Grote leemte na plotseling overlijden van Deken Constant De Vos Prentkaarten De «Acht Zaligheden» van deken De Vos gging wordt edstrijd te Aalst Zou»-tjes Individuele hobbyisten te Gijzegem outstanding Denderleeuw best in Putbosstadion en allerlei curiosa St.-Annazaal Aalst De Voorpost - 15.6.1984 - 5 gingen filosofische Aalst. Deken De Vos toen hij in 1982 de plechtigheid leidde bij de ingebruikneming van de drie nieuwe klokken te Edixvelde (arch.) In het liber amicorum, aan deken Constant De Vos aangeboden bij zijn 50-jarig priesterschap twee /aar terug, figureren ook «de Acht Zaligheden van Deken De Vos-, Tekst van stadssekretaris Christiaan Willems die we hierbij, als ultieme blijk van waardering en genegenheid graag overnemen. Ik ben te jong om mij de getuige te kunnen noemen van al de wapenfeiten die deken De Vos in het verleden op zijn actief heeft gebracht binnen de stad waar ik stadssecretaris werd het keizerlijke Aalst. Dat komt omdat deken De Vos, als ingezetene van het naburige Meldert, reeds van in zijn jeugd sterk verbonden is geweest met onze gezellige stad Aalst, die mettertijd wel enige uitgestrektheid kreeg om zijn 46.000 inwoners te herbergen maar toch knus binnen de menselijke proporties bleef, deze explosieve stad die nog niet de kunstmatige aangroei van de fusie 1977 had dienen mee te maken. Vandaag zou deken De Vos zich na die fusie ook Aalstenaar moeten noemen. Toen hij evenwel geboren werd, en nog vele jaren nadien, mocht hij er zich samen met de populatie van zijn naar Brabant neigend, wijds en natuurschoon geboortedorp Meldertenaar noemen. Een eretitel die men voor geen andere wil ruilen. Niet alleen omdat vrijwel iedereen met voorliefde teruggrijpt naar de bron en naar de mysterieuze bekoorlijkheden van zijn afkomst, maar ook omdat Meldert een uitzonderlijke begenadigde streek blijkt te zijn vol nieuw bloed en fris talent, waar de bewoners trouw blijven aan de goede zeden en gewoonten en over een taaie moed en evenwichtige medemenselijkheid beschikken. De afkomst van deken De Vos verklaart wellicht vele van de eige nschappen die hem tekenen. Begiftigd met een superieur intellect, dat werd bijgeschaafd door een onvolprezen Jezuiete- nopvoeding, ziet hij zich in grote lijnen de baas over de aangelegenheden van het leven, gaande van de verzuchtigen van het hart, over de competenties en incompetenties van het lichaam, naar de mysteries van de ziel. Meer nog dan zijn intellect, dat overigens op verre na niet volstaat om de mensen goed te begrijpen en ze met een juist inzicht te leiden, kenmerken hem zijn overige kwaliteiten van hart en geest. Zij functioneren als een uiterst gevoelige en fijn afgestemde weegschaal om de zaken steeds in hun exacte omvang te situeren. Zij dqen hem ovep- of onderschattingen vermijden, ook overdrijvingen of laksheid in het optreden. Zij zorgen ervoor dat hij zich ten opzichte van zijn geestesverwanten niet anders gedraagt dan ten opzichte van de anderen. Hij is zodoende zeker geen adept van links of rechts; maar een man van hei harmoniemodel. Wie zich zo fijngevoelig de balans hanteert bij elk optreden, moet vaak diep gaan tasten in het arsenaal van alle beschikbare menselijke middelen, zichtbare en onzichtbare. Daarbij kan het gebeuren dal zo iemand de indruk geeft dat hij ogenschijnlijk weinig onderneemt met betrekking tot wat hem bijvoorbeeld gevraagd wordt. Deken De Vos geeft soms die indruk. Men zou haast de bedenking maken, «doet hij wel iets?