311" Iniek koncert en prachtige tentoonstelling aanloop tot chitterende opendeurdagen Nieuwdonk te Overmere bestemd voor passieve rekreatle ijftien jaar Vlaamse Vereniging voor Watersport Dendermonde !.rc) Fietsen van Zeelse jeugd worden beter Zevende Rïtakermis te Wieze De Voorpost - 15.6.1984 - 7 [el een onuitgegeven koncert aangeboden door de Militaire Muziekkapel van de temacht en een eerder nog niet geziene maritieme tentoonstelling gevolgd door ■andioos georganizeerde opendeurdagen, heeft de Vlaamse Vereniging voor Water- iort Dendermonde haar vijftienjarig bestaan gevierd.- Werd begonnen in de regen, het werd besloten onder een stralende zon. Honderden belangstellenden hebben er ouwens aan gehouden om tijdens de Pinksterdagen even langs te lopen, een tochtje te aken met «Onze Jef» of langere tijd te verwijlen in de tentoonstelling, waar men van [bij kon kennismaken met de WW, de VVV, de Zeemacht, het Scheepvaartmuseum Baasrode en een kollektie van het Stedelijk Museum. feest werd donderdag bij- een tribune op de Gróte aan te passen aan de gasten: de nder nat ingezet. De vrij Markt. Maar het werd werd militaire muziekkapel van de timistisch gestemde leden spoedig gestaakt, toen duide- zeemacht. Maar de weermaker b de technische dienst van lijk werd dat de grijze lucht had blijkbaar gerekend zonder 'stad begonnen al vroeg in potdicht bleef, zodat een spui- de vindingrijkheid van de or- morgen in een druilerige ter al als kommentaar gaf dat ganizatoren die het koncert lie gen met het opstellen van de weerman zich had weten ten doorgaan in de hal van het dermonde. Een viering die er best mocht wezen (v) dendermonde. Het scheepvaartmuseum van Baasrode was ook present op de tentoon- tiling (v) administratief centrum van de stad en op die wijze voor een unicum zorgde: een grandioze uitvoering, met een haast niet te geloven klankrijkdom, een ware veropenbaring. Maar zover waren we nog lang niet. Touwtje trekken, bootje open In de mooie Ros Beiaardzaal van het stadhuis hadden rond 19 uur de genodigden hun op wachtingen gemaakt en met enige belangstelling rondge neusd in de prachtige tentoon stelling die daar was opgesteld. Stands van de jubilerende WW, ook van de VVV die volgend jaar 35 jaar bestaat en daar belist wat moet aan doen, de mannen van de Zeemacht (met een vrouwelijke matroos aan boord), de informatie dienst van de Zeemacht, het Scheepvaartmuseum van Baas rode en natuurlijk een verza meling oude foto's en voorwer pen uit het stedelijk museum hielden de aandacht gaande. Een bijzonder geslaagd ge heel, het dient toegegeven. Schepen van kuituur Hubert Maes was duidelijk een geluk kig man toen hij deze tentoon stelling mocht inleiden. «Van daag staan we voor de opening van de eerste manifestatie waarvan de stedelijke dienst kuituur en toerisme instaat voor de koördinatie», aldus de schepen die zei dat men naar een traditie in deze zin zal streven. Schepen Maes onder streepte ook dat het initiatief van de tentoonstelling in feite is uitgegaan van de WW en de dienst public relations van de Zeemacht, waarvoor hij hen van harte dank zegde. De eerste stappen tot het organi- zeren van dit opzet werden vorig jaar gezet toen Luc Tecq- menne, toen voorzitter van de WW èen brief schreef naar de Zeemacht om te vragen een vaartuig af te vaardigen naar de stad Dendermonde om het derde lustrum van de WW meer luister bij te zetten. Het verzoek kreeg een gunstig ge volg, vooral dank zij korvetka- pitein Van Ransbeeck die Dendermonde een goed hart toedraagt. Daar bleef het evenwel niet bij. Stadssekreta- ris Beckers en de dienst Kui tuur en Toerisme besloten hun schouders onder de viering te steken en meteen werd begon nen met de uitwerking van een maritieme tentoonstelling. Daarop is heel wat te zien, aldus de schepen die ieders aandacht vroeg voor het auto matisch reddingsvlot dat la ter nog voor de verrassing zou zorgen en een éénpersoons- drukkamer. Maar ook voor het draadgeleid mini-duikvaartuig met ingebouwde televisieka mera. De stedelijke brandweer was present met een