sctiiiienre PEDILUX endermondse Akademie voor Schone Kunsten krijgt nieuw kleedje V Touché drukst bekeken TV-programma bij leerlingen alsterse Handelsschool F. De Bondtwil beslissing vóór 11 juli in ministerraad 500 afdankingen op Boelwerf? VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN KERKSTRAAT 18 AALST Kampioenschap van Vlaanderen vlegeldorsen De Voorpost VRIJDAG 8 JUU 1984 37- JAARGANG NR. 27 34 F C£WT*AU BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6 32 25 001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21.59.23 shepen van kuituur van de stad Dendermonde, Hubert Maes, kreeg zater- Van Rossem, Joris De Kos- beslissing van het stadsbe- ochtend heel wat applaus toen hij tijdens de diplomauitreiking de ter, Veronique Aelbrecht, stuur wordt de prijs «Stad dermondse Akademie voor Schone Kunsten meedeelde dat de stad Dender- Ann Osselaer, Ann Ver- Dendermonde» dit school- .ude besloten had de nodige inspanningen te zullen doen om de sterk ïmeilj[791racy ^e^fns en Jaai! ,^et ^f.r 7° TIT ter Willems. Bekomen het gesteld». Allicht heeft dit rouderde klaslokalen te vermeuwen en te restaureren. We willen aan de tuiKBohrlft to de te maten met de beepa- ande toestand de nodige verbetering aanbrengen», zo zei de schepen die initiatie voor volwassenen: ringen die de stad zich i toevoegde dat de werken vijf tot zes jaar zullen duren, maar dat men RUdy Scholiers, Arthur De heeft opgelegd, toch zal kunnen beschikken over een vernieuwde en gerestaureerde Backer, Julien De Peusse- De prijs van de direkteur demie. Hij zei ook nog dat er bij deze werken uiteraard ook een aantal leir, Paul Vergeylen, Marie- gaat naar Gustaaf Vinck, jblemen om het hoekje zullen komen kijken. Maar die uitspraak die ging Rose Fincioen, August Die- diploma beeldhouwen; de prloren in het applaus van de leerkrachten, de vele leerlingen, de vrienden ricta, Patrick Mens, Ehane prijs Raiffeisenkas vanwe- m de akademie en de direkteur, mevrouw Lenssens die op het schepencolle- Pf^ r?aa8" r r selaere, Magda Van Spitael. rode, Dendermonde, Grem- e deze dringende en hoogstnoodzakelijke vernieuwing nog maar eens was Hoger ^uidair: beeldhou- bergen. Schoonaarde, Sint- 1 bepleiten. wen vierde jaar: Michael De Gillis en Oudegem gaat Kinder en Johan Joos; ke- naar Rocco Grigis ramiek vierde jaar Denise vierde hoger secundair. De Courtmans en Lily Leon; te kenen vierde jaar: Frida Van de Winkel, Rocco Gri gis, Frans Geymans, Geert De Geyter en Jozef Meert; grafiek vierde jaar: Veerle Van Gehuchten; schilderen vierde jaar: Sabine Nelis, Diane Goeman, Pieter Rin- goot, Karine De Waege- neer, Maurits Wauters, Ju- prijs van de ASLK werd toe gekend aan Jan De Smet, diploma beeldhouwen. De prijs Bank Brussel-Lam- bert werd overhandigd aan Marcella Vervrangen, schilderen tweede finaliteit. De prijs van de Generale Bankmaatschappij was weggelegd voor Bernice Van den Broeck, diploma lien De Smet, Margueritte sierkunsten. Hanny Oerle- Van de Moortel; sierkun sten vierde jaar: Nicole De Waegemaecker, Helga Wil lems en Adhemar Smet. Hoger onderwijs finalitei- ten: derde finaliteit: Jan De Smet, Gustaaf Vinck en Ann Van den Abbeele in de klas beeldhouwen; Hanny Oerlemans in de derde fina liteit keramiek; tekenen derde finaliteit: Willy De Sutter; grafiek derde finali- en leerlingen in de teit Guy Smet en Bernadet- te Van den Broeck; schilde ren derde finaliteit: Ger- mdermonde. De laureaten wachten op hun prijs (c) kogel is dus aoor de betekent in feite een erken- ten «demie en deze eerbied- ning», zo zei hij en in de fraaie tentoonstellingszaal lardige instelling die in hulde betrok hij ook de