De grote en de kleine k Kunstschilder Joost Van den Eynde exposeerde te Kastel Sint-Niklazenaar Henri Lens in Kultureel Centrum te Affligem Kulturele Raad Erpe-Mere kiest nieuw bestuur Harmonie van de derde leeftijd gezocht Kunst te kijk in het Waasland Sami Swoi Hot Jazz Orchestra: super orkest uit Polen in Dendermonde Nacht van de Kunstenaar te Lede «Kunst voor iedereen» via Luc Van Caeneghem te Aalst De Voorpost - 15.6.1984 - 23 In het Stedelijk Trefcentrum aan de Driesleutel- straat organiseerde de «Aalsterse Federatie voor Socio-Kultureel Werk vzw» op de vooravond van Pinksteren, blijkbaar niet een ideale dag om veel belangstelling te trekken, de eerste trekking van een kunstwerk in de reeks «Kunst voor iedereen». Kuituurschepen Chris Lie- vens-Borms verheugde zich over het initiatief van een maandelijkse verkoop van een kunstwerk van heden daagse kunstenaars via loting. De «Federatie» had hierme de een dubbele bedoeling. Enerzijds krijgt het pubüek de kans een waardevol en artistiek hoogstaande kunstwerk in bezit te krij gen. Kunst, goede kunst moet niet noodzakelijk duur zijn. En om de nog steeds bestaande drempel vrees te overwinnen komt niet het publiek naar de kunst maar de kunst naar het publiek. Anderzijds krijgen heel wat jonge kunstenaars via dit projekt een ruimere be kendheid en worden ze ge- konfronteerd met moeilijk heden, niettegenstaande vaak veelbelovend talent, Werkgemeenschap Wij Dendermonde expozeert Ter gelegenheid van de eerste Sint-Gillis kermis op zaterdag 23 en zondag 24 juni heeft in de werkloka len van de kinderwerkplaats «Wij» een tentoonstel ling plaats die men kan bezichtigen van 10 u. tot 12 u. en van 15 u. tot 18 uur. Twee voorname tema's op deze tentoonstelling: «kin deren uiten zich», waarbij de kleinsten laten zien wat ze tijdens het werkjaar 1983-1984 hebben ge maakt. Het tweede luik omvat «volwassenen uiten zich». «Wij» kreatief atelier voor volwassenen, pre senteert de werken van haar leden. Bij deze gelegen heid kan men ook inschrijven voor het werkjaar 1984-1985. om valabel door te breken. Wat dan wel kan via persor ganen en tentoonstellingen in het Trefcentrum zelf. Wellicht kan ook zulks via de stedelijke bibliotheek, via de dienst kuituur of door het openstellen van door het publiek druk be zochte plaatsen. In een tijd van opdrijven van de produktiviteit, van het streven naar ruimere winstmarges en lagere kos- tencijfers en waaruit het kunstzinnige grotendeels is teloor gegaan, is verpo zen bij werken van arties ten een verheugende bedoe ning. De waarde van een kunst werk wordt niet bepaald door kritici of deskundi gen. De reëele waarde is in hoge mate afhankelijk van de relatie persoon-kunst werk, de houding die wij zelf tegenover een bepaald kunstwerk aannemen. Eerste laureaat is schilder- keramist Luc van Caene- ghem met de kleur-zeef- druk «Eye in the sky». Roland Dua van de Aalster- se Akademie voor Schone Kunsten noemt de kunste naar die tracht van zijn kunst te leven iemand die hardnekkig op zoek is naar een eigen identiteit, onge- konditioneerd en vrij van alle would-be maatschap pijkritiek. Zijn zoeken is een gestadig uitspuien van diverse materialen en tech nieken en de zelf-wegvoe- ring in het elan van het werk dat onder zijn handen ontstaat. Het medium bij uitstek om in keramiek de eigen droomwereld gestalte te geven. Aalstenaar Luc Van Cae- neghem (°1955) volgde na zijn basisopleiding te Aalst toegepaste kunsten aan de Koninklijke Akademie te Gent. Van Caeneghem is een gevoelsmens die het zoekt in de irrealiteit, de droomwereld, het