Fanfare Niets Zonder Arbeid - Trouw en Eendracht rlimBouom rROUW-tfl-ttMDPAOfT Nieuwe vlag Jubelfeesten hfiinKiiifjr-rAwgpF 24 - 15.6.1984 - De Voorpost Aalst. Herinnering aan de boeiende levensloop van de fanfare: ook 50 jaar geleden keken bestuursleden en muzikanten de toekomst hoopvol tegemoet. schappij verhuisd naar «De Katholieke Volkskring», gele gen in de Denderstraat, vlak bij de Denderbrug. Tot en met de bouw van een nieuwe zaal, in 1923, hadden de repetities daar plaats in de grote kamer boven de gelagzaal. Deze ver bouwing schonk uiteraard heel wat meer akkommodatie En ondertussen stevende de vere niging met rasse schreden af op haar 100-jarig bestaan en ken de ze een ware bloeiperiode. In 1935: opnieuw een geslaagd jubelfeest! Het jubelfeest werd luister rijk gevierd in 1935 (eigen lijk één jaar te laat), het werd een echt hoogfeest voor de vele ijverige leden en trouwe sympathisanten. Toen ook verwierf de fanfa re de titel «Koninklijk» en mocht het korps een nieuw kunstvol vaandel in ont vangst nemen. Dat zo'n ju belviering niet enkel een stimulans is voor de feest vierenden; doch ook een Arbeid» met dhr. J. Ver- leysen. Aan het festival zelf hadden volgende muziekkorpsen deelgenomen: Kon. Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» uit Aalst; - Kon. Fanfare «Kunst en Vermaak» uit Aalst; - Kon. Fanfare «De Katho lieke Gilde» uit Hekelgem; Kon Fanfare «St.-Ceci lia» uit Hofstade - Kon. Fanfare «St.-Ceci- lia» uit Meldert, - Kon. Fanfare «St.-Ceci lia» uit Moorsel; Kon. Fanfare «St.-Ceci- lia» uit Waasmunster en Kath. VI. Fanfare «St.-Cecilia» uit Welle. Het werd een herdenkings feest dat als buitengewoon geslaagd mocht beschouwd worden! Eind 1966, tijdens de Eu charistieviering naar aan leiding van de Ceciliafees ten 1966, werd een nieuwe vlag ingezegend en in ge- gelegd stuk de «Profane Dansen» van Marcel Poot en, als vrij voorgedragen stuk, «De Kalief van Bag dad» van Adr. Boieldieu. Dit alles vergde veel inzet en langzamerhand ont stond er wel een zekere ma laise onder de leden van het korps. Dirigent Leon Van den Bossche kwam er zelfs toe, eind 1957, zijn ontslag als muziekchef, aan het be stuur aan te bieden. Toen nam dhr. Jozef Verleysen, gouden eremetaal der Ste delijke Muziekacademie van Aalst - trombonesolo bij de Kon. Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» uit Aalst, het roer over. Hij bleef muziekmeester tot 11 juni 1965, toen dhr. Paul Vanhenden als nieuw diri gent werd verkozen Eind 1972 ter gelegenheid van de Cecilia-viering '72 verscheen het volledig ge ïnformeerd fanfaregezel schap (groene blazer, grijze broek met fijne groene bies, ren en de onderscheidene aktiviteiten coördineren en stimuleren. Wat ook nog onderstreept dient te worden is het «aan treden van het vrouwelijk geslacht als muzikant bij de fanfare» vanaf 1978 en de deelname aan het jubelfesti val van de Liberale Ko ninklijke Fanfare «St.-Ceci lia» die op 24 juni 1979 haar 125-jarig bestaan her dacht te Erembodegem. Om deze korte historiek af te ronden: «Niets zonder Arbeid - Trouw en Een dracht» kende in de loop der jaren «ups en downs» met heel veel momenten van blij meevieren, maar ook met heel wat ogenblik ken van tegerslag en diepe rouw. De vereniging is aan gesloten bij het Muziekver- bond van België en bij FE- DEKAM. In 1981 telde de fanfare 35 muzikanten 3 leerlingen, het majoretten- korps bestond uit 15 meis jes. Er kon toen gerekend den Bossche Florent (Erem bodegem), Cammaert Jozef Omdat de kunstzijden «wapper» letterlijk en figuur lijk tot op de draad versleten was. diende er