, zo menen zy, lost geen van de bestaande problemen op. Zo wordt b.v. de snelheid van het autoverkeer niet dwingend verlaagd en blyven de voornaamste gevaarlijke punten, gezien slechts een deel van de dorpsstraat (nr. 95 en 105) voor herinrichting in aanmerking genomen wordt, bestaan. De bevoegde stads diensten ramen de duur van de wegverbeteringswerken, die men in het voorjaar van 1985 wil aanvatten, op zes maand. De middenstanders uit de buurt stellen dat dit voor hen zondermeer een katastrofe zou betekenen: zy vrezen dat hierdoor de toelevering van hun bedrijf én het personeelsbestand zal worden bedreigd. Vooral hekelen de bewoners het feit dat het plan wars van elke vorm van inspraak is tot stand gekomen en dat ook nu, ondanks vele beloften van schepen Mare Huys, geen inspraak mogelijk blijkt. Nochtans had men in Belseledorp óók al over de situatie nagedacht en hebben de aktiegroepen op -basis van een enquête alternatieve oplossingen uitgewerkt. IJ rumfunktie *'1 Dorpsstraat te Belsele 0 momenteel 176 gezin- H In de eigenlijke dorps- 11 (vanaf de overweg tot aan cubelzaak Deba) is er een de derbroken gesloten be ing. Het overige gedeelte jksweg 14 heeft afwissc- gesloten. open en half- bebouwing met telkens voortuinstrook. Ook de Andreaskcrk bevindt zich straat. Kerkelijke dien- veroorzaken geregeld een enlijke verkeersbewe- Bovendien is Belseledorp leer dan 40 handelszaken itgesproken winkelstraat lan zijn er nog de acht aële instellingen, hei antoor, het oude ge lehuis (waar tentoonstel i worden gehouden en de lelkonirolc plaatsvindt), vergader- en feestzalen, dere vrije beroepen en beetje verderop in de ttraal en de Koutermo aat twee lagere scholen. Ddien verbindt Belsele- Sint-Niklaas met Sinaai keren (en omgekeerd) en nken personenwagens en iwagcns de straat als gelijking met RW 14 kor- - sluipweg. Jk leeft dus: er is alleen al dangrijke verkeersstroom imto's, fietsers en voetgan- om dit te bewijzen. Maar de bewoners noch de (bruikers zijn tevreden dc bestaande toestand, aelle en intense autover- wordt als belastend Aan het kruispunt met de istraat worden geregeld 1 s en bromfietsers aange- Het fietspad daar is zichtbaar voor automo- Belseledorp. Het bushokje links moet worden afgebroken, het verste zebrapad verlegd, de straat opengebrokenWeinigen kunnen vrede nemen met de plannen van het Sint- Niklase stadsbestuur. Belsele. De zwakke weggebruikers zijn heel kwetsbaar (dw) ?n uitgave van 3pS* 'OEVERIJ DE CUYPER «8 Vest 34 Dendermonde 052/21.40.60 krek. KB 442-8601481-36 voor los nummer 34 F 'abonnement 1.620 F »and 825 F •and 425 F Jntwoordelljke uitgever t* CUYPER bilisten. Ook dc kruispunten Kerkstraat-Belseledorp en Molcndreef-Bclselcdorp zijn onveilig. De zwakke wegge bruikers vooral zijn dus kwets baar. Een deel van het voetpad (van aan de supermarkt tot aan de woning van staatsminister De Schrijver) is duidelijk té smal. De rijen lagereschool- kindcren moeten daar dc straat op. Het fietspad vanaf RW 14 tot aan meubelzaak Deba tenslotte is slecht onder houden en moeilijk berijdbaar bij regen- en vriesweer. Met de bedoeling om in een konstruktieve samenwerking met het stadsbestuur deze pro blemen te verhelpen, hebben SOS-Veilig Verkeer en Mid denstand Belsele een dossier samengesteld waarin zij op ba sis van de cnquête-rezultaten voorstellen formuleren. Drie doelstellingen staan daarbij voorop: veilig verkeer, ver- kcersleefbaarheid en bereik baarheid. De bewoners opte ren voor voorzieningen die dwingen tot trager en meteen veiliger rijgedrag. 30 km. per uur vinden zij de ideale snel heid, niet toevallig de snelheid die de verkeerskampagne Zo ne 30 als ontmoetingssnelheid voor dorpskommen propa geert. De verkeerswoonfunk- tie van de straat, vindt men, mag niet de bovenhand heb ben op dc woonfunktie en daarom zou om. het gebruik van het openbaar vervoer moeten worden aangemoe digd. Automobilisten en fiet sers moeten verder hun voer tuig op een passende plek kwijt kunnen. Voldongen feit Op 1 februari 1983 maakte de stedelijke ontwerpdienst o.l.v. stadsingenieur Franqois Rot- tiers een plan op voor de herin richting van een gedeelte van Belseledorp. Het plan omhelst het openbreken van het huidi ge wegdek en de voetpaden en de aanleg daarna van twee fietspaden, bredere voetpaden en een straatbedekking van be- tonklinkers. Ook