Orde van het Pilorijn werkt aan massaspel voor Beveren nieuw Boelwerflassers nog steeds in staking Jeugdklubs Het Centrum met tweede «Volkshappening» in Sint-Niklaas Bekronings - feestelijkheden rond Beverse schandpaal 75 jaar VTS in Sint-Niklaas Hondenafrichting in Tielrode De Voorpost - 15.6.1984 - 9 In september 1985 wil de Beverse Orde van het Piloryn een tweede massaspel opvoeren, vier jaar naddat de «Historie van Sefken de Puitenslager in de geschiedenis ran de schandpaal te Beveren» furore maakte als een totaalspektakel met niet minder dan zeshonderd akteurs en Figuranten, in de hovingen van het domein Cortewalle. Het nieuwe massaspel zal handelen over «Beveren in de zestiende eeuw - Van Maximiliaan van Boergondië tót Alexander Farnèse». Leo Vertongen en Marcel De Munck tekenen voor de regie, terwijl Theo Bauwens de teksten levert, bygestaan door Gabriël Willems. het Pilo- De Ordebroeders ds i nln van Beveren hebben dus niet stilgezeten. Gedragen spn door het sukses van hun eerste Kon uitgave en het sociaal gunstig effekt dat zulks teweegbracht bij de Beverse bevolking, werd beslist, opnieuw een grootse tvokatie op het getouw te zet ten Het lijkt ons geschoeid op fezelfde leest als de vorige editie, maar men is uiteraard ervaring rijker. •udelijk begrijpen de au- naar het boeiende en grootse verleden van het Land van Beveren. Het nieuwe mas saspel wordt een verhaal over de bevolking van het Land van Beveren onder de Boergondi- sche pracht en praal om daarna het kontrast te scheppen met het verval, de armoede en de vernederingen ten tijde van de zwarte eeuw... Het was de tijd van de Spaan se, Italiaanse, Duitse, Waalse en Engelse legers die onheil stichtten in onze gewesten. Ook de tijd van hervorming met strijd tussen Calvinisten en Lutheranen tegen de Ka tholieken. Ook de tijd en de strijd van Willem van Oranje, het eedverbond der edelen en de malkontenten; ook de tijd van Pieter Breughel... In al dit krijgsgebeuren was Beveren een belangrijke plaats zo dicht bij Antwerpen gele gen, de wereldstad die ook bij de Spanjaarden hoog aange schreven stond. Beveren was immers het hoofdkwartier van de hertog van Parma. Die or ganiseerde vanuit Beveren de «Linie» en later de werken aan zijn fameuze omsingelings- brug. Tenslotte ondertekende Marnix van Sint-Aldegonde de overgave van de stad Antwer pen aan Alexander Farnèse (hertog van Parma) op het kas teel van Singelberg te Beve ren. Dat geschiedde in 1585. De verjaardag van de overgave is in 1985 juist vierhonderd jaar oud. Ook dit feit wil het massaspel in herinnering brengen. Spelelementen Het is duidelijk dat deze histo rische achtergrond een rijk dom is om een spel te voor schijn te toveren dat, klein schaliger uiteraard, de bevol king van Waas moet aan spreken. Volgende facetten komen ze ker aan bod in de evolutie van het nieuwe massaspel. De fa milie Triest die Cortewalle be woonde, de baljuw De Lane die onthoofd werd en wiens hoofd triomfantelijk naar het kasteel te Antwerpen werd ge dragen. Verder is er de brand van Beveren in 1576 en een sekwentie over Waalse solda ten die een boerenbruiloft overvallen te Kruibeke! Er is de kleurrijke figuur van Servaes van Steenlandt, bal juw van Waas, die zich ophield in het Bazelse Wissekerke, en Premie van vijf procent aan basis van konflikt ders 5 procent premie beko men en in het rood de zones waarin enkel de lassers de pre- n m'e bekomen. Ook het plan üe zowat tachtig stakende lassers (aanbouw) van Boelwerf van de 1515 (bouwnummer in Temse waren (op één of twee na) aanwezig op een schip) is aldus gekleurd en in bijeenkomst die vorige week vrijdag plaats had in verband november door de hoofdafge- met het konflikt rond de