onderbe wustzijn. Beelden evenwel met betekenis door de kij ker zelf te ervaren. In feite ademt zijn wérk surrealistische trekjes uit waarbij hij de eigen fanta sie op doek brengt zonder enige voorafgaande schets. Wat dan uiteraard de spon- taneiteit en geloofwaardig heid ten goede komt. De ingrediënten van zijn kunst zijn los, ongeordend en zelfs soms onbegrijpelijk in de kontekst maar lang zaam groeit er een doelbe wustheid uit die hij wel kan tonen doch niet verklaren. Ook met oxyden en glazu ren springt hij om zoals Monique Muylaert en Her man Muys het hem leerden. Invloeden die hij niet tracht te verbergen maar waarop hij wel zijn eigen wereld wil opbouwen. LH Hamme. De kunstschilder Wijngaard te Kastel (vh) Van den Heynde stelt zijn werken tentoon in di 'Berlare in prentkaarten' in herdruk Op 26 mei werd door de Heem- en Oudheidkundige Kring van Berlare het boek «Berlare in Prentkaarten» voorgesteld in het nieuwe kantoor van het Gemeen tekrediet. Het boek kreeg al onmiddellijk een warm ont haal bij de plaatselijke be volking, zodat nu reeds duidelijk is dat de voorziene oplage is uitgeput. Geen nood evenwel, want een herdruk is nu reeds klaar, zodat men ook aan de blijvende vraag van belang stellenden zal kunnen voldoen. Het boek kan nog besteld worden bij de bestuursle den van het Heemkundige Kring of bij het kantoor van het Gemeentekrediet. Het kost 200 fr. en dat be drag kan worden overge schreven op rekeningnum mer 068-2011567-08. De boeken zullen ter beschik king 'iggen vanaf zaterdag 16 juni in het kantoor van het Gemeentekrediet. Van 22 juni tot en met 1 juli exposeert de Sint-Ni- klazen aar Henri Lens in het Kultureel Centrum te Af fligem. Henri Lens, geboren in Sint-Niklaas in 1936, ging op zijn elfde jaar naar de akademie van Sint-Niklaas waar hij onder meer als leermeesters de heren De Bosser, Van Reeth en Fon- teyn had. Op zijn vijftiende begon hij met schilderen. Bijna gelijktijdig begon hij ook met brandglaskunst, waarin hij zich nu volledig heeft gespecialiseerd. In de zeventiger jaren zou hij zich op deze kunst toeleg gen. Veel heeft hij te dan ken aan zijn leermeester Sander Wijnants die hem zelf tot leerling had gekozen. De kunst van Lens kan men als volgt omschrijven: «Het is een kunstvorm waarbij voorstellingen wor den samengesteld uit stuk ken gekleurd glas, bijeen gehouden door loodlij sten. Deze laatste, die aan weers zijden gleuven hebben, ge ven tevens de voornaamste omtrekken van de figuren aan. De fijnere lijnen van de binnentekening worden met gemakkelijk smeltende loodverf aangebracht en la ter ingebrand». Opmerkelijk is nu wel in de kunst van Lens dat hij bij voorkeur «antiek» glas gebruikt. Dat antiek glas is volgens hedendaagse nor men onzuiver. Glasraam kunst vereist veel vakman schap en ervaring. Het vergt oneindig veel tijd een kunstwerk af te leveren. Lens blijft bij een figuratie die men artistiek-realis- tisch kan noemen, omdat ze meer steunt op overleve ring en geplogendheid dan op direkte ervaring van de aktuele werkelijkheid. Henri Lens neemt een biezondere plaats in de Vlaamse kunstwereld in. Zowel door de kunstvorm die hij beoefent als door zijn vakmanschap De tentoon stelling wordt officieel geopend vrijdag 22 juni om 20 uur en is voor het pu bliek toegankelijk op zater dag 23 en 30 juni van 14u30 tot 20 uur. Zondag 24 juni en 1 juli van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 uur. (h.j.m.) Tijdens het voorbije Pinksterweekend en ter gele genheid van Kastelkermis, was er in zaal De Wijng aard te Moerzeke-Kastel, een