voorzien in de vervanging van het korpsvaandel. Om meerde re redenen opteerde het bestuur voor een fluwelen «standaard», met opleg en symbolen in goud- en/of zilverdraad. Kontakt werd genomen met het kunstatelier Slab- binck uit Brugge, waar ook het vaandel uit 1935 werd tot stand gebracht. Door een afvaardiging van het bestuur van «Niets zonder Arbeid - Trouw en Eendracht» werd aldaar een keuze gemaakt uit verschillende modellen en terwijl de artistiek aange legde sekretaris van de maatschappij, dhr. Marcel Temmerman, zich gelastte met de grafische aanpas sing van het gekozen model. Terecht kan gezegd dat het kunstatelier Slabbinck zorgde voor een kunstvolle uitvoering van de nieu we vlag die qua beeld en symboliek zeker geslaagd mag worden genoemd. ry Anderhalve eeuw aktief te Erembodegem j Het bestuur van de Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid - Trouw en Eendracht», met als I voorzitter Fr. Boel, ondervoorzitter R. Van Vaeren- j bergh, sekretaris M. Temmerman, penningmeester J De Bruyne en leden A Amant, A. Asselman, E. De Backer, G. De Greve, O. De Sadeleer. F. Du pont, R - Eemans, A. Gheyssens, A Mertens, A. Ottoy, H. Roseleth, 8. Temmerman, P. Van Den Hou we, J. i Van Den Heuvel, K. Van der Burght, G. Van de Walle, F Van Gucht, D. Van Hoefs, L. Van Vaeren- bergh, G. Verbruggen en Fr Vlaeminck, nodigt U uit op volgende feestelijke aktiviteiten n.a.v. het 150-jarig bestaan van de fanfare. Op zaterdag 16 juni om 11 uur wordt het feest ingezet in de feestzaal van het Aalsters stadhuis met een apertiefkoncert waarna om 12 uur een akademi- sche zitting volgt met de uitreiking van eretekens en ontvangst door het stadsbestuur. Om 19 uur wordt er aan een jubileum-banket aangezeten in de zaal Gerstenhof te Erembodegem. ■j Op zondag 17 juni wordt om 10 uur de jubileummis opgedragen in de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk te Erembodegem Daar heeft ook de vlag gewijding plaats (De nieuwe vlag is van mosgroen fluweel, met opleg van tekst en symbolen in gouddraad en afge- werkt met dito franjes en kwasten). De plechtigheid wordt opgeluisterd door «N.Z.A. - Tr. E» en het A Capellakoor «Termuren». Na een optocht door Erembodegem volgt een receptie voor iedereen in het Parochiehuis. Daar wordt dan ook «De Geschie denis van de Koninklijke Fanfare» opgetekend door haar sekretaris Marcel Temmerman, te koop aange boden (300 fr.). 's Namiddags vanaf 15 uur volgen wandelkoncer- ten, majorettenshows en kioskkoncerten op de wijk Doggen, in de Leuvestraat op het dorpsplein en in de -eesttent, door St.-Cecilia uit Meldert, St.-Cecilia uit Moorsel, St.-Cecilia uit Welle, Concordia et Docilita's uit Herdersem, de Katholieke Gilde uit Hekelgem, De Terjodenaren uit Erembodegem, Kunst en Ver maak uit Aalst, St.-Cecilia uit Erembodegem, St.- Cecilia uit Hofstade, St.-Cecilia uit Baardegem, De Dendergalm uit Denderleeuw en Al Groeiend Bloei end uit Aalst. Het slotkoncert om 20- uur wordt gebracht door St.-Cecilia uit Lebbeke De viering wordt afgerond op donderdag 21 juni om 20 uur in de Sportschuur Denderdal in Erembode gem, met een galakoncert door het groot harmonie orkest der Gidsen. De toegang is gratis en om 19.45 uur sluiten de deuren! DB. hTbU.l^ST' V°°r d" Erembode«,mse «nutokvmiilgiiig „Ni.ts zonder Arbeid - Trouw en Eendiwcht.. een bruik genomen. Ontwerp ÜSlUnn?1111»!111?! Immer* 150 jaar geleden, in de huidige grootste AaUteree deelgemeente, boren de ^-"""ran"8 bÏÏhildeS o 18 er "teods aangenaam tijdverdrijf en een nuttige vrijetijdsbesteding kunstzijde), waren het M hadden