-. Achteraf blijkt dan dat hij wel degelijk iets gedaan heeft. Zeer veel zelfs. En bovendien met het grootst denkbare succes Maar hij is zo handig geweest zo «leep» in de goede betekenis van het woord, zouden wij in Aalst zeggen om soms zijn strategie niet bloot te leggen. Zoniet zouden de kansen om te lukken, de hartstochten en de loslippigheid van de mensen kennende, al te zeer zijn geschaad. Als het om principiële, hem heilige zaken gaat, mag men op hem bouwen als op een rots. Desnoods trekt hij zich hierbij dan terug in zijn eigen wijsheid, een wijsheid waarop hij mag rekenen, een wijsheid die het bewijs van haar degelijkheid onophoudelijk heeft geleverd. En dan laat hij U niet volgen. Want hij ziet er het nut niet van in gewikkeld te worden in uitzichtbare disputen over dat de enen niet steeds de meest evenwichtige wel eens vlug «oud» of hypocrietzouden kunnen noemen ten overstaan van hen die zweren bij de zeden en het geloof van hun vaderen; en wat hij als de te volgen gedragslijn inziet en aanneemt. Een man als deken De Vos moet deze wijze van handelen zeker toegestaan zijn, omdat hij daarnaast bewijst zeer menselijk te zijn. De pijnlijkste moeilijkheden, de probleem- of randgevallen, de ongelukkige verknoeiingen pit zijn bedieningsveld vallen hem te beurt. Ook in dat opzicht beantwoordt hij volledig aan de verwachtingen die een kudde stelt in haar opper-herder. Wie de meest kritieke klusjes naar zich toehaalt, zal de zachtere taken van zich dienen af te stoten naar de medewerkers toe, op gevaar af anders te verdrinken in een massa van opdrachten. Deken De Vos verstaat de kunst de anderen in te schakelen, te laten presteren. Ik denk hierbij aan de meesterlijke wijze waarop hij een schaar medewerkers, waaronder ook mij, heeft geleid in de jubileumviering van «500 jaar Sint-Martinuskerk1980. Ik moet om een gelijkwaardig voorbeeld aan te treffen teruggaan tot 1973, toen Pater K. Heireman s.j. zaliger ons zo voortreffelijk wist te motiveren om het toenmalige Dirk Martensjaar uit te bouwen. Het deert daarbij deken De Vos geenszins dat zijn medewerkers de eer krijgen voor hun werk. Integendeel, hij is van oordeel dat, als hen dat extra kan aanmoedigen, dit voor de gelovige gemeenschap een stimulans te meer is bij het pastorale werk dat vandaag hogere eisen stelt en meer zorgen vraagt dan voorheen. En zelf is hij bescheiden genoeg om zich niet de zon te wanen waarrond alles cirkelt. Ik zou zo het rijtje kunnen aflopen van de acht zaligheden, die ik bij deken De Vos volgens mijn eerlijke overtuiging aanwezig weet. Het zou wel verdiend zijn. Maar ik beperk mij nog even tot een kwaliteit die bij deken De Vos in het bijzonder opvalt. Hij, die door zijn voorbestemming vaak geconfronteerd is geworden met de macht en de mogelijkheden van de Christelijke Sociale Werken en met de werking en ook de materialiteit van het politieke bedrijf, is zelf steeds het toonbeeld van eigen onbaatzuchtigheid Onverdachte sporen wijzen hierop. Voor een paar jaar leefde bij hem bijvoorbeeld de drang om de prestigieuze dekenij te ruilen voor een eenvoudiger woning. Mijn getuigenis over deken De Vos zou onvolledig zijn, indien ik met zou vermelden dat ik hem steeds gekend heb als een overtuigde, en dus strijdende Vlaming. Het moet nu wel ruim 20 jaar geleden zijn dat wij in de Kajotterscentrale te Brussel samen met Geeraard Van den Daele, Willy De Turck, mijn broer Ghisleen, Jan Verroken, Marcel De Bisschop, e.a. 