tentoonstelling van de werken van kunstschilder Joost Van den Eynde, die woonachtig is in Lokeren. Het was op nadruk kelijke aanvraag van zijn vrienden dat deze ten toonstelling te Kastel werd georganiseerd. Joost Van den Eynde be- geen modernisme met hoort tot een echte kunste- vreemde kuriositeiten. naarsfamihe. Vader, broer Joost Van den Eynde houdt en zuster schilderen even- zich aan de Vlaamse tradi- eens. Van kindsbeen af te- tier- In zijn werken vallen kende hij al uitgebreide bijzonder de rijke kleur- stripverhalen. Iemand die schakeringen en de sfeer- hem kende wist dat hij later schepping sterk op. kunstschilder zou worden. Bij het bekijken van zijn VARIATIE oeuvre valt vooral de rusti- Er is geen enkel onderwerp ge voorstellingswijze off. dat deze kunstenaar niet Men treft er geen harde aankan. Op de ze tentoon- tegenstellingen aan, geen stelling kon men zowel stil- schokkende ideeën, en ook levens, bosgezichten, zo mer- en winterlandschap pen, enzomeer bezichtigen. Verrast staat men voor eei zonsondergang in rege nachtige herfsttijd. Een naar de stal terugke rende kudde schapen, wa terpiassen met een zwan regenlucht, een prachti{ geheel. Kunstschilde Joost Van den Eynde werk met grote overgave en lief de aan zijn werken. Ieder penseel trek is eerlijk enoc recht. De verf wordt fijn maar tot verzadiging laa; op laag aangebracht. De bezoekers van deze ten toonstelling te Kastel wa ren dan ook aangenaar verrast over deze kunstwei ken. Hun bezoek loonde d moeite. B] In Dendermonde moeten heel wat goed geoefende muzikanten zitten die de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt en vaak niet meer aan de bak komen in een of andere harmonie. Vandaar dat Gustaaf Beeckman, zelf een gewaardeerd muzikant, de idee naar voor heeft geschoven om eens een harmonie samen te stellen bestaande uit zestig plussers die nog van aanpakken weten. Houtblazers, kopers en slagwerk je bent hartelijk welkom voor dit unieke muziekgezelschap dat ook onder leiding zal moeten staan van een «gepensioneerde» dirigent. Belangstellenden voor het vormen van een dergelijke harmonie kunnen zo snel mogelijk kontakt opnemen met Gustaaf Beeckman, Zeelsebaan 31 te 915o Dendermonde (052/21.56.58). Niet bepaald onverwacht nam het bestuur van de gemeentelijke kulturele raad in november vorig jaar kollektief ontslag. De reden diende gezocht in een gebrek aan dialoog met het gemeentebestuur en een «wanverhouding tussen de gemeentelijke sportraad en de kulturele raad». Via de pers had den beide partijen hun zeg maar in ieder geval bleek de relatie tussen beide zoek te zijn waardoor een hele polemiek gevoerd die uiteindelijk leidde tot een onherstelbare breuk met het gevolg dat de kulturele raad totaal aan de grond zat. Om aan dit euvel te verhelpen en om de werking opnieuw op gang te trekken heeft schepen J. Van den Steen de verenigingen bij elkaar geroepen om een nieuw bestuur te kiezen. Fotogliefen van Ral De Smedt zijn tot 1 juli te bekijken in fotogalerie Ecru, Regentiestraat 51 in Sint-Niklaas. Toegankelijk: vrijdag van 18 tot 21 u., zaterdag van 14 tot 18 u., zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. en maandag van 14 tot 18 u. Een vijfentwintigtal houtskuJpturen van Wim De Cock 8taan opgesteld in de toonzalen van Deba, Dorp 106 in Belsele. Nog toegankelijk op 18 en 17 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. De jaarlijkse groepstentoonstelling van de Bel- seelse Kunstvrienden op het gemeentehuis van Bel sele vindt plaats tijdens de handelsbeurs op 15, 16 en 17 juni. De opening