mumetanaataohappijen wellicht te kampen tegen het voordeel dat een muzikant „een werk van een spelend lid pottenpakker» is. Maar dit vooroordeel hebben ze intussen kunnen overwinnen. In plaats van van de ene naar de Polvdoor Sonck uit Aalst Artad ïr^vSfï611, k6nt Sfand*ren ?U,.m^ekmaatschappijen die presteren en koncerteren. In «Niets zonder Buiten de gewone opschrif- «f™ T O"» metrumenten, hebben heel wat muziekliefhebbers Intussen zeker hun gading gevonden, ten en symbolen ter idenU- S?e hïïïïïïr■S™"ra»d"clu'P- Sam"n hebben ze meegeholpen aan de vooruitgang, de groei ficatie van de maatschappij en de bloei van hun vereniging. Samen hebben ze een positieve bijdrage geleverd in de boeiende wordingsgeschiedenis die de vlag „in top. voert van nun fanfare. - Naar aanleiding van ham- 150-jarig bestaan programmeert het fanfarebestuur samen met de leden, op 16, 17 en 21 geniale idee een liïrit lirtfnoltrfr 6 akJivitel,ten: 3"daagse jubüeumfeesten waar gans muziekminnend Erembodegem nieuw, maar toch wel uit- A»kïS i Haar mtkijkt, een feest dat zelfs weerkiank zal hebben tot ver buiten de grenzen van deze huidige erst toepasselijk binnen- SLde a«enda:efn apertief-koncert, akademische zitting met uitreiking van eretekens, beeld aan toe te voegen: een ontvangst door het stadsbestuur van Aalst, jubileum-banket, vlaggewijding en jubelmis, optocht, receptie, wandel- «bezig bijtje» symbool voor koncerten, majoretten-shows, kiosk koncerten en, ten slotte een galakoncert door het Groot Harmonie-Orkest der «Niets zonder Arbeid» 6611 bijzondere intentie: met de publikatie van «De Geschiedenis van de Koninklijke Fanfare «In 1970 werd aan de fanfa- -jT.rr Eendracht." opgetekend door haar sekretaris Marcel Temmerman (sekretaris vanaf re een trommelkorps toege- g"™n b0el",d<l fc™""1—1 gcplogenhsden. voogd dut nadien evolueer- anekdoten en varia van de vereniging. •Reeds lang koesterde men chie en waaruit ook valt af bij de eerste jubileumviering, Jinnen onze vereniging de te leiden hoe innig de ban- haar 50-jarig bestaan, groots wens dat er iemand zou ge- den zijn die de fanfare bin- gevierd. Aan het jubelfestival ronden worden om de stof- den aan haar achterban en dat toen werd ingericht werd .erige sluier weg te nemen hoe groot haar kulturele in- deelgenomen door achttien lie reeds vele decennia het breng is in het leven van muziekkorpsen. Ook mocht oudste verleden van de fan- onze landelijke volksge- het inrichtend korps dan een „are toedekte; een verleden meenschap. vaandel in ontvangst nemen, lat ongetwijfeld rijk moest Het was van het «standaard»- ajn aan geschiedkundig Het begon allemaal vijftien model, in zwaar fluweel en met materieel, niet enkel betref- decennia geleden... opleg van letters en symbolen .ende onze eigen vereni- De Koninklijke Fanfare in goud- en zilverdraad. De jing maar ook op gemeen- «Niets zonder Arbeid - meeste aktiviteiten van de fan- :elijk vlak, want vroeger Trouw en Eendracht» werd fare lokaliseerden zich in de meer dan nu ontplooide een gesticht in 1834. Ze ont- loop der jaren vooral op eigen muziekmaatschappij haar stond, hoogst waarschijn- bodem: organiseren van het aktiviteiten binnen de ge- lijk, door opsplitsing, uit eigen festival, geven van kiosk- meentegrenzen en rond de een plaatselijke vereniging of wandelkoncerten op de ver- oelangrijkste gebeurtenis- voor toonkunst. Die had schillende wijken van Erembo- 3en die zich daar af- haar lokaal bij de familie degem, opluisteren van stoe- ^peeMon. Cammu, aan de Hogeweg ten en plechtigheden, aantre- Door vriend en collega, wij- (ongeveer aan