Sttblim deel kunstenaars en log meer kijkers Feest en dekoraties bij de bakkersbond van Lokeren r" stijl en kwaliteit in perfekte harmonie 1 Taaie tapster absoluut prijs-waardig kunstmeuBeLen LOKEREN lEr komen verkeerslichten laan de Oude Heirweg [in Lokeren [unstmarkt te Daknam Zele. Ook de pottenbakker was van de partij op de Pinksterfeesten van het Pius X College, (v) Christine Wauman is 93 jaar en ze zou wel eens BelgiëS oudste cafeuitbaatster kunnen zijn. Al 64 jaar staat ze in (het Gildenhuis van) Kalto achter de tapkast. Maandag a.s. 18 juni brengt een afgevaardigde van de Brouwerijen Artois haar een speciaal bezoekje. Christine wordt dan extra in de bloemen gezet. Christine staat nu al in De Voorpost. En niet zo ver van Kalloaan de Uw Scheldekant in Burcht, exploiteert Julia De Schrijver aan de Zwijndrechi- sesteenweg Café Sport. Zij doet dat toch ook al 60 jaar. Julia telt 80 lentes. Ook zij wordt maandag in de hulde betrokken. wv-fotö dw) Naast burgemeester Liebaut en schepen Theo De Meyer, waren tal van vreemde geno digden aanwezig: dhr Alois De Clercq, nationaal en tevens in ternationaal voorzitter, dhr, Philipsen, voorzitter van de Nederlandse Federatie, Dhr. Steyaert en De Schynckel, pro vinciaal voorzitter en erevoor zitter, en talrijke voorzitters van omliggende bonden. De huidige voorzitter, Willy Daeyaert, die sedert 2 jaar de scepter zwaait in dee bond, gaf in zijn openingswoord eerst een kort historisch overzicht van de bond van bij zijn stich ting. Hij memoreerde de eer ste voorzitter Alfred Cruyt en diens oppvolger Henri De Vreese, die ook lange jaren schepen was in de stad Loke ren. Hij bracht ook hulde aan zijn twee onmiddellijke voor gangers, dhr. Van Hoorick en Joos. Wat de werking van de bond zelf betreft, stellen we vast dat verleden jaar 110 jon ge krachten het diploma in de patroonsopleiding hebben ont vangen. Er staan dus nog jon ge mensen gereed voor de af lossing. Het zijn echter niet allemaal lichtpunten in de bond. Er rijzen soms proble men van oneerlijke konkur- rentie, van prijsmoeilijkheden enz. Maar de voorzitter zei dat door besprekingen op hoger plan daar veel kan aan verhol pen worden. De voorzitter bracht dan nog een warme hul de aan de echtgenoten van de bakkers. De bakkerij is im mers uiteraard een echt fami liebedrijf en het is dank zij de medehulp van de vrouwen dat de bakkersbedrijven goed kun nen draaien. Gedekoreerden In de loop van de namiddag werd dan overgegaan tot de vereremerking van de talrijke leden. Wij vermelden hier en kel dezen die persoonlijk kon den aanwezig zijn. Ontvingen het Arbeiderserete ken le klas voor 20 jaar zelf standige arbeid: René De Roover, Honoré D'Heer, Adolf Nimmegeers en Luciaan De Cock. Het beroepserete ken 2e klas voor 25 jaar lid ging naar Lucien Vervaet, Lu ciaan De Cock, René De Roover en Gilbert Florizoone. Voor 35-jarig lidmaatschap kregen het beroepsereteken le klas: Willy Dayaert en Honoré D'Heer. En wegens 45-jarige arbeid als zelfstandige kregen Gaston Joos en Honoré D'Heer de Gouden Palmen in de Kroonorde. Al deze gede koreerden werden door burge meester Liebaut op zijn beken de fijnzinnige manier gelukge wenst. Het Laurentiusgebak Op het einde van de feestelijk heden richtte de voorzitter ook speciaal het woord tot schepen van middenstand, Theo De Meyer. In het kader van de middenstand past het ook die mensen te eren en te huldigen die door nieuwe initiatieven, door dienstvaardigheid, door de kwaliteit en de verscheiden heid van hun produkten, en het persoonlijk kontakt met de bevolking, het ware gelaat van de Middenstand vertonen. De Koninklijke Bakkers- en Banketbakkersbond hebben de handen ineengeslagen, en zijn nu hier voor de dag