le- gezellig met elkaar praat- streek en ook ver daar- raren voor hun inspannin- ten. De diplomauitreiking maine Vandermeiren, Eve- liten naam en faam heeft gen en uiteraard de schen- werd onder meer bij ge- 'yoe Van O*®1 Cecile smaakt als kunstcentrum kers van de prijzen. Hij on- woond door de schepenen Vereecken; sierkunsten i als groeiplaats voor be- derstreepte tevens het suk- Meulebroek en Van Gucht derde finaliteit: Bernice tmde kunstenaars krijgt ses van de opendeurdagen en door heel wat vooraan- Van den Broeck. armee waarop ze recht die ervoor gezorgd hebben staan den. leden van ver- seft Lokalen waarin de dat de akademie ook naar schillende servioeclubs en erlingen zich nog beter buiten meer bekendheid vele vrienden en sympathi- mnen tot volledige ont- heeft verworven en pleitte zanten van de akademie ooiing brengen. Wat een voor een herhaling van dit odzaak is. Schepen Maee initiatief. D® uitslagen ld in zijn korte toespraak Ondertussen waren de di- Lager secundair niveau: lar aanleiding van de di- ploma's al overhandigd, derde jaar: bekomen het ge- stad Dendermonde bij is In den Broeck. omauitreiking trouwens Dat gebeurde in een loese tuigschrift: Rony Keppens, oorden van lof voor de ge- en ongedwongen sfeer, J~ plomeerden «Deze dag waarbij direktie, leer krach- Biezondere prijzen Zoals elk jaar werden ook weer een aantal biezon dere prijzen uitgereikt. Op- diploma keramiek kreeg de prijs van het Ge meentekrediet. De tweede prijs van het Gemeentekre diet was voor Guido Joos, tekenen derde hoger secun dair. De prijs van de Kre dietbank werd geschonken aan de schoolbiblioteek. De Backer Arthur, initiatie voor volwassenen mocht de prijs van de Kamer voor Koophandel van het arron dissement Dendermonde in ontvangst nemen en de prijs Syka (de vrien denkring van de akademie) was voor Guy Smet, diplo ma grafiek. Pieter Ringoot, schilderen vierde hoger se cundair, kreeg de prijs van de Lionsclub en de prijs van de Marnixring ging nn«r nu Rudy Scholiers, initiatie voor volwassenen. Willy De Sutter diploma tekenen vallend is dat net als vorig kreeg de prijs van de Rota jaar daar geen prijs van de ryclub en Bernadette Van w trm brochure, uitgegeven Joris Jacobs, Bert Van der naar aanleiding van de di- Poten. Els Jacobs. Pascal ploma-uitreiking staat: «bij Vervolg op blz. 4 Wat het al dan niet bezitten van een televisietoestel be let Hoger Rijksinstituut Handelsschool te Aalst (Horihan) heeft b(j zijn leerlingen aan Rderzoek gedaan naar de kijkgewoonten. Hierbij werd naast een onderzoek naar de tdnssituatie, ook onderzocht welke programma's bij de jongeren het hoogste skoren en oe vaak naar de buis wordt gekeken. De resultaten van deze enquête werden met een omputer verwerkt. De uitslag van het onderzoek leert ons dat TV-touché het best (keken programma is, maar dat ook Tom en Jerry en de Pink Panther hoog skoren. Under in aanmerking komen De Tijd van toen, Hotel Americain en enkele anderen, leerlingen kregen een flin- wie de programma's uitkiest, mand in het middenkader en voor 17% staat er een toestel waslijst met vragen voorge- of de tv-avond al dan niet op slechts weinigen bij het hoger in een andere kamer. De helft top 10: TV-Touché, Tom en Jerry, Pink Panther, Walt Dis- treft, blijkt dat elk gezin over ney, Flintstones, Speedy Gon- een TV beschikt die in 94% van de gevallen ook in de huis kamer staat. Liefst 34% van de ondervraagden beschikt over zales, Sportweekend, Elec tron, I.Q. en publiciteit op Nederland 1 en 2. De laagste skores werden behaald door een tv op zijn eigen kamer en De tijd van toen, Hotel Ameri cain, Zepeline, Den Haag van- Èoteld. Onder meer