Ernstig bezinnen over ontplooiing tot karaktersterke gewetensvolle medemensen Verkeersveiligheid in Dendermonde: men doet er wat aan Vakantie Pret Dendermonde viert feest Diamanten bruiloft te Sint-Gillis Dendermonde 10 - 6.7.1984 - De Voorpost van het instituut O.L.Vrouw ter Schelde te Baasrode zegden Dendermonde. De Met woorden van dankbaarheid, een eucharistieviering en een gezellig samenzyn namen de leerlingen van het zesde leerjaar van het Onze-Lieve-Vrouw ter Schelde Instituut van Baasrode afscheid van de school die ze zes jaar lang hadden bezocht en waaraan ze vele goede herinneringen over houden. Het werd een echt feest waar de lach niet uit de lucht was. Daarvoor zorgden de leerlingen zelf die een flink pak toneeltjes naar voor brachten, het ene al beter dan het andere, maar waarbij telkens de levensblijheid als voornaamste element naar voor kwam. Juffrouw De Roeck en «meester» Bogman zorgden naar jaarlijkse gewoonte voor een hartelijk feest, daarin flink bijgestaan door de direktie van de school en het ouderkomi- tee. Het was dan ook niet verwonderlijk dat rond 20 uur de eetzaal van de school nok- vol zat en dat de ondertussen opgediende koffiekoeken met heel veel smaak werden veror berd. De ouders en leerlingen werden hartelijk welkom gehe ten door de heer Bogman die ook woorden van dankbaar heid uitte ten overstaan van de ouders die het vertrouwen hadden gesteld in de opvoe ders van de school en zich anderzijds uitermate tevreden toonde dat hij en zijn kollega's vaarwel aan hun school. Traditiegetrouw start het VP Dendermonde zijn werking met opendeurdagen, die beter gekend zijn onder de naam VP-feest en dit jaar plaats hebben op zondag 8 juli. deren verwelkomd en tussen 9 en 17 uur worden zij begeleid door ervaren en gebrevetteer de monitoren. Het aktieterrein van het VP strekt zich uit op een reusachtig plein langsheen de Gentsesteenweg. Alle kin deren tussen 4 en 13 jaar zijn er welkom. Tijdens de middag is er een gekookte maaltijd voorzien die steeds soep. aard appelen met groenten en vlees en een nagerecht bevat. Als vieruurtje is er nog een gebak je of een drankje. Vorig jaar werd begonnen met een nieuw projekt dat bij de jeugd bijzonder goed aan sloeg. Dat zal dus worden ver der gezet. Op Klinkaert in Het VP is een vzw met als doel tijdens de zomervakantie in te staan voor de sociale kinderopvang. «Het is een speeldienst, aldus Mare Lefè- vre. die speelkansen aanbiedt aan kinderen uit groot-Den- dermonde. De speelkansen gaan van tijd en ruimte geven tot sociale kontakten met kin deren van dezelfde leeftijd De kinderen moeten zich kunnen ontplooien in sport en spel, waarbij het spelen in de eerste plaats komt. Liefst in volle natuur en in alle kreativiteit. Het kind moet zichzelf kunnen ontplooien en verrijken». Iedere dag worden op het VP om en bij de honderd kin- Schoonaarde en Varenberg in Oudegem spelen 's namiddags moni's van de streek. In Schoonaarde wordt er op maandag, woensdag en vrijdag gespeeld, in Oudegem is dat op dinsdag en donderdag Op 8 juli wordt het jaar geopend, hoewel het speel plein al van vorige woensdag aktief is. Onder het motto «Als wij willen spelen» zal er vanaf 13u30 veel animatie zijn voor groot en klein. Er is doorlo pend een vrij podium waar de kinderen en de monitoren op treden. Er zijn ook volleybal wedstrijden voorzien tussen de thuisploeg en de sympatisan- ten. Er is zwembadanimatie" voor hen die graag een duik nemen in het initiatiezwembad dat het VP van Dendermonde rijk is. Op het plein zelf zijn er speelmannen voorzien die de kinderen zullen bezighouden. Voor de ouders is er dan een cafetaria, waar men vanaf 17 uur een koude schotel kan ver krijgen en ook frieten. Zondag 8 juli doe je er dus goed aan even langs het VP- plein aan de Gentsesteenweg te wandelen. Je