De grote en de kleine k t 7 Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten reikte prijzen uit Tentoonstelling in Kultureel Centrum Affligem Groot Guldensporen- zangfeest te Beveren JSEfSff Aalsterse kunstenaars helpen MPI Capelderij Buggenhout «De dagschool, die onder de vorm van kunsthuma- niora secondair kunstonderwijs van het type I, verschaft, telde dit jaar 100 leerlingen en wat de avond- en zaterdagdagleergangen betreft, bereik ten wij het cijfer van 529 leerlingen», aldus de direkteur van de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten de heer Robert Van Qijseghem bij de plechtige uitreiking van de diploma's. Een groot aantal leerlingen van het dagonderwijs kre gen trouwens hun getuig schrift van lager secundair onderwijs, nadat zij met vrucht het derde leerjaar hebben beëindigd of het ge tuigschrift van hoger se cundair bij het einde van het zesde leerjaar. Met me rendeel onder hen slaagde bovendien ook in de kwali- fikatieproef en het maturi- teitseksamen. Direkteur Van Gijsegem beklemtoon de verder dat de dagschool de ideale voorbereiding is op het hoger kunstonder wijs en andere vormen van hoger onderwijs van het lange of van het korte type en voegde eraan toe dat een kwalifikatiegetuigschrift tevens een eerste poortje opent tot het beroepsleven en dit vooral in de richtin gen architektuurtekenen en hinnenhnink-iinnt. De Op ties Bierkunsten, reklame, schilderen en tekenen ge ven een ideale vooroplei ding voor verdere studie in die richtingen. De 529 leerlingen van de avond- en zaterdagleergan gen kunnen volgens de di rekteur worden onderge bracht in 175 in de voorbe reidende afdeling (dus voor kinderen van 6 tot 11 jaar), 37 in het lager secundair (van 12 tot 15 jaar) en 272 in de afdeling hoger secun dair die openstaat voor de jeugd, maar ook voor de volwassenen, waarvan het aantal trouwens jaar na jaar aangroeit. Daarbij komen dan nog de 45 leerlingen van de finali- teiten die leiden een diplo ma van hoger kunstonder wijs van de eerste graad, beperkt leerplan. Ook dit diploma biedt flink wat mogelijkheden: de stu die van een aantal vakken als arehitektuurtekeken, binnenhuiskunstetalage sierkunsten, allerhande kunstambachten, glaze nierskunst, stof druk, we ven, batik, vrije kunsten, tekenen, schilderen, kera miek, beeldhouwen en et sen; de toegepaste kunsten zoals letterschilderen, ver schillende schildertechnie ken, fotografie enz. De uitslagen Kunstonderwijs: hoger se cundair en hoger kunston derwijs specialisatie sier kunsten - kunstambachten: slaagden met overgangsat- Aalst. Een blik op de eindwerken van de leerlingen, (a) In het Kultureel Centrum van Affligem loopt mo menteel een tentoonstelling met werken van Ber nard De Bruyn, een uit Frankrijk afkomstige kunstenaar die inmiddels in België zijn tweede vaderland heeft gevonden. Daarnaast wordt op zaterdag 7 juli de tentoonstelling geopend van de kunstenaars Gerrit Baeten, Willy De Lathouwer, Frans De Leener en Stefaan Ponnet. Bernard De Bruyn werd ge boren in de bosrijke omge ving van Saint-Lambert- Lez-Bois in 1923. Hij was 25 jaar toen hij naar ons land kwam. Hij huwde er en vestigde zich in Dender leeuw Het werk van De Bruyn evokeert de natuur. Hij schildert yooral levens echte dingen, zodanig dat zijn schilderijen als het wa