's zondags samenkwamen om een gezamelijk inzicht te vormen en daaruit een stevige strategie op te bouwen eerst in verband met Leuven en daarna, vrij vlug, in verband met Brussel, de ware etterbuil voor Vlaanderen. Voor hem was zoiets een must vanuit zijn gelovige en volkse grondhouding, een gave mengeling van zijn princiepsgebondenheid en zijn medemenselijkheid, van Gods-dienst en mensen-dienst samen. Een priester, bij wie al deze eigenschappen zo harminieus en rustig tot volle wasdom komen is een goede geestelijke. De ene is bevoorrecht geweest om deken De Vos in menig opzicht te ervaren. De andere ondergaat zijn weldadige invloed bij een eenvoudig ziekenbezoek. Wie naar de zondagsmis gaat de brandweerman de Catharinist, de stadsmagistraat die de vaderlandslievende plechtigheden in de Sint-Martinuskerk bijwoont, zij allen kunnen er zich van overtuigen dat deken De Vos een echte Godsgezant is. Het volstaat elkeen zijn oor te luisteren te leggen naar wat de deken in zijn homilieën eenvoudig en goed ten beste geeft. Het blijft een uitzonderlijk voorrecht hem in ons midden te hebben gehad. LH Alhoewel de laatste tijd wat sukkelend met zijn normaal degelijke gezondheid kwam het overlijden van Deken van Aalst, tevens zone-deken Constant De Vos verleden zaterdagvoormiddag als een donderslag bij lichtklare hemel. Als een vuurtje verspreidde zich deze mare die alom konstematie verwekte. Men had de Deken nog zopas gezien, gehoord. Bij de begrafenisplechtigheid van pastoor Standaert te Meldert nauwelijks enkele dagen terug was hij nog de man die op diepdoorvoelde en fijnzinnige wijze deze leeftijdsgenoot 2 dagen ouder als de goede herder prees en reeds waren de uitnodigingen verstuurd waarbij Deken De Vos andermaal in zyn geboortedorp Meldert de nieuwe pastoor zou aanstellen. jds i Deken De Vos, die in Aalst een vooraanstaande rol de gespeeld (arch.) depaard van de Braderij- tn van het Handelscen- Moorselbaan zou de jog- zijn op pinksterzondag bij de Olympische leuze in «deelnemen belangrijker is. winnen» zou worden eer gedaan. Toch kwamen wat minder joggers opda- alhoewel de afstanden te tn waren tussen 7, 14 en 25 de weermaker de Moor- tan blijkbaar goedgezind reëel joggen zou het echter komen. Men hield het eer bij wedstrijden waar kon gewonnen worden door ge trainde atleten. Wat ook bij onze dametjes het geval was. Dat voor de eerste 20 in elke 'afstand prijzen waren voorzien klopt niet met de jogging-idee die het niet van kompetitie moet hebben. Bij de echte jog gers was dan wel een groep uit Nieuwerkerken die totaal sa men de afstand liep zonder zich om enige gemiddelde snel heid te bekommeren. De namen van «winnaars» op geven doen we liever niet ver mits joggen géén prijskamp is. Het mocht echter niet meer zijn. Toen hij zich zaterdag voormiddag klaar maakte om voor te gaan bij de begrafenis plechtigheid van prof. Bogaert voelde hij zich onwel, vroeg zich door een Jezuïet te laten vervangen, ging even naar bo ven maar bleef er... De hele streek kende Deken De Vos als de regionale Johan nes XXIII, als de moderne inkarnatie van Pastoor Daens, als de man die baanbrekend werk verleende bij de aanpas sing van de liturgie via een unicum, het «dekanaal konci- lie». als de man die steeds het absolute haalbare betrachtte en de parochie herder die zijn schapen van de St.