kan er een kijkje nemen naar de speelmo- gelijkheden die de kinderen worden geboden. En wanneer de zon van de partij is wordt het beslist weer een zondag om nooit te vergeten Voor meer informatie kan men steeds terecht bij Mark Lefèvre, Kapittelstraat 21 te Dendermonde of op het ter rein zelf. (b.v.) de vreugde hadden mogen be leven het wel en wee van de jongens en meisjes te kunnen meemaken. Liefst 42 leerlingen zullen de school verlaten en begin sep tember ergens in het secundair of daarmee gelijkgesteld on derwijs terecht komen. Hen wacht dus een nieuwe wereld. Maar we zijn nog lang niet zover. Eerst was het tijd om pret te maken De verschillende nummer tjes werden voorgesteld door een van de meisjes die met veel zwier en panache Geert en Co introduceerde als de akteurs van een aantal hotel belevenissen. In deze sketch speelde het bord soep de hoofdrol en verder moesten de knotsgekke antwoorden op de vele vragen voor het nodige plezier zorgen. Daarop kwa men acht meisjes van de be faamde familie Trapp een staaltje geven van hun zangta lent. Genoten hebben we in elk geval van het nummertje uit het onderwijsleven gegre pen. Rozeke die op bevel van haar juf een gedicht moet voordragen. Aan een onge looflijke snelheid rammelt Ro zeke 'Jantje zag eens pruimen hangen' af, tot groot ongenoe gen van de juf die vraagt pun ten en komma's te zetten. Wat Rozeke daarop ten overvloede doet. De juf verbetert zichzelf en zegt dat Rozeke de kom ma's en de punten niet letter lijk moet zetten, maar inslik ken en zo geraakt Rozeke bui ten adem. Uit Los Angeles kwamen de goochelaars die het publiek bij hun truukjes wisten te betrek ken De volwassenen moesten met lede ogen toezien hoe ze door de jongeren in de luren werden gelegd. Maar de vakes en de moekes waren sportief genoeg om de magiërs met een denderend applaus te beden ken. Minder geslaagd en al te gemaakt vonden we de play back op het bekende liedje «Ik voel me verdomd alleen» van Ciske de Rat. Maar het ver haaltje van de brijpot was goed genoeg voor een aantal lach salvo's. Daarop volgde de pau ze en die was welgekomen, want zo konden de tranen van het vele lachen worden wegge- wreven en kon men ook de dorst lessen. Het tweede deel van de avond werd ingezet met een ritmisch nummer gebracht door de meisjes. En dan kwam het suksesnummer van de vie ring. Terwijl de ene probeerde een gerecht (kersthapjes) klaar te maken, bracht de andere een uiteenzetting over het mi lieu. Dat leverde aardig wat grappige situaties op en boven dien was het toneeltalent en de mimiek van de vrouwelijke spreker zo komisch dat ieder een en niet in het minst de moeder van deze knaap be stendig aan het lachen ging. Ook het verhaaltje van de treinwachter die kandidaat treinwachters zocht was goed Heel wat gelach kreeg de dom me kandidaat-treinwachter met zijn antwoord op de vraag of hij twee stromen kon op noemen en als de weerlicht reageerde met wissel- en ge lijkstroom. Langdradig was het ver haaltje van de luie poezen, maar daarom waren die ook lui en zelfs de imitatie van Vlaan- In de Prins Kouterstraat 18 te Sint-Gillis Dendermonde was het zaterdag feesten geblazen. Voor de gelegenheid was de straat verkeersvrij gemaakt, want iedereen wilde van kortbij meemaken hoe het echtpaar August Tas - Bertha De Backer zijn diamanten huweijksjubi- leum vierde. Omstreeks 14.00 uur werd de deur van de woning van het echtpaar wagewijd opengezet en werden familieleden, vrienden, buren, kennissen hartelijk welkom geheten op een receptie. De huizen waren bevlagd en enkele buren hadden zelfs spandoeken klaargemaakt met gelukwensen voor het diamanten paar. August Tas werd geboren te Sint-Gillis Dendermonde op 10 augustus 1900 en trad op 1 juB 1924 te Opwijk in het huwelijk met Bertha De Backer, die geboren