Ten huize van schilder en levensgenieter Achiel Beckers et de Voorpost... i.7.1984 - De Voorpost Ik kan uren, soms dagen voor mijn papier of doek zitten alvorens ik er durf aan te komen. En wanneer ik dan de tekening heb, durf ik nog minder aan de kleur te beginnen. Tekenvaardigheid voor T.V. Wanneer we een paar teke ningen bekijken wordt het ons duidelijk wat hij met de architektuur van een werk bedoelt. Ze zijn zo uitgeba lanceerd qua kleur en kom positie dat je er geen detail meer aan kan toevoegen of weglaten. De verf wordt er niet opgesmeten. Je kan het literrair noemen of manië risme of wat je wil, afge werkt is het in elk geval. De lach en de levenslust zijn er bij Achiel ingebak ken. Bij een tekening waar op mieren zijn afgebeeld vertelt hij: mieren zitten er hier genoeg, maar er is geeneen bij die wil posse ren. De moet ze al lopend Een ander facet van zijn werk zijn de illustraties op teksten van Simon Carmig- gelt, met heel wat fantasie, zin voor humor en fijna spot. ter zal dit ventje zeggen: «ik heb nooit kunnen tekenen, tekenen is een gave». Het eerste is een leugen, het tweede is waar. Tekenen is inderdaad een gave, maar die heeft ieder van ons mee gekregen zoals zien, spre ken, lopen. Dat er mensen het spreken tot een kunst verheffen schijnt voor nie mand een beletsel de gave van het spreken te ontwik kelen, maar voor tekenen is dat iets anders. Er zijn dan twee kategoriën: zij die kunnen tekenen en zij die het niet kunnen. Zo wordt het gezien, akkoord, niet iedereen moet kunstenaar worden, maar iedereen zou zich tekenend moeten kun nen uitdrukken op een na tuurlijke wijze. Waarom te kenen alleen zij met kun stambities? Hier hapert iets. Meer ruimte aan teke nen geven in het onderwijs is niet voldoende, wel de geest waarin het tekenen wordt gegeven, daar gaat het om». Achiel Beckers en Kinder en Werkgemeenschap "Wij' «Meester Luyekx», de stich ter en bezieler van "Wij' sprak ooit over Achiel Bec- Dendermonde. De architektuur van een schilderij (p. van san) Achiel Beckers werd geboren te Sint-Niklaas op 19 februari 1909, op karnaval. Dit jaar vierde hij z*n 75* verjaardag, wat op zich geen wereldschok kende gebeurtenis is en waardoor hij niet méér in de belangstelling komt; maar als we vertellen dat Beckers meer dan vijftig bloemenwagens gemaakt heeft, dan zijn er al meer mensen die weten over wie het gaat. Voor hij lid was van het komitee ontwierp hij reeds bloemenwagens voor de gebuurtebond van de Otterstraat. Zijn eerste wagen dateert van 1965, en nu nog ontwerpt hij wagens voor de corso, maar dan in alle stilte en naamloos, zoals hij zelf zegt. Beckers was ook jaren aktief in het Komitee voor Lichamelijke Opvoeding, Sport en Ontspanning, die ook de organisatoren zijn van de jaarlijkse bloemencorso te Sint-Gillis. Hij werkte ook mee als mo nitor bij de Kinder- en Werkgemeenschap «Wij». Zijn levensfilosofie is: reis alleen, maar ga met allen. Wij gingen deze boeiende man opzoeken in de Otter- straat 131 te Sint-Gillis. Beckers ging vrij laat naar de akademie te Sint-Niklaas en zocht dadelijk de schil derklas uit. Hij vertelt er over: in de palmares van de akademie, het boekje van de pnjsdeeling (met twee éé's, verduidelijkt hij) van het schooljaar '28-'29, stond: Achiel Beckers diploma met 91% en zilveren medaille Dat was zo tegen de goes ting van bepaalde mensen dat ik op de prijsuitreiking niet eens uitgenodigd werd. Ik ging toen boven aan op de achterste rij zit ten, zoals in de cinema, zo dat ik van daar tot beneden helemaal vooraan moest ko men om mijn zilveren me daille in ontvangst te ne men. Ge kunt denken dat ik toen niet gelopen heb, maar de hele weg op mijn ge- makske heb afgelegd. In 1933 had het 45* interna tionaal salon plaats te Gent, waarvoor hij werk instuur de dat aangenomen werd en tentoongesteld. Daarna, vertelt hij, voelde ik mij aangetrokken tot de akade mie van Temse, omwille van de direkteur Albert De Roover. Hij was een pracht- mens, een prachtschilder ook, bijzonder technisch be gaafd. Hij werkte acht da gen aan het 'plaatsen' van een stilleven, die man sprak van de architektuur van een schilderij en het is die architektuur die je nog steeds terugvindt