-Martinus- parochie inderdaad kende tot en met. Ook als de begenadig de priester die meeleefde met zijn tijd en die «van hoger hand» niet steeds op de steun of de erkenning mocht reke nen die hij alleszins verdiende. Iets wat hem in zijn laatste levensjaren niet onberoerd heeft gelaten. Deken De Vos. de dinamische man die na 52 jaar priester schap nog aktief op de bres stond zag men, demokratisch, met «zijn velo» door de stad rijden. En waar hij reed ge beurde er wat. Op kerkelijk vlak maar vaak ook op andere vlakken want geen enkel facet van het maatschappelijk leven was hem vreemd en in alle kringen was hij een graagge- ziene gast die voor heel wat medeburgers heel wat wist te bekomen door zijn overtui gingskracht, zijn gekende be grijpende houding en vooral door zijn voorbeeld. Hoe geliefd Pastoor-Deken Constant De Vos was en hoe gerespekteerd bleek ten over vloede bij de viering van zijn 50-jarig priesterschap op zon dag 18 april twee jaar terug waar noch de feestzaal van het stadhuis, noch de grote St.- Martinuskerk noch de gebou wen van het St.-Jozefskollege in de Pontstraat voldoende ruim waren om de vele geënga geerde aanwezigen plaats te bieden. Het «liber amicorum» waarin tientallen vrienden een facet van zijn leven belichtten was een andere blik van zijn vruchtbaar priesterschap op velerlei vlak. Een vruchtbaar leven Constant De Vos werd op 4 september 1908 te Meldert ge boren als middelste van 5 "kin deren in het gezin van burge meester P. De Vos. mulder wiens huis tevens het admini stratief centrum van «de com mune» was. Na school te hebben gelopen te Meldert belandde hij na het afsterven van vader in 1917 in volle oorlogstijd in het St.- Jozefskollege waar hij zich een uitermate begaafd student toonde en zich bij de monde linge examens in rhetorica de beste toonde. Tevens was hij reeds in zijn kollegejaren een man met aandacht voor de missie en de «Derde Wereld» avant la lettre en een Vlaams voelend student. Na aan de Leuvense Alma Ma ter Germaanse Filologie te hebben gestudeerd werd hij in 1934 leraar aan het St.-Grego- riusinstituut te Ledcberg en zondags-onderpastoor te Mel- le-Vogelhoek wat hij later ook te Anker-Oosterzele zou worden. In juli 1942 werd hij medepas toor te Herzele en na in '51 tot '58 Direkteur van de Sociale Werken te zijn geweest te Aalst keerde hij naar Herzele in juli 1958 terug als pastoor- deken. Tot hij Pastoor-Deken werd te Aalst in 1963 waar Bert Van Hoorick hem een sociaal-bewogen man noemde, een mens die liefde opbrengt voor iedereen, een mens die verenigingen van verschillende filosofische opvatting de han den liet in elkaar slaan Onder Deken De Vos werd de liturgie aangepast, bleef Vatikaan II geen dode letter, werden paro chies St.-Jan en St.-Antonius uitgebouwd en St.-Paulus ge start, werd de St.-Martinus- kerk geklasseerd en het 500- jarig bestaan ervan plechtig ge vierd. kwamen gereformeerde dominees aan het altaar in de St.-Martinuskerk en werd c langs nog terug aangeknoopt met de vroegere «missies», nu «geloofsdagen». Deken Constant De Vos laat te Aalst een moeilijk te vullen leemte achter op heel wat do meinen.- Velen zagen destijds in hem een bekwaam toege wijd en begrijpend kerkvorst voor ons bisdom. Als laatste blijk van waarde ring en genegenheid kan U zijn begrafenisplechtigheid bijwo nen vandaag vrijdag 15 juni te 11 uur in de St.