de overzijde den voor processies en begra- !en dhr. Hilloné Callebaut, van de Van de Vijverstraat, fenissen en... ondersteunen werd vroeger reeds een zeer en met als huidig huisnum- van de politieke strijd..Toch geknopte levensschets van mer: 70) waar later ook de werden ook reeds, vanaf haar de naar majorettenkorps. stichting, talrijke verbroede ringen aangegaan met muziek maatschappijen uit de aanpa lende gemeenten. De nadruk kwam veelal te liggen op het lichtere genre met amuse ments- en marsmuziek. Af en toe waagde men zich ook eens Niets zonder Arbeid - liberale fanfare «St.-Ceci- «Trouw en Eendracht» op lia» haar eerste lokaal zou papier gezet, maar het bleef hebben en nog later ook de rijn intentie dat werk nog muziekmaatschappij «De sens uitgebreid over te Kozakken». Vrij spoedig ioen. Toen hij, als gevolg kwam de jonge fanfare tot ?an het verkeersongeval volle vloei. Reeds in 1838 waarvan hij het slachtoffer werd haar een vergulde me- o werd van dat opzet moest daille toegekend: een eerste aan het licht klassieke werk of afzien, werd het zijn innig- trofee, met als inscriptie, de filmmuziek, ïte wens dat iemand anders «Concours de Musique a In 1909 werd de fanfare 75 lie taak op zich zou nemen. Alost, 1' prix, remporté par jaar. Of er bij die gelegenheid Het was duidelijk dat hij la Commune d'Erembode- speciale feestelijkheden op het net die «iemand» uw die- gem - 1838». Ook de vol- getouw werden gezet is niet aaar viseerde en om elke gende jaren werd aktief bekend, iaaromtrent weg te nemen, deelgenomen aan festivals Na de oorlogsjaren 1914-1918 aezorgde hij mij korte tijd en tomooien waarbij heel startten de aktiviteiten van de nadien de reeds geordende wat medailles verworven fanfare slechts langzaam archiefstukken onzer fan- werden Kort na haar stich- In 1907 was de muziekmaat- are. Wellicht was het zijn ting vond de fanfare onder- nedoeling daardoor mijn dak in het statige «Rooms auiver weg te nemen voor Hof», vlakbij het station le aanpak van zulke om- van Erembodegem. En ver- zangrijke opdracht, maar volgens kreeg de vereni- -«•"-iddeLlijk gelukte hem ging haar zetel in de her- lat toch niet. berg, die in de volksmond Vlet het naderen echter van «In de Poort» heette en uit- ie jubelviering n.a.v. ons gebaat werd door de familie 150-jang bestaan, achtte ik Meert-Mollaert en gelegen ian eindelijk toch het ogen- was aan de Denderstraat ilik gekomen om het maar vlak tegenover het gemeen- ip te wagen en aldus te tehuis. Tot en met de slo- roldoen aan de hartewens ping van dit gebouw, in ran onze ere-sekretaris. 1974, bleef het embleem Snerzijds was daar toch van de fanfare: 2 hezen in -eeds het naar mijn oordeel smeedwerk, bewaard boven aelangrijk voorbereidend de dubbele toegangspoort, werk van mijn voorganger In 1882 kreeg «Niets zon- m anderzijds wist ik mij der Arbeid - Trouw en Een- aén der weinige overgeble- dracht» nieuwe statuten, zen bevoorrechte getui- Artikel l ervan luidt als ?en...». Dit lazen we zopas volgt: «De maatschappij n het «Woord vooraf» van heeft voor oogwit, door het iet boeiend verhaal, waar- aanleren en uitoefenen der lit blijkt «hoezeer de ge- muziekkunst, haar leden achiedenis van «N.Z.A.