werd op 24 mei 1901 te Sint-Joris Weert. August Tas heeft veertig jaar lang bij de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen gewerkt. Hij begon zijn loopbaan op 14 juni 1920 als klerk in het station te Opwijk. De vader van zijn toekomstige echtgenote was daar toen stationschef. In 1923 werd August overgeplaatst naar het station van Dendermonde waar hij op 1 augustus 1960 zijn loopbaan afsloot als dienstleider algemene diensten. Bertha De Backer heeft al die tijd voor haar man gezorgd. Zij beredderde het huishouden en zorgde ook voor de twee dochtrs die uil haar huwelijk met August Tas waren ontsproten. Het diamanten paar telt drie kleinkinde ren en vier achterkleinkinderen. Beiden genieten ze van een welverdiende rust. Omstreeks 16.00 uur maakte een afvaardiging van het stadsbestuur zijn opwachting Om het diamanten paar te feliciteren, waarop het feest in de familiekring kon beginnen. Dendermonde. Een lekkere koffietafel voor de ouders der leerlingen van het zt leerjaar die afscheid namen van het Ó.L. Vrouw ter Scheldeinstituut te Baasrode, (vi derens grootste lolbroeken Gaston en Leo ontbrak niet op het programma. «In de Gou den Leeuw», zo heette deze sketch waarbij Leo een nieuw restaurant uitbaatte en Gaston optrad als de schilder die liever een paard aanbracht dan een leeuw. Daarop volgde nog een clownesk optreden van twee meisjes en dan kwam het meer officiële gedeelte. Dat betekent toespraken. Schepen Hermans belichtte er de waarde van het vrij onder wijs dat ongeveer 66% van alle leerlingen in het lager onder wijs in Vlaanderen telt. Dat onderstreept de kwaliteit van het vrij onderwijs, aldus de schepen die de aanwezige ou ders dankte voor het vertrou wen dat ze aan de schpol had den geschonken. Hij vroeg de ouders ook in de toekomst te blijven kiezen voor het vrij onderwijs dat een brede waai er aan mogelijkheden biedt, aangepast aan ieders talenten en gewenste studierichtingen. Het vrij sekundair onderwijs telt 71% van het totaal aantal leerlingen. Een dergelijke keu ze geeft aan de kinderen te vens de mogelijkheid, naast het volgen van gedegen onder wijs, zich als mens ernstig te bezinnen en zich te ontplooien tot karaktersterke gewetens volle medemensen. Hij richtte zich ook tot de leerlingen en spoorde hen aan ook in de toekomst hun best te blijven doen, waarna hij de direktie, de leerkrachten en het ouder- komitee in de bloemetjes zet te. «Vooral in het lager onder wijs is een ouderkomitee van zoeken om te vertellen o het grootste belang. Het is het hun wedervaren en de behi bindteken tussen thuis en de resultaten. school zo deze binding bed uit een wederkerige rdi school-ouders. Pas dan men spreken van een ki vriendelijke school. Schepen Hermans zou kinderen ook nog gclukwen voor de wijze waarop ze li den ingespeeld op de aktie' keersveiligheid en verzeke dat de stad met de voorstel van de kinderen zal reka houden bij de uitwerking een plan omtrent de verka veiligheid. Tenslotte wenste de direl ce van de school de leerliq het allerbeste toe en klaarde dat ze de 42 jongen meisjes met lede ogen weggaan, al hoopte ze van te dat ze regelmatig de sd) nog eens zouden komen Zesdejaars Onze-Lieve-Vrouw ter Schelde-lnstituut Baasrode namen afscheid Dendermonde. Voor de jeugd zijn er heus geen problemen. Vakantiepret biedt gedurende anderhalve maand een hele waaier van mogelijkheden (v) De kommissie verkeer, voorgezeten door schepen van verkeer Fons Hermans, heeft enkele voorstellen uitge werkt omtrent de verkeersveiligheid. Rond dat thema werd een werkgroep samengesteld en om deze zoveel mogelijk kansen tot sukses te bieden, werd een beroep gedaan op allerlei organizaties, instanties en vooral scholen, want het gaat om hoofdzaak om de veiligheid van de kinderen. Dendermonde. Vakantiepret feest