Jeugduitwisseling in Sint-Niklaas een konstante Volkskundeprijs voor Walther Van Riet Nieuwe fietsroute in Waasmunster Bruno Machiels sekretaris ACW-Waasland IA Schepen Werner Rogiers verontwaardigd over SP-kritiek op OCMW-beleid Sint-Niklaas Gemeentebestuur van Temse organized! fietstocht Oud-leiders Stekense Chiro per fiets naar Westmalle Radio FM-Stekene start nieuwe programmatie Provinciaal KLJ-feest in Moerbeke-Waas «Vertraagde» stempelkontrole in Klein-Sinaai De Voorpost - 6.7.198* De samenwerking tussen de gewestelijke vereniging tot Bevordering van het Toerisme in het Land van Waas en de v.z.w. Durme afdeling Waasmunster, resulteerde in een nieuwe fietsroute, die de naam kreeg van Durme- en Scheldedij kenroute De officiële inrijding heeft plaats op donderdag 19 juli, ter gelegenheid van Heidekermis te Waasmunster. Het ver trek heeft plaats aan de Heidekapel te Waasmunster, te 14.30 uur. Het normale vertrek- en eindpunt van deze fietsroute is de O.-L.-Vrouwkerk te Waasmunster. Tijdens dit 31 km lange trajekt worden de Durmedijken in Wareslage, Sombeke, De Bunt bereden, en langsheen de Schelde. Voor driekwart doorkruist de fietser de oase van groen die de Durmevallei nog altijd is. Op de dag van de feestelijke inrijding wordt aan de deelnemers de folder van deze fietsroute gratis verstrekt. Nadien is deze fietsroute verkrijgbaar tegen de prijs van 10 fr. in het toeristisch informatiekantoor. Grote Markt 46, 2700 Sint-Niklaas, en bij het gemeentebestuur Waasmun ster, dienst kuituur, Vierschaar 1, 9170 Waasmunster. Y Het is met niet weinig vreugde dat we vernemen dat aan Walther Van Riet uit Meerdonk I (foto) de provinciale prijs voor volkskunde toegekend voor het lidboek «Zo de ouden zongen', een uitgave van de groep Drieske Nijpers uit Sint-Gillis-Waas die een half jaar geleden door me in De Voorpost enthousiast werd onthaald. ,Zo de ouden zongen» moest inmiddels herdrukt worden, zo gegeerd is deze volkse uitgave. Graag iets meer over de laureaat van de Oostvlaamse prijs nu. Walther Van Riet werd op 19 december 1943 in Sint-Niklaas geboren. Hij studeerde aan de kunstakademies in Sint-Niklaas en Antwerpen. Zijn belangstelling voor de volksmu ziek dateert uit zijn studieperiode. Regelmatig werden toen bijeenkomsten georganizeerd ten huize van zanger John Lundström. Van Riet was van 1969 tot 1972 medewerker aan de Nationale Dienst voor de Jeugd ■Ni (vormingscentrum voor kreatieve expressie). In 1968 werd hij leraar aan de Rudolf Steinerschool in Antwerpen en hij zou ook kunstonderricht verstrekken in de Antroposo fische Volkshogeschool te Antwerpen. Walther Van Riet zou ook aktiviteit aan de dag leggen als amateurtoneelspeler en als regisseur van oude mysteriespelen. Als kunstenaar (hij is lid van de Wase Kunstkring) sleepte hij o.m. de Karei Verlatprijs, een initiatief van de Kon. Maatschappij voor Dierkunde te Antwerpen, in de wacht. Dit jaar nog kon men in Meerdonk werk van Van Riet bekijken, vorig jaar was dat in Lokeren te bewonderen. Het is niet de eerste keer dat een Meerdonkenaar de provinciale volkskundeprijs krijgt. Eerder viel die eer te beurt aan e.h. Leo Vercruyssen voor zijn boek dat n.a.v. het driehonderd jarig bestaan van de parochie in de polder verscheen. (vw - archieffoto) Tijdens de vakantiemaanden organizeert het gemeentebestuur van Temse een toeristische fietstocht doorheen groot-Temse. Deze 50 kilometer lange tocht loopt hoofdzakelijk langs landelij ke wegen. Vertrekpunt is de Watermolen op de Wilfordkaai, het