premie van 5 procent. Spandoe- vaardi8de goedgekeurd (zoals ken met leuzen als «CAO-premie moet blijven», «De alt'id onder voorbehoud). Vol- lassers zullen Nimmer (Geers) toegeven» en «Nimmegeers Rlan 8aat de direktie Premiejager» logen er niet om. De bijeenkomst had tot „iet gekle'uïd en wo'E'Sus doel de pers en aldus het grote publiek in te lichten over niet beschouwd als gesloten net aanslepende konflikt tussen de lassers en de direktie ruimten, waarvoor de 5% van Boelwerf. Schaduwzijde was toch wel dat alleen de wordt toegekend. Men stelt in socialistische vakbond ABVV zijn afvaardiging had ge- dit verband, dat gezien de om- stuurd. vang van de tanks (30 x 16 x De lassers aanbouw van Boelwerf beschouwen de premie 15 of on8eveer 6000 kubieke van 5 procent voor het werken in gesloten ruimten, als een zThh C" h kons,ruk,ieyorm r ervenZij s.e.,e„ dan J* da, he, nie, ui.heTa" hetvcrbreken betekent van de CAÖ's van 1971 ties) er voldoende ventilatie 72. Het was rond 13 april jl. dat lassers by hun (40.000 kubieke meter/uur) vakbondsafgevaardigden gingen omdat hun 5 procent niet mogelijk is .en dat de premie in was uitgekeerd. Er volgden officiële gesprekken met de dit 8cva' niet verantwoord is. direktie maar deze werden op 16 april opgeschort. De De d|rek,ie besloot deze me slandpunten bleken lynrecht tegenover elkaar te staan. dede'jPB dc konklusie dat Op vrijdag 4 m«i ging dan dc (nog Meed, voortdurende, JaVw,'87"^? Sk staking in. Maandag 7 mi vergaderden dc lassers en teer, door'de premie ,e betalen daarna gingen drie vakbondsafgevaardigden met de di- voor de gekleurde delen en dat rektie praten. De standpunten waren echter ongewyzigd: ook zal blijven doen in de de lassers stelden dat de direktie de CAO had verbroken, toekomst, de heer Nimmegeers (personeelsdirekteur) stelde net het ,n hct nummer van het week- omgekeerde, dus dat de stakers de CAO met voeten blad De Zaat van 11 mei zette hadden getreden. de direktie haar standpunt nog eens uiteen. Een reaktie van Een dag later verspreidde de wenst uit te betalen. De pre- de syndikale delegatie (lassers dienst informatie cn kommuni- mie blijft, zoals in het verleden aanbouw) liet niet lang op zich katie van Boelwerf een «Info- verder toegepast. Wel is het wachten. Zij menen dat het flash» (nota) waarin dc direk- zo. aldus de Boelwerfdirektie. «neutrale» bedrijfsblad De tic zegt. een aantal onwaarhe- dat in navolging van de CAO Zaat werd gebruikt om de sta- den tc willen recht zetten. Ze van november 1979, vooraf kende lassers en de syndikale [stelt dat het niet juist is dat de van elk schip een plan wordt delegatie in een slecht daglicht [direktie de 5 procent premie gekleurd waarop in het groen te plaatsen tegenover de ganse Ivoor lassen in gesloten ruimten de zones aangeduid worden Boelgemeenschap en hun fa tal aftrekken of niet meer waarin de lassers én monteer- milies. DE CAO van 8 november 1979 waarover de direktie het in bewust artikel heeft, handelt enkel en alleen over het al of niet toekennen van de 5 pro cent premie voor monteerders aanbouw, wanneer deze in de zelfde gesloten ruimten wer ken als waar de lassers te werkgesteld zijn. aldus de syn dikale delegatie. Er zijn slechts twee CAO's die handelen over de 5 procent premie voor las sers, stellen ze, en ze geven de nodige uittreksels. Het gaat om de CAO's van november 1971 en die van maart 1972. De syndikale delegatie vindt het wel degelijk juist dat de direktie de 5 procent premie voor het lassen in gesloten ruimten wil aftrekken. De las sers hebben dan ook gemeend hun rechten nog slechts te kun nen verdedigen door in staking te gaan en te blijven tot er een die de grote diplomaatis voor Beveren tussen