-Martinuskerk, de dekenale kerk van Aalst die hem zo dierbaar was. «De minste zijn, de dienaar van allen. Zoon zijn, werker, leraar en vriend. Steun zijn soms. voor die drei gen te vallen, blij zijn om het hart dat vrede vindt. Het riet dat geknakt werd, hij zal het niet breken, Wie stamelt, wie pas leren op staan en spreken die vinden geduld en gehoor. Voor hem zijn de ménsen een teken!» (Aleidis Dierick) Lede zou een gemeente zijn die Denderleeuw.goed moet liggen. Enkele weken terug ging Denderleeuw immers in zaal Volkskring in de Euro-kwis met de bloemen lopen en ook in het intergemeentelijk spel in het Putboscentrum zegevierde Denderleeuw. Zy het dan eerder nipt want Wichelen had nauwelijks één enkel puntje minder. Denderleeuw was daarenbo- nen van Lede, de thuishaven, ven spektakulair gestart zoals volledig op post, ook heel wat trouwens ook Wichelen door mandatarissen van andere elk met ruim 150 deelnemers deelnemende gemeenten (10) op het appel te zijn waarbij waren in het stadion. Denderleeuw een stunt lukte. Het werd dan ook een span- Met een 60-tal deelnemers nend gebeuren met wisselende werd naar Oordegem gelopen, kansen alhoewel Denderleeuw dwars door Aalst wat dan wel en Wichelen van in den begin- een rcuzcpubliciteit voor het ne de toon aangaven. Gevolgd gebeuren in het Putbosstadion dan door Oosterzele, Lede e was. Wetteren. Niet alleen waren er zeer veel Een geslaagd huwelijk tussen deelnemers, ook de kijkers lie- sport, vrijetijdsbesteding en ten zich in dit zonnig weertje oude folklore in een zonover- niet pramen. Was het kollege goten stadion, van burgemeester en schepe- LH De eerste pinkstertentoonstelling vryetydsbesteding in zaai «De Uil» te Gyzegem werd voor het Vryetydskomitee een schot in de roos. By de na de vooropening op vrydag II. voorziene twee tentoonstellingsdagen werd noodged wongen wegens de grote belangstelling ook nog pinkster maandag bygevoegd. kiezen in vervanging van een ontslagnemer. - «De Zuidvlaamse Kui tuurkrant» (Ronse) wijdde een artikel aan Flanders' Printing. We lichten er een en ander uit vermits het hier allicht om onbevoor oordeelde mensen gaat. - Dergelijke beurs beant woordt alleszins aan een behoefte wat de miljoenen kranten, tijdschriften, fol ders. huis-aanhuis en ver enigingsbladen alleszins waarmaken. - In de eerder kale Kei- zershallen stonden zeer mooie stands van ruim 70 deelnemers die op ver zorgde en soms originele wijze hun Waar aan de man trachtten te brengen Firma's meestal uit Vlaan deren en Brussel. - De meeste gepresen teerde produkten kwamen echter uit het buitenland Uit Amerika, Japan, Duits land en noem maar op. - Computers waren er wel wat te sterk aanwezig. Zal er eerlang nog gedrukt worden of gaat het alle maal via ingewikkelde ap paratuur gebeuren? Letter per letter zetten, linotype, oude drukmachine, het is allemaal vorüber. - 1 op 4 van alle werklo zen zijn vrouwen van min der dan 25 jaar. 3 op 4 van alle vrouwelijke werklozen zijn minder dan 35 jaar. 8 op 10 van de meer dan 10 jaar werklozen zijn vrou wen. Om over na te den ken. - Aan de PVV-afdelingen zou een milde bijdrage van 50.000 fr. gevraagd zijn voor sponsoring van de Euro-verkiezingen. «Ze doen het allemaal». - De bomenaffaire op de Grote Markt zou zo een slordige 955.000 fr. kosten aan de stad. Onder ministeriële belangstel ling opende schepen Gilbert Bourlon vrijdagavond deze tentoonstelling met doorlo pend derhonstratics. Voor ve len ging een ongekende specia le wereld open. Die van schil deren op fluweel, van model bouw. van glasramen, van ko perbewerking en spinnen en weven om maar de voornaam ste te noemen. Dat de tentoon- steling en de verzamelingen gekoppeld werden aan demon straties gaf aan het geheel een supplementaire dimensie. Een speciaal eresaluut van de sche pen naar de Individuele Hob byisten met hun eersteling. Anderzijds positief is het feit dat liet Vrijetijdskomitee ook de deelgemeenten blijkbaar aktief in de werking wil betrek ken. Tenslotte kadert deze