toekomstig toeristisch centrum van Temse. Dan gaat de tocht via de Markt en de Kasteelstraat naar Steendorp, Veile, Temse, Tielrode, Elversele en via Tielrode terug naar het vertrekpunt. Telkens wordt getracht de rustigste en fraaiste plekjes van de gemeente te laten zien. Zowel grote als kleine bezienswaardig heden komen aan bod. In de Gids «Ik houd van Temse» vindt men voor deze tocht heel wat hulp. De gids werd enkele tijd gelegen gratis van huis tot huis bedeeld. Hij bevat een schat aan gegevens en zal een wegwijzer betekenen tijdens deze toeristische tocht doorheen groot-Temse. Deelnameformulieren met volledige wegbeschrijving en vragen lijst zijn verkrijgbaar op volgende adressen: kultuurdienst. Gemeentehuis, Tielrode, Antwerpsesteenweg 7 (03/771.00.03); Toeristische Dienst, gemeentehuis Temse, Kasteelstraat 16 (03/ 771.09.41 tot 46 toestel 140); Gemeentehuis Temse, gelijkvloers loket 1 (03/771.09.41 (tot 46) en VAB-VTB kantoor, School straat 64 (03/771.20.63). Elke deelnemer bepaalt wanneer hij deze fietszoektocht oplost. Het is uiteraard ook mogelijk, wanneer de afstand te lang lijkt, deze 40 kilometer in meerdere keren te fietsen. Het invulformu- lier dient onder gesloten omslag ten laatste op 14 september op een van de bovenstaande adressen te bezorgen met als titelver melding «fietszoektocht gemeentebestuur van Temse». De prijs uitreiking is voorzien in oktober. De samenstelling van de fietszoektocht berust bij de kultuurdienst van het gemeentebe stuur. Over het OCMW-beleid in de stad Sint-Niklaas is ai heel wal le doen geweest. Vóór 1982 maakte een CVP-SP- koalitie de dienst uit in het OCMW; nu is dat, parallel met de samenstelling van het kollege, een CVP-VU-koalitie onder voorzitterschap van VU-er Roger Van Ranst (tevo ren SP-er René Heyninck). De uitvoerige diskussie over het sinds 1982 gevoerde OCMW-beleid kan alles samen genomen bezwaarlijk konstruktief genoemd worden. Een overzicht van de meerderheid van haar realisaties wordt prompt gevolgd door vurige en weinig heel latende kommentaren van de oppositie. Geregeld rimpelt op die manier het OCMW-oppervlak. Zo meent nu schepen van volksgezondheid, sociale za ken en welzijnszorg Werner Rogiers dat een aantal recente kritieken van de SP ontkracht moeten worden. Onlangs in terpelleerde de SP-fraktie in de gemeenteraad i.v.m de O.C.M.W.-rekening 1983. In antwoord op de kritiek van SP- raadslid Freddy Willockx op de toepassing van de onderhouds plicht dit is zowel nationaal als in onze regio hét hete hang ijzer stelde schepen Rogiers dat deze een uitvloeisel is van de wettelijke bepalingen die in Sint-Niklaas in onbruik waren geraakt, maar onlangs door een nieuw wetsbesluit (zie DVP, 1 juni, p. 10) werden bekrachtigd Over de toepas sing van de onderhoudsplicht voor SDCcifieke eevallen zou in de OCMW-raad gestemd wor den. In principe is daarbij una- mitcit vereist, waaruit de sche pen besluit dat blijkbaar ook de SP-fraktie in de OCMW- raad meent dat de onderhoud splicht op een korrekte manier wordt toegepast. SP-raadslid Diane Van der Po ten verklaarde de tijdelijke aanstelling in het van personen in het OCMW op basis van artikel 60 van de OCMW-wet- gcving als een soort vervanging voor de werkloosheidsvergoe ding. Volgens schepen Rogiers echter biedt het bewuste arti kel het OCMW de mogelijk heid mensen tewerk te stellen, opdat zij zich opnieuw in regel zouden kunnen brengen met de onderscheiden sociale ze kerheidswetten. De schepen zet zich bovendien sterk af