vragen voorhand wordt gepland. Ook kader, de vrije beroepen, zon- van de ondervraagden heeft iver hun eigen persoontje, werd een onderzoek ingesteld der beroep, gepensioneerd of een toestel, 40 procent be- Wr de samenstelling van het naar de populariteit van de werkloos. Bij de moeders schikt er over twee en 10% televisiefiguren, zowel van de wordt het hoogste geskoord zowaar over drie. Opvallend is door de kategorie zonder be- dat slechts 8 procent van de roep wat neerkomt op huis- ondervraagden over een videc moeder. De andere beroepen beschikt die vooral wordt ge komen weinig en zelfs hele- bruikt om programma's op te ze deel uitma- het aantal telcvisietoe- bloedeigen BRT als van ande- ellcn, het al dan niet bezitten re netten. Tenslotte werd ge il een tv, de frekwentie van vraagd naar de vijf beste feuil- kijken cn op welke dagen letons, het beste pop-program- daag en Appie. De drukst be keken programma's zijn Tom en Jerry, TV-Touché, Benny Hill, het BRT-nieuws cn de publiciteit op Nederland 1 en 2 en de minst bekeken program- ondervraagden over een video ma's zijn Zepeline, Appie, De het meest wordt gekeken, ma en de populariteit van de maal niet (midden en hoger nemen. In 61% van de geval- redenen waarom niet wordt programma's in het algemeen, kader) voor. (keken en waarom in de zo- waarbij een onderscheid werd er hogeje pieken worden bc- gemaakt tussen informatieve «anneer kijkt men tikt De onderzoekers wilden programma's, sportprogram- Het onderzoek duidt aan dat A weten op welke dagen cn ma, shows, kwisprogramma, er druk televisie wordt geke- W de televisie aanstaat en dokumentaires, edukatieve ken op maandag van 20.00 tot programma's, kinderprogram- 22.00 ma's, tekenfilms en publiciteit. tijd van toen, Sesamstraat en zowaar Lc jardin extraordinai re. Van extra buitensporigheid een uitgave van «tgeverij de cuyper Me Voet 34 130 Dendermonde 052/21.40.60 inkrek KB 442-8601481-36 Hje voor los nummer 34 F Mrabonnement 1.620 F maand 825 F maand 425 F Irantwoordelijke uitgever DE CUYPER (feuilletons sport). Maar ook op de andere Ook werd gevraagd naar de dagen van de week komt men manier waarop de toneelspc- tot een zeer hoge skore met len via de TV overkomen en uitzondering van de zaterdag- naar welke films wordt geke- avond, waar nauwelijks 63% ken. Meer dan stof genoeg du: voor een boeiend onderzoek. len worden de programma's gesproken. Komen wc dan aan gezamenlijk verkozen en 30% de films en hun belangstelling, verklaarde zelf de program- Die is praktisch honderd pro ma's uit te zoeken, maar in cent. Maar volgens het genre 70% van de gevallen wordt een krijgen we nogal wat verschil- TV-avond niet op voorhand len: de science fiction krijgt bepaald. Interessant 60%, de westerns 81%, de de- het onderzoek tektive 87%, de psychologi- naar de populairste tv-figuren. sche films 47%, de griezelfilms het zal niemand verwonderen 80%, de liefdesfilms 80%, de dat lolbroeken hier biezonder komische films 92%, de histo- hoog skoren Het lijstje begint rische films 46%, de avontu- ken. Meer dan stof genoeg dus van de ondervraagden naar de aan de top met leuke Carl renfilms 83%, de oorlogsfilms Huybrechts, die op de voet 72%, de sociaal-geëngageerde wordt gevolgd door Jos Brink, films 34%, de musicals 51%, televisie kijkt. Als redenen voor het niet kijken worden aangegeven: hobby (28%), het beoefenen van sport (32 pro- dclijk dat men over een goed cent), uitgaan (59 procent), Resultaten Uit het onderzoek blijkt al da- Herman Van Molle, Ad Vis- de rampenfilms 77%, de films ser. Rik De Saedeleer, Willem uit de oude doos 52 procent en gemengd publiek beschikte, bestaande