Spanje en Oranje. Hij zal de hertog van Parma veergezellen naar Sin gelberg. Er is Marnix van Sint-Alde- gonde die de overgave van Antwerpen ondertekent te Singelberg en er is Alexander Farnèse die de Linie bouwt van Stekene tot Kallo, het Fort Sint-Marie in Kallo en de Pe- rel. Er zijn de Geuzen en Lief- kenshoek en Parma die feest viert op de fameuze brug in Kallo na de overgave van Ant werpen in 1585. Het nieuwe massaspel van de orde van het Pilorijn heeft dus een historische voedingsbo dem maar moet vooral een levendig gebeuren worden met slechten en diplomaten, aris- tokraten en burgers, boeren en soldaten. Plaats en data Het spel zal gebracht worden in het park van het Kasteel Cortewalle op 6, 7, 8,13, 14 en 15 september.De medewer king van het gemeentebestuur en van de heemkundige kring Het Land van Beveren is ver zekerd. De heemkring plant zelfs nog een tentoonstelling over de verdedigingsgordels in het Beverse, die tegelijkertijd zal opengesteld worden. Kon takten werden al gelegd met verenigingen en medewerkers die vorig maal hebben deelge nomen. Een beroep zal gedaan worden op een massa losse medewerkers en figuranten, ook rop hen die vorige maal niet in de gelegenheid waren om dit groots evenement van nabij mee te maken. Een idea le gelegenheid ook voor immi granten om zich te integreren in de Beverse dynamische be volking. Een «nieuwe brug» Er zal ook gestreefd worden door de Orde van het Pilorijn en de heemkundige kring naar de uitwerking van een gemeen schappelijk plan om de ver jaardag te vieren van de brug van Farnèse (vierhonderd jaar). Waar de Schelde vroe ger een scheidingslijn was, werd de brug van Farnèse een eerste vaste binding tussen lin ker- en rechteroever. Dit massaspel wil de binding worden tussen het Land van Beveren en de heemkring van de Antwerpse Polders ener zijds en de Simon Stevensstich ting anderzijds. Deze laatste houden zich voornamelijk be zig met de forten gelegen langs de Scheldeoevers. Hiervoor is de heer Bergmans de kontakt- persoon met de Orde van het Pilorijn. Tegenover het fort Liefkenshoek ligt het fort van Lillo en tegenover het fort Sint-Marie ligt het fort Sint- Filip. Zo is het noodzakelijk om samen te werken, om deze verjaardag in het juiste histori sche daglicht te plaatsen. Wellicht wordt deze verjaar dag herdacht met toeristische stoet met daaraan verbonden een overtocht van de Schelde. Wellicht kan, mits een verdere kontaktname, ook dit Beverse massaspel nog verder uitgroei en dan een louter streekgebon den gebeurtenis. Dit zal de nabije toekomst uitwijzen. Er bestaat een reeële mogelijk heid dat gelijklopende initia tieven genomen wor den. (wvdv) Dat de Orde van het Pilorijn uit Beveren niet aan haar proefstuk is, bewijst een aankondiging in dit blad van het tweede massaspel in september van volgend jaar. Dit jaar zal men grote feesten organiseren rond de bekroning van de Beverse schandpaal, die prijkt op de Beverse Grote Markt recht tegenover het gemeentehuis. Om de Beverse Pilorijn zo getrouw mogelijk te restaureren diende hij met een ionisch kapiteel en een vaas te worden bekroond Dit zal gebeuren tijdens de Beverse feesten op 23 augustus 1984 te 20 uur. Bij de uitgave van de penning «het Pond Parisis» in augustus 1983. stelde de Orde van het Pilorijn zich tot doel om de Beverse schandpaal te herstellen in zijn oorspron kelijke sttaat. Dank zij de geslaagde muntuitgifte ziet de orde nu haar wens in vervulling gaan. Burgemeester Van der Aa zal gevraagd worden om de nieuwbekroonde schandpaal te onthullen en terzelfdertijd zal die overge dragen worden aan de Beverse gemeenschap. Bij deze gelegenheid zal een feestprogramma opgesteld worden met deelname van een zo