zondag en natuurlijk werden de reus en het Ros Beiaard erbij gehaald. (v) Omdat men de spelende kin deren zoveel mogelijk wil be schermen tegen het gevaar van buitenaf, heeft deze kommissie onder meer voorgesteld een namiddag verkeersveiligheid 'te onderrichten. Deze ver- keersnamiddag, zoals hij wordt genoemd, zal vooral be staan uit het voorlichten van de kinderen op een aangename «nict-schoolse» manier. Dat zal gebeuren met behulp van allerhande materiaal en moge lijkheden. Het is trouwens de bedoeling dat de kinderen veel zelf moeten doen Deze uitno diging werd begin van vorige maand tot de scholen gericht en die hebben zeer gunstig ge reageerd. Maar er is meer. Men wil ook de jeugdverenigingen bij dit initiatief betrekken. Zo is er heel wat dokumentatie ter be schikking: plannen en platte gronden, dia's, fietsenkontro- lekaart, signalizatie, verkeers- doos samenstelling, omlopen van geleide wandelingen, het opmaken van een verkeersbul- letin en het organizeren van een verkeerwedstrijd. De ver- keerskommissie wil anderzijds ook een aantal gegevens verza melen en die ter beschikking stellen van een uitgebreid in formatie- en dokumcntaticsys- teem. Hier wordt gerekend met het samenstellen van dia reeksen, een lijst van films (Zone 30 en Via Secura), ver- keersboeken, folders en affi ches, een verkeersdoos, plan nen van de omliggende scho len, teksten omtrent de ver- keerswedstrijd en signalizatic- materiaal. Daarnaast zijn er ook de ver- kecrsspelen, de typelssen, de uitgestippelde wandelingen. Niet alleen de kinderen komen aan bod, ook aan de bejaarden werd gedacht. Voor hen is er een voorlichting over het ver keer aan de hand van dia- en informatieavonden of -namid dagen. Die hebben meer in het biezonder betrekking op voet gangers en fietsers, het open baar vervoer. De Dienst Verkeersveiligheid bestaat uit 5 mensen die deel uitmaken van een BTK-pro- jekt en die uiteraard ook stu diewerk voor hun rekening ne men. Zo zal men onder meer op geregelde tijdstippen een bulletin sturen naar de plaatse lijke pers en een aantal projek- ten ter goedkeuring voorleg gen. Het team zal ook de de- bat- en informatieavonden lei den. De vijf leden van het projekt zijn: Annicq Van den Berghe (onderwijzeres), Ma rianne De Clercq (onderwijze res), Rosette Osselaer (opstel ler), Karine Hermans (klerk- typiste) en Joris Waegeman (werkman). Ondertussen heeft men al een eerste ervaring achter de rug. De Vrije Gesubsidieerde school van Baasrode heeft een namiddag over verkeersopvoe- ding gcorganizeerd waarop on der meer de nieuwe dienst werd voorgesteld, een ver- kccrswandeling werd gemaakt en nadien een bespreking over de wandeling volgde om te besluiten met het bespreken van de toepassingsmogelijkhe den en het aanbieden van op lossingen. De reaktic van de leerkrachten van het zesde leerjaar van de Baasroodse school was uitermate positief. «Een dergelijke verkeersna- middag kan men als leerkracht zelf niet realizeren. Toch is belangrijk dat de leerliu onder begeleiding kennis ken met het verkeer», zo' de kommentaar en verder is een zeer goede samenh tussen de icerwandeling denk verwerking». Men spreken van een prachtige riment dat navolging verdi Dat is de mening van leerkrachten die zeggen van dergelijke initiatieven willen aanwenden. De vakantie is er Ondertussen zijn in Den monde weer de verkeert den «Spelende kinderen» gebracht. Die staan i woon- en sociale wijken Dendermonde en vrageo de automobilist de berin ligheid de nodige aandacb willen schenken aan dc spe de kinderen die vaak M onverwacht over dc straal men gerend. Vorig jaar la de aktie een sukses cn rekent er nu weer op dat de medewerking van de t bestuurders dc kinderen veilige vakantie in eigen J kunnen doorbrengen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 10