uit 51 procent meis geen belangstelling (36%) c bijverdienste (8%). Uit het o jes en 49 procent jongens. De derzoek van de kijkdichtheid leeftijd van de ondervraagden blijkt ook dat er na 22.00 uur varieert van 16 tot 20 jaar c z nauwelijks naar de telcvi- de samenstelling van de gezin- sie wordt gekeken (hier zijn ncn levert geen bepaalde pro- donderdag [Dallas] en vrijdag blemcn op, tenzij dat het gaat de uitzonderingen). De onder- om zeer kleine gezinnen. Men zoekers hebben de kijkdicht- ondcrzocht ook het beroep van heid berekend tussen 20.00 cn vader en moeder. Daaruit 22.00 uur en die bedraagt op blijkt dat de meeste vaders maandag 87%, op dinsdag worden ondergebracht iri de 75%, op woensdag 82%, op kategorie van de bedienden, donderdag eveneens 82%, op de arbeiders, de handelaars en vrijdag 72 procent, op zaterdag andere beroepen. Maar nie- 50 procent en op zondag 78%. Ruis, Bart Peters, Jo Röpcke, Michel Follet, Benny Hill en ene Jacques Martin. Va-Ilen bij de jeugd in ongenade: Eva Maria, Reginc Clauwaert, Paul Codde, Walter Capiau. Luc Appermont, om het maar bij de voornaamsten te hou den. De feuilletons blijken in elk geval (met 80%) een grote aantrekkingskracht uit te oefe nen en dat is evenzeer het geval voor de popprogramma's die nog hoger skoren (85%). Men heeft ook gepeild naar de populariteit van de televisie programma's en vormen de de tekenfilms zitten bij de b ten met 86 procent. Bouw Noors boor schip bij Boelwerf Ferdinand De Bondt: «De scheepsbouw in West-Europa kan slechts overleven door de bouw van schepen met hoge technologie'. «Als je wil penetreren op een markt is je eerste referentie de belangrijkste .j_Als we dit kunnen halen zitten we meteen goed op de wereldmarkt». Dat zei dinsdagavond, na een dag van intense kontakten met o.m. premier Martens en verkeersminister De Croo, de Wase senator De Bondt. De CVP-voorman, die in de senaatskommissie voor infrastruktuur nogal wat voeling heeft met materies als kommunikatie, wegenbouw en scheepsbouw en onlangs nog een bezoek bracht aan Noorwegen, pleitte de jongste dagen danig voor het bespoedigen van het dossier van een diepdrijvend boorschip ten behoeve van de exploitatie door een Noorse firma. Dinsdag overigens kwamen betrokken Noorse exploitant, het Belgische ministerie van verkeerswezen én de (eventuele?, waarschijnlijke?) bouwer van dat boorplatform overeen om nog een veertiental dagen geduld te oefenen - alle aspekten nog eens grondig door te nemen dus - vooraleer de knoop wordt doorgehakt. In België, in Vlaanderen, in het Land van Waas met name koestert men zéér de hoop dat de Boelwerf - of liever de n.v. Scheepswerven in Temse en Hoboken - de opdracht tot h«t bouwen van een (het) boorschip in de wacht mag slepen. De Bondt: «We moeten een evenwichtige bezetting krijgen van de Boelwerf en daarom is een heel spoedige beslissing ten gunste van dat boorschip noodzakelijk». Natuurlijk gaat het niet alleen om het realizeren van een innoverend projekt. Het gaat vooral om mensen en om hun tewerkstelling. Het Wase sociaalekonomisch landschap kan zo'n nieuwe impuls best gebruiken, vooral na de ineenschrompeling van de kolos Nobels- Peelman en de moeilijkheden rond Unigro. En ons land zou z'n voordeel doen bij de bouw, in Hoboken dan, van dat Oboschip. «Het zou het eerste volledige drijvend boorschip zijn dat in België gebouwd wordt. Voor het eerst kan België aan de know-how op dat vlak deelnemen», aldus Ferdinand De Bondt. 