in mijn werk. Stilaan ben ik tot de ver geestelijking gekomen van de ingrediënten van het schilderij, de materie als dusdanig valt weg. Inderdaad, bij sommige schilders 'ruik' je de verf nog, maar daar heb je geen hinder van bij het werk van Beckers. Van een land schap dat Achiel schildert, adem je echt de gezonde, verse lucht in. In de akade mie van Temse gaat Achiel verder, ben ik een paar jaar geweest. Ik kon het niet full-time doen, want er was alleen de zondagsklas. Het ging er ginder niet zo schools aan toe, je werkte er eerder op vrije basis. De Roover deed dan regelma tig zijn ronde, er wel zorg voor dragend dat hij bij mij als laatste kwam. En dan was het natuurlijk gedaan met schilderen. Die man kon uren vertellen over de techniek, het gebruik van verf, en andere zaken. En op een goeie dag kwam hij bij mij en zei: luister Achiel, als ik u was zou ik niet meer komen. Je leert hier meer af Hnn hij. Maar als je me ooit nodig hebt, on geacht wanneer, dan sta ik altijd klaar. Je bent altijd welkom. En zo ben ik er dan weggegaan. Tussen de periode van Tem se en het uitbreken van de brood en vlees op tafel kwam, gaat Achiel verder. Ik was boekhouder, maar part-time hé. Zo was ik vier dagen boekhouder en de resterende drie dagen kon ik schilderen. En zo is dat wel uit te houden. Beckers was als boekhou der even nauwgezet als schilder Op zekere dag, vertelt hij, komt er iemand van de belastingen in de zaak en zegt: in een zaak als deze is het onmogelijk een dagelijkse inventaris bij te houden. Ik lachtte. Ik kon immers de inventaris van de zaak niet op een dag, maar op een uur na geven. Het was een eenvoudig sys teem met kleurpotloden. Wat binnen kwam of buiteh ging werd op een of andere wijze met de kleurpotloden opgetekend in de fichebak. Je bent dus niet voor niets naar de adademie geweest! Mijn bazen waren twee da mes, dus ik moest goed uit kijken dat ik met allebei even goed stond, lacht hij. Maar het is allemaal goed afgelopen; en zo had ik aan Dendermonde. Achiel bekijkt zijn werk kritisch (p. van san) trouwens verscheidene ja- werk werd dus nooit aan ge ren mee aan het initiatief kocht. 'Wij' en vele jonge mensen zullen zich hem nog herin neren. Door een misver stand tussen Luyekx en Be ckers kwam er een eind aan de samenwerking. Later kwam 'meester Luyekx' nog meermaals bij Achiel in de hoop hem te overhalen om terug te komen, maar het baatte niet. Luyekx korres pondeerde veel, zegt Achiel, en ik denk dat ik dan ook de laatste brief gekregen heb die hij ooit geschreven heeft. Rob Beiaard Ter gelegenheid van de Ros Beiaardommegang in 1952 schilderde Achiel Beckers rond dit thema een prach tig werk. Of Achiel nu nog bereid is dit werk te verkopen weten we niet, maar het zou op het Dendermondse stadhuis ze ker op zijn plaats hangen! Naar het werk van Achiel Beckers kan men uren blij ven kijken en er nog steeds nieuwe dingen in ontdek ken. Elk werk op zich opent een wereld waar men ge boeid blijft bij stil staan. Misschien zou het dan ook zinvol zijn indien het Den dermondse stadsbestuur ter gelegenheid van de 75* verjaardag van Achiel Bec kers er eens werk zou van maken, en van deze uiterst verdienstelijke, maar te weinig gekende kunste naar een retroepektieve tentoonstelling in te rich- Ze moeten niet zeggen dat ze het niet wistS vertelt te° Hot ?>u °P z»° P"»?1 hij ons. Burgemeester Port- mans persoonlijk heeft er PW»» Dendermonde. Reis alleen, maar ga met allen (p. van san) Dendermonde. Ge kunt denken dat ik toen niet gelopen heb.(p. van san) tweede wereldoorlog heb ik nog bij herhaling in de Pa- rijse akademie vertoefd, om te zien hoe men daar een naakt tekende en om in de schets klas sen vlug te leren werken. En dat is dan al het onderricht dat ik gehad heb, dus dat is niet veel hé, voegt hij er aan toe. Wij weten echter beter, want bij het bekijken van de werken van Beckers, komt men onder de indruk van de enorme vaardigheid en technische perfektie die zijn doeken uitstralen Boekhouder met kleurpotloodjes Achiel Beckers nam ook deel aan individuele- en groepstentoonstellingen maar dat bracht allemaal niets op, zegt Achiel. Bij zover dat ik dan ook geen enkele poging meer gedaan