van de tentoonstelling met schilderijen, beeldhouwwerk, grafiek en akwarel- len, vindt plaats op vrijdag 15 juni om 19 u. Zaterdag en zondag van 14 tot 21 U. Akwarellen en tekeningen van Elie Van Oppens smukken tot eind juni Taverne Apostrhof aan de Apostelstraat in Sint-Niklaas. op. Open: alle dagen vanaf 10 u donderdagen vanaf 9 u. Het Atelier van Piet Clement uit Amsterdam toont grafiek, van 24 juni tot 5 augustus in het Internatio naal Exlibrisoentrum aan de Regentiestraat in Sint- Niklaas. K.L. Dit gebeurde dan in de zaal van het ex-gemeentehuis Mere waar afgevaardigden van 53 verenigingen aanwezig waren. Volgens de laatste kontrole moesten er slechts 48 aanwe zig zijn om geldig te kunnen stemmen. De uitnodigingen waren verstuurd op basis van de toelagen want de verant woordelijke schepen bezat geen adressenlijst vermits de GKR een eigen administratie had, ondergebracht in het oud gemeentehuis Erpe. Uiteindelijk moest men vast stellen dat er niet minder dan 16 vertegenwoordigers vervan gen waren wat aanleiding gaf over het al dan niet lid zijn van de Algemene Vergadering. Dan was er ook nog de kwestie van het ontslag van het be stuur dat normaal via de AV moest gebeuren. Er werd heel wat met de punten en paragra fen gejongleerd, door de enen als argument aangevoerd, door de anderen als puur Latijn gelaten oanvaard. Twee leden van de AV wilden zelfs het ontslag van het vorig bestuur niet aanvaarden en reglemen ten werden zodanig naar voor gebracht dat men er nog wei nig kop kon aan krijgen. Een netelige parlementaire kwestie had er niets van. Om aan het (nutteloos) over en weer ge praat een einde stellen (velen keken uit naar het einde van de vergadering) vroeg schepen Van den Steen of in dit geval de statuten naar de letter of naar de geest moesten toege past worden en doet een voor stel om toch een bestuur te kiezen. De meeste aanwezigen vroegen niet beter om van alle palaver van af te zijn zodat na ongeveer twee uur zitting de stemming kon doorgaan. Voor de neutrale strekking mochten vijf kandidaten gekozen wor den. Van de zeven die zich opgegeven hadden trokken er zich, juist voor de stemming twee terug, nl. Johan Goossens (fanfare Burst) en Gustaaf Van den Eeckhout (BGJG-Erpe). De andere kandidaten waren dus automatisch gekozen: Firmin Boterberg (fanfare Erpe), Eric Ghijssens (Vriendenkring ge meenteschool Erpe), Fr. Ser geant (VOBKW) Boudewijn Van der Heyden (Duivenmaat- schappij Elk zijn Recht Mere), Fritz Wamback (BC Turbo cars Mere). Voor de andere kandi daten leverde de stemming weinig moeite en we kregen in alfabetische volgorde Paul Bie- seman, R. De Langhe, Bartelt De Vuyst, Oscar Redant en Patrick Van den Eeckhout. Nu is het nog afwachten hoe de bestuursfunkties zullen ver deeld worden en welk elan er nu zal genomen worden. Het is vooral te hopen dat hier een nauwe samenwerking tot stand komt zowel tussen de groeperingen onderling als tus sen bestuur en gemeentebe stuur. JV Na de tentoonstelling gewijd aan werken van kunst schilder Jean-Pierre Deloore die toegankelijk is tot en met zondag 24 juni op zaterdag, zondag en maandag van 14 tot 20 u. en op vrijdag van 19 tot 21 u. kan U op zaterdag 30 juni in «'t Hof te Puttens», Wichelsestraat 20-22 te Lede terecht voor de «Nacht van de Kunstenaar», waar U in het dekor van de binnenkoer een unieke gelegenheid krijgt om in een gemoedelijke sfeer kennis te maken met heel wat artiesten. Te 20 u. aperitief en vanaf 20.30 u. barbecue. Vanaf 22.15 u. dansnacht en verbroedering met de artiesten. Aan het Hammondorgel virtuoos Geert