11 juU Er is geen gering bedrag in het geding. De beslissing behelst de mooie som van 4,6 miljard (de kostprijs van het afgewerkte platform), waarvan 1,5 niet-Belgisch is. De regering zou 75 procent van het bouwvolume financieren tegen een rente van 4,5 procent en zulks kan via het Fonds voor Uitreding van Zeeschepen. De overige 25 procent van het volume zou met eigen middelen (Boel, Sidinvest, de Nationale Investeringsmaatschappij en andere partners) worden betaald, gedekt eigenlijk. In termen van mogelijke kommunautaire problemen bespeurt men géén hinderpalen opdat de beslissing zou worden genomen. Maar het dossier heeft wel een administratieve lijdensweg achter de rug. «Ten laatste op 11 juli moet in de ministerraad een beslissing genomen worden. De tijd dringt dus», aldus senator De Bondt. «In de ministerraad kan men, in respekt van de wettelijkheid, het plafond doorbreken». Het gaat dus niet om zo maar een schip. Het gaat ook om het in stand houden van een moderne scheepswerf, de vitalizering van Boel. België mag deze opdracht niét aan z'n neus zien voorbijgaan. Ferdinand De Bondt vindt het een unieke gelegenheid om hooggeschool de mensen in te zetten in een traditionele sektor en stelt: «De scheepsbouw in West-Europa kan slechts overleven door de bouw van schepen met hoge technologie». Maar er mag niet meer getalmd worden en 11 juli is dus volgens De Bondt de limiet voor het nemen van de beslissing. Als die gunstig is zou - min of meer automatisch - het orderboekje van Boel kunnen aangevuld worden met enkele andere opdrachten die nu nog 'zweven'. Het diepdrijvend boorschip (of boorplatform) wordt door de Noren geëxploiteerd. Er dient nog wel - als Boel-Cockerill mag bouwen - een Belgische maatschappij gekreëerd te worden. W.V. SP-Waasland versus minister De Croo Het dagelijkse bestuur van de SP-Waasland nam met verbijstering kennis van de verklaring die minister De Croo tijdens het weekend in het Casino van Knokkc aflegde, waarbij hij stelde dat op «de Boelwerf nu 3000 mensen werken, maar dat met 2500 tewerkgesteldcn de werf zonder al te veel staatsteun haar bestellingen zou kunnen afwerken. De SP-Waasland vindt dat De Croo's cynisme tegen de borst stuit van elke waarnemer met een tikkeltje sociaal engagement, die weet dat het Waasland de jongste jaren reeds gekonfronteerd werd met zovele sociale drama's. (Nobeis-faling, massale afdankingen bij Gonzales-Cock, Unigro en andere). De SP-Waasland vindt het typisch dat de verklaring van minister De Croo klaarblijkelijk gebeurde in éénklank met zijn partijgenoot Philippe Saverys, eveneens aanwezig in het Knokse Casino. Saverys provokeert volgens de Wase socialisten de arbeidersbeweging de jongste tijd zodanig dat zelfs het gerecht hem tot de orde roept (cfr. de recente vrijspraak van Karei Heirbaut) De SP-Waasland geeft opdracht aan volksvertegenwoordiger Freddy Willockx om, in samenspraak met de vertegenwoordigers van de werkgemeenschap op Boelwerf, de regering te interpelleren over haar scheepsbouwbeleid in het algemeen en over haar tewerkstellingspolitiek inzake Boelwerf in het bijzonder. Zopas werd de Federatie Vlegeldorsen opgericht. De Federatie stelt zich tot doel een stukje kultureel erfgoed te bewaren. In die zin wil zij de initiatieven koördineren i.v.m. het vlegeldorsen. Ook wil zij het historisch opzoekingswerk omtrent vlegel dorsen stimuleren. Op zondag 8 juli wordt het zesde Nationaal Kampioen schap Vlegeldorsen georganiseerd in de Zuybroekstraat 7 te Hamme-Centrum. Er zijn zowat 80 vlegcldorsers inge schreven. De schiftingen beginnen reeds om 10u.30, terwijl de finales starten vanaf 14 uur. Naast het kampioenschap vlegeldorsen is er een tentoon stelling oud oogstalaam en zijn er demonstraties van oude ambachten. De toegang is gratis.

De Voorpost | 1984 | | pagina 1