re dokumenten voor het na geslacht zijn. De Bruyn wil met zijn werk ageren de afbouw van de natuur. Hij gaat steeds op zoek naar nieuwe landschappen die volgens hem dringend moe ten vereeuwigd worden. Het best is de kunstenaar wanneer hij sneeuwland schappen brengt. De mees te van zijn schilderijen ver tonen zachte en rustige kleurschakeringen, wat het romantische aspekt nog verhoogt. De werken van Bernard De Bruyn hangen nog te kijk in de kultureel centrum van Affligem tot 15 juli. De galerij is toegan kelijk op zaterdag van 13 u. tot 20 u. en op zondag van 11 u. tot 13 u. en van 14u30 tot 20 u. Een viermanschap Zaterdag 7 juli vanaf 14u30 kan men in het kultureel centrum van Affligem de kunstwerken van een vier manschap bewonderen. Het gaat hem om Gerrit Baeten, een graficus, Willy De Lat houwer, kunstschilder, Frans De Leener kunst schilder en Stefaan Ponnet, beeldhouwer. Gerrit Baeten werd te Aalst geboren op 11 november 1959. Baeten is een streek gebonden kunstenaar Praktisch al zijn inspiratie haalt hij uit eigen omge ving. Het Denderland- schap, de stad en de omlig gende gemeenten. Ver schillende malen bracht hij de abdij van Affligem in beeld. Hij nam ook deel aan de tentoonstelling «Negen eeuwen Affligem». Willy De Lathouwer is afkomstig van Lebbeke, waar hij in het onderwijs staat. Zijn koloriet waarbij vooral de helle kleuren aan bod ko men, wisselt af van de klas sieke instelling van de soms gedurfde kombina- ties. Inspiratie zoekt hij in de imponerende zee en an derzijds in de eigen omge ving, in het landelijke. Het platteland en het leven van elke dag, het wisselen van de seizoenen, het werk op de akker, de pittoreske, vaak onbekende hoekjes van de heimat, vormen zijn tema's. test: Pierre Ardijns, Frans Nevens, Magda Roobroeck en Paul Van Geert, allen uit Aalst en behaalden het dip loma Helene De Ridder en Lucienne Ex Raes, beiden uit Aalst, specialisatie teke nen schilderen vrije grafiek: behaalden het ge tuigschrift Marie-An De Bruyn (Aalst), Simonne De Cooman (Nederhasselt), Jan Dierickx, Arlette Van den Branden, Adolphine Van der Biest (allen uit Aalst) en Jacqueline Van Nieuwenhove uit Meise en behaalden het diploma Ma rie-Josepha Van Landuyt uit Aalst en Marcel Vervoe- nen uit Erpe-Mere. Bij het weekend-regime kregen in deze specialisatie het ge tuigschrift: Werner Col- paert uit Affligem en Henri Couck uit Welle en Jacque line Van Nieuwenhove uit Meise. Slaagde met getuig schrift hoger derde jaar Jean-Pierre Catala uit Aalst. In de specialisatie beeld houwen (sterk regime) kre gen een getuigschrift: Al- bert De Koek uit Liedeker- ke, Leontine De Mol uit Aalst; Paul Raes uit Haal- tert, Marcel Van den Bonne uit Aalst en Jozef Van den Stock uit Aalst, in het wee kend regime was er een ge tuigschrift voor An De Smedt uit Aalst. In de spe cialisatie keramiek sterk regime slaagden met ge tuigschrift Mia Daelman uit Aakst, Marcel De Bac ker uit Aalst, An Robbe- rechts uit Impe en Diane Van Hover uit Lebbeke, in het weekend regime waren dat Georgette Martens en Magda Van Holsbeeck, bei den uit Aalst. In de specialisatie letter schilderen en schildertech nieken behaalden Siegfried De Rijck uit Hekelgem en Rudy Van Impe uit Aalst het getuigschrift voor Dan ny Moens uit Aalst en in de specializatie binnenhuisin