D'Haese. Deelname in de kosten: 600 fr. Inschrijven vóór 15 juni a.u.b. op 000-0593640-97 van De Smet, Lede. Op zondag 8 juli volgt dan op de binnenkoer een kunstmarkt en ruilbeurs opgefleurd door de muzi kale groep «De Krebbels». (lh) Op zaterdag 16 juni in de Honky-Tonk bunker treedt Sami Swoi uit Polen op. Het superorkest uit Polen voor de maand juni. Sami Swoi is Pools en betekent zoiets als «onder ons» of «allemaal familie onder elkaar» waarmee misschien iets van de geest en de sfeer van het orkest aangegeven wordt. Wat praktijk en er varing betreft is Sami Swoi een van de oudste Poolse jazzorkesten, terwijl hun repertoire zondermeer tot de veelzijdigste mag gere kend worden. In 1968 ge sticht, is Sami Swoi uitge groeid tot een 'instituut' op de Poolse Jazz- en popsce- ne. Ontelbare optredens en festivals, radio en televisie hebben tot die enorme po pulariteit bijgedragen. De Sami Swoi bezetting be reikt absoluut professio neel niveau met zeer eigen- 'aardige' sound. Deze klankkleur wordt bereikt door hun tienkoppige be zetting (2 tp, 1 tb, 3 sax, ritmesectie), die vaak doet denken aan de Amerikaan se bigbands uit de jaren veertig. (Glenn Miller, Count Basie en Woody Her man). Hun repertoire is on gemeen breed en bevat zo wel klassiek werk als de standaardwerken uit de New-Orleans periode. Zij wonnen alle belangrijke Poolse jazzprijzen, werden op bijna alle Europese jazz festivals uitgeroepen tot beste en traden op voor zo wat alle belangrijke televi siestations van Oost- en West Europa. Twee jaar ge leden brachten zij sensatie weet je nog, op de 3' Den dermondse kroegentocht terwijl zij verleden jaar o] het laatste Jazzfestival sen satie brachten in een ande re richting. Toen kwamei zij uit Polen met een gehaJ veerde ploeg (6 spelers) Vier muzikanten 'mochter toen het land niet uit we gens hun bindingen me Solidariteit, wat aan de lei der een gedurfde uitsprak over de Poolse leiders ont lokte. Dit jaar zijn ze e terug allen bij. Voor dit su per orkest uit Polen houd de Honky-Tonk het bij d gewone clubprijzen: ledei 150 fr; en niet-leden 250 fr Hopelijk loopt voor dit or kest de bunker nog een vol.... Sint-Niklaas, Regentiestraat. Raf Desmedt stelt tentoon in Sint-Niklaas is een nieuwe^ foto(galerij) rijk. Dit zijn de nieuwe galerij Ecru (Iv) initiatiefnemers Alex Ruyssinck en Herman Huvs van de vzw Ecru (Iv) Belsele. In de meubelgalerij Deba stelt, ook dit nog, beeldhouwer Wim De Cock tentoon (dw) Zoals elk jaar wordt te Kemme een Zoetemarkt georgani zeerd op «Sinksenmaandag op 11 juni. Het initiatief gaat u van de lokale VVV De West vlaamse Bergen. Dit jaar word «zoet-Brabant» in het brand punt van de belangstelling ge plaatst. Door de VTB wordt een jaai lijkse prijs uitgeloofd ter bevoi dering van de Nederlandstal ge toneelliteratuur. Het bedra van de prijs bedraagt 50.00 fr. De prijs kan toegekend woi den aan de persoon, de ve*~ niging, de instelling, het oe drijf, de onderneming of d toneelgroep die zich in de loo van een speeljaar uitzonderlij verdienstelijk heeft gemaal wat het propageren van Ne derlandstalig toneelwerk va nog levende auteurs betreft. In het centrum «Hoge Reilen te Lichtaert kan u deze zome genieten van een aktief, ge zond verblijf van 3 tot 5 dage (van 17 tot 19 augustus of va 15 tot 19 augustus). Tijden die dagen worden verschiller de dans- en muziekkursussei ateliers en sportieve bewegin gegeven Voor meer informs tie: de.Volksdanscentrale vo< Vlaanderen, Sint-Vincent.,, straat 26a te 2018 Antwerpe reekend (03/230.75.80).

De Voorpost | 1984 | | pagina 23