voorziet het plan in de aanleg van telkens één vluchtheuvel in de Kerk straat en het Hof van Belsele, de verplaatsing van een zebra pad aan dc supermarkt en het afbreken van het oude bushok je. Waar nu de bus zijn halte plaats heeft, plant men bloem bakken. De bus moet dan maar op de rijweg halt hou den. Tenslotte is het de inten tie van schepen van openbare werken en verkeer Mare Huys en zijn diensten, de rijweg rechtlijnig te maken. Zoveel tenminste is nu gewe ten. Na 1 februari 1983 werd het plan echter niét vrijgege ven. De betrokken bewoners wisten niet eens dat er een plan bestond. In december van dat zelfde jaar lezen zij in de Stadskroniek, het officiële ste delijke mededelingenblad, dat een plan m.b.t. verbete- ringswerken aan rijweg, voet en fietspaden in Belseledorp in september '83 door de ge meenteraad werd goedge keurd. en worden zo voor een voldongen feit gesteld. De be volking werd dus, niet vooraf geïnformeerd, laat staan ge raadpleegd. Op 22 december 1983 vraagt het aktiekomité het stadsbestuur in een brief om nadere inlichtingen over de geplande werkzaamheden. Twee weken later volgt het antwoord: één kopie van het grondplan en de mededeling dat de werken «uit verkeers technisch oogpunt noodzake lijk» zijn, «naar alle waar schijnlijkheid in het voorjaar van 1985 een aanvang zullen nemen» en dat de uitvoerin gstermijn ervan vastgelegd is op 130 werkdagen. Voor aap gezet M.a.w.: een klein jaar nadat het plan getekend werd en een half jaar na de goekeuring er van krijgt een bewonersorgani- zatie er één kopie van toege stuurd. De bewoners hadden het demokratischer en ook lo gischer gevonden, mochten zij vooraf geraadpleegd geworden Zli" Vervolg op bh. 4 Omdat de drie vakbonden vrezen dat de opsplitsing van de vzw Sociale Werkplaats Dendermonde in een zelfstandige afdeling Hamme en Zele voor heel wat problemen zal zorgen en ook omdat men het beu is dat de ondernemingsraad permanent buitenspel wordt gezet, hebben ABVV, ACLVB en ACV de direkteur en de raad van beheer van de Beschutte Werkplaatsen een eisenbundel voorgelegd. Daarin wordt opgekomen voor de werkzekerheid van de werknemers, duidelijkheid over de autonomie en de leefbaarheid. Op een perskonferéntie werd over welke periode. Het enige autonome beschutte werk- de toestand uiteengezet door antwoord op die vraag was: plaats te Hamme voor de eer de vertegenwoordigers van de «het werk moet af zijn». Daar- ste maal op. Men kreeg daar- drie vakbonden: Paul De Vis- m£e konden de vakbonden omtrent geen enkele bevesti- scher van de Landelijke Be- niet akkoord gaan. ging, ook niet nadat men na- diende Centrale, Mare Duquet Op 19 januari werd dan beslo- vraag deed. Daarop werd het van het ACV, Andre De Key- ten het bedrijf af te sluiten en gerucht verspreid dat het per- zer van het ACLVB, en Geor- werd besloten het presteren soncel te Hamme eerst ontslag ges De Batselier en Freddy De van overuren te beletten. Dat zou moeten Wolf van het ABVV, dit in was een eerste stap om de aanwezigheid van enkele van dialoog tussen de direktie en de 160 werknemers van de be- de vakbonden weer op gang te niet. De vakbonden hebben zonder enige garantie van hertewerk stelling. Dat kon natuurlijk schutte Hamme werkplaatsen Zele. van brengen. Men kreeg een on derhoud met dc direktie en De vzw Sociale Werkplaatsen daarop werden dan de vak- Dendermonde bestaat uit drie bondseisen geformuleerd. De afdelingen: een te Hamme vraag naar meer basisinformai- waar nieuwe produkten wor- te werd evenwel nog steeds den vervaardigd zoals reistas- niet ingewilligd. Daarbij kwa- sen en andere, een te Zele men dan nog de geruchten waar produkten worden afge- over een splitsing: de afdeling werkt (afboorden van tapijten, van Hamme zou onafhankelijk maken van staalboeken, enz.) worden. Ook daarover kreeg en een boekbinderij te Zele. In men geen informatie en werd Hamme werken een 48-tal per- men voortdurend met een sonen, in de boekbinderij van kluitje in het riet wandelen Zele een 10 (en die is volgens gestuurd, de werknemers niet langer leefbaar) en in de andere be- ONTSLAG NEMEN schutte werkplaats te Zele 102 Mare Duquet zette daarop de gang van zaken uiteen. Op 9 trouwens een aantal vragen omtrent de autonomie, over wie er gaat werken en wat de weerslag zal zijn op de tewerk stelling en de