kikvors en de volledige uitrustingen even als met reanimatietoestellen en ander nieuw materiaal in ver band met de hulpverlening te water. De WW was vertegen woordigd met een publicitaire stand en het Scheepvaartmu seum toonde enkele modellen van vroegere scheldeschepen. Ook de VW was present met zijn mooie stand, waarin dui delijk werd aangetoond waar om Dendermonde nu precjps een stad is om lief te hebben. Schepen Maes zou in zijn inlei ding natuurlijk ook een woord je over hebben voor de WW die vijftien jaar bestond. Hij feliciteerde de nieuwe voorzit ter Hugo D'Haen en in hem alle leden van de WW die in het verleden al meerdere ma len heeft aangetoond optimaal te kunnen samenwerken met de dienst voor toerisme. Sche pen Maes verwees terzake naar de Sehelderondvaarten met de plezierboot «Onze Jef», waarvan de VW trou wens het peterschap heeft aan vaard. Ook dankte de schepen kommandant van Ransbeeck voor zijn welwillendheid en in zet, want zonder hem was deze tentoonstelling niet mogelijk geweest en tenslotte ook dank aan alle medewerkers Hugo D'Haen merkte daarop op dat Dendermonde niet al leen een stad met een hart is, maar pok een stad met veel water en daarmee maakte hij duidelijk een zinspeling op het regenweer. Hij herinnerde in het kort aan de geschiedenis van de WW en bracht hulde aan de zeemacht die niet alleen zo bereid was om een rivier- snelboot naar Dendermonde te sturen, maar ook haar prachtige muziekkapel. Hij be sloot met een oproep tot de watersporters om aan te slui ten bij de WW. Korvetkapitein Van Rans beeck zorgde dan voor de sen satie door burgemeester Cool aan een touwtje te laten ruk ken en meteen het automatisch ontplooien en opblazen van een reddingsboot op gang te brengen en op die wijze de tentoonstelling voor geopend te verklaren. Meer dan eens werd in zijn toespraak de na druk gelegd op de veiligheid van een dergelijk bootje, dat door sommige schepenen van de stad Dendermonde uiterst nuttig materiaal is. Enig mooi koncert De muziekliefhebbers hadden na de receptie zich met bekwa me spoed naar het administra tieve centrum begeven waar de Muziekkapel van de Zeemacht voor een biezonder goed ge slaagd koncert zou zorgen. Onder leiding van Kapelmees ter Jozef Wauters werd een vervangkoncert gegeven, want omdat men binnen diende te spelen moesten een aantal in strumenten terug worden op geborgen. Maar dat vormde geen enkel probleem. De ruim 50 muzikanten zorgden voor een prima vertolking. Uiter aard werd gestart met het Va derlands Lied om dan te ver volgen met de ouverture van de lichte ruiterij van Franz von Suppe. In de smaak viel ook de symfonische wals. maar zeker de vijf Vlaamse dansen (onder meer ook het Ros Beiaard dat voo een keer nket werd mee gezongen, maar zeker en vast door de haast 500 aanwezigen intens werd meegeleefd), de intrede der genodigden van Wagner en een selektie uit het Witte Paard. Met de Rouma nian Rhapsodi en een Instant Concert werd keurig het pro grammaboekje. gevolgd. Dan Dendermonde. Voorzitter Hugo D'Haen en zijn man schappen laten hun kennersblik over de Liberation glijden (v) nauwkeurig bijgehouden sche ma waarop eenieders taak staat neergeschreven, smette loos propere vertrekken voor de manschappen en een kraak helder dek, dat waren de voor naamste kenmerken die ons zijn opgevallen. Verder na tuurlijk de voorkomendheid en blijheid van de manschap pen zelf, met schipper Fons pp kop. Zondag kon men bij de WW Zigeuner Spitze, wijn van 't vat, en nog veel meer. De zon scheen zoals in haar beste da gen en het feest duurde dan ook aardig lang. Maandag deed men het nog eens over. Niet dunnetjes, dat kent men niet in Dendermonde. maar even uitbundig en vrolijk als op zondag. Met onder meer ook een gesmaakt optreden van de Lazy City N O. Jazz band die er de vrolijke noot Dendermonde. De Liberation werd maandag in beslag genomen door de VVV-leden die een gezellige tocht op de Schelde kregen aangeboden, (v) emeenschapsminister Akkermans antwoordt op interpellatie VU volksvertegenwoordiger De Mol olgens het