heb om nog iets te verko pen. Ik stel mijn werken als het ware hier tentoon, in deze kamer, waar ik er zelf kan van genieten. Ik lees hier mijn dagblad waarbij ik dan meestal in slaap val, en als ik wakker wordt kijk ik altijd op een of ander schilderij Dat is inderdaad een luxe die niet iedereen te beurt valt, denken wij. Ik heb na tuurlijk wel gezorgd dat er de ene kant een inkomen en aan de andere kant tijd om te schilderen. Met die kleurpotloodjes heb je ook nog wat anders gedaan? Ja. Met dat kleine doosje met zes kleurjes erin heb ik natuurlijk ook tekeningen gemaakt. Achiel maakte hiermee een héle serie werken met zeer kleine streepjes zonder fei telijke kleurmenging, om tot een volledig kleurpalet te komen. Deze tekeningen zijn dan ook stuk voor stuk staaltjes van technisch meesterschap. Zo toont A- chiel ons een werk waarop een Chinese tekening op rijstpapier is afgebeeld. Het is nauwelijks te beschrijven op papier, maar het is onge looflijk hoe hij de struk- tuur van dat papier weet weer te geven. Ën dan te bedenken dat hij nooit een gom gebruikt. Achiel startte regelmatig met een serie werken met potlood, met oost-indische inkt en zo meer, maar ging er op een of andere manier een werk weg, dan stopte hij met de reeks en begon een andere. Ik ben een groot vijand van auto-plagiaat, zegt hij. Ik begin altijd op een 'verse lei'. Dendermonde. Achiel Beckers, schilderend naar model (p. van san) Uit een serie schetsen van kers als een intuïtief peda- omroepeters, politiekers, goog. Dat was op zijn minst en andere bekende figuren, een kompliment of een niet kunnen we ons een beeld mis te verstane vorm van vormen van de enorme te- waardering. Achiel werkte kenvaardigheid van deze kwieke zeventiger. Tijdens de luttele seconden dat hij een beroemd iemand op de beeldbuis ziet, heeft hij met oen paar lijnen al een por tret geschetst. Voor Beckers is alles wat hij doet belangrijk, ook de kaders die hij zelf 'fabri ceert'. Met een minimum aan middelen, een zaag, een hamer, wat lijm en enkele onooglijke latjes maakt hij verantwoorde lijsten. Zijn geïllustreerde spreu ken zijn weer een andere bezigheid, hij trapt er de toeschouwer met spot en zelfspot op de tenen mee. Kan men er op het eerste gezicht flink mee lachen, toch geven deze dingen ons een duidelijk beeld van het waamemings - vermogen van Beckers, de mensen kennis en de kristelijke kijk op het leven. Sommige werken herinne ren ons aan de wereld van Kafka. Achiel stopt ons een reeks landschappen met potlood getekend in de hand. Van dichtbij is er weinig spe ciaals aan. Wanneer we echter een stap achteruit doen en de tekeningen van- op een afstand bekijken merken we de enorme diep te die erin ligt. Deze teke ningen lijken plotseling als het ware driedimensioneel te zijn. Wanneer Beckers een boom tekent, dan wor telt deze in de grond en staat er niet als een tele foonpaal bovenop geplant Ook de aquarellen tonen ons dat hij iemand is die zijn vak door en door kent. Brieven aan mezelf Om Beckers beter te begrij pen kunnen we nog even stilstaan bij wat hij in zijn dagboek, die hij de titel meegaf 'Brieven aan me zelf, schreef over de klein zoon van zijn baas. «Op een bepaald ogenblik zegt het 4- jarig ventje tegen mij: «ik verveel me zo erg dat ik zin heb om iets te tekenen». La- hier bij mij op de vloer op zijn knieën voorgezeten en stak zijn bewondering niet onder stoelen of banken. «Dit zou op het stadhuis moeten hangen», zei de burgemeester, waarop ik replikeerde: «mijnheer de burgemeester, ik heb hier aan 120 dagen gewerkt en buiten mij is er geen enkele handlanger die voor 100 fr. per dag werkt». Zo wisten ze dus wat mijn prijs was. Maar ik stond bij die heren bekend als socialist en het een manifestatie zijn die de moeite loont. Wij besluiten deze ontmoe ting met een paar woorden van Achiel, opgetekend in zijn dagboek: mijn strijd lust heeft zich gaandeweg opgelost in het ouder wor den. Wat ik thans nog wens is als een gemoedelijke opa iets te vertellen. Voor ieder van deze vertellingen heb ik u, belangstellende, op de knieën genomen Dendermonde. Achiel Beckers. Het koor, een van zijn werken (p. van san)

De Voorpost | 1984 | | pagina 22