Musea, kastelen en rekreatieparken Stedelijke Musea Dendermonde 5) Toeristische Gids over Dendermonde BERLARE Het Boerenkrtjgimiseum in het oud-gemeentehuis van Overmere. Te bezichtigen op aanvraag (091/ 67.50.81 of 052/442.35.31). Huize Bareldonk aan de Donklaan 123 (rechtover de Donkkapel). Te bezichtigen op aanvraag (091/ 67.53.21). Eendenkooi. Van 1 april tot en met de eerste zondag van oktober. Op de weekdagen van 13.00 tot 20.00 uur. Op zon- en feestdagen van 10.30 u. tot 20.00 uur. Op aanvraag te bezichtigen (052/42.35.21). De toegang bedraagt 20 fr voor de volwassenen en 10 fr voor de kinderen. BUGGENHOUT Rekreatieoord «Krokkebaas» Van 16 juni tot en met 31 augustus alle dagen van 10.00 tot 20.00 uur. Toegang: 60 fr voor de volwassenen, kinderen beneden de 12 jaar en 65 plussers 30 fr. Scholen/ schooljaar 30 fr, groepen van meer dan 15 personen 30 fr; abonnementen tijdens het seizoen 1200 fr en abonnement voor 20 beurten 800 fr. DENDERMONDE Stedelijk Oudheidkundig Museum: van begin april tot eind september alle zaterdagen, zondagen en feestdagen van 10.00 tot 18.00 uur. Toegang gratis. Groepsbezoeken aanvragen bij de stedelijke dienst voor toerisme op het stadhuis te Dendermonde (052/21.39.56 of 21.39.57). Begynhofmuseum (Sint-Alexiusbegijnhof 11) op aanvraag bij de stedelijke dienst voor toerisme, stadhuis te Dendermopnde. Stedelijk Museum voor Volkskunde (Sint-Alexius begijnhof 25) op aanvraag bij de stedelijke dienst voor toerisme, stadhuis te Dendermonde. Scheepvaartmuseum (Sint-Ursmarusstraat 100 te Baasrode). Van april tot eind september alle zonda gen van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt 20 fr. Groepsbezoeken aan vragen bij F. De Strooper (052/21.82.46). HAMME Museum Van Bogaert-Wauters (Museumstraat 7): elke eerste zaterdag van de maand van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur of op aanvraag (052/47.70.33). LAARNE Kasteel van Laarne: van dinsdag tot en met zondag, telkens van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. Gesloten van 24 december tot 31 januari. Toegang: individuelen 60 fr; groepen 40 fr en kinderen 20 fr (091/30.91.55). WAASMUNSTER Museum en abdij van Roosenberg (Oude Heirweg 20c): open alle zondagen, woensdagen en zaterda gen van 14.00 tot 17.00 uur. Ook op aanvraag (03/ 772.33.92 of 052/47.70.91). Toegang gratis. Blauwendaelpark (ingang via de Kerkstraat of de Gentstraat): van 1 mei tot en met 30 september van 8.00 tot 21.00 uur. Van 1 oktober tot en met 30 april van 8.00 tot 18.00 uur. ZELE Sint-Ludgeriskerk (Marktplein): alle dagen van 8.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. Gesloten de tweede, vierde en vijfde zondagnamiddag van de maand. Kouterkape! (Kouterstraat) alle dagen van 8.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur. Gemeentelijk sport- en wandelpark (Elststraat): dagelijks gratis toegankelijk. 31 Br tt®tr ton iermonde. Zo kronkelt de Oude Dender zich doorheen de binnenstad, al is die Dender voor de tweede orlog al eens rechtgetrokken. De Koningin Astridlaan (linksonder) met de afwisselend geel-bruine boompjes lit een van de mooiste stadsgezichten. De Denderbrug leidt links naar de Vlasmarkl met de abdij en rechts naar de let. Op de achtergrond zien we zelfs nog een glimp van de Brusselse Forten (v) Openingsdagen en -uren 1984 hidheidkundig Museum Vleeshuis (Grote Markt 32) )pen: elke zaterdag, zon- en feestdag (begin april tot einde oktober) van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur elke woensdag (zelfde periode) van 14 tot 18 uur op 11 en 21 juli, 26, 27 en 30 augustus ook van 20 tot 22 uur. Jesloten: elke eerste zaterdag van de maand (april tot oktober) legynhofmuseum (Begijnhof 11 en 25) en Museum voor Volkskunde (Begijnhof )pen: elke eerste zaterdag van de maand (april tot oktober) van 10 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur 24, 25 en 26 augustus, tijdens de openingsuren van de Begijnhoffeesten. Iwijvekemuseum (Nijverheidsstraat 1) )pen: elke werkdag van 8 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur (gaanderij historisch dokumentatiecentrum en museumadministratie) Sroepsbezoeken met gids dienen steeds 14 dagen vooraf aangevraagd te worden rij de Stedelijke Dienst voor Toerisme, Grote Markt 1, 9330 Dendermonde. rel.: 052/21 39 56. Mie musea zijn gans het jaar door dagelijks toegankelijk voor dergelijke oeps bezoeken (mits aanvraag vooraf). 'oegang: gratis luseumbewaker: Emiel De Grauwe idministratie en inlichtingen: Stedelijke Musea, Nijverheidstraat 1, 9330 Den- rmonde. Tel.: 052/21 30 18. een rondrit door Zele ge maakt en brengt men een bezoek aan de Sint-Ludge- ruskerk, de kapel van Onze Lieve Vrouw van Zeven Weeën, het orgel van de Sint-Jozef en Sint-Anto- niuskerk op Heikant om rond 16 uur weer in Den dermonde aan te komen. Ook deze uitstap is het hele jaar door te maken, met uitzondering voor zon- en feestdagen. De prijs be draagt, met middagmaal, 430 frank, zonder kon- sumptie bij het middag maal, of 150 frank zonder middagmaal per persoon. In een vierde dagtrip wordt een bezoek aan het Kasteel van Laarne en aan het Donkmeer opgeno men. Op het programma geen bezoek aan de Den- dermondse toeristische be zienswaardigheden, maar onmiddellijk na de verwel koming door de VW-gids reist het gezelschap naar het kasteel van Laame, - kndermonde. De monding van de Dender is gedurende de laatste jaren grondig gewijzigd. De oude scheldebrug staat f nog altijd werkloos bij met daarachter de nieuwe vaste brug. In het midden rechts de barrageof de vroegere sluis He het debiet in de Dender moest regelen. De haven ligt er ook vrijwel verlaten bij (v) waar men een prachtige zil- verkollektie kan bewonde ren. Ook de Sint-Macha- riuskerk en het gemeen tehuis van Laarne worden bezocht. Het middagmaal wordt genomen in een res taurant aan de Donk te Overmere, waar na het eten een bezoek aan de Eendenkooi is voorzien. Daarop volgt een verfris sing in een café-restaurant, waarna de tocht verder gaat met een bezoek aan een aantal bezienswaardig heden: het prieeltje in het gemeentepark van Over mere, de Bareldonkkapel en het Huize Bareldonk, de Sint-Martinuskerk te Ber- lare en de Schandpaal te Berlare. Omstreeks 16u30 is deze dagtocht ten einde. De prijs bedraagt, alles in begrepen (behalve de kon- sumpties) 460 frank per persoon en zonder middag maal 190 frank. De tocht kan gemaakt worden van 1 april tot en met 30 sep tember. In een vijfde dagtocht staat Hamme op het pro gramma. In de namiddag wordt dan een ommetje ge maakt via Waasmunster. In Hamme worden de wind molen «Grote Napoleon», de Sint-Pieterskerk en het gemeentehuis aangedaan, waarna men een bezoek brengt aan het museum Van Bogaert-Wauters en een wandeling maakt in de Bunt. Na het middagmaal in restaurant 't Hofstedeke trekt men door naar Waas