tegen de SP-vizie als zou elke door het OCMW- bestuur genomen besparings maatregel een vorm van socia le afbraak inhouden. Zowel inzake de OCMW-begroting als de gewone stadsbegroting moet worden gestreefd naar een zuinig en verantwoord be heer, hetgeen volgens Werner Rogiers geenszins besparende verbeteringen of verbeterende besparingen uitsluit. Boven dien, zo merkt hij op, bedraagt de stadstoelage aan het OCMW voor 1983 ongeveer 160 miljoen of 11 procent van de totale stadsuitgave, bedui dend meer dan in andere ste den het geval is. De SP-kom- mentaar op de diskrepantie tussen de rekening 1983 en de begroting 1983 tenslotte (over schatting inkomsten, onder schatting uitgaven, menen zij), zou nergens op slaan. Dat meer werd ontvangen dan voorzien en minder werd uit gegeven dan begroot bewijst precies het zuinige en verant woorde beheer van het OCMW-bestuur. zo meent Werner Rogiers. L.D.B. Voor de Chiro uit Stckene be tekent het begin van de grote vakantie traditioneel natuur lijk het bivak: met z'n allen er een weck of tien dagen op uit. Spelen, samenzijn en samen leven, samen op trektocht, sa men in de bossen, samen eten.. Kortom, een stap in het werkelijke leven zetten, met z'n allen. Bijna even traditioneel als het bivak, is de fietstocht onder tussen geworden. De sportie- velingen onder de oud-leiders fietsen siiyis enkele jaren steevast naar de bivakplaats op de bezoekdag. De oefentochten werden door- spartcld, de fiets werd in orde gebracht en een tocht naar Westmalle werd uitgestippeld. Met een omweg, want West malle ligt voor de stoere fiet sers té dichtbij. De tocht die werd uitgestippeld gaat over Perkpolder-Kruiningen en is ongeveer 120 km lang. In Loenhout, een vroegere pleis terplaats van de aspiranten, stappen de stoere oud-leiders voor 't eerst van de Gets om er te overnachten. De volgen de dag resten dan nog zo'n 20 km om de bivakplaats te be reiken. De organisatie vertoont veel gelijkenis met die van vorig jaar: alles is geregeld, er is een volgwagcn, het nodige mate riaal kan mee, enz De deelne mers moeten enkel nog fiet sen. Gezien de eerder korte afstand van Stekcne tot Westmalle (60 km) is er dit jaar géén bus voor de bezoekers ingelegd, zodat inbegrepen). Wie vergat in te de fietsers de terugreis «op schrijven kan dit nog: onmid- eigen krachten», dus met de dellijk bij L. Rollier, Zeshoek fiets zullen moeten over- 44, bij E. van Stappen, Bormte. bruggen. 195 of bij L. Mariens, Hei- De prijs voor deelname aan straat 17, tel.: 03/779.77.18. deze tweedaagse fietstocht op 14 cn 15 juli werd vastgesteld GREMAR op 300 fr. (boottocht en eten Met ingang van 2 juli jl. breidde de lokale radio FM- Stekene zijn weekendprogrammatie uit tot een weekpro- grammatie. FM-Stekene was één van de weinige lokale radio's die totdantoe enkel tijdens het weekend in de ether was. Het ligt in de bedoeling van de Stekense radiojongens en -meisjes meer aandacht te besteden aan lokale bericht geving, reportages over het reilen en zeilen in de gemeente vroeger en nu en ontspanningsprogramma's allerhande. Een hechte band tussen de radio cn zijn publiek kan daarbij tot waardevolle rezultaten leiden, meent men bij FM-Stekene. De radio roept tenslotte iedereen die zin heeft op om mee te werken aan het lokale radiogebeuren. Wie daar iets voor voelt, moet maar kontakt opnemen met ene Rita (lovely Rita?) Vereecken, tel. 03/779.62.60. Odb) Het provinciale KLJ-sportfeest wordt dit jaar door de afdeling Moerbeke-Waas ingericht, die nog maar pas hun 55-jarig bestaan vierden. Deze gemengde K.L.J.