richting was er een diploma voor Rik De Spiegeleer uit Geraardsbergen terwijl Guido Bruylan uit Ninove en Danny Meert uit Affli gem het getuigschrift be haalden. De dagschool leverde vol gende getuigschriften af Derde leerjaar met vrucht het getuigschrift van lager secundair kunstonderwijs: Bruno Boreau (Dender leeuw), Wil Limpes (Zotte- gem), Els Marguillier (Aalst), Nadja Steenhaut (Aalst), Bart Van Goethem (Aalst en Ann Vervoenen (Zotte gem). In het hoger secundair kunstonderwijs, afdeling architektuurtekenen Kris tel Dierick (Lebbeke), Tania Fleurinck (Aalst), Koen Mertens (Iddergem), Ste phaan Muysers (Lede) en Eddy Van Tittelboom (Erpe- Mere), afdeling binnenhui- sarchitektuurtekenen: Gui do Leys (Lede), en Karei Lievens (Lede); afdeling beeldende kunsten richting publicitaire grafiek en eta lage: Ingrid Annaert (Lede); Michel De Cock (Aalst), Gunther De Kegel (Aalst), Michel De Mulder (Asse), Veerle Erauw (Wanzele), Griet Duldemont (Liedeker- ke), Catty Roeland (Oorde- gem), Ingrid Scheerlinck (Haaltert), Bemadette Van de Winkel (Aalst), Domini que Verhamme (Geraards bergen) en Huguette Water schoot (Zele), richting teke nen schilderen: Christine Haessaert (Haaltert), Sabi ne Nelis (Berlare), Raf Po- de vijn (Aalst), Stefaan Van der Haegen (Denderleeuw) en Kathy Van Saene (Aalst), richting sierkun sten en kunstambachten: Ludwig Coessens (Aalst), Pascale De Vulder (Temat), Barbare Kuijken (Temat), Ingeborg Limbourg neder hasselt), Mireille Schud- dinck (Wichelen), Marianne Van Keer (Baasrode) en Micheline Vereycken (Asse). Volgende bijzondere prij zen worden toegekend Prijs Valerius De Saedeleer aan: Kathy van Saene. Prijs Stad Aalst Guido Leys. Prijs Stad Aalst «an Rik De Spiegeleer. Prijs Burgemeester Ray mond Uyttersprot aan Ta nia Fleurinck. Prijs Schepen Anny De Maght-Aelbrecht aan Lieve Hendrickx. Prijs schepen Etienne Bo- gaert aan Ingeborg Lim bourg. Prijs schepen Chris Lie- vens-Borm8 aan Pascal Moens Prijs schepen Gilbert Bour- lon aan Katja Borgers. Prijs schepen Robert De Pauw aan Jan De Beul. Prijs schepen Remi Van Vaerenbergh aan Stefaan Vander Haegen. Prijs schepen André Doorns aan Gunther De Kegel. Prijs schepen Juliaan Vinck aan Werner Col- paert. Prijs Gustaaf Eylenbosch voorzitter van de Kommis sie van Bestuur aan Mario De Ridder. Prijs An toon Blanckaert, ere-direkteur aan Koen- raad Van Callenberghe Prijs Direkteur Van Gyse- gem aan Roger Hendrickx. Prijs Akademie aan Annick De Leener Prijzen Bolaska aan Danny Moens. Prijs Vanden am eele, pvba «Coca-cola» aan Ludwig DHaeseleer. Prijs Vulcain wordt pos tuum toegekend aan archi- tekt Luc Cloetens. Prijs Vereniging voor Aal- sters Kuituur school aan Ludwig Coessens. Prijs Vereniging voor Aal- sters Kultuurschool aan Ludwig Coessens. Prijs Middenstandvereni ging Aalsterse Vlaaiengil- de aan Johan Cosijns Prijs Mamixring Iwein aan Mariëtte Vonck, Prijs Kommissie voor Nu mismatiek aan Marcel Van der Meersch. Prijs Bank Brussel Lambert aan Hélène De Ridder Prijs Generale Bankmaat schappij aan Nadja Steen haut. Prijs Kredietbank aan Wim Limpens. Prijs Raiffeisenkas aan Theo Verleyen. Prijs Firma Mauquoy aan Ludwig Huybrechts. Prijs Resocub aan Patrick Van Caelenbergh. Prijs Malpertus aan Jozef Van der Stock. Prijzen Jo en Bea De Backer aan Jo