groot mogelijk aantal personen. Nu al hebben volgende groepen en verenigingen hun deelname verzekerd: harmonie Kunst en Vreugd, de fanfare De Wase Werker, Sefken de Puitenslager en zijn narren, volksdansgroep Lange Stien, de groep Blau-Ket, de ruitervereniging Beveren-Kruibeke, de Pijndersgilde met haar reuzen en toneelgroep De Kleine Kunst. Aan tal van prominenten zal een uitnodiging gestuurd worden om de feestelijkheden bij te wonen, o.a. minister Geens cn zijn kabinetschef, de Beverse politieke, militaire en geestelijke overheden en tal van andere verenigingen en personen die ooit hun medewerking verleenden aan de aktiviteiten van de Orde van het Pilorijn. Optocht Een korte optocht wordt gepland door de Klooster straat en rond de Markt. Na de officiële plechtig heid aan het monument zal een volksreceptie plaatsvinden met gezellig samenzijn in een feesttent op de markt. Daar zullen enige vaten bier gratis worden aangeboden aan de aanwezige bevolking. De gelegenheid zal geboden worden om de penning van het pilorijn aan te kopen en het guldenboek te ondertekenen. (wvdv) Verzoening Intussen was er een verzoe ningsvergadering op til. Die vond plaats op 29 mei te Gent. Het gewestelijk paritair komi- té metaalaanbouw - Waasland behandelde het konflikt. Het verzoeningsbureau deed het volgende voorstel. De 5 pro cent premie voor het werken in gesloten en/of bekrompen ruimten wordt verder toege kend, in overeenstemming met de op de plannen rood of groen gekleurde vakken. Het bureau verzoekt het werk te hervatten op 4 juni. Het beves tigt dat. vooraleer het werk neer te leggen, de verzoenings procedure strikt dient nage leefd te worden. Het verzoc- ningsbureau bestaat van werk geverszijde uit twee afgevaar digden van Fabrimetal en van werknemerszijde uit de drie provinciale sckretarissen van de vakbonden, het vergadert onder voorzitterschap van de osciaal bemiddelaar (een am btenaar van het ministerie van tewerkstelling en arbeid) bij gestaan door zijn sekretaris. De lassers vergaderden op 30 mei, de aanbeveling werd aan de voltallige vergadering voor gelegd en toegelicht. Daarna vond een stemming plaats. De uitslag gaf aan dat 97,5% van de betrokken lassers "de aanbe veling verwierpen en met de staking wensten verder te gaan. Er vond dus op 4 juni géén werkhervatting plaats. De syndikale delegatie trok in een pamflet (4 juni) fel van leer tegen de aanbeveling van de verzoeningsvergadering: «Deze verzoeningsvergadering zal als een schandvlek blijven bestaan in de reeks verzoe ningspogingen die wij omtrent geschillen bij Boelwerf in het verleden mochten meemaken. Ze is het naast zich neerleggen van elk overleg, laat staan van bemiddeling of verzoening. Klakkeloos neemt men immers het standpunt van de direktie over! Aldus worden de CAO's van '71 en '72 omtrent de 5% premie voor het lassen in ge sloten ruimten totaal gene geerd.» De stakers kwamen tot de vaststelling dat niets verwor ven of bekomen werd. Het standpunt van de direktie werd bijgetreden door de verzoe ning op basis van niet van toepassing zijnde akkoorden (C.A.O. van '79 voor mon teerders), aldus de stakers. In een derde punt stellen ze dat de wel van toepassing zijnde akkoorden (CAO's 71 en 72) niet ter sprake zijn gekomen. De lassers menen verder dat het verzoeningsbureau partij dig en onbekwaam is. Ten slot te zegt men dat Boeykens (produktiedirekteur Temse) en de personeelsdienst rood en groen kleuren en niet de syndi kale delegatie of de hoofdafge vaardigden. Sinds de stemming en het be haalde resultaat van een opi niepeiling onder de Boelarbei ders erkennen alle vakbonden officieel de staking. Er werd ook een ondersteuningsaktie gehouden op Boelwerf voor de