-groep bestaat uit een zestigtal aktieve leden vanaf tien jaar. Daarnaast bezit de K.L.J. ook een bloeiende ruitervereni- ging die ter gelegenheid van het sporifeest een ruiterior- nooi schrapt. Het sporifeest werd dit jaar in een nieuw kleedje gestopt en een beetje aangepast aan de noden van verschillende afdelingen. Zo zou geprobeerd worden, de totale groeps sfeer te bevorderen door volksspelen, een gczamclijk eet- uurtje, massavolksdansen, groepskilometerDaarbij worden de traditionele programmapunten zo weinig mo gelijk in het gedrang gebracht: atletiek, ritmiek, volks dans, wimpelen en vendelen blijven hoogtepunten. Het eigenlijke feest voor de toeschouwers begint om 14 uur op het voetbalterrein bij de zwemkom (Hospice- straat). Heel wat afdelingen zullen op deze dag hun K.L.J.-naam waarmaken. Reeds nu voorspelt Armand Pien reeds mooi weet voor die dagen. Droogte In Mali: Unicef koördlneert de medische hulp Drie miljoen van de haast acht miljoen inwoners van Mali zijn niet meer in staat een normaal leven te leiden. Het gaat voor al om landbouwers en rond trekkende herders die hun vee als een gevolg van droogte hebben verkocht en die hulp of werk in de stad of in het zuiden van het land zoeken. Hun fa milies blijven voor het grootste deel van de tijd in kampen ondergebracht achter De streek van Timboektoe wordt biezonder zwaar getrof fen. Er komen vele gevallen van ondervoeding, paludisme, mazelen en hersenvliesontste king bij kinderen voor, die daarenboven nog aanvallen van diarree te verwerken krij gen. Deze ziekten hebben zwa re gevolgen, vooral omdat het om kinderen gaat die onder voed zijn en in kamperf opeen gepakt zitten. Onlangs stierven in een kamp in nauwelijks twee dagen 37 kinderen aan mazelen. Een honderdtal gezondheids centra werden ingericht om aan de meest dringende pro blemen tegemoet te komen. Unicef levert de geneesmidde len cn vaccins, alsook de koel- uitrusting om deze te bewaren. Unicef koördineert eveneens de organizatie van mobiele medische teams die voor de landelijke of nomadenbevol- king moeten instaan. De Zweedse regering heeft op 16 juni twee mobiele teams ter plaatse gezonden en besloten meer dan 50 miljoen fr. voor de hulp die door Unicef wordt georganizeerd, uit te trekken. Iedere gift ten voordele van Afrika kan op postrekening nummer 000-0000055-55 van Unicef worden gestort met de vermelding «Afrika». Groot-Stekene is en blijft een entiteit waar de verrassin gen nooit uit de lucht zijn. Zelfs niet in Klein-Sinaai. In deze kleinste deelgemeente gebeurt het (véél te) regelmatig dat het voorziene aanvangsuur van de stempel kontrole niet wordt gerespekteerd. Niet kèin gerespek- teerd worden omdat de kontrole-ambtenaar gewoonweg met de regelmaat van de klok laattijdig aankomt om z'n werkzaamheden te beginnen De werklozen moeten dan meermaals gewoonweg wachten tot de ambtenaar laattijdig z'n dienst start. Wanneer dit sporadisch gebeurt neemt niemand daar enige aanstoot aan. Maar te Klein-Sinaai gaat het soms zo ver dat de vertraging tot één vol uur oploopt. Dit was onder meer het geval op woensdag 13 juni, toen het voorziene stempeluur 10.45 uur was en de ambtenaar-in- funktie ter plaatse arriveerde precies één uur later. Ook de werklozen nemen aan dat er omstandigheden zijn waar door men niet stipt op tijd kan zijn. Trouwens... op enkele minuten wordt niet gesproken. Maar... wanneer deze vertraging een gewoonte wordt én wanneer die vertragingen oplopen