Arijs. Prijs Schellaert aan Willy Baeyens. Prijzen Sikkens aan Michel Van Belle en Ruddy Van Impe. Prijzen Sibam aan Marcel De Backer. Prijs Steenbedrijf Van De Wiele aan Albert De Cock. Prijs Steenbedrijf Van Snick aan Frangois Van Uytvanghe. Op 11 juli Onder impuls van het Sint-Martinuskoor en gemeentelijke kulturele Raad wordt dit jaar op juli in de domeinen van kasteel Cortewalle Beveren het Guldens po renfeest gevierd. Het ten van deze viering ligt vervat in de éne zinssnede vi dichter Anton Van Wil de rode «Lied van mijn iqn Tt zal U altijd horen...» Het is de bedoeling omi een zangfeest van te maken samen met zes kon uit groot-Beveren, met begeleiding van het kope ensemble Gabriëli. Het idee voor deze viering liederen over groeide eigenlek al twee ,vl„ we jaar geleden te Verrebroek. „Daar was e wuf die spoil toen ook tear de 11 julme- liederen over onze Vlïï nng gekenmerkt werd -meisjes en hun liefw door een klem optreden van •ROOÖn„4jntje., de Beverse koren. AnnemSeSTeï -Hei k. Dit jaar «orden onder lm- en puls van het Smt-Martinus- Vlaamse strijd-en volkal ïfli'v P i" h00fd8'' deren «O»1» TX» Blauwva tij elkaar gestoken om zo van en veel mogelijk Beverse zang- Vlaamse Leeuw' 46 ab?Tn WÜMed Van ™d<> één groot koor, dat afwisse- de voor btad„ lend de koorzang en de die^ezegd word maasazang zou verzorgen, door leden Jan de jonge I Het wordt dua geen aaneen- veTae tteeelveremgüif steaketog van optredens, Kunal g«n luisterend pubLek en maar een Vlaamsvoelend berusten bij Godfried v3 zmcrenrin masa» J. J de Vyvere, dirigent van Guldensporen viering, fl moet een groots m uzi ka zingende massa. koren die optreden .1. £IBE£.'Ï3S7 zanggroep Alternatief uit Vraaene; het Smt-Grego- feBtij"n'~woSto dal nuskoor uit Kieldrecht; Pro Musica uit Haasdonk; het Onze-Lieve - Vrouw koor uit Beveren; en het Sint-Martinuskoor uit Beveren. De instrumentale begelei ding van de samenzang wordt verzorgd door het groot koperensemble Grab- riëli onder de leiding van Hubert Biebaut. Zowel het koperensemble als het groot koor zullen ter afwis seling enkele werken ten gehore brengen. De liederen werden inge deeld in vier hoofdstukken: liederen over het Vlaamse Land (waaronder "Waas land', Te Kieldrecht", "Waar Maas en Schelde vloeien' en zinvol kan slagen mits ei talrijk, geestdriftig bliek. De viering vangt aa te 20u30 (in tegenstellii met eerder verspreide fou informatie) in het feestelj verlichte park van Cod walle, het ideale kader va deze manifestatie. De gang is gratis. Er wor een brochure ter beschi king gesteld met tekst muziek van alle liederen. De manifestatie staat ondJ de auspiciën van het g meentebestuur van Beven en van het ministerie de Vlaamse gemeenscha dienst voor muziek en lyi sche kunst. Wvd Frans De Leener maakt deel uit van de generatie die in de twintiger jaren werd ge boren en die dus een bewo gen tijd achter de rug heeft. Hij volgde vakschool, later akademie te Dendermonde. Maar door de oorlog diende hij deze lessen op te geven. Uit zijn werken vloeit een overvloed aan warme, zach te kleuren, die de schoon heid van Vlaanderen weer geven. Tenslotte is er Ste faan Ponnet een uit Ronse afkomstig beeldhouwer. Hij nam deel aan meerdere tentoonstellingen. Hij kapt in een gesloten vorm, waar in de gelaatstrekken niet geartikuleerd