tentoonstelling in de proble matiek van de vrijetijdsbeste ding in het algemeen. Krisis. massale werkloosheid, vermin dering van de arbeidsduur en vervroegd pensioen resulteren in een al dan niet gedwongen meestal langdurige vrijetijd. Iets waaraan onder meer wordt gedokterd door de jeugddienst met zijn werklo- zenwerking. Ook in de vrijetijdskomitees is men met deze problematiek begaan bij zoverre dat heel wat onder hen als het ware tot Een gloednieuwe toeris- folder naar een koncept opgesteld in juli van de persen en te bekomen zijn in het ebiedshuisje van het Er komt een aanpas- inlegblad bij in vier De verhuis van de ont- is nog even uitge- kwestie van Hopelijk komt al- in orde na de vakantie- Dat zal wel maar na die periode? Leden van kultuurvere- die zich tot geen of strekking be- kunnen morgen te 13.30 uur in een lid het dagelijks bestuur ir ||erleden zondag organiseerde de Prentkaartcnklub van Aalst onder voorzitterschap van 'anny Denayer de tiende uitgave van haar traditioneel geworden Prentkaartcnbcurs. Van a de vroege morgen arriveerden van zowat alle kanten van het land heel wat liefhebbers *ant het gaat hier om een evenement van nationale betekenis waarop uiteraard de ■ationalc propagandist, de heer Laourcux uit de genaaste gebieden aanwezig was. De St.- Annazaal aan de Roklijfstraat liep dan ook eivol en belangstellenden vonden er heel wat •«gelijkheden om de eigen kollektie, al dan niet thematisch, aan te zwengelen. Dadelijk bleek voor de nauwkeurig toekijkende gegadigde dat ook prentkaarten een *>label middel zijn ter rekonstruktie van een bepaalde tijdsperiode of om de evolutie van ^paalde konkrete zaken in de loop der tijden na te gaan. Prentkaarten verzamelen is dan Jok heel wat meer dan het kollcktionercn van pietluttigheden zonder enige betekenis, "et niveau van de tentoonstelier en van de bezoeker wijst er trouwens op dat het hier o.m. aat over een intcllcktuclc, historische of artistieke bezigheid. Dc dag tevoren werd voor de allereerste keer gestart met een beurs waarop al de rest zowat ian hod kwam Strips, jokers, boeken, doodssantjes, bidprentjes, munten,kleine brocante. Benu's, oude effekten en heel wat andere curiosa. Ook hier werd het een sukses want 180 B tcntoonstellingstafcllcngtc werd afgehuurd en de belangstelling was zeer bevredigend, «n supplementair initiatief dat eveneens de wind in de zeilen verdient. LH echte deskundigen in een spe cifieke branche evolueerden. Schepen Bourlon heeft dan ook heel wat waardering voor wat hier te Gijzegem werd ten toongesteld waarbij honder den kijkers aan hun trekken komen en wellicht nog goes ting krijgen. Men is immers vlugger bij de pensioengerech tigden dan men zou kunnen denken. LH De Regie der Posterijen zal op 12 juni een speciale postzegel uitgeven binnen het raam van de 150e verjaardag van de oprichting van de Koninklijke Militaire School. Op de postze gel staat een sjako, gedragen door de leerlingen van deze school, afgebeeld. De zegel heeft een waarde van 22 fr Gewone postzegel met de ko ninklijke beeltenis, type Vel- ghe, ter waarde van 20 en 40 fr., respektievelijk gedrukt in blauw en bruin, zullen vanaf 12 juni te koop gesteld wor den. Een gewone postzegel met de koninklijke beeltenis, type Velghe, ter waarde van 1°° fr- gedrukt in het blauw, Aalst. De Pinkstertentoonstelling te Gijzegem. De deelnemers met de vooraanstaande eveneens Tanaf^To'^n' 2f' genodigden san,en op de fo,o ,a) A als voor de ruilbeurs in Sint-Anna (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 5