tot zowat één uur... Ja, dan gaan de werklozen even nadenken. Sommigen begin nen dan ook te twijfelen aan de goeie bedoelingen van de ambtenaar. Ze verdenken er de overheid van dat men de werklozen op die manier laat aanvoelen dat ze minder waardig zijn. De gedupeerden, die dan ruim één uur zo maar moeten wachten tot de ambtenaar ter plaatse is, vragen zich dan ook af of het gemeentebestuur dat verantwoordelijk is voor de stempelkontrole geen aandacht en/of respekt heeft voor deze mensen. Het ACV protesteert dan ook heftig tegen deze manier van handelen én de R.V.A. werd hiervan op de hoogte gebracht. Gremar Al een hele poos was in kringen van het Arrondissementeel Werkersverbond, het ACW, van het Waasland bekend dat Albert (Bert) De Cock per 1 januari a.s. zijn funktie als sekretaris van dat verbond zou neerleggen. Ter opvolging van de Stekense Sint- Niklazenaar werden de jongste maanden twee namen genoemd: ACV-sekretaris Julien Vergeylen, die nog senatör is geweest, en zijn jongere Gildenhuisgezel Bruno Machiels. Onlangs heeft het ACW-hoofdbestuur de knoop doorgehakt: de Temsenaar Bruno Machiels, een jonge en dynamische kracht, volgt Bert De Cock op. Wie is Bruno Machiels? Voor de lezers van De Voorpost allerminst een onbekende. Vooral in z'n hoedanigheid van ondervoorzitter van de VW, de toeristiche instantie, van het Land van Waas, kwam hij de jongste maanden en jaren in het niéuws, gewoon omdat hij voor die VW heel veel presteerde én presteert. Bruno Machiels kent trouwens het klappen van de toeristische zweep, hij is ook de spil achter Vakantiegenoegens en publiceerde vaker in toeristische uitgave. De Temsenaar, die in 1949 geboren werd, kreeg z'n opleiding bij de Broeders van Liefde in die gemeente en bij de Broeders Hiëronymieten in Sint-Niklaas. Op politiek vlak heeft Bruno Machiels, die tijdens z'n jeugd aktief was bij de KSA en het Jong Davidsfonds in Temse en nog voorzitter van de Temsese jeugdraad is geweest, al enige watertjes doorzwommen. Hij is (uiteraard) ACW-er en tegelijk (uiteraard) CVP-er. Bij de CVP in Temse slaagde Machiëls er enkele jaren geleden in, diverse standpunten te verzoenen. De baardige jongeman staat bekend als diplomaat en (stille) werker. (wv - archieffoto) Wie gaat nog mee?, vraagt de SNJCE «In deze tyd van krizis en besparingen doet het deugd dat vyf Europese steden zich, elk jaar opnieuw, inspannen om in het kader van hun stedenverzustering een jeugduitwis seling te organizeren», vindt Willy Van De Voorde van de Sint-Niklase Jeugdkommissie voor Europa (SNJCE). De jeugduitwisseling is in Sint-Niklaas, zoals in de zusterste den Colmar (Frankryk), Lucca (Italië), Abingdon (Enge land), Schongau (Duitsland) en Gorinchem (Nederland) een konstante geworden. Dit jaar is het de éénentwintigste keer dat deze steden onderling stuivertje wisselen. En alhoewel als gevolg van de algemene besparingsdrang al een ty^je delegaties van acht i.p.v. tien personen voor tien i.p.v. twaalf dagen een zusterstad mogen bezoeken, heeft een SNJCE-werkgroep nu toch verkregen dat de periode met één dag verlengd wordt. Eerst moest die werkgroep wel bewyzen dat dit kan zonder meer uitgaven. Traditioneel programma De schoolvakantieregeling in Beieren maakt dat de jeugduit wisseling pas op woensdag 1 augustus begint. Het program ma ziet er verder vrij tot be hoorlijk traditioneel uit. Na 17 uur brengen leden van de SNJCE de buitenlandse gasten naar hun plaatselijke gastfami- lies. Om halfnegen vindt in de zaal onder de Kristus