geko men met een heel nieuw pro- dukt, een nieuwe specialiteit, namelijk het Laurentiusgebak. Dit gebak werd dan ook als dessert voor de eerste maal opgediend op dit jubileum feest. Het bestuur heeft ook besloten aan alle genodigden als geschenk zo'n Laurentius gebak aan te bieden, zodat 's anderendaags er al heel wat mensen uit Lokeren kennis konden maken met het nieuwe gebak, met die nieuwe Loker- se specialiteit. Na al dat sma kelijk eten, het aanhoren van de toespraken, werd het dan ook stilaan tijd om de dans vloer te betreden, wat dan ook gebeurde. Voor velen echter toch niet te lang. Want een bakker moet er de dag nadien vroeger uit dan menig ander werkman! De patroon van de bakkers is Autbertus, en niet Hubertus, zoals door vele mensen in Lo keren wordt uitgesproken. De ze laatste is de patroon van de jagers, en heeft behalve het Sint-Hubertusbrood, niets met de bakkers te maken. Na lang zoeken hebben we een boek ontdekt waarin we het ware verhaal van Autbertus vonden. In de streek van Kamerijk, dat toen nog zowat bij Vlaanderen behoorde, leefde een bakker. De mensen noemden hem «Bakker Bertus». Die bakker Bertus, in tegenstelling met zijn ambtgenoten, die hun ovens stookten met houts- of steenkool, met cokes of zelfs met kernenergie, had een an der middel gevonden om zijn oven te stoken. Hij gebruikte daarvoor gewoon hout dat hij ging kappen in de bossen. Dat stoken met houtvuur verleen de aan het brood van bakker Bertus een speciale fijne smaak; zodat de mensen hem aldra de bijnaam gaven van «Houten Bertus». Zoals ze nu nog spreken van de «Warme bakker». Bakker Bertus was niet alleen een goed stielman. Hij was ook zeer godvruchtig en rechtvaardig. Als kontro- leurs van de gezondheidsdienst zijn brood kwamen wegen, 3 aanpalende showrooms Kerkstraat 27-29-31 tel. 091148.36.86 Op zon- en feestdagen gesloten stelden ze steeds vast dat het brood het wettelijk gewicht ruimschoots overtrof. En tij dens de wachturen als het brood in de oven zat, hield «Houten Bertus» zich bezig met het bestuderen van de Heilige boeken van het Oud en nieuw testament. Zo kreeg hij ook nog een andere toenaam: namelijk de «Heilige Bakker». Toen nu bisschop Ablebertus van Kamerijk op 103-jarige leeftijd het hoofd kwam neder te leggen, liep de menigte sa men op het stadsplein om een nieuwe bisschop te kiezen. Het is dan dat een twaalfjarig knaapje van tussen de menigte riep: «Houten Bertus, Bis schop». De menigte zag in de uitroep van dat kind een teken van Gods wondere voorzienig heid. Men trok naar de woning van de bakker, en hem werd aanstonds de priester- en bis schopswijding toegediend. La ter heben geschiedenisschrij vers en copiisten de naam van Houten Bertus stilaan verbas terd in Autbertus. En zo zijn de bakkers aan hun patroon heilige gekomen. Autbertus werd de raadsman van Koning Dagobert en stierf in 669. Hij ligt begraven in de kerk van Kamerijk. J.V.L. Verleden week vierden de bakkers van Lokeren en omliggende hun jaarlijks patroons feest van Sint-Autbertus. Na de gebruikelijke jaarlijkse mis, en een bezoek aan enkele vrienden-herbergiers kwamen ze dan samen in de grote zaal van het kultureel centrum van Lokeren voor het banket. De feestelijkheden waren wel groots opgevat dit jaar, want de Bakkersbond bestaat in Lokeren nu reeds 80 jaar. Niet veel Middenstandsverenigin gen die op zulke lange loopbaan kunnen bogen. de. Dat ook kunstschilder Ro bert Baetens, een van de stich ters, van de partij was, dat hoeft natuurlijk geen betoog. Een instrumentenmaker, dat bestaat ook echt. Zo zagen wij voor onze eigen ogen een van voldoende haar voorziene jon geling van wat planken een heuse gitaar ineensteken. En hij kon d'r nog op spelen ook. Zo