munster waar een bezoek aan de Roosenbergabdij en het museum met een merk waardig archief en talrijke voorwerpen uit het verle den van de abdij op het programma staan. Na een verfrissing in een van de vele café-restaurants wordt nog een korte wandeling gemaakt om vervolgens te rug naar Dendermonde te rijden. De prijs, alles inbe grepen bedraagt met mid dagmaal en zonder kon- sumpties 430 frank per per soon, zonder het middag maal 150 frank per per soon. De trip kan het hele jaar door worden gemaakt De zesde en laatste dag trip gaat richting Lebbeke en Buggenhout. Hier wor den de gasten verwelkomd met een tas koffie en volgt een bezoek aan het stad huis en het begijnhof, waarna men via Dender belle naar Wieze rijdt. De Sint-Salvatorkerk en de huisjes rond het dorpsplein worden er bezocht. Na een bezoek aan de Onze Lieve Vrouwkerk van Lebbeke, tijdens de middeleeuwen een bekend bedevaarts oord, begeeft men zich voor het middagmaal naar Buggenhout waar ook een bezoek aan Opdorp met de Sint-Amanduskerk en de prachtige Dries is voorzien. Na een verfrissing in een café-restaurant naar keuze wordt een wandeling ge maakt in Buggenhout-bos, waarbij een bezoek wordt gebracht aan de boskapel. Deze rondreis kan gemaakt worden het hele jaar door, uur reist het toeristisch ge zelschap naar het kunste naarsdorp Vlassenbroek, waar een wandeling wordt gemaakt en een bezoek wordt gebracht aan de ate liers. Omstreeks 16u30 is het einde van deze dag tocht voorzien. Ook deze daguitstap kan men het he le jaar door maken met uitzondering van zon- en feestdagen De prijs be draagt, behalve de kon- wmpties bij het middag maal, 430 frank per per soon of^ 150 frank zonder niddagmaal. In de derde dagtocht *ordt niet alleen Dender ende aangedaan, maar :omt ook Zele aan bod. Na de verwelkoming om 10 Uur met de gebruikelijke hs koffie, het bezoek aan *t stadhuis en de O.-L.- kerk wordt een rondrit «naakt door Dendcrmon- Men doet niet alleen hssenbroek aan, maar enzeer Mespelare en •pt even aan de nieuwe jndermonding. Het mid- maal bestaat steevast soep, een hoofdschotel een dessert. Daarna t men om 14 uur naar e, waar een wandeling rdt gemaakt. Men heeft keuze tussen het Pieter 'niswandelpad (8 kilo ter) of het Scheldemeer- npad (ook 8 km.). Om i30 wordt met de bus De Voorpost - 6.7.1984 - 13 De jaarlijkse informatiegids die door de stad Dendermonde wordt uitgegeven, staat dit keer helemaal in het teken van het toerisme. Vorige edities waren gewijd aan de huisvesting en de stedelijke diensten. Met deze nieuwe gids wordt tegemoet gekomen aan de wens van heel wat dagjestoeristen die nu in een enkele gids een kort overzicht krijgen van de vele bezienswaardigheden die Dendermonde heeft te bieden. De uitstekende teksten van de informatiegids werden gemaakt door de stedelijke dienst voor toerisme die gebruik heeft gemaakt van heel wat bronnen. Het gaat hem dus over wetenschappe lijk juiste teksten, die evenwel op een zeer bevattelijke wijze werden herwerkt, zodat ze toegankelijk zijn voor iedereen. De brochure, die inmiddels aan elk Dendermonds gezin aan huis werd aangeboden, blijft door de stedelijke dienst voor toerisme verspreid. Men kan ze trouwens op deze dienst bekomen aan de prijs van 30 fr. In zijn voorwoord zegt burgemeester Cool dat in de brochure de klemtoon wordt gelegd op wat Dendermonde betekent op het kulturele vlak, wat het bezit aan monumenten en