Koning kerk in de Heistraat een ken nismakingsavond plaats. Don derdag 2 augustus rijdt het wellicht kleurrijke gezelschap per fiets het Waasland door. Met de bus gaat het de volgen de dag richting Brugge (wan deling en bezoek aan Gruut- huusemuzeum) en Oostende (een monobezoek aan de ki- nistad). Burgemeester van Sint-Niklaas Paul De Vidts, ontvangt de delegatie op zaterdag 4 oogst. Na een middagmaal bij de gastfamilies een voetspeur tocht en een avondmaal is de plaats van afspraak zaal Pe's Back Home, Stationsplein, voor een verzusteringsfuif. Voor het jaarlijkse Spel Zon der Grenzen (It's a knock out», really!) worden de Sint- Martens-Latemklub en de Blo- so sporthal afgehuurd. De dag wordt besloten met een kamp vuur. 's Maandags bezoeken de jongens en meisjes de kern centrale van Doel: een aanlei ding tot bezinning misschien. Brussel dan: pretentieloos toe rist zijn in een hoofdstad, en welke! 7 augustus Sinaai met een dorpsspel, een barbecue en eert bunle avond en dat i.s.m. de jeugdraad van daar. Dat ze nu nog eens zeggen dat de deelgemeenten van Sint- Niklaas weinig bij het verzus- teringsgebeuren worden be trokken! werpt Willy Van de Voorde op. In Meerle en Breda is op 8 augustus ook het Gorinchem- gevolg prezent: verzustering van de jeugduitwisseling. De volgende dag is het al donder dag, marktdag in Sint-Niklaas, een gebeurtenis voor buiten landers, beweert men wel. in de namiddag brengt de bus de jonge ambassadeurs naar de Durmestreek. De elfde en voorlaatste dag staat Antwer-' pen op het programma «Ant werpen komt van hand werpen, throwing hands, Hande werfen ja, jeter des mainsZaterdag: snotteren wellicht en wuiven allicht. Verzusteren voor 900 frank «Gorkum (zo noemt men daar Gorinchem) is onze zusterstad in Nederland. En daar kan jij voor slechts 900 frank voor twaalf dagen naartoe!!» roept de SNJCE uit. Gorkum: waar Maas en Waal en Linge samen vloeien, vissers vissen, wallen kringen en slotten als Woud- richem en Loevestein herinne ren aan trotse ridders en hun gevallige ega's. Ook naar Scheveningen, Amsterdam en Den Haag wil men, vanuit Go rinchem. De volgende inspira tie laat ik voor rekening van. de SNJCE: «De avonden zal je in Gorkum ook makkelijk doorkomen met ca. 150 gele genheden die in het bezit zijn van een tapvergunning. Wil je er meer over weten, neem dan kontakt op met de kulturele dienst van de stad, tel. 03/776.34.71, toestel 834 83 of met SNJCE-voorzitter Jan Goethals Vlyminckshoek 68, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/ 777.72.21. L.D.B. Tielrode (Temse). Maar dan zeshonderd paarden en ruiters namen deel aan de jaarlijks^ paardenommegang in de Durmegemeente (dw) De Belgische Vereniging der Banken heeft twee nieuwe brochures op de markt ge bracht in haar reeks «Aspek- ten en dokumenten». Brochu re nr. 29 bespreekt «de banken binnen de financiële sektor se dert 1975 vergelijkende analyse» en brochure nr. 30 heeft het over «de banken bin nen de financiële sektor sedert 1975 - statistieken». Deze bro chures kunnen worden verkre gen door storting van 50 fr op rekeningnummer 210-0046684- 79. De raad van Europa en de Europese Gemeenschappen hebben naar aanleiding van de 300c verjaardag van de geboor te van Bach. Haendel en Scar latti, 1985 uitgeroepen als het Europees Jaar van de Muziek. Ter gelegenheid van dit uitzon derlijk jaar, zullen tal van ma nifestaties georganizeerd wor den, zowel in België als in de 22 andere lidstaten van de Raad van Europa.

De Voorpost | 1984 | | pagina 15