gewestplan is het domein gelegen in een ontginningsgebied, een parkgebied, uurgebied en natuurreservaat». Dat staat te lezen in het antwoord dat gemeen- lapsministcr van ruimtelijke ordening, landinrichting en natuurbehoud, Akkermans, rfl gegeven op een interpellatie die de Lcbbcekse Volksunie vertegenwoordiger Johan Mol heeft gewijd aan de nieuwe donk te Overmere. Volksvertegenwoordiger De Mol onder meer gezegd dat de interkommunale DDS bij het ontginnen van de '1 tuwdonk nogal wat fouten had gemaakt. Hy kreeg van de gemeenschapsminister fe' lijk. Voor Johan De Mol een afdoende reden om dit nieuws kond te doen, temeer daar I volgens hem de eerste keer is dat gemeenschapsminister Akkermans een zo klaar en idelijk antwoord heeft gegeven op een dergelijke netelig probleem. ■1971 en 1974 kocht de inter- lliimunalc Dender, Durme ■Schelde (DDS) een domein |o te Overmere en in maart Groenplan omtrent deze v n het bewuste gebied een aan- dwars door het reservaatge tal overtredingen begaan bied. Zo werd onder meer het De waarde 13 werd een aanvraag geno- :t de ontginning van het Dat betekende een het gebied moet volgens de Lebbeckse ken niet ingelicht; zo opteerde volksvertegenwoordiger niet onderstreept worden, zijn afdoende studies uit i DDS begin van dit jaar voor een aktieve rekreatie waarvan Iwinning die pas tien jaar de plannen een afgeslankte verdachte hoeken die deze toten einde zou lopen. Op versie te noemen zijn van de waarde hebben onderstreept. I november van vorig jaar oorspronkelijke plannen die Ekologisch en natuurweten- lld evenwel een nieuwe ver- van 1973 dateren en die door schappelijk is het gebied van kling .voor verdere ontzan- Agrotechnic zijn opgesteld. In ontzaglijke waarde. Zo wordt Ij toegestaan. In 1976 ver- het parkgebied wordt a het Groenplan een be- kreatiekoncentratie Lvan 6.659.000 fr. 200.000 mensen per jaar het rapport van E. Kuyken en H. Kuyken-Quintelier zon der meer gesteld dat het ge ide "aankoop als openbare wacht. Volgens Johan De Mol bied van biologisch-landschap- ruimte voor passieve wil dat zonder meer zeggen dat pelijke waarde is. «Dit impli- Itie. Het meer en enkele op een mooie zomerse dag 5 ceert, aldus de studie in zijn lende gronden worden tot 10.000 mensen in dit gebied besluitvorming, dat wordt af- J subsidicringsgebicd uit- zullen aanwezig zijn. Vermits, gezien van'de huidige plannen, Hen. In de periode 1979- aldus nog de volksvertegen- waarbij een nieuw rekrea- IWorden er allerlei bouw- woordigcr in zijn tussenkomst tiecentrum in dit natuurgebied in de kamer, al te veel verbeel- wordt geprojekteerd». In een idingen van de Inter- wnunalc DDS Vastgesteld, de uitwerking van het ge- sidieerde gebied diende de itkommunale DDS dit in ®is te stellen van het |nplan. Dat gebeurde fnwel niet, aldus De Mol in «tussenkomst waarin hij vermeldde dat het instel bar) het Biezonder Plan van 't «ilcg in de voorontwerpfase f Hf steken. Op het gewest- werd voor dit gebied de 'lemming parkgebied (na tanding) gegeven en de on adellijke omgeving kreeg de ^^Icmming «natuurgebied» iteservuatgebied». dingskracht nodig is om het ander rapport wordt gewezen resultaat hiervan voor de waar- op de vele nefaste wijzigingen devollc gebieden te onderken- die het studiegebied heeft on- nen. De Mol merkte ook op dergaan. Hierdoor werd niet dat de hoofdingang op ongc- alleen de landschapskwalitcit veer 300 meter is gelegen van verminderd, maar was de meest waardevolle en meest me beïnvloeding op plant- en diersoorten, biotopen, wa- waterhoeveel- kwetsbare gebieden. Hij moedt dat men zinnens is om terkwaliteit, parkingzone te maken in het heid. domein om de waterrekreatie Nochtans zijn er alternatieven het zo aangenaam mogelijk te die niet alleen ekonomischer maken. Maar dat kan volgens zijn, maar bovendien ook de hem helemaal niet Hij verklaarde ook dat de in- rekreatie en het natuurbehoud ten goede komen. JWredingen en "fnatievcn '%ns de subsidicringsvoor- wften van het Groenplan is f betoelaagde gebied een nWibare groene ruimte voor «sieve rekreatie. DDS, aldus ^vertegenwoordiger Johan ^Mol heeft deze bepalingen «komen genegeerd en heeft terkommunale zonder enige voorgestelde alternatieven bouwvergunning begonnen is gaan gradueel van een maksi- met de aanleg van een weg male uitbouw van de rekreatie door het gesubsidieerde gebied naar een maksimalc uitbrei- (richting Eendenkooi) en dat ding en ontwikkeling van de een nieuwe toegangsweg door natuur, het gesubsidieerde gebied zal Johan De Mol. «De Interkom- worden aangelegd wat zeker munalc DDS lapte al deze ad- strijdig is met subsidiërings- viezen aan haar laars en wen ste een intensieve, aktieve re kreatie. Om deze aktieve re kreatie mogelijk te maken, worden allerlei akkomodaties voorzien. Dit alles verloopt voorwaarden. De aanleg van de hoofdtocgang. zo ging Jo han De Mol verder, is flagrant in strijd met het gewestplan. Die toegang loopt immers stapsgewijs en zonder enige bouwvergunning. Indien de aktieve rekreatie in de Nieuw donk wordt toegestaan, dan worden de zeer waardevolle gebieden op korte termijn ver nietigd. Zo is de aanleg van de toegangsweg dwars door het reservaatgebicd nefast voor deze zeer kwetsbare moerassi ge biotoop, deze biotoop is gelegen tussen de twee verlan gende vijverkompleksen». Voorstellen In zijn tussenkomst in de ka mer zegt VU volksvertegen woordiger De Mol dat ge meenschapsminister Akker mans de vernieling van een van de meest waardevolle gebie den moet tegengaan. Er moet krachtdadig worden opgetre den tegen de overtredingen van DDS. Het Groenplan moet het bevel worden gege ven om de subsidie terug te vorderen en dat moet gebeu ren aan de hand van het vast stellen van de verschillende overtredingen van het subsidi- cringsakkoord. Er moet een BPA worden opgemaakt cn daaraan moet men zich ook houden, aldus Johan De Mol die vervolgde: «Het is schijn baar het enige middel om de Interkommunale DDS te ver plichten de wet na te leven». Johan De Mol onderschrijft ten volle de eisen die ce Bond Beter Leefmilieu voor dit ge bied heeft gesteld. Aan het gebied moet een landschapsta tuut worden gegeven. En om de daadwerkelijke definitieve bescherming te bieden moet het reservaat worden ontei gend en als staatsreservaat worden beheerd. De Uitbergse bossen ten zui den van het Nieuwdonk-meer moeten in beheer worden ge geven van Waters en Bossen. Wat de rekreatieve uitrusting rond het meer Nieuwdonk be treft kunnen enkel volgende infrastrukturen worden toege staan: schuilhutten en piknik- plaatsen. een natuuredukatief opvangcentrum (zie Mols- broek), een kleine parking ten oosten van de Tweegotensloot. De rekreatie moet beperkt worden tot een louter passieve vorm. Om deze reden kunnen enkel voorzieningen worden aanvaard die binnen deze op tiek passen: uitgestippelde en niet-verharde wandelwegen, selektieve, natuurvriendelijke fietsroutes, vissen, natuurstu die (desnoods onder begelei ding en binnen bepaalde perio des) en andere natuurvriende lijke rekreatievormen. De zandwinningsput (of de vijver zoals men het verkiest) moet zoveel mogelijk terug aan het natuurlijl milieu worden aan gepast. Een rietkraag kan hier toe een middel zijn. In zijn antwoord op deze tus senkomst stelde gemeen schapsminister Paul Akker mans dat «de bepalingen van het bij KB van 7 november 1978 goedgekeurd gewestplan Dendermonde bindend zijn bij de beoordeling van gebeurlijke aanvragen tot uitrusting van het domein. Volgens het ge westplan is het domein gelegen in een ontginningsgebied, een parkgebied, natuurgebied en natuurreservaat». De gemeen schapsminister heeft ook ver nomen dat een aanvraag tot inplanting van een sanitair ge bouw en cafétaria thans door de administratie van ruimgelij- ke ordening en het leefmilieu wordt onderzocht. Het dossier wordt dan ook bij de admini stratie voor nader onderzoek opgevraagd. Anderzijds, aldus de bevoegde gemeenschapsmi nister. werden door de Bond Beter Leefmilieu verschillende voorstellen geformuleerd die eerstdaags in overleg met de betrokken partijen zullen ge toetst worden aan dc studie «Piloot projekt natuurpark Ovcrmere-Donk». «Bij