zijn, maar de onderhuid van de steen, toch levend zitten. Men voelt werkelijk de persoon lijkheid van Ponnet aan in zijn werk. Deze tentoonstel ling kan u zien van 7 tot en met 22 juli op zaterdag van 14u30 tot 20 u. en op zon dag van 11 u. tot 13 u. en van 14u30 tot 20 u. HJM Een drietal weken geleden verscheen er in De Voorpost een oproep tot de Aalsterse kunstenaars, waarbij hen werd gevraagd een werk af te staan ten voordele van het Medisch Pedagogisch Instituut Capelderij te Buggenhout-Opdorp. Het verzoek dat door Jean-Marie Heyman, verbonden aan deze instelling, in ons blad werd geformuleerd, kende heel wat resultaat, zodat zelfs de meest sceptische medewerker zijn houding diende te herzien. Kunstenaars zoals Jos Bikkems, Wilhelm Mechnig, Liliane De Smedt, Lucien Peirlinck, Herwig Van Holsbeek, Julien Van Puymbroeck, Raymonde Hofman, Frans Wauters, Dirk Philips, Lucienne Dierickx-Van Sande en leden van de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten. We stellen U in het kort deze kunstenaars even voor. Moerzeke. Muziekmaatschappij «De Eendrachtmocht een koncert geven op de nieuwe kiosk (vh) Jos Bikkems In Aalst is Jos Bikkems meer dan bekend. Onlangs nog exposeerde hij in het Kas teel Ter Linden. Maar ook buiten de landsgrenzen staat hij hoog aangeschreven. Zo werd hij in Japan laureaat van de Parelprijs. Het werk van Bikkems kan men nu nog be kijken in zijn atelier aan de Haring te Aalst en ook op de tentoonstelling «Flanders' Dia monds» die in Antwerpen plaats heeft. Jos Bikkems schonk een muurjuweel ter waarde van 20.000 frank. Het wordt verloot onder de kopers van de loten van 100 fr. waar van er maar 200 in omloop worden gebracht, en dit van 3 augustus tot 1 september. Op zondag 1 september zal de officiële trekking plaats vin den om 22 uur. Wilhelm Mechnig Enkele weken geleden nog stelden we deze Aalsterse kun stenaar voor in ons blad. Van hem wordt de ets «De val van Ikaros» tentoon gesteld. Het werk van Mechnig eist van de kijker zelfkreatie. Mechnigs werk is te zien in zijn atelier aan de Pieter Comeliskaai en momenteel is er van hem een tentoonstelling aan de gang in de Belfortkelder te Aalst. Liliane De Smedt Ook Liliane De Smedt ver leent haar medewerking aan het initiatief. Van haar kennen we de rustieke en lieftallige Scheldelandschapjes en de prachtige bloemstukken. In Hctel «Atlanta» hangt haar «Vaas met Bloemen», een re cent werk waarin ze haar zin voor het detail ten overvloede demonstreert. Lucien Peirlinck Lucien Peirlinck beoefent het beeldhouwen als een hob by. Maar desondanks heeft hij zoveel opdrachten, dat hij het vaak niet meer ziet zitten. Vandaar dat geregeld de idee speelt om van deze liefhebberij een beroep te maken. Lucien Peirlincks werk was verleden zaterdag nog te zien op de hobbymarkt te Aalst en in Herzele nam hij deel aan een groepstentoonstelling. Als af gevaardigde van de individuele hobbyisten wil hij een propa gandist zijn van het gratuite in de kunst. Wat men presteert is niet belangrijk, wel dat men er pret aan beleeft. Op de tentoonstelling zien we van hem een zittend fi guurtje in betonsteen. Zijn atelier is gevestigd aan de Kou- terstraat 13 te Aalst. Herwig Van Holsbeeck In tegenstelling tot Lucien Peirlinck is Herwig Van Hols beeck een professionele kun