overlevingskan sen wanneer deze opsplitsing wordt doorgezet. Bij de vak bonden had men trouwens het duidelijke gevoelen dat deze splitsing werd opgezet om de syndikale inspraak te fnuiken. Men besloot dan ook dë werk nemers in te -lichten door mid del van een pamflet dat aan de ingangspoorten werd uitge deeld. WE ZIJN HET BEU In het pamflet wordt de ge- Tot vorig jaar, aldus vakbond- mei dook het gerucht over een schiedenis op een rijtje gezet safgevaardigde De Wolf be stond er geen ondernemings raad en evenmin een komitee voor veiligheid en hygiëne. Dat is duidelijk in strijd met de vigererende wetgeving. Toen kwamen er een aantal klachten binnen en werd overgegaan tot dc oprichting van deze komi- tees. Het bleek evenwel spoe dig dat de hoop op een goede samenwerking meer dan ijdel was. Was de raad van beheer het wel eens met de samenstel ling van een ondernemings raad en een komitee voor vei ligheid en hygiëne, veel arm slag kregen deze instanties niet en inzage in de belangrijkste werkdokumenten was er even min bij. Men voelde zich aan alle kanten gepasseerd. Op 9 januari van dit jaar kwam dan de druppel die de emmer deed overlopen: aan twee afgevaar digden van dc vakbond werd het verzoek geformuleerd om overuren te doen. Zonder dat daarbij gezegd werd om hoe veel overuren het zou gaan en «Sedert geruime tijd proberen de vakbonden duidelijkheid te krijgen over de geruchten alsof de sociale werkplaats te Zele zou worden opgesplitst in twee afzonderlijke afdelingen: een te Zele en een te Hamme De afgevaardigden in de onderne mingsraad hebben deze zaak reeds gesteld, maar kregen geen duidelijk antwoord. Op dinsdag 5 juni waren de vak bonden aanwezig te Hamme. om meer uitleg te bekomen van de heer Van Driessche Opnieuw werd geen duidelijk heid verkregen Aan de vak- bondsvraag om een gesprek te hebben met de heer De Don der en met afgevaardigden van de Sociale Werkplaats Hamme werd niet voldaan. De vakbon den zijn het beu dat de werk nemers op deze wijze worden behandeld en men de vakbon den buitenspel wenst te zetten ABVV. ACV en ACLVB ma ken zich zorgen rond de «toe komst» van de Sociale Werk plaats te Zele. Komt er een afzonderlijk sociale werkplaats te Hamme die volledig losstaat van Zele? Wat met de opsplit sing Zele-Hamme en zijn weerslag op de tewerkstelling9 Welke arbeidsvoorwaarden zullen de huidige werknemers van SWD Hamme worden voorgelegd? Vervolg op blz. 4 Dendermonde. Wordt hun werkplaats bedreigd door het opsplitsen van de vzw (v) Ruim 1300 senioren voortaan niet meer spreken van ouden van dagen, derde leeftijd beleid van stadsbestuur en en nog minder van bejaarden maar wél van senioren hebben verleden vrijdag in de OCMW in funktie van deze Aalsterse Keizershallen bewezen zelf niet alleen een valabel initiatief te kunnen nemen gfpve"s te st^mmen en maar vooral het degelijk te realiseren onder de stuwende kracht van ere-senator Wim men^a^fnoden en wensen van Verleysen en in samenwerking met schepen Remi Van Vaerenbergh en het hele deze dan toch belangrijke be- stadsbestuur. volkingsgroep. Groep waartoe Met een hele kolonie autocars werden ze voor een schamele 20-frankstuk waarbij dan ook U vlugger dan je denkt zal nog belegde broodjes en koffie werden geserveerd afgehaald en thuisgebracht, waarbij behoren, dan nog kon worden gekozen qua vertrekuur. Een feilloze organisatie. Vervolg op blz. 4 In aanwezigheid van schepen Remi Van Vaerenbergh, Ro bert De Pauw, Gilbert Bour- lon, Julien Vinck en raadsle den Floris De Winter, Mw Carlé, Willy Bosteels en Erik Arijs (vergeet ik er?) sprak burgemeester Raymond Uyt- tersprot welkomst- en dankwoorden tot gepensio neerden die niet inaktief willen blijven noch zich in de een zaamheid opsluiten om te wor den aangezien als mensen die «afgedaan» hebben. Heel wat gepensioneerden geven trou wens blijk van vitaliteit en ge meenschapszin die vele jonge ren hen kunnen benijden. Wie zijn de Aalsterse gepensio neerden? Zowat 20.000 Aalstenaars, ruim 1/4 van de totale bevol king, genieten een of andere vorm van pensioen. Het stads bestuur wil dan wel eens juist weten wie ze zijn? Waar en hoe ze wonen? Hoe ze leven? Wat ze doen en welke hun problemen zijn? Zulks om het Ruim een vierde van de Aalsterse bevolking behoort tot de derde leeftijd (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1