stakers. Het totaal aan ingeza melde financiële steun bedroeg 81.502,50 fr. De ingezamelde som stelde de syndikale dele gatie in staat, 1.000 fr. bij te passen bij het stakersgeld. door Werkloosheid staking? In het informatieblad De Zaat (editie 8 juni) meldde men dat de staking van de lassers vanaf woensdag 13 juni ook gevolgen zou hebben voor andere arbei ders van de werf in Temse. Door het niet gepresteerde las werk zou blijken dat het niet langer mogelijk is sommige an dere stielgroepen van de aan bouw aan het werk te houden. Ook in de afbouw, stelt de redaktie van De Zaat, wordt het werk dermate geremd dat er arbeiders zonder werk val len. Afgelopen woensdag zijn 154 arbeiiders van de aan bouw. 85 van de afbouw en 3 arbeiders van de lastechniek werkloos geworden (cijfers personeelsdienst), «Werkloos heid ingevolge staking lassers» titelt De Zaat. De syndikale delegatie stelde vorige vrijdag bij monde van Mare Vercauteren (lid onder nemingsraad) dat dit een loop je nemen is met hetgeen aan gevraagd werd aan de RVA. «Men onderscheidt twee soor ten werklozen» zei Vercaute ren, «degenen die werkloos zijn om ekbnomische redenen en diegenen die zogezegd door de staking werkloos zijn. De eerste groep omvat 70 arbei ders, de tweede 245. Gemid deld stempelden echter 270 ar beiders om ekonomische rede nen, nu opeens zouden dat er maar 70 zijn. Zoiets is toch absurd» Bij werkloosheid als gevolg van staking moet, zo meldde De Zaat van zijn kant dan weer. het beheerskomité van de R.V.A. beslissen over het al dan niet uitbetalen van werkloosheidsvergoedingen. Het Fonds voor Inkomensze kerheid (art. 7 van de statu ten) cn het Fonds voor Be staanszekerheid kunnen hier niet bijpassen. In dit artikel is getracht de feiten op een rijtje te zetten en de standpunten van beide par tijen zo goed mogelijk aan bod te laten komen. Hoe het ook zij, het laatste woord is nog niet gezegd over het lassers- konflikt bij Boel. Bij Boelwerf Hoboken werken de lassers ge woon door. Maar aan een eventuele oproep om in Temse het werk van de stakende las sers over te nemen zal géén gevolg worden gegeven. Dat heeft men ginds beslist. R.V. De Jeugdklubs Het Centrum hebben nu al het programma klaar voor dc tweede Volkshappcning op zondag 16 september, die net als vorig jaar zal plaatsvinden op het plein voor jeugdhuis Den Eglantier in Sint-Niklaas. vlechten, spinnen, kantklos sen, schilderen op leisteen met als blikvanger het kleinste schilderijtje van de wereld, pottendraaien, houtsnijden en nog veel meer, te bezichtigen zijn. De volksspelen trou-ma- dam, sjoelbak, krulbol, hoefij zer werpen, tafelkegelspel, pierbol, toptafel en zo meer kunnen door iedereen beoe fend worden. Per spel betaalt de deelnemer een luttel be drag, waarvoor hij in ruil een prijs ontvangt. Op het verkeersvrij gemaakte, naamloze plein, tussen kerk en jeugdhuis Den Eglantier aan dc Apostelstraat, zal iedereen kunnen deelnemen aan volks spelen en het beoefenen van oude ambachten gadeslaan. Er komt een poppenkastvoorstel ling met Nonkel Wally, en een springkasteel voor de klein sten, terwijl Henk Van Mont- foort de anderen met z'n spel- programma «Het blijft in de familie» zal verwennen. familie» met prachtige prijzen. Om 15 u. brengt John Massis z'n show met onder andere het plooien en breken van ijzeren staven, het opheffen van vier kinderen of twee volwassenen met de tanden, het opblazen van stenen kruiken en het plooien van hoefijzers. Harmonie «De Kunstvrien den» geeft om 16u30 een licht programma van een uur weg. De namiddag wordt met de komedie van «Jin 3» afgeslo ten. Funkrock wordt rond 19 u. door Polizei gebracht, waar na 2 Belgen het podium zullen innemen. Rembert De Smet