zie je maar, je kan heel wat wkeren. Een beeldhouwer aan het werk onder deskundig jfzicht van een mogelijke kunstenaar. I Volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis ontving op 6 van de heer L. Olivier, minister van openbare fcverken. de definitieve beslissing over het plaatsen van een golwaardigc driekleurige lichtinstallatie met bijbehorende wegmarkering aan het kruispunt van de Oude Heirweg en Jtie Riiksweg 14 Gént-Antwerpen te Lokeren. ■Volksvertegenwoordiger Anthuenis had in een omstandig ■schrijven van 4 april 1983 hierop aangedrongen. In samen- ^j?aak en medewerking van de omwonenden werd daar- ior nogmaals een aanvraag gestuurd op 8 november "3. Daarop volgde in maart 1984 een onderhoud op het .net van minister L, Olivier met kabinetschef ir. V. ■Vautmans. Daaruit bleek dat het plaatsen van verkeers- |Kchten aan het bewuste kruispunt niet aangewezen was jit verkeerstellingen bleek, dat hoegenaamd niet pldaan werd aan de kritcria die gehanteerd werden door bijzondere kommissie van verkeersveiligheid die de istcr moet adviseren. h heeft volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis r zijn herhaald aandringen en de gezamenlijke aktie n de buurtbewoners verkregen dal nu toch deze lichten porden geplaatst. Vooral voor de vele ouders van school- ^ande kinderen zal dat een hele geruststelling betekenen mdat ze weten dat hun kinderen binnenkort op een Wligc manier de gevaarlijke rijksweg 14 zullen kunnen {Oversteken. (^^^^Waasmunstë^^~^ Zomerwandeling Zondag 17 juni om 14 u. vertrek van een zomerwandeling georganizeerd door de heemkundige kring. ^un okeren. Er was ook een pijporgel te zien op de kunst- en ambachtenmarkt Lokeren. De hulp was welkom en noodzakelijk om een poging te ondernemen met het oog op het werelclrekord muntenleggen. [a"^ p de tweede pinksterdagmorgen zag het er lang naar uit dat de beroemde kunst- en doo obachtenmarkt van Daknam in het water zou vallen, want waar we ook keken in de ■oor cht, overal zagen wij gryze en zwarte tinten. Pien heeft het weer eens misgezien, icn ichten wij, en verbitterd zochten wij naar onze paraplu. Maar dat bleek helemaal een mi ramatisch effekt teweeg te brengen, dus, weg ermee, de straat op en hopen dat het weer liett, eert. rij ii at was gelukkig zo, Hoe ver- kenaars, etsers, die waren er draaide muziek van toen, en vo°! ,r w,j de Daknamstraat inlie- natuurlijk bij bosjes, de ene al melancholisch slenterden we tull( n, hoe feller de zon begon te bekwamer als de andere. Er voorbij, in een draaibeweging hijnen, en hoe meer zweet- aan uppels wij zagen op de voor- fd lofden van vergeefs parkeer- er die regelrechte kitsch per ongeluk een aantal lege voorzetten met een schaamte- glazen vegend van een belen- r_loos gezicht alsof iedere pas- dend terrastafeltje. Het zicht le b aats zoekende autorijders, sant een kultuurloze idioot is, van al die scherven kon ons sten et een superieure glimlach maar er waren er ook bij waar niet bekoren, en we bogen ons tten wij ons af tegen zoveel het talent zo overweldigend wat verder over de krijtteke- ibegrip - met je auto naar de was, dat je wel moest blijven ningen van het jonge volkje op instmarkt komen, stel je stilstaan. Tot de man achter je het rechterbaanvak- Vaak veel en met artistieke tred op je hielen trapte natuurlijk, krijt en weinig tekening, maar wij ons verder Dak- want ondertussen kwam er al- ja, dat is natuurlijk allemaal xts. tijd maar weer nieuw volk toe- slechts een begin. Ook Van iren de eerste kraamp- gestroomd. Gogh streek eerst zijn kleren Een inlander demon- Je kon ook je naam en je vol konfituur voor hij begon te teerde ons hoe je uit een horoskoop in metalen en zilve- schilderen, be cleboel