stenaar. Als zaakvoerder van de Galerij Pieter Coucke is hij erg vertrouwd met wat leeft binnen de moderne kunste naars. Herwig probeert op zijn eigen manier kunst te brengen. Soms onder invloed van In diaanse kuituren, dan weer ei gen inspiratie, zoals alleen Van Holsbeeck het op papier of in de verf kan zetten. Herwig stelde onder andere tentoon in Dallas en New York. Zeer onlangs nog was zijn werk te zien in het Centre de l'Art Moderne te Parijs en op Linea te Gent. Van Hols beeck schonk een «Ridder in Zee» ten voordele van de Ca pelderij. Julien Van Puymbroeck Het is een traditie geworden dat Julien Van Puymbroeck elk jaar zijn werk expozeert in het Belfort te Aalst. Dat ge beurde vorige maand. Van Puymbroeck woont in de Koolstraat te Aalst Je kan het moeilijk een schilderachtige omgeving noemen. Toch weet deze kunstenaar beelden uit de regio Aalst weer te geven. In hotel Atlanta zien we van hem een «Boerenlandschap». Zoals in tal van zijn andere werken heeft hij hierin alles zo uitge werkt dat zijn doek een foto grafische weergave is van de realiteit. Raymonde Hofman Deze kranige 60 plusser heeft na haar aktief beroepsle ven tijd gemaakt voor haar hobby. Menig Aalsters karna- valist - ze was zelfs kantinni- ère - heeft een kamavalplunje van haar aangetrokken. Tij dens de tentoonstelling brengt ze een ander facet van haar vele bezigheden: ze maakt ook Lieve Vrouwebeeldjes. Het zijn werkelijk unieke stukken. Tijdens de tentoonstelling zal ze ook enkele folkloristische poppen in was brengen. Frans Wauters Weer een 60-plusser die ge tuigt van zijn dynamisme. Frans' liefde voor de Keizerlij ke stede Aalst, toont zich on der andere in zijn prachtige pentekeningen met zichten van de stad. Hij is de maker van vele kapelletjes, de Dender- brugAls rasechte Aalstc- naar heeft Frans Wauters ook nog oor voor het dialekt. We kelijks kan men zijn Aalsterse zegswijzen lezen en ook die zullen aan het publiek worden voorgesteld. Dirk Philips Hij is de fotograaf van ons blad. In Aalst is hij een be kendheid geworden. Hij stelt enkele aktiefoto's tentoon. Fo to's genomen in de stad die hij liefheeft. Lucienne Dierickx-Van Sande Ook zij was te zien op de recente ambachtenmarkt te Aalst. Lucienne Dierickx-Van Sande heeft als hobby het et sen. Alle bezienswaardigheden uit de regio Aalst behoren tot haar thema's. Vandaar de idee van de organisatoren om ook haar werk op te nemen in de tentoonstelling. Haar atelier: Mevrouw Courtmanspark 107 te Oudegem (Dendermonde). Akademie Kunsten voor Schone De Akademie voor Schoot Kunsten van Aalst zal enkek werken van haar laatstejaars studenten afstaan. De tentoonstelling De tentoonstelling wordt of fideel geopend door de heel Roels op vrijdag 3 augustm. Door toedoen van de Norbert De Ganck zulle» streekgerechten aan de geno digden worden aangeboden De tentoonstelling loopt tot september en is dagelijks toe gankelijk voor het publiek vk 10 tot 22 uur in restaurant Atlanta, Stationsplein Aalst. (HJM] Hamme. Tijdens de driedaagse Play-ln voor Fedecam- jeugdorkesten speelde Els Meskens een solonummer op di klarinet, (vh) Hamme. Margot Slembier tijdens een solo op de dwars fluit tergelegenheid van de drie daagse play-in voo' Fedecam jeugdorkesten, (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 20