-Tr een aangenaam tijdverdrijf fe E.» verweven is met deze te verschaffen» zan de gemeente en paro- Twee jaar later, in 1884, werd gunstige invloed kan uitoe fenen voor wat betreft het werven van jonge elemen ten valt niet te betwijfelen. In 1960 werd opnieuw een buitengewoon feestprogramma uitgewerkt. Het aantal muzikanten groeide gestadig en had in 1938 de kaap der 50 bereikt. Na de tweede wereldoorlog, na vijf lange jaren gedwon gen stilzwijgendheid, werd opnieuw van wal gestoken met aktiviteiten en groeide In 1960 werd feest gevierd het leden-aantal gestadig naar aanleiding van het aan. Dikwijls werd meege- 125 jarig bestaan. Ook deze dongen in de Provinciale keer kwam men een jaartje Tornooien en wedstrijden, achterop met de herden- De uitslag bracht vreugde king van de stichting van en fierheid bij de leden-mu- de fanfare, maar net als de zi kan ten. Begonnen in 3° vorige keer werd de jubel- kategorie wist «Niets zon- viering weer georganiseerd der Arbeid» in 1949 door te in het kader van het tradi- dringen tot 2" kategorie tioneel verbroederingsfesti- Tijdens het provinciaal Tor- val van de vereniging. nooi, op 18 juli 1954, te ^atM. Dit prentje werd uitgegeven naar aanleiding Wat stond er op het pro- Zottegem vertolkten de de fanfare (arch.) gramma? Erembodegemse muzikan- i het honderdjarig bestaan v Zaterdag 18 juni: ont- ten de «Jubelmars» van Au- bordeaux-kleurige das en vangst op het gemeen- gust De Boeck. Uit de drie jagershoedje) voor het eerst tehuis en nadien openings- stukken naar keuze: «On- in het openbaar, een nieu- koncert door de jubilerende der het Lover», van Strau- we primeur! fanfare wen, «De Kalief van Bag- Met de fusie in 1976 kwam Zondag 19 juni: hoogmis dad» van Boieldieu en «La meteen ook het einde van voor de afgestorven leden. Nation Beige» van Peter Be- zelfstandig Erembodegem. optocht langs Hogeweg, noit, diende het laatste uit- En intussen is ook «Niets Brusselbaan, Scherre- gevoerd. De uitslag werd zonder Arbeid» toegetreden straat, Leuvestraat en een sukses: «N.Z.A. - Tr. tot de V.A.M. (Vereniging Dorp, gezamenlijke uit- E.» dat zich aangeboden van Aalsterse Muziekmaat- voering der opgelegde had in 2" kategorie werd schappijen), die reeds van mars, tornooien en koncer- bevorderd en in de l' afde- vóór de fusie aktief was in ten op de kiosk, uitreiking ling gerangschikt! Ook het «Klein Aalst». Die vereni- der premiën in het lokaal jaar daarop tijdens het pro- ging had zich tot doel ge en kunstkoncert door de vinciaal tornooi op 5 juni te steld, de belangen van de Koninklijke Harmonie «Al Erembodegem, werd dit be- stedelijke muziekvereni- Groeiend Bloeiend» uit komen resultaat bevestigd, gingen te verdedigen bij Aalst Onder de leiding van dhr. het stadsbestuur. Donderdag 23 juni: groot Leon Van den Bossche Tevens wou zij de onderlin- koncert door «Niets zonder speelde de fanfare, als op- ge samenwerking bevortle- worden op de morele en fi- nantiële steun van ±175 ere-leden. In chronologische volgorde ziet de lijst van de voorzit ters, vanaf de stichting van de fanfare tot op heden er als volgt uit: Van Vaerenbergh (1834- 1847), Van Vaerenbergh Judocus (1847-1874), Ver leysen Bernard (1874- 1903), De Cock Hilloné (1903-1915), Carlier Hippo- liet (1920-1943). De Cock Oscar (1945-1959). vanaf 1960: Boel Frans. En de opeenvolgende diri genten zijn: Coutulier Th. (uit Gent), Ghysens Louis (uit Erembodegem), Van (1905-1908) uit Aalst, D'Haens Richard (1908- 1920) uit Aalst, De Wit Charles (1920-1921) uit Aalst, D'Haens Richard (1921-1940) uit Brussel. Se- minck Leopold (1945-1950) uit Erembodegem. Van den Bossche Léon (1950-1957), uit Aalst, Verleysen Jozef (1957-1963) uit Aalst en vanaf 1963: Vanhenden Paul uit Brussel. Dankzij de lovenswaardige inzet van bestuur en muzikanten kan de Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid - Trouw en Eendracht de toe komst verder hoopvol tege moet zien»! De Bruyn

De Voorpost | 1984 | | pagina 24