lijnzaad of iets derge- ren plaatjes laten graveren, of Wat fruit te maken heeft met je laten portretteren door een kunst is ons een raadsel, maar koele blonde schoonheid, of je kon toch heel wat kraampjes gewoon een trappist gaan drin- zien met aardbeien en dies ege kkig begrepen wij er geen ken van 't vat, een bekende meer. Nu ja, kunst en keuken ars van, zodat wij nooit in de Daknamse gewoonte. gaan doorgaans goed samen, cket rleiding zullen komen om De marktplaats was nu eivol en als lijdend voorwerp van ioti$t hem na te doen. Ook kunstenaars, kunstkenners en een stilleven hebben ze toch :msnijders en klompenma- kunstproleten, en dus wurm- ook nog een nuttige funktie. ide :rs zagen wij bezig. Klompen den wij ons in de richting van Een glasblazer hebben we ook 'boi ks met een moeizaam opge- iwde maalinstallatie at dfcort van olie kan maken. Ge- imen trouwens artij rug in gebruik, ral n uitstekend schoeisel te zijn Middendam, Plotseling gezien, en een tegelmaker, en het blijkt waande ik me terug tien jaar, nog zowat beroepen waarvan sel te zijn en klaar om op de paardjesmo- de naam alleen je al tot n onze door kunstvezels en len te gaan zitten, maar het schroom stemt. Het door rim- astiekkschoenen geteisterde waren de typische klanken van pels doorkerfde gezicht van del leten weer op de goeie weg te een wagen met een echte or- een houtbewerker deed ons Voor breakdancing gelpijp die me zover terugge- het ergste vrezen, maar nee, n met het was toch op een blok hout hoofd dat de man zijn ijver botvier- lati Ben. n c larentegen zal het wel iets te bracht hadden. Een run jhandig wezen. Schilders, te- een karoesselachtig daa met je handen, als je je d'r maar op toelegt. Allee, de handigsten onder ons toch. Zweten, mensen, ongelooflijk. We wensten bijna dat het re gende, zo overviel ons de eer ste warmte. Ondertussen wa ren wij aangekomen op de plaats waar de K.S.J. zijn nieu we wereldrekordpoging aan het doen was. Een opperwlak van vijf bij drie meter moest volledig gevuld worden met muntstukken. Dus werden wij aangemaand om toch maar best even solidair te zijn met deze aktie, en enig geldtrans port geschiedde vanuit de zak ken van de omstaanders naar het door K.S.J.-ers aangelegde geldtapijt. Een wereldrekord is natuurlijk heel wat, en Lo keren heeft er niet zoveel. Bij wijze van kompensatie kon je wel kijken naar een gefilmde samenvatting van de hoogte punten van de recente Lokerse badkuipenrace en' bijbehoren de plonspartijen. Wegwezen daar voor we weer nat worden, en wij betreden de parochiezaal van Daknam waar we schilderijen kunnen aanschouwen van Leen De Backer en Charles Scheire, be nevens deskundig keramiek- werk van Ghislaine Rutjens en Mieke De Blieck. Ook de gepensioneerden heb ben niet stilgezeten, en hun hobbyklub «Vreugde in vriendschap» stelde hun pres taties tentoon in de gemeen teschool van Daknam. Daar was ook éen terras waar wij onze dorst konden lessen. Als wij terug op het Dorps plein belanden zien wij zo mo gelijk nog meer volk, en het handenschudden met beken- Lokeren. Deze jonge kunstenares portretteerde de voorbij gangers. Lokeren. Zelfgemaakte muziekinstrumenten den moeten wij noodzakelij kerwijze vervangen door buik- duwen, een alternatief is er niet. Op de grond en tegen de gevels van enkele huizen lig gen ook een paar slachtoffers van akute trappistoverdaad. Het was duidelijk drukkend warm. Enkele uren later liepen wij weer op weg naar huis. Het volk begon langzaam naar huis terug te keren, en de kunste naars hadden al lang ingepakt. Hun hoogdag was voorbij. Maar volgend jaar komen zij vast en zeker terug om die typische Daknamse sfeer weer te snuiven. En wij ook. b. ombast

De Voorpost | 1984 | | pagina 3