waardevolle gebouwen en wat het te bieden heeft aan toerisme. Hij wijst erop dat Dendermonde niet alleen een historische stad is, maar dank zij vele van zijn bewoners in de wereld van de literatuur en de kunst een hele vermaardheid geniet. Schepen van kuituur Hubert Maes stelt dat Dendermonde aan de eendagstoerist heel wat te bieden heeft. Hij wijst op de inzet van de stedelijke dienst voor kuituur en toerisme en de VW en vraagt aandacht voor de folkloristische evenementen. De schepen stelt met vreugde vast dat het toeristenverkeer van jaar tot jaar toeneemt. De individuele toerist wordt, ook tijdens het weekend in het toeristisch seizoen opgevangen in het uitvoerig gedokumenteerd onthaalbureau van het stadhuis op de Grote Markt. De Ros Beiaards tad In de brochure wordt de lezer meegenomen voor een tocht doorheen de stad. Naast een geschiedkundige schets van de Ros Beiaardstede worden de verschillende bezienswaardigheden uitvoerig besproken. Eerst komen de lakenhalle en het belfort aan de beurt, dan het Sint-Alexiusbegijnhof, de Onze Lieve Vrouwkerk, de Sint-Pieters- en Paulusabdij, de musea met onder meer het Oudheidkundig Museum Vleeshuis, het Begijnhofmuseum, Museum voor Volkskunde en het Zwijvekemuseum en het Scheepvaartmuseum. Er is ook een hoofdstuk gewijd aan de wandelmogelijkheden in Dendermonde, aan de rondleidingen die gebeuren met gekwalificeerde gidsen, dc dagarrangementen voor groepen. In de brochure werd ook een lijst van de geklasseerde monumenten en landschappen opgenomen evenals gegevens over de twee kunstgalerijen. Uiteraard wordt stilgestaan bij de gastronomie met biezondere aandacht voor het Ros Beiaardgebak en Dender- mondse Witten in Pauwel Kwak, het Dendermonds kopvlees en als typische streekdranken het Pauwel Kwak bier en de Benedictina vruchtenwijn. Een apart hoofdstukje gaat over de toeristische Schelderondvaarten met de plezierboot Onze Jef» die gebeuren in samenwerking met de WW. Bij de folklore hoort natuurlijk een uitgebreid hoofdstuk over de Ros Beiaardom megang, uniek in de hele wereld. Ook de reuzen, de trots der Dendermondse schuttersgilden, worden beschreven, net als de heraldieke vlaggen die het stadhuis sieren. Het voorlaatste hoofdstuk behandelt in het kort de geschiedenis van de deelgemeen ten Appels, Baasrode, Grembergen, Mespelare, Oudegem, Schoonaarde en Sint- Gillis, waarna men blijft stilstaan bij de stedelijke dienst kuituur en toerisme, de Vereniging voor vreemdelingenverkeer. Blijft dan nog een omschrijving van de evenementen die jaarlijks weerkeren: de middeleeuwse reuzenommegang, de bloemencorso, de driekoningen wedstrijd, het jazzfestival en de beiaardkoncerten. De keurige brochure, met op de voorpagina een biezonder fraaie vierkleurenfoto van het Ros Beiaard dat danst voor het stadhuis, werd uitgegeven en gedrukt door Groep De Cuyper en werd verspreid op 18.000 eksemplaren. Het is een waar dokument voor het nageslacht. De dia van de kaft werd gemaakt door Mimi Van Causbroeck, terwijl de zwart-wit foto's binnenin komen van Hugo D'HaenPiet Hermans, Emiel Vermeir en de Fotografische Kring. behalve op zon- en feestde gen. De prijzen bedragei 430 frank per persoon (met middagmaal, zonder kon- sumpties) en 150 frank per persoon (zonder middag maal, zonder konsump- ties). Lebbeke. S>/,0 OFMnPBNvO^ Het gemeentehuis werd als monument geklasseerd, (v) tlNIDbK

De Voorpost | 1984 | | pagina 13