en Herman Celis die gezame- lijk drums, gitaren en synthesi zers bespelen, hebben vooral in hun vaderland sukses met hun drollige, aanstekelijke rockmuziek Vooral «Live» is het tweetal de moeite waard. Uitkijken dus naar de tweede «Volkshappening» in septem ber in Sint-Niklaas. K.L. Zondag 17 juni organizeert hondenafrichtingsklub Lucky Dog uit de Temsese deelge meente Tielrode op het terrein aan de Burgemeester A. Hey- manstraat een nationale wed strijd voor verdedigingshon den. Alle hondenliefhebbers worden verwacht op deze ma nifestatie. die van 13 tot 18 u. gehouden wordt. De toegang is gratis. Kinderen kunnen ondertussen naar hartelust springen en dan sen op het springkasteel. Eén van de blikvangers van de Volkshappening is een doorlo pende demonstratie door spe- ieoklub «De Grotters». Deze speleoklub werd een zevental jaar geleden in het jeugdhuis opgericht door enkele mensen die toen reeeds ervaring had den. De beoefenaars van de «Spelco Sportif» dalen af in niet-toeristische grotten door middel van touwen en kruipen en wandelen dan vrij rond in de gangen en galerijen. Van de driehonderd interessante grot ten in België heeft de speleo klub er al een zestigtal ver kend. De klub geeft regelmatig initiaties voor scholen en scoutsgroepen. Zondag van 14.15 tot 14.45, c. van 15 u. tot 15u3U en van uint-Niklaas-Lokeren. De Koninklijke Oud Wezenbond van Sint-Niklaas bezocht met 15u45 tot 16ul5 brengen Tante Hemelvaart de mentaal gehandikapte kinderen van hel instituut Sint-EmUiani in Lieve en Nonkel Wally met Lokeren. De bond schonk twee gocarts met nog versnaperingen en fruit toe. Dc Oud hun poppentheater drie ver- Wezenbond weet zich gesteund door middenstanders en overheid.Zo kan men een veri'SüJndeTeefiiukn VOOr '°mb°la organizeren waarvan de opbrengst ten goede komt aan de kinderen van Sinl- Carolus in Nteuwkerken cn Emiliani in Lokeren. Op de foto enkele bestuursleden van de Om 14u30 en om 16 u. brengt Koninklijke Wezenbond en de Broeders van Sint-Emiliani, die de geschenken in Henk Van Montfoort het spel- ontvangst nemen. programma «Het blijft in dc Wie daar niet van houdt kan mee klimmen op -en afdalen van- de demonstratietoren van de eigen spcleologieklub van het jeugdhuis. Even uitrusten dan in een van de gezellige zithoeken die op het plein voorhanden zullen zijn of kij ken naar John Massis kracht patserij. Zondag 16 september om 14 uur wordt de «Volkshappe ning» officieel geopend met The Red Hackle Pipeband. Deze unieke doedelzakband werd opgericht in '67 en is sindsdien gevestigd in Antwer pen. De pipe band is samenge steld uit pipers en drummers. Doorlopend, vanaf datzelfde uur, zal de kunst van oude c,„, K, r» uur, zal de kunst van oude nt-Niklaas De feestzitting n.u.v. 75 jaar Vrije Technische Scholen werd muzikaal ambachten als mandenvlech- mkaderd door het VTS-koperensemble Saltarello o.l.v. Hilaar Van Egghen (Iv) ten, klompenmaken, koorden ■Niklaas. Plechtige ontvangst op het stadhuis van direktie en leerkrachten van de t Technische Scholen, die hiermee hun 75-jarig bestaan op akademische wijze ndden. Minister Lenssens (midden) hield een feestrede over' «Het technisch erwijs in krisistijd». Hij pleitte voor een meer polyvalent karakter van de beroepsop- 'ng binnen het onderwijs. Rechts direkteur H. De Wilde van de VTS, die een korte mek van de school gaf. Links herkent u vikaris-generaal De Langhe (Iv) In de late namiddag brengt harmonie «De Kunstvrienden» een koncert ten gehore, waar na het amateurstoneelgczel- schap (gegroeid uit een Sint- Niklase scoutsgroep) «Jin 3» een volkse komedie op het podium brengt, 's Avonds ten slotte optreden van «Polizei» en «2 Belgen»

De Voorpost | 1984 | | pagina 9