het verschijnen van dit studierapport heb ik dc admi nistratie voor ruimtelijke orde ning en leefmilieu verzocht bij haar advies inzake de moge lijkheden tot het instellen van natuurparken overeenkomstig de wet op het natuurbehoud mee te delen», aldus gemeen schapsminister Akkermans. Dendermonde. Opendeur bij WW. Een massa volk op de opendeurdagen en genieten van de zomerse zon. (v) kreeg het publiek een toemaat je. Het tamboer- en trompet terkorps bleef immers waar het was en in de plaats daarvan bracht de muziekkapel een an der staaltje van haar veelzijdig talent. Dat alles met een speelsheid en vrolijkheid, een perfektie van uitvoering ook. Besloten werd met de Mars van de Belgische Zeemacht en een minutenlang applaus viel de dirigent en zijn muzikanten ten deel. Overvcrdiend trou- Oe zon is daar Zo hard het regende donder dag, zo straalde de zon zondag en maandag en meteen werd duidelijk dat de mannen van de WW een akkoord hadden gesloten met de weergoden. We gunnen het hen van ganser harte. Zaterdag werden de ge meenteraadsleden en natuur lijk ook de jongens van de pers als stoere zeebonken of licht matrozen uitgenodigd om een tochtje te maken op de Schel de met de «Liberation», de riviersnelboot die gedurende de opendeurdagen in dc Ros Beiaardstede voor anker bleef. Met zijn vijf bemanningsleden, wordt dit 26 meter lange en ruim 4 meter brede schip voor. meerdere doeleinden ingezet. Het is bovendien ook behoor lijk snel. Wat je van een ri viersnelboot natuurlijk mag verwachten. Maar 35 per uur op het wateroppervlak is voor een halve centimeter dikke boot niet onaardig. Terwijl de boot lustig door het kabbelende water kliefde, kre gen de genodigden ruim schoots de gelegenheid om eens het interieur van een der gelijk schip te bewonderen. Heel veel meetapparatuur, een terecht voor een vaartje op de inblies. Een al even lekkere als Schelde. Met «Onze Jef» of uitgebreide barbecue rondde met een van de WW boten»., het feest naar aanleiding van Of men kon ook terecht in het het vijftienjarig bestaan van de lokaal voor een goed gekruide WW af. Volgend jaar is men maar overheerlijk smakende er weer. Dat staat nu al vast. Sedert 1983 houdt de Zeelse politie een preventieve kontro- le van de fietsen van de Zeelse schooljeugd. De eerste keer werden ze met weinig bemoe digende resultaten gekonfron- teerd. 47% van de nageziene fietsen kregen een roce kaart, hetgeen, betekende dat ze to taal onveilig waren en niet meer bruikbaar voor het ver keer. Het nut van deze kontro- le in de scholen werd bewezen door het feit dat het aantal slechte fietsen steeds kleiner wordt. In april 1983 vermin derde het percentage tot 43%. In september van hetzelfde jaar was het nog 35% en nu bij de laatste kontrole in mei is het aantal gedaald tot 31,8%, Er werden 1.055 fietsen nage zien. 336 kregen de stempel totaal onveilig mee. De gebre ken die tot het uitreiken van een rode kaart aanleiding ga ven waren in hoofdzaak het niet werken van de bel en de remmen. 516 Fietsen kregen een groene kaart zonder op merkingen en 203 kregen groen maar met perforaties naast de te herstellen punten. Dit weekend wordt te Wieze voor de 7' keer de zomerkermis van de H. Rita gevierd. De feestwijzer ziet er als volgt uit: Zaterdag 16 juni: om 17 u. opening van de kermis. Zondag 17 juni: om 10 u. hoogmis opgeluisterd door het kope rensemble Robert Mertens, en he! St. Salvatorzangkoor. Om 15 u. optreden van dc karateclub «Ippon», uit Lebbekc. Dc fanfare St. Cecilia van Wieze concerteert op de kiosk om 17.30 u. en om 18 u. is er in het dorpscentrum een grote para-meeting met een 10-tal, stuntvliegers. De grote attractie komt om 19.30 u. met het optreden van de echte Walter Capiau in een boeiend «Hoger-Lager» programma. Dit evenement is een initiatief van de Kapio's (Wieze jongste en dynamische karnavalgroep) die er met veel moeite in slaagden hun idool life naar Wieze te krijgen Verder zijn er doorlopend allerlei attracties door de plaatselijke karnavalverenigingen. J.V.L. BENO

De Voorpost | 1984 | | pagina 7